Giscard nodigt leiders van oppositie uit voor gesprek Ex-kamerlid weigert medewerking onderzoek koopsompolis-affaire VEILIGHEIDSVOORSCHRIFTEN TAXI'S VAAK EEN WASSEN NEUS Maar 16 pet werkende vrouwen lid van een bond De SGP staat op de bres voor het behoud van levenskrachtige provincies. FRANSE PRESIDENT ZOEKT OPENING NAAR LINKS Zeven jaar voor steekpartij in strafgevangenis Uitspraak regularisatie Marokkanen pas op 6 april Vier jaar voor symphatisant Vervoersfederatie: politie had gealarmeerd kunnen worden bij bezettingsactie in Assen Nederlanders willen in vrije tijd de natuur in 1978 VRIJDAG 24 MAART 1978 PARIJS (AFP/REUTER/DPA/UPI) - De Franse president Valery Giscard d'Estaing die door de jongste algemene verkiezingen in feite alleen maar steviger in het zadel is komen te zitten heeft donderdag onder meer ook de leiders van de verslagen linkse oppositie uitgenodigd voor 't overleg op het Elysee dat hij met de verschillende politieke groeperingen en niet in de laatste plaats de sociale partners in Frankrijk wil voeren vooraleer te besluiten over de samenstelling van de nieuwe regering en de nieuwe premier aan te kondigen. Verrassend was donderdag de snelheid waarmee de socialistische leider Fran cois Mitterrand, de grote verliezer van de verkiezingen, met aanvaarding van de uitnodiging reageerde. Want zo een ommezwaai moet wel wat betekenen voor een Mitterrand die na de verkiezing van zijn grote tegenstrever voor het pre sidentschap Giscard tot staatshoofd in 1974 steevast weigerde met deze te spreken of deze ontmoeten. Ook de communistenleider Georges Marchais heeft de uitnodiging van Gis card voor een gesprek aanvaardt Dit is door het secretariaat van de com munistische partij meegedeeld. In een communiqué wordt gezegd dat de secretaris-generaal van de partij de uitnodiging aanvaardt met het oog op het vinden van oplossingen voorde pro blemen waaronder het land gebukt gaat Volgens een mededeling van het Kabinet van de president had hij de links-radicale Robert Fabre. uitgeno digd hem volgende week te ontmoeten. Dit in het kader van genoemd overleg dat de president, naar hij woensdag in een toespraak voor de Franse televisie zei. wil benutten om gestalte te geven aan zijn pogen te streven naar het berei ken van grote nationale eenheid. Hij beloofde daarin ook een 'politieke' ope ning en had opgeroepen tot een 'ver standig samenbestaar.' van regering en oppositie. De ontmoeting met Mitterrand zal vol gende week plaatsvinden, maar de ge sprekken van het vooroverleg van Gis card zullen de komende dagen al begin nen met een onderhoud met de leider in Frankrijk voor het eerst"sinds 1958 van de politieke en sociale leiders over Frankrijk's grootste problemen en de methode om ze op te lossen Barre Niettemin zal hij. zo wordt verwacht. Raymond Barre, die dit sinds augustus 1976 \v as. weer tot premier benomen, al zal dit waarschijnlijk pas worden aan gekondigd wanneer de nieuwe natio nale vergadering op 3 april bijeenkomt. Toch worden, daar Giscard de nieuwe regenng op een zo breed mogelijke basis wil laten steunen, nog al wat verschui vingen verwacht. Mogelijk geacht wordt dathjj er links van het centrum staande personen zonder bepaalde binding met enige partij in wil opnemen in een po ging. die als men afgaat op zijn eerdere plechtige beloften, er uiteindelijk toe zouden kunnen leiden dat er een rege ring van nationale eenheid zou komen In elk geval is het zo dat volgende week van de gematigde vakbondsorganisatie Force Ouvriere. Andre Bergeron. een partijleider van de socialisten weer met het staatshoofd gaat spreken. Se- beeld van functionarissen van de com munistisch getinte CGT op de trap van het Elysee en dit alles duit op een pogen een einde te maken aan de verkrampte situatie m de verhoudingen tussen 'links' en 'rechts' het sociale boven en onder, zulks overeenkomstig de diepte behoefte van de Fransen die de politieke verdeling van het land moe zijn. In eigen kamp gaat dit voor Giscard echter ook jiiet geheel zonder risico. Want de Gaullisten verdenken de re publikein in het Elysee er al lang van tussen beide bestaande blokken een 'derde macht' - de niet-Gaullistische regeringspartijen (bestaande uit de re publikeinse partij van Giscard en