Gentse frietboer op bres voor veroordeelde Jespers Bouw zuiveringsinstallaties bij Hulst vordert gestaag BESLUIT VOW Jeugd Biervliet liet huisdieren keuren ANDY STEURBOUT WIL BIJ KONING OP DE KOFFIE VAKANTIEACTIVITEITEN IDGKLSff van westen Stoeisterk jongensspul ZEEUWSCH-VLAANDEREN Waarom zo lauw, lieve vrienden, waarom zo onhoor baarmaakt het geluk u zo stil? Ingezetenen van Zeeuwsch-Vlaanderen! We wilden het toch allemaal zo graag, weliswaar werd ons dat nooit gevraagd, maar iedereen nam toch aan dat dit zo was? Uitgezonderd dan een schepel vol waanwijze idealisten, strevers naar een schoon milieu, desperate strevers overigens en dwaze na tuurliefhebbers. Zoals gezegd, idealisten en die moet men altijd met een korrel zout nemen. Doch waar bleven op die gedenkwaardige vrijdag de derde maart 1978, toen de regering het definitieve besluit nam mee te werken aan de V.O.W., de klaroenstoten, het klokgelui, de proclamatie, de vlaggen? Dat definitief had eraf gekund, je besluit iets, basta. Definitief doet half slachtig aan. In elk geval kan men nu welgemoed in de toekomst blikken. Waar bleef het openlijke vreugdebe toon van de burger wie dit definitieve besluit ter harte ging? Geen enkel mager vlaggetje kon eraf, geen vaantje aan welke pui dan ook. Men zou hebben gedacht dat van uit het dakraam van het kleinste daglonershuisje - voor zover nog intact - het dundoek stak. Niets. Feestrumoer? Niets van gemerkt, het weekeinde verliep precies zoals alle andere met op maandagmorgen in de krant de vermelding van de gewoonte-inbraken Oplaai ende emoties over de historische beslissing? Geen woord gehoord, het leek wel of de harten van de nominale bur gers bevroren waren door het langdurige verbeiden. En voor henvoor ons allemaal, komt die V.O. W. Behalve voor de fietsers en voetgangers natuurlijk maar dat is toch gelukkig een uitstervend ras, De Stichting Fiets kan maar beter hier haar matje oprollen. Staak uw reclame voor het stalen ros dus maar. Twijfel grijpt om zich heen over de mentaliteit van de ingezetenen. Wat ons interesseert, wat wij zo dolgraag willen weten: hoe voelt u zich nu, ijveraars voor de V.O.W.? Toch wel bevangen door een opwindende te vredenheid nu een oude schuls zal worden gedelgd, een gigantische verkeerssstroom in de toekomst zijn ga ng kan gaan, het oude beroep van tolgaarder eindelijk weer in ere zal zijn hersteld? Jaren hebben we ons gewenteld in gruwelijk zelfbeklag over het koloniale bewind dat heerste. We hunkerden naar de beschaving die zo dichtbij en toch zo veraf was. Wé wilden zo gaarne eens iets meer zien dan de lichtjes van de schepen op de Schelde, we voelden ons geaesot in een te nauw korset, we wilden van die robotten af die hun huik naar de wind en de mist moesten laten hangen. Of niet soms? t Is alles overbekend, we wilden onze gram gaan halen in OP DE PONTENEUR Den Haag en ziedaar, eindelijk, eindelijk, komt men ons van daaruit tegemoet. We? Twijfel alweer of wel alle ingezetenen - afgezien van de schepel onvermijdelijke idealisten - een overmaat aan begeerte koesterden naar de V.O.W Geen muisje kan hier zijn staart oplichten of er klinkt wel tromgeroffel, trompetgeschal, er gooit wel een leger majo rettes de benen in de lucht, 't Valt bitter tegen. Ter verduidelijking: V.O.W. staat voor vaste oeververbin ding (over en onder de Wester schelde). Janneke Dierx-Harms. VRIJDAG 31 MAART 1978 Ook cavia'smwerden ter keuring aangeboden... DIERENARTS VAN DE VIJVER HIELD LEZING Vijver. De heer Van de Vijver sneed daarbij onderwerpen aan als afstam ming. verzorging en voeding van huis dieren. Aan het eind van zijn lezing mochten de ongeveer 70 toehoordertjes vragen stellen, waarvan ze druk gebruik maakten. BIERVLIET - De paasvakantieactivi teiten van buurthuis 'De Pereplu' te Biervliet zijn donderdag afgesloten met een prgramma dat in het teken stond van het huisdier. In de morgenu ren kon de Biervlietse lagere school jeugd zich vermaken met een teken wedstrijd en een film over de dieren bescherming. 