OPEN VROUWENBEWEGING IS NIET TE 'VANGEN' Carla en de strijd voor de mannen van Hoechst 'Afijn, WAT ZIT DAAR 035 bruna PZC/p B en w Axel bekijken verbetering van het wegje Drieschouwen DONDERDAG 23 FEBRUARI 1978 Het rugby'eam van de strafin richting verloor niet alleen met 68-0. het verloor ook nog vijf spelers, die na het laatste fluitje het veld afrenden, de vrijheid tegemoet De uitwedstrijden die de ploeg van Deerbolt Borstal, een tuchthuis voor jeugdige misdadigers in het noorden van Engeland, dit seizoen nog zou spelen, zijn afgelast. Het verdwijnen van de vijf werd maandag opgemerkt toen aantreden van de uit vijftien spelers en twee re serves bestaande ploeg werd gehou den. Een bewaker wilde niet meteen het ergste denken: ..Wie weet waren ze ontmoedigd na zo'n zware nederlaag en durfden ze hun gezicht, niet meer te laten zien". De Russische machinist Tkat- schenko heeft het leven van een kind gered door sneller te lopen dan zijn trein. Volgens krantenberichten van woensdag in de Russische hoofdstad Moskou zag de machinist achter een station plotseling een kind op de rails. Hij trok meteen aan de rem. maar zag dat de trein niet op tijd stop zou ko men. Daarop sprong hij uit de locomo tief en rende deze voorbij Net voor de- aanstormende trein kon hij het kind van de rails trekken. De man heeft voor zijn goede daad een geldpremie en een dankbrief ontvan gen. provincie Circus Krone in München heeft een nieuwe attractie: de Hongaarse leeuwentemmer Sandor Kolmos neemt een leeuw op zijn schoudersdie op zijn beurt weer Sandor's vrouw El vira op de rug draagt. Sandor tilt to taal 210 kg. 160 kg leeuio en 50 kg El- De •rouwenbonden, -verenigingen gildes hebben de laatste paar jaar concurrentie gekregen van een soort vrouwenclubs 'Nieuwe Stijl'. De deelneemsters van zo'n club vinden elkaar meestal na een persoonlijk ini tiatief vanuit wijkcentrum of vrouwencafé. Geen bestuur, geen le den, geen contributie, geen subsidie. Men peilt gewoon of meer vrouwen zin hebben hetzelfde te gaan doen. Dan worden de taken verdeeld, de ac tiviteit op touw gezet en als er kosten zijn draagt ieder zijn deel bij. De sinds jaar en dag bestaande vrouwenor ganisaties willen hen nogal eens ge makshalve met 'ongeorganiseerde vrouwen' omschrijven. Zelf geven de dames de voorkeur aan andere ter men. Zoals: een 'beweging' van vrou wen die zich voor geen goud door een overkoepelend- of bestuursorgaan laat 'inkapselen'. Volgens hen een bewust gekozen standpunt, noodza kelijk om de beweging erin te houden. Vanwaar deze nieuwe Bewegingen en wat is het geheim van hun succes, vraag je je toch wel af. Want er zijn genoeg vrouwenorganisaties die gas tvrij maar tevergeefs op nieuwe leden wachten. Alleen al bij de Zeeuwse Vrouwenraad tel je tot dik in de twin tig. Ze zijn op de meest uiteenlopende leest geschoeid: Godsdienst, poli tiek, vak kennis. vorming, ontspan ning. Ze hebben natuurlijk ook sterke overeenkomsten. Zo voorzien ze alle maal in een bepaalde behoefte, maar tegelijk kampen ze vrijwel stuk voor stuk met een zekere vergrijzing. De ouwe trouwe bestaande organisaties krijgen soms nauwelijks de kans om nieuwelingen te laten ontdekken hoe eigentijds de dingen zijn die op tafel komen. Intussen lopen heel wat vrouwen - in alle leeftijdsgroepen - met een onbes temde kriebel rond. Ze voelen zich op gesloten in hun flat, aan handen en voeten gebonden door hun bloedeigen kroost. Met een minimum aan contac ten en een maximum tegenzin lid te worden van zoiets als een vrouwen vereniging. Vooringenomen als ze zijn vanwege de oubollige verhalen die hun moeder er destijds over te vertellen wist. Zonder na te gaan of bij zo'n vrouwenorganisatie misschien ook de tijden veranderd zijn. Of ze zouden het best eens nader willen bekijken maar zien er geen gat in. Want wat te begin nen als de crèche