Guy Jespers veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid Carnaval voor bejaarden in Goes en 'sHeerenhoek Geen nieuwe katholieke lagere school Ovezande 's Heer Arendskerke blijft aan kop in Goese zaalvoetbalcompetitie 'Babbelaars' uit Heinkenszand hielden volksdansdag in 'De Stenge' Orpheus, schitterend stuk theater B EN WBORSELE LEGGEN VERZOEK SCHOOLBESTUUR NAAST ZICH NEER MAANDAG 30 JANUARI 1978 WISSEL BEVELANDEN LUCIA AN DE CRAMER KRIJGT 15 JAAR: JACKY VAN RENTERGHEM UIT 'GEVANG' TWINTIG JAAR 'MINIMUM-EIS' AANKLAGER GENT - De Belgische rechter-commis- saris Guy Jules Marie Jespers (44) if door bet hof van Assisen van het Belgi sche Oost-Vlaanderen wegens poging tot moord, roofoverval, diefstal en las terlijke aantijgingen veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid. Medebeklaagde Luciaan de Cramer (40), op grond van wiens verklaringen de rechter be schuldigd is. kreeg 15 jaar gevangenis straf. De derde beklaagde, de garagehouder Jacky van Renterghem (31) - eveneens verdachtvan moordpoging, roofoverval en diefstal-kreeg twee jaar. waarvan 13 maanden voorwaardelijk, zodat hij za terdag, na elf maanden voorarrest, de gevangenis mocht verlaten. Een andere beschuldigde. Rosanne Van Laere, die wegens heling en valsheid In geschrifte terecht stond, mocht met een maand voorwaardelijk weer naar de Punt- hoeve, haar boerderij vlak buiten Gent. terugkeren. Zij was echter een gebroken vrouw, omdat de man die zij nog altijd liefheeft en van wie haar twee kinderen zijn, Luciaan de Cramer, voorlange tijd achter de tralies gaat. Procureur-generaal Walter Van Hauwaert had tegen de rechter-com- mlssaris „levenslang met een absoluut minimum van 20 jaar" geëist. Voor De Cramer golden volgens hem vernach tende omstandigheden, zodat hij de strafmaat aan de jury overliet Ondanks de twijfel die tot op de laatste dag van het proces over de schuld van Guy Jespers heeft geheerst, heeft de 12 leden tellende jury - met 8 tegen 4 stemmen - aangenomen dat de rechter op 19 december 1975 zijn vrouw, Roslne de Sutter, heeft willen vermoorden na aan zijn vriend, de barhouder Luciaan de Cramer, opdracht te hebben gegeven een bom in haar auto te plaatsen. De rechter-commissaris heeft ditsteeds ten stelligste ontkend, zoals hij ook steeds zijn onschuld heeft staande gehouden inzake de verdenking van roofoverval bij de bejaarde vrouw Van den Heude- Ledouxen dedlefstaluithaar bankkluis waarbij in totaal een bedrag van 14,5 miljoen frank (1.3 miljoen gulden) werd buitgemaakt. De jury kon niet aannemen dat er vol doende bewijzen en of aanwijzingen wa ren om de rechter eveneens te veroor delen wegens moord op zijn vrouw. Zij kwam 27 juli 1976 door verdrinking in haar bad om het leven. De anatoom patholoog prof. dr. Frederique Thomas achtte zowel een criminele als een ac cidentele dood niet uitgesloten. Nederlaag Na het vonnis, voorgelezen door de voorzitter van het hof, mr. Marcel De Preter, barstte Luciaan de Cramer in snikken uit „Het is een nederlaag. Niet voor mij maar voor de gerechtigheid. Ik ben onschuldig". De Cramer heeft met een welspre kendheid die groter was dan driekwart van de bij het proces betrokken advoca ten, steeds volgehouden dat hij de „roofoverval" by de oude vrouw op ver zoek van Guy Jespers heeft uitgevoerd nadat deze hem had verteld dat de vrouw het geld van haar stervende man buiten het bereik van zijn familie wilde brengen. Jespers zou een „combine" met de vrouw hebben opgezet, doch er niet bij hebben verteld hoe