GEEN ONTRUIMING VOORAF VAN SINAI jakobsen 0 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gedeputeerde staten willen naar twee streekziekenhuizen in gehele provincie Antwoord Dajan op harde uitspraken Sadat: Regering ernstig bezorgd over Chili VAN DER LOUW IN BEROEP IN 'ZAAK-KALMA' VIER DODEN BIJ FRONTALE BOTSING Echtpaar in arrest na dood pleegkind Kaper overmeesterd Hawk-raket met springlading per abuis naar Nederland BEHOUD VOORZIENINGEN IN VERSCHILLENDE PLAATSEN Z I Wetsontwerp huurverhoging bij kamer TILBURY MANNENMODE EKSKIUSIEF OP WALCHEREN BU: 221 e jaargang no. 18 Zaterdag 21 januari 1978 Kanaalstraat 55 Oost-Souburg TEL AVIV (AFP/UPI/RTR) - Israël is niet bereid om in te gaan op de vrijdag door de Egyptische president Sadat geformuleerde eis, dat de onderhandelingen pas voortgezet zullen worden als Israël zich vóóraf bereid verklaart de vestigingen in de Sinai en alle andere in 1967 bezette gebieden te ontruimen. Dit verklaarde de Israëlische minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan vrijdagavond voor de Israëlische televisie in een reactie op Egypte's herhaalde eis van totale terugtrekking uit bezet Arabische gebied als voorwaarde voor hervatting van het vastgelopen vredesoverleg met Israël. Oosten, Alfred Atherton, Uissen Cairo en Jeruzalem zal Ipendelen, zolang de Amerikaanse bemiddeling voortduurt. Atherton gaat zaterdag naar Israël om premier Begin van Israël op de hoogte te stellen. „Wij zijn bereid om ontruiming van de vestigingen in de Sinaï zowel als van de bezette gebieden te bespreken en de Egyptenaren weten dat, maar wij zijn niet bereid ons van tevoren vast te leg gen", zo verklaarde Dajan. Hij zei te vrezen dat er grotere druk van Amerikaanse kant op Israël zou kunnen komen om hervatting van het Egyp- tisch-Israëlisch overleg te bewerkstelli gen en dat dit Amerikaanse eisen mee zou kunnen brengen die onaan vaardbaar voor Israël zouden zijn. maar ik denk dat Israël die kan weerstaan". President Sadat van Egypte had ver klaard, dat hij de vredesbesprekingen met Israël alleen zal voortzetten indien de Joodse staat zijn houding op belang rijke punten wijzigt. Na besprekingen met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Cyrus Vance, die tracht te bemiddelen, zei Sadat op een persconferentie dat zijn voorwaarde voor hervatting der besprekingen is, dat Israël zich bereid verklaart, zich uit de in de oorlog van 1967 veroverde Arabi sche gebieden terug te trekken. Minimum „Wij waren bezig met een beginselver klaring waarin Israël vastbeslotenheid moet tonen om de veroverde gebieden steenkool Gedeputeerde Kaland ziet, in het ge- brui k van steenkool een goede kans voor de kanaalzone. mythologie De mythologie vim de nederzettingen speelt Israël parten, uitspraak De uitspraak van de BB-kring midden- en noord-Zeeland hebben wrevel gewekt bij brandweer en het korps controleurs gevaarlijke stoffen. Hennle Kuiper en Keetie van Oosten zijn gekozen tot renners van het jaar. PAGINA 29 rood stormramp PAQ1NA lfi anatomie flexibel PAGINA 23 fascinerend Taize: ongrijpbaar en fascinerend; Stemmen uit de kerken; Ter overden king. carnere Patti Austins carrière begon al op vierjarige leeftijd: Denksporten: Puzzel. terug te geven en zich neer te leggen bij Palestijnse zelfbeschikking", zo zei Sa dat grimmig. „Wanneer Israël verkiest ermee akkoord te gaan, dat het an dermans land niet betreedt of an dermans soevereiniteit niet schendt, kan alles hervat worden. Het minimum dat wij aanvaarden is een bc-ginselver- klaring waarbij Israël akkoord gaat met ontruiming en zelfbeschikking. Sadat beschuldigde de Israëlische pre mier Begin van arrogantie. De Israëli sche leiders, aldus Sadat hadden de 'geest' van zijn vredesstap nog stoeds niet begrepen. ..Het gaat mij niet om voorwaarden maar om erkenning van beginselen", aldus Sadat. Vance zei op de persconferentie, dat de Palestijnse kwestie 'de moeilijkste kwestie' is en Sadat zei het met deze uitspraak eens