WAAROM WIL JE BOER WORDEN? Je zit in je eentje een hele dag op een tractor in een lege polder EET MEER FRUIT! VAN EEGHENHUIS MET DE VOETEN INDE ZEEUWSE KLEI extta Dick Eveleens: ZEEUWSCH-VLAANDEREN Twaalf jonge boeren in het Van Eeghenhuis. AARDENBURG - In het Van Eeghenhuis te Aardenburg kwam een groep jonge Zeeuwse boeren en boerinnen bijeen, voor het themaweekend rond de vraag: 'Waarom word je boer'. Het was de eerste keer dat een dergelijk weekend op initiatief van de Provinciale Agrarische Kommissie in Zee land georganiseerd werd. Al negen jaar werken PAK en RAK Regionale Agrarische Kommissie) aan vorming en be wustwording van de Zeeuwse boerenjongeren. Wegens ge brek aan beroepskrachten (sinds kort hebben ze er eenen organisatievermogen kunnen deze commissies echter maar 25% van de jonge boeren bereiken. In het agrarisch weekend ging het erom, hoe de deelnemers tegenover het zelfstandig onderneer schap staan en welke venuachtingen ze van de toekomst hebben. De voor- en nade len van het boer zijn werden op een rijtje gezet, zelfstandig heid van de ondernemer op waarde getoetst en de positie van de jongeren in de landbouworganisatie's aan vragen onder worpen. Tot slot was er een forum met mensen uit de praktijk, waar hoofdzakelijk de toekomstvisies tegenover elkaar wer den gesteld. Allerlei beleidszaken kwamen aan de orde, iets waar jongeren in RAK en PAK weinig aan toe komen. De mogelijkheden en de motivatie ontbreekt bij veel leden; cursusleider Dick Eve leens van het Van Eeghenhuis ziet het als het niet functione ren van een democratie. Ook voorzitter van het PAK, Jos de Regt, beklaagt zich over de belangenbehartiging van jongeren in de landbouworganisa ties. „Het specifieke belang van de jongerenorganisatie wordt niet gezien". Het cursusweékeind werd na afloop als 'zinnig' en 'baanbre kend' gezien door de deelnemers. „Een dergelijk weekeind maakt het vormen van een eigen mening mogelijk", „het geeft denkstof' en "je staat bij sommige dingen anders niet stil". AARDENBURG - De toekomst ziet er niet aanlokkelijk uit voor jonge boeren, de positie van de 'gemiddelde' boer is onzeker. Komt er een beleid afgestemd op middenbedrijven of niet? Welk beleid is er nu? Meningen en inzichten passeerden de revue tijdens het thematisch vormingsweekend in het Van Eeghenhuis te Aardenburg waar een. Ondanks verschillen van inzicht is iedereen het er over eens, dat er een kentering moet komen in de landbouw, sociaal, economisch en politiek gezien. De zorg om het bestaan is voor veel boeren zeer reëel. Ze gaan met veel geld om, de arbeidsplaats die ze zélf moeten financieren kost al gauw een miljoen. Het verkopen van de produkten levert spannin gen op, als je tenminste niet geheel afhankelijk wil zijn van de agrarische verwerkende industrieën en van de toeleveringsbedrijven. Een zelfstandig boer (of ondernemer) werd aoor de groep gedefinieerd als: 'Iemand die met inzet van kapitaal, kennis en arbeid een inkomen verwerft en daar zelf de risico's bij draagt'. Con tractteelt werd door hen gezien als een vrije keuze die men maakt naar eigen inzicht... Het ligt echter niet zo een voudig, beperkingen die door de over heid ingesteld worden, een vangnet van richt-., garantie- en drempelprijzen Zonder beperkende bepalingen komt er een moordende concurrentie. Binnen de beperkingen is de boer zelfstandig maar de vraag is of het nog veel uitmaakt. Terrie, de man met het meeste ervaring inverenigings-, club- en commissiewerk van alle deelnemers (zo'n 14 niet-be- taalde banen bij de onder meerhet RAK OostrZeeuwsch-Vlaanderen), om schrijft de boer als 'iemand die in een steeds nauwer wordende cirkel staat en die cirkel stelt zijn vrijheid voor". Je moet volgens