Tien procent van alle werkende jongeren krijgt geen minimumloon 'Attican Unity' van Vlissingen naar Bremen Medio 1978 duidelijkheid over kansen recreatieproject oorlogsslachtoffers WERELDRECORD STEPPEN VAN GOES NAAR HENGELO Lading 'Attican' gaat een enorme put in Optreden nodig tegen olielozingen schepen almanak hun zorg? VASTEMAKTiE 5S50 Automobilist (53) aan hartinfarct overleden In 24 uur 298 kilometer voor zeehonden Autobestuurder gedood bij botsing met motorfiets MAANDAG 20 MAART 1978 KWJ-VOORZITTER JAN DERIJCK TIJDENS 'OPEN DAG1 IN SAS VAN GENT: SAS VAN GENT - Van de 400 000 werknemers lussen de H> en "4 jaar die ons land telt. blijft zeker 10 proeent onder het minimum-jeugdloon De 26 districtskantoren van de KWJ. beweging van werkende jongeren, hebben vorig jaar voor een half miljoen gulden aan achterstallig loon binnengehaald Het ging om bedragen die uiteenliepen van.f 10,-tot f SOO.in de maand en in een geval om een totale som van f 15.000. De KWJ wil dat er wettelijke sancties komen op het ontduiken van het minimumjeugdloon De organisatie heeft inmiddels deskdunigen gevraagd, te onderzoeken op welke schaal er in ons land de hand wordt gelicht met bepalingen op dit punt ORGANISATIE HAALDE VORIG JAAR HALF MILJOEN BINNEN Dit vertelde zaterdag landelijk voorzit ter van de KW J J an Derijck op een "open dag' voor werkende en werkloze jonge ren In 'De Roselaer' in Sas van Gent De bijeenkomst, georganiseerd door de KWJ en de jongerengroep van de Indu striebond NKV. trok vele tientallen be zoekers Hoogtepunten van het prog- Waterstand Veerse Meer VEERE-In de periode van 25 tot en met 31 maart wordt de waterstand in het Veerse Meer van het wlnterpeil opge voerd naar het zomerpeil De winter- stand is NAP -0.70 meter, de zomerstand NAP plus 0.70 Middelburgse (19) overleden aan gevolgen ongeval MIDDELBURG - Zaterdagavond is in het Gasthuis in Middelburg aan de ge volgen van een verkeersongeval over leden de 19-jarige Francina van den Berg uit Middelburg. Zij werd bij Vrouwenpolder geschept dooreen ach teropkomende autobestuurd door K. de V. uit Oostkapelle Het slachtoffer fietste op het moment van het ongeval op de Koningin Em- maweg bij Vrouwenpolder aan de lin kerkant van haar vriend. J K uit Am sterdam De V trachtte het tweetal in te halen, maar schepte daarbij mejuffrouw Van den Berg Zij liep ernstig hersen letsel op en overleed kort daarna in het Middelburgse gasthuis Slachtoffer ongeval Sloeweg overleden VLISS1NGEN - Zaterdagmiddag om streeks vier uur is aan de gevolgen van een ongeval donderdagmiddag op de Sloeweg bij Vlissïngen overleden de Souburgse scholier Willem Radings Hij werd 16 jaar. De bestuurder van de auto waar hij in - zat. de heer J M A H eveneens uit Souburg, maakt het redelijk Hij ligt met een zware hersenschudding in het ziekenhuis Bethesda in Vlissïngen Het ongeluk ontstond toen de heer H een zwager van het slachtoffer, door een plotselinge windvlaag de macht over het stuur verloor Daarbij kwam hij op de linker weghelft terecht en botste te gen door een Engelsman bestuurde auto. die klaar stond om linksaf te slaan, de weg naar Scheldepoort op De En gelsman liep geen verwondingen op Beide auto's werden totaal vernield Automobilist trapt op gaspedaal in plaats van rem: vier auto's beschadigd GOES - Twee auto's hebben zware en twee lichte schade opgelopen toen de 75-jarige Goesenaar B. J. bij het parke ren van zijn auto op het gaspedaal trapte in plaats van op de rem. Dat ge beurde op de parkeerplaatsen in de hoek van de Singelstraat bij het Kat tenstraat je. J. 