's Middags was er een dierenshow. In totaal werden 30 huisdieren ter beoordeling aangeboden, variërend van honden en cavia's tot tortelduiven. Alle 'gekeurde' dieren werden bekroond met een oorkonde, waarin hun kwalitei ten stonden vermeld. De dierendag werd afgesloten met een lezing over de IJzendljkse dierenarts Pol van de V akantieprogram ma SKW Westdorpe WESTDORPE - De SKW-afdellng Westdorpe heeft het vakantiep rogramma voor de zomer van 1978 vast gesteld. Voor de leeftijdscategorie 6-8 jaar is er van 8 tot 15 juli een vak an tie op boerderij 'De Schulp' te Lelystad De 8 tot 11-jarigen kunnen kamperen op boerderij 'Zes Negenenvijftig' in Bid dinghuizen. De 11 tot 14-jarigen kunnen van 8 tot 19- of van 19 tot. 29 juli naar het Belgische plaatsje Geertuide (nabij Maastricht) gaan en de 14 tot 17-jarigen maken in de week van 29 juli tot 12 augustus een busreis naar Frankrijk. Andy Steurbout met de door hem verspreide pa afletten, waarin hij zich afvraagt, of men mag toestaan, dat Guy Jespers slechts op vermoedens werd veroordeeld Pintje Wat verwacht de frietboer nu eigen lijk van zijn aktie? Rekent hij op de vriendschap van een zeer bekend iemand als die weer op vrije voeten rondloopt? 'Nee zeker niet', wimpelt hij nadrukkelijk af, 'Wij zijn van een andere stand, de Guy en ik. Een frietenbakker zou niet aarden in zo'n hoog milieu. Wel hebben we af gesproken dat hij eens een keer een pintje zal komen drinken bij mij als hij vrijkomt. Voor een werkman zou ik het ook doen, maar ze moeten niet allemaal tegelijk afkomen, hè'. Heeft hij uit zijn Don Quichotterie tegen het Belgische gerecht mis schien ook al een alternatief gedis- tillerd? Ja hoor. 'Ik zou alle gegevens in een computer steken en die dan de boel laten verwerken In de plaats van een jury zou een hof moeten oor delen over de verwerkte informatie Als er dan toch een jury moest zijn. zou ze in quarantaine moeten. Ikzelf zou nooit in een jury willen zitten, ik zou niet willen oordelen over het le ven van een ander Freek Neirynck 'HOOGSTE PUNT' ONLANGS BEREIKT WERK IN HANDEN VAN TERNEUZENSE FIRMA SPRANGERS HULST - De bouw van dc rioolwater zuiveringsinstallatie voor Hulst en omstreken vordert gestaag. Onlangs werd het hoogste punt bereikt - al was dat dan niet zo hoog - en mensen die van Hulst naar Clinge rijden over de Clingeweg kunnen de contouren van de constructie al duidelijk waarnemen. Het hoogste punt dat bereikt werd, was van het vijzelgemaal: de inrichting die het vervuilde water als het ware de in stallatie binnenhaalt. De firma Spran- gers Temeuzen is de bouwer van de rioolwaterzuiveringsinstallatie voor het waterschap Hulster Ambacht. Bin nen het waterschap werkt men al vanaf 1970 aan de totstandkoming, die dan nu zijn beslag krijgt. Van de ronde beluch tingstank met een diameter van 42 me ter en een wandhoogte van vijf meter (daar wordt zuurstof aan het vervuilde water toegevoegd) en de nabezin- kingstank met een zelfde diameter en een wandhoogte van 2,5 meter is het betonwerk grotendeels gereed. Het be drijfsgebouw zal binnenkort glas- en waterdicht zijn. In de maand april zal de Machinefabriek Arnhem een begin maken met de mon tage van de mechanische installatie. GTI-Zuid uit Temeuzen zal het elek trotechnisch gedeelte verzorgen. De bouwactiviteiten van de firma Sprangers verlopen volgens schema. Als de bouw in hetzelfde tempo kan doorgaan, zal het afvalwater van Hulst, Clinge, SintrJansteen en Kapellebrug in het najaar kunnen worden gezuiverd. Als het zover is, zal een einde zijn geko men aan de watervervuiling van de kre- KOOPAVOND IN AARDENBURG EEN UUR KORTER AARDENBUKG - De Aardenburgse gemeenteraad kan zich op dinsdag 4 april uitspreken over een aantal rege lingen betreffen de winkelsluiting. Dit is nodig omdat in de tweede helft van dit jaar de nieuwe winkelsluitingswet van kracht wordt. Volgens een voorstel van b. en w. zou voor Aardenburg de huidige koopavond op de vrijdagavond