CPNB-PRIJS VOOR STICHTING BZZToH 'HENRY II', HET SPEL VAN DE SAMENZWERINGEN Informatie via 'view data' vandaag in het NOS-bestuur Boekenweekgeschenk van Marnix Gijsen POLANSKI VERFILMT ZIJN EIGEN 'AFFAIRE' Fonds voor de muziek is nog toekomstmuziek Top-tien- boeken bij KRO Performance Concerten Kliekske Toneel Films VRIJDAG 10 FEBRUARI 1978 „Communicatiestoornis" is voorts het thema van een serie van vijf hoorspelen die KRO, NCRV, TROS. VARA en NOS INDE WEEK VAN 2 tot en met 11 maart uitzenden. De (st)oorspelen zijn ge schreven door Gerrit Pleiter, André Kuyten, Hans van de Waarsenburg, Ian l Van ome kunstredactie) AMSTERDAM - De Haagse Stichting BZZToH krijgt de CPNB-prijs, die dit jaar voor de eerste maal wordt toegekend. CPNB staat voor de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, die voor de 43e maal de Boekenweek (2 tot en met 11 maart) organiseert. De prijs, f6000, wordt uitgereikt op de openingsbijeenkomst op 2 maart in het Amsterdamse Rai-con- grescentrum. De CPNB-prys zal ten minste eens in de twee jaar worden toegekend aan een persoon of instantie, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor het propageren van de betekenis van boe ken bij het publiek. De juryleden Gerrit Borgers. Henk Hofland en Henk Bar nard hebben deze eerste keer BZZToH en haar uitgave BZZLLETIN willen be kronen, omdat zowel stichting als let terkundig tijdschrift door hun eigen aard in hoge mate hebben bijgedragen tot het stimuleren van de belangstelling voor het boek in de ruimste zin. De Stichting BZZToH heeft in de loop van dejaren. in de meeste gevallen onder de actieve leiding van literair medewerker PhilMuysson. talrijke literaire manifes taties en workshops gehouden. Het tijd schrift heeft, steeds een hoog redactio neel niveau kunnen handhaven, zich niet opgehouden met letterkundige strijd, het experiment niet geschuwd, maar tevens ruime aandacht aan de let terkundige traditie geschonken. Daar door is een ondogmatisch orgaan ont staan dat enig in zijn soort is. Thema-nummers van het tijdschrift verschenen onder meer over Van Schendel, Elschot, Mulisch en Bloem. Marnix Gijsen Hel BoekenweeKgeschenk „Overkomst dringend gewenst", bestaat uit zeven nog niet eerder gepubliceerde korte verhalen van de Belgische auteur Mar nix Gijsen. In deze verhalen komt het begrip communicatie - het thema van de Boekenweck-1978 is Boek en Com municatie of juist het ontbreken daar van op een verrassende manier voor. Het boekje is in de recordoplage van 350.000 exemplaren gedrukt. Het ge schenk, bij besteding van f 17,50 aan boeken, is ditmaal voor het eerst ook in Vlaanderen verkrijgbaar. De omslag tekening, van Wout van Vliet, plus een speciaal ingebonden eerste exemplaar van het boekje werden donderdag in het Amsterdamse Krasnapolsky bij McÈwan en Erasmus, van wie een"stuk afwezigheid van Gijsen zelf. overhan digd door CPNB-voorzitter, mr. C. van Wijk aan de culturele attache van Bel gië, mevrouw Krisoffensen. Bij het Boekenweekgeschenk krijgt men te vens een papieren draagtasje met lite raire opschriften in tien verschillende versies cadeau. Radio en televisie besteden ruime aandacht aan de Boekenweek. De KRO zendt op 5 maart op Nederland 1 van 20.05 tot 20.30 uur een film uit van Jef Rademakers, die „Prettig weekend, een literaire love-story" heet en waaraan Berend Boudewijn. Sandra Dumas. de computerdeskundige prof. Verhoeff. en de schrijvers Enzensberger, Llosa en Gijsen meewerken. Deze drie schrijvers zullen ook te beluisteren zijn op de ope ning in de Ral, waar bovendien ge noemde film in première gaat. Geen 5 bewerkt. De AVRO doet niet mee, Westduitse prijzen voor Oosteuropese kunstenaars HAMBURG (AFP) - De in Hamburg ge vestigde culturele stichting FVS heeft haar naar de schrijver