Jo Schout naar Zeeuwse crosstitel Middel van Merckx hulp voor Hermens Kees de Nooijer snelste in Groede De Waal stapt over naar wvZuid-Westhoek VAN DEN BUNDER VOND EEN RONDE VOORSPRONG KARIG [PZCX 'ONBEKENDE' IER TREACY WINNAAR 17 STEKEN IN ZIJ DWINGEN NIJMEGENAAR TOT OPGAVE VAN DER WIEL KOPLOPER IN DAMSTRIJD 00K IN ZELZATE: VAN DEN BUNDER WERELDRECORD DINSDAG 28 MAART 1978 sport GLASGOW - Midden in het langge rekte veld deelnemers aan de lan- dencross speelde zich zaterdagmid dag in Glasgow een intrigerend ge vecht af om de alternatieve Zeeuwse crosstitel. Een kampioenschap dat in het leven is geroepen door Piet Vonck en Jo Schout, die niet meer aan het officiële Zeeuwse crosskampioen schap deelnemen, maar eigenlijk wel de besten zijn. Op het drassige par koers in het Bellahouston Park te Glasgow bestookten ze elkaar met venijnige tempoversnellingen. Uit eindelijk, na talrijke positiewisselin gen schoof Schout enkele plaatsen op en finishte hij vóór zijn RKHAV- clubgenoot op de 83-ste plaats. ..De rangschikking van de Neder landse ploeg heeft in ieder geval niet geleden onder onze strijd'- zei Vonck „Het ls er zelfs alleen maar goed voor geweest, want wij hebben niet met el kaar, maar echt tegen elkaar gelopen Dat Schout uiteindelijk aan het lang ste eind trok verbaasde de Hnlsterse automonteur allerminst „Hij liep hier sterker dan ik", gaf Vonck ruiterlijk toe En daarmee ging de officieuze Zeeuwse titel veldlopen naar de be baarde Schout Schout over het parkoers ..Het was veel te zwaar Vorig jaar in DQsseldorf op de renbaan was het eigenlijk te licht, maar dit was zelfs gevaarlijk' zei hij Schout boekte nog een ander suc cesje. Hij had zich voorgenomen bin nen de honderd te eindigen en dat lukte hem ruimschoots. Dat de Zeeu wen geen topprestaties behaalden was voorniemand een verrassing- „We we ten dat we geen toppers zijn stelde Vonck. „en dan kun je van het wereld kampioenschap niet veel verwach ten" Verrassing Karin de Nijs zat het eerste kwartier na de finish van de damesrace was somber ineen gedoken voor zich uit te staren. Voor de eerste keer namelijk werd ze geklopt door haar oudere zus Brigit „Dat moest ik natuurlijk toch even verwerken zei ze Brigit de Niis: „Dit parkoers was niet geschikt voor Karin Ze is zwaarder dan ik en dan zak je verder weg in de modder Maar op een vlak en droog parkoers is zij natuurlijk in het voordeel Een vool- gende keer wordt ik geklopt vertelde Brigit. die met haar 52-ste plaats in haar eerste internationale cross erg tevredei. was i Door Peter de Jonge) GLASGOW - Een middeltje dat met veel succes gebruikt wordt door Eddy Merckx, moet de hulp voor Jos Hermens worden. De Nijmeegse atleet wordt dit seizoen tijdens veldlopen steeds ge teisterd door pijnlijke steken in zijn zij. Uitgerekend tijdens het wereldkampioenschap cross in het kletsnatte Glasgow dwongen die pijnscheuten hem tot opgeven. Volkomen gedemoraliseerd zocht hij na zo'n acht van de 12 af te leggen kilometers de kleedac commodatie op. Maar 's avonds nog tijdens het slotbanket deed de Belgische loper Eric de Beck, in 1974 in Monza winnaar werd van de IAAF-cross, hem het vitaminepreparaat van Merckx aan de hand. Te laat voor een goede klassering in Glasgow, maar misschien nog op tijd voor het komende baanseizoen. hij. Hermens nam daarna zijn besluit de hopeloze race door de