hij het geld en het goud. dat deels onder een berg aardappelen was verborgen, zou laten weghalen. Op 1 februari riep zij om hulp nadat De Cramer en Van Renterghem met een koffer vol effecten en geld - het goud konden zij niet vinden - waren verdwenen. Ter zitting hield de vrouw vol dat zij op een ordinaire wijze over vallen was. Zij kwam ook tot de stellige verklaring dat niemand anders dan de rechter haar de sleutel van de bankkluis en de geheime lettercombinatie kon hebben ontstolen en overhandigd aan De Cramer. In het „laatste woord" van de be schuldigden heeft De Cramer nog eens gepoogd de jury te overtuigen van zijn opvatting dat hij „erin gelopen is" en dat Guy Jespers Ijem „heeft laten stik ken toen de zaak verkeerd liep" Misleid Debeschuldigderechter-commissaris- zijn zenuwtrekken rond de mond cul mineerden zaterdag in schokkende li chaamsbewegingen - zei, vlak voordat de jury zich terugtrok om over de straf te beraadslagen, niet zonder zichtbare moeite: „Op dit beslissende moment bedank ik in naam van mijn kinderen diegenen die ertoe hebben bijgedragen een dergelijke beslissing te nemen. U bent misleid door feiten, personen en omstandigheden. Ik hoop dat u geen gewetenswroeging zult hebben. Ik ben in geweten gerust Ik ben onschuldig". Mr. René Verstringhe, een van de raadslieden van Guy Jespers, wilde geen verzachtende omstandigheden bepleiten. Hij nam afscheid van „de arena van het Assisenhof' met de woor den, gericht tot de jury: „Wy strijders zijn vermoeid, wij hebben de lange strijd gestreden en de strijders hebben het verloren. Ik ben hier niet om een oordeel te vellen óver uw oordeel. Maar ik wil nog iets openlijk tot mijn cliënt zeggen: indien de feiten anders zijn dan ik ze heb bepleit, Guy Jespers, voor mijn gewe ten, zeghetmij dan". Deze laatste vraag bleef onbeantwoord. ,,Eén woord Mr. Leo Martens, advocaat van Luciaan de Cramer „Een woord van mijn cliënt zou voldoende zijn geweest om de be schuldiging van moordpoging ten aan zien van hem en Guy Jespers te doen vervallen. Als hij zou zeggen dat er he lemaal geen moordaanslag is geweest, dan kan hij mogelijk alleen veroordeeld toorden voor de diefstallen. Tien jaar kost hem die volharding. Maar hij heeft' van begin af aan gesteld dat hij zijn ver antwoordelijkheid tot het bittere einde zal dragen, en dit is het bittere einde". Het vonnis dat ruim vijf uur na de laatste, kort gehouden pleidooien werd voorgelezen, houdt tevens in dat Guy Jespers „voor het leven" ontzet is uit de rechterlijke macht. Samen zal hij met de andere veroordeelden onder andere de gerechtskosten moeten betalen die 390.000 frank (23.000 gulden) bedragen. GOES - Jong en oud amusserden zich kostelijk tijdens het bejaardenbal za terdagmiddag in de grote zaal van ho tel 'De Korenbeurs' in Goes. Dit car navalsfestijn was speciaal voor de 65- plussers georganiseerd door de Goese carnavalsvereniging 'Arti'. Alleen de opkomst was wat teleurstellend, maar dal mocht de pret niet drukken en was geen belemmering voor de wat oudere bewoners van de 'Hanzestat' en om streken om, al dan niet verkleed, lekker gezellig mee te hossen op de muziek en met de polonaise. Ook Prins Kobus de Eerste met zijn adjudant en de raad van elf waren van de partij. Veel succes oogstte ook Simon Berre- voets met zijn cenferences. Eerst ver telde hij van 'Kootje die a zóvee wete wou', het verhaal van een zesjarig ventje van het boereland die zijn moeder de meest onmogelijke en nieuwsgierige vragen stelt, die zijn moeder