Mengelberg was een gewaarschuwd mens KIEKKOT EN FILMHUIS, LIGA, ZVU EN DE PIEK PZC/„ Ook programmaraad NOS tegen optreden Openbaar Kunstbezit JUBILEUMBOEK 'CONCERTGEBOUW' REKENT AF MET LEGENDEVORMING „PRO-DUITS GEDRAG WAS NIET LANGER HOUDBAAR" Opgestaan Reist Duo Socrates VRIJDAG 31 MAART 1978 kunst/cultuur 19 AMSTERDAM - „Willem Mengelberg is vanaf 1934 met grote regelmaat gewaarschuwd, dat zijn houding tegenover de Duitsers niet goed was. Dat gebeurde in brieven van particulie ren - brieven die wel nooit uit het Mengelberg-archief zullen worden vrijgegeven - maar ook in het openbaar, bijvoorbeeld in het blad Vijf Uur, dat voor de oorlog in Amsterdam verscheen". Aldus Jan Taat, die samen met Lydla Lansink het jubileumboek heeft sa mengesteld, dat gewijd is aan het bin nenkort te vieren negentig-jarig be staan van het Concertgebouw en het Concertgebouworkest. „Ik heb de oorlog in dit fotoboek overi gens in twee pagina's afgedaan. Van Mengelberg vertel ik verder vrijwel al leen. dat hij vanwege zijn gedrag in de oorlog er daarna niet meer houdbaar was. Ik heb trouwens heel die Mengelberg verheerlijking wel wat teruggedron gen in dit boek. „Mengelberg and his broken melody" zeiden sommigen van degenen die hem waarschuwden al voor de oorlog. Bij al dat maken van legendes om deze man vergeten ze. dat het concertge bouw toch eerst onder leiding heeft ge staan van Willem Kes Die man heeft het orkest al op internationaal niveau ge bracht. Mengelberg behoefde 't, alleen maar over te nemen. Verder doet men nogal eens of het Con certgebouworkest een helemaal echt continu bestaan heeft geleid. Nou, van continuïteit kon je na de oorlog niet meer spreken Er zaten in de oorlogsja ren nogal wat NSB'ers in en die vlogen er in 1945 natuurlijk prompt uit Na de oorlog was er een rompje over van zo'n vijfenveertig musici. Eduard van Beinum heeft het orkest dus weer van de grond af moeten op bouwen. Dat viel natuurlijk ook niet mee, omdat werkelijk goeie musici toen ook niet voor het oprapen lagen. Er werden ook alleen mensen aange nomen die in de oorlog niet fout waren geweest. Maar Van Beinum heeft het toch wel geniaal gedaan, want al in 1948 kreeg het orkest weer uitnodigin gen uit het buitenland. Van Beinum heeft het orkest ook een ander karakter gegeven Persoonlijk vond ik dat wel fijn, want ik houd niet zo van dat zware Mengelberg-gedoe. Eduard van Beinum heeft de klank van het orkest beslist slanker gemaakt. Dat Jo Baer in het Van Abbe-museum EINDHOVEN - In het stedelijk Van Abbemuseum te Eindhoven wordt de tentoonstelling "Jo Baer. schilderien 1962-1974' van 12 april tot en met 7 mei gehouden. Na haar studies biologie en fysiologi sche psychologie, begon Jo Baer in 1957 te schilderen, aanvankelijk in een stijl beïnvloed door het abstract expressio nisme. Zij woonde toen in Los Angeles. In I960 keerde zij terug naar New York en ontwikkelde een schilderkunst, vlak en naar niets verwijzend dan naar zich zelf. welke karakteristiek zou worden voor haar latere werk. De eerste volledige series schilderijen in deze stijl, ontstonden in 1962: het ge bruik van een symmetrische compositie en een specifiek kleurgebruik maakten het. schilderij tot een fysiek object. Haai werk is gebaseerd op een vierkant op rechthoekig formaat. De schilderijen bevatten een wit of grijs middenstuk, aan beide zijden begrensd door zwarte banden van gelijke dikte en een dunnere gekleurde band Vanaf 1970 gebruikt zij diagonale en ge bogen vormen, die over de zijkanten van het doek/spanraam heenlopen, alsook meerdere kleuren. Bij dit werk wordt dan een aktievere deelname verwacht door meer om het schilderij heen te lo pen Deze tentoonstelling is de eerste re- trospektieve in Europa, van het werk van deze kunstenares