OUDERS HEBBEN RECHT OP EIGEN PLEK IN HUIS WEINIG OF GEEN VERNIEUWINGEN OP INTERIEURGEBIED ONDER DE ZON Interlübke komt met nieuwe panelenkast in najaar op markt 'Gouden'wanddecoratie is niet kostbaar voorjaarskrant 1978 SLAAPKAMER BIJ UITSTEK GESCHIKT Nederlandse slaapkamer romantischer ANTIEK MOET KRITISCH GEKOCHT WORDEN VRIJDAG 24 MAART 1978 Kinderen horen een eigen plekje in huis te hebben. Dat staat als een paal boven water. Daarvoor wordt mees tal de slaapkamer bestemd. Een mid denklasse meubelzaak verkoopt soms gemiddeld zestig kinder- of tiener slaapkamers in de week. Maar, de ouders hebben net zo recht op een ei gen plaatsje dat gezellig is en, wat het belangrijkste is. dat zij met niemand hoeven te delen. Daarvoor is de ouderslaapkamer bij uitstek ge schikt. Vaak zijn de slaapkamers wat klein voor een slaapkamerameublement oude stijl. Er zijn echter talloze manie ren om die kamer in het huis ruimer te maken. Dat kan door slaapmeubels te kopen, waarbij veel spiegels zitten, waardoor een erg goed ruimteeffect ontstaat Dat kan echter ook door het bed 70 centimeter op te lichten, waar door niet meer gebukt hoeft te worden bij 't opmaken van het bed en er een zee vanjjergruimte onder ontstaat Voor velen is het heden ten dage niet meer verplicht bij een ledikant twee meer bijpassende nachtkastjes te ko pen. een kast en een toilettafel Wie kritisch rondkijkt ziet standaard slaapkamers, waarvan men enkele onderdelen kan verwijderen en andere bijpassen. Een goede bekende op meubelgebied weet natuurlijk dat dat niet nieuw is. maar toch nog even de aandacht erop vestigen Er zijn echter erg aardige combina tiemogelijkheden Door bijvoorbeeld een kast met de achterzijde tegen de achterkant van het ledikant te zetten, en boven het bed een plafond te ma ken, kan een leuk hemelbed gecreeerd worden i zie foto 1 Hetzelfde Ledikant (zie foto 2) kan echter ook 'los' neerge zet worden, waardoor het natuurlijk ruimer overkomt. Daaromheen kun nen kasten of kastjes worden gebouw tot haast het idee van een woonslaapkamer ontstaat Een tele visie. stereo-installatie en boeken kunnen bijvoorbeeld helpen dat idee te krijgen Jammer genoeg bestaan er echter nog geen slaapkamers, die be staan uit een 'leefbed' Ze bestaan na tuurlijk wel. maar zijn zo kostbaar in aanschaf dat het voor de man of vrouw met de gemiddelde beurs niet op te brengen is De luxe van het op bed koffiezetten, een borrel drinken uit de bedbar, het even opfrissen van het gezicht of de handen in het fonteintje zijn hopelijk, voor de bedliefhebbers, niet meer ver weg voor iedereen. Kwaliteitsverbetering Er is op interieurgebied, waaronder meubels, vitrage, verlichting en vloerbedekking bedoeld worden, weinig nieuws onder de zon. Er zijn wel een paar verschuivingen, maar die zijn echter haast niet waar te nemen De oorzaak daarvan is, dat het gaat om duurzame goederen, die men niet jaarlijks de deur uit doet. Een stoel, tafel of grodijn verdwijnt wel eens, maar de rest blijft staan. De stijl van de kamer verandert daardoor niet we zenlijk. Een meubel of gordijn, die dan weer aangeschaft wordt, mag dan ook niet al te veel in stijl verschillen. Voor een kenner zijn bepaalde ver nieuwingen wel waar te nemen. De kwaliteit van een tapijt wordt verbe terd, de 'zit' van een stoel wordt aan gepast of desnoods de glasplaats van een tafel. De klein foutjes worden dus uit de materialen gehaald. Een