blubbermassa te staken. Op dezelfde plaats waar twee kanshebbers (de Portugees Carlos Lo pez en de Belg Willy Polleunisi hem al waren voorgegaan, dook ook hij onder de afzetting door Beslissing Hermens was naar Schotland afgereisd om een goede klassering te behalen. Hij wilde de vernedering van vorig jaar. toen hij niet verder reikte dan een plaats in de veertig, uitwissen. Weliswaar wist hij dat de pijnscheuten hem tijdens de twee voorgaande crossen parten had den gespeeld, maar hij won die wed strijden - het Nederlands kampioen schap en de sterk bezette Afcent-cross- wel Er was dan ook geen aanwijzing om aan te nemen dat het nu in heviger mate zou terugkeren De Nijmeegse topat leet: „Normaal gesproken kreeg ik er steeds last van na zo'n acht kilometer. Maar nu voelde ik het al heel sterk tij dens de tweede kilometer. Waar schijnlijk door de snelle start" ROTTERDAM - Titelverdediger Han Janssen is door een overwinning op Brouwer in de derde ronde van het Ne derlands kampioenschap jeugdscha- ken leider Van der Wiel tot op een half punt genaderd. Van der Wiel leidt na drie ronden met drie punten. Op een gedeelde tweede plaats: Janssen en Van Doorn ieder met 2.5 punt. De uitslagen van de derde ronde zijn- Van de Wiel - De Boer l-0:Brou\ver - Janssen 0-1: Van Doom - Kuyf 1-0: Van de Plassche - Douven 0-1, Stehouwer- Scheeren afg. Wind - Ter Haar afg. Van Heivoort - Boekelman 0.5- 0.5. Teeuwen - Hoeksema 0-1 ZELZAETE - In het Belgische Zelzate is zaterdag een amateurkoers een com pleet Zeeuwse aangelegenheid gewor den met Toine van den Bunder als overwinnaar. Zelfs het feit dat de IJ- zendijkse renner bij een valpartij be trokken raakte was nauwelijks van in vloed op het koersverloop. Moeiteloos reed hij het gat terug dicht om onmid dellijk daarna aan een lange solo te be ginnen. Toch moest Van den Bunder m de slot fase veel van zijn voorsprong prijsgeven op een achtervolgende groep, waarin vooral Johnny Verbeke en Wim Jere- miasse erg sterk reden Van een voor sprong die meer dan een minuut was geweest hield Van den Bunder slechts dertien seconden over. Voldoende voor de overwinning Achter Van den Bunder legde Johnny Verbeke beslag op de tweede plaats en werd Wim Jeremiasse derde. Tonny Huijzen werd in Zelzate achtste en Cees Spaans eindigde op de veertiende plaats NIEUWERKERK-WAAS - Ronny van der Sijpt uit Koewacht is zaterdag als derde geëindigd in een juniorenwed strijd in Nieuwerkerk-Waas. Samen met Wemer Wieme maakte Van der Sijpt deel uit van een kopgroep van twaalf renners. Wemer Wieme eindigde uit eindelijk op de zesde plaats achter win naar Stephan de Craene De steken van Hermens worden veroor zaakt door een kleine leverafwijking, waarvoor hij zich begin april bij een spe cialist zal melden. Volgens de Neder landse troef in Glasgow is de afwijking niet verontrustend. Dat het wel knap lastig is, werd hem zaterdag op uiterst pijnlijke wijze duidelijk. „Want je kunt er niet doorheen lopen. Het blijft zeer doen". Even fataal Hermens betoogde dat een andere op bouw van zijn race hem ongetwijfeld even fataal zou zijn geworden. „In de landencross is het moeilijk om na een slechte start naar voren te komen. Je moet dan werkelijk knokken voor iedere plaats. Dat zou een onmogelijke opgave geweest zijn". Opnieuw echter was Hermens slechts een figurant in een groot evenement. Na