en omvat vier za len van het museum. Ze werd georgani seerd door het Museum of Modem Art, te Oxford en was eveneens te zien in Bel fast en Dublin. Russen mijden piano-concours in Brussel BRUSSEL- De Sowjet-Unie zal geen pianisten afvaardigen naar het Ko ningin Elizabeth Concours dat ook dit jaar in Brussel wordt gehouden Een vertegenwoordiger van de Rus sische ambassade heeft geklaagd dat vroegere deelnemers aan het concours gedivongen waren te luisteren naar anti-Russische pro paganda Sinds 1967 zijn vier deel nemers niet naar de Sowjet-Unie te ruggekeerd. Als officiële reden voor het niet af vaardigen van Russische pianisten wordt aangegeven dat het concours in Brussel samenvalt met het vierjaarlijkse Tsjaikovskij concours in Moskou. De leiding van het Belgi sche concours ontkende dat er van redenen van politieke aard sprake was. De eerste Russische deelnemer aan het concours die in het westen bleef was de violist Philippe Hirchhom Dit jaar trad de pianiste Jekaterina Novitskaja in het huwelijk met een Belgische musicus en kreeg daarmee automatisch de Belgische nationali teit De twee andere musici die na het concours naar het westen zijn ge vlucht zijn Valerij Affanasiev en Joeri Egorov is duidelijk te horen, ook op de plaat ondanks alle technische onvolkomen heden. die er aan de diverse opnames kleven" Script ie Jan Taat. 29 jaar oud. studeert - nog - musicologie, is werkzaam in de sector klassieke muziek bij de AVRO en schrijft recensies voor het Utrechtse Nieuwsblad. Dit jubileumboek doet dienst als een van zijn doctoraalscrip ties. Het is tevens de catalogus voor de expositie die van 11 april tot 3 novem ber in de wandelgangen van het Con certgebouw gehouden zal worden. Dick Elffers verzorgde de vormgeving van expositie en boek. Jan Taat ..Hij moest werken met. een extra handicap de gangen, of beter de muren van het gebouw lenen zich niet voor het houden van exposities. De foto-collages komen nu allemaal flink uitvergroot in de bo gen te hangen. Je moet dus telkens om hoog kijken. Aan de wanden hangen dan de teksten die bij de foto's horen We zijn er sinds mei vorig jaar aan bezig geweest. Soms was 't van 's morgens ze ven tot 's avonds elf uur aan eert stuk door foto's kijken Bij particulieren, bij het Haags Gemeentemuseum, het ar chief van de gemeente Amsterdam en van het Concertgebouw en -orkest na tuurlijk Lydia Lansink, 26 jaar oud, heeft het ge deelte over het Concertgebouw voor haar rekening genomen Na het diploma gymnasium alpha behaald te hebben, begon zij klassieke talen te studeren Via de archeologie, een verplicht bijvak, kwam zij tot de kunstgeschiedenis, die uiteindelijk haar hoofdvak zou worden Een verplichte opdracht bracht haar tot de studie van de Vondelbuurt Via de Hollandse Manege werd haar aandacht gericht op het Concertgebouw, een schepping van A L (Dolf) van Gendt Zij heeft in haar aandeel onder meer duidelijk gemaakt, dat er in het Con certgebouw nog wel andere dingen te beleven waren dan het plechtstatig aanhoren van klassieke muziek In 1894 hield de Algemene Nederlandse Wielrij- dersbond daar haar concours schoon- rijden op de fiets. „Het is me helaas niet gelukt daarvan een foto op de kop te tikken" Maar er is ook gebokst iBep van Klaveren) in het. gebouw, en er zijn ook vele modeshows gegeven" Ontwerp Een niet geheel opgelost raadsel is de verhouding tussen de architecten Van Gendt. de schepper van het Concertge bouw. en de man die in architectonisch opzicht zoveel te zeggen heeft gehad over de directe omgeving van het Con certgebouw. Eduard Cuypers. Laatstgenoemde zat. in de jury die het ontwerp van Van Gendt heeft, uitverko ren". aldus Lydia Lansink, ..maar later heeft hy een ontwerp gemaakt voor een derde monumentaal gebouw in die om