hem onderscheid ma ken tussen zelfstandigheid en onder neming. Invloed van de overheid op het bouwplan bijvoorbeeld, betekent beëindiging van het ondernemerschap. Het hoogste ideaal is echter niet de on derneming maar de vrijheid van han delen: 'daar moet aan vast gehouden worden'. Voordelen Jos de Regt uit Kapelle-Biezelinge, voorzitter van het PAK vindt de voor delen van het boer zijn: eigen werk re gelen, het dragen van eigen verant woordelijkheid. niet totaal vervreemd rijn van het eindprodukt en direct con tact met de natuur, maar betrekkelijk. Jn je eentje zit je een hele dag op een traktor in een lege polder. Je kijkt te gen de e onomische kant van de natuur en indirect denk je in termen van geld. We zitten in een prestatiemaat schappij, als je wilt rondkomen moetje wat presteren. In de natuur staan is maar betrekkelijk, je staat immers bij cultuurgewassen'. De nadelen van minder en moeilijker sociaal, cultureel en educatief contact met de rest van de samenleving werden door de meeste jongeren in de groep ge voeld: „Het kost extra inspanning om er bij te horen". „Je moet moeite doen om in het dorp contact te houden". Opval lend was dat de vrouwen makkelijker dachten dan de mannen over vakantie nemen. „Je moet het gewoon doen op een geschikt moment", zeggen ze. Bij de veeteelt ligt dit aanzienlijk moeilijker stad, kan aan de boeren geen hogere prijzen geven voor hun produkten. De overschotten vormen een geweldig pro bleem. De ontwikkeling is verder gaande sanering van kleine bedrijven: 'de boer zit in de hoek waar de klappen vallen' en 'er is sprake van een wind hondenrace waar de winnaar mag doorlopen'. Het beeld spreekt de jonge boeren weinig aan, ze zouden wel anders willen maar hoe, we kunnen niet een voudig aangeven hoe dat zou moeten. Ballon dan bij de landbouw, waar de winter een Het zich richten op hogere winst en zelf- rustige periode is. Het is een feit dat er op de boerderijen minder sociale contacten zijn dan in menig ander beroep en dat de jonge boe ren niet zo mobiel zijn om gemakkelijk iets anders te kunnen ondernemen als ze zouden willen. De beslissing om boer te worden neem je voor lange tijd. De voordelen schijnen steeds verder te zoe- ken, zeker als de bedreiging van sane ring, die veel Tdêlne boeren boven het hoofd hangt, erbij betrokken wordt. „Je moet cr niet aan beginnen als je geen levensvatbaar bedrijf hebt, on dernemerschap is competitie' en 'in plaats van economisch denken moet je aan je geluk werken'. Het zijn opmer kingen tijdens de forumdiscussie, waar de heer Van de Vijver, landbouwer en werkzaam in een coöperatie, aan toe voegt: „Ondememingschap uit zich in een groot aantal activiteiten, durf i s be langrijk". Over de nabije toekomst is hij weinig optimistisch. Vooral de energiekosten (meststoffen en derge lijke) moeten volgens de heer Van de Vijver veel verder in de landbouw worden doorberekend. De kansen op een onbezorgd boerenbestaan lijken gering. Het EG-beleid, gericht op industrie en standig ondernemerschap alleen, spreekt deze groep niet langer aan. De jonge boeren hebben andere normen en waarden: 'het hoogste ideaal, de onder neming, is volgens de jonge boeren niet haalbaar. „Het geïnvesteerde geld haal je er nooit uit Je werkt om uit de schul den te blijven". De ballon van 'zelf standig ondernemerschap' wordt door geprikt. „Je kaanvaardt bepaalde gren zen en je komt vooruit om je te handha ven'. Ferrie van CampenuitGraauw zegt: „Je ziet dat de boeren elke dag in macht afnemen. Contractenstelsels, con- tingentering. rentesubsidiebeleid, het zijn allemaal zaken die de zelfstandig heid van de boer aantasten. Bij ren tesubsidiebeleid worden plannen opge steld waar de boer aan moet voldoen. De