IN 1979 BESLUIT OVER HULP CUBA Egypte verbreekt de banden met Cyprus Hoechstterrein geblokkeerd bij actie tegen mogelijk sluiting deel fabriek Minister De Koning: sprake van escalatie in Cubaans militair optreden in Afrika Eerste geval Russische griep gemeld 5Harmonynaar Parijs SAD AT VAAG OVER AFSPRAAK'AANVAL ontvoert scholieren DEN HAAG - Minister De Koning (ontwikkelingssamenwerking) is van mening dat er duidelijk sprake is van een escalatie van het Cubaanse optreden in Afrika. Als de Nederlandse regering nu de keus moest maken wel of geen ontwikkelingshulp aan Cuba te verstrekken, zou dit besluit zeker negatief uitvallen. Minister De Koning zei dit tijdens de behandeling van de begroting van ontwik kelingssamenwerking in de Tweede Kamer. De minister herhaalde hiermee de opmerkingen die premier Van Agt vorige week tijdens de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer maakte. Aan het voor 1978 al toegezegde hulpbedrag wil de minister niet tornen. Een definitief besluit over hulp aan Cuba zal in 1979 worden genomen. De minister deelde wel de mening van De minister sprak er zijn teleurstelling het grootste deel van de Kamer dat de ontwikkelingshulp in Cuba goed te recht is gekomen. Hoewel De Koning niet van plan is aan de huidige criteria voor hulp aan een ontwikkelingsland (mate van armoede, behoefte aan hulp en beleid in eigen land gericht op de al lerarmsten) uit te breiden met een crite rium dat het ontvangende land een bij drage moet leveren aan de wereldvrede en de veiligheid, is hij wel van mening dat de regering er niet onderuit kan ook dit aspect in haar overweging te betrek ken. Suriname Over de ontwikkelingssamenwerking inet Suriname zei de minister in zijn antwoord dal deze niet gediend is met de huidige meningsverschillen tussen Nederland en Suriname over de beste ding van de gelden. De minister zei dat er geen nieuwe investeringen ten be hoeve van West-Suriname zullen wor den gedaan voordat de Surinaamse regering een realistisch financierings plan op tafel zal hebben gelegd. aftreden Zeeuws-Vlaamse veehouders eisen het aftreden van G. de Jager, voorzitter van de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland. PAGINA 3 bom Topberaad CDA en WD over neutro- sanering zenderpark strijd ploegen maatregelen Happel dreigt met maatregelen na de deerniswekkende prestatie van Oranje tegen Israël. veearts Pieters: radio-en televisieprogramma's: malaise "tutófc.. Wll'Jli over uit dat er tot nu toe van Suri naamse zijde geen enkele aandacht is besteed aan de aanbevelingen die Ne derland in de Commissie Ontwik kelingssamenwerking met Suriname UTRECHT (ANP) - Bij een achttien jarige grieppatient in het westen van Nederland is het virus van de zogenaamde 'Russische stam' geïso leerd. Het is bij het ministerie van volksgezondheid nog niet bekend, op welke manier de jongeman de Russische of Moskougriep heeft op gelopen. Het is het eerste geval van Russiscbe griep dat in ons land is gesignaleerd. Overigens vertonen de voorlopige cijfers van het aantal mensen met 'influenza-achtige ziektebeelden' zoals het ministerie dat noemt, een dalende tendens. Voor de zesde week van dit jaar kwam men via gegevens van de huisartsen die als 'peilsta- tions' fungeren tot een landelijk ge middelde van 99 grieppatienten per 10.000 inwoners, in de afgelopen week was dat waarschijnlijk nog maar 88 per 10.000. Bij al deze men sen is de griep veroorzaakt door een aan de A-Victoriastam verwant vi rus. Er zijn nog geen exacte cijfers be kend over de randstad en het oosten van het land. waar vorige week sprake was van een daling van het aantal grieppatienten. In het noor den (Groningen, Friesland. Drenthe) steeg het griepcijl'er vorige weck volgens de zeer \-oorIopige gegevens van het ministerie nog van 166 tol 133 per 10.000. terwijl het in het zui den (Limburg. Noord-Brabant. Zee land) op 148 bleef staan. (CONS) heeft gedaan. Volgens minister De Koning zal er meer aandacht moeten worden gegeven aan het verhogen van de sociale produktie en aan produktieve projecten die de werkgelegenheid in Su riname ten goede zullen komen. Indonesië Minister De Koning is niet van plan een aparte nota over de ontwikkelingshulp aan Indonesië uit te brengen. Op vra gen