Voor de kenner: keramisch© filters voor optimale seiektiviteit en PLL-stereo decoder Alle typen onder de tien mille. PZC/provincie 10 5KOBA lezers schrijven NEDERLANDS, HUTSPOT gemeente nuinisse DONDERDAG 23 FEBRUARI 1978 Na de overstroming van Kortgene Enige dagen na de ramp verzochten b. en w. van Kortgene mij (droegen my op) in het natte Kortgene de evacuatie van de bevolking en de latere herbewoning te helpen organiseren, te doén wat in het overstroomde dorp naar mijn oordeel noodzakelijk was, en van mijn bemoei ingen verslag uit te brengen aan b. en w. Ik was daarmee onmiddellijk na de ramp reeds ongevraagd begonnen en heb me hier ca 4 weken uitputtend mee bezig gehouden. Tot de gemeente weer droog was en het ergste leed geleden. Na mijn aarzeling te hebben overwon nen, wil ik U enkele dingen noemen: 1Met boten werden de inwoners uit hun huizen gehaald en gebracht in Café Ha venzicht (M. de Loofij en in Hotel Graaf van Buren (Jan de Loofij. waarvan ze vertrokken naar hun zelf gekozen eva cuatieadressen. Dit verliep vrijwel feil loos. Zelf heb ik zondagmorgen na de vloed tezamen met mijn zoon Kees een boot kunnen bemachtigen, die - als ik me goed herinner - door Remeynse naar Kortgene is gebracht. De regeling hier van geschiedde door anderen. Zelf heb ik me daarmee niet veel bemoeid. 2 Met myn medewerking is een bewa kingsdienst onder leiding van poli tieman J. Munter (geboortig uit Kort gene), bestaande uit inwoners van Kortgene. opgericht Deze dienst had tot taak plundering te voorkomen, niet-inwoners te weren en inwoners be paalde instructies te geven. 3. Onder leiding van de heer J. Karelse, slager, is mede door mijn bemoeienis, een ophaaldienst voor dode dieren ge vormd, bestaande uit inwoners van Kortgene, waardoor alle kadavers zeer snel, via de nieuwe haven per schip naar de Gekro konden worden afgevoerd. 4 Met de heer Jan de Looff (Graaf van Buren) heb ik een regeling getroffen waardoor de inwoners die hun natte, zoute, koude huizen bezochten resp. schoonmaakten, zich konden gaan 'warmen'. En eten: brood en koffie en 's avonds een warme maaltijd. Kosten voor rekening gemeente Kortgene. Ik herinner me. toen ik de derde dag na de overstroming aan mevr. De Looff vroeg: Hoe loopt het?, zij mij antwoordde: 'Ze hebben soep vooraf en pap na gehad'. Ik denk dat de heer Welleman in de begin periode van de herbewoning van deze regeling ook wel gebruik heeft gemaakt. 5. In deze functie heb ik koningin Wil- helmina bij haar komst naai het natte Kortgene mogen begroeten. Toen de normale verhoudingen in het weer droge Kortgene terugkeerden, heb ik me teruggetrokken om me met mijn eigen zaken te bemoeien. Onze firma had 5 woonhuizen, een boomgaard en twee pakhuizen, boordevol met granen, zaden en peulvruchten, in het water. Bovendien was ik, als bestuurslid van de Vereniging 'De Zeeuwse Graanhan del', tezamen met de heer C. Duvekot. graanhandelaar te Goes, de heer Hanse, directeur van de coöperatie te Zierikzee, en de heer Anton Brusket van het voedselcommissariaat te Goes, be noemd in een commissie, welke tot taak had de ware waterschade te bepalen van de graanhandelaren en coöperaties in Zeeland. Voor deze funktie kon ik niet steeds te Kortgene zijn. De heer Welleman en ik hebben elkaar niet voor de voeten gelopen. Hij niet bij mij in het 'natte' Kortgene. Ik niet bij hem in het weer 'droge' Kortgene. Later heeft de heer Welleman bij de verdeling van huisraad, naar ik me meen te herin neren. een rol