Gottfried von Herder (1744-1803) genoemde prijzen voor 1978 toegekend aan zeven kun stenaars in oost- en zuidoost-Europa. De onderscheidingen waaraan een geld som van (omgerekend) circa 20.000 gul den is verbonden, worden op 17 mei te Wenen uitgereikt aan' de Roemeense schrijver Eugen Barbu, de Joegoslavi- Boekenbal dus ditmaal, omdat - zoals sche oudheidkundige Djurdje Boskovic, CPNBrdirecteUr Dick Ouwehand don derdag nog eens herhaalde - budget en voorbereidingstijd niet opwegen tegen de Poolse schrijver Kazimierz Dejmek, de Bulgaarse musicoloog Stojan Djoedeff. de Hongaarse socioloog Bela het effect. „Maar het Bal is nog niet voor Gunda, de Tsjechoslowaakse architekt altijd v temin. de kaart", zei hij desalniet- Jiri Hruza en de Griekse schilder Jannis Spyropoulos. omdat de auteur die van haar een hoorspelopdracht kreeg, niet op tijd klaar kwam. De voorzitter van de werkgroep hoorspelen van de omroep wees er, eveneens donderdag in Kras, op dat het luisterspelgebeuren ten on rechte onderschat wordt. Hoorspelen zijn niet verouderd en hebben een na tuurlijke relatie met het boek. Per avond luisteren 50.000 tot 100.000 men sen naar zo'n spel. waarvan er bijvoor beeld in 1977 maar liefst 200 door de verschillende omroeporganisaties werden uitgezonden. CPNB-voorzitter Van Wijk benadrukte opnieuw dat. de grote uitdaging voorzijn organisatie is, het boek dat nog lang geen eerste levensbehoefte is en nog al tijd blijkt voorbehouden aan gezinnen met sociale welstand en hoge opleiding, verder te populariseren. Met het lenen van boeken gaathetde laatste jaren uit stekend, maar nu moet ook nog het per soonlijke boekenbezit (..graadmeter voor de werkelijke belangstelling") toe nemen. aldus Van Wijk. die zegt daar alles aan te doen door middel van Boe ken van de Maand, de Boekenmolen, speciale aandacht voor kinderen, voor schoolgangers (ruim 4500 pakketten- met informatie, lesbrief en Boeken weekgeschenk zijn naar de scholen voor het voortgezet onderwijs gestuurd), collectieve advertentiecampagnes en samenwerking met zusterorganisaties. De boekhandels, zo verklaarde Van Wijk ten slotte, zullen onherroepelijk verdwijnen als de verticale prijsbin ding voor het boek zou worden afge schaft. Afschaffing van de'vaste prijs' zou een geweldige concurrentiestrijd, vergelijkbaar met die in de gram mofoonplatenbranche. doen ontbran den. Ook boekenclubs zouden daarvan de dupe worden. Onderzoek gevraagd naar godslastering in 'Mantel der liefde' DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands Comité tegen Godslastering vindt dat (le film 'Mantel der liefde' godsdien stige gevoelens kwetst en dat er sprake in is van godslastering. Het comité heeft de minister van justitie gevraagd na te gaan of het hierbij gaat om een misdrijf. Godslastering staat als zoda nig in het wetboek van strafrecht. In mei vorig jaar heeft het Comité tegen Godslastering al een onderzoek ge vraagd. De bewindsman liet weten al leen achteraf te kunnen optreden en niet toen de film nog gemaakt werd. De minister kan thans stappen onderne men tegen vertoning van de film. nu de rolprent in vijftien Nederlandse biosco pen draait, veronderstelt het comité. Regisseur is Adriaan van Ditvoorst. Joost Prinsen speelt de rol van god en Wllleke van Ammelrooy die van de maagd Maria. HILVERSUM - Het NOS-bestuur praat vandaag over View-data. Een commissie van de NOS heeft over deze nieuwe vorm van informatieoverdracht, die te be schouwen is als een samengaan van televisie, telefoon en computer, een nota uitgebracht. Uitgangspunt van de nota is dat View-data, evenals het vorig jaar voor het eerst geintroduceerde Teletekst-systeem, een om roeptaak is, zoals de minister van CRM vorig jaar beslo ten heeft. Maar de NOS-nota gaat ervan uit