HEREN MODE 1978 De heren nemen het in 1978 niet zo nauw BADMODE VOOR DE MAN VRIJDAG 24 MAART 1978 „Weinig nieuws onder de zon", zult u misschien zeggen als het onderwerp de heren mode betreft, maar als u zich werkelijk wat meer verdiept in de herenmodesektor zult u ontdekken, dat ze deze zomer heel wat te bieden heeft. Inderdaad, geen spektakulaire ver nieuwingen die een ommekeer zouden moeten betekenen. Maar was dat dan nodig? Met name de wat gematigder heren begonnen zich net zo'n beetje prettig te voelen in de kleren die we vroeger alleen maar durfden dragen als we 'echt vrij' waren Soepel vallende bloesons. eigentijds gesneden pan talons. stoer gebreide truien en vesten, leren jasjes, ja zelfs een 'nette' jeans- versie durfde men naar het werk zelfs al te dragen. Toch zien we wel degelijk nieuwe stromingen al zijn ze niet spektakulair te noemen Zo is er het 50-er jaren pak. nanchalant van uiterlijk, met smalle revers, een bredere schouderlijn, een korter kolbert, een rechte pantalon met steek- en achterzak en een voetwijdte van 24 cm. Het vormt een onderdeel van de tailor made-look en is nieuw voor jongeren. De oudere he ren kennen het nog wel van vroeger en geven ongetwijfeld voorkeur aan de wat bredere revers. De tailor made- look kenmerkt zich weer door een zeer goede coupe en afwerking, gladde en hoogwaardige stoffen, een rustige des sinering en een chique optiek. Hierbij aansluitend brengen de over hemdenfabrikanten modellen met een smallere boord, dubbele manchetten, vaak met button down, pin- of ronde boord. De coupe is zichtbaar ruimer. Het doet wat 'ouderwets' aan, maar voor een grote groep heren en dus weer de jongeren, is het helemaal nieuw. Ook de veelvuldig voorkomende pas telkleuren in het overhemdenaanbod hebben we wel eens eerder gehad, maar ook deze zijn weer terug van weg geweest Veel wordt er ook gewerkt met stof- s truc turen waardoor de kledingstuk ken een aanzien anno 1978 krijgen. We zien bijvoorbeeld slubs. open weaves e.d., die in de vrijetijdskleding zelfs culmineren door het gebruik van jute- en canvasachtige materialen. Het 'beurspak', de naam zegt al dat het bedoeld is voor mannen die altijd korrekt gekleed dienen te gaan. ziet er ook dienovereenkomstig uit, dus kor rekt. Het heeft een dubbel-rij knoopslui- ting, een normale revers- en schou derbelijning, een normale lengte en een pantalon met steekzak met een voetbreedte van 28 dm. Het semi-sportieve pak is voor de man die goed gekleed wil gaan. Aan coupe en verwerking stelt deze man hoge ei sen. Hij wil een pak dat slank is van snit, maar het moet toch voldoende mate van bewegingsvrijheid bieden. De belijning is sportief, met een non chalante optiek. Er wordt gebruik ge maakt van rustieke, grove stoffen, vaak ruit- en visgraatdessineringen. Deze semi-sprtieve look behmort bij een driedelig pak. tweeknoops meteen normale schouder- en reversbreedte. Kolberts De kolberts met slanke pasvorm krijgen dit seizoen ongetwijfeld de meeste belangstelling. We zien zowel één- als twee-knoopsmodellen, met de nieuwe kraag en haakrevers. alsmede opgesneden revers. De modellen heb ben vaak zijsplitten. Dit in tegenstel ling tot de kolberts in de midden pasvorm. In die middenpasvorm presenteert men het bekende klepzakmodel en te vens modellen met twee opgezette zakken, al dan niet met klep. Verder is veel aandacht besteed aan zakvaria- ties. Opgestikte zakken met klep. knoop en knoopsgat, norfolk-idee Ook zijn er veel modellen met leerver werking. zoals leren vliegjes, leren el leboogstukken en leren pasjes. In het algemeen zijn de modellen spor tief en hebben een goed pasbereik met een optische taillering. De