Geen medewerking landbouwschap aan vestiging zenderpark Hoge rente en direct opvraagbaar. O/o Geen stapsgewijze terugtrekking van Hoechst uit Vlissingen HOECHSTTERREIN GEBLOKKEERD BIJ ACTIE VAN DE VAKBONDEN PZC/» Auto- pienter... i /o DeAmro Bank Sri is er voor alle spaarders. De Spaar-Plus-Rekening. De Spaar-Plus-Extra-Rekening. UUNDERDAG 23 FEBRUARI 1978 „GELET OP GEVOLGEN VOOR STREEK EN LANDBOUW" provincie GOES - De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouw schap acht de vestiging van een zendstation in West-Zeeuwsch- Vlaanderen onaanvaardbaar. De raad stelde zich tijdens een woensdag in Goes gehouden vergadering op het standpunt dat op geen enkele wijze medewerking moet worden verlend aan het zenderparkplan, „gezien de daaraan cwebonden consequenties voor de streek en de daarbij betrokken landbouwbedrijven." DIJKVERSTERKING SNEL AFHANDELEN Bij de standpuntbepaling is de gewes telijke raad uitgegaan van de nota over de vestiging van het zendstation in de gemeente Oostburg, ten behoeve van Radio Nederland wereldomroep. „Met het oog op de inhoud van het streekplan voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen en het ontwerp-bestemmingsplan voor het buitengebied van de gemeente OosL burg, meent de raad ook op een afwij zende houding van provincie en ge meente te mogen rekenen", aldus het Landbouwschap. Regionale bijeenkomst voorlichters Goes GOES - Donderdag 2 maart wordt in het stadhuis van Goes een bijeenkomst gehouden van provinciale en gemeen telijke ambtenaren in Zeeland die be last zijn met voorlichting. Doel van deze ontmoeting is de bevordering van onderling contact en het uitwisselen van informatie. Dit laatste zowel alge meen als praktijkgericht. Het programma begint om 10.00 uur met een welkomstwoord door bur gemeester mr. F. G. A. Huber van Goes. Daarna komen de volgende onderwer pen aan de orde: wetsontwerp op de openbaarheid; keuze tussen gemeen telijk voorlichtingsblad of advertentie blad; eenmanspost; voorlichting rond gemeenteraadsverkiezingen. De onderwerpen worden door deelne mers zelf ingeleid, gevolgd door discus sie. Gedurende de middaguren wordt gesproken over de provinciale commis sie bestuur - bestuurden, de Goese werkgelegenheidscampagne en het op zetten van een dia-presentatie. Daar naast zullen ervaringen uitgewisseld worden over eigen voorlichtingspro- dukties. De laatste regionale bijeenkomst van Zeeuwse voorlichters werd in 1975 ge houden. CBTB-vergadering gaat niet door NTEUWDORP - De CBTB-jaarvergade- ring van de afdeling Borsele, die van daag (donderdag) zou worden gehouden gaat niet door. Mr G. W. Smallegange zou spreken over het onderwerp 'Ag rariërs tussen nu en straks'. Wanneer de vergadering wel wordt gehouden, is nog niet. bekend. Beambtenbonden: „Niet bij acties betrokken geweest" VLISSINGEN - Vertegenwoordigers van de beambtenbonden NCHP (Neder landse Centrale voor Hoger Personeel) en de Unie BHLP (Unie Beambten Leidinggevend en Hoger Personeel) hebben woensdagavond in een com muniqué verklaard dat hun organisa ties niet betrokken zijn geweest bij de woensdag gehouden protestactie tegen de voorgenomen sluiting van de poly- condensaatfabriek van Hoechst in Vlissingen en ook niet voor de voorbe reidingen waren uitgenodigd. Vertegenwoordigers van beide bonden waren echter wel lijfelijk aanwezig bij het optreden van de bestuurders van de industriebonden bij de poort van Hoechst. Uit de door een woordvoerder voorgele zen verklaring namens beide bonden blijkt dat de NCHP en BHLP zeer teleurgesteld zijn over de woensdag ge voerde onderhandelingen tussen de vakbonden en de raad van bestuur. „De terughoudendheid van de directie om cijfers beschikbaar te