dat in tegen stelling tot Teletekst een systeem als View-data niet uit sluitend en wellicht niet eens in de eerste plaats bij de omroep thuis hoort. View-data is een systeem waarbij met behulp van de tele foon informatie uit een computer op een televisiescherm geprojecteerd wordt Dat kan allerlei informatie zijn, uit eenlopend van de prijs voor geschrapte aardappeltjes, via de laatste noteringen van de hypotheekmarkt en de sneeuwberichten voor de wintersport, tot de be schikbaarheid van donornieren. Teletekst, dat vorig jaar door de NOS in een nota vervat werd. betreft een regelrechte televisie-uitzending. Daar toe wordt een gedeelte van het zendersignaal benut dat bij normale televisiebeelden ongebruikt blijft. Deze extra signalen zouden door iedereen die een speciaal voorze- tapparaat. bezit, met zijn normale televisietoestel ontvan gen kunnen worden. View-data wordt echter niet via een televisiezender uitgezonden, maar opgevraagd per tele foon en via telefoonlijn en een selectieapparaat laat men de computer weten welke informatie verlangd wordt Voor die informatie, die dus in principe alleen op het scherm van de aanvrager terechtkomt, moet individueel betaald worden. Speculaties Duur hoeft die informatie overigens niet te zijn. Vooreen bladzijde uit het spoorboekje bijvoorbeeld is niet meer nodig dan bij wijze van spreken het tarief van een lokaal telefoongesprek. Het aanvragen van telefoonnummers zou best eens gratis kunnen zijn, maar het laatste nieuws op handelsgebied zou wat extra gaan kosten. Het blijven voorlopig allemaal speculaties. View-data is een informatiesysteem met vrijwel onbeperkte mogelijk heden. In de toekomst - want voorlopig is het allemaal nog theoretiseren, al zjjn in Engeland al praktijkexperi menten gaande - is het zelfs denkbaar dat aan het View- datatoestel een schrijfmachine gekoppeld kan worden, waardoor de gegevens niet alleen op de beeldbuis zicht baar worden, maar bovendien ook nog uitgetikt ter be schikking komen. Het moet een huis-tuin-en-keuken informatiebron wor den. voor iedereen toegankelijk en bovendien tegen ge ringe kosten De aanvraag van een View-data annex Tele- tekst-toestel zou op den duur niet meer kosten dan nu een kleurentelevisie kost. De NOS-nota gaat ervan uit dat het technisch apparaat voor View-data in handen komt van de PTT, en dat de informatieverschaffers ruimte ter be schikking krijgen of huren op de bijbehorende computer. Ook is het mogelijk, informatiebanken te koppelen aan de View-datacomputer. In dat opzicht wordt gedacht aan een „Euro-net" van honderden op speciale gebieden ge richte databanken. Nu is al zeker dat een toekomstig View-datasysteem aansluitingen krijgt met de grote me dische databank bij Keulen en hetruimtevaartdocumen- tatie centrum bij Rome Onbegrensd Hieruit blijkt dat de gebruiksmogelijkheden nauw elijks grenzen kennen. In combinatie met internationale com- puterbanken kan een Europees View-datasysteem alle mogelijke denkbare informatie, zowel van uiterst alge mene als hoogst specialistische aard, ter beschikking stellen. Zelfs boodschappen zouden ermee verzonden kunnen worden, eventueel in koppeling op het inter nationale telexnet. De kosten zijn nog niet te becijferen De Britse PTT is vrij ver gevorderd met een View-datasysteem, en heeft, er tot nu toe ruim 20 miljoen gulden in gestoken, Een investe ring die terugverdiend kan worden door een intensiever gebruik van het telefoonnet Andere besparingen liggen op het gebied van onder andere het papiergebruik en de portokosten, alsmede in de verhuur van computerruimte aan derden. Dat zouden bij voorbeeld ook kranten kunnen zijn De Nederlandse dagbladpers heeft enige maanden gele den het View-datasysteem min of meer geclaimd als be horende tot de