ontbreekt? Bij zo'n club 'nieuwe stijl' kun je zeker zijn dat er 'natuurlijk' kinderoppas is Maar verder verschillen ze op hel eerste gezicht niet zo bar veel van de talrijke zusters onder de vrouwenor ganisaties. Zo'n maandelijkse koffie- morgen bijvoorbeeld is echt niks nieuws. Aparte groepjes die zich bui ten de periodieke bijeenkomsten op Engelse les storten, bloemschikken of mensendieck bedrijven vind je bij 'oudere' verenigingen evengoed in het voorzieningen pakket. Alleen met die trekpleister kunnen die moderne vrouwenbewegingen dus nooit, zo on verwacht veel vrouwen naar zich toe trekken.En ze komen erop af. overlo pend van activiteit, vanuit vrijstaande huizen of torenflats alsof er voordien geen Vrouwenbonden of -Gildes be stonden. Hardlopers'? Toch vrezen vrouwen die al wat lan ger meelopen in het 'georganiseerde' kamp dat dit soort vrije groepen weinig levensvatbaar zijn. „Het on tbreekt hen aan achterban", wordt links en rechts gezegd, „hardlopers zijn vaak doodlopers," En: „Wie waarborgt de continuïteit zo zonder leden of bestuur?" Maar de dames van de Vrouwen beweging voelen die vrijheid juist als een drijfveer om de zaak levendig te houden. Een paar deelneemsters van het Middelburgse 'Kom uit je huis'. 'Vrouwen van Sint Laurens' en 'Vrouwen Samen' uit Nieuw en Sint Joosland leggen me uit hoe het er bij hen toegaat en waarom. Ik praat met Marian. Els. Marina. Erna en Mariëtte, dat is alles wat er over hun namen naar buiten mag. Anders wordt het zo gauw 'een clubje van de vrouw van die en die', zijn ze bang. „Bij ons zit niemand voorzitter te spelen, dan komt. immers gelijk de status om de hoek? Iedereen is er voor de groep en de groep is voor iedereen. Wij zijn een open beweging die niet onder een be paalde noemer valt. Vergeleken met de meeste vrouwenorganisaties stel len we ons volkomen tegengesteld op. Zeggen die anderen niet: 'kijk. als je bij ons lid wordt bieden we je dit en dat voor je geld'? WU vragen nooit of iemand bij onze activiteiten komt maar draaien het om Zeggen: schuif erbij en bepraat met elkaar watje wilt en kunt. Is het iets speciaals? Nou. misschien zijn er wel meer. Wil een aantal het liever op een heel andere toer? Ga je gang. Bekijk zelf wat de mogelijkheden zijn. de kosten Zoek de benodigde ruimte (vaak bij iemand - aan huis) benader zelf een leider of leerkracht. Je kunt natuurlijk ook hel talent uit de groep inschakelen Wil zo'n groepje het na een poos weer es anders doen. nou. dan regelen ze dal Of niet vanzelf. Want. als niemand meer iets wil dan valt de boel maar plat. Is er kennelijk geen behoefte meer aan en dan ontstaat er zeker wel weer iets nieuws. Dat isvinden wijtoch wel wat anders dan: 'je hebt contributie betaald en daarvoor kun je wat krijgen. Door dit systeem kennen we ook geen randfi guren. papieren leden zo je wil. Je bent er en doet mee. of je bent er niet." Wisselende groep Kom uitje Huis - werkzaam in Middel burg-Zuid en Dauwendaele - heeft in haar tweeënhalfjarig bestaan ontdekt dat deze vrijblijvende opzet tot nu toe verrassend goed aanslaat. Uit een wis selende groep van zo'n tachtig deel neemsters. belangstellenden (geen le den in elk gevalzijn een aardig aantal activiteitenclubjes ontstaan. Praatgroepen. talenscholing, hobby/knutsel- en diverse werkgroe pen. een kinderoppasdienst. Alles wat uit de vrouwen zelf naar voren komt is denkbaar. Volgens een vorm van on georganiseerd zijn die bepaald niet onordelijk is. Elk groepje wijst een ver tegenwoordigster aan - bij Kom uit je Huis na elke vergadering verplicht een ander - die op de maandelijkse stuurvergadering verslag uitbrengt, wensen en ideeën oppert, eventuele problemen aan de orde stelt zodat de groep hecht blijft omdat 'iedereen' overal vanaf weet. Er is een con tactvrouw naar buiten een aantal drempeldames om nieuwelingen over de