van PvdA-woordvoerder Pronk zei hij een aparte nota te beschouwen als een politieke daad en Indonesië niet uit het geheel van de beoordeling van con- centratielanden te willen lichten. Minister De Koning liet ook blijken meer als zijn voorganger Pronk de on twikkelingshulp op de Europese Ge meenschap te willen afstemmen. De EG vertegenwoordigen een reële machts factor, aldus de minister. Nederlacd zal ook op het gebied van ontwikkelings samenwerking veel gewicht moeten hechten aan zijn rol als lidstaat. De EG zal Nederland echter niet mogen beletr ten zijn voouïtstrevende rol op het ge- RECHT OP OMGANG MET KINDEREN NA SCHEIDING IN WET UTRECHT (ANP) - Ouders aan wie na de echtscheiding het voogdijschap niet wordt toegewezen (meestal de vaders) moeten wettelijk het recht krijgen om met hun kind(eren) om te gaan. Mo menteel is er nog geen sprake van zo'n omgangsrecht maar uitsluitend van een gunst met alle touwtrekkerij om de kinderen en extra menselijk leed van dien. Tot die conclusie komt de werkgroep .Omgangsrecht' waarin medewerkers van de raad voor de kinderbescherming in Utrecht., het adviesbureau .Kin derbeschermingsconflicten' en leden van ouderbelangenverenigingen in Utrecht, zitten De werkgroep heeft, haar bevindingen neergelegd in een rapport getiteld .van gunst naar recht' en over dat rapport gaat men volgende week dinsdag praten met staatssecretaris Haars van justitie bied van ontwikkelingssamenwerking te blijven voortzetten, aldus de minis ter. Minister De Koning deelde de Kamer ook mee dat hij werkt aan het bijstellen van het mandaat aan een Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie (NCO). De commissie zal volgens de mi nister meer nadruk moeten gaan leggen op haar oorspronkelijke taak. het geven van voorlichting over de positie van de Derde Wereld in Nederland. Volens PvdA-woordvoerder Pronk be tekent dit een duidelijke ombuiging van het beleid ten aanzien van de com missie. Samen met de PSP'er Van der Spek betreurde Pronk het dat de minis ter vier door de NCO voorgestelde pro jecten. waaronder een in Brazilië en een Turkije-project. heeft afgewezen. Volgens minister De Koning is het ech ter niet mogelijk projecten te subsidië ren die rechtstreeks gericht zijn tégen de regering van een land waarmee Ne derland politieke betrekkingen onder houdt. De minister ontkende overigens dat zijn houding tegenover de NCO en de bijstelling van het mandaat een be leidsombuiging ten opzichte van de commissie betekent. DEN HAAG! ANP) De Utrechtse groep 'Harmony'zal Nederland, op 22 april in Parijs op het Eurovisie Songfestival vertegemooordigen met het liedje ,1 is OK'. Dit liedje is ivoensdagavond in het Haagse Congresgebouw tijdens het nationale songfestival met ruime voorsprong eerste geworden. Twee groepen l The Internationals en Harmony), de 20-jange zangeres Kimm en de zanger Barry Duncan traden voor het voetlicht en brachten ieder twee liedjes ten gehore. Het winnende liedje kreeg uiteindelijk 36 stemmen, het tweede liedje .Duncan' kreeg er 24 en de nummers drie ,Bim bam bom' look van de groep Harmony) 19 stemmen. CAIRO (AFP/UPI) - Egypte heeft de di plomatieke en alle ander betrekkingen met Cyprus verbroken. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Boutros Ghali, maakte dit woensdag avond in Cairo bekend. De ambassa deur van Egypte in Nicosia is met zijn staf teruggeroepen. De ambassadeur van Cyprus in Cairo is gelast onmiddellijk het land te verlaten. Ook de Cyprische technische en con sulaire bureaus in Cairo en Alexandrië moeten worden gesloten, aldus minister Ghali Egypte besloot tot deze actie naar aan leiding van de gebeurtenissen op het vliegveld Lamaka. waar zondag vijftien Egyptische commando's door Cypri sche militairen werden doodgeschoten tijdens een poging het vliegtuig te be stormen waarin twee Palestijnse ter roristen elf gijzelaars vasthielden. Fel President Sadat had woensdag bij de begrafenis van de 15 commando's on gewoon felle dingen jegens Cyprus ge zegd, onder meer dat hij president Spyro Kyprianou van Cyprus als zoda nig niet meer erkende. Sadat vroeg zich woensdag af of de Cyp rische autoriteiten niet onder 'een hoedje hebben gespeeld' met degenen die de Palestijnse terreuractie in Nico sia hebben