Opzienbarende toename zeegras Grevelingen Twee daders postkantoor van overval Kapelle gepakt Zelfde verontreinigingsheffing voor eigenaars tweede woningen Bergers lasten dertig meter lange scheur PZC/P Scheepsgranaat en bom gevonden op Walcherse stranden GUNSTIGE ONTWIKKELING VOOR FLORA EN FAUNA DIJKGRAAF A. M. GELUK VOOR RAAD VAN STATE: WATERSCHAPPEN WILLEN NIET GESNEDENWORDEN almanak 'REAN II' NOG STEEDS VAST BIJ KATS BIJ STORM BLOOTGEKOMEN DERDE DADER NOG VOORTVLUCHTIG ZATERDAG 14 JANUARI 1978 provincie MIDDELBURG - De hoeveelheid zeegras in het Grevelingenmeer is de laatste jaren vervijfvoudigd en beslaat nu circa 3000 hectare, wat een zeer gunstige ontwikkeling is voor flora en fauna, aldus de conclusie van dr. P. H. Nienhuis. wetenschappelijk leider van de Grevelingen-werkgroep. Deze is ingesteld door het Delta instituut voor hvdro-biologisch onderzoek, gevestigd in Yerseke. In een artikel in het tijdschrift 'nieuws over natuur, landschap en milieu'schrijft dr. Nienhuis: „GREVELINGEN NU MET RUST LATEN" ..Het Grevelingenmeer, tussen Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee. is een voor Nederlandse begrippen bijzonder groot en schoon meer. gevuld met zout water. Het is nog erg jong. in 1971 ontstaan. Toen werd de dam in de mond van de Gre velingen, die in het kader van de del tawerken gebouwd was, gesloten. Niemand kon voorspellen hoe het Grevelingenmeer zich na de afsluiting zou ontwikkelen. Er hebben zich in de korte geschiedenis van het meer dan ook al verschillende biologische ver anderingen voorgedaan. Een daarvan is de explosieve groei van het zeegras. Dit zeegras bestaat uit een halve me ter tot anderhalve meter lange gras achtige planten, die met hun wortels vastzitten in de bodem In het voorjaar begint het zeegras te groeien in augus tus bereikt het zijn maximale ontwik keling en tegen de winter sterft het weer af" Voor de afsluiting groeide ook ai zee gras in de Grevelingen, maar toen wa ren de hoeveelheden niet opvallend groter dan normaal. In minder dan vijf jaar tijd is de jaaropbrengst zeker vijf keer zo groot geworden Uit het. onder zoek van het Delta Instituut is bere kend, dat in de zomer van 1973 een oppervlakte van 1590 hectare door zeegras bedekt was In de zomer van 1975 was dit al 2766 hectare. In 1977 is het volgens dr Nienhuis toegenomen tot circa 3000 hectare, dat wil zeggen een zomeropbrengst van meer dan 35.000 ton De ontwikkeling staat nog niet stil. Zeegras groeit in rustig zout water, dat ongeveer 4 meter diep is. Zeegras groeit in rustig, zout water, dat on geveer vier meter diep is Er zijn nog open plaatsen in het Grevelingenmeer die aan de voorwaarden voldoen. Het is met onwaarschijnlijk dat het zeeg ras binnen enkele jaren ook deze plek ken zal bedekken De laatste jaren heeft men zich over de hele wereld ver is met. onwaarschijnlijk dat 't zeegras binnen enkele jaren ook deze.plek- der dan 10 procent van de zeegrasop brengst rechtstreeks gegeten wordt mmiddels achtergekomen dat zeegras een paar erg belangrijke functies ver vult in een zoutwatermeer. In dc eerste plaats zijn er allerlei die ren die zich voeden met zeegras: de vogels zijn daarvan het meest opval lende. Het menu van de knobbel zwa nen. rotganzen, meerkoeten, smien ten en wilde eenden bestaat voor een belangrijk deel uit zeegras. Wij zijn terecht trots op de grote aantal rot ganzen die in het najaar van boven de poolcirkel, waar het broedgebied is, naar het delta gebied komen om te overwinteren, aldus dr. Nienhuis. Een van de belangrijkste redenen waarom er zoveel rotganzen op het Grevelingenmeer voorkomen en deze zijn ook de laatste jaren in belangrijke mate toegenomen is de aanwezigheid van het zeegras als voedselplant een belangrijke functie