persmedia. Inmiddels is echter gebleken dat de vervanging van de krant door View-data een te beperkt gebruik van de mogelijkheden geeft. De NOS- nota stelt voor een landelijk overkoepelend beheersin stituut voorde exploitatie van een View-datasysteem in het leven te roepen. Variété in literatuur DEN HAAG - C. J. Aarts is de literaire eenmansuitgeverij voor het „snoepgoed van onze letterkunde", die nog niet bedorven is door computers, over-organisatie. tabellen en kapi- taaldruk. De Stichting BZZTOH or ganiseert op 20 februari in het Haagse Hot-theater en op 28 februari in het Amsterdamse Centrum Bellevue een manifestatie rond het fonds van deze uitgeverij. Aarts zelf verzorgt de presentatie met behulp van lichtbeelden. Ongetwijfeld komen er pastiches en rijmelarijen, sprookjes, spotsonnetten en liedjes vol vrolijk leedvermaak in aan de orde. Auteurs uit het Aarts-fonds die in het Hot verwacht worden, zijn Drs. P., Wil lem Wilmink, Hans Dorrestijn, Igor Streepjes, Fetze Pijlman en Theodor Holman. NEW YORK - De Franse cineast van Poolse afkomst Roman Polanski is van plan een film te maken over de zaak die voor hem aanleiding werd de Ver enigde Staten te ontvluchten en zich in Frankrijk te vestigen. Dit heeft hij in een telefoongesprek met een van zijn vrienden in Califomië meegedeeld, al dus een bericht in de .New York Post'. In de rolprent die de titel .Escapade' krijgt, zal het geval worden behandeld van een jong meisje dat een jonge politi cus verleidt en daardoor diens carrière verwoest. Polanski heeft, zich onlangs schuldig verklaard aan seksueel con tact met een dertienjarig meisje. Daar voor kan hij in de VS tot een gevang enisstraf variërend van een tot 50 jaai worden veroordeeld. ,God zij dank heeft de producent Dino de Laurentis mij voldoende geld gegeven om deze film te maken', aldus Polanski. Volgens hem is hy de VS ontvlucht omdat hij weigerde .ten voorbeeld te worden gesteld voor die krankzinnige stad Los Angeles' .In Californiê heb ik mijn vrouw, mijn kind, mijn vrienden, wellicht mijn gezondheid en zeker mijn vrijheid verloren. Dat is genoeg. Die kleine gans en de wetten van Califomië kunnen mij niets meer maken. De Amerikanen hebben Ingria" Bergman en Charlie Chaplin weg gejaagd Zij koesteren hen die niet deu gen en spotten met de goeden", aldus de regisseur. DEN HAAG - De afdeling muziek van de Raad voor de Kunst stemt noodge dwongen in met de plannen van het Nederlands Impresariaat voor het in richten van het kamermuziekseizoen '78, '79. Nog steeds wordt gewacht op de oprichting van een fonds voor de ka mermuziek, waarmee een nieuw subsi diesysteem voor deze sector kan wor den verwezenlijkt. Dit is de minister van CRM in een advies bericht. De afdeling muziek is er tegen dat de directie subsidiering van een groep van twaalf kamermuziekgezelschappen wordt stopgezet zonder dat het gehele subsidiesysteem fundamenteel wordt herzien.Er is sprake van een zekere be voorrechting van de twaalf ten opzichte van de andere ensembles. Beëindiging van deze subsidiëring zou betekenen dat meer dan thans het geval is de Ne derlandse kamermuziekensembles ge dwongen worden zich bij het Neder lands Impresariaat aan te sluiten Wel worden verbonden, vindt de afdeling muziek ze denkt hierbij in de eerste plaats aan de relatie tussen de hoogte van het bedrag en het aantal daarvoor te verrichten dienten. Het bedoelde fonds voor de kamermuziek kan op zijn vroegst in het seizoen '79, '80 van in vloed zijn. De honorariumaanvulling voor muziekseries van het Nederlands Impresariaat moet dan nu nog gehand haafd blijven. De afdeling muziek van de Raad voor de Kunst is er voldaan over. dat het impresariaat ook .moeilijk te plaatsen' concerten, zoals vocale en hedendaagse muziek, in zijn series tracht