gehandhaafd moeten worden. In de wet is bepaald dat een koopavond tot 21 uur mag duren en momenteel is dat in Aardenburg nog 22 uur Een an der punt dat in het kader van de nieuwe winkelsluitingswet vastgesteld moet worden zijn de afwijkende openings tijden B en w. stellen voor de winkels in Aardenburg open te houden op zondag van 8 tot 10 uur en van 15 tot 19 uur, op zaterdag tot 19 uur (is in de nieuwe wet 17 uur) en op werkdagen in de periode april tot oktober tot 19 uur (volgens de wet 18 uur). Tijdens deze raadsvergadering komt ook het bibliotheekplan voor de ko mende drie jaren aan de orde met het oog op de 'wet op het openbare biblio theekwerk' en zal voor 1 april moeten zijn vastgesteld Verder stellen b en w voor de Konin klijke Muzieksociëteit 'Aardenburgsche Fanfare' een subsidie te verlenen van 2800,-, wat gelijk is aan het bedrag, dat in 1977 werd betaald. Een ander subsidieaanvraag is afkom stig van de stichting Zoma te Oostburg die volgense maand de operette Maske in Blau wil uitvoeren. De geraamde kos ten bedragen 26.950,- Daar staat een geraamde opbrengst, van 10 450,- te genover Van het tekort betaalt de ge meente Oostburg 25 procent, namelijk 4125,-. Voor Aardenburg resteert dan nog een bedrag van 660,-. Ook Sluis zal een deel subsidiëren. Het Wielercomité te Eede vraagt aan de gemeente een subsidie van 700,80 voor een wedstrijd op 15 mei a s. Maar b. en w. vinden dat een garantiesubsidie van 300,- vol doende is. De raadsvergadering begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het Dorpshuis te Sint Kruis. ken en watergangen ten oosten van de stad Hulst en de nu bij bepaalde weers omstandigheden voorkomende stan koverlast. De rioolzuiveringsinstallatie heeft een voor Nederland uniek beluchtingssys teem, dat uit Duitsland komt en een ontwerp is van het raadgevend inge nieursbureau Witteveen en Bos uit De venter. Met de bouw is een bedrag ge moeid van 3,74 miljoen gulden (exclusief btw) Het civiel-technische gedeelte, uitgevoerd door Sprangers, kost 2,56 miljoen, exclusief btw. Met de bouw werd in september 1977 begonnen De installatie aan de Clin geweg heeft een capaciteit van 25 000 inwoner-equivalenten. De rioolzuiveringsinstallatie bestaat uit de volgende onderdelen. een vijzelgemaal met twee vijzels van 625 m3 per uur, een retourslibvijzel van 310-625 m2 per uur en een snijrooster: een beluchtingstank met een diame- Uitslag tweede avond rollenzesdaagse te Clinge CLINGE - In cafe 'De Troubadour' te Clinge werd dinsdag de tweede avond van de rollenzesdaagse gehouden. De uitslagen: 1 Garage Van der Sande 20 punten; 2 Iris de Letter 18 punten; 3 Ferdal PVBA Antwerpen 43 pnt; 4 Hengelsport Boone 24.5 Aannemingsbedrijf W. Bolssens30. 6 Horeca Groothand. Wuytack B V. 25.7 Electra van der Walle 46; 8 Ver- elst/Braeke 28; 9 Café De Kroon Sint- Jansteen 43: 10 Mazda -garage Voer man. Hulst 39; 11 café De Landbouw 31 12 Seghers/Schelfhout 31; 13 café De stadsherberg. Hulst 38. 14 reisbureau Van Mullem. Doel 30, 15 Rabobank. Clinge 21; 16 café De Troubadour 45. Triinclub houdt rollenwedstrijd te Graauw GRAAUW - In het tafeltenniscentrum van St-AIovsius te Graauw wordt van avond, vrijdag, een rollenwedstrijd gehouden voor alle leden van de trim- elub St-Aloy/Filness-shop. Er wordt gereden op 250 en 500 meter en in twee categorieën: boven en onder de 35 jaar De inschrijving begint om 19.30 uur, de aanvang van de wedstrijd is 20.00 uur. ter van 42, een hoogte van 5 meter en een zijwaterhoogte van 4.5 meter, die voor zien is van een fijn-bellenbeluchtings- systeem met luchtvoorzlemng door middel van twee blazers en vier voort- stuwingspropellors bevestigd aan een doorgaande brug- een nabezinktank met een diameter van 42. een hoogte van 2,60 meter, voor zien van een slibruiminstallatie: een indiktank voor de slib met een diameter van 8,5 meter, een hoogte van 3,5 meter en voorzien van een roerwerk: twee slibbufferputter, in totaal 10x5x2,30 meter: negen slibdroogvelden van