Hoogovens wil weer praten over vijfploegendiensten Garanties stellen niets meer Benoeming burgemeesters door kroon moet gehandhaafd worden REGERINGSMAATREGELEN TEGEN DICTATUUR NODIG IMPASSE IN CAO-GESPREK MOGELIJK DOORBROKEN Philip Agee in beroep bij raad van state Werkloosheid gestegen onder winkelpersoneel KONSUMENTEN KONTAKT: Amnesty International over Latijns-Amerika NEDERLANDS GENOOTSCHAP VAN BURGEMEESTERS: DONDERDAG 23 FEBRUARI 1978 UTRECHT - Om de impasse in het overleg over een nieuwe cao te doorbreken heeft Hoogovens de vakbonden gisteren uitgenodigd om de besprekingen te hervatten. Hoogovens wil ondermeer praten over een experiment met vijfploegendienst, zij het dat daaraan wel een aantal voorwaarden is verbonden. Dat experiment met vijfploegendiensten - waar vooral de industriebonden van NW en NVK op aandrongen - vormde tot nu toe het grootste struikelblok bij de onderhandelingen. Bestuurder Henk Krul van de indu striebond NW reageerde positief op het gebaar van Hoogovens. Hij zeit er een stap in die een opening biedt voor her vatting van het cao-overleg. De achter ban van de bonden zal vandaag beslis sen of de uitnodiging wordt aanvaard. Krul vestigde er de aandacht op dat in de uitnodiging van Hoogovens exact dezelfde formulering is gekozen als die van de motie die PvdA en CDA vorige week in de tweede kamer tijdens een de bat over Hoogovens hebben ingediend. Eén van de voorwaarden van Hoog ovens is dat er een relatie moet zijn tus sen arbeidstijd en beloning. Krul ziet daann een verzachting van het Hoog ovens-standpunt dat volgens hem tot nu toe neerkwam op "tijd voor geld'. Ook districtsbestuurder Piet van der Ende van de industriebond CNV reageerde in eerste aanleg positief op de uitnodiging. ..De bedoeling van die uit nodiging van Hoogovens is duidelijk om ons toch weer om de tafel te krijgen. Er zitten dan wel geen bikkelharde toezeg gingen in maar eerste indruk is dat dit voldoende moet zijn om weerom de tafel te gaan zitten." Afwegen gezocht kan worden naar methoden van verdeling van arbeid die zijn aan gepast aan de specifieke situatie bij Hoogovens. Daarbij kunnen diverse maatregelen zoals arbeidstijdverkor ting, vervroegde vrijwillige uittreding, herplaatsing via omscholing en een ex periment met een vijfploegendienst aan de orde komen en onderling wor den afgewogen. Bij de gespreksonderwerpen moeten volgens Hoogovens wel wat zaken nader worden vastgelegd, zoals: - de looptijd, beperkte omvang en 'om keerbaarheid' van een experiment. - het experiment moet tevens 'eva- lueerbaar' zijn. - er moet een duidelijk verband zijn tussen arbeidstijd en beloning. - de financiering van het experiment mag niet leiden tot verhoging van de kosten, ook niet op langere termijn. - de arbeidsmarkt moet een experi ment mogelijk maken, voor het experi ment dienen geen extra buitenlandse werknemers te worden aangetrokken. - de bereidheid van werknemers om op vrijwillige basis aan een experiment deel te nemen- In een communique deelt Hoogovens mee dat bij het gesprek met de bonden CAOOVERLEG PHILIPS OPGESCHORT EINDHOVEN (ANP) - De vakbonden hebben woensdagmorgen na vijf ron des hel cao-overleg bij Philips opge schort. De werknemersorganisaties willen eerst ruggespraak houden met de leden. Volgens A. Molendijk CNV) wil Philips het beleid van de voor gaande jaren gewoon doorzetten. Dat betekent dat ook in de toekomst jaar lijks zo'n drieêneenhalfduizend ar beidsplaatsen zullen wegvallen. Breekpunten zijn vooral de weigering van Philips om in een raamovereen komst te garanderen dat er geen ge dwongen ontslagen zullen vallen. De weigering om een normbezetting