op te n AMSTERDAM - Bestelijst. Zo heet de maandelijkse kwaliteits-toptien van boeken die de redactie van het cultureel KRO-radioprogramma ..Spektakel" gaat samenstellen. Dit gebeurt aan de hand van for mulieren die door een aantal „be roepslezers" (recensenten) worden ingevuld. De eerste „Bestelijst" ver schijnt in de Boekenweek van 2 tot en met 11 maart. Op dit moment nebben hun medewerking aan de be- stelijsten toegezegd Aad Nuis, Wam de Moor, Anthony Mertens, Hans Warren, Tom van Deel, Leo Geerts, Rein Bloem en Joost de WiL De gebruikelijke bestsellerslijsten zijn uitsluitend gebaseerd op ver koopinformatie. „Spektakel" wil nu dat alleen hetcriterium van kwaliteit nis uitgangspunt wordt genomen. De lijst, die iedere maand een rol In het programma zal spelen, wordt toege zonden aan alle boek verkooppunten in Nederland en aan de pers. In het AVRO-tv-programma „Zwart op wit" wordt op 26 februari aan dacht besteed aan het Boekenweek geschenk „Overkomst, dringend ge wenst" van Marnix Gijsen ,n de .Kortweg Boekenweek-spe cial" van de NOS wordt op 7 maart 'ngegaan op verschillende facetten van het Nederlandse boekenbedrijf. Het Zuidelijk Toneel Globe brengt zaterdag 18 februari als extra-voorstelling Willem Jan Otten's stuk 'Henry II' in de Middelburgse schouwburg. 'Extra-voorstelling' betekent dat de produktie buiten de abonnementenserie van de SCZ valt en niet voorkomt op het seizoenprogramma. Er is (dus) geen enkele plaats in de schouwburg aan abonnementsregels gebonden, zodat - in dat opzeiht - ook van een 'vrije voorstelling' gesproken kan worden. De organisatie is in handen van de te Vlissingen samenwerkende culturele instellingen. De voorstelling begint om 20.00 uur. 'Henry II' is gebaseerd op het verhaal 'De onwaarschijnlijke oplichter Tom Castro' van de Argentijnse schrijver Jorge Luis Borges die befaamd werd door zijn gedichten-en verhalenbundels als Historia universal de la Infamia, El Jardin de seneros que se bifurcan. Ar- tificios El Aleph en El Hacedor. In Nederland verschenen zijn verhalen m de bundels De Zahiren Dc Aleph. in de vertaling van A. Sillevis iBezige Bijt. Willem Jan Ottcn hpeft het in zijn 'Henry II' over de rijkste dame op aarde, een jongmeman met geheugen verlies en een schaker. Zijn spel is eerst en vooral een spel van samenzw erin gen. Henry II begint op een kaal toneel. Er ligt een jongeman, bewusteloos. Hij blijkt te lijden aan geheugenverlies Een voorbijganger troont de jongen mee. Hettweetalkomtuiteindelijk m Londen terecht waar de rijkste dame ter wereld al acht jaar op haar zoon wacht. De onbekende jongeman wordt geaccepteerd als de verloren gewaande zon. Erfgenamen komen in het geweer. De zwendelaar ontpopt zich als een ge- nizaal regisseur die meester is van de situatie. De jongeman blijkt het spel mee te kunnen spelen, maar het is de vraag of en hoe hij dat volhoudt. Willem Jan Otten (26) publiceerde een aantal gedichtbundels (Een Zwaluw vol Zaagsel, Het Keurslijf, De Eend en Het Ruim) en is verbonden aan liet weekblad Vrij Nederland als mede werker voor toneelen theater. De tekst van 'Henry II' is enkele weken geleden verschenen bij uitgeverij Que- ridoi/ 16.90). In de uitvoering van Globe worden de hoofdrollen gespeeld door Theu Boermans. Hans Hoes en Elisabeth An dersen Voorts werken - onder regie van Paul Vermeulen Windsant - mee: Huib Roovmans. Joep Laan. Guus Hoes, Gi Sonnen. Teuntje de Klerk en Jan-Anne Drenth. De. goed ontvangen, première ging op 25januanvan dit jaar inde schouwburg van eindhoven. Hans Hoes en Theu Boermans tijdens de aanvangsscêne van 'Henry IT. kunst/cultuur 15 Als derde in de reeks performances van Jeugd en Muziek zaterdagavond een optreden van Albert van der Weide lAmhem). De aandacht werd eerder gevestigd op