PERMANENTE ORGANISATIE ONTWAPENING Nederland wijst drie Russen uit GESPREK WEIZMAN- SADAT VERBROKEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlandse garnalenvisserij heeft haar langste (en beste) tijd definitief gehad Nederlands voorstel in Geneve Hulp van Vaticaan voor Aldo Moro? SPIONAGEZAAK Vredeskansen Midden-Oosten geslonken GISCARDONTVING COMMUNIST i^oaccröccorn DODEN BIJ ONLUSTEN IN IRAN Uitstel verklaring neutronenbom Van Eekelen vertrok naar Washington 221e jaargang no. 76 Vrijdag 31 maart 1978 yf damesmode Lange Delft Promenade 111 - Middelburg Ware klasse verloochent zich niet (Van onze correspondent) GENEVE - Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken beeft donderdag gezegd te hopen dat de dertig landen die deelne men aan de ontwapeningsconferentie in Genève. het Nederlandse voorstel voor de oprichting van een permanente internationale ontwapeningsorganisatie zullen aannemen. Het voorstel is donderdag ingediend door de Nederlandse ambassadeur in Genève. Richard Fein De ontwape- ningsorganisatie zou in het bijzonder toezicht moeten uitoefenen op de nale ving van nieuwe verdragen voor beheer sing van de bewapening. Van der Klaauw meent dat enkele landen de zelfde ideeën hierover hebben als Ne derland. Volgens de minister zal het voorstel, dat de steun heeft van o.a Zweden en Italië, ook de volgende week in New York tijdens de voorbesprekin gen voor de speciale zitting van de Al gemene Vergadering van de VN over ontwapening aan de orde worden ge steld Ambassadeur Fein zei dat de behoefte aan een dergelijke ontwapeningsor ganisatie toeneemt naarmate het aan tal meer en meer gecompliceerde ver dragen op het gebied van ontwapening tot stand komt.. Als voorbeeld noemde hij het chemisch wapenverdrag en het verbod op kernwapenproeven Een an der voordeel is, dat een dergelijke or ganisatie een permanent, forum zou vormen voor overleg tussen part ijen arbeidsplaatsen B en w van Amsterdam vrezen het ver lies van 6100 arbeidsplaatsen rond het Noord zeekanaal volksproces Het 'volksproces' van spireerd door een idee PAGINA 7 schoorsteen De schoorstee in Eede werd i PAGINA 13 rechtbank PAGINA IS titelkansen reglement nominaties 1 Regisseur Herbert Ross heeft 15 Oscar- I nominaties op zijn naam staan. Radio- li en televisieprogramma's. Stnp. i PAGINA 23 verlies 1 Ondank6 de steun van de overheid heeft 2 Rijn-Schelde-Verolme een flinks verlies geleden; Beurs-financièn-economle De Nederlandse ambassadeur steunde het Franse initiatief om een bureau op te richten voor spionagesatellieten. Nederland stelt zich op hetzelfde standpunt als Frankrijk en vindt het onjuist dat een gebied als Libanon bij voorbeeld alleen door Russische en Amerikaanse satellieten kan worden geobserveerd. De internationale ontwapeningsorgani satie die Nederland voorstelt en die on der auspiciën van de Verenigde Naties zou kunnen komen te staan, zou zich tegelijkertijd ook met de spionagesa tellieten kunnen bezighouden. Het is duidelijk dat ons land hiermee een po- Kerkbezetters stellen eisen aan Russell-tribunaal FRANKFORT (DPA) - Een kerk nabij de plaats waar in Frankfort het door Bondsregering, partijen en vakbonden aangevochten Russell-tribunaal wordt gehouden werd donderdag nog steeds bezet gehouden door rond dertig de monstranten. Zij willen dat het tribunaal, dat don derdag de kwestie van het berufs- verbot in West-Duit sland onder de loep nam, zijn onderzoek richt op de situat ie van de 'politieke gevangenen'. ging doet om Frankrijk bij het Geneefse ontwapeningsoverleg te betrekken Doordat dit land totnogtoe hardnekkig heeft geweigerd deel te nemen hoeft het zich ook niet gebonden te voelen aan de gesloten verdragen Salt De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Cyrus Vance, gaat de vol gende maand met zijn Russische col lega Andrei 'Gromyko praten om te proberen de impasse bij de besprekin gen over de beperking van