Mode 1978 kijkt niet op een laagje meer of minder! Meewerkende zaken VRIJDAG 24 MAART 1978 Het zit er weer op, voor de zoveelste keer. De Parijse en Italiaanse mode shows zijn passé, de zenuwen van de ontwerpers weer onder controle en de clientèle zit opgezadeld met een modebeeld waarin ze zichzelf maar moet proberen terug te vinden. Een spektakel was het zonder meer weer, ondanks het feit dat men kon verwachten dat de mode-ontwerpers ons niet echt iets nieuws voor te schote len zouden hebben. De collecties bestaan uit modellen, waarmee we deze winter al vluchtig kennis gemaakt hebben. De emge variatie zien we in de kleuren als terra, mocca-bruin. creme. kiezel en andere natuurtmten. Als uitspringers zijn er zo nu en dan felgekleurde dessins die zijn ontleend aan ontwerpen uit het Caraibische gebied: zuurstok-roze met gifgroen, vuurrood en kanarie-geel. Altijd goed zijn de klassieke tinten als marine, grijs en natuurlijk zwart. Mode die ons niet gedicteerd wordt We kunnen stellen dat de mode in een iets rustiger vaarwater is gekomen, doordat ons nu eens mets gedicteerd wordt. Het werd ook tijd. Er is de laatste jaren té veel en té snel veranderd. Van mini moest het opeens naar maxi. van wijd naar strak en zo kunnen we wel doorgaan. Net aan een nieuwe mode gewend, moest het modebeeld weerzo nodig wisselen, de prijzen logen er ook niet om, dus deed de consument het wat rustiger aan. Met het gevolg, dat de uitverkoop rekken vol met hoogst aktuele kleding te zien gaf en daar was die consument wel weer goed mee. Wat de diverse stijlen betreft, wordt de weg vervolgd, die we deze winter al waren ingeslagen. Het enige nieuwe dat te vermelden is, is dat de belijning erg ruim, lees twee maten te groot, geworden is. Goed nieuws dus voor vrouwen die moeite met het lijnen hebben, want in het beeld, dat de modekoningen voor deze zomer scheppen, passen ook minder slanke figuren. 'Artisjokken'-mode zouden we het kunnen noemen, want het is de bedoeling dat u laagjes over elkaar draagt. Dus meteen weer restricties, zult u zeggen, wantje moet toch wel aan de lengte zijn wil je je kunnen hullen in lagen over elkaar gedragen kledij. Tenminste, als je wilt dat de verhoudingen kloppen. We weten het, de trendsetters overdrijven meestal schromelijk om duidelijk te maken wat ze bedoelen en ze gebruiken daarvoor goed geproportioneerde, meestal zeer lange mannequins, die wel wat laagjes kunnen gebruiken, zon der dat ze daarbij dan tot de volslanken gerekend worden. Zwakken we de vorm wat af, dan krijgen we er één die meer geschikt is voor een breder publiek en zo is het ook met al die 'laagjes'. Mode-meester Lanvin maakte het wel al te dol. Zijn ontwerpen gaven een overdaad aan stof en inhoud te zien, waardoor een bol, opgeblazen silhouet ontstond. De laagjes stof die we echter als draagbaar betitelen, zijn meest flinter dunne tot dunne, soepel-vallende stofjes, zodat het totaalbeeld redelijk slank blijft. Bovendien betreft het zomermode en kleden we ons graag luchtig zodra de eerste zonnestralen dat toelaten. De draagbare 'lagen'modc bestaat uit rokken of tunieken met split opzij- of midden-voor, waaronder een onderrok, bermuda of shorts gedragen wordt. De ouderwetse, kanten petticoats kunnen weer uit de kast worden gehaald, want ze moeten duidelijk zichtbaar gedragen worden onder wijde étage-rok ken. Romantische bloesjes worden gedragen onder vestjes, spencers en sluikval- lende blazers. Stropdassen en strikjes, eventueel een satijnen lint onder de kraag geknoopt behoren tot de noodzakelijke details die Parijs ons dan wél 'voorschrijft'. Ajour-sokjes, gedragen in