bedrijfsvoorlichter oefent controle uit Beheersovereenkomsten leggen hem helemaal vast Dezelfde regels voor ze kerheid als bij werknemers in andere bedrijven worden in de landbouw inge voerd'. Ferrie van Campen wil nadrukkelijk onderscheid maken tussen zelfstandige onderneming en zelfstandig werk. Het onderscheid zit volgens hem in de be drijfsvoering. "Emotie bij het werk en ri sico dragen zijn essentiële punten. Het gaat erom zelf beslissingen te nemen en verantwoordelijkheid te dragen'. Het verschil tussen hoe en waarom ligt aan de basis van dit 'zelfstandigheids' idee. Het ggaat er niet om, op een markt te handelen waar de prijzen met de dag verschillen: deboermoeteen onbezorgd inkomen kunnen verdienen op zijn be drijf. Maar het moet niet van schaal vergroting komen. De jeugdorganisaties staan een beleid voor dat gericht is op het 'midden bedrijf. De huidige ontwikkeling van schaalvergroting en het consumen tenbeleid van de EG, die hun financieel en economish bedreigen, wijzen ze af "Vorming is de belangrijkste taak, als je die mist kun je moeilijk over beleids zaken meepraten', zegt cursusleider Dick Eveleens, die voorstander is van een aparte jeugdorganisatie die aan de bewustwording van de jonge boeren aandacht zou moeten schenken. Hij pleit ook voor meer zelfstandigheid van de Regionale Commissies, finan cieel zijn die nog aan PJZ, CPJ en KPJ gebonden. In deze commissies zit hij de drie levensbeschouwelijke stromingen naar elkaar toegroeien. Van de jeugdorganisatie^ is met name delaatstejaren, een beleidsombuigende invloed uitgegaan. Toch spreekt het werk van het RAK weinig jongeren aan: 'Een kwestie van mentaliteit, het komt wel zo als het komt, volgens sommigen. Als het in hun straatje valt komen ze wel maar dan is hetmeestal te laat Zezitten dan al tegen bedrijfsovername aan". Een Rak-bestuurslid oppert het plan om met daspirant-bestuursleden te gaan werken: „De jongeren vinden zich niet vertegenwoordigd en op deze ma nier kunnen ze ervaring opdoen". Die ervaring in vergaderen en voorbereiding is nodig omdat het moeilijk is voor de jongeren, serieus genomen te worden bij de diverse landbouwvergaderingen, waar allemaal mensen zitten met grote sigaren". „Je moetje helemaal waar maken", zegt Jos de Regt Alle sprekers in het Van Eeghenhuis waren het er mee eens dat de jeugd en de vrouwen meer kansen moeten krijgen in de organisaties. Inte ressant is dat in april bekend wordt op het ZLM-bestuur al dan niet besluit vrouwen in zijn midden toe te laten. De boer wordt mens Henk Krijger uit Biggekerke maakt de opmerking dat 'de boer mens wordt'. Hij moet beslissen of hij verder gaat met het 10 hectare grote bedrijf van zijn vader of als controleur bij de warenwet aan de kost wil komen. En anders biedt een halve baan bij een grote boer mis schien uitkomst als aanvulling op het eigen huis. Deze beslissing kon hij ook na di t weekeind nog niet direct nemen. De heer Oggel, secretaris van de ZLM raadde hem aan zijn mogelijkheden op timaal te benutten en een of andere op leiding te volgen. ,.Neem afstanddurf is belangrijk, kijk niet altijd naar je buurman maar probeer zelf dingen uit". Misschien kan Henk konijnen gaan fok ken, hij had gelezen dat het wel meer gedaan werd. voor de export. Op het ogenblik heeft hij geen werk, pas als het eerste groen ontluikt, kan hij weer aan de slag. Deze winter zal hij in het RAK verder praten over dit weekeind, de vorming moet doorgaan. Misschien worden er meer van deze cursussen georganiseerd. Als het aan oud-voorzitter van de CBTB, Tonny Verhage, ligt zullen ini tiatieven van PAK en NAJK (Neder landse bundeling van belangenbeharti ging) zoals dit weekeind vervolgd wor den. 