elk 15x32 meter (er is ruimte op het terrein aan de Clingeweg om er nog meer aan te leg gen): een bedrijfsgebouw: vanwaar de lucht in de beluchtingstank wordt ge blazen. Proces Het zuiveringsproces verloopt in het kort als volgt: Het afvalwater wordt met behulp van het vijzelgemaal opgevoerd Het vervuilde water zal in het verdere proces in de installatie onder vrij verval worden verplaatst. De eerste behande ling is het versnijden van het grovere vuil. Vervolgens wordt het afvalwater in de beluchtingstank gevoerd, waar het door intensief contact met biologisch slib wordt ontdaan van het zwevende en opgeloste vuil, dat als voedsel dient voor het micro-biotisch leven in het slib In de nabezinklngstank wordt het ge zuiverde water gescheiden van het slib. waarna het wordt geloosd in het opper vlaktewater. Het teveel aan biologisch slib wordt periodiek afgetapt en ge droogd op speciale droogvelden, of af gevoerd naar de landbouw om als mest stof te dienen. Beluchting Als eerste in Nederland wordt in de rioolzuiveringsinstallatie van het Hul ster Ambacht het zogenaamde roto- flow systeem van de firma Menzel uit Stuttgart gebruikt. Dit systeem berust op het inblazen van fijne luchtbellen in een ronde tank, die voorzien is van een of meer verticale propellors. Deze propellors, met een relatief grote diameter (twee meter) en een laag toe rental, brengen en houden het water in een roterende beweging. Hierdoor blijft het slib in 'suspensie', zoals de vakterm luidt, en wordt de zuurstofo- verdracni oegunstigd door het afbui gen van het bellengordijn als gevolg van de horizontale stroming van de vloeistof. Aan dit systeem zijn. zo menen de des kundigen. drie voordelen verbonden Als gevolg van de splitsing tussen be luchting en het bewegen van het slib - kan met een minimale toevoer van lucht toch het actief slibmengsel in suspensie worden gehouden Een tweede voordeel is dat door de stroming van het sllb- watermengsel de beluchtingsweg wordt verlengd Dat heeft dan weer een gun stige invloed op het beluchtingsren dement. Een derde voordeel is het prak tisch niet voorkomen van nevelwerking, spatten en het vrijkomen van geluid bU de beluchtingstank 'Onderwijs' wint tafeltennistoemooi gemeente Temeuzen TERNEUZEN - De derde ronde in het jaarlijkse sporttoernooi van de per soneelsvereniging van de gemeente Terneuzen bestond uit een tafeltennis toernooi, dat de afgelopen drie zater dagen werd gehouden. Winnaar werd het team van de afdeling Onderwijs. Onderwijs liep daardoor eén punt uit op de naaste concurrent Openbare Werken, met welke afdeling het tot dan toe gelijk opging. Onderwijs beëindigde het toernooi met een straat lengte voorsprong op Openbare Wer ken. Onderwijs behaalde uit tien par tijen 27 punten. 9 meer dan Openbare Werken. Het team van de afdeling Algemene Zaken werd derde (16 punten), op de voet gevolgd door de afdeling Finan ciën (15 punten). De Gemeentelijke So ciale Dienst slaagde erin voor de Ge meentepolitie beslag te leggen op de vijfde en voorlaatste plaats 11 punten). De Gemeentepolitie eindigde laatst met 10 punten De stand na drie onderdelen: Afdeling Onderwijs 16 punten: Dienst Openbare Werken 15 punten: Afdeling Algemene Zaken 10 punten: de Gemeentepolitie 8.5 punt: Gemeentelijke Sociale dienst 7 punten: de afdeling Financiën 6,5 punt. Voor zaterdag 8 april staat een zaal voetbalprogramma op het programma waarna tijdens een spelavond over de definitieve eindrangschikking zal be slissen ALLEEN OOK AAN EEN ONDERZOEK BEGONNEN GENT - Een Gentse frietboer wil dringend op de koffie bij koning Boudewijn, het staatshoofd van onze zuiderburen. Frietboer Andy Steurbout (37) wil best het toetje meebrengen in de vorm van wat hij zelf noemt bewijsstukken, getuige nissen en petitielijsten. Steurbout is een eenmansaktie begonnen om de onlangs veroordeelde Gentse onder- zoekersrechter Guy Jespers weer vrij te krijgen en om hem in ere te laten herstellen. Hij trad voor het eerst in het openbaar