gespeeld, terwijl hij zich ongetwijfeld ook met andere zaken wel verdienstelijk zal hebben gemaakt. S.E. et O. L.D. van Damme, Oud-gem.ontvanger van Kortgene. Erasmusfiat 1006, Goes. Zuid-Afrika Graag wil ik reageren op de ingezonden brief van de heer Van der Voort uit Zuid-Afrika, omdat het andere mensen zand in de ogen zou kunnen strooien. Dat meneer v.d.Voort allang in Zuid- Afrika woont heeft zijn uitwerking niet gemist. Ten eerste is hij het Nederlands niet meer machtig en dat is eigenlij k wel een eis als je reageert in een Neder landse krant. Ten tweede is hij al zover door Vorster c.s geïndoctrineerd dat hij het zelf blijkbaar niet in de gaten heeft. De heer v.d. Voort schrijft over allerlei zaken behalve over de meest wezenlijke. Het gaat niet om de R. A.F., het gaat ook niet om de Zuid-Molukkers. ook is het niet essentieel dat de heer Smit al dan niet gevlucht is uit Zuid-Afrika. Het gaat om het lot van de miljoenen negers in Zuid-Afrika. Zij zijn de ver drukten. Zij worden willekeurig opge pakt door de veiligheidspolitie. Zij wor den gemarteld of gedood in uw gevang enissen. Dan gaat het niet om een keuze tussen een volle maag en stemrecht. Waar haalt u het lef vandaan te wijzen naar Angola e.d. en dan zelf maar door gaan met martelen en doden. U zegt dat Steve Biko een onbekende is. wat maakt het uit. Het punt waar het om draait is, dat hij gemarteld is en daaraan is doodgegaan. U bent trouwens wel pretentieus door te bewe ren dat het slecht zou aflopen met de negers in Zuid-Afrika als de blanken weg zouden gaan. Slechter dan nu kan in ieder geval niet. Probeer dat eens in te zien. Bekijk uzelf eens in plaats van naar een ander te wijzen. F Verstraten, Terneuzen MUrr"- In uw courant van 28 januari jl. gafu een verslag van de situatie te Kortgene bij de overstroming van het dorp op 1 febr. 1953. Uw zegsman was de heer A. Wel leman, wethouder van Kortgene in 1953, naar ik meen, raadslid). Dit verslag is door onvolledigheid in strijd met de werkelijkheid. Uw lezers moeten de indruk hebben ge kregen dat de heer Welleman van 1 febr. 1953 tot het weer drooglopen van de Stadspolder (en Kortgene) de verbin dingsman tussen het 'natte' Kortgene en het 'droge' Colijnsplaatwaar de ge meentesecretarie en het college van b. en w. zetelden, is geweest. Dit nu was niet het geval Het zal u met ontgaan zijn dat de moderne tuner/ versterker totaal niet meer lijkt op het toestel waarmee u bent opgegroeid. Notenhout en sierstrips zijn taboe Wat anno 1978 overheerst is „de nieuwe zakelijkheid" een strak aluminium front dat getuigt van een grote professionele allure Ook Erres komt nu op het juiste moment mei een serie van dergelijke apparaten Om precies te zijn: •3 tuner/versterkers en 1 kombinatie-apparaal (radio-i-ver- sterker+platenspeler+casselte-recorderi Bij deze apparaten zit de professionaliteit met alleen aan de buitenkant. Elke kenner zal enthousiast opveren bij het horen van de diverse specifikaties Ter illustratie een beknopte karakteristiek van de hierboven afgebeelde tuner/versterker, de Erres TA 6000. uitgangsvermogen kontinu 2x35 Watt bij 4 Ohm volgens de DIN-norm harmonische vervorming <0.08% bi) 20 Watt uitschakelbare AFC «FM-muting voor onder drukken van ruis bij FM-afstemming •PLL-stereo •decoder met stereo-indikatie (LED) veldsterkte- en nuldoorgangsmeter voor AM en FM afstemming volume-regelaar met 41 schakelstanden scratch filter voor onderdrukking van ruis schakelbare contour voor extra versterking van hoge- en lage tonen bij gering volume de keramische filters zorgen voor een optimale seiektiviteit beter dan 70 dB op FM en 35 dB op AM uitgebreide monitor faciliteiten voor de bandrecorder hobbyist «prijs f895.