de zogenaamde reformateurs» waaraan toe te voegen links-liberalen en afval lende sociaal-democraten-op te willen bouwen. Vandaar dat de Gaullisten er wel goed op zullen passen dat de ope ning niet al te groot wordt en zij uit eindelijk buiten de deur komen te staan. LISSE - Oud-Minister van landbouw Lardinois temidden van een groepje Haarlemse bloemenmeisjes, nadat hij donderdag morgen de Keukenhof in Usse opende. De president wil de meningen peilen dert lang ook onvoorstelbaar is het tAdvertentie Gehoord bij de Amro Bank. (4) DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft donderdag de 22-jarige Alwin N. uit Den Haag wegens dood slag op een mede-gedetineerde veroor deeld tot zeven jaar cel. Het hof beves tigde hiermee hei vonnis van-de recht bank in Den Haag. De procureur-gene raal bij het hof had negen jaar, de of ficier van justitie bij de rechtbank acht jaar geëist. De vechtpartij had op 31 maart 1977 on der de ogen van een bewaker, plaats op de eerste ring (etage) van de a-vleugel van de Scheveningse strafgevangenis. De 30-jarige Comelis R. die in Neder land een reputatie als 'plofkraker' had opgebouwd, werd met een messteek in I de hals om het leven gebracht. Volgens de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag was de steekpartij het ge volg van de voortdurende wrijving tus sen Surinamers en niet-Surinamers in de Scheveningse strafgevangenis. N. zat vast wegens een gewelddelict. Eerder waren uit zijn cel een scherp geslepen vork en tafelmes verwijderd. Volgens zijn lezing viel het slachtoffer hem plot seling aan en verdedigde hij zich. Opstandelingen in Atjeh capituleren JAKARTA (RTR) - In de Noordsuma- traanse provincie Atjeh hebben zich afgelopen week 293 opstandelingen overgegeven aan de Indonesische auto riteiten. zo heeft donderdag het blad van de Indonesische strijdkrachten, Angkatan Bersenjata, gemeld. DEN HAAG (ANP) - De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft de uitspraak in de zaak van de ongeveer 180 Marokkanen die in ok tober en november 1976 in hongersta king waren gegaan als protest tegen hun uitwijzing uitgesteld tot 6 april. Na een elf uren durende behandeling van de zaak die tot in de nacht van 9 op 10 februari voortduurde, werd de uit spraak op 23 maart bepaald De Marok kanen zijn illegaal in ons land en komen volgens de regularisatienormen niet voor een verblijfsvergunning in aan merking. zo had de toenmalige staats secretaris van justitie indertijd bepaald. Hiertegen waren de Marokkanen bij de raad van state in beroep gekomen. WEST-BERLIJN (DPA) - Een recht bank in West-Berlijn heeft donderdag de 31-jarige Eberhard Dreher tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld we gen. ondersteuning van de als crimi neel bestempelde 'Beweging van de tweede juni'. De rechtbankpresident betoogde, dat deze groepering haar doel wil bereiken met de ernstigste misdrijven, zoals moord, ontvoering en gewapende overvallen. De verdachte werd schuldig bevonden aan het bevoorraden van een schuil plaats van de beweging in het West- berlijnse stadsdeel Schoeneberg. Bo vendien zou hij contact onderhouden hebben met Andreas Vogel, een van de kopstukken van de groep, met wie Dre her op 26 maart 1976 werd aangehou den. In het onderkomen van de beweging vond men onder andere springstof en chemicaliën Andreas Vogel zou bij zijn arrestatie het pistool bij zich hebben gehad, waarmee de president van het Westberlijnse hooggerechtshof Günt- her von Drenkmann werd vermoord. i Van ome Haagse redacteur) DEN HAAG-Het oud-Tw eede-Kamerlid drs. G. Nooteboom. aanvankelijk lid van de D'66-fractie. later optredend als onafhankelijk kamerlid, weigert de commissie die de koopsompolissenaffaire onderzoekt, inlichtingen te verstrekken. De broer van de huidige CDA-staatssecretaris van financiën vindt dat de commissie bezig is met een omkering van de bewijslast, en dat dat niet in overeenstemming is met ons rechtssysteem. Een journalist heeft iets be weerd. vervolgens wordt geëist dat de aangeklaagde persoon of groep bew ijst onschuldig te zijn. „Ik ga op die weg niet mee", aldus Nooteboom. cussle dienen ze voor dit laatste ter ver antwoording te worden geroepen, en niet voor hun handelen in de prive- sfeer" In zjjn brief