In verle- Grote belangstelling voor koffieconcert van Amsterdams Strijkkwartet in Goes GOES - Het Amsterdams Strijkk wartet, dat zondagmorgen een koffie concert gaf in het Lunchcafe onder het stadhuis in Goes, kon zich verheugen in een grote belangstelling. De ruim 120 aanwezigen kregen op hun beurt een uitzonderlijk goed concert te horen. Het Amsterdams Strijkkwartet bestaat uit Jaennelotte Hertzberger, viool, Jan 'Hulst, viool, Rena Scholtens, altviool en Ben de Ligt, cello. Als gast trad zon dagmorgen op de klarinettist George Peterson. Voor de pauze speelden ze het Klari- netkwintetin A dur K. V. 581, van W. A. Mozart, na de pauze speelden ze het strijkkwartet in e. kleine terts, van G. Verdl. genheid brengen. Daarna volgde het komische verhaal over 'Pleune en Janus die a mie een hezelschap op reize hien- gen'. Ook waren er prijzen voor de leukste en origineelste verkleede bezoekers. De Goese wethouder J. H. Roose deelde de prijzen uit. De troostprijs was voor de enige aanwezige in klederdracht, mev rouw J. R de Winter-Van'tWestende uit Goes, de tweede prijs was voor de heer Polfliet uit Goes, die als arabier ver kleed ging. De eerste prijs ging naar het meest originele stel van de middag, mevrouw Polfliet en mevrouw Huyte, beiden uit Goes Zij waren onherken baar verkleed als twee oerlelijke heksen. Verjaardag In 's Heerenhoek stond Frans Molson in het middelpunt van de belangstelling. Hij vierde zyn 93e veijaardag in de Jeugdhoeve in zijn woonplaats, waar zo'n honderd bejaarden waren samen gekomen voor een uitgebreide car- Herdenkingsdienst watersnoodramp in Kortgene KORTGENE - Woensdagavond wordt in de hervormde kerk in Kortgene een korte dienst gehouden ter herdenking van de watersnoodramp van 1 februari 1953. Voorganger is de toenmalige predikant van Kortgene, ds G. van Schuppen. De dienst begint om 19.30 uur en sluit aan op de korte plechtigheid op de be graafplaats. GOES-In de Ggese zaal voetbalcompe titie heeft 's-Heer-Arendskerke in de eerse kals alleen de leiding genomen door medekoploper Goes met 4-1 te verslaan. In een wedstrijd, waarin vooral Goes zich te buiten ging aan veel harde en ruwe overtredingen, was Arenskërke op alle fronten beter met als uitblinker J. Nieuwenhuizen. Uitslagen eerste klas: Goes - 's-Heer- Arendskerke 1-4: AKF - Lewedorpse GOES - Huize den Berg, 16 uur: Uitzen ding Nomen Nesclo. Ziekenhuis de Be velenden Z„ 15.30-16.30 uur: Uitzending Nomen Nesclo. MIDDELBURG - Gasthuis. 20-21.15 uur: Uitzending Rawa. VLISSINGEN - Bethesda-3t. Joseph- ziekenhuis, 19.45-21.15 uur: Uitzending Rawa. BIOSCOPEN BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: A star ls bom, 12 Jr., 23 uur: Erotische dromen van een nymphomane, 18 jr. Luxor, 20 uur: Boccaccio 70, 12 Jr. GOES - Grand, 20 uur: Violent City, 12 Jr- HULST - De Koning van Engeland, 14.30 uur: Het beest in de vrouw, 16 jr: 20 uur: 1900 deel n, 16 Jr; 20.30 uur: Orca, a.l. MIDDELBURG - City, 20 uur: The deep, 16 jr. OOSTBURG - Ledel, 20 uur: Verdwenen in de Bermuda driehoek, a.l. TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: Rocky, 12 jr. VLISSINGEN - Alhambra-theater we gens verbouwing gesloten. TENTOONSTELLINGEN HEILLE - Landbouwmuseum. 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktuigen. KRUINïNGEN - Hal gemeentehuls. 10- 12 en 13.30-16 uur: 'Kyk... uit de kunst', werken Zeeuwse kunstenaars. MIDDELBURG - Galerie 't Groentje, 14-17 uur: Werken Thierry Veltman en Dlck Bouman. Vleeshal, 10-17 uur: Wer ken Harr Scheffer. NISSE - Galerie De Mooije Staak. 