van de zeegrasals voedselplant eën belangrijke functie van de zeegrasweiden is verder dat ze levensmogelijkheden bieden aan een groot aantal andere planten en dieren. Kleine visjes zoals het driedoomige stekelbaarsje en het koornaarsvisje vinden voedsel en beschutting tussen het zeegras. Ook vele kleine kreeftach tige dieren zoeken juist de zeegrasvel den op als plaats waar voedsel en be schutting is. Dit kleine grut wordt op zijn beurt weer gegeten door grote aantallen vogels, zoals de fuut en al lerlei meeuwen. Opvallend is dat min der dan 10 procent van de zeegrasopb rengst rechtstreeks gegeten wordt door vogels en de ongewervelde die ren. De andere 90 procent van het zeegras raakt los van de bodem, wordt door wind en stroming op hopen ge dreven en sterft langzaam af. Na ver loop van maanden vindt men nog slechts microscopisch kleine stukjes terug in het water op de bodem Deze massa kleine stukjes zeegras worden detritus genoemd. Dit detritus is een erg belangrijke voedselbron voor schelpdieren en wormen die ingegra ven in de bodem leven, deze dieren worden op hun beurt weer gegeten door vogels en vissen. Zo hgelpt het zeegras indirect mee om de voedsel voorraad in het Grevelingenmeer op peil te houden De ontwikkeling van zeegras in het meer is een volkomen natuurlijk verschijnsel, aldus het on derzoek van dr Nienhuis en zijn staf. De Grevelingen is een gezond Zoutwa termeer. Er is geen getij, de stromning is heel gering. In zo'n biotoop krijgen waterplanten een grote kans, met andere woorden het zeegras hoort bij de Grevelingen In de dertiger jaren is het zeegras in grote delen van het noordatlantische gebied door een geheimzinnige ziekte verdwenen. Langs de Noordamen- kaanse en Europese kust is het zeegras pas de laatste jaren weer teruggeko men. Belangrijke groeiplaatsen zijn ook de Ijorden langs de Deense kust. Opvallend is dat in de Waddenzee, waar vroeger duizenden hectaren zeegras groeiden, nooit herstel van de zeegrasbegroeiing is opgetreden. De afwezigheid van zeegras in de Waddenzee geeft de huidige dichte zeegrasbegroeiing in het Grevelin genmeer nog een extra betekenis: we kunnen er mm of meer uit aflezen hoe het in het begin van deze eeuw geweest moet zijn in de Waddenzee. Naar Ne derlandse maatstaven zijn de zeegra sweiden in het Grevelingenmeer met planten en dieren die er tussen leven, zeer zeldzaam. De zeegrasvelden zijii een levensgroot pleidooi voor een zout Grevelingenmeer In de discussie over het zout blijven van het Grevelin genmeer of het in de nabije toekomst zoet maken moet als een paal boven water staan dat de milieuwaarden, die nu langs natuurlijke weg zijn ont staan. behouden moeten blijven Na de enorme ingreep van 1971, toen een getijdenstroom veranderde in een stil staand zoutwatermeer, wat eigenlijk al uniek is in Europa, zou eigenlijk niet meer aan de Grevelingen geknoeid moeten worden, aldus dr P Nienhuis van het Delta instituut te Yerseke (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De waterschappen in de provincie Zeeland voelen er niets voor om „gesneden" te worden indien bezitters van niet- permanent bewoonde woningen een lagere verontreinigingshef fing zouden moeten betalen dan de bewoners van permanent en het provinciaal bestuur van Zee land. Deze instantiesstellenzichop het standpunt, dat de wettelijke voor schriften strikt worden nageleefd als bij de bepaling van de hoogte van de verontreinigingsheffing geen onder scheid wordt gemaakt tussen per- bewoonde huizen. De dijkgraaf van het waterschap Schouwen- manent en met-permanent bewoonde Duiveland en tevens voorzitter van de Zeeuwse Water- huizen- schapsbond, de heer A. M. Geluk, zei dat vrijdagmorgen bij de Raad van State in Den Haag. Dit hoge college