geving. tussen het Rijksmuseum en het Concertgebouw in Dat zou het Con certgebouw zeker niet ten goede zijn ge komen Het is echter nooit uitgevoerd Cuypers was een aanhanger van Viollet-Le Due en wilde steeds de reden van alle bouw-manieren duidelijk laten zijn Als je dat vergelijkt met Van Ge- ndt's creatie een gebouw met loos klas- sicistisch tempellront. VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING Thans is er in Goes een uil stekende gelegenheid om aan al uw tapi|twensen te gemoei te komen. Service Tapi|ton B V Oss-Rosmalen komt 2 dagen naar Goes om u van daze grandioze gelegen heid te laten profiteren Ser vice Tapijten B V. wist zich te verzekeren van een gran dioze hoeveelheid wollen en nytontapijt van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans tegen fabrieksprijzen aan de con sument worden aangeboden Ondanks de zeer lage prijzen volledige fabrieksgarantie van 3 lot 5 jaar Hier enkele voorbeelden en pri|?en uil het Service Ta pi|ten B V assortiment Ny Ion vilttegels 40x40 zeil klevend 0,89, Dikke hoogpo lige tapijttegels, los te leggen, per stuk 6,90 Vinyl op vilt 200 cm breed 9,90. Nylon vilt 2 m breed, per str meter 9,90 o.a nylontapijt in 3 modieuze tinten 4 m breed vanaf 29,50 p. str m, Pr. fraai gedessi neerd origineel Engels bloemtapijt. kamerbreed, vanaf 59.- per m. 100% wollen berber 400 cm breed vanaf 99.- per str mr Zuiver wollen hoogpolig tapijt si s 139.- 400 Cl breed Verder huiskamer tapi|ten va 34,90, 39.90. 49,90 enz. Teveel fabrieks aanbiedingen om hier te vermelden. Ook berbertapijt van 400 cm breed 72.50 p m Deze sublieme verkoop la- bnekspartij vloerbedekking vindt plaats op vrijdag 31 maart van 14.00 16.00 uur en za terdag 1 april van 10.00-17.00 uur in schouwburgzaal 'De Prins van Oranje'. Nieuwst raat 14 te Goes. Reserveringen en levering op latere termijn mogelijk, beta ling geschiedt na aflevering Kom vrijdag en zaterdag on profiteer van dit unieke aan. bod SERVICE TAPIJTEN B.V. Kruisstraat, gem. Rosmalen. Tel 04192-4098 Hoofdshowroom 1800 m2 Kantoor Oss Thorbeckestraat 89 Tel 04120-22006 Tentoonstelling Antoni Gaudi in TH te Delft DELFT - In het gebouw voor bouwkunde aan de technische hoge school in Delft wordt van 11 aril tot 11 mei aandacht gewijd aan het werk van de Catalaanse archiect Antoni Gaudi (1852-1926). Dit gebeurt met twee tentoonstellingen. De ene bestaat uit materiaal dat twintig bouwkunde-studenten vorig jaar in Barcelona hebben verzameld over on gewone constructies en ongewoon ma teriaalgebruik door Gaudi. aangevuld met bouwonderdelen en meubelen De andere is de tentoonstelling Gaudi na vijftig jaar die de Spaanse regenng in 1976 liet samenstellen. De exposities kwamen tot stand in het kader van het omlangs getekende Nederlandse- Spaans cultureel verdrag HILVERSUM - De programmaraad van de NOS heeft zich in zijn laatste verga dering 'met de grootstmogelijke meer derheid' uitgesproken tegen voortzet ting van de televisieuitzendingen van openbaar kunstbezit. Dat blijkt uit een uitvoerig pakket documentatie, dat de raad van beheer van de NOS vandaag aan het bestuur zal voorleggen De programmaraad heeft bij zijn besluit aangetekend dat de samenwerking tussen de programmaleiding van de NOS en de stichting openbaar kunst bezit, waarbij deze organisatie een soort van eigen recht had binnen het NOS programma, niet langer aanvaardbaar is. omdat het tot de taak van de NOS behoort een integraal cultureel prog ramma te verzorgen Het besluit van de programmaraad is mede tot stand gekomen omdat openbaar kunstbezit na een groot aan tal jaren de oorspronkelijke opzet, van het onder de aandacht brengen van het museumbeleid en het, museumbezit volgens de raad heeft laten varen en omdat, na een breuk met openbaar