stellen van de drie Hoechst-bedrijven die polycondensaat produceren, werpt bij ons bedenkingen op. We zullen niet schromen een kort geding aan te spannen teneinde de no dige informatie te verkrijgen", tot zover de verklaring. Nadenken voor u beslist. Vraag bij uw Ford-dealer naar 'n A-1 goedgekeurde auto. U herkent de auto's aan het A-1 vignet. Op elk merk. Grondig nagekeken, van binnen en van buiten. Voor uw zekerheid. U wilt betrouwbaarheid en garantie. Als u hierop let, bent u auto-pienter.. I °flv EN/OF 10000 De gewestelijke raad hield zich ook be zig met de plannen om de 'Kop van Schouwen' aan te wijzen als beschermd natuurmonument. In afwachting van het verloop van de uitgestippelde pro cedure (waarin het al dan niet aanwijzen van het gebnied wordt afgewogen), werd besloten aan de landbouwbedrijven die in het betreffende gebied liggen, te ad viseren de bedrijfsvoering op de nor male wjjze voort te zetten. Het Landbouwschap achtte het onaan vaardbaar dat beslissingen over dijk versterkingen worden uitgesteld, „door acties van organisaties die kennelijk meer belangstelling hebben voor allerlei slikken en schorren dan voor de veilig heid van de bevolking." Volgens de ge westelijke raad is een zo snel mogelijke afwikkeling van de dijkversterkingen noodzakelijk, „waarbij als uitganspunt dient te gelden dat verzwaring buiten dijks moet plaatshebben, daar waar zulks redelijkerwijze mogelijk is." In verband met de plannen tot reorgani satie van de gezondheidsdienst voor dieren onderschreef de gewestelijke raad de noodzaak tot handhaving van de service, die tot op heden aan de vee houders in Zeeland kan worden gebo den. Besloten werd deze zaak onder de aandacht te brengen van het dagelijks bestuur van het landelijke Landbouw- terbloemkool", aldus het Zeeuwse Landbouwschap. Met de Boval werd overeenstemming bereikt over de loontarieven voor 1978, waarbij als uitgangspunt een verhoging van 5 procent van de minimumtarieven zal worden aangehouden. Voor de sproeitarieven werd een verhoging van 1,50 per hectare ingecalculeerd in ver band met de verplichte verzekering op basis van de algemene spuitvoorwaar- den. Kiezen voor een Spaar-Plus is kiezen voor hoge rente. Momenteel 2% meer rente dan de gewone spaarrekening en direct opvraagbaar. Alleen als u opneemt, betaalt u 1% opnamekosten over het opge nomen bedrag. Blijft uw inleg langer dan 6 maanden staan, dan is deze rekening al jSÊk g% g voordeliger dan de gewone spaar- g rekening. En wat op de Spaar- Plus- g Rekening blijft staan, is goed voor de hoge rente van: Dat is sparen met een nog hogere rente. Meer rente, maar ook wat meer kosten als je geld opneemt; 2% over elk opgenomen bedrag. Voordeliger dan een rentespaarrekening, wanneer uw inleg langer dan 8 maanden blijft staan. Kiezen voor een Spaar- WUg\ g Plus-Extra vraagt dus enige B g overweging. Deze rekeningen M g geven momenteel een rente van: Ontheffing De gewestelijke raad stelde zich op het standpunt dat voor 1978 uitsluitend ontheffing verleend zal worden voor de teelt van zaadbieten voor het gebied ten oosten van het kanaal door Zuid-Beve land. Ook werd aandacht besteed aan de wildschade. „Eventuele schade aan grasland door ganzen zal nauwlettend worden gevolgd, terwijl medewerking van de jagersvereniging in Walcheren zal worden gevraagd, voor het bestrij den van de wilde duiven die ernstige schade aanrichten in de win- MINISTER: Structuurschets Westerschelde belangrijk voor ruimtelijk beleid Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister Belaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimte lijke ordening) vindt de op komst zijnde' ontwerp-structuurschets voor het Westerschelde-bekken belangrijk