's auto reed eerst een trottoir op. schampte de muur van de Grote Kerk en raakte vervolgens drie geparkeerd staande auto's, waarvan er twee zwaar en één lichter beschadigd ZEEUWSE Baard Die bejaarde in een van de Zeeuwse steden had er lang over gedubd Sinds een maand had-ie eetf baard laten groeien en dat was in de so ciëteit vrijwel dagelijks het mikpunt van spotternijen van zijn makkers, tijdens het spelletje biljart, of het leg gen der domino-steentjes ..Zo. Piet.' riepen ze dan. ..en trekje hem uit. als je naar bed gaat Dat soort dingen Hij besloot tenslotte maar naar de kapper te gaan Toen hij er vorige week zat. liep juist een van zijn soos-makkers voorbij het raam en doorzag de situatie blik semsnel Hij begaf zich op een holletje naar de soos en sprak tegen de anderen ..Zeg. Piet zit bij de kapper Hij laat z'n baard d'r af halen We doen straks net of we niks zien Even later kwam de ex-baardman binnen „Ik doe of er niets aan de hand is.' dacht hij „Wy doen of er niks aan de hand is.' dachten de anderen Het bleef lang stil en als er werd ge praat ging het over koetjes en kalf jes.12 Niet over debaard van Piet Hij hield het op den duur niet meer uit „Maar zien jullie dan niks?"riep-ie 13 „Nee. Piet echt niet Is er wat bijzon ders „Echt niet?" riep Piet wanhopig „Nee." zeiden de anderen ueer „Maar Je wordt een beetje oud. Piet Je zou eens een baard moeten laten groeien Dat zou je heel goed staan ramma waren optredens van de loneel werkgroep 'Proloog' en de popgroep 'Bots' Derijck pleitte voor een andere opzet van de stimuleringsregeling, waarbij bedrijven premies ontvangen als ze jon geren in dienst nemen Naar zijn oordeel vloeit teveel geld toe naar grote -winstgevende- concerns, terwijl het juist terecht zou moeten ko men bij kleinere bedrijven en kleine zelfstandigen die het hoofd nauwelijks boven water kunnen houden Veel za kenmensen werken letterlijk 'voor twee' Weekendwerk Hij constateerde, dat met name in Zeeuwsch-VI aan deren compensatiere gelingen voor weekendwerk stelselma tig worden ontdoken Jonge werkne mers krijgen soms een vergoeding in geld. maar niet in (extra) vrije tijd Der ijck heeft de indruk dat de ongunstige situatie op de arbeidsmarkt (van de 200.000 werklozen in ons land zijn er 80.000 jonger dan 24 jaar) werkgevers stimuleert om de bepalingen naast zich neer te leggen. Hij riep de bezoekers aan de 'open dag' op zich sterr sterk te maken voor het behoud van zelfstandig jongerenwerk in FNV-verband Bij de KWJ bestaat hot vermoeden dat de Industriebond NKV het jongerenwerk als 'wisselgeld' ge bruikt bij de fusiebesprekingen met de Industriebond van het NVV. dieniet ge porteerd is voor afzonderlijk jongeren werk Derijck Wij als KWJ vinden he' bij zonder belangryk dat het blijft We er kennen dat jongere en oudere werkne- mersheel wat belangen gemeen hebben maar wijzen er ook op dat als het om zaken als het minimum-jeugdloon, het onderwijs, de militaire dienst en de huisvesting gaat. jongeren een af afzon derlijke groep vormen" HO vindt d,i> jeugdige werknemers zich zelf moeten kunnen organiseren en dat jongeren werk niet mag worden 'ondergeschoven' in een werkgroep van de grote' indu striebond De jonge leden in het bestuur van de Industriebond NKV zullen -zo wil de KWJ- hun achterban fde 'jongeren groepen' in het land) tijdig moeten in formeren over de lopende gesprekken Deryck zette tenslotte vraagtekens by het functioneren van de leercontraden en de opzet van het onderwijs die tot gevolg heeft 'dat de universiteit vooi 80 procent bestaat uit sufudenten uit de hogere milieus, die maar 20 procent van de totale maatschappij