- Het komplete nieuwe Errës-assortlment. TA 40002x20 Watt-HiFi-tuner/versterker I 695, - TA 60002x35 Walt-HiFi-luner/versterker I 895,- TA 8000 2 x 50 Walt-HiFi-tuner/versierker 11Ó95. - TA 12000 2x70 Watt-HiFi-tuner/versterker f 1295 - TAPC 6000 HiFi-kombmatie van tuner versterker platenspeler en cassetledeck f 1.595- goede taalkenners zijn. Mijns inziens hebben zij echter veel meer weg van stuntelaars, die er blijk van geven hun eigen moedertaal niet goed te beheersen en die doorgaans geenszins een opti maal uitdrukkingsvermogen hebben, aangezien de gewone mens hen menig maal met verstaat, laat staan begrijpt. Dan zijn er ook nog 'tot de wanhoop ge drevenen' en gemakzuchtigen, die van mening zijn te moeten roeien met de riemen die ze ter beschikking hebben, zonder echter ook maar enige moeite te doen de problemen te ontwijken d.m.v. omschrijvingen of b.v. een andere zins constructie. De oplossing van het probleem is echter ook verre van gemakkelijk. Het is ge lukkig te prijzen dat sommige uitdruk kingen slechts modegrillen zijn en der halve van tijdelijke aard zijn; andere worden weer 'vernederlandst', hetzij qua uitspraak, hetzij qua spelling. Dit laatste valt natuurlijk altijd nog te prefereren boven het opnemen en ge bruiken van letterlijk van andere talen geleende woorden, hetgeen thans vaak het geval is. Waarom zou men Engelse termen aan wenden terwijl er goede Nederlandse equivalenten zijn? Het wordt natuurlijk wel moeilijker om voor doorgaans tech nische of wetenschappelijke woorden goede Nederlandse te vinden of te vor men. Nochtans derft men ook vaak de nodige en gewenste vindingrijkheid. Nochmaals de schuld voor het veelvul dig voorkomen van verziekte buiten landse (vooral Engelse) woorden op het gebied van o.a. de wetenschap ligt hoofdzakelijk bij de meer ontwikkelden. Immers zij worden en werden er het eerst mee geconfronteerd en zij kunnen en konden kiezen tussen het klakkeloos overnemen of het produceren van nieuwe Nederlandse woorden. Het is betreurenswaardig dat zij zich bij hun keuze menigmaal (hebben) laten leiden door misschien him voor liefde voor de vreemde taal of door hun ge makzucht, waardoor wij nu opge scheept zitten met de vreemde woorden. Hier moet echter dadelijk aan worden toegevoegd, dat we voorzichtig dienen te zijn teneinde niet te kortzichtig te worden. Er is niets of niemand die er alleen voor aansprakelijk kan gesteld worden, want er zijn uit de aard der zaak nog vele andere redenen te noemen. Het zal zonder meer vaak zijn voorge vallen dat er geen Nederlandse termen waren om de buitenlandse op voldoende wijze weer te geven. Doch waar een wil was geweest, had het waarschijnlijk ook aan een weg niet ontbroken. Om nog een voorbeeld te noemen kunnen we b.v. de door de E.E.G. gestimuleerde aanwas van de handel en de uitbreiding van de contacten met het buitenland te berde brengen, waardoor de Nederlandse markt nog niet meer dan voorheen werd overspoeld met allerhande buiten landse produkten én woorden. Voeg hierbij het airede genoemde toenemen van het onderwys in de vreemde talen, dat ontstond in antwoord op de vraag ernaar, en de vele vakantiereizen naar het buitenland en het is begrijpelijk dat op deze wijze voor velen het hek lang zaam maar zeker van de