Terry Fox en Boezem, eveneens in het Vlissingse Vestzakthea ter, dat zaterdagavond opnieuw gratis toegankelijk is (20.30 uur aanvang). Albert van der Weide „Vanaf 1976 ben ik bezig een 'aantal projecten te ontwikkelen. Ik lieb als algemeen uitgangspunt gekozen tezoelcennaar de meest geëigende middelen vóórhel onderwerp Vandaar dat ik niet uitsluitend performances doe. maar ook foto's, video, taal en de traditionele beeldende middelen werk. hüjn werk is een respons op maatschappelijke en politieke gebeurtenissen en rationele en emotionele relaties daarbinnen. De meest recente thema 's zijn gekozen uit een betrokkenheid met situaties waarde Nederlandse geschiedenis een rol in speelt of gespeeld heeft Bij deze activiteiten wordt mijnwerksoms uitgebreid met informatie van groepen die met hetzelfde ondenoerp bezig zijn. Zo zal Amnesty International aanstaande zaterdag bü mijn performance aanwezig zijn om informatie te verstrekken". Zondag in gebouw Den Dullaertte Hulst een koffieconcert (12.00 uuri door de fluitist Frans Bruggen, een van de grote trekpleisters van het vijftiende festival van Vlaanderen in Brugge. Frans van Bruggen speelt werken van Telemann, Van der Eyck, J. S. Bach. Ishiten Luciano Berio. Eveneens zondag, maar dan te 11.30 uur. een concert van barokmuziek door het Quadro Hotteterre (Kees Boeke. Walter van Hauwe. Bob van Aspe- ren en Wouter Moeller). in de foyer van de Concertzaal te Middelburg. Er worden werken uitgevoerd van onder anderen Scarlatti. Frescobaldi. Vivaldi, Giamberti. Turini, Fontana. Quadro Hotteterre heeft zich toegelegd op twee verschillende stijlen: de mu ziek uit het begin van de achttien eeuw in Frankrijk en de muziek uit het begin van de zeventiende eeuw in Italië en Engeland Voor de muziek uit de eerste periode wordt gespeeld op blokfluiten; voor de muziek uit de tweede periode wordt gebruik gemaakt van sopraaninstrumen ten. Stillistisch gesproken zijn deze elkaar tegenpolen: de Italiaanse muziek is virtuoos, bnljant en extrovert, terwijl de Franse muziek tot in de details is uitgewerkt, ingetogen en introvert. Kenmerkend voor de laatste stijl is het gebruik van een hele reeks van verschillende soorten toonsoorten en een genuanceerde klankkleur. Het geluid wordt geproduceerd door de fingers te gebruiken in plaats van door het blazen en welke door het fluctuerend karak ter een speciale dimensie aan de muziek toevoegt. Het Quadro Hotteterre benadert de muziek uit de zeventiende en achttiende eeuw op een persoon lijke wijze en getuigt zodoende van de vrijmoedigheid van hedendaagse mu sici. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest speelt dinsdag 14 februari onder leiding van Anton Kersjes in De Concertzaal te Zierikzee Solist is de violist Mark Lubotsky in het vioolconcert van Mendelssohn. Verder worden uitge voerd: van Gabriel Faurë 'Penelope', van Maurice Ravel 'Le tombeau de Couperin' en van Peter Iljitsj Tsjaikowsky 'Francesca di Rimini'. HetZVU- concert begint om 20.00 uur. In het Dorpshuis te Rïliand staan donderdag 16 februari Peter Schaap en 't Kliekske (20.00 uur). Na ruim tweeseizoenen het programma "Noord Zuid' te hebben gebracht, komt de Vlaamse volksmuziekgroep 't Kliekske nu (naast het eigen avondvullende solo-optreden) met een nieuw programma in com binatie met de Groningse zanger/gitarist Peter Schaap. In de herfst van 1974 kreeg de Nederlandse lichte muze er officieel een nieuw 'troetelkind' bij. Peter Schaap, geboren (24 oktober 19461 en getogen in Gro ningen. stapte uit de betrekkelijke anonimiteit van het onderwijzersbestaan de showbusiness binnen. Zijn debuutsingle ('De hoge heren van het dorp'/'We zijn een flink eind heen') was enthousiast ontvangen. Schaap „Ik was al zeven jaar met muziek bezig, als amateur