uitmaken' 's Middags speelde 'Proloog' het stuk 'Met je handen in je zak', dat over jeugdwerkloosheid gaat In de avondu ren traden 'Proloog' en 'Bots' op met hun productie 'Barst' in de Roselaer' was verder een aantal informatiestands ingericht DEEL HUN ZORQ DEEL MEE.' GIRO/ UTRECHT VLISSÏNGEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks half een is de 53-jarige heer J van Keulen uit Vlissïn gen in zijn aulo aan een hartinfarct overleden. Hy reed op dat moment op de Badhuis straat te Vlissïngen. ter hoogte van de Julianalaan Zijn auto bleef rijden, waarschijnlijk doordat de choke uitge trokken stond Hij doorkruiste de mid denberm van de Julianalaan. kwam op de linkerrybaan terecht en raakte een auto die geparkeerd stond aan de Mar grietenlaan Vervolgens reed de auto een tuin in en kwam op 20 centimeter van een woning tot stilstand tegen een boomstronk De echtgenote van het slachtoffer, die naast hem zat. zag geen kans de auto eerder te stoppen De heer Van Keulen was penningmees ter-secretaris van de vereniging voor christelijk Mavo in Vlissingen. secreta ris van de vereniging voor protestant christelijk onderwijs in Vlissingen en lid van het bestuur van de Ichthusschool Ook was hij enkele jaren kantoordirec teur van de Bondsspaarbank Vlissin gen Foto De 'Attican Unity' werd zondag kort na de middag door de Duitse sleper 'Garant' weggetrokken, maar deed eerst de buitenhaven aan om daar een op het wrak achtergebleven kraan te lossen i voorbij Kloetmge. GOES - Doodop maar in het gelukkige besef twee kers verse wereldrecords op hun naam te hebben staan stap ten de llengeloêrs Jos Voortman en John Omlo zondag middag om vier uur in hun woonplaats van hun step. Ze hadden er 24 uur steppen op zitten nadat de Goese wet houder J. H. Roose hen zaterdagmiddag op de Grote Markt in Goes het vertreksein had gegeven. In 24 uur tijd legden de beide steppers 298 kilometer af. Dat betekende twee wereldrecords, die te zijner tijd zullen worden vermeld in het Groot Recordboek van Guiness. Het re cord van 24 uur steppen individueel, dat al op naam stond van John Omlo met 247 kilometer, kwam dus op 298 kilometer en het record oor tweetallen w erd van 524 op 596 kilometer gebracht. hadden Goes als startplaats voor hun record poging gekozen nadat ze hadden uitgerekend dat de af stand Goes-Hengclo het voor het record benodigde aan tal kilometers bedraagt Ze reden op van een hoog stuui voorziene en speciaal versterkte autopeds. Die speciale versterking kon niet voorkomen dat een van de steps het op een gegeven moment begaf Maar daar was rekening mee gehouden: uit een van de volgauto's werd snel een reserve-step gehaald. De beide steppers maakten onder weg verscheidene inzinkingen door. De aanvuringen var hun supporters hielpen hen er echter weer bovenop Aar de recordpoging steppen was een inzamelingsactie ver bonden om geld bijeen te brengen voor het zeehondenop vangcentrum in Pieterburen. Voor dat doel werd in Goes enkele honderden guldens gegeven VLISSINGEN - Het wrak van de Griekse vrachtvaarder „Attican Unity" is zondagmiddag „voorgoed" uit de omgeving van Vlissingen ver dwenen. Vier binnenvaartslepers van 't haven en transportbedrijf Moerdijk BV ma noeuvreerden de „Attican Unity" op de kentering van hoog water door de slui zen bij de binnenhaven, op weg naar Bremen, waar het wrak in stukken wordt gebrand. De opzet is. dat de operatie mei de ..At tican Unity" woensdagmorgen vroeg is afgelopen: dan moet het transport vol gens het schema in Bremen zijn In de komende maand wordt het dan in mo ten gebrand De leiding van het transport, dat