kunstbezit Vlaanderen en het wegvallen van de daarmee gepaard gaande bij drage van de BRT de uitzendingen te duur zijn geworden. In een toelichting zegt de programma- commissans-televisie Jan de Trove, dat in veel publikaties en aan het bijstuur door allerlei protesterende organisaties gezonden brieven 'met weinig kennis van zaken de suggestie is gewekt alsol de beeldende kunst uitsluitend bij de gratie van de stichting openbaar kunst gebit toegang tot de televisieschermen vindt'. De Troye vestigt daarbij de aandacht op programma's als Beeldspraak. Markant en de rubriek 'Van gewest tot gewest', waarvan naar zijn mening vooral de laatste 'op overtuigende wijze voor een breed publiek de beeldende kunst en het Nederlands museumbezit volgens de oorspronkelijke doelstelling van openbaar kunstbezit vaak uiterst in spirerend invult" De Troye onder schrijft dan ook de beslissing van de programmaraad geheel. Volgens hem dienen de inhoud en vormgeving van een integraal kunst beleid in het televisieprogramma zelf standig door de NOS te worden bepaald. De Troye zegt tenslotte, dat de NOS na tuurlijk open staat voor adviezen, die het programmabeleid in gunstige zin kunnen beïnvloeden. ..Dat geldt ook voor openbaar kunstbezit. Met deze stichting kan. zoals ook met andere or ganisaties. van geval tot geval een nut tig samenspel worden gpvonden. mits de eigen verantwoordelijkheid van de samenwerkende partijen helder wordt vastgesteld en uitgangspunt blijft bij de opzet en uitvoering van zulk een sa menwerking". aldus De Troye. Hm Let grote filmfestival van Kiekkot in het Zuidlandpodiumtheater te Terneu- zen voorziet vanavond -vrijdag -. mor gen en zondag nog in een aantal niet commerciële films van klasse. Vanavond draait onder meer "Win- Stanley' van Brownlow en Mollo (22 00 uur). In het midden van de 17e eeuw ver keerde Engeland in grote spanningen De burgeroorlog was afgelopen maar had de politieke en maatschappelijke problemen niet opgelost Tal van groe pen met nieuwe ideeën kwamen naar voren Eén van die groepen werd ge vormd door de Diggers (ploegers) die landbouwcommunes wilden opbouwen Hun leider was Gerrard Winstanley. die predikte, dat 'de aarde het gemeen schappelijk erfdeel van ons allen is Winstanley's grote tegenstander was ds John Platt. die verscheidene gemeen teleden aan hem verloor. Hij zette de rest van zijn gemeente op tegen de commune. Als de Diggers op zekere dag hout hakken op een stuk land. dat aan John Platt toebehoort, mobiliseert hij de dorpsbewoners, die de nederzetting met de grond gelijk maken Winstanley gaat door met het schrijven van pam fletten in de hoop. dat 'de geest het werk zaal doen in de harten van anderen, zo dat eens in Engeland of in een ander land de waarheid zal zegevieren' Met grote zorgvuldigheid hebben de beide regisseurs de tijd van Cromwelle gere construeerd Dezelfde (vrijdag) avond na afloop van Winstanley te 24.00 uur de film 'Et- cetcetc' van Stanle>. Ilerzog Morgen - zaterdag - opnieuw Werner Herzog, de regisseur wiens 'Jeder für Sich und Gott gegen Alle' donderdag avond reeds werd geprogrammeerd. Zaterdagavond - 20.00 uur - is het de beurt aan 'Stroszek'. Wemer Herzog (eigenlijke naam W H Stipetió), geboren 5 september 1942 in München. bezocht het gymnasium, stu deerde geschiedenis en literatuur in München en Pittsburgh, werkte als stu- kloner 's nachts in een staalbedrijf en zag zijn eerste pogingen op zeventienja rige leeftijd om te filmen mislukken Van 1962 af produceert hij zelf zijn film de korte Herakles(1962), Spiel im Sand (1964. nooit vertoond i. Die beispiellose verteidigung der Festung Deut schkreutz (1966), Letzte Worte (1967). Massnahmen gegen Fanatiker (1969), Die Qiegende Artzte von Ostafrika (1969). Die grosse Ekstase des