bij de Gentse gevangenispoort, waar hij pamflett- ten uitdeelde op de dag van het tweede huwelijk van de onder zoeksrechter Jespers, een huwelijk dat in de Belgische perswereld nogal wat deining veroorzaakte vanwege de fotocencuur die er werd toegepast. Slechts een fotograaf werd toegelaten, om in opdracht van de familie de huwelijksrepor tage te maken. De fotografische her inneringen drukte hij evenwel 's an derdaags in de krant waarvoor hij werkte, zonder schroom af. Andy Steurbout was op dat huwelijk en nam ook foto's met het toestel van een der gediscrimineerde fotografen De foto's verschenen achteraf in de sensatiebladen 'Kwik' of 'Zon- dagsnieuws', dat weet de fotograaf zelf niet meer. Steurbout, een fors gebouwde kerel, die ook verbaal im poneert, kende Jespers niet per soonlijk tot voor de dag van het hu welijk. Hij was zelfs nooit naar het proces geweest, want: 'Toen ik in de kranten las wat daar allemaal uit de doeken werd gedaan van iemands privé-leven. werd ik ziek'. Wel stuurde hij met Kerstmis een doos sigaren naar de Gentse gevangenis, waar Jespers toen opgesloten zat. De sigaartjes werden niet aanvaard Steurbout ze legde toen maar bij de voordeur van de toekomstige bruid van Jespers, want die was niet thuis toen hij ze daar schoorvoetend wilde afgeven. Enkele dagen later werd hij persoonlijk geïntroduceerd bj mev rouw Clyncke en er ontstond een vriendenband, die ondermeerresul teerde in zijn aanzitten van het bruidsmaal zonder bruidegom in een Gents restaurant op een eindweg van de gevangenis. De pamfletten die hij bij de gevangenispoort verspreidde, zijn ook op zijn wagen aangeplakt en prijkten tussen de mayonaise en ket- chuppotten in zijn friettent bij de verkeersweg E 3.'Als iemand bij me frieten komt kopen en vertelt dat Jespers een moordenaar is, dan krijgt hij er geen, dan kan hij naar een ander gaan. Ik kan geen onrecht vaardigheid verdragen', stelt Steurbout met een overtuigings kracht die geen twijfel toelaat aan zijn doorzettingsvermogen. Onderzoek Helemaal alleen is hij ook aan een onderzoek begonnen dat parallel loopt met wat er langs officiële weg gebeurde of moest gebeurd zijn. Hij is ondermeer getuigen gaan opzoe ken van het ongeval met de Mer cedes waarin mevrouw Jespers op het laatste nippertje aan een aan slag ontsnapte. Hij heeft ondermeer iemand gevonden, zo vertelt hij, die weliswaar anoniem wil blijven, maar toch 'durft' verklaren dat de 'auto op automatische piloot reed op het moment van het ongeval. Trouwens', stelt Steurbout', het is toch normaal dat iemand na een zo gezegde 'aanslag' niet meer de koelbloedigheid heeft om rustig haar handtas van de achterbank te nemen.' Steurbout zegt anderzijds informan ten te hebben die, alweer 'durven' verklaren, dat een collega onder zoeksrechter van Jespers en een hooggeplaatste van de rijkswacht, in een restaurant samenzwerende taal tegenover Jespers zouden hebben uitgesproken nog voor hij was aan gehouden. De Gentse frietboer legt de laatste weken een ongelofelijke activiteltaan de dag. Dat van de ko ning meent hij, honderd procent: 'Ik heb al contacten aan het hof die de zaak voor me zullen klaarspelen. Trouwens zoiets moet de koning in teresseren. want hij is het toch die de onderzoeksrechters aanstelt, dus moet hl) ook aandacht hebben als er wat met hen gebeurt'. Vooraleer hij naar het koninklijk paleis in Brussel trekt wil hij eerst nog wat handteke ningen verzamelen. Hij heeft alle gelukwenstelegrammen en kaartjes van de huwelijksplechtigheid in zijn bezit. Al wie op dat moment sym pathie betuigde met Jespers zal nu een lijst krijgen om handtekeningen te verzamelen. Hij hoopt op talrijke respons en zegt nu al telefoontjes te ontvangen om lijsten aan te vragen. (Advertentie) IJzersterke katoenen Westley shirt, kontrast- stiksels. Maat 140 22,90 Denim Westley jeans met grote klepzakken, maat 140 39,75 Fortex - Selektieve Groep van Mode-Adviseurs

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 32