zog- dagmorgen in Vlissingen begon, is in handen van directeur Th Looyscheldei van ..Moerdijk BV" De „Attican Unity" werd zondag bij hoog water door de sle pers Broedertrouw 4,5. en 15 en de ..Ca lypso" naar builen gebracht Daar zet te de Duitse zeesleper „Garant" zich met •z'n 4000 pk voor 't wrak. Looyschelder: „De opzet is. dal de binnenslepers buitengaats losmaken en dat de ..Ga rant" het transport alleen doet op open zee In Duitsland, by het vuurschip We- ser. komen dan opnieuw havenslepers assisteren In Bremen zal het slopers bedrijf Eckhardt zich over de „Attican Unity" ontfermen." zo zei hij Het ver trek van de „Attican Unity" - waar na dat het schip eind augustus met een brandende lading bij Cadzand aan de grond was gezet, maandenlang proble men mee waren - trok zondag heel wat bekijks Rommel, maar weinig buit bij inbraak in Temeuzense school TERNEUZEN - Afgelopen weekeinde is er ingebroken in de St. Willibrordschool aan de Terneuzense Rozenstraat. Voor zover kon worden vastgesteld, nam(en) en dader(s) een stopwatch mee. De gemeentepolitie heeft de indruk dat het om kinderwerk gaat. In de school ontstond een enorme rommel. VLISSINGEN-Verreweg het grootste andere afval in een enorme put te drop- deel vandeverontreinigdechemicalien pen Dat is gebeurd door het Ges?: van de „Attican Unity" zijn in he de schaft fur Sondermühl iGSM)" Hjj liet omgeving van het Duitse Münchenha- weten. dat. iedere auto met veront- gen - ten zuiden van Hannover - in een reinigde lading van de „Attican Unity enorme put gestort. Dat liet directeur afzonderlijk is geanalyseerd voor er toe- Th. Looyschelder van het haven- en stemming kwam om ze in de put ui transportbedrijf Moerdijk BV zondag Munchenhagen te lozen By het vertrek weten bij het vertrek van het wrak uit Vlissingen was het wrak nagenoeg naar Bremen. Hij verklaarde, dat on- leeg, er zit nog ongeveer tien ton kunst geveer4800 ton van de lading in een put stofvezel in een van de ruimen Volgent ligt, die is gegraven tot een diepte van de heer Looyschelder is het de bedoe- ongeveer tachtig meter en 150 meter ling, dat nadat alle afval is geloosd de lang i 100 meter breed is. Looyschelder: hadden overgenomen van het Vlis- put weer wordt gedempt met leem en beton en dat er daarna een laag poot .Nadat wij de lading aarde op wordt gegooid om bosbebou va° it-i-Y fl wing mogelijk te maken Hij schat, da' de verwerking en verwijden»! van de lading van de „Attican Unity" rijkswaterstaat ongeveer 2.5 miljoen gulden kost ze per vrachtauto naar Moerdijk ge bracht en vandaar met toestemming van zowel rijkswaterstaat als het minis terie van volksgezondheid en milieuhy giëne doorgevoerd naar Duitsland Daar kregen we invoervergunningen van de Duitse autoriteiten, waardoor het mogelijk was het chemisch en het CONSERVATOR VAN HET ZWIN: TERNEUZEN - Conservator Guido Burggraeve van het (Belgische) natuurreser vaat Het Zwin vindt het de hoogste tijd. dat er iets wordt gedaan tegen olielozin gen van tankers uit Zeebrugge en andere havens. Hij heeft afgelopen winter tientallen vogels binnengekregen, die slachtoffer waren van olieverontreiniging. „Het wordt de hoogste tijd dat de autoriteiten eens ernstig en rationeel gaan optreden tegen het onwettig lozen van stookolie en afval door tankers vanuit Zeebrugge en andere havens, die steeds meer onze zee en ons leefmilieu bedoeze-, len". aldus de conservator in zijn jaarverlag over '77 In Het Zwin en de onmiddel lijke omgeving werden vorig jaar 222 vogelsoorten geobserveerd Enkele zeldzame waarnemingen het vale stormvogeltje. de grauwe pijlstormvogel, de