te zijn. De Amerikaanse minister was vriidatr uit Israël vertrokken voor een samen komst met de Egyptische president, die woensdag zijn delegatie van de vrede sonderhandelingen in Jeruzalem weg riep. Het gesprek tussen Sadat en Vance in ?en presidentieel buitenverblijf in de Nijl-delta, heeft twee uur geduurd Vandaag houdt de Egyptische presi dent een belangrijke rede in een spoedvergadering van het Egyptische parlement Minister Vance heeft op de persconferentie van vrijdag na zijn ge sprek met Sadat weinig gezegd. Hij keek somber voor zich uit en vloog later naar Ankara voor een bijeenkomst met de nieuwe Turkse regeringsleiders en een bespreking van de kwestie-Cyprus. Volgens een Amerikaanse functionaris is het mogelijk, dat de deskundige van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken voor het Midden- BELGIE ROEPT AMBASSADEUR TERUG DEN HAAG (ANP)-Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft vrijdag de ernstige bezorgdheid van de Nederlandse regering over de ont wikkelingen in Chili aan de Chileense ambassadeur overgebracht In een gesprek met ambassadeur Jose Miguel Barros onderstreepte de minis ter dat in zeer brede kring in Nederland hevige verontwaardiging heerst over onderdrukkingsmaatregelen. Minister Van der Klaauw heeft er bij de Chi leense ambassadeur op aangedrongen dat zijn regering de recente maatre gelen, waaronder de verbanning van een aantal vooraanstaande Chileense christen-democraten, ongedaan maakt De Belgische regering heeft vrijdag besloten haar ambassadeur uit Chili terug te roepen. In Santiago zal alleen nog een zaakwaarnemer achter blijven. België reageert met deze stap op de schending van de mensenrechten in Chili. Alvorens het besluit tot terugroeping werd genomen had minister Henri OUDE PEKELA(ANP1-Twee echtparen zijn vrijdagmiddag om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op de pro vinciale weg bij Oude Pekela (Gr.). De 65-jarige heer A. Nieboeruit Vecndam raakte met zijn wagen, waarin ook zijn 62-jarige echtgenote A. Nieboer-Blauw zat, plotseling zon der enige aanleiding op de linkerweghelft. Hij botste daar frontaal tegen een personenauto, waarin hel echtpaar B. Voeger (69) en M. Veeger-van der Cingel (62) uit Winschoten zat. Beide echtparen overleden ter plaatse. HARDENBERG - Gistermiddag is aan de Almelose officier van justitie mr. C. J. G. Bleichrodt een Hardenbergs echt paar voorgeleid dat ervan wordt ver dacht hun driejarig pleegkind, de Alge rijnse Nadia Ouaras, door mishande ling om het leven te hebben gebracht- De gemeentepolitie van Hardenberg heeft het echtpaar, de 26-jarige fabriek sarbeider L. H. en zijn 23-Jarige vrouw G. K, H.-E., dinsdag in hechtenis genomen. De vrouw is nu door de rechter-commis- saris in bewaring gesteld. De arrestatie had plaats na een tip van een Hardenbergse arts. Hij had maan dagmorgen het kind op zijn spreekuur onderzocht De ouders lieten de dokter 's avonds opnieuw komen. Toen de arts arriveerde, trof hij het Algerijnse kind levenloos aan Sectie wees uit dat de dood vermoedelijk het gevolg was van mishandeling. Het onderzoek naar de doodsoorzaak en de achtergronden duurt, nog voort Mr. Bleichrodt. liet, desgevraagd weten dat het echtpaar verder zal worden ver hoord Hij zei dat het vermoedelijk ging om een mishandeling die uit de hand is gelopen Het meisje was met een groep van 300 Algerijnse kinderen, die allen in Parijs of in de directe omgeving wonen, voor drie maanden in Nederland De kinderen komen uit sociaal-zwakkere milieus en worden voor een bepaalde tijd van het jaar ondergebracht bij Nederlandse ge zinnen. Half februari zou ze weer naar haar ouders gaan De vader van Nadia Ouaras is inmiddels van Parijs naar Hardenberg overgeko men. Het meisje zal in Algerije worden begraven, dit in verband met het Mo hammedaanse geloof, dat wil dat over ledenen in gewijde grond moeten wor den begraven KARATSJI <AFPi - De kaper van het Pakistaanse vliegtuig in Karatsji is vrijdag avond