9-20 uur: Werken Dldy Waalwyk. VLISSINGEN - StedeUjk Museum, 10- 12 en 14-17 uur: 'Natuurlijke liefde', wer ken kunst- en natuurfotograaf Bob van Sen. HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland -Tiöës, tel. 01100-14444 (ook voor mllleuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen - Temeuzen, tel. 01150-94444 (ook voor mllleuklachten). Telefonische hulpdienst Zeeland-Tel. 01180-15551 dag en nacht bereikbaar Hulpdienst Zeeland - Op bijbelse grondslag voor mensen ln nood, tel 01180-36251 van 10.00-24.00 uur. Zeeuwsch-Vlaanderen - Hulpgroep by drankproblemen (AA), tel. 01179-1473 of 01172-2168, HEINKENSZAND - Zaterdag werd in de sporthal 'De Stenge' te Heinkens zand een volksdansdag gehouden voor kinderen in de leeflijsgroep van acht tot veertien jaar. De ontvangende groep "De Babbelaars" uit Heinkens zand had in samenwerking met de Nevo (Nederlandse Volksdans Vereniging), gezorgd voor een gevarieerd prog ramma, bestaande uit bekende fol kloristische kinderdansen. Aan de volksdansdag werd deelgeno men door De Brabantse groepen 'Ron- dinella' (Rucphen), 'Carmencita' (Sprundel) en 'De Klankstampers' (Et- ten-Leur). De provincie Zeeland werd vertegenwoordigd door 'Nehslennia' (Kats). 'Gistellis' (Kapelle), 'Scaldis' (Hansweert), 'Hava Nagulla' (Vogel waarde) en "De Babbelaars" uit Heinkenszand. Blad NW: Arbeidsinspectie te geheimzinnig over .59 De door de Nevo afgevaardigde dans- leidster Tineke Wijnen was zeer tevre den over de plezierige sfeer en de uitste kende accommodatie. In de toekomst zijn meerdere van deze volksdansdagen te verwachten. Een beeld van de volksda7isdag in Heinkenszand. die zaterdag door 'De Bab belaars' in de sporthal 'De Stenge' werd gehouden. Stand tweede klas. Kortgene Inter Schaldis FC Bevelanden Colp Boys Inter Viola Comb. NS Stand derde klas; Bruells Roo/Vossen Kloeünge SW1I Keuringsdienst Wegenwacht WGP Bussel 'B. ongeval Hoechst UTRECHT - De industriebond NVV uit in zijn blad "Wik" naar aanleiding van het bedrijfsongeval bij Hoechst in Vlis- singen kritiek op de arbeidsinspectie. Veertien leerlingen van de bedrijfs- school van Hoechst werden onlangs naar het beademingscentrum van het academisch ziekenhuis in Utrecht ge bracht omdat ze teveel nltreuze d ampen naar binnen zouden hebben gekregen. Ze werkten met een vlam die werd ge voed uit een fles acetyleengas van "Aga Gas' uit Amsterdam, waarvan het nor male oplosmiddel verontreinigd zou zijn door restanten van een ander, gevaar lijker oplosmiddel. De veiligheidsfunctionaris van Hoechst verwees "Wik" naar de arbeidsinspec tie. die de zaak aan het onderzoeken was. De arbeidsinspectie verwees door naar het directoraat-generaal van de arbeid, waar men iedere mededeling weigerde. "Wik" laakt de geheimzinnigheid rond de toedracht van het ongeval. „We we ten nog steeds niet wat de toedracht is geweest en wat de kansen zyn dat het nog eens gebeurt, bovendien weten we niet of straks elders hetzelfde gebeurt met zulke gasflessen". Dat ongelukken gebeuren is triest, al dus "Wik", ..maar als de arbeidsinspec tie er met haar dwaze geheimzinnigheid de oorzaak van wordt dat we niet eens lering kunnen trekken uit ongevallen, dan wordt het zo langzamerhand toch al te dol". HEINKENSZAND - Het college van b en w van Borsele weigert me. dewer- king te verlenen aan plannen van de stichting katholiek onderwijs Ove zande om een nieuwe lagere school te bouwen. Volgens het schoolbestuur verkeert het huidige schoolgebouw, dat