een aanvankelijke hoopvolle ne gende plaats werd hij binnen zes kilo meter teruggeslagen naar een 34e posi tie. „Ik heb mezelf nog een ronde af lo pen vragen of ik door moest gaan voor de klassering van de ploeg Maar het zou toch niet zoveel hebben uitgemaakt. Als ik er in was gebleven, waren we niet vee rtiende maar 12e geworden", vertelde Op het moment dat Hermens een douche opzocht om de dikke laag mod der van zijn lichaam te schrobben, was de beslissing al gevallen. Drie atleten, de Ier John Treacy, de Rus Alexander Antipov en de Belg Karei Lismont, hadden zich naar een flinke voorsprong geploegd. Alleen de aanwezigheid van Lismont in de voorste gelederen was voorspeld. De overige twee atleten do ken min of meer onverwacht op uit de anonimiteit. In de laatste halve kilometer schudde Treacy zijn medevluchters van zich af. De 20-jarige, ln Amerika studerende de butant bij de senioren, die in 1974 en in 1975 brons greep bij de junioren, voelde zich bijzonder sterk. „Ik ben al vroeg uit de groep weggegaan, omdat ik niet steeds al die modder in mijn gezicht wilde krijgen. Op het laatst voelde ik dat ik meer over had dan de twee anderen", zei de wereldkampioen. De Rus Antipov werd tweede voor Lismont. die door een val in de eerste ronde - veroorzaakt door zijn landgenoot Polleunis - al te veel kracht had verbruikt Gevallen Door het spekgladde parcours werd er met name in de klimmetjes en afdalin gen veel gevallen. Henk Mentink (met een 74e plaats de beste Nederlander) kwam onherkenbaar over de streep. „Ik ben gevallen en heb m'n bril verlo ren. Als dat niet was gebeurd, had er wel een plaats bij de eerste vijftig inge zeten", zei hij, De overige Nederlanders eindigden, zoals verwacht kon worden, nog verder in de achterhoede. Jo Schout werd 83e, Piet Vonck 89e, Bram Wassenaar 92e, Ton Luttikhold 107e en de voor de geblesseerde Klaas Lok in gevallen Peet Jan Zijl 135e. Het landenklassement (waar het in feite om draait bij de IAAF-cross) eindigde verrassend in een zege voor de geha vende jonge Franse ploeg, vóór de Ver enigde Staten en Engeland België, de winnaar van vorig jaar die aantrad zon- GLASGOW: De Ier John Treacy gaat hier als eerste over de eindstreep na het wereldkampioenschap veldloop, zater dag in Glasgow. GROEDE - Kees de Noover uit Zoute- lande heeft zaterdag uiterst verdiend de ronde van Groede voor liefhebbers op zijn naam geschreven. De Nooyer was duidelijk de beste man uit de wed strijd. Hij was het immers die reeds na drie ronden de beslissing forceerde. Eerst reed hij alleen aan de leiding, la ter kreeg hij het gezelschap van Ad Schoon uit Werkendam. Vier ronden la ter voegden ook Ad van der Ploeg en Theo van de Brande zich bij het tweetal vooraan, waardoor er een zeer sterke kopgroep ontstond. Alleen Ger Plieger. Wim Wielhouwer en Vic van de Bergen slaagden er uiteinde lijk nog in om de aansluiting met de voorste vier te verwezenlijken. Het was meteen duidelijk, dat dit zevental on derling zou uit gaan maken wie de over winning voor zich zou opeisén. Theo van de Brande probeerde het als eerste ai- leen. de Nooyer volgde hem op en in de laatste ronde viel de zaak toch stil en uiteindelijk moest de eindsprint de be slissing brengen. Met minimaal verschil klopte de Nooyer Wim Wielhouwer op de streep. Een aantal mensen zag zelfs Wielhouwer als winnaar, zo klem was het verschil. Op bijna een minuut ach terstand won Cees van Duyvenvoorde de spurt voor de achtste plaats voor Wllly de Feber en Ko Tolhoek Uitslag 1 K de Nooyer. Zoutelande. 