dam ging. m.a.w. dat de 'taalwil' verslapte. Men ging ook zelf meer en meer de vreemde woorden bezigen, en waarom? Wil men zijn taal wat opfleuren, meedoen met de massa, en niet achterblijven, vindt men het mooi of beschouwt men het als een voldongen feit? Het kan ook zijn dat het Nederlands er zich er niet of slechts ten dele voor leent om de techniek, weten schap, sport etc. te dienen. Vroeger hadden de wetenschappers er immers behoefte aan om het Latijn te gebrui ken? Hoe het dan ook zijn moge, de verdere ontwikkeling van dit probleem i jammer genoeg wordt dit niet door iedereen als zodanig aangevoeld) zal in belangrijke mate van onszelf afhangen. Rien de Pooter. Terneuzen. Dit schrijven beoogt onder meer een adhesiebetuiging te zijn voor het. artikel 'Taalvervuiling' van de hand van de heer H.F.E. Sasburg te VUssingen idd 17 febr. jl.), waann ons met enige over duidelijke voorbeelden werd aange toond welk een vervuiling onze taal in derdaad doormaakt. Het schijnt tot de mentaliteit der Ne derlanders te behoren om met aller hande uitheemse woorden en uitdruk kingen hun taal te bezoedelen. Of schoon er niet veel talen van buiten landse invloeden verschoond zijn ge bleven, zullen er weinige zijn die tot zo'n hutspot geworden zijn als onze moeder taal. Dit proces van verziekelijking is al eeuwen aan de gang, men denke slechts aan de Franse tijd met de - nadellge- consequenties die deze had voor onze taal. Brand in Veere Naar aanleiding van een verslag in de P.Z.C. van 18 februari over het uitbran den van een boerderijschuur te Veere. wil ik het volgende opmerken. Doordat ik op Walcheren een paar da gen verlof doorbreng, heb ik deze brand zelf van nabij kunnen meemaken. Ik kan dan ook verklaren, dat de brand weer van Middelburg, in tegenstelling tot wat het verslag vermeldt, wel dege lijk aan de brandbestrijding heeft deel genomen. Tweemensen werden meteen hogedrukstraal op een zolder ingezet, teneinde het vuur te doven Degene die de informatie voor dit ver slag aan de medewerker van de P.Z.C. heeft verstrekt, is óf niet geheel op de hoogte geweest óf heeft willen voorko men. dat het grote publiek er kennis van kreeg, dat deze assistentie uit Middel burg dringend geboden was. teneinde het (aangebouwde) woonhuis te behou den. Daar ik zelf als beroepsbrandweerman wel enige deskundigheid op dit gebied heb. moet mij van het hart. dat de wijze van aanpak door de brandweer van Veere toch niet geheel 'naar de regelen der kunst' was. Onderbezetting van het voertuig speelde wellicht een rol. Een heel verschil met de bluseenheid van Middelburg, die onmiddellijk op des kundige wijze het vuur aanpakte op de plaats waar het zich bevond, namelijk binnen en niet door van buitenaf op de dakbedekking en door de ramen te spui ten. Een enigszins merkwaardig licht, wordt op deze zaak geworpen door het vol gende tafereel dat zich vlak voor mijn neus afspeelde: een bluseenheid uit Middelburg komt ter plaatse, doch de bevelvoerder van Veere zegt: „Jullie kunnen inrukken, we hebben het onder de knie". Tezelfdertijd wordt via de mo bilofoon duidelijk hoorbaar voor het publiek, dringend door iemand anders verzocht om de wagen van Middelburg door te laten rijden naar de brand. Het laatste geschiedde dan ook. Voor het overige: toen de bevelvoerder van Veere zijn zgn. 