Bildsch- nitzers Steiner 1974), en de lange films: Lebenszeichen (1967). Fata Morgana (1968-1970). Auch Zwerge haben klein angefangen (1969-1970). Behinderte Zu- kunft (1970). Land des Schweigens und der Dunkelheit 1971). Aguirre. der Zom Gottes (1971-1972). Jeder für sich und Gott gegen alle (1974) Zamissi Diezelfde avond ook (22.00 uur) 'Balans' van Krystoff Zanussi. „In Polen wordt tegenwoordig veel aan dacht geschonken aan gevoelens die te maken hebben met individuele oplos singen van levensvragen. Wajda is in zijn films vooral geïnteresseerd in wat de maatschappij en de omstandigheden mensen dwingen te doen Mijn generatie heeft meer belangstelling voor de rol van de enkeling" Dit zei de 36-jarige re gisseur van 'Balans'. Krzysztof Zanussi na afloop van de Nederlandse premiere van zijn film. De enkeling in 'Balans' is een vrouw van in de dertig jaar met een huishouden en een halve baan Marta is aangekomen op een punt in haar leven waarop zij de sleur van haar bestaan ondragelijk gaat vinden De rol van de echtgenoot is belangwekkend hy doet geen enkele moeite zijn vrouw af te hou den van haar experimenten met de vrij heid. zonder onder stoelen of banken te steken dat hij er onder lijdt. Zanussi's film op het uitdiepen van het karakter van Marta. een rol die op de huid ge schreven is van de actrice Maja Komo- rowska. door Zanussi ontdekt in de to neelwerkgroep van Grotowski In zijn aandacht voor deze vrouw doel Zanusse denken aan regisseurs als Bergman en Antonloni, de laatste niet alleen wat onderwerp, maar ook wat stijl bet reft Dc derde film van zaterdagavond (24.00 uur) is 'The story of sin' van Valerian Borowczyk. Hoewel ln Frankryk ingeburgerd is de Pool Borowczyk op een moment dat de opnamen voor 'La Béte' nog niet vol tooid waren naar zijn land van herkomst teruggekeerd om er een echt Poolse film te maken Dat wil zeggen, een film geba seerd op een gegeven uit de rijke litera tuur van dit land. die voor de Poolse cinema zoveel heeft betekend Hy koos een roman van Stefan Zeromski. waarin een tragisch vrouwenleven in een fin-de-siecle atmosfeer op melodramati sche wyze beïnvloed wordt door de ero tiek Eva is een vroom meisje: ze is streng opgevoed, maar wordt meege sleept door een redeloze liefde voor een getrouwde man Moord, verraad en prostitutie worden haar deel tijdens een zwerftocht door Europa op zoek naar haar geliefde. Borowczyk heeft van dit melodrama een fascinerende film ge maakt. De Franse kritikus Robert Be- nayoun schrijft „Dezeroman, sereen en duizelingwekkend als de Nijl. wordt in de handen van Borowczyk een collier van barokke juwelen, een reeks van ma niëristische tableau s waarin elk voor werp. elk accessoire, een wezenlijke be tekenis krijgt" Taviani Het festival sluit zondag met twee films: 'The Spook who sat bv the Door' van Dixon (20.00 uur) en 'Padre Pad rone' van Paolo en Vittorio Taviani om 22.00 uur Het verhaal van de film is ontleend aan een autobiografie van Gavino Ledda. die van een onderontwikkelde herder sjongen de grote stap naar 'de maat schappij' maakt. De gebroeders Ta viani. die perder zeer succesvol waren met een film als 'AHonsanfan' spreken zelf over deze film als over een 'geluids- werk „Het geluid heeft altijd een beslissende rol in onze films gespeeld Dat geldt voor de letterlijke vertelling evengoed o." voor de eigenlijke structuur. Het geluid is de dragen van het geheel De sequen ties en de beelden zijn opgebouwd vol gens hun relatie tot het geluid: eenheid of contrast De filmliga Tcrneuzen verwacht op 13 april in de benedenzaal van het Luxortheater 'Zig Zig' van Szabo met onder anderen Catherine Deneuve en Bemadette Lafont. Filmhuis Vanavond - vrijdag - en morgen - zater dag - draalt voor het Filmhuis van Jeugd en