2 W Wielhouwer. Sommelsdyk. 3 G Plieger Ameide 4 T v.d. Brande. Heikant. 5 A. v.d. Ploeg, Kwadendamme. 6 V. v.d Bergen. Hengstdijk. 7 A. Schoon. Werkendam 8 C van Duivenvoorden Noordwijkerhout, 9 W de Feber. Sluiskil, 10 K. Tolhoek. Yerseke 11 T Veerman, Temeuzen. 12 S. van Dongen Mld- delhamis. 13 B. Zaan, Zuiddorpe. 14 H La gendijk, Hendrik Ido Ambacht. 15 B Steen bakker. Heinkenszand. 16 S. de Kok Lewe- dorp 17 R. van Brussel. Oude Tonge. 18 B Muziek In de nieuwehngenwedstrijden IJzen- dijke en Groede maakten Arnold Ciaeïjs en Rob Bijvank duidelijk dat er weer muziek zit m de jongere categorièn. Hoewel de overwinningen naar niet Zeeuwen gingen toonden zij aan heel wat m hun mars te hebben. In Groede won Hans Havik uit Zaandam In IJzen- dijke was Lucien Gödde uit Zwijndrecht de snelste in een massaspurt Groede 1 H. Havik. Zaandam, 2 J de Crom. Hoogerhelde. 3 G. Hngh Zaandam. 4 J van Opstal. EttenLeur. 5L Gódde.Zwijndrecht.6 W. van Oorschot. Zwijndreecht, 7 R. Thijs Et- ten Leur 8 G Scholleveld de Lier. 9 A Claeys IJzendijke 10N Tolleman Hoeaekenskerke. 1A. van Loon Oosterhoul. 12 K Dingemans. Bergen op Zoom. 13 R Has ter. Fijnaart. 14L van Mook. Oosterhoul. 15 R. Bijvank Sas van Gent. Uzendijke: 1 L Gódde. Zwijndrecht. 2 J de Crom. Hoogerheide. 3 A Claeys. IJzendijke. 4 R Byvank Sas van Gent. 5 K Dingemans. Bergen op Zoom. 6 R. Thijs. Etten Leur 7 P. Hoondert Heinkenszand. 8 op 130 D. Haanskorf Etten Leur. 9 A de Maesschalck Axel. 10 A Hamers Halsteren. 11 G. van Mieghem Etten Leur. 12 R Gloots Woensdrecht. 13 P Schrauwen Roosendaal. 14 K van Goethem. Kloosterzande. 15 N. Toolcman Hoedekenskerke ALMA ATA AFP i - Op de kunstijsbaan van Alma Ata heeft de Rus Vladimir Lobanov zaterdag het wereldrecord op de 1000 meter verbeterd. Lobanov fi nishte in een tijd van 1.14.61. Het oude nog goed te keuren wereldrecord stond op naam van Eric Heiden, die dit jaar in Inzeil tot een tijd van 1 14.99 kwam der de geblesseerde verdediger van de individuele titel Leon Schots, werd vijfde. By de dames was de Noorse Grete Waitz een klasse apart. Op indrukwekkende wijze liep zij weg van de gedoodverfde favoriete Natalia Marasescu uit Roemenië, die met een achterstand van een halve minuut tweede werd voor haar landgenote Maricica Puica. Met een 34e plaats was Tineke Kluft de beste Nederlandse. Nationaal kam pioene Annie van Stiphout werd door een val ver achteruit geslagen, waar door ze in de eindrangschikking Brigit de Nijs (52) en Carla Beurskens (60) nog moest laten voorgaan. Juniore Karin de Nijs, die bij de dames meeliep, werd 80e. De zege voor de landenploegen was bij de dames voor Roemenië. Neder land werd 14e. De juniorentitel was voor de Engelsman' Michael Morton. IJZENDIJKE - Wim de Waal blijft vool verrrassingen. In IJzendijke verscheen de Axelse ex-prof plotseling in de trui van de wielervereniging Zuid-West hoek aan de start, in plaats van het be kende gele tricot van de wielervereni ging Zeeuws-Vlaanderen. Wim de Waal is met toestemming van het bestuur van de wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen overgestapt naar deze vereniging. Voorzitter Wim Hen driks verwoordde het zondagavond onder