de strategi sche bewapening (Salt) te doorbreken en de weg te effenen voor een topcon- cerentie tussen president Carter en president Brezjnjev. Dit hebben ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken donderdag - zij het niet officieel - meegedeeld. Het onderhoud tussen Vance en Gromyko maakt deel uit, van Washingtons poging het SalLoverleg weer op gang te brengen en te laten uit lopen op een definitief akkoord dat. Car ter heeft voorspeld. Twee dagen geleden nog verweet de Prawda. het blad van de Sowjetrussische communistische partii. de VS nog dat zij een weifelende houding aannemen bij de Salt-2- be sprekingen. Het gesprek tussen Vance en Gromyko zal waarschijnlijk eind ap ril in Genève worden gevoerd In deze stad stellen de Russen en Amerikanen het kader vast voor het akkoord dat nu door de deskundigen moet worden 'op gevuld' Als Vance en Gromyko voldoende vor deringen maken bij hun overleg, dan. aisdus de Amerikaanse ambtenaren, zal op dit overleg een topcoferentie lussen Carter en Brezjnjev volgen die dan eind mei in New York gehouden zal worden ROME - Een woordvoerder van het Vaticaan heeft donderdag meegedeeld dat het Vaticaan - onder voorwaarden - bereid is mee te werken aan de bevrijding van de door de Rode Brigades in gijzeling ge houden politicus Aldo Moro. (Zie pagina 3) Foto: Moro en Paus Paulus op een archieffoto. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse regering heeft drie Russen uitgewezen. Geen van drieën bevonden ze zich op het mon.ent in Nederland. Het zou gaan om een lid van de Russische handelsmis sie in Amsterdam, S. V. Cheryayev, de directeur van het Russi sche staatsbureau Intourist. I. A. Lopukhov en A. S. Poleshcuk, verbonden aan enkele Russische staatsorganisaties die in ons land werkzaam zijn. De maatregelen van de Nederlandse re gering zouden verband houden met ac tiviteiten van de drie Russen die niet verenigbaar zijn met hun status in Ne derland Gesproken wordt over spio- nage-activiteiten op het gebied van computers en elektronika. Volgens een mededeling van de Russi sche handelsmissie in Amsterdam be vindt hun medewerker S. V. Cheryayev zich al sinds ongeveer een maand in Moskou en is het niet de bedoeling dat hij nog naar Nederland terugkeert Het Russische staatsbureau Intourist in Amsterdam deelde mee dat de directeur Lopukhov pas over anderhalve week weer in Nederland is De derde uitgewezen Rus. A. S Polesh- chuk is met vakantie in het buitenland. Toen Cheryayev Nederland ongeveer een maand geleden verliet bestond er nog geen bevel tot uitwijzing tegen hem omdat die beslissing van de Neder landse regering nog geen vier weken geleden genotnen zou zijn. De drie Russen die nu zijn uitgewezen bezitten met de diplomatieke status. Dat had wel de persattache van de Rus sische ambassade in Nederland Ne- trebski die op 6 mei 1976 samen met een andere diplomaat V. S. Sharovatov. Ne derland moest verlaten. De Russische regering reageerde hierop door in dat zelfde jaar de eerste secretaris van de Nederlandse ambassade in Moskou. Van Soest, uit te wijzen. Foto: Georges Seguy spreekt met de pers na zijn bezoek aan CAiRO (RTR/l PI) - Besprekingen van de Israëlische minister van defensie, Ezer Weizman. in Cairo hebben don derdag niet geleid tot een doorbreken van de impasse in het Egyptisch-Is- raëliselie overleg over een vredesrege ling. ..Er isgeen voortgang gemaakt ten aanzien van de gemeenschappelijke zaak en de toestand blijft ongewijzigd", zo verklaarde een woordvoerder van president Anwar Sadat, nadat deze twee uur met Weizman van gedachten had gewisseld. De Egyptische woordvoerder sprak be richten uit Israël tegen, als zou het overleg met de Israëlische minister een hervatting betekenen van de recht streekse Egyptisch-Israëlische poli tieke en militaire onderhandelingen, die hall januari en begin februari werden af gebroken. ..Het werk van de gemeen schappelijke politieke