dateert van 1913, in een slechte staat. Een verbou wing van het schoolgebouw zou -zo meent het bestuur- slechts een lap middel zijn. Daarnaast voert het schoolbestuur aan. dat veel hinder wordt ondervonden van het verkeer De stichting katholiek on derwijs vindt, dat er slechts een aan vaardbare oplossing mogelijk is: nieuwbouw. Het college van b en w van Borsele is echter niet van jrian om op het verzoek vaiinetschoolbestuurin te gaan. Ben w schrijven in een voorstel aan de ge meenteraad, dat de huidige school wel iswaar in 191-3 isgebouwd. maar dat aan het gebouw m de jaren 1964-1967 be langrijke verbeteringen zijn aaange- bracht. Methet uitvoeren van die verbe teringen is een bedrag van 175.000 gul den gemoeid geweest. Volgens het college verkeerthetgebouw momenteel in een zodanige staat, dat het beslist niet afgekeurd hoeft te wor den. B en w zijn van mening, dat de school na aanpassing aan redelijke ei sen van modem onderwijs zou kunnen voldoen B en w voeren verder aan. dat het schoolbestuur er een paar jaar gele den net zo over dacht Volgens het college is het ook mogelijk om via het aanbrengen van bepaalde voorzieningen (zoals akoestisch zachte materialen) de geluidsoverlast van het SCHOUWBURG, MIDDELBURG Theatergroep Baal in "Orpheus" van Lode- wijk de Boer en Louis Andriessen Met name: Hans Dagelet, Rudolf Lucieer, Elja Pelgrom, Els Ingeborg Smits, Herman Naber, Diane Lenstnk. Küty Courbots en Jack Vecht De 'muziek van Louis Andriessen werd uitge voerd door Hans Otter. Hans Kunneman, Quirijn van Re gt eren Altena, Paul Pr enen en Gerhard JeUes. Decor Paul Gallis. Kos tuums: Leonie Polak Beweging Bambi Vden. Tekst en regieLodewijk de Boer tJeugd en muziek). De navalsviering. Het duo Sjef en Miel, het jeugdcircus Hogerop en de Zeeuwse liedjeszanger Engel Reinhoudt luister den het feest op. Ook prins Wullem en zyn raad van elf waren aanwezig. Boys 4-0: Schelde in tem. - Bos Bovs6-5; Gem. Goes - WMZ 3-5. In de tweede klas gaat Kortgene onver stoord verder. Deze keer was Comb. NS dat met 10-3 verslagen werd, het slach toffer. Inter Scaldis blijft verdlenstefijk volgen maar het verschil met Kortgene ls toch al te groot om van een bedreiging te spreken. Uitslagen tweede klas: Inter Scladis - FC Bevelandcen 3-0: Inter Viola - Colpl. Boys 2-3: Comb. NS - Kortgene 3-10: FC Bevelanden - PTT 2-3: Colp.. Boys - In ter Scaldis 0-3. De koplopers ln de derde klas hebben ook deze keer geen puntenverlies gele den. Kloetinge blijft uitstekend by door twee ruime overwinningen. Bussel Boys heeft eindelijk het eerste winstpunt binnengehaald. Tegen SS V werd het 2-2. Uitslagen 3e klas: WGP - Bruelis 0-6: SSV n - Wegenwacht 3-1: Bussel Boys - Roo-Vossen 1-3: Keuringsdlentst - Kloetinge 3-9; Wegenwacht - WGP 4-5: Bussel Boys - SW H 2-2. Stand eerste klas, 's-H.-Arendskerke 9 7 2 0 16 46-15 Goes 9 7 0 2 14 48-26 AKF 10 7 0 3 14 38-19 SSVI 9 5 2 2 12 32-17 Schelde Int 10 4 2 4 10 38-37 WMZ 10 3 1 6 7 31-39 Bos Boys 9 2 2 5 6 28-38 Gem. Goes 10 2 0 8 4 27-53 Lewed. Boys 10 1 1 8 3 16-60 I Orpheus van De Boer en Andries sen kan niet buiten de oorspronkelijke mythe. Er zijn zoveel, vaak plezierig raillerende, verwijzigingen naar dat uitgangspunt, zóveel grote en kleine raakvlakken en steunpunten dat het aan wat moeilijk zonder het ander kan. Lodewfik de Boer zal er by het schrijven van zyn theaterstuk dan ook vanuit ge gaan rfjn dat de oorspronkeUjke mythe, althans naar de Inhoud, by velen be kend is. Ik geloof ook dat die basiskennis nodig