van staat beraadt zich over zijn advies aan de Kroon over twee beroepen tegen de hoogte van de verontreinigingsheffing. De Zeeuwse waterschappen en de pro vincie wachten metgrote belangstelling af met welke uitspraken de Kroon in deze kwesties zal komen. Wijken ze be langrijk af van de huidige gang van za ken, dan zullen gevolgen voor het hef- fingenbeleid met betrekking tot de zuiveringstaak van de waterschappen niet uitblijven. Het eerste beroep is van mr. J. W. Scheffer uit Rijswijk. Deze eigenaar van een niet-permanent bewoonde woning ZEEUWSE Vlees Daar de poezen van ae weelc via de STER voor de buis hadden gezien hoe het vlees, dat ook hen dagelijks ivordt voorgezet, katten vinnig en vief houdt, voelden zij zich in de loop van de avond verplicht tot een de monstratie. De Europese korthaar Kneus en de zivarte bastaard Flip begonnen ermee. Ze beioogen zich omzichtig, op de tenen lopend om el kaar heen. zoals men dat bij sport- uitzendïngen ook bijivorstelaars kan waarnemen, schoten dan plotseling op elkaar af en rollebolden in een kluwen de kamer door. Daarna bood de één de ander gelegenheid tot ont snappen. zodat zij elkaar vervolgens rennend konden achtervolgen, ioaarbij de jonge Flip lelijk uit de bocht geraakte en tegen een tafel-, poot tot stilstand kioam. Ze zetten hun activiteiten echter on- middelijk voort en onderbraken die alleen om gezamenlijk en in vereni- niging de Duitse dog Bas. die wilde meedoen, naar zijn kleedje terug te blazen. Enjahoor-toen dat eenmaal was gebeurd, begaf ook de blauwe Rus Poespas zich op de speelvloer, waar-ie jarenlang niet had durven komen, omdat een vroegere hond daar een schrikbewind tegen hem voerde. Hij wilde er gewoon óók eens tegen aan, maar bewoog zich onge schoold om de beide anderen heen, waarbij zijn pogingen tot wendbaar gedrag ernstig werden belemmerd door zijn zware tors. Zijn interventie werd door de beide anderen slechts matig op prijs gesteld. Die twee ke ken elkaar eens even aan, knikten eens waarop één van de twee de Rus geniepig in een achterbeen beet. Die trok zich daarop haastig terug op de bar, zij het met de mimiek van een poes, die net bedenkt, dat-ie aan een wasbeurt toe is. De korthaar en de bastaard hadden nu weer geheel vrij spel en besloten dan ook tot een galop door het ver trek, over de vloer heen en via het meubilair terug. Daarna lasten zij een kleine pauze in. die de Europese korthaar wijduit liggend door bracht, als iemand, die wil demon streren, dat-ie later, na zijn ver scheiden. ook als decoratief kleedje, nog een nuttige functie kan vervul len. In die pauze nu besloot de dog zich weer in het veld te begeven Hij stak een speelse poot uit naar de bastaard Flip. die zich onder tafel had gezet, maar plaatste die zo ongelukkig, dat-ie er zijn wolfsklauw bij af scheurde. Ontsteld keek-ie naar het bloed, dat zich bij het wondje een uitweg zocht en met de sukkelige houding van iemand, die met een kwestie volstrekt geen raad weet liet-ie zich een verbandje aanleggen. Hij stond het geheel nog bezeerd te bezien, toen de twee poezen op hem afkwamen. Deéen hapte hem vanachter venijnig in de staart en de ander haalde licht een voorpoot over z'n gezicht. Hij trok zich hinkend en kermerig te rug op z'n kleed. Een mooikarakter geeft het niet-dat vlees, dat poezen volgens de STERzo vief en vinnig maakt. Geredeneerd wordt, dat niet-per manent bewoonde woningen evengoed bijdragen aan de vervuiling van het op pervlaktewater als permanent be woonde woningen De zuiverings middelen zijn berekend op - onder meer - beide categorieën Ook wordt aangevoerd, dat niet-per- manent bewoonde huizen een bijzon dere groep vervuilers zijn, aangezien ze in bepaalde periodes een extra belas ting voor het