stoffen zijn hierbij goed aangepast veel kleine werkjes en rustieke ruitdessins die soms zelfs al iets 'gewaagder' durven zijn. De uni's zijn niet vergeten, zowel in 100 procent wol, als in lichtgewicht kwaliteiten Tevens zijn er modellen in linnenstructuren en kleine matjes De blazers doen het uitstekend en de kollektie is dit keer uitgebreid meteen slanke versie in een twee-knoops mo del met zijsplitten. Hemden Het herenshirt is nummer een in de klerenkast en meestal is er dan ook meer dan één. Met name deze zomer is er een ongekend variabel aanbod: ef fen, gestreept, geruit, bedrukt, slank gesneden, ruimvallend, met korte mouwen, lange mouwen, veel en weinig zakken met en zonder boord, te veel om op te noemen. Duidelijk is dat het hemd een groot deel uitmaakt van het dagelijks leven van de man. Voor jong en oud, lang en kort, jolig en ingetogen, het man nenhemd moet gewoonweg lekker zitten en niet lastig zijn. De klassieke hemden hebben smalle boorden, dubbele manchetten en vaak button down. pin- of ronde boord. Er wordt veel gebruik gemaakt van synthetische materialen zoals acetaat en nylon maar ook veel katoen. De kleuren in hun totaliteit zijn licht en pastelkleurig: naturel- en beige/zandkleuren, olijf, zand/khaki, bleu. resedagroen. zacht rose en beige tinten oplopend naar bruin en terra Voor de echte dress-hemden blijft het klassieke kleurenpalet: wit. beige, bleu en parelgrijs. Bij de stoffen is de materiaalkeuze be palend voor het karakter van het hemden-type. Sportieve hemden zijn veelal in linnen-achtige en gestruk- tureerde kwaliteiten uitgevoerd Daarnaast zijn er batist, satijn en Ox fords. Dessins: multi colours, streepjes, fijne blokjes en ruitjes. De dassen splitsen zich in twee sekto ren: - de zijden look met een klassieke des sinering. donkere kleuren en veel bor duursels. zoals wapens en elementen uit de sport, als paarden, zeilen enz. - de sportieve sektor heeft een tendens naar smalle gebreide dassen en geruite dassen. Er worden veel chokers gedra gen. terwijl de avantgarde man drie Sportwear In de sportkleding staat comfort cen traal. Men onderscheidt twee lijnen: het hemdjasje (safaristijl) en de lange bloeson. Nieuw zyn uitermate wijde bloesende tops met. kleine kraagjes, knoop- ol ritssluitingen, rimpelceintuurtjes van achteren of opzij, smalle manchetten, diepe armsgaten en afhangende schouders, kortom veel ruimte onder de oksels Daarbij hoort dan eventueel nog het losse vest in grootvadersstijl. De pantalon die men hierbij hoort te dragen is navenant: wijd. veelal met bandplooien, veel zakken (zelfs op de broekspijpen) en al dan niet op de en kels samengebonden tot pofbroek. Dat laatste zullen we naar alle waar schijnlijkheid wel niet veel tegenko men. want heren met 'mode-Ier zijn maar spaarzaam gezaaid. Een heel andere sfeer heeft de pan talon die strak aansluit en een bijpas send hemd heeft van hetzelfde mate riaal als die broek (puur katoen, waar onder zelfs parachute katoen). Zeer mooi zijn hierbij de kleuren zacht- blauw en zachtgroen, de pastels! In de meer 'easy-look' zien we model len die worden gekenmerkt door 'mannelijke' details, stoer dus Ook hier staat duidelijk het comfort cen traal Dominerende kwaliteiten zijn com binaties met fyne rib-cord. Sommige tops zijn o.a gevoerd met badstof. Op vallend zijn de vele zak- en klepvarian- ten bij de bloesons en korte jacks. De basiskleuren lopen van ecru via jute en beige naar havanna. Boven dien is vermeldenswaard een afge zwakte steenkleur, de reeds genoemde pastelkleuren zachtblauw en zacht groen met als aanvulling zachtgrijs. Jeans De jeans zijn er ook nog steeds en met grote