bekende balk te helpen. Een agen dacommissie. een wisseldienst voor het schrijven van notulen. Want iede reen die op een koffiemorgen haar naam in het gastenboek schrijft krijgt voorlopig alle verslagen in de bus En verder zit namens 'Kom uit je Huis' een afgevaardigde in het bestuur van de Welzijnsraad die samen met de SKWM 'de Havman' voor de nodige ondërsteuning zorgt. Want ze mogen dan geen subsidie genieten, de hele papierwinkel wordt vanuit 'Dam 39' gevoerd en als het nodig is kunnen de problemen met een vormingswerker worden doorgepraat en begeleid. ..Je ontkomt niet aan een zekere vorm van organisatie maar vanwege de wis seling bij de taakverdeling valt aan geen enkele functie enige status te on tlenen", stellen de dames imp "ns na drukkelijk vast. ..En wat onze 'kleur' betreft: we hebben absoluut geen bin ding met welke politieke of levensbe schouwelijke groepering dan ook. We zijn alleen een op vrouwen gerichte Beweging die met en voor elkaar ac tiviteiten ontplooien om zo te komen tot zelfbewustzijn en mondigheid." Rekbaar Een plechtige mond vol als je 't zo hoortwaaraan steeds meer vrouwen op een ongedwongen manier een hoop plezier en voldoening beleven. Zoals scholing, vorming, vriendschap, zelf vertrouwen of 'alleen maar' wat meer contact. Sinds vorig najaar zijn ook de 'Vrou wen van Sint Laurens' met een aantal soortgelijke activiteitengroepen over de drempel gestapt. Zo'n beetje naar hetzelfde idee, enkel twéé vertegen woordigsters per groepje waarvan per maand één haar plaats afstaan aan haar opvolgster ..Dan weetje wat be ter wat er in die bepaalde groep leeft", vinden de Vrouwen van Sint Laurens In Nieuw en Sint Joosland (eveneens vorig najaar) loopt het 'Vrouwen Sa men' op rolletjes. Ook hier is de wisse ling van de taken een van de weinige vaste regels Ze stappen daar alleen liever pas na een jaar op. ..We geloven toch dat de zaken dan beter gaan. ze ker in het begin Zo gaat iedere Beweging zonder vaste leiding, volgens een rekbare lijn Lege vlakken worden gevuld naar de wen sen van het moment. „We zijn uiteindelijk één noemer met vele modellen, want dat kan", stellen Els, Marina. Erna. Mariëtte en Ma rian. „Weet je dat 'men' steeds weer probeert ons alsnog in een bekend pa troontje te stoppen? 'Die actiegroe pen' heten we dan w at we beslist een misplaatste benaming vinden. We voeren immers nergens actie voor? Goed, voor bepaalde belangen als Moeder-MAVO en VOS-cursus hebben we ons terecht dik gemaakt. Mogen we misschien? Nu de juiste kanalen zijn aangeboord zijn we overigens nog steeds voor studieavonden en 'school'oppas in de weer. We worden ook wel 'wilde vrouwen', genoemd, 'vrije groepen'. We moeten blijkbaar kost wat kost een beetje grijpbaar zijn. Waarom toch dat vakjes gedoe-' We willen enkel samen aan de dingen meedoen, elkaar opvangen ook. naar elkaar luisteren En vooral onszelf kunnen zijn We zijn echt niet met benamingen te pakken", zeggen de vijf met kennelijk plezier. ..We heten gewoon niks. Ja. noem het maar niks." vrouwei van Wy verwachten jall> 0** 9 3e uur Qp KOFFlÉ -KOWTAKT- IS cyzzoc^e sint laurens m/ ZO VERS/£/<r w/ JE IEMAND METEEN BOEKENBON De Boekenbon van Bruna, 1 da's net iets meer dan een gewone boekenbon. Veel móóier, in zo'n 3-dimensionaie feestverpakking. vA Overal inwisselbaar- gtO Boeken-Tifdsdirrften-Papeterie MIDDELBURG: E'una Lange Delft 3. Hildeimsse Lange Noordsvaat 7. Look's Bookh, promenade 19: GOES Bruna Lanqe Kerkstraf S. NS-siaiion. ftonnefces. Papeq. HULST Bierkaaistraat 7: SLUIS: Mecrm.nncstraat 11. TERNEUZEM: Bruna Vlot IN SAMENHANG RECONSTRUCTIE VAN DE KINDERDIJK AXEL-Verbetering van het wegje naar Drieschouwen zal worden bezien in samenhang met het plan tot de recon structie van de Kinderdijk in Axel. Dat schrijft het college van burgemeester en wethouders van Axel in antwoord op een