Festival van de eigentijdse film in Zuidlandtheater te Terneuzen De sportief-nieuwe Ford Capri. PZC/kunst/cultuur 20 FASSBINDER (OOK) VOOR DE ZVU IN MIDDELBURG r SOKHONA EN VISCONTI IN 'FILMHUIS' «««••Mi De Ford familie. VRIJDAG 24 MAART 1978 De donkere w olken boven het filmfestival van 'Kiekkot' heb ben niet kunnen verhinderen dat vanaf dinsdag in het Zuidlandpodiumtheater te Terneuzen een groot aantal films van niet alledaagse kwa liteit zal worden vertoond. Dit derde filmfestival in Zeeuwsch- Vlaanderen begint dinsdagavond met 'Chinesische Roulette' van Raïner Wer ner Fassbinder 120.00 uur). 'Chinesisckes Roulette' speelt zich af tijdens een lang weekend op een Fran kisch kasteel. In dit ticeede huis van een welgesteld echtpaar treffen de beide partners iMargit Carstensen en Alexander Aller son i elkaar tot beider verrassing, want zij werden geacht op zakenreis te zijn in tegengestelde rich tingen. Beide zijn op het kasteel dan ook in gezelschap van hun respectieve buitenechtelijke geliefden Anna Ka- rlna en Ulli Lommeli. Het slot wordt be heerd door een huishoudster (Brigitte Mtrai en haar zoon Volker Sprengleri die zich bezighoudt met de produktie van filosofische geschriften. Tenslotte verschijnen nog volkomen onverwacht het verlamde dochtertje van het echt paar IAndrea Schoben met haar stomme kindermeisje (Maclia Merih. Het is een vreemd gezelschap dat be heerst wordt door gevoelens van haat. wantrouwejalousie en sadisme Chinesisch Roulette is een vooral een spel van de waarheid. Het is de grote kracht van Fassbinder dat hij het pu bliek zó by zijn film betrekt, dat het. meent mee te spelen. Bruiloft Ondanks het op zich betreurenswaar dige feit dat - na het wegvallen van een viertal produkties-niet elke avond een 'dubbelprogramma' kan worden gebo den. begint het Terneuzens festival toch met de presentatie van twee films op één avond. Dinsdagavond om 22.00 uur is de beurt aan de Poolse film 'We- sele' (De Bruiloft) van de regisseur An- drezj Wajda. Dit authentieke verhaal speelt rond 1900. Een bekende dichter trouwt met een meisje van het. platteland in het landhuis van een schilder, die ook. met een boerenmeisje is getrouwd. Be roemde schrijvers, dichters en schilders komen uit Krakau in het pittoreske dorp aan onm deel te nemen aan de tra ditionele boerenbruiloft. Gedurende het feest, in alcoholdampen en bij opzwe pende muziek, worden de gasten ach tervolgt door geesten die personificaties zijn van hun obsessies. De journalist bij voorbeeld wordt geconfronteerd met Stanczyk. de nar van de grote Poolse koning Sigismund die volgens de le gende wijs, moeidg en sarcastisch was, eigenschappen die de journalist vindt passen bij zijn eigen beroep. De dichter wordt achtervolgd door een legendari sche held uit de Middeleeuwen. Zawisa, over wie hij een toneelstukwil schrijven. De bruidegom heeft op zijn beurt visioe nen die verband houden met de toe nmalige verdeling van Polen De slach ting van jonge Poolse edellieden door rebellerende boeren, met hulp van de Oostenrijkers, ligt nog vers in ieders ge heugen. De geest van de boerenleider verschijnt aan een oude man die aan de massamoord deelnam. De dronken en slaperige gastheer 'ziet' Wemyhora, de legendarische profeet van de Oekraïne wiens woorden van mond tot mond gin gen cn die grote gebeurtenissen voor speelde die vrijheid voor de Polen zou den brengen en vrede mei de buurlan den. In het gemompel van de gastheer wordt een vreemde opdracht gehoord. De wilde Czepiee vat zijn woorden let terlijk op en zet de dorpelingen aan tot opstand Jasiek knjgt opdracht de men sen bij elkaar te trommelen en galop peert met zijn dronken kop naar de Rus sische grens, een paar kilometer verder Bij het aanbreken van de dag zien we de gasten apathisch dansenEr komt geen oorlog en er komt geen opstand. Het was niet meer dan een spel van hun verbeel