voor het grensoverschrijdend ruimte lijk beleid. De bewindsman loonde zich daarmee woensdag in de Tweede Ka mer akkoord met het standpunt van het CDA-kamerlid Eversdijk die de on- twerpstructuurschets een toetssteen voor het grensoverschrijdend ruimte lijk beleid noemde. Het kamerlid had in zijn „maiden speech" gevraagd naar het moment waarop de schets openbaar gemaakt zal worden, maar de minister ging daarop niet concreet in. Hij herhaalde, dat openbaarmaking zal plaatsvinden na aanvaarding in het Benelux-comité. De heer Eversdijk pleitte bij interruptie voor een inbreng van de kant van het Provinciaal Bestuur van Zeeland alvo rens de ruimtelijke ontwerpschets tot beleidsvoornemen wordt. De bewinds man antwoordde dat te zullen bezien. Het CDA-kamerlid heeft tijdens het kamerdebat over de begroting 1978 van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning ook nog gepleit voor een betere coördinatie op ruimtelijk gebied tussen de verschillende overheden. Dat daar aan het nodige schort, illustreerde hij aan de hand van de gang van zaken met het Grevelingenmeer. Daarin is naar zijn mening in het verleden te veel ach ter de feiten aangelopen RAAD VAN BESTUUR AAN VAKBONDEN: OPTIMISME VOORTZETTING PRODUKTIE DMT EN FOSFOR VLISSINGEN - „Hoechst heeft zeer ze ker niet het voornemen zich staps gewijs uit Nederland, en dus uit Vlis singen terug te trekken." Dat heeft de raad van bestuur van Hoechst-Holland woensdag aan het personeel en aan de vakbonden laten weten. Op basis van de nu beschikbare gegevens is de con tinuïteit van de produktie van de DMT en fosfor in Vlissingen aanwezig. Ten aanzien van het voortzetten van de produktie in de omstreden poly-con- densaatfabriek stelt de raad van be stuur zich echter minder optimistisch op dan de vakorganisaties. Zoals bekend eisten ook woensdag de vakbonden voortzetting van die laatstgenoemde produktie in toch ten minste één poly-condensaat-produk- tiestraat in Vlissingse bedrijf. Woensdagmorgen hadden de be stuurders van de vakbonden - na hun bij de poort van het Hoechst-bedrijf in Vlis- singen-Oost demonstrerende leden te hebben toegesproken - hiervoer een ge sprek de Hoechst-raad van bestuur. Het gesprek duurde tot ver na twaalf uur 's middags, waarop de vakbondsbe stuurders zich weer naar het Vlissingse Hoechstbedrijf begraven. Daar aange komen deelde districtsbestuurder Adrie Norendaal van de Industriebond NVV, mede namens zijn collega's van NKV, CNV. BLHP en Hogerpersoneelsbonden mee, dat zij bij de raad van bestuur de eis van open houden van de poly-con- densaatfabriek weer op tafel hadden gelegd. Volgens hem zou de raad van bestuur bereid zijn dit bij de hoofdlei ding van het Wereld-Hoechstconcem in Frankrijk te bepleiten. De raad van bestuur toonde zich - ook volgens de vakbondsbestuurder - wél optimistisch ten aanzien van de DMT- en fosfoorproduktie in Vlissingen. De otezegging omtrent de niet gedwongen ontslagen - zoals gedaan door de raad van bestuur volgens de vakbonden - achtten de laatsten te enen male onvol doende. De vakbondsbestuurders raadden de actievoerders aan om de ac tie nog voort te zetten tot even na vie ren. Dan zouden zij weer terug zijn van de tweede bespreking met de raad van bestuur. De bonden - zo deelden de districts bestuurders S. Jorritsma en F. de Vries (respectievelijk van de Industriebon den CNV en NKV) mee, zijn pessimis tisch over het mogelijk open houden van de poly-condensaatfabriek in Vlis singen: „Het duitse hoofd-concem heeft nu eenmaal gezegd, dat die dicht moet, en de raad van bestuur van Hoechst Holland draait om die hete brei heen", aldus deze beide vak bondsbestuurders. Zij vonden dat men 'er niks mee op schoot' als men