vraag van het PvdA-raadslid J. M. van Schaik. In de laatste raadsver gadering vroeg de heer Van Schaik naar de onderhoudstoestand van het wegje naar Drieschouwen en eventuele overname hiervan door de gemeente. B. en w. van Axel hebben opdracht ge geven voor het opmaken van een her stelplan. inclusief de aanleg van een riolering. Dit wordt bezien in samen hang met het plan tot reconstructie van de Kinderdijk. Het college wijst erop dat het plan nog in een voorbereidingsfase /erkeert en men zal later met het plan op tafel komen. De Axelse gemeenteraad vergadert dinsdagavond 28 februari, aanvang 19.00 uur. Nadat er in de commissievergaderingen al uitvoerig over is gesproken, moeten de raaaleden onder meer een beslissing nemen over het verlenen van financiële medewerking aan de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvere niging voor dc bouw van vier woning wetwoningen en zes bejaardenwonin gen in Koewacht. B. en w. stellen onder meer voor om een ouderraad voor het openbaar kleute ronderwijs in te stellen, een subsidie te verlenen aan de peuterspeelplaats 'Uk- kepuk', financiële steun aan de mu ziekvereniging 'Eendracht Maakt Macht' te Koewacht medewerking te verlenen aan aansluiting op het aard- gasnet van gebiede waar dat nog niet het geval is. Ook de huisvuilproblema- tiek kom t aan de orde. door middel van voorstellen voer het aangaan van een vijfjarig contract met de firma Boon (ophalen) en de CVI (vuilverwerking). Onderwi jsbenoeming KAMPERLAND- Aan de school voor christelijk kleuter- en basisonderwijs 'Prins Willem Alexander' te Kamper land is met ingang van juni benoemd mejuffrouw A. Smallegange uit Ka- pelle-Biezelinge. Zij volgt mevrouw I. de Jager-Blok op. die de school gaat- verla ten. mm CATS JAC0UES Het zag er allemaal zo feestelijk uit, toen Hoechst-operator Ad Hanneman f33 ma een verblijf van een halfjaar in wit Rusland, waar hij doende was om een nieuwe fabriek mee te helpen opstarten, voor verlof thuis in Middelburg terugkeerde. De kleurige slingers hingen in de Koepoortstraat over de weg. Ad is inmiddels weer terug om, vierentwintig uur treinen diep in Rusland, nabij Minsk zijn werk in de komende drie maanden af te ronden. Het weerzien met vrouw en kinderen zal straks niet minder hartelijk zijn, maar of er reden is voor het uithangen van feestslingers valt nog te bezien, nu Ad Hanneman hoort tot die Hoechstpersoneelsleden dié in opperste onzekerheid verkeren over het behoud van hun werk, nu is aangekondigd dat er plannen zijn om de polycon densaat fabriek van Hoechst- Vlissingen te sluiten. Honderdvijftig iverknemers zullen daar ds wrange vruchten vruchten van plukken. Hoechst bracht uitkomst. De familie Hanneman reisde af naar Middel burg. verbleef eerst een paar jaar in een huurhuis in Dauwendaele en be trok vier jaar geleden een monumen- tenpand in de oudsteedse Koepoort straat. waar al snel plezierige contac ten ontstonden omdat er ver schillende gezinnen tegelijk hun wo ning aan het opknappen waren. Zoiets schept meteen een band. Ennet nu Carla en Ad zich aardig thuis be ginnen te voelen in Middelburg komt daar het bericht van die dreigende sluiting.Met telefoontjes en brieven houdt Carla haar man op verre af stand op de hoogte van de ontwikke lingen. Eigenlijk is er' zegt Carla, de situatie van het moment teke nend, nu nog een grotere onzeker- heiddan in de tijd dat we minder wis ten. We hebben nu wel wat gegevens, maar we weten toch eigenlijk niet wat we daarmee aan moeten'. Maar het is nu' zegt Carlawel zover dat je het gevoel hebt van: je man komt op straat te staan. Daar ben je dan ook voortdurend mee bezig. Ik denk dan wel eens: misschien zit er dan voor mij een kans m om een baan te gaan zoeken. Ik heb een nijver- heidsacte en ik ben nu voor mijn be voegdheid aan het leren. Maar ja, die banen liggen ook niet voor