leidingensysteem en de zuiveringsinstallaties betekenen. Ze veroorzaken de zogenaamde stootbe- lasting, waarop de installaties speciaal moeten zijn afgestemd. Dijkgraaf Geluk bracht-metde termen vanmr. Scheffer-naarvoren, datook de reinigingsheffing die het waterschap de Brede Watering van Zuid-Beveland hem heeft opgelegd. De heer Kleinepier vindt dat zijn twee persoonshuishouden voor 1976 ten on rechte is aangeslagen voor drie ver vuilingseenheden, zoals trouwens elk huishouden dat uit twee of meer perso nen bestaat. Hij vindt het onbillijk dat eenpersoonshuishoudens de mogelijk heid hebben op verzoek te worden aan geslagen op basis van één vervuilings eenheid. terwijl die mogelijkheid niet bestaat voor tweepersoonshuishou dens. in Ouwerkerk vindt dat hij voor dat huis waterschappen er niets voor voelen „ge- ten onrechte als een volwaardige ver vuiler wordt aangeslagen. Hij wil door middel van zijn zaak bij de Kroon berei ken dat een duidelijk onderscheid tot stand wordt gebracht tussen per manent bewoonde en niet-permanent sneden" te worden. Als bezitters van niet-permanent bewoonde woningen lager zouden worden aangeslagen dan bewoners van permanent bewoonde huizen, zou dat voor de waterschappen Nederland verstrekkende gevolgen stuurboordzijde een scheur op van 20 meter. Het werd op de grond gezet; vrijdag begon men met lassen om ter plaatse de era schade te herstellen. bewoonde woningen. Hij meent dat hebben. De heer Geluk bepaalde zich niet-permanent bewoonde woningen (tweede woningen, recreatiewoningen, zomerhuisjes en dergelijke) aanmerke lijk minder bijdragen aan de veront reiniging van het oppervlaktewater. De hoogte van de verontreinigingsheffing zou daarop volgens hem dan ook moe ten worden afgestemd. De inwoner van Rijswijk vindt dat hij met zijn tweede huis in Zeeland toch al wordt geplaagd, doordat hij een hoger bedrag „vastrecht" moet betalen voor de levering van drinkwater. Voor de Raad van State zei hij er weinig voor te voelen „twee keer gesneden te worden". Mr. Scheffer is van oordeel dat de ver vuiler moet betalen naarmate hij ver vuilt en niet ongeacht de vervuiling die hij veroorzaakt. vrijdag tot Schouwen-Duiveland, en zei dat een belangrijk deel van het Schouwse huizenbestand is opgebouwd uit niet-permanent bewoonde wonin gen. De overeenkomstige visie van het Zeeuws provinciaal bestuur werd in Den Haag vertolkt door mr. A. F. Kooijman. Mr. Scheffer wenste overigens niet in te gaan op de suggestie van staatsraadlid mr. W. Scholten. dat het weieens terecht zou kunnen zijn dat bezitters van tweede woningen in sommige opzichten extra belast worden voor de luxe die ze zich veroorloven. Aansluitend Pal tegenover de heer Scheffer staan het waterschap Schouwen-Duiveland Aansluitend hield de Raad van State vrijdag een hoorzitting over het me ningsverschil tussen de heer C. Kleine- pier uit Wolphaartsdijk en deprovincie Zeeland over de hoogte van de veront- THOLEN- Op de kruising ThoolsegatlBergsediep bij het eiland Tholen is donderdagavond de Duitse duweenheid 'Rijntanï rip'hPPrK-ipinpniorTUQ^niotnnriP'TitHnci aanvaring gekomen met het 1094 ton metende Belgische binnenvaartschip 'Navarone'. Dit schip liep door de aanvaring tz - P zu-ung stuurboordzijde een scheur on van 20 meter. Het werd cm de aTand.aez.pt: vriidnn henen men met. lassen nm fernlaalsp de em verschenen. Mr. Kooijman het namens de provmeie uitkomen het verlangen van de heer Kleinepier „niet geheel on billijk" te vinden. Hij vroeg zich echter af hoe. op deze manier verder gerede neerd, huishoudens met. acht personen dan aangeslagen moeten worden. Ook hier hield de vertegenwoordiger van de provincie eraan vast dat het waterschap Zuid-Beveland volgens de voorgeschre ven weg is te werk