grote bur gemeester. de zwarte ooievaar, de koereiger, de morinelplevier. de grauwe en rosse franjepoot, de dwergarend en de waaierstaart rietzanger In en om het natuurgebied broedden niet minder dan 92 vogelsoorten De zeld zaamste waren- een gemengd broedgeval Dougall's stem. visdief. twee paar storm- meeuwen. de zwartkopmeeuw en tien paar zilvermeeuwen Het biologisch station in Het Zwin ringde 3382 vogels Het ging voornamelijk om de zwartkopgrasmus, de roodborst. de kokmeeuw, de tuinfluiter en de frater Opvallend was verder het vrij grote aantal (33) bonte vliegenvangers dat van een ring werd voorzien Inmiddels is in Het Zwin de oehoe weer met broeden begonnen Dat werd geconstateerd op 13 februari In de duinbosjes broedt sinds 6 februari een blauwe reiger en ook de kokmeeuwen nemen hun broedplaatsen in SCHOONDIJKE - Zaterdagavond om streeks half zeven is de heer I. Bron uil Oostburg bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde op Rijksweg 58 tussen Breskens en Schoondijke ter hoogte van de Krabbendijk. De heer Bron was46 jaar Bij het ongeluk was ook de motorrijder A P. van de V uit Breskens betrokken Vooraf aan het ongeluk ging een her haaldelijk inhalen van auto door motor en omgekeerd Op een gegeven moment zijn beide voertuigen daarbij in de berm geraakt. De heer Bron kon zijn auto wel uit de berm halen maar kwam daarbij tegen een boom terecht Hij overleed ter plaatse. By hem is een bloedproef afge nomen De motorrijder en zijn duopassagier, R deG uit Cadzand. werden licht gewond De auto werd totaal vernield en de mo tor werd zwaar beschadigd VOORZITTER PAREE TIJDENS JAARVERGADERING: BONDSKRUIS VOOR MEVROUW FRANCKE VLISSINGEN-Het is waarschijnlijk, dat het bestuur van de afdeling Zee land van de Bond van Nederlandse Mi litaire Oorlogsslachtoffers medio dit jaar met een afgerond plan kan komen voor een woon- en recreatieproject voor bondsleden in Zeeland Dat bleek zaterdag in de Vlissingse marineka zerne tijdens de jaarvergadering van de Bond in Zeeland uit het jaarverslag en uit opmerkingen van voorzitter P Paree uit Axel. Nadat de mogelijkheid voor een woon- en recreatieproject in Zeeland vorigjaar aan de orde was geweest, is het bestuur begonnen met een onderzoek Daarbij ondervond men veel medewerking zo bleek uit het jaarverslag De heer Paree zei er zaterdag tijdens de zeer druk be zochte afdelingsvergadermg van. ..Veel dieper kunnen we er nu niet op ingaan 't stadium is nog te pril. We weten nog niet zeker of en op welke manier het lukt een project in Zeeland bij het landelijke hoofdbestuur voor te brengen De heer Paree stond er in zijn openings woord by stil. dat mede door de druk van Zeeland uit in landelijk verhand nu activiteiten worden ontwikkeld om de positie van de oorlogsweduwen te ver beteren In dit verband werd met name ook het werk van mevrouw W M L Francke-Verhulst genoemd, die van Zeeland uit zitting heeft in de wedu wen-commissie van de BNMO Lande- lyk hoofdbestuurslid drs GJ Linssen prees in dit opzicht haar inzet zeer en wees erop. dat mevrouw Francke reeds 28 jaar lang best uurslid is Wegens haar verdiensten reikte hij namens het hoofdbestuur het bronzen bondskruis uit Een gebaar dat met applaus en een boeket namens de afdeling Zeeland werd begroet Ere-voorzitter van de afdeling Zeeiand van de BNMO. commissaris der konin gin drC Boertïen speldde bij een aantal leden onderscheidingen op. omdat zij 25 jaar of 10 jaar lid van de BNMO zijn ge- weest. Dat gold de heren G M Kegels. Hon- tenlsse. D B Verbeem. Middelburg. J de Witte Znutrlando E. Verschorre. Breskens. A van Weelden. Vlissingen