meer als volgt: „We hebben Wim de Waal toestemming gegeven om voor de Zuid-Westhoek te gaan rijden. Het verbaast me overigens wel, dat dit al zo snel geregeld is. De schriftelijke ver klaring van geen bezwaar is bij ons de deur nog niet uit". Wim de Waal toonde zich zondag in IJ zendijke gelukkig met de mogelijkheid, die hij door de wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen is geboden. De Waal. „Bij de Zuid-Westhoek zijn er meer mogelijkheden. Deze club rijdt meer klassiekers dan bijvoorbeeld IJZENDIJKE - Dat de beslissing van Toine van den Bunder om per 1 mei beroepsrenncr te worden alleen maar is toe te juichen, heeft hij op eerste paasdag tijdens het criterium in zijn woonplaats nog eens duidelijk onderstreept. Met Van den Bunder in deze vorm zal de aardigheid er voor het publiek en de eomité's snel af zijn. Het gevolg is weinig publiek en nog minder amateurs aan de start, omdat al bij voorbaat vast staat wie de winnaar is. IJzendijke kreeg daar al een voorproefje van. Slechts 23 renners verschenen er aan de start. Een aantal van de inschrijvers liet de organisatie telefonisch weten niet te kunnen komen Aangenomen werd ech ter dat ze de voorkeur gaven aan een wedstrijd in België Als dat inderdaad het geval is kunnen ze een schorsing verwachten En dan was er nog een groep wegblijvers, die als reden het te kleine rondje in IJzendijke opgaven Onder de amateurs, die wel in IJzenc- dljke van start gingen heerste na afloop dan ook een gevoel van opluchting nu bekend is dat zij over enkele weken verlost zijn van Toine van den Bunder. „Voor mij persoonlijk vind ik het niet zo belangrijk dat Toine overstapt" be weerde Cees Spaans, „maar vooral voor de jonge amateurs is het goed. dat hij er niet meer by is Ik heb met de aanwezig heid van Toine in de koers leren leven Voor Cees Spaans liep de koers in IJ zendijke niet zo best af Hij raakte be trokken by een valpartij samen met Frans Kooman en moest de strijd met een rugblessure staken Johan Lepoerer kwam ook ten val en liep een zware schouderblessure op Met de wind. het kille weer en het boch tige parkoers als voornaamste bond genoten heeft Toine van den Bunder er voor eigen publiek een demon stratietochtje van gemaakt Amper twee ronden. (2200 meter) waren afge legd of hij verkoos de eenzaamheid bo ven het meerijden in de groep van 23 renners. In een hels tempo maakte hy in die beginfase al snel duidelijk, dat er op weinig clementie van zijn kant moest worden gerekend Weliswaar organi seerden Wim de Waal. Wim van Hel- voirt. Vester Aart-s. Wim Jeremiasse Johnny Verbeke. Ad van Treyen en Ge rard van "t Geloof een achtervolging, maar daar kwam totaal niets van te recht Ze misten de kracht om ook maar iets van de achterstand goed te maken Iedere ronde werd het gat iets groter en het zat er dan ook dik in dat Toine van den Bunder iedereen op een ronde ach terstand zou fietsen Maar ook daarna gunae Van den Bun der zich nog geen rust. Opnieuw liet hij iedereen achter zich in een furieuze po ging om nog een ronde te pakken Deze opzet mislukte, omdat vooral Wim Je remiasse in de tweede helft van de wed strijd steeds beter ging rijden Jere miasse sprong weg bij de zeven achter volgers om beslag te leggen op de tweede plaats Een uitslag waarmee hij uiterst con tent was. „Een tweede plaats achter Van den Bunder is net zo goed als