zegt Nooteboom niet na- wetswijziging in 1975 tot en met de mondelinge behanndeling in de tweede kamer op 8 september 1977. De fractie van D'66 in de tweede kamer zegt. In een reactie op het bericht o Kan ik als Amro Privérekenmg- Weet u, ik krijg dit jaar geld van de houder nu ook met mijn Eurocheques belasting terug. Kan ik i geld nu ookopm'n Amro Privérekenmg Zeker. Dat kan in Nederland en ook nog in een aantal andere landen laten storten Ja hoorTrouwens, leuk zo'n meevaller hè? Amro Privérekenmg (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar) Voorts vindt drs. Nooteboom dat het bezit van een koopsompolis niet ..stouter" is dan bijvoorbeeld het bezit van een eigen huis of een premiepolis. Ook acht hij de neigingen om politici te diskwalificeren wegens handelingen in de persoonlijke sfeer, een gevaar voor de democratie „Het is consequent van mij. die jaren lang pleitte voor het beëindigen van fis cale privileges bij bepaalde spaarvor- men en spaargeldbeheerders, om in de privé-sfeer daarnaar te handelen Het is even consequent van personen die be- ONDERZOEK FNV: UTRECHT (ANP) - Op het ogenblik is ongeveer zestien procent van de wer kende vrouwen lid van een vakbond. Een paar jaar geleden was dat nog maar twaalf a dertien procent. Toch is er nog een groot verschil met de man nen: van hen is ongeveer 47 procent georganiseerd. Dat staat in het rapport 'Vrouwenza ken en vakbondstaken' van Maarten van Klaveren, beleidsmedewerker van de FNV. Hij heeft in opdracht van de (toenmalige) stichting wetenschappe lijk onderzoek vakcentrales van NVV, NKV en CNV en met financiële steun van het ministerie van sociale zaken een onderzoek ingesteld naar de slechte organisatiegraad onder vrouwen. Uit zijn rapport blijkt.' dat de georgani seerde vrouwen maar voor een klein deel actief zijn in hun bond, ook als zij daarin relatief sterk zijn vertegenwoor digd. Bij de apothekersassistenten ma ken de vrouwen bijvoorbeeld 85 procent van het totaal uit, terwijl er maar ëën vrouw in het bestuur zit. Van Klaveren zegt In de vakbondskrant van de FNV, dat vrouwen veelal werk zaam zijn ln sectoren die door de vak bonden zijn verwaarloosd Maar maat schappelijke factoren spelen ook een rol Vrouwen in loondienst hebben vaak een baan met weinig perspectief, in winkels, ateliers en dergelijke. Van Kla veren schrijft dat toe aan onder meer achterstanden in het onderwijs voor meisjes en ongelijke kansen voor man nen en vrouwen in het bedrijfsleven. Verder is er sprake van specifiek vrouwelijke weerstanden tegen de vakbeweging. Zo wordt volgens Van Klaveren het jargon dat in de vak beweging wordt gebruikt vooral door arbeidsvrouwen niet begrepen. „Ze denken dan al gauw: wat doe ik hier. Ze lijden toch al onder hun achterstand. Van Klaveren concludeert, dat de bon den veel meer aan de weg moeten tim meren in sectoren waar de vrouwen een grote achterstand hebben. Tenslotte zouden parttime werkenden als een af zonderlijke groep contributiebetalers moeten w orden erkend. horen tot ae grote meeraerneia m rege ring en parlement welke niet bereid was tot steun in die richting, om in de privé- sfeer gebruik te maken van mogelijk heden waaraan ze als politicus geen einde wilden maken. In de publieke dis- Amsterdamse werklozen dienen klacht in over politie-optreden amsterdam (anp) - De Werklozen Be langenvereniging Amsterdam heeft bij burgemeester Polak een klacht inge diend over het optreden van de politie tegen werklozen, die woensdagochtend bij het gewestelijk arbeidsbureau een actie hielden. Een delegatie wilde GAB-directie een verklaring en een groot stempel met daarop de tekst 'recht op passend werk' aanbieden, maar voor het zover was. greep de politie in. aldus de vereniging. „Aanezigen in het voorportaal, de hal en bij de ingang van het arbeidsbureau werden door de politie hardhandig ver wijderd Hierbij werd geen onderscheid gemaakt tussen leden van de delegatie, mensen van de pers en aanwezige werklozen." zo schrijft de vereniging. Enkele agenten zouden tegen de werk lozen opmerkingen hebben gemaakt als 'werk zat' en 'je komt hier toch niet om te werken'. Deze uitlatingen noemt de vereniging 'volstrekt onaanvaardbaar' Zij zegt verder, dat niemand de normale gang van zaken