Met carnaval zet iedereen z'n masker af Prins Djerk de Derde wil na elf jaar de macht overdragen PRINS AUGUSTO II VAN SAS VAN GENT: GRAAUWSE CARNAVALSPRINS VINDT HET GENOEG VRIJDAG 27 JANUARI 1978 Guust de Smit: alaaf SAS VAN GENT - Vorig jaar was Guust de Smit uit Sas van Gent geveld door ziekte tij dens carnaval. Als de Raad van Elf voor de zoveelste maal aan zijn deur voorbijtrok - Guust woont in het hartje van Sas - stond het huilen hem telkens nader dan het lachen. „Ziek zijn tijdens carnaval is het ergste was een Sassenaar kan overkomen", is zijn stel lige mening. Dit jaar hoopt Guust de Smit er echter weer bij te zijn. Eigenlijk kan hij het niet maken om ziek te zijn, want bij geheime stemming is Guust aangewezen als heerser over het rijk der Betekoppen voor 1978. Ge tooid met de fraaie naam Augusto de 2e heeft Guust tot taak zijn Sasse onderdanen aan te sporen hem dit jaar weer eens flink van ka toen te geven met carnaval. Guust de Smit is die taak wel toevertrouwd: hij kan bogen op een lange camavalservaring. Carnaval valt dit jaar erg vroeg, ruim 4 weken eerder dan gebruikelijk. Voor de Be tekoppen washetdit jaar hard aanpoten geblazen, temeer daar de Sasse vereniging dit jaar haar 22-jarige jubileum vierde. Ook het niet-beschikbaar zijn van de Vlaanderen- hal in verband met verbouwing, stelde de Sassenaren nog eens voor extra organisatieproblemen. Sas heeft op»car- navalsgebied een naam hoog te houden en dus lieten 'de Betekoppen' zich niet uit het veld slaan. Prins Augusto heeft er dan ook het volste vertrouwen in, dat alles op zijn pootjes terecht zal komen. Vier dagen lang zijn lol en leut weer troef in Sas. 'Echte uitspattingen kennen we hier niet", zegt Augusto als we informeren wat die lol en leut dan wel precies inhouden. Hij vervolgt: „Kijk, je hebt er natuurlijk altijd bij die geen maat kennen, de Sassenaars echter weten zich over het algemeen goed te gedragen. Zij die echt over de schreef gaan, komen in de regel niet van hier. De denken dat carnaval een vrijbrief is voor zuipen en vrouwen versie ren". Als het gevierd wordt zoals het zou moeten, is het een van de mooiste dingen die er zijn, vindt Guust de Smit. „Ik zie het zo", zegt hij, 'Met carnaval zet iedereen z'n masker af, of-ie nou burgemeester, dokter of gewoon arbeider is. Er zijn geen verschillen meer en ieder is onder elkaar". Niet zwaar Dc Sasse prins ziet niet op tegen het komend carnaval. „Sommigen denken dat het erg zware dagen zijn en dat zijn ze ook wel, alleen ligt dat anders. Carnavalsdagen zijn lollige dagen en daarom ook niet echt zwaar, on danks het af te werken programma. Iets waar je plezier in hebt, is toch nooit zwaar?" Er wordt nogal eens verondersteld dat carnavalsprinsen en hun Raden van Elf, om het maar zacht uit te drukken, goed wegweten met bier en andere alcoholhoudende drankjes. In de praktijk, tenminste was Sas aangaat, valt dat allemaal nogal mee, aldus prins Augusto. „Natuurlijk lusten we der allemaal wel eentje en wel tweetjes ook. Maar het is beslist nietzo dat we ons van 's-morgens vroeg tot 's-avonds laat vol laten lopen. Af en toe pakken we er een kopje koffie of een uppie er tussendoor, hoe zou je het anders vier dagen vol kunnen houden. Mocht desondanks een lid van onze Raad toch wat al te diep in het glaasje hebben gekeken, dan wordt hij door onze camavalspolitie hoogstpersoonlijk naar huis gebracht." Het zal de komende carnavalsdagen overal in Sas weer afgeladen druk zijn, gezien ook de belangstelling van de voorgaande jaren. Als het aan de Sasse prins zou liggen zou het soms best wat minder druk mogen zijn. „Soms kom je er gewoon niet door", volgens Augusto, „en dan is het ook niet meer leuk. Als we met de Raad en onze boerenkapel op kroegentocht gaan, maken we ook nooit van te voren onze route bekend, op he t gevaar af dat we er niet meer inkunnen". Druk zal het ongetwijfeld ook zijn als de stoet zondag uitrukt. Een ding wil prins Augusto de mensen met klem op het hart drukken. „Zeeuws-Vlamingen, als je komt kijken, kom dan op tijd. Ervaringen uit voorgaande Jaren hebben geleerd dat rond de klok van twee uur er geen doorkomen meer aan