ls, wil men de extra dimensies die de verwyzlngen en de boelende verschillen lnhoudeiy k. zowel als naar de vorm, aan De Boer's creatie geven, ook adequaat en helemóéi kunnen meepikken. Zonder die verschillen en de extra krachten die ze losmaken, zou er van de Orpheus weinig meer overbUjven dan het wat weke verhaaltje dat enkele Jaren geleden nog tot de vaste Ingrediënten van de aan weinigen voorbehouden, doch zeer geroemde klassieke opvoe ding" behoorde. Dat verhaal spreekt van het onderne mend compagnietje Argonauten dat onder aanvoering van de alom vereerde held Iason enkel zeeën afvoer op zoek naar Het Gulden Vlies, het raihsvel dat goed was voor zoiets begeerlijks als een koninkrijk. De rol van Orpheus, één van de varensgezellen, is betekenend voor het slagen van de expeditie. Zijn lierspel en gezang zijn in staat mensen en die ren, zelfs bomen en stenen te betoveren en het moet -in het licht van die verlam mende activiteiten- een koud kunstje geweest zijn het Vlies stiekum ofte voe ren. We komen de "hypnotische machten en krachten van Orpheus' muzische bezig heden nogmaals tegen tijdens zijn meer persoonlijke verhaal. Dan is hij op weg in het rijk van Hades (en Persephone), de onderwereld, op zoek naar zijn be treurde -in de slaap des vredes opgeno men- Eurydike. Een barre tocht, zoveel is zeker! Maar, de liefde zelve en de drang tot hereniging met de geliefde opent vele poorten en waar aüe mede werking ophoudt kan altijd nog het ge heime wapen van lier en lied in stelling worden gebracht. Charon, de wat sombere veerman die aan de oever van de Styx zijn dagen in zwartgalligheid slijt, wordt zodanig be toverd dat hij denkt dat het om een mee- zmgertje gaat en de driekoppige hel lehond Kerberos vergeet tn de con sternatie te blaffen wat ook weer heel wat geluidshinder voorkomt. Orpheus vindt zijn Eurydike, neemt haar mee op de terugweg, maar waagt -geheel tegen de regels tn- toch een oogje aan haar jeugdige schoonheid en ziet: Orpheus kan alléén verder, mét smarte en zonder zijn geliefde die het voorlopig even moet stellen met de grote zieleher- der Hermes. Depogingen van Orpheus omnog zo een en ander te redden mislukken, de ban is gebroken, hij komt terug. Op de Trakische velden waart bij tijden een nogal ongeregelde groep wilde wijven rond, Mainaden met Bak- 8 8 0 0 16 50-14 9 6 1 2 13 34-20 8 4 2 2 10 32-31 9 4 0 5 8 28-23 9 3 15 7 23-27 9 3 15 7 12-34 8 2 1 5 5 21-25 8 0 2 6 2 17-43 8 7 1 0 15 53-19 8 7 1 0 15 45-18 8 6 0 2 12 44-22 9 4 2 3 10 26-29 8 3 1 4 7 17-40 9 2 0 7 4 24-40 9 2 0 7 4 22-42 9 0 18 1 19-37 voorbijgaand verkeer tot een minimum kan worden beperkt. De gemeenteraad van Borsele zal de kwestie dinsdag avond 7 februari (aanvang 19.00uuri be handelen. Tijdens die raadsvergadering komen nog meer onderwijszaken aan de orde. Zo komen b en w met een voorstel een krediet van 436 600 gulden beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van de protestants christelijke lagere school te Heinkenszand. Ook prijkt op de agenda een voorstel om 1.448.803 gulden uit te trekken voor de verbouwing van de rooms katholieke lagere school en de bouw van een rooms katholieke kleuterschool in Heinkenszand. Voorts zal de raad het bedrag per leerling voor '78 voor het openbaar lager onderwijs moeten vaststellen. chantengewoonten. Ze voeren meestal de met wijnranken versierde thyrsos mee en hebben zich een faam verworven in het handig verscheuren van geiten. In Orpheus' geval (de jongeman trekt zich niet bijster veel