'nader bericht' ver zond, stond ik onder gehoorsbereik van een mobilofoon en hoorde hem het na der bericht 'grote brand' geven. In gewijden weten dat dit wil zeggen: nog twee bluseenheden zenden. Daar heeft dan blijkbaar de alarmcentrale correct op gereageerd, want deze twee voertui gen zijn ook inderdaad verschenen en ingezet. Ik wil deze ontboezeming besluiten met de volgende opmerking: Als het in de brandbestrijding door welke oorzaak dan ook, niet naar wens gaat. dan is dit nog geen reden, om het eigen falen of tekortschieten te trachten te verbergen door de prestaties van anderen te kleineren of te verzwijgen, en aan ver slaggevers onjuiste gegevens te ver strekken. Vanaf deze plaats een pluim op de helm van de Middelburgse brandweer.Zij waren het. die deze brand op de juiste wijze aanpakten. A.J.A.M. Martens. Fatimastraat 72" Breda. BEKENDMAKING De burgemeester der ge meente Bruinisse maakt bekend: 1. Dat. ter voldoening aan de artikelen 83 en 10 der onteigeningswet, een commissie uit gedepu teerde staten der pro vincie Zeeland, bijge- staan door de daartoe door het algemeen be- stuur aangewezen des kundige. het hoofd van het bestuur der ge meente en een lid van het bestuur van het wa terschap Schouwen- Duiveland in 't Durps'uus'. Grevelin- genstraat 19, aldaar zit ting zal houden 9 maart 1978 te 14.00 uur, ten einde de bezwaren van belanghebbenden aan te horen tegen het plan van het werk en de voorgenomen onteige ning ten name van het rijk voor het verhogen en verzwaren van de langs de Grevelingen. in de bebouwde kom van Bruinisse, gelegen zeedijk vanaf een punt op plm. 49 m ten noor den van de kruising Ha- vendijk-Steinstraat-Ha- venkade-Deestraat en een punt op plm. 140 m ten oosten van de Boomdijk, met bijko mende werken, in de gemeente Bruinisse, en nodigt belanghebben den uit om hun bezwa ren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schriftelijk aan ge noemde commissie mede te delen; 2. dat de stukken, bedoeld in het eerste lid van ar tikel 12 der onteige ningswet ter inzage van een ieder worden neder- gelegd ter secretarie der gemeente, van 23 fe bruari 1978 totdat de commissie haar werk zaamheden binnen de. gemeente heeft vol bracht; 3. dat het uitgewerkte plan van het gehele werk, bedoeld in het laatste lid van artikel 12 van meergenoemde wet, voor een ieder ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente Bruinisse van 23 februari 1978 tot dat de commissie haar werkzaamheden heeft volbracht. Bruinisse, 20 februari 1978. De burgemeester voornoemd. T. C. Hekman Heden ten dage is het met name de in vloed van het Engels, die ongekende vormen aanneemt. Schier uit de aard der zaak rijst nu de vraag wat de oor zaak van deze kwaal is en weshalve men zich schuldig maakt aan de verminking van het Nederlands. Naar mijn beschei den mening maakt dit deel uit van het taalverval in het algemeen. Een artikel aangaande dit laatste kwam mij langs onder ogen. De schrijver stelde dat het door de technische vooruitgang, alsmede de toegenomen welwelvaart waardoor men niet meer heeft te kam pen met o.a. koude, duisternis, afstand en armoede, schijnt dat men ook niet meer wil worstelen met de taal. Inspan ning, zorgvuldig wikken en wegen om door een juiste woordkeuze een maximale uitdrukkingskracht te berei ken. zou worden gevoeld als een anach ronisme in een gestroomlijnde en geautomatiseerde maatschappij. Wij willen dit volkomen beamen. Wellicht mede hierdoor zal men zich dikwijls niet eerst grondig afvragen of er een Neder lands woord bestaat, waarmede men zich goed en duidelijk uitdrukken kan. doch men zal geneigd zijn sneller de wijk te nemen naar een