sandalen met platte- of sleehak erbij, en u bent weer helemaal 'bij'. Klassiek mantelpak komt terug Vrouwen, die een klassiek mantelpak in de kleerkast hebben hangen, zitten goed dit voorjaar. Verschillende couturiers lanceerden het mantelpak als het belangrijkste kledingstuk van het nieuwe seizoen. Populair wordt de blazer, die uitstekend te combineren valt met vrouwelijke bloeses met sjaalkragen op plooirokken of plissé-rokken, maar ook op broeken in vele soorten, want de broek zien ze ook in Parijs weer helemaal zitten. Florale dessins zien we nog volop dit voorjaar, al zijn ze duldelij k anders (soms groter van motief) dan afgelopen seizoenen. Vast staat dat het een zomer wordt van combineren, en dit geldt op alle terreinen: verschillende toon-in- toon kleuren, vershillende stofsoorten, maar ook kledingstukken uit ver schillende stijlen die bij elkaar komen onder de naam 'total-look'. Veel aan dacht is er bij de collecties besteed aan de details en accessoires: aparte sluitingen en vaak sierstiksels. Modecocktail in kleur en materiaal Voor het overige wordt het madebeeld bepaald door de materialen en de kleuren, en met die kleuren moet, evenals met de kleren, gecombineerd wor den. Niet gewoon wit met zwart, dat zou te eenvoudig zijn. Bovendien kennen we dat al, maar zwart met terra en oker moet het zijn, mocca-bruin met brons en blauw, mais met zand en crème. Drieklanken bepalen het Parijse mode schema. Het mag niet, nee het móet dit vooij aar en deze zomer gecomponeerd en gecombineerd zijn. Katoen schrijven we dit seizoen met een grote K en vaak is het als zodanig bijna niet meer te herkennen. De natuur is trouwens 'in' bij de modescheppers en dat garandeert ook de grote wederkomst van zijde: elegant in crepe de chine, rustiek in ongetwijnd zijdetweed. Bij de stofTen zien we trouwens een voortzetting van het grote combinatiespel: linnen blazers worden gedragen op zijden japonnen, zijden bloeses op katoenen pantalons, gebreide vesten op shantung jurken, linnen wijde hemden op popeline broeken en popeline jacks op kanten rokken. Een modecocktail dus, waarmee ieder naar eigen smaak kan mixen. Damesmode: Penthouse, Middelburg: Boetiek 't Pothuis, Middelburg: Madame Couture, Middelburg. Kindermode: Boetiek 't Witte Paerdje, Goes: Buffie, Vlissin- gen/Middelburg: Herenmode: Modehuis Van Westen, Goes. Haarmode: Kapsalon Corina. Goes: Tammel, Vlissingen Schoenmode: Shoerette, Middelburg. Bruidsmode: Bruidshuis Fiêsta, Middelburg. Fotomodel: Sonja de Leeuwe. Euronautic Middelburg (watersport) garages Wondergem en Melse, Paul Kruger, Dij kwel, Autocentrum Walcheren. Foto Verschoore, Vlissingen, Daan van den Dries, Goes. Elegante 'City-mode' in naturel. Duidelijk zien we hier de 'over sized look'. De wijde rimpelrok en wijd vallend jasje (aan twee zijden draagbaarhoren bij elkaar. Wij kozen voor de foto de naturel/beige ruit-zijde, de andere zijde is dezelfde stof als de stof van de rok. De naturel-kleurige zijden bloes krijgt haar wijdte vanuit de schouders en door een bandsluiting aan de zoom. Twee opgestikte borstzakken en de lange polo-sluiting geven de bloes toch een enigszins sportief uiterlijk. Ook dit is 'City-mode' De plissé rok in een beige/naturel haarstreepdessin heeft een glad heupstuk. Er op draagt Sonja een paprika-kleurige lange bloes met driekwart raglan mouw die een omslag heeft. De wijdte in de bloes wordt verkregen door de ingezette band in de taille. De kleur van de rok komt weer terug in die ingezette band van de bloes. Sportieve noot is ook nu weer een opgestikte borstzak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 41