Eigen liedjes zingen bij eigen gitaarbegeleiding. De eerste jaren waren die leidjes alleen Engelstalig, maar later ontdekte ik- dat ik mijn gevoelens ook in het Neder lands in ivoorden kon vangen. Dat schrijven van liedjes heeft me steeds de grootste voldoening gegeven Mijn repertoire ontstaat door mijn relaties met andere mensen en dingen en dus eigenlijk door de manier waarop ik leef'. Herhalingen: zaterdag 11 februari 'Als je lacht dan ben je rijk' door het Amsterdams Volktoneel van Beppie Noov in De Concertzaal te Zierikzee (20.00 uur) met Hetty Blok. Wim Wama, Martin Brozius en (zeer veel) anderen. donderdag 16 februari 'Meneer Klebs en Rosalie' van Renë de Obaldia in Den Dullaert. te Hulst (20.00 uur) met Luc Lutz, Simone Rooskens en Steve van Brandenberg vrijdag 17 februari Herfst in Riga' met Ko van Dijk en Mary Dresselhuys in de Schouwburg te Middelburg (20.00 uur). zaterdag 18 februari extra-voorstelling) "Henry II' van Willem J an Otten in de Schouwburg te Middelburg (20.00 uur) door het Zuidelijk Toneel Globe (zie elders op deze pagina). In het Vrije Circuit: Kiekkot Zeeuwsch-Vlaanderen met Le Sourire Verticale van Robert La- poujade vanavond - vrijdag - in het Zuidlandtheater te Temeuzen (21.00 uur) en morgen - zaterdag - in Den Dullaert te Hulst (20.00 uur). De film draait om een hoogleraar in de geschiedenis. Jacques Relde, die tevens kamerlid is en dieniet wil toe geven datzijn vrouw hem heeft verla ten. Hij sluit zich op en herleeft sce nes met zijn echtgenote, waartussen allerlei fantasieën opduiken. Onder andere scenes uit het proces tegen Jeanne d'Arc, waar hij juist een stu die over heeft geschreven maar dan vertekende scenes die door een soort schrijnende en pathetische humor buiten de normen van de geschiede nis vallen Paradoxaal genoeg is hu mor vaak pathetisch Als mijn per sonages lachen is dat vaak symbo lisch bijna dat ze zich wezenloos la chen. Men kan om zijn eigen angsten lachen. „Ieder mens die zich hele maal serieus neemt is een zieke". In feite illustreert de film een van mijn favoriete kreten uit de roman die ik juist heb voltooid. Dit kamerlid overigens, zoals veel 'linkse' gaullis ten. wil progressief zijn. denkt zelfs dat hij het werkelijk is en begint dus eigenlijk een onderzoek naar zijn ei gen progressiviteit wanneer hij stuit op de grote afstand tussen de politiek van het kamerlid zoals hij is en de ideeën van links zoals die zijn of de ideeën van de historicus die hij wil zijn. Hij lijdtonder die afstand, wordt er door achtervolgd en de hele film door beraamt hij allerlei vormen van een proces tegen zichzelf, de ene keer verbonden met politieke processen, de andere keer met historische. Filmhuis Jeugd en Muziek (mid den-Zeeland) draait Moses und Aron van Jean Marie Straub. vanavond - vrijdag - in de Kuiperspoort te Mid delburg (20.30 uuri en morgen - za terdag - m De Villa te Goes (20.30 uur). Deze verfilming van Arnold Schönbergs opera Moses und Aron 1930) toont het verhaal van het volk Israël op zijn tocht door de woestijn. Straub is in deze film geslaagd de driehoeksverhouding Mozes-Aron- Volk duidelijk re maken, bovendien wordt de' ontwikkeling van het geloof in meerdere goden naar het geloof in één God zichtbaar De ekspressivi- teiten de dynamiek van de combina tie van natuurlijke geluiden en mu ziek afgewisseld met de tonen van houtblazers die de solostemmen met kamermuziek onderstrepen* werkt suggestief en fascinerend Het Filmhuis verwacht voor vol gende week Les Apprentis Sorcïers van Edgardo Cozarinsky en voor de week daarop Der starke Ferdinand van Alexander Kluge. ZVU-film. woensdag 22 februari. City-theater Middelburg (20.00 uuri 'rir. Francoise Gaillard' van Bertu- celli.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 15