het opra pen. Aan de andere kant hoor je wel dat er misschien interne overplaatsin gen mogelijk zijn naar Breda of naar Weert. Toch geloof ik, dat ik nee zou zeggen als die mogelijkheid zou wor den geopperd. Je hebt hier steen voor' steen opgebouwd. Je kijkt naar je pla vuizen vloer, waar je dagen aan hebt staan kappen om ze schoon te krijgen. Dan doet dat wel pijn! Carla Han neman leeft niet uitsluitend mee met de situatie bij Hoechst als zo maar een echtgenote van een personeelslid dat met ontslag wordt bedreigd. Carla maakt zich ook nuttig als lid van het comité Steun Hoechst Personeel' waarin mensen van buiten het bedrijf zich hebben verenigd om de per soneelsleden moreel en daadwerkelijk bij te staan in deze moeilijke tijden'. Carla kwam er bij. vanwege haar ac tiviteiten voor de NW vrouwenbond in Zeeland, zowel plaatselijk als in dis- trictsverband. Als comité-lid had zij gistermorgen om half zeven bij Hoechst voor de poort moeten staan om samen met een an der comitelid. een Vlissingse KNMI- ambtenaar pamfletten uit te delen aan leden van de beginnende ochtend ploeg. Maar haar auto liet haar op het laatste moment in de steek. Al Al eer der waren Carla en de andere actieve- lingen vanSteun Hoechst Personeel' er op uitgegaan om handtekeningen te verzamelen ter ondersteuning van de strijd voor behoud van werk van het Hoechst-personeel. En nóg veel eerder maakte Carla zich sterk voor de vrouwen van ploegenar- beiders. die gebukt gaan onder de druk van dat werken in ploegendien sten vooral volgens dat huidige vier ploegendienstensysteem met zeven dagen achter elkaar werken en dan twee dagen vrij enéén lang weekeinde in de maand. Carla maakte een rap port waarin ze inging op de gevolgen van dat systeem voor het gezinsleven. Wie werkt er trouwens tegenwoordig nog zeven dagen achter elkaar,egt Carla in zangerig Limburgs en dan vertelt zij dat er sinds kort werd geijverd voor invoering van vijf ploegendiensten met betere mogelijk heden voor het thuisfront, omdat dat neerkomt op minder dagen achter el kaar werken, meer vrije tijd en meer weekeinden vrij. Carla Hanneman: Ik heb altijd erg veel belangstelling gehad voor wat mijn man deed. Daardoor ken je de si tuatie. Je voelt je er nauwer mee ver bonden. kunt er ook beter over mee praten. Dat werk dat ik nu doe, doe ik niet zozeer als echtgenote van een Hoechstwerknemer. Ik doe dat omdat ik vind dat ik dat moet doen. Voor zoiets wat nu bij Hoechst gebeurt wil ik me graag inzetten. En als het niet lukt hebjehet in ieder geval gepro beerd. Eigenlijk gek wat ze nou aan het doen zijn: in Offenbach zijn ze investe ren,aan het en dat terwijl er hier in Vlissingen een hardstikke goed pro- dukt wordt gemaakt'. Thuis in Middelburg moet mevrouw Carla Hanneman Van Wersch (30). die onzekerheid op haar eentje verwer- kenToen haar man half januari naar Rusland terug ging waren de plannen nog niet officieel naar buiten geko men. Via het wekelijke telefonische contact kwam Ad van Carla te weten hoe de zakener voor stonden. Carla Hanneman is er een uit het Lim burgse land. Dat wordt al duidelijk uit het telefoontje dat aan een gesprekje met haar vooraf gaat. Haar man werkte daar in Limburg bij de-DSM. Maar omdat Carla altijd wegwilde uit Limburg dat Kerkraadse milieu sprak me met zo aan'i besloot het echtpaar Hanneman eens buiten de provincie te gaan kijken. Ad vond werk bij Esso in het Botlekgebied en het echtpaar betrok een flat in Spijke- nisse. Lang hielden ze het er niet uit, Een flat was toch iets heel anders dan het huis en die tuin die ze in Limburg gewend waren Maar de doorslag gal wel het gebrekkige contact met an dere mensen.Dat vond ik verschrik kelijk'. zegt Carla nu. Een personeelslid, van hoechst tijdens de demonstratie van gisteren: zeg het met bloemen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 9