op het arbeidsbureau verstoorde, zodat elke aanleiding tol het politie-optreden ontbrak. De chef van het bureau Warmoesstraat hoofdinspecteur J. Nicaise. zei dat de politie ter plaatse was. omdat de GAB directie om assistentie had gevraagd De mensen die het het gebouw waren binnengedrongen zijn op verzoek van de directie verwijderd, aldus Nicaise. drukkelijk dat hij geen koopsompolis het vroegere kamerlid Nooteboom. dat heeft. Hij was met bereikbaar voor een het er met verbazing van heeft kennis antwoord op die vraag De brief verwijst genomen dat deze weigert mee te wer- wel naar de verklaring van dr Terlouw. ken aan het onderzoek. De fractie wijst de fractieleider van D'66. dat D'66'ers erop. dat haar en D'66geen middelen ter geen koopsompolis hebben gekocht beschikking staan de heer Nooteboom „Maar zou uit het onderzoek van uw tot andere gedachten te brengen, aan- commissie blijken dat ik toch zo'n ding gzien hy in 1976 als lid van D'66 werd had. dan moet ofwel ene Nooteboom geroyeerd aanvankelijk gelogen hebben, ofwel Dit royement was. med gezien zijn hou- moet een politiek leider verklaringen ding in deze zaak. kennelijk niet ten on- hebben afgelegd zonder contact op te rechte, aldus de woordvoerder van de nemen met degenen namens wie hij wat fractie, vertelde". Desgevraagd zei Terlouw dat hij inder daad bij Nooteboom geen navraag heeft gedaan Weliswaar was Nooteboom in 1975. het gewraakte jaar van de koop van de polissen, nog niet afgescheiden van D'66. maar Terlouw beschouwt hem niet meer als D'66'er en meende hem derhalve niets meer te hoeven vragen Overzicht Staatsecretaris Nooteboom van finan ciën heeft donderdag de tweede kamer een historisch overzicht betreffende de de staatssecretaris van volksgezond- TANDARTSTARIEVEN PARTICULIERE PATIËNTEN OMHOOG DEN HAAG (ANP) - De tandartstarie ven voor particuliere patiënten gaan met ongang van 24 maart met twee ëneenhalf procent omhoog. Dit heeft het ministerie van economische zaken donderdag meegedeeld. De minister van economische zaken en koopsompolissen toegezonden. Het overzicht is opgesteld op verzoek van de commissie koopsompolissen. Het historisch overzocht betreft de pe riode vanaf de aankondiging van de WAGENINGEN Als alle in de wereld beschikbare landbouwgrond in cul tuur gebracht zou worden, maar de boeren zouden geengebruik maken van kunstmest, bestrijdingsmiddelen en machines, dan blijft het voedselp robleem bestaan. De opbrengsten van de landbouwgronden, waar wordt ge werkt volgens methoden die naar onze begrippen op een technisch laag peil staan, zullen aanzienlijk lager liggen dan de huidige opbrengsten, terwijl de wereldbevolking toeneemt. Dit blijkt uit een pas gereedgekomen studie van prof. dr ïr. P. Buringh en ir. H D. J. van Heemst van het Centrum voor Agrobiologisch Onderzoek (CABO) Hun studie heeft betrekking op een onderzoek naar maximale voedselproduktie bij een landbouw methode die is gebaseerd op mank racht. tAdvertentie AMSTERDAM- Twaalf studente?) van de HTS-A aan de Europab< mlevard m Am sterdam bij hun vertrek vanaf de school voor een 1300 kilometer lange tocht langs alle HTS-en in ons land met een kindencagen waarmee de Jongens het wereld record 'kinderwagenduiven'proberen te verbeteren Het record staat momenteel op 750 km. De scholieren hopen hun tocht succesvol te hunnen afsluiten op 2 april Als alles naar wens verloopt, doen vrijdagochtend 31 maart deze HTS'ers Vhssin- gen aan De Amsterdammers arriveren voor de HTS in Vlissingen omstreeks 7 30 uur. Enkele minuten later vertrekt het team naar Dordrecht Laat Uw stem doorklinken voor het behoud van het Christelijk volkskarakter in Uw provincie. Staatkundig „Gereformeerde partij UTRECHT (ANP)-Met de naleving van de veiligheidsvoorschriften voor taxi's is het veelal droevig gesteld. De voor schriften zijn er wel maar controle op de naleving is er nauwlijks en boven dien zijn de gemeenten bijzonder royaal met het verlenen van ontheffin gen. Dat stelt de vervoersfederatie N W/NKV naar aanleiding van de jong ste gijzeling in Assen waarbij taxichauffeur Jacob van der Werf ge gijzeld werd door drie Zuidmolukkers. De taxi van Van der Werf had geen stil alarm, wat sinds eind 1976 bij minis teriële beschikking is voorgeschreven. W