per hoofdindustriegroep en per vestiging vast te leggen en het voorstel van Phi lips om de prijscompensatie voortaan slechts een keer per jaar te laten plaatsvinden. Drs. F. van Grunsven, directeur sociale zaken van Philips, verwijt de vakorgani saties dat z\l in hun benadering niet willen aansluiten bij de specifieke Phi- lipssituatie. We kunnen elkaar op een groot aantal punten best vinden. Alleen niet op die zaken die kennelijk landelijk worden gecoördineerd, zoals de geèiste garan ties en de prijscompensatie, aldus Van Grunsven. Het overleg tussen Philips en dc vak bonden zal pas op 21 maart worden her- AMSTERDAM (ANP) - De raadsman van de ex-CI A-agent Philip Agee die als gevolg van een beschikking van de staatssecretaris van justitie ons land moet verlaten, heeft daartegen e.en be roepschrift bij de afdeling rechts spraak van de Raad van State in Den Haag ingediend. De advocaat, mr. W. J. van Bennekom, vraagt daarin vernietiging van het be sluit van 24 januari van de staatssec retaris van justitie, mevrouw mr. Haars. Zü wees het verzoek van Agee af tot her zien van de beschikking van haar ambtsvoorganger mr. Zeevalking. Deze had Agee in plaats van de door hem ge vraagde verblijfsvergunning voor één Jaar per 1 september 1977 een verblijfs vergunning voor drie maanden ver leend. Het beroepsschrift is gebaseerd op het Nederlands-Amerikaans vriendschap-, handel- en scheepvaartverdrag van 1956. Op grond daarvan meent de ad vocaat dat Agee net als Nederlanders het recht toekomt om tegen een be schikking van een administratief or gaan in beroep ge gaan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. AVVL: bouw van crematoria inperken DIEMEN (ANP) - Steeds meer gemeen ten blijken plannen te ontwikkelen of te stimuleren voor de bouw van kost bare crematoria, zonder dat voldoende rekening wordt gehouden met de wer kelijke behoefte in de gemeente, streek of provincie. Dat is het oordeel van de Vereniging voor Crematie AVVL te Diemen, die zich over deze gang van zaken grote zorgen maakt. Een investering van miljoenen guldens in een crematorium, dat niet binnen re delijke termijn kostendekkend kan zijn door een te gering aantal crematies, zal onherroepelijk leiden tot een verlies van tonnen per jaar. De vereniging gaat nu een prognose op stellen voor de behoefte aan crematoria per streek. De gemeenten zullen de cij fers. als deze zijn uitgewerkt, ontvangen. Er zijn namelijk plannen voor de bouw van nog meer crematoria. Ook daarvan Is een aantal overbodig, meent de cre matievereniging. COMMISSIE DE ROOS: DEN HAAG (ANP) - De ongunstige ontwikkeling van het werkloosheidsper centage onder winkelpersoneel verdient bijzondere aandacht, zo heeft de com missie werkgelegenheid van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel vastgesteld in een interim-rapport. Het bestuur van het hoofdbedrijfschap heeft woensdag dit rapport besproken. De voorzitter van de commissie, prof dr. F. de Roos, hoogleraar staat huishoudkunde aan de Vrije Universiteit, merkte op dat de werkgelegenheid in het midden- en kleinbedrijf veel belangrijker is dan de meestal in de belangstelling staande werkgelegenheid in de bouwnijverheid en in de land- en tuinbouw. Het werkloosheidspercentage onder winkelpersoneel was tot voor enkele jaren steeds lager dan het landelijke gemiddelde. Vooral het laatste jaar is het werkloosheids percentage onder winkelpersoneel relatief sterk gestegen. Eind november 1977 was het met 5.4 procent nagenoeg gelijk aan het landelijk gemiddelde werkloosheids percentage. Ere is de laatste jaren wel gezegd dat het midden- en kleinbedrijf in staat zou