overmeesterd door de bemanningen maarschalk Nu Khan, directeur van de Pakistaanse luchtvaartmaatschappij. Nu Khan, die in het toestel al een uur mei de kaper onderhandelde, liep een schotwond op in de linkerheup. De ongeveer 30-ja- rige man, die vrijdag de Fokker Friendship van de Pakistaanse luchtvaartmaat schappij kaapte eiste twee miljoen dollar losgeld in ruil voor 29 mensen aan boord. Hij zei geen politieke motieven te hebben, maar het geld nodig te hebben voor medische behandeling van een kanker aandoening. ROTTERDAM - Burgemeester A. van der Louw van Rotterdam is in beroep gegaan bij dc rechtspraak van de raad van state tegen de beslissing van de procureur-generaal in Den Haag, dat de hoofdinspecteur B. D. Kalma niet te handhaven was als chef van de zeden-en kinderpolitic in Rotterdam. Hij vindt dat de procureur zijn bevoegdheid heeft overschreden en verwijt hem onbehoorlijk bestuur. ..Hier was niet", aldus Van der Louw. ..KaJma's eventuele ongeschiktheid of onbekwaamheid aan de orde, maar de weigering van zijn collega's verder met- hem samen te werken vanwege zijn wijze van deelname aan een demon stratieve optocht. Het beleid in dezen behoort typisch onder de competentie Daarom heeft het voor mij geen enkele waarde, aldus Kalma. De ex-hoofdinspecteur van polititie hoopt, dat bij de behandeling van zijn zaak in de tweede kamer er bij de minis ter op wordt aangedrongen een onder zoek in de stellen naar de rol van de pro verantwoordelijkheid van de be- cureur-generaal en enkele leden van het --1R.nt.herHamQ nnlit.ieenï-r\s Vfiltrenc heerder van het korps en valt dus buiten de bevoegdheid van de procureur-gene raal' Te vroeg Rotterdams politiecorps. Volgens Kalma zijn er door zijn ex-collega's, die door de PG zijn gehoord, leugens en halve waarheden verteld. Verder vindt Van der Louw dat de pro cureur-generaal, mr. IV. A. baron van der Feltz, veel te vroeg al zijn oordeel over Kalma heeft geveld: „Het niet aanvaardbaar werd terstond uitge sproken. In feite werd hierdoor de af loop van de zaak-Kalma vastgelegd en dat zonder dat er een onderzoek naar de feiten aan vooraf was gegaan en zonder dat de burgemeester, de heer Kalma of andere betrokkenen waren gehoord". Van der Louw zegt in zijn beroepschrift dat deze handelwijze „niet in ons rechtsstelsel past" en het hem de moge lijkheid heeft ontnomen om te werken aan „herstel van vertrouwen in samen werking met Kalma" Daarnaast vindt Van der Louw da t de procureur door zijn haastige standpuntbepaling goedkeu ring leek te hechten aan het collectief optreden tegen Kalma in het korps en hij constateert dat hierdoor „de weg geopend lijkt om ongewenste collega's middels actie uit het korps verwijderd te krijgen". Voor Kalma zelf heeft het beroep, dat Van der Louw ook als bezwaarschrift bij de betrokken ministers (binnenlandse zaken en justitie) indient vrijwel geen effect meer omdat hij al had besloten het korps te verlaten, Hij maakte die beslissing bekend nadat Van der Louw hem een andere functie (coordinator rampenbestrijding) had aangeboden. Inmiddels is de procedure in werking gesteld om de 53-jarige Kalma na het definitief worden van zijn ontslag tot zijn 65e op wachtgeld te zetten. Goede zaak De heer Kalma vindt het een goede zaak, dat de burgemeester tegen de be slissing van de procureur-generaal in beroep is gegaan. Het is goed dat deze zaak wordt getoetst, aldus Kalma vrij dagmiddag in een reactie. Hij is verder van mening, dat Van de.r Feltz de laatste man \v as die het onderzoek had mogen leiden. Kalma is het met Van der Louw eens, dat de uilslag van het on derzoek al van tevoren vaststond. VOORST (ANP) - De rijkspolitie heeft vrijdagmiddag op de rijksweg Deventer-Apeldoorn een militair transport aangehouden, dat 26 lege en één volle container vervoerde van de Duitse basis Stolzenau naar Zeist. In de volle container zat een kapotte Ilawk-raket, geladen met springstof. Drie man luchtmachtpersoneel van Stolzenau zijn naar