en militaire commissies zal pas worden hervat als er een basis is gevonden om het overleg weer op gang te brengenaldus de woordvoerder van Sadat. Volgens hem is er donderdag gesproken over de Israëlische invasie in Zuid-Li- banon. Weizman had de Egyptische president verzekerd dat de Israëlische t roepen 'geen minuut langer in Zuid-Li- banon zullen blijven', als de vredes macht van de Verenigde Naties haar po sities daar zal hebben ingenomen. Tot dusver zijn ongeveer 1.100 van de voor genomen VN-militairen ter plaatse gearriveerd. De mededelingen van de Egyptische presidentiële woordvoerder waren het enige wat er van officiële zijde over Weizmans bezoek werd gezegd. Naar in welingelichte Israëlische kringen werd gen naar zijn land terug. In Zuid-Libanon waren er donderdag voor het eerst sinds liet begin van de Israëlische inval op 14 maart geen mel dingen van gevechten. Intussen neemt in Israël de druk op premier Menachem Begin toe om zijn onverzettelijke houding wat te verzach ten. Volgens een opiniepeiling zijn de meeste Israëliërs het met president Carter eens. dat de vestiging van nieuwe joodse ne derzettingen in West-Jordaniê een be lemmering voor de vrede zal zijn. Twee dagen geleden bleek uit een ander on derzoek al dat de populariteit van de Israëlische premier dit jaar met bijna 20 procent is gedaald. TEHERAN (REUTER) - Op ver schillende plaatsen,in Iran is het don derdag opnieuw tot ongeregeldheden gekomen waarbij minstens twee doden en zeven gewonden zijn gevallen, zo is vernomen in regeringskringen in Tehe ran. De doden vielen toen de politie in Jazd, 500 kilometer ten zuidoosten van Teheran, het vuur opende op mensen die de ruiten van banken ingooiden en de politie met stenen en messen aanvie^. len. In Teheran zelf wierpen twee mannen op een motorfiets bommen in twee café's waarbij echter geen slachtoffers vieolen. In Khorramabad. ongeveer 350 kilome ter ten zuidwesten van de hoofdstad, demonstreerde een groep van 400 men sen. De politie verrichtte daar verschei dene arrestaties. Volgens de zegslieden waren de demonstraties van donderdag gericht tegen de huidige regering. PARIJS (DPA. AFP) - De Franse communistenleider Georges Marcliais en de secretaris-generaal van het Franse vakverbond CGT. Georges Seguy. zijn donderdag door de Franse president Valery Giscard d'Estaing ontvanger voor een gesprek over de komende kabinetsformatie. Het bezoek van Marchais was een precedent omdat in het verleden een Franse president nooit een communistische leider uit eigen land heeft ontvangen. Na afloop van het gesprek zei Marchais de eisen te hebben onderstreept die waren vervatt in het gezamenlijke linkse verkiezingsprogramma Voorts had hij duidelijk gemaakt de huidige serie van consultaties van Giscard niet tot de taken van de president te rekenen Seguy van zijn kant zei met de president gesproken te hebben over vier vraagstukken die voor de CGT van het grootste belang zijn. Deze zijn de lonen, de werkgelegenheid, de ar beidsvoorwaarden en de vakbondsvrijheid WASHINGTON (RTR) - De Noord-At lantische Verdragsorganisatie (NAVO) heeft het bekendmaken van een over eenkomst voor het invoeren van de neutronenbom in Europa uitgesteld, om meer steun voor dit wapen te krijgen, zo werd gisteren uit Ameri kaanse regeringskringen vernomen. Vorige week zou de invoering van dit wapen bekend worden gemaakt maar de Europese NAVO-leden wisten de be kendmaking uit te stellen Volgens dezelfde regeringsbronnen in Washington zou president Carter al ak koord zijn gegaan met de invoering van de neutronenbom. Zijn bekendmaking daarover zou hij echter even willen uitr stellen om meer steun te vergaren van zijn Europese bondgenoten. Met name de houding van Groot-Brittanniè en West-Duitsland wordt als belangrijk ge- In de Partij van de Arbeid is een discus sie ontbrand over het standpunt van het partijbestuur inzake de neutronen bom. Met name is