meer aan van het vrouwschap), maakt de staf plaats voor een bijl. De kop rolt. Het verscheuren blijft hetzelfde. Het stoffelijk overschot verdwijnt bij stukjes en beetjes de zee in, wordt later opgevist en bijgezet in een heiligdom dat begrijpelijkerwijs taboeisvoorvrouwen. Dat zou dan bij Smyrna zijn. Een ander verhaal wil dat het hoofd -zingend en wel, maar er werden in die tjjd méér vreemde cruises gemaakt- naarhet eiland Lesbos afdreef, waarde lier terugkwam aan de god Phoibos Apollon zelve, die ter plekke wat al te vxiUige jongetjes van de Orpheus- gedachte afhield. Lodewijk de Boer komt men van dit verhaal de grote contouren nog wel tegen, maar zijn Orpheus bewandelt -hoewel sterk mythegebonden- heel eigenzinnige paden. De Orpheusfiguur lijkt hier veeleer voor de Narcissus te staan en dan nog de Narcissus bifrons, die met de twee aangezichten: twee ogen op zichzelf gericht en een ander paar om het effect te meten dat zijn uit straling op de menigte heeft. Deze Orpheus kan zingen noch spelen, hy waant zich niettemin een Idool dat om aanbidding vraagt, aanbeden wil worden. Het ontbreekt hem ook aan liefde. Zyn Eurydike staat voor bezit, niet meer dan dat. Iemand die Iets het zyne kan noemen ls daarin meestalj kwetsbaar en zo vergaat het ook Orp-, heus. Hy laat zich niets aflikken en daarom klauwt hy zich door de spinsels van Hades om zyn rechtmatig geacht bezit terug te eisen. Hy voelt zich een man, een bezitter, een heerser, maar hy ls -met al zyn zelfingenomenheid- niet meer dan een vervelend ventje dat bo vendien ook niet al te soepel uit de broek komt. Deze Orpheus heeft het zo druk met toeren rond zich zelf te bou wen. dat hy ln feite niets méakt. Het ls op die manier voordehandllggend dat hy ultelndefijk niet zyn kop maar zyn geslacht verliest, als wraakoefening van de versmade, geknechte vrouwen. Het verlies van dit symbool van man- neUjkheld wordt nuttig geacht als te genzet, als vorm van compensatie. Wel licht zit daar ook iets in van een com pensatie van het eigen tekort, want het symbool heeft ln feite nergens een prak tische functie kunnen vervullen en dat leidt tot grimmigheid. Lodev Vuilnisstortplaats Midden-Zeeland VLISSINGEN - De vuilnisstortplaats Midden-Zeeland, een gemeenschappe lijke regeling van alle gemeenten in Midden-Zeeland, heeft in 1976 131.904 ton afval verwerkt. Dat was ruinf 15.000 méér dan in '75. Een en ander bUjkt uit de Jaarstukken die zijn verzonden voor de vergadering van de leden van de commissie van de gemeenschappelijke regeling, die op maandag 20 februari om S.30 uur ln het gemeentehuls van Borsele byeen ko men. Uit de Jaarrekening over '76 blijkt dat het feitelijk exploitatie-tekort over dat J aar ls uitgekomen op 368.044,69, byna twee ton meer dan ln het Jaar daarvoor. Het exploitatie-tekort resteert na aftrek van het geld dat particulieren voor het storten van afval betalen van de totale kosten. Het exploitatie-tekort wordt door de Mldden-zeeuwse gemeenten be taald Hun bijdrage over '76 bedroeg 480.000.