georganiseerd- De Egypti sche president noemde het beschieten van de Egyptische commando's door de Cyprische soldaten een 'perfide daad waarvoor Cyprus zal moeten betalen'. Sadat zette de eerdere suggesties over duidelijke afspraken met de Cyprische regering op losse schroeven. Het was de bedoeling geweest, vertelde hij, dat de Egyptische eenheid in actie zou komen op de luchthaven van Djibouti, waar het toestel met de Palestijnen en hun gijzelaars was neergestreken tijdens een vergeefse rondvlucht op zoek naar een wijkplaats. Djibouti had. vervolgde Sadat, het groene licht gegeven voor de ontzetr tingsactie, maar toen de Egyptische commando's wilden vertrekken kwam het bericht dat het vliegtuig op de te rugweg was naar Lamaka- Wij namen toen contact op met Cyprus en vertelden de autoriteiten dat er een Egyptisch vliegtuig zou komen, met aan (Slot zie pag. 3 kol. 1) CAIRO - President Sadat van Egypte verklaarde woensdag in Cairo dat president Kyprianou van Cyprus de prijs zal moeten betalen voor de actie op het eiland tegen Egyptische commando's. Links minister van oorlog Gamassy. Mannen in de binnenbocht Öchakel. burgemeester van rFJll Noordeloos en CDA-kamerlid. heeft in het begin van de jaren §||l§a zestig een boek geschreven E5=a§? over 'de burgemeester in de kleine gemeente', dat hij een eigenaardige ondertitel meegaf: 'De man in de binnenbocht'. Hij ontleende die beeldspraak aan wat hij als de plaats van de burgemeester 'aan de levensweg' zag, namelijk de binnenbocht, 'waar de banden knerpen en het plaveisel het eerst versleten is Schakel zou Schakel 1 niet zijn geweest als hij niet onmiddel lijk zijn beeldend taalgebruik had voor zien van een 'gewoner' klinkende ver klaring: 'Wie in het huidige tijds gewricht in de beleidssector staat, moet scherp observeren. Mensen, groepen, verhoudingen, strevingen en activitei ten objectief gadeslaan en peilen.' Dat nu doet een burgemeester - nog altijd volgens Schakel - 'staande in de bin nenbocht'. We moesten aan deze pas sage denken bij het lezen van weer eens een verhandeling over het burgemees tersambt. gisteren uitgebracht als een •discussiebijdrage' van het Nederlands Genootschap van burgemeesters. El ders in deze krant wordt er nader over bericht. Titel: 'De burgemeester in deze tijd.' De strekking is geljjk aan die van het boek van Schakel destijds: de bur gemeester is de man in de binnenbocht. is op die plaats onmisbaar en dat be hoort zo te blijven. H„, fjanilijn CAIRO - In Cairo heefl woensdag de begrafenis plaatsgevonden van de 15 op Cyprus omgekomen Egyptische commando's. In drie gele ambulances passeren de 15 stoffelijke overschotten het monument voor de onbekende soldaat. _Loe lang is het alweer geleden dat er een felle discussie ontbrandde over de 'gekozen burgemeester'? Destijds was het vooral D'66 die dit punt bij herhaling aan de orde stelde, waardoor het mede bij andere partijen intensief Werd be sproken. In het bijzonder liet i en laat) de PvdA zich niet onbetuigd zodra de ge kozen burgemeester ter sprake komt. De ambtsdragers zelf - zo blijkt uit het nieuwe rapport - moeten van die verkie zing niet veel heb ben. 'Duidelijk leeft bij het overgrote deel der burgemees ters de overtuiging dat de gemeenten haar voordeel kunnen blijven doen met die onafhankelijke vertrouwensfiguur, die het best wordt gewaarborgd door een kroonbenoeming.' zo meldt de laatste bladzijde. Niemand had ver moedelijk anders verwacht van een ge nootschap van burgemeesters en daar mee is het rapport tevens gekarakteri seerd: een 'oratio pro domo' oftewel een preek voor eigen parochie. Veel meer dan een samenvatting van allerlei in de afgelopen jaren naar voren gebrachte argumenten is dit nieuwe stuk niet. Zelfs in het oude. hier geciteerde boek van Schakel kan men de meeste onder werpen (en opvattingen) terugvinden, waarbij de tekst van het burgemees- ter-kamerlid zich geamuseerder laat le zen door de barokke stijl en de opval lende voorbeelden. Wel is het nieuwe rapport aangepast aan de ontwikkelin gen van nu, maar de problematiek is in feite gelijk gebleven Was er behoefte aan een dergelijk nieuw stuk? We betwijfelen her. Hei rapport is vooral een soort geloofsbelij denis van en voor de 'mannen in de bin