Muziek nog 'Violence et Pas sion' van Luchmo Visconti in achter eenvolgens De Kuiperspoort (Middel burg) en De Villa iGoesi Beide voor stellingen beginnen om 20 30 uur Ver wacht woensdag 5 april John Heartfield. fotomonteur van Herbs' (gebouw De Zwaan - Souburg 20 30 uur) Deze film draait ook in De Kuiper spuuti en De Villa op respectievelijk vrijdag 7 en zaterdag 8 april Fassbinder Voorde filmafdeling van de ZVU draait woensdag 5 april te 20.00 uur in het Ci- tvtheater te Middelburg 'Mutter Küs- ters fahrt zum Himmel' van Fas sbinder Na twintig jaar tevreden zijn werk ver richt te hebben draalt de echtgenoot van moeder Küsters plotseling door. hij vermoordt een van zijn bazen en pleegt dan zelfmoord De boulevardpers stort zich op de vrouw, haar zoon verhuist met. zijn vrouw, haar dochter verlaat haar. Eenzaam komt zij op de begrafenis van haar man in contact met een rijk echtpaar, die later salon-communisten blijken te zijn. Zij stellen haar op haai gemak, maar als ze haar eenmaal poli tiek gebruikt hebben, laten ze haar weer vallen Zij komt dan bij een groepje anarchisten terecht Dit is geen poli tieke film. aldus Fassbinder, dit is een film over mensen, zoals die in Duitsland leven anno 1975 Pascal Duarte Dinsdag 4 april draait in De Piek te Vlissingen (Hellebaardierstraat) de film 'Pascal Duarte' van Ricardo Franco (21.00 uur). Pascal Duarte is bovenal een zeer vreemde en intrigerende film De film wekte in Cannes 1976 vele schandalen om de meest uiteenlopende redenen. Zelden zat er in de officiële selectie een film die zo meedogenloos was ais deze macabere film Niets blijft nog over van onze edele, christelyke en humane Wes terse beschaving De mens wordt hiei uitgebeeld in de gedaante van een arme Spaanse boer als een niets ontziend en redeloos macaber wezen Het leven van een Castilliaanse boer. zyn vroegejeugd aan het "begin van deze eeuw, de bele venissen uit de tijd waarin hij opgroeit tot een volwassen man. de vijandige on verschilligheid van het land waarop hij leeft. De gebeurtenissen in het leven van Pascal Duarte geselen hem als slagen van het lot en hij aanvaardt dtt met een blind fatalisme Po litieke beroeringen doen hem niets. Hy ts ongeveer tien jaar alsln 1909deanarchlst Francisco Ferrer en zyn kameraden in Barcelona worden gefusilleerd als hij veroordeeld wordt tot de dood door het wurgyzer woedt de burgeroorlog, hij is nooit toegekomen aan een keus tussen de partijen Vanavond - vrijdag - spelen Eric van der Donk en Sjoukje Hoovmaayer de hoofdrollen in hel blijspel 'Opgestaan Plaatsvergaan' van Neil Simon in de Schouwburg te Middelburg. Neil Simon, schrijver van onder andere het theatersucces van enkele jaren geleden 'Op blote voeten in het park', tekende voor 'The prisoner of 2nd Avenue In een Newyorkse flat wonen Mel en Edna, een gewoon echtpaar, hij op kantoor, zy in het huishouden, al vele. vele jaren lang De bekende orde wordt verstoord als Mei zijn ontslag krijgt Hoe hij ook solliciteert. Mei vindt geen andere baan Tot overmaat van ramp wordt ook nog bij hen ingebroken en van alles gestolen. Het is Edna, die een baan vindt. We zien haar enkele weken later terug, blakend van energie en levenslust, terwijl Mei met zyn ziel onderzijn arm lijkt weg te kwynen Zelfs aan het huishouden komt hij at gauw met meer toe Ztjn familie, broers en zusters, storten zich met ware broederliefde op Mei en Edna, wat tot totale verwarring lijkt te leiden. Maar als nu op haar beurt ook Edna wordt ontslagen, lijkt alles zich weer te voegen en ten goede te keren The prisoner of 2nd Avenue' is een blijspel, dat midden tn onze tyd staat en dat een passant verschillende zaken op de korrel neemt. Dat dit op zeer vakkundige en geestige wijze gebeurt, daar staat de naam van Nell Simon garant voor. (Schouwburg. Middelburg. 