inging op het voorstel van de raad van bestuur mee te werken aan een intensief overplaatsingsbeleid. Men was teleurgesteld dat de raad van bestuur garanties om de werkgelegen heid in de poly-condensaatfabriek te handhaven tot en met 31 december van dit jaar niet kon geven. Ook uitten deze vakbondsbestuurders hun verbolgen heid over het feit dat de raad van be stuur nu nog geen vergelijkende gege vens over vóór- en nadelen van de in Vlissingen op handen zijnde sluiting kon geven. „Die gegevens hebben wij al in oktober aangevraagd." De directie heeft ons duidelijk te kennen gegeven dat Hoechst geen gegevens wil verstrekken van Duitse Hoechst-be drijven ter bergelijking met Neder landse". aldus de heren Jorritsma (CNV) en De Vries (NKV). Proberen Hoechst-werknemers in afioachting van de komst van de vakbondsbestuurders na de onderhandelingen met de raad van bestuur (Slot van pag. 1) de Industriebond NW, mede namens zijn collega's van de andere bonden, dat er die morgen nog een bespreking zou plaatsvinden tussen de raad van be stuur van Hoechst-Holland NV en de vakbonden, met als uitgangspunt de huidige werkgelegenheid hij Hoechst-Vlissingen. Actieleider Beijer verzocht daarna zijn bedrijfsgenoten vooral rustig actie te voeren. Hieraan werd - ook naar het oordeel van de in middels gearriveerde recherchegroep van de Vlissingse gemeentepolitie - op voorbeeldige wijze voldaan. Actiecomité-leden, vakbondsmensen, pers-, radio- en televisiemensen en poli tiefunctionarissen verenigden zich daarop in en rondom het aan de por tiersloge palende wachtlokaal, de tijd kortende met een bekertje koffie, uit wisseling van ervaringen en kwinkslag over en weer „De stemming lijkt wel gemoedelijk, is dat ook, maar in feite gaat het om een hard gegeven: de werkgelegenheid voor 200 mensen, die op de tocht staat", zei woordvoerder Joop van de Bremen van het vakbondsactiecomitë. Inmiddels waren de vakbondsbe stuurders weer vertrokken naar hotel 'Brittannia' in Vlissingen. waar de be spreking met de Hoechst-raad van be stuur zou worden gevoerd. De or dedienst, voorzien van armbanden met de letters NW-NKV-CNV had weinig moeite met zijn taak. Ondanks de mis tige kou bij de fabrickspoort voltrokken de gebeurtenissen zich daar in een ge stadig tempo. Ha ndtekeni ngen Het burgercomité 'Steun Hoechst Per soneel' was ook ter plaatse om het vak bondsactiecomitë ruim 2500 handteke ningen aan te bieden uit de Zeeuwse bevolking; handtekeningen, die de ac tie van de Hoecstwerknemers tot be houd van hun werkgelegenheid onder steunden. „Vooral op Walcheren hebben we bij de bevolking, die op sommige plaatsen straat na straat spontaan hu handteke ningen zette, sympathie ontmoet, naast bezorgdheid voor de werkgelegenheid, met alleen die bij Hoechst, maar ook die bij De Schelde", verklaarden Marij Ha- meleers en Jos de Keijzer namens het steuncomité. Van de vestigingsdirectie van Hoechst-Vlissingen waren tot op dat moment weinig reacties vernomen Ves- tigings-directeur ir H. van Heel was al in de vroege morgenuren naar het bedrijf gekomen. Hij kreeg van het vak bondsactiecomité bij de poort een schriftelijke verklaring omtrent de actie aangeboden, maar weigerde deze even vriendelijk als beslist: „Nee. mijne he ren, dank u. Als u mij wilt spreken, dan kan dit altijd op mijn kantoorHet zette overigens geen kwaad bloed. Toen deze directeur wat later weer afreisde naar de bespreking met de vakbonden in 'Brittannia', wensten actievoerders hem 'sterkte' toe. hetgeen met een ge lijke wens van de directeur werd beant woord. Vlaggen en Vrouwen In de mistige wind wapperden aan de vlaggemasten van het Hoechstkantoor twee vakbondsvlaggen broederlijk te zamen: de oranje-banier