ding veroorzaakt door de wodka, loze praatjes en geflirt, en door het schuldcomplex van de intellectuelen die weten dat zij hun stem zouden moeten verheffen tegen de bezetters, maar die niets beters weten te doen om hun een heid met het volk te demonstreren dan te trouwen met boerendochters De scenarioschrijver van 'Wesele'. An- drzej Kijoivski. heeft de lethargische toestand waarin de bruilofsgasten zich bevinden vergeleken met het groepje somnambulist en dat aan het einde van Fellini's 'La Dolce Vila' in de vroege ochtend niet-bégrijpend naar de vreemde vis staart die op het strand is aangespoeld. 'Wesele' zegt Kijowski, mag dan zeer Pools zijn in zijn onder werp. het is niet zomaar een verhaal over iets dat aan bepaalde mensen er gens op de wereld is overkomen. De film maakt, dankzij het grote talent var, Wajda. een blijvende indruk op alle mensen die op 'zoek zijn naar de we zenskenmerken van hun tijd. De Chinesische Roulette draait dus dinsdagavond acht uur. De Bruilof) volgt te tien uur. In dit festival van de eigentijds film ver der produkties van onder anderen Mutter Klisters Voor de filmafdeling van de ZVU draail n oensdag 5 april te 20.00 uur in het Ci tytheater te Middelburg 'Mutter Kus- ters fahrt zum Himmel' van Fas sbinder. Na twintig jaar tevreden zijn werk ver richt te hebben draait de echtgenoot van moeder Klisters plotseling door, hij vermoordt een van zijn bazen en pleegt dan zelfmoord. De boulevardpers stort zich 'op de vrouw, haar zoon verhuist met zijn vrouw, haar dochter verlaat haar. Eenzaam komt zij op de begrafe nis van haar man in contact met een rijk echtpaar, die later salon-communisten blijken te zijn. Zij stellen haar op haar gemak, maar als ze haar eenmaal poli tiek gebruikt hebben, laten ze haar weer vallen. Zij komt dan bij een groepje anarchisten terecht. Dit is geen poli tieke film. aldus Fassbinder. dit is een film over mensen, zoals die in Duitsland leven anno 1975. Immigré Vanavond - vrijdag - in het Kuiper- spoorttheater te Middelburg en mor gen - zaterdag - in De Villa te Goes draait voor het Filmhuis van Jeugd en Muziek 'Nationalité: Immigré' van Sidney Sokhona. Beide vertoningen beginnen om 20.30 uur. Sokhona werd geboren in 1952 in Mauretanië. Toen hij naar Frankrijk kwam wilde hij allen maar werk vinden om iedere maand wat geld naar zijn fa milie te kunnen sturen. Hij werd han darbeider en leefde onder condities die hij in zijn film laat zien. Sokhona woonde in de 'Foyer de la rue Riquet'. in Parijs een verwaarloosde krot. waar de huurders in 1971 in huurstaking gaan met als eis een betere huisvesting. De staking zou twee iaar duren. Uit die tijd stamt het idee om een film te maken over de levensomstandigheden van de buitenlandse arbeiders in Parijs. Sok hona laat zich inschrijven voor een cur sus aan de faculteit van Vincennes, en gaat werken bij Med Hondo, de regis seur van 'Les Bicots-Nègres' Films. Na tionalité: Immigré (1975» Safrana ou le droit al la parole (1976) Korte inhoud van de film: In 1963 waren er twee miljoen buiten landse arbeiders in Frankrijk, in 1971 drie miljoen en in 1975 zijn het er al meer dan vier miljoen. Nationaliteit0 geïmmigreerd. Levensomstandigheden: onzeker en schandalig. Positie: mense lijke machines, geknield of gebukt voor de bazen. Mauritaniörs, Spanjaarden, Algerijnen, Portugezen: dezelfde strijd. De kreet van Sidney Sokhona die zelfde rol speelt van de jonge neger die Frank rijk is binnengekomen in de bagage ruimte van een Peugeot 404 (de brenger vroeg 2.500ff. per persoon i om werk te zoeken. Een bezoek aan de marabout mohammedaans voorgangen die geld wil hebben, advertenties, weigeringen, vernederingen. Om dit te veranderen roept Sokhona de arbeiders bijeen. Het zelfde beeld in La Chapelle. Barbès en Stalingrad. Zwervende en uitgebreide arbeiders die hun laatste centen in de tiercé of op de kermis