zijn om het in andere bedrijfstakken werkloos geworden personeel werk te geven. Daar is geen sprake meer van. De commissie heeft onvoldoende aanwijzingen om te kunnen aangeven in hoeverre de ongunstige ontwikkeling toe te schrijven aan een verminderde werkgelegenheid in de detailhandel dan wel aan een groter aanbod van winkelpersoneel. Naar haar mening speelt stellig een rol dat de werkloosheid onder jeugdigen en vrouwen het sterkst is toegenomen. Deze categorieën zijn juist sterk oververtegenwoordigd in de detailhandel. WASSENAAR Bij sportschool Stigter heeft men het zwëmbad omgetoverd tot 'ballenbad'. Het wateroppervlak is sinds on geveer een maand bedekt met 25.000 kunststof balletjes, a 0,30 per stuk. Dat bespaart Stigter 50 a 60 pet. van de ver- warmingskosten voor het water, doordat het water, veel min der snel verdampt. Broer van leider Panama beschuldigd van heroïnesmokkel WASHINGTON (RTR) - Het Ameri kaanse ministerie van justitie heeft dinsdagavond onthuld dat tegen de broer van de Panamese leider Omar Torrijos een aanklacht loopt wegens het binnensmokkelen van heroine in de Verenigde Staten. Volgens de aan klacht smokkelde Moises Torrijos Her- rera op 8 juli 1971 via de luchthaven Kennedy bij New York 68 kilo heroine de Verenigde Staten binnen. De onthulling valt samen meteen beslo ten onderzoek van de senaatscommissie voor inlichtingenzaken naar berichten dat generaal Torrijos betrokken zou zijn geweest bij illegale handel in narcotica. Die berichten doken op nadat de Ver enigde Staten en Panama een overeen komst hadden bereikt over het Pana- makanaal. Ferkeer en vervoer: „Inspraak behoort plannen wegenbouw te veranderen" UTRECHT - Wanneer de regering be reid is zich te storen aan de inspraak op het structuurschema verkeer en ver voer (svv), zal het schema fundamen teel moeten worden omgebogen. Uit de inspraakprocedure blijkt, dat de meeste meningen neerkomen op een structuurschema met een openbaar vervoer en voorzieningen voor lang zaam verkeer. „Uitgesproken blije rij ders waren met een lantaarntje te zoe ken." Dit schrijft adjunct-directeur G. Hup- kes van de Adviesgroep voor Verkeer en Vervoer uit Utrecht in het tijdschrift Verkeerskunde van de ANWB, Hupkes onderzocht de schriftelijke reacties op het structuurschema verkeer en vervoer van de minister van verkeer. Dit be- leidspl an voorziet in een uitbreiding van het autosnelwegennet rond 1990 met duizend kilometer parijs - In Frankrijk is de campagne voor de komende algemene verkiezingen in maart dinsdag officieel van start gegaan. De gaullistische burgemeester van Parijs. Jacques Chirac, drukt in een arbeiderswijk van de lichtstad een visventster de hand; de linker houdt hij. misschien vanwege de kou, zorgvuldig in de zak. den haag-Laat de keuze van een huishoudelijk apparaat van een bepaald merk niet alleen afhangen van de geboden garantie. Die stelt meestal toch weinig voor. Een defect aan een apparaat binnen de garantietermijn kost de klant vaak meer dan de fabrikant. Deze waarschuwing geeft Koopkracht, maandblad van het Konsumenten Kontakt. Een onderzoek van het blad wijst uit dat de garanties op houshoudelijke apparaten in tien jaar tijd volledig zijn uitgehold. Volgens Koopkracht betekende garantie tien jaar geleden gratis reparatie van defecte onderdelen. Tegenwoordig betaalt de klant bijna altijd de voorrij-kosten en het arbeidsloon van de reparateur. Een willekeurige reparatie aan een wa sautomaat komt de klant na een jaar al op zo'n 90 gulden, aldus Koopkracht. Stilzwijgend hebben de meeste fab rikanten de reparatiekosten in de laatste jaren naar de klant overgehe veld. zo