lichte verschuiving op meubelge bied is onder meer dat de eenzitsele- menten langzaamaan verdwijnen. Ze maken plaats voor te combineren tweezits- en driezitsbanken (zie foto). Het materiaal waarvan de meubels gemaakt worden blijft voornamelijk hout. Het zijn de pure materialen, die afgenomen worden. Leer wordt nog veel gezien, maar maakt zoetjes aan plaats voor stof. De zitgroep blijft ech ter in. In de vormgeving van fauteuils zijn weinig vemiewingen merkbaar. Nieuw is wel dat ze onder meer gemaakt wor den van kunststof. Ook zijn er veel ta fels van kunststof, maar ook is en blijft hout veel gevraagd. Heel apart, maar wel erg duur, zijn metalen tafels. De hele tafel is van metaal gemaakt en de platen worden bewerkt met chemica liën. Daardoor ontstaan grillige, maar zeer aparte modellen, waarvan bijna geen een op de ander lijkt. Erg ex clusief dus. maar zeker een paar duizend gulden minder m de por temonnee Uit het vitrageaanbod valt een 'raam- bedekking' op. Dat zijn de verticale jaloeziën. Het is een soort luxaflex, maar dan van stof De repen stoffen worden aan een railtje gehangen, dan zowel open als dicht gedaan kunnen worden. Een nadeel voor sommigen kan zijn dat de vitrage, doordat ze van een natuurprodukt is gemaakt, ge voelig is voor vocht en warmte. De re pen kunnen dus wel eens een keer een beetje uit de 'plooi' hangen Dat kan echter ook als een charme van het product gezien worden. Wat betreft de vloerbedekking: weinig nieuws onder de zon, maar wel kwali- teitsverebetering. De hang naar na- tuurprodukten is ook in deze branche sterk merkbaar De vloerkleden worden meer en meer verkocht, omdat velen plavuizen, na tuursteen en parket nemen, De moge lijkheden zijn onbeperkt. De kleden kunnen op maat gemaakt worden en de koper kan bijvoorbeeld zelf het des sin ontwerpen en kleuren daarbij kie zen. De prijs ligt dan natuurlijk hoger dan bij een standaardkleed, maar de exclusiviteit is verzekerd Dat is niet meer altijd het geval wat betreft lampen. De stroomrails zijn al gemeen goed geworden en de verwer king van tl-buizen is ook een ieder be kend Om het geheel werkelijk apart te maken moet men goed bedenken waar een bepaalde lamp moet. staan, wat voor materiaal er op die plaats hel, best uitkomt, en hoe functioneel het licht' behoort te zijn. De keuze op verlich- tingsgebied is gelukkig erg groot. De vormgeving van de lampen is aan ver andering onderhevig, het materiaal echter niet. Kunststof en glas blijven in. Vooral lampen met scharnieren be ginnen terrein te winnen. Nederlandse slaapkamers worden steeds romantischer. Dekbedden, spreien, dekens en andere slaap-ac- cessoires staan hoe langer hoe meer in het teken van de romantiek. Bedbe- kleding van kant en kanten vitrages worden veel gevraagd. Maar dat wil niet zeggen dat men moderne techni sche vindingen uit de weg gaat. Er is bijvoorbeeld ook een groeiende be langstelling voor brandvrije en on ontvlambare materialen. Al enige tijd waren er brandvrije overgor dijnen in de handel. Nu zijn er zelfs brandveilige dekens te koop. Diddens en Van Asten in Helmond vervaardigen die na uitgebreide proe ven. Ze worden gemaakt van PVC-ve- zel in combinatie met Draion van Bayer Men verwacht er veel van voor ziekenhuizen, hotels en pensions. Maar ook voor particuliere woningen, waar echtelieden voor het slapen gaan nog een (verboden!) sigaret ro ken Een vlamwerende wandbespan- ningiserookal