'Geen boeren schijnbewegingen', betoogde hij. „Er is bewustwording van de boeren nodig. De landbouw moet volwassener worden, ze heeftmeer func ties. De agrarische wereld moet meer ingepast worden in het maatschappe lijk leven. Aan de basis liggen de ver schillen. Er is een spanningsveld tussen de economisch-politieke ontwikkeling en het aanpassingsvermogen van de boeren). Solidariteit is verrekte moei lijk'. Jackie Puijenbroek l los de Regt Wie ie wil er nog een sinaasappeltje? Er zijn er genoeg, ze liggen te rotten in de kistjes. Ach, als wijlen onze goede zeeheld Piet Hein - met te ver warren met Albert van die geslachtsnaam - toch had ge weten dat zijn appeltjes van oranje na eeuwen zo besmet zouden geraken! Hij zou ongetwijfeld het spul uit zijn zil vervloot hébben laten verwijderen inplaats van ze in triomf hier naar toe te voeren. DeheerP. Hein is voor deze import, jarenlang tot treurens toe bezongen, vanaf de schoolbanken tot bij internationale voetbalwedstrijden. Nou, dat blijkt dan weer een onterechte hulde te zijn ge weest. Als de voetbalsupporters straks in Argentinië hun bek maar dichthouden met: Hij heeft gewonnen de zil- vervlóóóót. Anders is het daar misschien zo inpakken en wegwezen geblazen, man ken zich dan de moeite van de heenreis ivel besparen. Momenteel kun je iemand geen hatelijker attentie bewijzen dan hem een sinaasappel aan te bieden. Eet meer fruit!, is ons tijdenlang toegeblérd; we deden het. We doen. eigenlijk alles, er zou een wekelijkse kroniek te schrijven zijn over de ivijze waarop we dagelijks gemani puleerd worden. Over de zich almaar uitbreidende geva renzone in ons voedsel Als we ons 's avonds, tot schreiens toe vermoeid, murw en in de war gebracht door alle tegen strijdige voorlichting toebereid maken voor de nacht, ne men we gauw nog een slokje melissana voor onze brood nodige rust- Met het gevolg dat we half kachel in de koffer rollen. Ook dat weten we eerst sinds de afgelopen week. Ik eet geen sinaasappelen meer, zegt de buurvrouw. Ik ook niet valt een andere haar bij. 'k Heb er gisteren pas gekocht maar 'k gooi ze weg. Ze zullen de enigen niet zijn die er zo over denken. Met de sinaasappel was het eertijds goed te leven, zonder blijkt misschien beter te zijn. We: 'e zitten aan het ontbijt, het grauwe ochtendlicht van een namaak winterdag lonkt vals en verraderlijk naar binnen. Het gevuldefruitmandje staat onder handbereik. Daar liggen ze met hun blozende engelenkopjes, dejaffa en de navel. Van kindsbeen af mochten we ze graag, hoewel ze toen gewoon appelsien hetten en vijf cent per stuk kostten. Ze bleven ons trouw, waren opbeurend bij OP DE PONTENEUR vermoeidheid, traden regelend op na een wat uitbundig verlopen feestje - geen goud zo goed - zoet of zuur. altijd verfrissend. Zwijgend nemen we de lachende oranjeklan tjes uit het mandje en verdonkeremanenze in de afvalbak. Van illusies met kwik kun je niet leven. Janneke Dierx-Harms On 'nze goudeerlijke sinaasappel, altijd goed voor een licht verteerbaar hapje of sapje, thans op ordinaire wijze geïndoctrineerd door de klisteerspuit! Hoe haalt iemand het in zijn hoofd, omwille van de economie van welk land ook naar de verdoemenis te helpen, een spuit met kwik op de populairejaffa of navel los te laten? t Kan geen kwaad zegt de gezondheidsdienst sussend; dat is een paskwil, voor het kleinste visje dat een beetje kwik zou kunnen bevatten werden we nog niet zo lang geleden ernstig ge waarschuwd. En nu opeens zou een kwikappel ons mets doen! Overigens: wie verlangt er nu ktuik in zijn fruit? Je zult maar geveld door griep te bed liggen en van hel aardige bezoek zo'n verkioikkend appeltje voor de dorst krijgen. Dat moet niet bepaald bevorderlijk voor een spoedig herstel zijn. En dan de