as dat wel het geval gew eest. dan had volgens 'Onderweg', het blad van de vervoersfederatie de chauffeur vijf tot tien minuten voor de overval op het provinciehuis in Assen de politie kun- Een woordvoerder van Taxtbi'uu.. Vries-eigenaar van de taxi zegtin On derweg' niets le weten van een verplich ting lot het hebben van stil alarm Het bedrijf had wel een aantal wagens met stil alarm uitgerust maar dn- waar Van der Werf mee reed toevallig met Naar aanleiding van de affaire in Assen stelt de vervoersfederatie dat de maat regelen voor beveiliging van taxichauffeurs stelselmatig zijn uitge hold Dc vervoersfederatie vindt nog steeds dat maximale beveiliging van de taxichauffeurs alleen mogelijk is in de Engelse taxi's w aar de chauffeur in een van de passagiers afgesloten cabine zit. Britse systeem Die Engelse taxi haalde het destijds in Nederland niet. De ministeriele com missie waarin bedrijfsleven en overheid destijds veiligheidsvoorschriften uit dokterden vond het Britse systeem te duur. De vervoersfederatie stelde toen en stelt ook nu dat geld. eigenlijk geen rol mag spelen als het gaat om de veilig heid De vervoersfederatie vindt de veilig heidsvoorzieningen niet alleen mager maar constateert bovendien dat einde praktijk vaak niets van terecht komt omdat de gemeenten veel te gemakke lijk ontheffingen verlenen. Een woordvoerder van de vervoersdfe- deratle vindt dat er een landelijk uni form ontheffingenbeleid moet komen zodat het niet meer mogelijk Is dat in de ene gemeente taxi's met beveiliging rondrijden en ln de andere gemeente niet of nauwelijks Ook de controle op de naleving van de voorschriften moet worden verbeterd Tot nu toe kijkt de verkeersinspectie bij die controles uit sluitend naar de veiligheid van de pas sagiers en niet naar die van de taxichauffeurs aldus de woordvoerder van de vervoersfederatie heid en milieuhygiëne hebben met deze verhoging ingestemd nadat met de Ne derlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde overeenstem ming was bereikt over de opzet van een enquete naar omzet en mosten bij deze beroepsgroep DEN HAAG - De meeste Neder landers trekken in hun vrije tijd het liefst de natuur in. Bijzondere rec reatieve voorzieningen behoeven daar niet aanwezig te zijn. Vooral rust en stilte worden op prijs ge steld. Dat blijkt uit een onderzoek naar recreatievoorkeuren, in opdracht van het ministerie van cultuur, rec reatie en maatschappelijk werk uit gevoerd door het Instituut voor Toegepaste Sociologie in Nijmegen. De resultaten zijn gebaseerd op een ondervraging van 2000 personen. Veel minder Ned.rlanders willen graag verblijven in recreatiepro; c- ten met veel en goede voorzieningen, waar intensief gebruik van wordt gemaakt. Enige drukte wordt door hen als aangenaam ervaren Ongeveer 40 procent van de onder vraagden wenst daarentegen hele maal geen voorzieningen De be hoefte aan gemarkeerde routes in bos en hei is bij deze groep beperkt de meesten gaan liever hun eigen weg. ongeacht of men nu wandelt, fietst of auto rijdt De voorkeur voor landschapsrecrea tie is bij jong en oud. mannen en vrouwen, en bij verschillende sociale milieus byna even groot Het beleid van de overheid moet. al houden de meeste mensen van rust en een een voudige omgeving, gericht blijven op verschillende recreatiemogelijk-. heden (dus drukke recreatieobjecten zullen toch ook in stand gehouden moeten worden, omdat er toch een categorie Nederlanders is die zich zowel „rustig" als „druk" wil ont spannen) Het recreëren in de bossen is de po pulairste vorm van openluchtrecrea tie. Uit het onderzoek blijkt dat de meeste Nederlanders, hoewel zij graag door een mooi landschap had den willen fietsen of vaker in een rus tig natuurgebied hadden willen wandelen, daar om een of andere re den i gezin, te grote afstand, gebrek aan tydi toch niet aan toekomen. Er wordt een duidelijke tegenstelling geconstateerd tussen wat men zou willen doen. en wat men feitelijk doet. Het overbruggen van de afstand tus sen woning en recrcaticdoel blijkt voor een deel van dc bevolking overigens toch weinig invloed op het recreaticgedrag te hebben. Ruim 30 procent vindt ver van huis rec reëren zelfs leuk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 17