Van deze grondstoffen wordt een naaldvilt gefabriceerd, dat makkelijk op de muur is aan te bren gen. Noranatex heet dat nieuwe pro- dukt Dit kan het resultaat zijn: een r e kast met een bijpassende tafel- OUDERWETSE BERGMEUBEL OOK GEZELLIG Op het gebied van wandmeubilair is de laatste tijd niet veel veranderd. Af en toe zijn er nieuwe snufjes, maar die zijn meestal erg gelijkend op de nor male kastenwanden. Interlübke komt echter dit najaar met iets totaal nieuws. Het bedrijf heeft een wand ontworpen, waarachter de kasten zich bevinden. De beste benaming voor het w andmeubel is een panelen- kast. De kasten, w aarvan men een bar kan maken, of een schrijfboek, maar ook televisie- en stereokast. zit achter panelen. Wil men bijvoorbeeld de schrijfhoek gebruiken, dan w ordt het paneel naar buiten gedraaid en ver volgens w eggeschoven in de wand. De panelen kunnen bekleed w orden met allerlei stoffen. Deze stoffen kunnen dan tevens ook voor de rest van de wanden in de kamer worden ge bruikt. Het gevolg van zo'n panelen- wand is wel. dat bijvoorbeeld alleen de zit- en eethoek in de kamer te zien zijn. Liefhebbers van onder meer boekenwanden, of gezellige opberg- meubels met tv en stereo kunnen zo'n w and beter niet aanschaffen. Voor de laatste categorie mensen is misschien de bouwwand geschikt Het zijn wanden, die men gemakkelijk zelf in elkaar kan zetten doordaat de staanders in elkaar passen en vervol gens met schroeven worden vastgezet. De legplanken kunnen even gemak kelijk worden gemonteerd. Van deze bouwmethode kunnen naast kasten ook tafels gemaakt worden De tafels kunnen vierkant worden en driehoekig Het aantal lagen waaruit zo'n tafel bestaat kan men zelf bepa len Indien gewenst kan met zo'n kast of tafel klein worden begonnen en naarmate men meer ruimte of finan ciële middelen krijgt kunnen beide meubels uitgebreid worden De kleur van de meubels kan men natuurlijk ten alle tijde zelf bepalen Een verfje doet dan wonderen. MAAKT MUREN CHIC EN EXCL USIEF Een gouden wanddecoratie kan aan een saaie woonkamer allure geven. Zo'n decoratie maakt de muren chic en exclusief. Duur hoeft zoiets beslist niet te zijn, want elke handige knut selaar die met precisie werkt, ziet kans met behulp van bladgoud in en kele uren zelf zo'n wandversiering aan te brengen. Echt bladgoud is vliesdun en is in blaadjes van 8x8 cm le koop bij een goede kunstnijver- heidszaak. Het laat zich makkelijk verwerken, ligt op dun zijdepapier en het wordt in boekjes van 25 velletjes geleverd. Het zijdepapier zorgt er voor dat het goud niet met de handen of gereedschap aangeraakt hoeft te worden. Men kan mat en glanzend vergulden. Wanneer de muren plas tisch gevormd zijn en men wil ze ver gulden. worden de gewenste plaatsen met plakband aangegeven. Nadat het patroon is aangebracht, wordt het plakband verwijderd: de muur wordt zo glad mogelijk gestreken. Plakbandresten die zijn blijven zitten, moeten zorgvuldig worden weg gehaald- Zodra de muur goed droog is, worden de te vergulden plaatsen met schuurpapier gladgeschuurd Daarna worden ze een- of tweemaal bestreken met matte schellak Het is daarbij echter bijna onvermij delijk dat men buiten de verguld- plaatsen komt Dat is geen probleem, want die plekken worden nadien met grondverf bijgewerkt Plaatsen die met schellak zijn behandeld worden nog een keer gladschuurd Nu wordt de mixture opgebracht. Deze is te koop in