verspelen om daarna terug te keren naar de slaap zalen, hokken wentelend, van ratten en kakkerlakken. Het Is een document over het racisme: de blikken die som mige voorbijgangers de makers en de akteurs van de film toewerpen bewijzen jammergenoeg dat dit racisme nog erg levend is. Visconti Volgende week draait in het Filmhuis van Jeugd en Muziek 'Violence et Pas sion' van Luchina Viscontie: De Zwaan - Souburg, 29 maart, Kuiperspoort- Middelburg 31 maart enDe Villa - Goes 1 april, altijd te 20.30 uur. VISCONTI Burt Lancaster speelt de rol van een geleerde die zich van de wetenschap heeft afgewend en gedesillusioneerd een toevlucht zoekt in eenzaamheid temid den/van zijn kostbare kunstschatten. Totdal de stilte van zijn privé-wereld wordt verstoord door de komst van een uiterst 'moderne'familie, bestaande uit een schatrijke markiezin Silvano Man- ganoi. haar oversexte tienerdochter (Claudio Marsani), haar politiek be wuste. maar verder de gigolo uithan gende minnaar (Helmuth Bergen en een soort aanstande schoonzoon Ste- fano Patrizi). Dit luidruchtige gezel schap. dat alles vertegenwoordigt wat de professor verafschuwt, weet zich de salniettemin door pure opdringerigheid te installeren in het appartement, boven het zijne. AI gauw dreunt de woning van de aristocratische oude heer van de mokerslagen als boven muren worden weggebroken en het duurt niet lang oj erotische nieuwlichterijen en zelfs de terreur van de straat nemen bezit van zijn eigen kamers Gedreven door sym pathie ondanks zijn verbijstering ne men de contacten tussen de professor en diens bovenburen geleidelijk toe, tot het bloedige einde hemgntzet en eenzamer dan ooit achterlaat. Over deze tilm, die Capri L vanaf f 16.349,-Capri GL vanaf f 18.219,-Capri Ghia vanaf f 26.296,-, Capri S vanaf f 19.476Adviesprijzen (incl. BTW) af fabriek Amsterdam. Prijswijzigingen voorbehouden. :-$:r De nieuwe Ford Capri. Flitsend. Imponerend Sportief. Extra lage motorkap. Aërodynamische vóórspoiler. Verbeterde wielophanging. Gasgevulde schokdempers achter. Jaloeziegrille. Dubbele halogeen koplampen. Brede, zwarte, om de hoek doorlopende bumpers. Motoren van 1,3 tot 2,3 liter. Plus de onveranderde kenmerken van de Capri: het driedeurs-gemak, de separaat neerklapbare rugleuningen achteren de Ford veiligheid. Stap in. Ontdek hem zelf. Vr -- FASSBINDER als Visconti's testament werd be schouwd wegende autobiografische trekken die men meende te onderken nen in de figuur van de professor, schreef het Engelse filmblad Sight art Sound: 'De Italiaanse titel 'Gruppoi Famiglia in un Intenio'geeft, aan hociu moeten aankijken tegen de film, die ziet uitsluitend afspeelt m het appartemn van de professor en het appartement boven het zijne en de trappen en overlo pen tussenin. Daglicht is er op het bol-1 kon. maar het is studio-daglicht tegen de achtergrond van een studio-decor. Als 'De dood in Venetië' er niet geween was zou men verwacht hebben dat dat strengheid in de keuze van de locatit een overeenkomstige soberheid in dt mise-en-scène zou hebben gedicteerd Het tegendeel is het geval Evenals in 'De Dood in Venetië' wordt het kamer muzïek-ejfect in deze film bereikt dov het gebruik van grandioos wide-scren en een majestueuze en rijke orkestratie Kostbare technische middelen, dit normaal in reserve worden gehouden voor veldslagen en wagenrennen, wor den hier gebruikt voor een huisehjt verhaal over de isolering van het eigen ik en over wat. er gebeurt, als dit eigent1 plotseling wordt aangetast. r M. DE DREU CO. B V. VROON'S AUTOMOBIELBEDRIJF Official Ford-dealer Mercuriusstraat 11. Official Ford-dealer Zusterstraat 34. Middelburg, tel. 01180-12972 en 142G1 Industrieweg 1. VLISSINGEN. tel. 01184-14632 AUTO ADRIA B V. - GOES Official Ford-dealer Marconistraat 1. GOES. tel. 01100-20440 L d k 1 4 L 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 20