schrijft het blad. Bovendien hebben de fabrikanten in vier jaar tijd het door de klant betaalde arbeidsloon met 50 procent verhoogd. Volgens Kóopkracht moeten de fab rikanten hun garantieregeling weer verbeteren, of de kleine geboden service geen garantie meer noemen. Sommige diepvrieskroketten bevatten kunstvlees, ook al heten ze vleeskro ketten". Dit schrijft Koopkracht, maandblad van het Konsumenten Kon- takt na een test van zeven veel ge kochte merken diepvrieskroketten. Volgens Koopkracht bevatten de kro ketten gemiddeld zeven procent vlees. Bij drie van de zeven merken trof het blad kunstvlees van sojaeiwit aan. Voor de helft bestaan gefrituurde diepvrieskroketten uit water Volgens Koopkracht zijn kroketten dus niet in de eerste plaats vetballen. Voor een vijfde deel bestaan kroketten uit vet. Eveneens een vijfde deel van gefri tuurde diepvrieskroketten bestaat uit zetmeel: Alle kroketfabrikanten voegen plantaardig eiwit aan hun produkten toe. aldus Koopkracht. Het consumentenblad beschuldigt sommige fabrikanten ervan plantaardig eiwit te gebruiken en net te doen of al leen vleeseiwit gebruikt is. Slechts één fabrikant spreekt op de verpakking niet over „vlees". Kroketten die kunstvlees bevatten, zijn voor de consument niet goedkoper dan echte vleeskroketten. Voorde fabrikant is het sojaeiwit echter wel veel goedkoper dan echt vlees. Het blad is verontwaardigd over de ge ringe Informatie die de fabrikanten op de verpakking geven. Goede bewaar- voorschriften ontbreken geregeld en ook de ingrediënten worden zelden vermeld. Koopkracht vindt het kwalijk dat kroketten nog steeds niet aan voor schriften gebonden zijn. Momenteel mogen fabrikanten nog helemaal zelf weten wat ze er in stoppen. Naar verwacht zal eind van het jaar een verordening van het Produktschap voor Vee en Vlees alle vleeshoudende snacks aan voorschriften gaan binden. Geen van de door Koopkracht onder zochte kroketten voldoen nog aan de eisen die het produktschap waar schijnlijk gaat stellen. DEN HAAG (ANP) - Met het oog op de presentatie van het buitenlandse beleid van het kabinet-Van Agt deze week in de tweede kamer, hebben bijna 10.000 Nederlanders een op roep aan de Nederlandse regering ondertekend, waarin maatregelen worden gevraagd tegen negen dictaturen in Latijns-Amerika. Deze oproep, die op initiatief van het Clat-Nederland tot stand kwam en wordt ondersteund door zeventien Nederlandse organisaties, richt zich tegen Haïti, Guatemala. Paraguay, Nicaragua, Brazilië, Bolivia, Uru guay, Chili en Argentinië. De ondertekenaars vinden dat de Nederlandse regering een bijdrage kan enmoet leveren aan het herstel van de democra tie in die landen en stelling moet nemen tegen deze regimes. Daarom wordt er op aangedrongen geen steun te verlenen aan de militaire apparaten van deze landen in de vorm van materieel en/of technische kennis (dus geen uranium leveren aan Brazilië), in de Verenigde Naties inltaitieven te nemen die kunnen leiden tot een wapen-embargo tegen genoemde lan den en steun te verlenen aan die bewegingen die zich inzetten voor herstel en behoud van de democratie in deze landen. Ook wordt de regering verzocht wettelijke maatregelen te treffen waardoor de activiteiten van Nederlandse bedrijven in Latijns-Amerika gecontroleerd kunnen worden (inzage in investeringen, dwangmogelijkheid tot opschorten van ac tiviteiten». waarnaast mogen, volgens ae ondertekenaars, geen faciliteiten (garanties, kredieten) verleend worden met betrekkin tot handel met en investeringen in genoemde lan den. De oproep en de lijst met handtekeningen zijn woensdag morgen bezorgd bij minister Van der