nenbocht.': ze kunnen er in lezen wat ze eigenlijk al zeker wisten, namelijk dal hun ambt in deze tijd zo belangrijk is dal er niet lichtvaardig mee mag worden omgesprongen. Diegenen die daar an ders over denken, zullen zich zeker niel laten overtuigen, eerder geprikkeld worden om allerlei argumenten weei eens t,e weerleggen. Hetgeen zij ai vaak hebben gedaan. Schakel citeerde in zijn boek destijds een betoog van professoi Polak (de latere minister van justitie' aan het adres van dr. J. E. baron de Vo: van Steemvijk, oud-commissaris dei koningin in Noord-Holland, bij dien; erepromotie in Leiden op 21 januar 1959: 'Het is van toenemend belang da er in het bestuur mannen zijn met grot< zelfstandigheid van oordeel, hoge mo raai en zuiver ontwikkeld rechtsgevoel mannen ook die de verpersoonlijkinf zijn van het onbaatzuchtige in recht ei staat.' Woorden die als een echo klinkei uit een voorbije wereld: het taalgebrui! in onze tijd over bestuur en beleid is to taal anders. Niettemin bevatten ze eei waarheid die onverminderd van krach is. Iedere benoemde burgemeester di< aan deze normen voldoet, vormt dai ook de beste bijdrage tot de kennelij! nimmer aflatende discussie over 'd' burgemeester in deze tijd.' ACTIECOMITÉ BEZETTE PORTIERSLOGES; GEDISCIPLINEERD PROTEST GESLAAGD GENOEMD SWAPO BURGERCOMITE KWAM MET 2500 HANDTEKENINGEN VLISSINGEN - De vakbonden - de In dustriebonden van NVV, NKV en CNV, bijgestaan door de Vereniging van Ho ger Personeel en de Unie BLIIP hebben woensdag een naar hun oordeel ge slaagde protestactie uitgevoerd bij Hoechst-Holland NV in Vlissingen- Oost. De actie was gericht tegen de voorgenomen sluiting van de polv- condcnsaatfabriek van Hoechst in Vlissingen-Oost, hetgeen gepaard zal gaan met het mogelijke ontslag van 150 tot 200 werknemers. Tot de actie was besloten op de ledenvergaderingen van de vakbonden. dinsd3g in Middelburg gehouden. Omstreeks zes uur woensdagmorgen 'bezetten' een twintigtal leden van het actiecomité van de gezamenlüke vak bonden de portiersloge van het Hocchsbbedrijf aan het Sloe. De vak bondsmannen namen het beheer van de toegangen tot de Hoechst-terreinen van de drie dienstdoende portiers vrijwel zonder slag of stoot over. Een 'cresh-car- rier' werd "veroverd' en op de toegangs weg gezet. Met een enorme 'slakken- pan' werd het railsspoor naar de fabriek geblokkeerd, en werden alle toegangs wegen over land door het actie comité van de bonden met eigen sloten vergrendeld. De blokkade van Hoechst was in de vroege morgenuren van woensdag een feit geworden. Tegen zeven uur verspreidde het actie comité van de vakbonden onder de in middels gearriveerde personeelsleden een pamflet, waarin het doel van de ac tie uiteen werd gezet: ..Handen af van de werkgelegenheid in Vlissingen!". In dat zelfde pamflet warden de werknemers opgeroepen zich naar de kantine te be geven, maar tegelï.ikerijd werd ook ge vraagd zich gediciplineerd te gedragen. Het kwam erop neer. dat iedereen, die niet onmiddellijk nodig was voor de produktie. verzocht werd naar de kan tine te gaan Van de produktieve werk nemers werd verlangd de produktie voort te zetten, hetgeen dan ook ge schiedde. de kantine verzamelde Hoechst- gingen - in voorbeeldige orde. en daartoe aangespoord door actie leider Hans Beijer - in optocht naar de fabriekspoort. Daar werden ze opge wacht door de districtsbestuurders van de Industriebonden van NVV. NKV. CNV en de beambtenbonden. Rustig Via een geluidsinstallatie vertelde dis trictsbestuurder Adrie Norendaa! van Slot zie pag. 7 kol. 2) WINDHOEK, NAMIBIË (AFP) In de nacht van dinsdag op woensdag heb ben nationalistische guerrillastrijders van de SWAPO (zuidwest-Afrikaanse volksorganisatie) van de missie in Odibo in het noorden van Namibië 119 zwarte scholieren ontvoerd. Dit is woensdag officieel in Windhoek mee gedeeld. De mededeling is gedaan door rechtei M. Steyn. de administrateur -generaal van Namibië. Hij zei dat de ontvoering is verricht door een 80-tal guerrillastrij ders. die de scholiereen over de grens met Angola brachten. In januari bedroeg het aan tal werklo zen in de negen landen der E.G 6.243.000 aldus is woensdag door de Europese commissie meegedeeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 1