een overwinning. Hij is nu eenmaal veel te sterk voor ons. Maar zo hard als hij vandaag reed. heeft hij nog nooit gere den. geloof ik. Jammer dat ik in hel be gin zo slecht draaide, anders had ik misschien mee kunnen gaan en ook een rondje kunnen pakken", analiseerde Jeremiasse na afloop. Niet helemaal tevreden was na afloop Johnny Verbeke De tweede favoriet uit IJzendijke reikte niet verder dan een vijfde plaats Over de reden van zijn on tevredenheid zei Verbeke: „Ik zukkel al een dag of tien meteen achillespeesont steking Als ik koers heb ik weinig last maar daardoor train ik weinig Toine heeft vandaag nog geprobeerd om me mee te nemen naar de tweede plaats, maar het ging niet" Uitslag: 1 Toine vanden Bunder IJzendijke. 2 Wim Jeremiasse. Wemeldinge 3 Ves'.er Aarts. Krnimnger. 4 Wjm de WaaJ. Axel. 5 Johnny Verbeke iJzendyke: 6 wim van Helvolrt. Zuiddorpe. 7 Ad var. Treyen Dinteloord. 8 Gerard van t Geloof Oudenbosch. 9 Ad van Elzakker. Bergen op Zoom10 Rlen Jongene- len Oudenbosch. U Leon Schelfhout. Groesbeek. 12 Ton Huijsmans. Stampersgat. 13 Johan Westerweel. Aardenburc 14 Ger Hardeman. Doom. 15 S Dingemanse Bergen op Zoom Zeeuws-Vlaanderen. mdat ik in België niet mag koersen, ben ik toch veel aan gewezen op de Brabantse wedstrijden. Daar gebeurt het dan ook nog wel eens dat mijn startkaart terug wordt ge stuurd. via de Zuid-Westhoek is ook dat voorbij". Maar behalve deelname aan meer klas siekers heeft de wielervereniging Zuid-Westhoek ook in materieel opzicht meer te bieden dan de wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen De Zuid-Westhoek beschikt namelijk in Transvemij-Pax Frites over een uitstekende club sponsor Vandaar ook dat bestuurslid Jas de Caluwe van de wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen zondagmiddag het woord ronselen in de mond nam. toen hij De Waal in het zwart-witte tricot van de Zuid-Westhoek aan de start zag staan. De Caluwe: „Hij is lekker gemaakt met wat materiaal. Voor mij is het ronselen". Voorzitter Wim Hendriks was het daar zondagavond niet mee eens. Hendriks: Van ronselen is geen sprake Het is na tuurlijk een feit. dat de Zuid- Westhoek meer te bieden heeft dan wij. Wi j hebben nu eenmaal niet de beschikking over een clubsponsor. Er is onderling overleg geweest We geven toestemming, niet om de Zuid-Westhoek te helpen, maar Wim de Waal". Het wegvallen van Wim de Waal bij de wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen zal volgens Wim Hendriks niet van in vloed zy n op de deelname van de wieler vereniging in de Omloop van de Braak man en de Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen „Aan die klassiekers gaan we gewoon deelnemen aleeen dan zon der Wim de Waal" zegt Wim Hendriks. Wim de Waal moest zich in zijn eerste optreden voor de Zuid-Westhoek be perken tot een onopvallende rol in het koersgebeuren De blonde Axelaar was er duidelijk nog niet klaar voor. Te weinig wedstrijden en een hardnekkige rugblessure zyn volgens hem de voor naamste oorzaken van het nog niet aanwezig zijn van de vorm. De Waal „Omdat ik met in België kan koersen, heb ik een achterstand op de restZe zijn al veel beter m conditie Maar daarnaast heb ik weer enorm veel last van mijn rug. Het gebeurt dat ik s nachts moet opzitten, dan kan ik niet slapen van de pijn"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 17