Klauw van buiten landse zaken. Sinds 1966 zouden in Guatamala meer dan 20.000 mensen om het leven zijn gebracht door paramilitaire groepen, de zoge naamde doodseskaders. Dit staat in een verklaring die Am nesty International dinsdag in het Zwitserse Bern heeft ge publiceerd. Amensty heeft documentatie samengeteld over 113 gevallen van verdwenen of door de doodseskaders omgebracht men sen. Aan alle onderzochte gevallen lagen politieke motieven ten grondslag en ze waren bedoeld ter Intimidatie van de bevolking. De regering van Guatemala onderneemt volgens Amnesty nauwelijks iets tegen de doodseskaders omge brachte mensen. Aan alle onderzochte gevallen lagen poli tieke motieven ten grondslag en ze waren bedoeld ter intimi datie van de bevolking De regering van Guatemala ondern eemt volgens Amnesty nauwelijks iets tegen de doodses kaders. Er heerst veeleer een stilzwijgende Instemming met deze moorden en ontvoeringen, waarvan hoofdzakelijk boe ren en arme mensen in de steden het slachtoffer zijn. DEN HA AG - Het overgrote deel van de Nederlandse burgemeesters vindt dat de gemeenten hun voordeel kunnen blijven doen met een burgemeester die een onafhankelijke vertrouwensfiguur is. Dit wordt volgens hen het best ge waarborgd door een benoeming van burgemeesters door de Kroon, zoals nu het geval is. Dit voordeel zou teniet ge daan worden bij benoeming en ontslag door de raad. waarbij de burgemeester ondergeschikt zou worden aan de ge meenteraad, Dit staat in het rapport De burgemeester in deze tijd van het Ne derlands Genootschap van Burgemees ters dat woensdag is aangeboden aan minister Wiegel (binnenlandse zaken). De aanbieding gebeurde door een dele gatie van het genootschap, onder lei ding van voorzitter dr. A J. Vis. bur gemeester van Leiden. Tijdens het ge sprek dat aan de aanbieding van het rapport vooraf ging, is onder meer ge praat over de inspraakcommissies die in sommige gemeenten uit de raad zijn ge vormd met betrekking tot burgemees tersbenoemingen. „Wat over deze ver trouwenscommissies in ons rapport staat dekt niet helemaal hetgeen minis ter Wiegel daarover onlangs in de Tweede Kamer heeft gezegd. De bur gemeesters hebben de bereidheid ge toond om te komen tot een verruiming van mogelijkheden voor personen om mee te doen bij de inspraakprocedure. De minister wil in zekere zin een re strictiever beleid", aldus dr. Vis. Uniformiteit Het nu vrijgegeven rapport is samen gesteld door oud-burgemeester H. Roefsema van Schiedam en de so cioloog drs. J. W. Derksen op basis van sinds 1974 onder de leden van het ge nootschap verzamelde opvattingen. De burgemeesters pleiten in het rap port unaniem voor meer uniformiteit in de benoemingsprocedure, zonder zich overigens voor of tegen de zoge naamde vertrouwenscommissies uit te spreken. „Het gaat erom dat als een burgemeester in twee provincies sol liciteert hij bijvoorbeeld niet in de ene provincie wordt afgewezen omdat hij niet voor een vertrouwenscommissie verschijnt terwijl hij in een andere provincie uit het beeld verdwijnt om dat hij dat wel doet", aldus voorzitter dr. Vis van hel burgemeestersgenoot schap. Over m.mieuoneren van bur gemeester in de toekomst worden twee mogelijkheden aangegeven. In de eerste plaats zou er een verdere politisering kunnen optreden met een ontwikkeling naar een gecombineerde burgemeester- swethoudersambt. De uiterste con sequentie hiervan is. aldus het rapport, dat de burgemeester stemrecht krijgt in de raad en het beheer over een zware portefeuille. Ook zou hij dan raadslid moeten zijn. Dat laatste is ook nu al mo gelijk, maar komt in de praktijk niet meer voor. In deze