gegaan door de heer Kleinepier voor drie eenheden aan te slaan. Zoals gemeld: de Zeeuwse waterschap pen en het provinciaal bestuur wachten met grote belangstelling af met welke uitspraken de Kroon te zijner tijd zal komen. Ze zijn vooral benieuwd met het oog op mogelijke gevolgen voor het hef- fingenbeleid. Aanwijzingen over de mo gelijke inhoud van de kr'oonuitspraken zijn er nog niets mede omdat de adviseur van de Raad van State - in dit geval bijvoorbeeld het ministerie van verkeer en waterstaat - nog niet van zich heeft laten horen. De betrokkenen leiden uit dat feit twee mogelijkheden af: het ministerie heeft er vertrouwen in dat de uitspraken niet zullen verande ren: het ministerie neemt een afwach- tendehoudingaan, omdat hetnietzeker is van de zaak. Dijkgraaf Geluk vertrouwt - wat de Schouwse zaak betreft - op de eerste mogelijkheid. Hij zei vrijdag desge vraagd: „We kunnen nu wel gelijk heb ben, maar nu moeten we het ook nog krijgen". De vertegenwoordiger van de provincie Zeeland, mr. A. F. Kooijman, sprak van twee „testrcases". THOLEN - Personeel van de scheep swerf in Hansweert heeft vrijdag het grootste deel van de scheur in het Bel gische binnenvaartschip Havarone op de Prinsesseplaat bij Tholen dicht gelast. Het schip liep donderdagavond bij een aanvaring met de Duitse du weenheid Rijntank 17 een ruim dertig meter lange en 50 centimeter brede scheur op. Bij laag water kon vrijdag ongeveer 25 meter van de scheur met stalen platen worden dichtgelast. Vrijdagavond werd verwacht dat in de loop van de nachthet MIDDELBURG-Bij de storm van afge lopen woensdag- op donderdagnacht zijn op de stranden van Walcheren twee nog uiterst gevaarlijke projectielen uit de tweede wereldoorlog blootgeko- men. Op het strand van Domburg, ter hoogte van Westhove, werd een vliegtuigbom van 500 (Engelse) ponden gevonden en tussen Valkenisse en Dis hoek stak een, van zeer zwaar scheeps geschut afkomstige granaat dertig cen timeter met de kop boven het zand. De Explosieven Opruimingsdienst (EODi uit Culemborg heeft vrijdagmiddag met het oorlogstuig afgerekend. Vrijdagmorgen werd op het strand bij domburg de vliegtuigbom voor zover nodig gedemonteerd. De bom werd daarna meegenomen naar Culemborg. Vrijdagmiddag liet de Explosieven Op ruimingsdienst de aan de voet van de duinen gevonden granaat op het strand exploderen. De rijkspolitie zorgde daarbij voor afzetting van het strand. Om ongeveer vier uur kwam de granaat tot ontploffing, de klap was tot ver in de omtrek te horen. De bom op hel strand bij Westhove werd donderdag door een wandelaar gevon den; eveneens eergisteren ontdekte een rechercheur uit Vlissingen de blootge- komen scheepsgranaat op het strand tussen Dishoek en Valkenisse. Dat ge beurde. toen mensen van de Vlissingse politie hier aan het trimmen waren. Voor de mensen van de rijkspolitie die bij het afzetten van het strand betrok ken waren, zoals opper Janse van de groep Valkenisse staat het vast dat er nog steeds veel van dergelijk nog altijd dingen gevonden', aldus de heer Janse, gevaarlijk oorlogstuig in de duinen „enhoe ouderhoe gevaarlijker, want ze moetzitten.„Nogregelmatig wordener roesten door". karwei zou kunnen worden voltooi'. Het is de bedoeling dat de Navaroï daarna naar Bergen op Zoom wordt j? bracht, waar de lading kolen zal wore: gelast. Vervoltgens moet het schip A definitief gerepareerd worden. Rean II De binnenvaarttanker 'Rean II', dieii de nacht van woensdag op donderdï ongeveer tweehonderd meter ten wi ten van de veerhaven bij Kats op slikken vastliep, is ook vrijdag nltl vlotgekomen. De slepers 'Coby' en 'Anjo' van slef? dienst W. Muller uit Temeuzen, i vrijdag de 'wacht overnamen' van sleper 'Nieuwland' en het bergingsvar tuig 