mogelijkheden en in vele varia ties. We zien een grote verscheiden heid aan modellen in de sektor over tops terwijl vooral op het stoffenge bied er heel wat nieuws onder de zon is. Zo is canvas zeer aktueel en ook het rib-cord (in nieuwere modellen en ver beterde kwaliteiten) zal in een ver scheidenheid aan kleuren aanwezig zijn. Het canvas nieuwe stijl is overigens niet met het 'oude doek' te vergelijken. Het is een soepele kwaliteit stof die zowel gewassen als ongewassen te le veren is. De jeans met steekzakken gooit hoge ogen deze zomer en dat houdt weer au tomatisch in. dat het silhouet van de jeans enigszins verandert, vooral om het bovenbeen zit die minder strak nu Naar onderen toe moet de pijp echter recht vallen, als het even kan zelfs heel nauw worden Duidelijk is er een tendens naar ver lengde bolle grote toppers, zoals ver lengde bloesons. parka's. parachute jacks en car-coats Aan de onderzijde van de zomen zitten vaak doortrek- koorden om een bloesend silhouet te verkrijgen. De klassieke trenchcoat en de reding- gote-typen zyn nog steeds erg popu lair. De lengte van de 'trench' is onge veer 114 cm. Nieuw is de jas met op staande kraag, die geaccentueerd wordt met een klein ceintuurtje. De knoopsgaten zijn vervangen door lummeltjes Mini-slips waarin het goed zonnen is. gemaakt van soft lycra Ook de dames- bikini is van hetzelfde materiaal. Beide zijn in diverse kleuren ie koop. Het herenmodel kost 22.-. het damesmodel 39.-. Ook voor de heren is er deze zomer een duidelijke tendens naar 'kleiner en bloter' vooral in de badslipmodellen. die dit keer zelfs aangevuld zijn met mini-slip- modellen Wie zich daar echter niet direkt door aangesproken voelt: er zyn ook wat 'degelijker' badshorts met korte of iets langere pijp. want ook de short-stijl blijft belangryk. Bovendien geldt evenzeer voor de man. beter een broek die meer be dekt dan een waarin het figuur slecht tot zijn recht komt De des sinering is typisch mannelijk, reikend van fyne stropdas-motie ven tot aan de sportieve ruit- en streepdessins al lijken de grond - en tendenskleuren in het bonte kleurenpalet veel op die van de damcskollektic. Vanzelfsprekend zijn de klassieke kleuren zoals zwart, marine, blauw en bruin in praktisch alle kollekties terug te vinden De set-combina tie-gedachte is ook de herenbad- mode niet vreemd. Bij de badslips en shorts horen passende t-shirts in har moniërende kleuren en contraste rende dessins, hemdjasjes en soms ook velours badmantels. Van links naar rechts: goed gesneden pantalon met daarop een sportief streep-hemd en daar weer over een suedejack met wijde rug. Vervolgens een ribcord bandplooibroek, er op een geruit hemd en er over een donkerblauw blousonjack in de nieuwe wijde belijning. Daarnaast een combinatie van broek en shirt uit het zelfde materiaal (katoen). Geheel rechts een ruim gesneden band plooibroek van katoen in khakikleur. Er op een zelfde kleur pul lover met een enigszins 'open-weave' effect. Van links naar rechts. Jong modekostuum met vest in vaag ruitjes-dessin Het jasje is een éénknoopsmodel. iets korter gesneden en met smalle revers. Daarnaast een semi-progressief pak met kleine leer garnering en Het is iets ruimer van belijning en heeft ook bredere revers. De pantalon heeft een omslag. Vervolgens een groot, zij het niet té dominerend ruitdessin vooreen pak met vest. gemaakt in dezelfde stijl als het eerste. Geheel rechts een combinatie bestaande uit actuele twee-rij-blazer in zwart met eronder een witte pantalon. Vrijetijdsmode of 'separates' in diverse vormen maar bijna altijd met een 'over-sized' look

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 51