carnavaleske ruzie tussen die twee -jaffa en navel-over de schuldvraag. Hardnekkige ontkenningen over en weer. Aan mijn lijf geenpolonaise zegt de navel, ik ben brandschoon. Jiietnaiid krijgt de kans mij in te spui ten Onmogelijk, zegt dejaffa hierop, met mij kan er niets aan de hand zijn. Ja. dan zullen we het wel zelf gedaan hebben, is t nou goed? AARDENBURG - Dick Eve leens, voorheen directeur van de Volkshogeschool in Bak- keveen (Friesland), kwam twee jaar geleden naar Zeeland. In het Van Eeghenhuis te Aarden- burg moest hij het vormings werk aanvullen met maat schappij gerichte cursussen. Zijn opdracht was Het Van Eeghenhuis met de voeten vas ter in de Zeeuwse klei te zetten en het meer te betrekken bij wat er in de samenleving direct aan de orde is. Het agrarisch thema weekend was er een voorbeeld van. Cursusleider Dick Eveleens komt uit Aalsmeer, zijn vader was snijbloemen- boer. Hij heeft de landbouw hogeschool doorlopen en specialiseerde zich in voorlichting. Hij was de eerste die spe ciaal als vooriichtingsman afstudeerde Toch is hij later niet in de landbouw- wereld terechtgekomen. Hij nam een baan aan bij de Volkshogeschool in Bakkeveen en werd daar later coördina tor. Nu was de Volkshogeschool al ja renlang bezig hier in Zeeland een afde ling te vestigen. Dertig jaar geleden wilde men daarvoor de Elderschans in Aardenburg kopen. Maar in 1976 was er nog steeds geen Volkshogeschool in (Advertentie i Van de Sande Noordstraat 57 - Terneuzen Iedere week een bezoek waard Zeeland. Financieel bleek het onhaal baar. Men zocht aansluiting bij be staande internaten. Het Van Eeghen huis zag hierin een nieuw element voor het vormingswerk en nam Dick Eve leens in dienst Nu komen hier ook Plat-- telandsvrouwen en dat was voordien onmogelijk. Over het agrarisch week end vertelt Dick: Het is een opvallende ontwikkeling dat jonge boeren zelf hun belangen gaan beheren. Er is sprake van bewustwording. Met name de jongeren hebben succes gehad het beleid om te buigen. Jonge boeren vinden eigendom en dergelijke wel aardig maar over het algemeen kijken ze anders tegen de za ken aan. Een reden om de jongeren af zonderlijk te organiseren. Standbeeld Het weekend werd voornamelijk be zocht door leden van de Regionale en Provinciale Agrarische Kommissies. Deze kommissies zijn in de zeventiger jaren overal in Zeeland opgericht toen een groep ontstond, die zich bewust werd van zijn belangen. De bestaande organisaties hadden deze jongeren weinig te bieden. Daar komen hoofdza kelijk technische zaken aan de orde of ze dienen als ontspannings-vereniging. De Regionale Kommissies ontstonden en Dick Eveleens ziet hier de drie levensbe schouwelijke stromingen (algemeen, katholiek en christelijk) bij elkaar ko men, iets wat volgens hem zeer toe te juichen is. Van de boeren zegt Dick Eveleens: Ze zijn aan de kant geschoven door de samenleving. Hun status en macht is afgenomen. Ze zitten in de hoek waar de klappen vallen. Dertig procent van de Nederlandse boeren zit onder het minimum -inkomen. Velen kunnen dat niet verwerken. Hun so ciale, economische en geestelijke posi tie is overgenomen door een andere middenklasse. Ik heb echt een beetje te doen met diegenen, die nog niet weten dat ze van hun standbeeld afgedonderd zijn. Ze moeten een ander standpunt in nemen. Oudere boeren worden rechtser en rechtser. Er is een switch nodig. In het weekend kwamen zulke zaken aan de orde. Er werd ingehaakt op din gen die buiten gebeuren. Het Van Eeg henhuis is uit zijn isolement, maat schappelijk relevante zaken komen meer aan de orde. Je ziet het tegen woordig dan ook meer in de kranten staan. VRIJDAG 10 FEBRUARI 1978

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 35