van de Indu striebond CNV, en de paars-gele vlag van de 'rode' Industriebond NW. Spandoeken sierden de hekken cn be drijfsgebouwen van Hoechst-Vlissin gen: met teksten zoals „Als Hoechst vooruit denkt, willen wij weten hoe". „Geen gepokcr met ons als joker", „Hoechst de energïepot, en wij gefopt", weten hoe", „Geen gepoker met ons als joker", „Hoechst de energïepot, en wij gefopt". In de loop van de morgen arriveerde ook een delegatie van vrouwen van Hoechst-werknemers. Mevrouw T. Mul ders-van Woensel kreeg van NW-Indu- striebond-bestuurder H. Bijvank de microfoon van de voor de poort opge stelde geluidswagen: Vrachtwagen chauffeurs van binnen- en buitenlandse firma's sloegen op het parkeerterrein voor Hoechst - voor zover zij vanwege de blokkade niet op hun 'schreden' waren teruggekeerd - het tafereel gelaten gadeNa half één verschenen de vak bondsonderhandelaars ten tonele. Met spanning luisterden de verzamelde Hoecstwerknemers voor de poort naar hun relaas: „De besprekingen worden vanmiddag voortgezet.de actie voorlopig ook....". Maar aan het eind van de middag wer den de acties - gezien de voortzetting van de besprekingen op 8 maart - voor lopig beëindigd. „Wij hebben inderdaad toegezegd in Frankfort nog te zullen pleiten voor voortzetting van de poly-condensaat- produktie in Vlissingen, maar wij zijn daarover niet optimistisch. Het is nochtans het proberen waard", aldus de vestigingsdirecteur ir. H. P. van Heel van Hoechst-Vlissingen. Hij achtte de voortzetting van die produk tie in twee poly-condensaat-straten 'zeer onwaarschijnlijk'. Hij wees het denkbeeld af, dat 'alles al lang van te voren in Duitsland bemkokstoofd zou zijn.' „De besluiten worden in Am sterdam genomen bij Hoechst Hol land." De heer Van Heel had de 'goede ver wachting' dat de vermindering van 150 arbeidsplaatsen „met medewerking van alle betrokkenen, ook van de vakbon den en van de chefs-vakature-houders' te beperken is tot 'enkele gedwongen ontslagen'. „Dat wil zeggen: als alle betrokken par tijen zich positief zullen opstellen ook ten aanzien van het overplaatsingsbe leid." Directeur Van Heel wees er nog eens op dat ook bij de Hoechstfabrieken in Duitsland in de trivera-sector „al een aanzienlijk aantal ontslagen is geval len." Over de door de vakbondsleden woensdag bij zijn bedrijf gevoerde actie zei hy: „Deze actie is begrijpelijk, maar onverstandig, gezien de irritatie die zij, ondanks haar gediciplineerd karakter, elders kan opwekken." De raad van bestuur van Hoechst-Hol land en de vakbonden zijn overeenge komen, da zij woensdag 8 maart de be sprekingen zullen voortzetten over de gevolgen van de voorgenomen stil legging van de poly-condensaatfabriek in Vlissingen. Vrouwen van Hoechst-werknemers brachten hun actievoerende mannen een Een zware cresh-carrier werd als wegversperring ingezet, bloemenhulde. Gemeentepolitie Terneuzen hield verkeerscontrole TERNEUZEN - De gemeentepolitie te Terneuzen heeft woensdagmorgen, tussen acht en twaalf uur een verkeers controle gehouden op twee plaatsen in de gemeente; te weten bij Zaamslag en op de weg Sluiskil-Terneuzen. De controle gebeurde In samenwerking met ambtenaren van de dienst invoer rechten en accijnzen, van de rijk- verkeersinspectie en van het korps con troleurs-gevaarlijke stoffen. Er werden 116 voertuigen aangehouden, waarvan 85 personenauto's, 30 vrachtwagens en 1 tractor. Vijfentwintig chauffeurs werden be keurd wegens een vermoedelijke over treding Bij twaalf waren de belas- tingspapierenen niet in orde. zeven chauffeurs overtraden de wet rijtijden besluit. vier de algemene verkeerswet en twee de wet auto-vervoers goederen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 7