buitenlandse term, zonder hierbij te bedenken dat men het Nederlands in feite afbreuk doet. De schuldigen aan de verziekelijking van het Nederlands zijn m.i. in de eerste aanleg de intellectuelen. Immers zij hebben kennis van de vreemde talen en zij zijn het voornamelijk geweest die de vreemde uitdrukkingen geïmporteerd hebben. En..,.'als de abt met de kaarten speelt, wat zullen dan de munken?' De één zal buitenlandse woorden ge bruiken aangezien hij niet wil onder doen voor zijn buurman en hij wenst dan met het bezigen van (m lenige, vaak En gelse woorden te kennen te geven deze taal enigermate te beheersen enof hij wil zich hierdoor distanciêren van diegenen 'die hem volgen op de maatschappelijke ladder. Mogen we het onderwijs de schuld geven? Volgens mij hebben we er zelf toe bijgedragen dat dit onderricht onontbeerlijk werd, en zijn zij de schuldigen die dit onderwijs hebben ge noten en daarna misbruikt, door met hun kennis de invloed van het Engels niet terug te dringen, doch juist te sti muleren. De belangrijkheid van het En gels, de wereldtaal, willen we niet over schatten, de onbelangrijkheid van het Nederlands niet ontkennen, doch waarom zouden we onze taal laten ver drinken in de golven van uit vreemde talen overgenomen woorden, en op die wijze het karakter van het Nederlands op het spel zetten? Of wil men de mogelijke veroudering van het Nederlands tegengaan door dan maar buitenlandse woorden te bezigen. Helaas moet geconstateerd worden dat velen zich meer aangesproken voelen door inhoudloze half-Engelse, half-Ne- derlandse uitdrukkingen, dan door de welgemeende, mogelijk enigszins ver ouderde, woorden van een der weinigen die de belangen van de Nederlandse taal nog ter harte gaan. De huidige maatschappij die zo sterk een beroep doet op het sociale gevoel bezorgt de gewone mensen (versta hier onder degenen die na de lagere school geen of weinig onderwijs meer hebben genoten) schier een minderwaardig heids complex, dewijl ze in kranten, tijdschriften e.d overstelpt worden met vreemde woorden, waarmede ze geen raad weten. Laten zij, die met hart en ziel medewer ken aan de vervuiling van het Neder lands niet uit het oog verliezen dat zij. op deze wijze voortgaande, ertoe bij dragen dat er van onze taal allengs niets overblijft dan een hopeloze men gelmoes Een volk kenmerkt zich ook door de taal; hetgeen inhoudt dat wij ons ken merken door o.a. luiheid en gemak zucht. Ook zijn er lieden die in de waan verke ren, dat zij door hun taal te doorspekken met vreemde woorden, een optimaal uitdrukkingsvermogen bezitten en ol Automobielbedrijf Sorber, Stationssingel 16, Kapelle-Biezelinge, 01102-2193 Garage Wouters, Julianastraat 26, Oost-Souburg, 01184-61844, Showroom: Kanaalstraat 75, 01184-67658 Autom. en Garagebedrijf 't Centrum, Axelsestraat 59, Terneuzen, 01150-12321 Iedereen die zich verbaast over de lage prijs van een zo komplete auto als een Skoda heeft groot gelijk. Dat is inderdaad bijna niette geloven. En nu helemaal niet. Want dank zij onze harde gulden konden de prijzen nog eens extra worden verlaagd. Wist u trouwens dal u op elke Skoda een jaar garantie krijgt? Ongeacht het aantal kilometers dat u rijdt. Wat dacht u van een proefrit? Kunnen we nog even doorgaan met u te verbazen. Skoda 105,8590.- Skoda 105L, 8995 - Skoda 120L, 9495.-1 Skoda 120LS, 9998.- Skoda Coupé, 9495 - Prijs incl. BTWafVoorschoten. Importeur H.Englebert NV, Voorschoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 10