opvatting zou de raad een burgemeester moeten kiezen die qua politieke kleur in het college van B en W past en zou de Kroonbenoeming moeten komen te vervallen. De meeste burgemeesters - volgens voorzitter dr. Vis ongeveer zestig tot tachtig procent- voelen, zo blijkt uit het rapport, niets voor deze ontwikkeling. Zij kiezen in meerderheid voor de tweede mogelijkheid, waarbij de nadruk vooral komt te liggen op de voorzit tersrol van de burgemeester. De bur gemeester treedt in deze opvatting op als zelfstandig bestuursorgaan naast het college van B en W en de Raad. Hij treedt dan minder als lokaal politicus en meer als lokaal bestuurder op, zonder dat dit echter depolitisering van het burgemeestersambt mag betekenen. „De burgemeester is en blijft politicus", aldus het rapport. Tot zyn werk behoort onder meer de zorg voor de eenheid in het beleid en het functioneren als schakel tussen de laagste en hoogste bestuurslaag. Geconstateerd wordt dat de Tweede Kamer niet heeft ingestemd met het voornemen om door een grondwetswij ziging de gekozen burgemeester moge lijk te maken. „De stemmen die pleiten voor een gekozen burgemeester zijn echter niet verstomd. Bovendien tracht men in de tegenwoordige be noemingsprocedure zoveel elementen zoals inspraak in te bouwen dat de be noemde burgemeester de figuur van de gekozen functionaris nabij komt"-, FRACTIELEIDER BOERENPARTIJ IN GELDERSE STATEN TREKT ZICH TERUG ARNHEM (ANP) - De fractievoorzitter van de Boerenpartij in de provinciale staten van Gelderland, de heer M. van den Brink uit Harderwijk, heeft zich woensdag teruggetrokken. Hij verklaarde in de statenvergadering teleurgesteld te zijn over zijn lage plaats op de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen. De perikelen rond de kandidatenlijst in de kieskring Nij megen deden voor hem de emmer over lopen. Hij zal als onafhandelijkstatenlid zijn lidmaatschap uitzitten. De twee andere BP-leden in de Gelderse staten zullen de partij trouw blijven. PvdA-kamerleden: premier Van Agt gaf onjuiste informatie DEN HAAG (ANP) - De PvdA- tweede- kamerleden Stemerdink en de Vries menen, dat premier Van Agt vorige week vrijdag onjuiste inlichtingen verschafte bij de aanko diging, dat er dit jaar 50 miljoen extra beschikbaar komt voor de aanschaffing van munitie voor de krijgsmacht. Zij hebben daarom woensdag, via schriftelijke vragen, om opheldering gevraagd. Volgens de vragenstellers legde premier Van Agt een relatie tussen onze jongens in de Noordduitse laagvlakte, die op wacht staan met lege geweren en de noodzaak om tot de munitieaankoop over te gaan. De kamerleden beschik ken over een recente uitspraak van een landmacht- generaal, waarbij deze rechtvaardigde dat zonder geladen wa pens wacht gelopen wordt. Na de re cente overval op Nederlandse militairen in Duitsland was er geen aanleiding veranderingen te brengen in de wijze van wachtlopen, aldus de generaal. Lovable-vestiging met 110 werknemers in Oosterhout sluit OOSTERHOUT (ANP) - De Ooster- houtse vestiging van Lovable-Neder- land bv sluit met ingang van 31 mei aanstaande. Bij het bedrijf zijn 110 per sonen werkzaam. Eind deze week zal de afvloeiingsregeling worden bekend gemaakt. De directie in Zutphen heeft vakbonden en personeel ingelicht. Het bedrijf wil de produktie van lingerie in het buiten land onderbrengen. Pogingen om bij het ministerie van economische zaken en de Nehem om overheidssteun los te krij gen z\jn mislukt. Van vakbondszltde Is eveneens van alles geprobeerd om de sluiting van het Oosterhoutse filiaal te gen te houden. Zonder succes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 13