Nederland ge komen om te controleren of de raket wel vervoerbaar was. Dat bleek het geval, daarop is hij naar de vliegbasis Twente gebracht. Begin volgende week wordt de raket, teruggebracht naar West-Duitsland, aldus een woordvoerster van de lucht- imachtvoorLichtingsdienst in Den Haag. De rijkspolitie hield het militair transport aan op verzoek van de ma rechaussee. De grenspost had name lijk een pahiektelefoontje gekregen uit Stolzenau het transport tegen te houden. Daar was men er inmiddels achtergekomen een verkeerde con tainer te hebben meegeven. Het con- vooi was de grens evenwel al gepas seerd. Daarop schakelde de mare chaussee de rijkspolitie in. Hoe de fout bij het. beladen van het transport kan zijn ontstaan, kon de Iucht- machtvoorlichtingsdienst niet zeg gen. OVERKOEPELENDE INSTELLINGEN GOES - Het college van gedeputeerde staten van Zeeland vindt dat er in de toekomst plaats is voor twee streek ziekenhuizen in de provincie. Hei gaai daarbij om overkoepelende instellin gen. mét behoud van de ziekenhuis voorzieningen in verschillende plaat sen. De overkoepeling moet niet alleen bestuurlijk, maar ook medisch en tech nisch gestalte brijgen. Gs denken aan één ziekenhuiskocpel voor Zeeland be noorden de IVesterschelde en één voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Volgens gs is een dergelijke samen werkingsvorm met name m het belang van de patiënten, omdat er een slag vaardiger beleid gevoerd kan worden Het college staat erop dat de toekom stige streekziekenhuizen 'door de be volking dienen te worden gedragen Anders gezegd het bestuur behoort een afspiegeling te zijn van de samenstelling van de bevolking in een regio Eén en ander blijkt uit een verzoek van gs aan de raad voor de volksgezondheid in Zeeland (Ravoz). Gs vragen de raad om advies over de wijze waarop in de provincie de samenwerking in de vorm van ziekenhuisgroepen verwezenlijkt kan worden Het college herinnert eraan dat tijdens de begrotingsbehandeling 1978 in provinciale staten flink is aan gedrongen op de totstandkoming van overkoepelende streekziekenhuizen Gs onderschrijven in deze de gedachten vanuit de staten Het dagelijks bestuur var de raad volksgezondheid wil de commissie 'lichamelijk zieken' van de Ravoz een advies laten voorbereiden over het verzoek van gs. Overigens wordt er door de Zeeuwse ziekenhuizen, vooral de laatste tijd. ge werkt aan meer samenwerking en over leg Zohebben de drie ziekenhuisbestu ren in Zeeuwsch-Vlaanderen onlangs besloten om samen tc gaan in öcn stich ting. Het streekziekenhuis in Goes zai nauw gaan samenwerken met het Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee De ziekenhuisbesturen op Walcheren en de Bevelanden hebben afgesproken om een gezamenlijk overleg in gang te zet ten, waarbij onder andere over toekom stige nieuwe voorzieningen gepraat zal worden. Aiet nieuw Het idee om tot overkoepelende streek ziekenhuizen te komen is niet nieuw. In het concepl-proefplan 'ziekenhuis voorzieningen Zeeland', dat de raad volksgezondheid in 1974 uitgaf, wordt de opdeling van de provincie in zieken- (Slot zie pagina 9 kolom I Het Haagse toernooivelcl ee. in het licht van de eeuwigheid was het niet 'oe- O langrijk: Den Uyl die de rninis- iy ter-president geen hand wilde 9 geven na afloop van het. debat over de regeringsverklaring. Geen enkele Nederlander zal er wakker van liggen dat de PvdA-fractievoorzit- ter met deze weigering een oude ge woonte doorbrak die wil dat kamerle den na een parlementair debat de be trokken minister gelukwensen met de aanvaarding van een wetsontwerp ol met de verwerping van tegen hem ge richte moties. Bovendien: parlemen taire gebruiken zijn onderhevig aan de opvatting van de dag en worden - als dat nodig is - daaraan aangepast. Maar dat alles neemt niet weg dat. iedere poiiticu; er zich scherp bewust van is dat het on verwacht loslaten van een vaste ge woonte een demonstratief karakter kan hebben. Bij een man als Den Uyl is dat zeker het