is. Daarom zorg ervoor datje op tijd bent, dan ben je verzekerd van een parkeerplaats en een goed plaatsje langs de route". VRIJDAG 27 JANUARI 1978 11 GRAAUW - „Liever één dag goed carnaval vieren, dan twee dagen slap", is het devies van Prins Djerk de Derde van de Graauwse carnavalsvereniging de Djerken. Die wijs heid is hem ook niet aan komen waaien. Hij zal het wel geleerd hebben in de elf jaar dat hij, gedurende een paar maanden per jaar, de titel prins carnaval mag dragen. Elf jaar ach ter elkaar maandenlang bezig zijn met de or ganisatie van het hele camavalsgebeuren, van prinsenbal tot limonadebal en optocht. ,,'k Vind het nou eigenlijk wel welletjes, vol gend jaar moet iemand anders het maar overnemen. Niet dat die organisatie nu zo veel werk is, het gaat uiteindelijk steeds makkelijker, dat leer je wel in de loop van de tijd. 't Is nu gewoon genoeg". Dit jaar voor de laatste keer dus Prins Djerk de Derde, in het dagelijkse leven gewoon Willy Verbeek. Elf jaar gele den nam hij de taak vrijwillig op zich, bij gebrek aan iemand anders die het wilde doen. Een jaar later kreeg hij assistentie van de eerste Raad van Elf. Hofdames komen in zijr hofhouding niet voor: „Dan moetje daar alsmaar bij blijven, nee, met de carnaval moet ik kunnen gaan en staan waar ik wil. Zelfs m'n vrouw moet die dag haar eigen plan maar trekken", vertelt Prins Djerk een beetje grin nikend. Toch is er nogal een verschil tussen het carnaval in een grotere plaats als bijvoorbeeld Bergen op Zoom en een plaatsje als Graauw. Hier doetiedereen mee, van groottot klein. „Wij krijgen dan wel niet zoveel publiciteit als een grote carnavalsvereniging, maar ik ben zo hier en daar wezen kijken en da's ook een hoop geschreeuw en weinig lol, nee, geef mij dan ons carnaval maar. Als kleine ge meenschap kunnen we heel goed carnaval vieren, er ko men zelfs veel mensen van buitenaf. En we houden 't maar één dag, want er zijn maar weinig mensen die echt vier dagen lang carnaval vieren. Wie nog niet verzadigd is na de zaterdag kan altijd nog naar Lamswaarde of Klooster- zande gaan". Prins Djerk vindt niet, dat hij meer geld kwijt is met het carnaval dan andere feestvierders, van rondjes geven tot in het oneindige is geen sprake.,Ne hoor, we hebben een lekker potje, al is er wel een flinke bres in geslagen met het jubileumfeest in november. Dat was me wat, 15 raden van elf hadden we in het gemeenschapshuis bij elkaar, Je kon over de hoofden lopen". Zo gek zal het methet carnavalsbal wel niet zijn, maar een drie. vierhonderd man worden ertochzekerverwacht. Om een beetje in de stemming te raken beginnen de Djerken al op28januari meteen gezellige middag voorde bejaarden. Er worden allerlei spelletjes gedaan en als klap op de vuurpijl wordt er een kwis gespeeld. De dag daarop, zon dag dus, is het traditionele songfestival voor de jeugd. Ook de school werkt hier volop aan mee. Klapstuk Zaterdag 4 februari moet het allemaal echt gaan gebeu ren. Klapstuk moet de optocht worden. „Die zal dit jaar waarschijnlijk iets minder zijn door het vroege tijdstip, maar vorig jaar hadden we geen klagen. Toen hadden we zeven grote wagens en ook nog eens zoveel kleintjes. Je staat er van te kijken, wat ze er van maken, ook de schoolkinderen. Wij hebben in elk geval vorig jaar een mooie kar gemaakt, die zal dit jaar ook weer dienst doen. 't Is een arreslee, dus als we dan nog sneeuw hebben ook, dan zou 't helemaal te gek zijn. Maar 't is wel kou lijden hoor, bovenop die wagen. Brr", bibbert Prins Djerk. Na de optocht begint het limonadebal en om zeven uur start de kroegentocht. „We hebben hier maar drie café's, dus we blijven overal lekker lang plakken. Da's voor de cafébaas ook veel aantrekkelijker". Om half negen vangt het carnavalsbal aan met medewerking van het orkest The New Angels uit Hulst. Tussendoor zullen de nodige gasten moeten worden ontvangen. Prins Francois van Lamswaarde bijvoorbeeld heeft zijn bezoek al aangekon digd, terwijl ook een delegatie van de Vogelplek uit Vo gelwaarde verwacht wordt. Willy Verbeek als prins carnaval temidden van de Raad van Elf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 46