20.00 uur. ZVU\ Dinsdag. 4 april treedt, in het Zuidlandtheater te Temeuzen het befaamde Zwitserse 'Reist-Quartelt' uit Bern op. Dit strijkkwartet bestaat uit Ernst Reist, viool; Heinz Glatthard. viool; Hans Heinz Bütikofer. altviool; Urs Frauchiger, cello. De eerste violist, naar wie het kwartet genoemd is. studeerde bij de wereld vermaarde Wolfgang Scheiderhan: de tweede violist bij HansheinzSchneebe- rgeer: de altviolist voltooide zijn studies by professor Max Rostal en de cellist by Paul Szabo. Het kwartet werd opgericht in 1961 en begon zyn carrière onder professor Sandor Vegh. Hierna volgden vele concertreizen in Zwitser land. Denemarken. Duitsland. Italië en Portugal Ook werden talrijke radio- en plaatopnamen gemaakt, zowel in Zwitserland als daarbuiten Het reper toire omvat werken van bekende Zwitserse componisten als Burkhard en Honegger en voorts het klassieke repertoire van Beethoven tot Bartok. Het optreden in Temeuzen bestaat uit de uitvoering van het strijkkwartet in C. opus 33 3 van Joseph Haydn het strijkkwartet in a, 3 van Charles Gounod en het strijkkwartet in a. opus 29 van Franz Schubert Na het concert vertrekt het en semble naar Hilversum voor het maken van enkele radio-opnamen Het concert begint om 20 00 uur en word georganiseerd door Jeugd en Muziek Temeuzen Ferenc Hutyra (fluit) en Leen de Brnekert (piano) concerteren volgende week vrijdag - 7 april - in de Gasthuiskape) te Tholen. Zij zullen werken uitvoeren van Hofïmeister, Zagwijn, Doppler, Pouienc en Godard. Ferenc Hutyra werd geboren in 1944 in Boedapest, Hij studeerde aldaar aan het Béla Bartok-Conservatorium, nadien in Den Haag (Koninklijk Conserva torium) by Frans Vester Hij was solofluitist in Hongaarse en Oostduitse symfonie-orkesten. Sedert 1971 woont hij in Middelburg, waar hij als solist, kamermusicus en leraar (aan de Zeeuwse Muziekschool) werkzaam is Leen de Broekert werd geboren in 1949 in Oostkapelle Hy was leerling van Gerard Hengeveld (piano), Adriaan Engelsen Wim van Beek (orgel) Tydens zijn eindexamen aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag speelde hij onder andere het concert voor de linkerhand van Ravel en nr X van Stoek- hausen s Klavierstücbe Hij is organist van de Koorkerk in Middelburg en leraar piano- en orgelspel aan de Zeeuwse Muziekschool 'Gasthuiskapel. Tholen, 20.00 uur. ZVU) Volgende week vrijdag - 7 april - speelt Julien Schoenaerts in het Vest zaktheater te Vlissingen 'De Apologie van Socrates'. 'De apologie van Socrates' werd geschreven door Plato Socrates wordt door machtige Atheners aangeklaagd. De beschuldiging luidt dat hy een verderfe lijke invloed heeft op de jeugd van Athene en zich niet gedraagt volgens de heersende wetten Socrates krijgt echter wel de kans om zich te verdedigen En wat doet hij? Hij verklaart aan de Atheners waarom hy zyn hele leven zich precies gedragen heeft op de manier die men hem nu kwalijk neemt: hij heeft altijd gezocht naar de wijsheid Socratesheeft het in zyn verdediging niet over zichzelf hij legt uit waarom de buitenwereld, in dit geval Athene op een dergelijke manier redeneert. Hij schetst een beeld van de maatschappy anno 399 voor Christus en daarom wordt hU ter dood veroordeeld. Socrates leerling Plato zette dc verdediging die zyn leermeester uitsprak op schrift en gaf deze uit or.der de naam Apologia' Het is een tekst waarmee vele onder ons gewor steld hebben in de lessen Grieks Alle reden dus om er een afschuw van te krijgen De levendige interpretatie van Julien Schoenaerts staat echter borg voor een boeiende toneelervaring. Een aktueel stuk uit 399 voor Christus Vestzaktheater, Vlissingen. 20.30 uur. VSC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 19