J Weening rallen 25 jaari en mevrouw Vos-Bal uit Vlissingen (10 jaar) Onder scheidingen waren er ook voor enkele leden, die niet tijdens de vergadering aanwezig waren, namelyk EC Lijsten. Zierikzee. J L de Betue. Sas van Gent. J Looise. Gapinge. F van Oost en b- rugge. Breskens (allen 25 jaar Voorzitter Paree herdacht in een kor' woord het overlijden - in februari van de secretaris van de afdeling Zdelal Zeeland van de BNMO. de heer M W Roose Hij prees in het bijzonder de werkkracht van de heer Roose. ondanks zyn lichamelijke handicap ..In de afde ling was hy de inspirator van vele ideeën." aldus de heer Paree, die uiting gaf van zijn grote respect voor de over ledene De vergadering nam ter nage dachtenis van de overleden leden een minuut stilte in acht Sazorg Drs Linssen ging in een beschouwing over het werk van de landelijke Bond Nederlandse Militaire Oorlogsslach toffers uitvoerig in op onder meer het ..nazorgproject" in Doorn. Hij noemde het „een initiatief, waarin de BNMO vooroploopt" en onderstreepte de posi tieve ervaringen, die men de afgelopen periode met een zestal proefgroepen heeft, die elk drie weken lang aan het project hebben deelgenomen en daarbij medisch, sociaal en psycholo gisch werden begeleid Linssen- ..Die nazorg moet doorgaan We zijn nu bezig om in i-rb g mi t defensie tot 'n finan cieel en politiek aanvaardbare opzei ie komen over het vervolg Hi., mi- imppi.i.kdatdi laatsti jar. 11 de problemen van de verzorgers en ver zorgsters van oorlogsinvaliden onder kend worden en dat ook voor hen het nazorgproject van belang is Voorts noemde hij als activiteiten van de bond de inschakeling van maatschappelijk werkers bij de hulp aan oorlogsslach toffers in de noordelijke provincies, welke hulp men wil proberen landelijk uit te bouwen Ook stor.d hij stil by de opzet om het landelijke bureau van de BNMO te versterken om documentatie en dossiers te kunnen vastleggen Ere-voorzitter Boertien onderstreepte in een korte toespraak de band tussen de afdeling Zeeland en de leden Voor zitter Paree liet weten, dat het ledental van de afdeling met 181 - van wie 54 we duwen - ongeveer gelyk is gebleven aan dat van vorig jaar Tijdens de vergade ring kwamen ook nog tal van huis houdelijke zaken aan de orde Tot be stuurslid werd gekozen de heer P J van Splunter. herkozen werden de heren P Paree en C W Adriaanse Zwemmer bevrijdde Belg na 'paalzit' van drie kwartier NIEUWVLIET - Huub Dcllaert uit Oostburg, hij zwom onlangs van Cadzand naar Walcheren, heeft za terdagmiddag omstreeks half drie zijn zwemcapaciteiten aangewend om een 18-jarige Belg uit een nete lige positie te bevrijden. De Belg. M Clicteur uit Varselaere, was bij het vissen met een trekkor in een diepe geul in de buurt van 'Het Schorre' bij Nieuwvliet terecht gekomen. Hij kon zich nog vastklampen aan een paal en door een golf kon hij zelfs boven op die paal komen Zijn mee- vissende maat zag één en ander van de kant af gebeuren en spoedde zich naar de heer Schrier in Cadzand Van daaruit werd er contact gezocht met schipper J de Lijser van de KNZHMRD Deze had net zwemmer Dellaert op bezoek Omdat de vloed liep was snelheid geboden De heer De Lijser reed dan ook samen met Dellaert richting Nieuwvliet waar deze te water sprong en de Belg na een zit van drie kwartier van de paal haalde Aan de wal werd de heer Clic teur. die niet kon zwemmen, ontvan gen met de mededeling dat hij het record paalzitten nog niet had verbe terd Ook de kor werd door Huub Dellaert aan de wal gebracht Oogst een handjevol garnalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 2