geval: op de zesde november 1956 werd hij lid van de tweede kamer en dat betekent dat hij tot de parlemen tariërs behoort met grote ervaring en kennis van de parlementaire gebruiken. Zijn weigering om Van Agt een hand te geven kwam neer op een duidelijke de monstratie. die mede opviel omdat het hier een gebaar in de persoonlijke sfeer betrof. De an y 1 ;n- I I PvdA-fractievoorzitter is achteraf met een verklaring gekomen: hij acht het ongeloofwaardig in een situatie als die van deze week in de kamer, de pre mier een hand te geven. ..ik voel niets voor de sfeer van ouwe jongens onder elkaar," aldus de voorganger van Van Agt. Is daarvan sprake, van deze aldus aangeduide sfeer? We hadden altijd be grepen dat politici elkaar weliswaar te vuur en te zwaard bestreden, maar te vens bereid waren om elkaar buiten de lijnen van het Haagse toemooiveld hof felijk te bejegenen. Dat betekent niet dat er sprake is of behoeft te zijn van ouwe jongens onder elkaar', maar van geharnaste tegen standers. die on danks diepgaande verschillen van op vatting voor elkaar respect hebben. En dat uit zich onder meer in het ri tueel van de handdruk. Toen in 1887 Domela Nieuwenhuis lid van de tweede kamer vwerd en een vijandige sfeer tegenover zich vond. was er één kamerlid dat een demonstratief gebaar van respect kon opbrengen: de antirevolutionair Keuchenius (kamerlid voor Middel burg) begroette Nieuwenhuis met een handdruk Sindsdien is er veel veran derd, waarbij het besef toenam dat poli tieke meningsverschillen niet tot vijandige verhoudingen in de persoon lijke sfeer behoeven te leiden. De laatste tijd is er echter een duidelijke neiging om een tegenstander ook in de persoon lijke sfeer demonstratief de rug toe te keren. Vorig jaar deed zich een dergelijk verschijnsel voor tijdens de stakingen: vakbewegingsleider Wim Kok wenste tijdens een t,V-discussie niet aan één ta fel te zitten met ondememersvoorzitter Van Veen. In dit beeld past nu ook de houding van Den Uyl Va. an PvdA-kant zal nu wel worden be toogd dat door een dergelijk gebaar de duidelijkheid tegenover de kiezer wordt bevorderd. Dat is ook zo. Tegelijkertijd echter wordt een stap terug gedaan ten koste van goede persoonlijke verhou dingen. Gisteravond laat zei Den Uyl in de uitzending 'Haagse kringen' van de Vara over deze kwestie dat de 'politiek nu eenmaal geen spel is.' Het was een halve waarheid: politiek heeft een duidelijk spel-element en juist, dat ele ment maakt het mogelijk dat tegen standers met elkaar kunnen blijven omgaan. Den Uyl heeft echter duidelijk willen aangeven dat de parlementaire verhoudingen grimmiger zijn geworden en dat de politieke strijd een 'totaalka rakter' heeft gekregen. Een karakter dat niet meer past bij het spel-element van het toemooiveld. Er komen harde en roerige tijden rond het Binnenhof. DEN HAAG - Bij de Tweede Kamer is het wetsontwerp ingediend, waarin - zoals reeds eerder was aangekondigd - wordt voorgesteld dc- huurverhoging dit jaar niet op 1 april, maar op 1 juli tc doen ingaan. Het wetteUjk percentage waarmee de huren mogen worden ver hoogd, is in het wetsontwerp gehand haafd op zeven. In de toelichting op het wetsontwerp wordt gezegd, dat de minder snelle stij ging van de bouwkosten een beperking vandehuurverhoging toelaat. Dat geldt ook voor de exploitatiekosten van huurwoningen, die in 1977 minder snel gestegen zijn dan was venvacht. Men gaat ervan uit, dat ook dit jaar de stij ging van de exploitatielasten nog wat verder zal afnemen. Voor het, beperken van de jaarlijkse huurverhoging heeft de regering de voorkeur gegeven aan hel verschuiven van de ingangsdatum bo ven het verlagen van het wettelijk per centage. De besprekingen tussen de Britse mi nister van buitenlandse zaken David. Owen en de leiders van het patriottisch front, Joshua Nkomo en Robert Mu gabe. zullen op 30 januari beginnen op heteiland Malta, zo is vrijdag in Londen meegedeeld-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 1