-. Omgerekend per ton gestort vuil komt het exploitatie-tekort neer of 278.99. een aanzienlijke stijging ln vergeUJklng met 1975. toen het tekort per ton 146,38 bedroeg De stijging van het totaal aantal ver werkte tonnen afval komt voornamelijk op rekening van particulieren. Op een totale stijging van 15.000 ton bedroeg hun aandeel ruim 13.000. ZLM AFDELING 'S-GRAVENPOLDER - De kring West Zuid-Beveland van de ZLM houdt don derdagmiddag 9 februari ln het vereni gingsgebouw te 's-Gravenpólder een al gemene ledenvergadering. Tijdens de vergadering zal mr J. Oggel secretaris van de ZLM. een inleiding houden over landbouw-actualiteiten De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Deens schip vast tn Westerschelde VLISSINGEN - Vrijdagavond laat ty- dens laag water is het Deense schip 'An dorra' ter hoogte van de To tal-steiger by Borssele vastgelopen. Het 7610 bruto register ton metende schip van de re derij EAC uit Kopenhagen werd tegen een uur vlot getrokken door de Martine Letzer en de Westdiep van de Unie van Reddings- en Sleepdiensten. De An dorra kon daarna de reis van Antwerpen naar Oslo voortzetten. lewtjk de Boer heeft zijn Orpheus, geloof ik althans, geheel onttrokken aan de sfeer van het "hogere" (de op zijn voetstuk draaiende en pralende Apol lon) en hem met zijn beide, welver zorgde voeten op de platte aarde gezet waar de wat feller levende en reage rende volgelingen van Dionysos alle lak hebben aan kunst en kunstigheden zolang er gelééfd kan worden. De enige functie die Apollon, nog kan hebben ls die van zielekyker, de "aan gever" van een aantal harde realiteiten die de ontluistering van het omhoogge vallen Idool compleet maken. De In de Orphische wereld bepaald niet hoog geachte vrouw wordt hier ultelndefijk winnares: de tegenkracht blfikt sterker dan de kracht. De Boer, Andriessen en Baal hebben op basis van deze gegevens een haast weergaloos sterk stuk muziektheater gebouwd, een boeiende staal van "vormgeving" op theatergebled die alle elementen constant gevangen honden In het grote totaal dat "even wicht" heet. Wie die elementen aan het totaal wil onttrekken, kan over de tekst géén we zenlijk andere dingen zeggen dan over de muziek, het toneelbeeld én het spel. „Muziek droeg spraak, die taal en klank wou blijven en ornament ontplooide spraakeloos zich voort", schreef Van Regteren Altena (J. Q.) dertigjaar gele den over het samengaan der muzen. Ik geloof dat dit samengaan, die eenheid -ln vorm, inhoud en presentatie- bepa lend ls voor de mate waarin deze pro- duktle kan boelen. Ze boeit In hoge mate. zó zeer zelfs dat lk er geen moeite mee heb het woord "ma gistraal" te gebruiken: een ronduit schitterende gebeurtenis die de armoe uit onze theaters Jaagt. André Oosthoek. Krabbendijkenaar omgekomen bij brand op lijnschip HENDRIK IDO AMBACHT - Bij een- brand op het passagiersschip "Vita Pugna' in Hendrik Ido Ambacht is zon dagmorgen rond zes uur de 23-Jarige J. B. J. van Strien uit Krabbendijke om het leven gekomen. Het schip, dat op een reparatiehelling van scheepswerf G. de Jong ligt, ls volledig uitgebrand. De schade wordt geschat op 300.000 gulden. Het slachtoffer was als wachtsman aan boord van hetschlp. De brand ls volgens de rijkspolitie ln het district Dordrecht ontstaan ln de keuken. De 230 ton metende 'Vita Pugna' is eigendom van reder H. Koudenburg uit Rotterdam en werd geëxploiteerd door rederij Feenstra uit Rotterdam. Deze rederij voerde er vakantiereizen op on der meer de Rijn mee uit Het lag ln de bedoeling dat het schip op 1 mei zou vertrekken voor de eerste reis van het seizoen, met zo'n vfiftig pas sagiers naar het Westdultse Mlltenberg, aan de rivier de Main. Een woordvoerder van de rederij sluit niet uit dat als gevolg van de brand een deel van de vakantiereizen die al ge boekt zijn geannuleerd zullen moeten worden. Maar mogelijk chartert Feenstra een ander schip. Of de 'Vita Pugna' zal worden her bouwd. is nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 15