'Dolfijn' (beide eveneens van Mti ler) deden zelfs geen poging hetschipta te krijgen. De 211 brt metende tante ligt namelijk zeshonderd meter vanm laagwaterlijn vast waardoor er als ge volg van de noord-oosten wind te weinig water bij komt. Bij Muller hoopt ine dat er zondagmorgen als naar verwach ting de'wind naar het noord-westen gedraaid een geslaagde poging te kun nen ondernemen. De 'Rean II' overigens leeg onderweg van Amen foort naar Antwerpen. De vliegtuigbom op het strand van Domburg. OOK BETROKKEN BIJ GROTE ANTIEKDIEFSTAL KAPELLE - Met de aanhouding van twee verdachten heeft de rijkspolitie de overal die 29 december van het vorig jaar op het postkantoor in Kapelle is gepleegd opgelost. Op verzoek van de rijkspolitic in Kapelle hield de Am sterdamse recherche de 18-jarige M. W. A. H. en de 30-jarige H. K. aan. Beiden hebben inmiddels bekend de overval te hebben gepleegd en zijn inmiddels van Amsterdam naar Kapelle overge bracht. De politie speurt nog naar een derde dader die nog op een onbekende verblijfplaats is. Een woordvoerder van de rijkspolitie in Kapelle toonde zich vrijdag opgelucht, dat de roofoverval binnen betrekkelijk korte tijd kon worden opgelost. Aan vankelijk leek het moeilijk een spoor te vinden. De drie daders gingen er in een gestolen auto met de buit - 3.000.-. vandoor. Omdat de derde dader nog voortvluchtig is wilde de rijkspolitie hangende het onderzoek nog geen me dedelingen doen hoe men de overval heeft opgelost Navraag bij de Amsterdamse gemeen tepolitie leerde, dat beide daders nog meer op de kerfstok hebben. Een woordvoerder van de politie in de hoofdstad deelde vrijdag mee dat bei den ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de omvangrijke diefstallen van de laatste tijd, waarbij ook de sexclubhouder Aage M. zou zijn betrokken Zoals bekend zit M. momen teel in voorarrest Ze worden verdacht vorig Jaar mei op twee plaatsen in Noord-Holland antiek te hebben gesto len. Een deel daarvan is inmiddels bo ven water, een deel, buitgemaakt bij een inbraak in de hoofdstad, is nog spoor- Omstreeks kwartover negen op de och tend van de 29e december drongen twee van de drie gemaskerd het postkantoor aan de Biezelingsestraat in Kapelle binnen. Van één van de twee kreeg kan toorhouder Burger een trap in de zij. Met een gereedstaande auto en met de 3000,-. buit verliet het drietal Kapelle. Op de Plasweg in Kapelle zijn ze in een andere auto overgestapt. De auto waarmee ze er met de buit vandoor gin gen was gestolen Sindsdien ontbrak van hen ieder spoor. Door intensief speurwerk en nauwe sa menwerking met de andere politiekorp sen slaagden de districtsrecherche van de rijkspolitie en de groep Kapelle er tenslotte in, de identiteit van de daders vast te stellen. Over de aanhouding van de derde dader is men inmiddels opti mistisch. BELGISCH SCHIP MET MACHINESCHADE NAAR HANSWEERT TERNEUZEN - Om kwart voor drie! de nacht van donderdag op vrijdi hebben de sleepboten 'Holland' en 'Zff land' van de sleepdienst Willem Mulle de 4000 ton metende binnenvaarll» lier 'Gigan Thea' vlot getrokken. De tanker liep donderdagavond vastop de Westerschelde de bij boei 12 in de ?z- van Temeuzen Het schip liep aan grond bij 'vallend water'. Daardoor oc stond het gevaar dat de tanker kon ken Door toedoen van de sleepbotë kon dat gevaar bezworen worden 0: kwart voor drie donderdagnacht trol ken de slepers de tanker vlot. Het schï dat toestemming kreeg om de reis na- Gent te vervolgen, was wel bf schadigd-er zat een knik in een le? tank- maar direct gevaar bestond f nietl Advertentie iSM?® JU tel. 01189-1900, b.g.g. 1965- Reserveringen: diners - partijen - koffietafï- a la carte vlees- en visspeciaiiteit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 2