onenigheid ontstaan over de weigering van het bestuur een vertegen w oordiging te zenden naar het internationale forum dal op 11 maart tegen het nieuwe wapen in Amsterdam werd belegd. BIOLOOG BODDEKE OVER SLECHTE GARNALENSTAND: GARNALENSTAND STELT NIETS VOOR (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De aanvoer van garnalen door de Nederlandse vissers is de eerste maanden van 1978 zeer sterk terugge lopen. Volgens de visserijbioloog dr. R. Boddeke van het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden. stelt de gamalenstand weinig of niets meer voor. De toe komstverwachtingen geven naar zijn mening ook geen uitzicht op een noemenswaardige verbetering. Dat er in de viswinkels nog altijd garnalen te koop zijn komt doordat de handel zijn produkt nog vanuit het buitenland - voornamelijk Duitsland - kan betrek ken. Uit opgaven van het Produktschap voor vis en visprodukten blijkt bijvoorbeeld, dat de gamalenaanvoer in Breskens overfebruari 1978 onbetekenend was 32 kilo Dr Boddeke ..Bij wijze van spre ken niet meer dan een boterham vol" De situatie in dezelfde maand in Co- lynsplaat lijkt in vergelijking met Bres kens iets gunstiger (9600 kilo), maar ze haalt het toch lang niet bij februari 1975. toen een aanvoer van 44.668 kilo werd genoteerd Breskens was in februari 1975 nog goed voor 37 945 kilo garnalen In februari 1977 bedroeg de gamale naanvoer in Breskens en Colijnsplaat resp 26 265 en 51 493 kilo Volgens de visserijbioloog van het RIVO spreken deze cijfers voor zichzelf en tonen ze aan. dat de gamalenstand in de visgebieden Zuid. Noord-buiten gaats. Sylt en Waddenzee er nog be roerder aan toe is dan enkele maanden geleden nog werd verondersteld Een haalbare oplossing van het probleem kan dr Boddeke niet aandragen HIJ heeft de betrokken vissers wel eens voorstellen aan de hand gedaan die zouden moeten leiden tot een belang rijke verbetering, maar die haalden zonder uitzondering bakzeil Enerzijds door de grote onderlinge verschillen van mening bij de vissers, anderzijds door een gebrek aan realiteitszin bij degenen die de visserjjbelangen behartigen voor de mensen uit de praktijk In een eind vorig jaar van zijn hand in het weekblad ..Vrij Nederland" ver schenen artikel schreef dr. Boddeke on der meer: ..De verklaring voor het ont staan van dergelijke situaties is simpel de Nederlandse visserij kan via verte genwoordigende lichamen als Produkt schap en Visserijschap een zeer belang rijke invloed uitoefenen op vorm en In houd van overheidsmaatregelen die de visserij betreffen Een betreurenswaar dige situatie, want er bestaat niet zoiets als ,.de" Nederlandse visserij". Tegenstellingen ..Grote tegenstellingen bestaan tussen- de verschillende takken van visserij, die vaak tegengestelde belangen heb ben. Maar ook binnen één tak van vis serij viert de verdeeldheid hoogtij. Me ningsverschillen tussen vissers uit Noord- en Zuid-Nederland, eigenaren (Slot zie pag. 7 kol 7) DEN HAAG - De Nederlandse staatssecretaris van defensie, dr. W. F. van Eekelen. is naar de Verenigde Staten vertrokken om daar met mi litaire en industriële vertegen woordigers te gaan praten over een aantal grote materieelprojecten van de Nederlandse krijgsmacht, zoals de tankvervanging en de opvolging van de Neptunes. Van Eekelen heeft laten weten geen officieel overleg te zullen voeren over de neutronenbom Gesprekken daarover staan wel op de agenda van het bezoek dat minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken op 11 april aan Washington brengt Het bezoek van Van Eekelen aan Was hington wordt weliswaar niet of ficieel. maar toch wel Informeel be schouwd als een voorbereiding op het bezoek dat Van der Klaauw aan Amerika zal brengen. Het moe» daarom zeker ook niet uitgesloten worden geacht dat de neut ronenbom toch. zij het niet in officiële bijeen komsten. aan de orde zal komen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 1