flesjes van een achtste liter, w aarop aangeduid is 3 en 12 uur Deze tijdsaanduiding geeft aan na hoeveeL uren het bladgoud wordt aangebracht De 3 uur-aanduiding wordt bij kleine vakjes gebruikt en bij grotere opper vlakken heeft men een speling van tien tot vijftien uren bij de 12 uur-aandui ding De mixture wordt door middel van een doek die niet vezelt of met een uiterst fijn haarpenseel aangebracht Voordat men begint met het aanbren gen van bladgoud, dient men er zich van te verzekeren dat de mixture voor gebruik gereed is. Dit is te controleren door met een vinger over de mixture te strijken Wanneer dan een soort fluitend geruis ontstaat, kan men be ginnen Elk blaadje goud wordt met het zijdepapier uit het boekje gehaald en met een stukje watten aangedrukt. Daarna wordt het zijdepapier ver wijderd en het goud wordt wrijvend in een richting glad gestreken. Zodra het vlak groter is dan 8x8 cm en er meer dan een blad aan elkaar moet worden gezet, moet men de één blad aan elkaar moet worden gezet, moet men de goudblaadjes elkaar laten overlappen, zodat er geen tus senruimten ontstaan. Na afloop wordt het glad gestreken. Mocht het bladgoud gaan rimpelen of scheuren, dan kan men er gewoon een nieuw stukje opleggen en glad strijken, maar ook nu weer opletten dat er geen tussenruimten ontstaan. Zodra het vergulden is gebeurd, wordt de grondvorm nog eens nagetrokken met de verf. Mocht men het goud niet over een gelijke vlakte verdeeld willen hebben, dan geeft men aan de onder grond nog enig reliëf. Voor het opbrengen van de schellak moet het vlak voorgeverfd zijn Nadat het goud is aangebracht, worden de hoge punten in het reliëf weggewre- ven Op de hoge plekken schijnt nu de verf door en het goud zit nu in ver laagde delen Het effect dat met deze techniek wordt bereit. doet denken aan antiek-vergulde muren en pla fonds Wat is antiek. De norm van wat antiek is schuift steeds meer op. Voorwerpen van minimaal honderd jaar wordt on derantiek gerekend De stukken vanaf 1800 tot 1880 zijn het meest gevraagd. De gemiddelde prijs is voor de gemid delde koper redelijk op te brengen. Dan is er natuurlek het verschil tussen Nederlands en buitenlands goed. De Engelse en Nederlandse stukken rond 1800 liggen in dezelfde prijsklasse Zijn we tachtig jaar verder dan wordt Ne derlands goed duurder Antiek is de laatste tijd in de mode In de meeste woningen zal men dan ook minstens een stuk aantreffen De meeste vraag is er naar het kleingoed. Daaronder w orden zilver, munten ba rometers schilderijen doosjes en kleine meubels verstaan. Het door dacht kopen van antiek is echter noodzakelijk. Stap niet zo maar een zaak binnen en koop niet zonder meer iets dat mooi is. Het is aan te raden voor het kopen eerst goede voorlich ting te vragen en als het kan in meer dan een zaak Daardoor is een goede vergelijking mogelijk. Is er een zaak goed bevallen is. blijf daar dan kopen. Er bestaat jammer genoeg geen over koepelend orgaan die alle antiquairs, aangesloten bij het Nederlands An tiquairs Genootschap of niet. con traleenDaardoor is er heel erg weinig te verhalen als men bedrogen is door een handelaar die m ieder geval met aangesloten is bij het genootschap. Dat ziin er in Nederland echter velen. Onder de niet aangeslotenen bestaan goeden, maar daar kan men pas achter komen na. zoals gezegd, kritisch rond kijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 59