i Nederland toch geplaatst als nummer 1 van groep 4 Deel 5 is niet zo leuk. K0RTSJN0J BEREIKT ZIJN DOEL: UITDAGER VAN ANATOLI KARP0V ANTHEUNISSE FAVORIET VOOR DELTA CROSS Shell helpt PETER POST IN MINEUR: HET GAAT FOUT MET DE ZESDAAGSE alle wedstrijden in eerste ronde in mendoza PZC/s 15 ITALIEllU SAMEN MET ARGENTINIË IN GROEP Argentina '78 Shell helpt. ikFJiftkra je wel en niet moet doen in noodsituaties. EEN WINNAAR IN DE LOTTO MERCKX 0E BESTE Wedstrijdleider noemt Pijnen schuldig onevenwichtig veld DRIE ZEEUWSE RENNERS IN ZESDAAGSE ROTTERDAM Spasski gaf direct op Verrassende nederlagen van Vultink en Van der Smissen ,VR VRIJDAG 13 JANUARI 1978 sport BUENOS AIRES - Het Nederlands elftal is voor het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal in Argentinië geplaatst als nummer één van groep vier. Dat heeft het organisatiecomité in Buenos Aires donderdag na een vier uur du rende vergadering besloten. Als groepsaanvoerder speelt Nederland alle wed strijden in de eerste ronde in Mendoza. een stad in de westelijke Andes op meer Ban duizend kilometer afstand van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. De plaatsing van Nederland is te dan- Iten aan KNVB-bondsvoorzitter Wim Meuleman, die alle mogelijke wegen heeft bewandeld om Oranje in Mendoza geplaatst te krijgen. „Ik ben hier erg verheugd over", liet Meuleman don- deMagavond weten. Dinsdagavond ben ik m Buenos Aires gearriveerd. Twee dagen lang ben ik aan het lobbyen ge- leest Ik heb met iedereen gesproken en steeds weer het standpunt van Neder land uiteengezet Wij wensten geplaatst te worden, omdat het Nederlands elftal als vtce-wereldkampioen daarop recht Pretest Over de plaatsing van Nederland heeft de KNVB wekenlang in onzekerheid verkeerd. Joao Havelange, voorzitter van de wereldvoetbalbond FIFA, had al verschillende malen te kennen gegeven dat Italië als aanvoerder van groep vier geplaatst zou worden. Meuleman te kende vorige week tegen die plaatsing officieel protest aan. „Wij hebben meer rechten dan Italië", was het argument van Meulemans protest. Meuleman wist zich gesteund door de voorzitter van het organisatiecomité Hermann Neuberger. Woensdag liet Neuberger nog weten, dat de uitspra ken van Havelange niet serieus geno men moesten worden. „Havelange heeft over de plaatsing niets te zeggen", verklaarde Neuberger. „Dat is een zaak van het organisatiecomité". Inmiddels zat de voorzitter van de KNVB ook niet stil. Meuleman: „Op een gegeven ogenblik wist ik niet meer waar ik aan toe was. Havelange had in inter views gezegd, dat Italië geplaatst was. maar toen ik hem woensdag ontmoette deelde hij me mee dat ik me geen zorgen hoefde te maken. Voor alle zekerheid heb ik het standpunt van de KNVB nog eens uitvoerig op papier gezet en voor de vergadering van het organisatiecomité aan Neuberger meegegeven". Meuleman heeft dagen in spanning ge leefd. „De Argentijnse kranten hebben aan het protest van de KNVB uitvoerig aandacht besteed, maar telkens las ik dat aan het protest van Nederland voorbij zou worden gegaan en Italië geplaatst zou worden. Ik was dan ook bang dat ik me met mijn pleidooi hier in Argentinië erg onbemind zou ma ken". Donderdag werd het protest door het organisatiecomité behandeld. Meule man: „Er is vier uur lang over vergaderd Op een gegeven ogenblik kwam Teofilo Salinas, de voorzitter van de Zuidame- rikaanse voetbalbond, naar me toe om me te feliciteren. Nederland was ge plaatst". Italië Voor de Italiaanse UEFA-voorzitter Franchi was de beslissing van het or ganisatiecomité een teleurstelling. De Italianen hadden graag in Mendoza ge speeld. omdat in die omgeving 300 000 Italianen wonen. De Italiaanse voetbal bond is uiteindelijk met een compromis akkoord gegaan Italië zal worden inge deeld in groep één bij Argentinië en speelt zijn wedstrijden in Buenos Aires. Nu Nederland in Mendoza is geplaatst, is het zogoed als zeker dat Oranje wordt ondergebracht in hotel Potrerillos. Meuleman: „Bondsarls Kessel en ver zorger Pierre van de Akker zijn op dit moment in Mendoza om de accommo datie te bekijken. In Potrerillos hadden we al voorlopig gereserveerd. Dat zal nu ongetwijfeld een definitieve reser vering worden". In Nederland is de plaatsing van Oranje met gejuich ontvangen. Assistent- bondscoach Jan Zwartkruis had allang niet meer op de plaatsing van Neder land gerekend. „Na de berichten van de laatste dagen was ik ervan uitgegaan, dat Italië geplaatst zou worden. De be slissingvan het organisatiecomité komt dan ook als een verrassing Het is een geweldig voordeel, dat we als nummer één in Mendoza zijn geplaatst. We hoe ven nu niet te verhuizen. Als nummer twee zouden we één wedstrijd in Men doza hebben gespeeld en twee in Cor doba". Bondscoach Ernst Happel was met de plaatsing minder in zijn sas. „Iedereen had erop gerekend, dat Italië in Men doza zou worden geplaatst", ver klaarde de Oostenrijker. „De Italianen, die in Mendoza wonen, zullen ongetwij feld teleurgesteld zijn. Op hun steun hoeven we niet te rekenen. Ik had het prettiger gevonden als Nederland na Italië als nummer twee in Mendoza was geplaatst. We hadden dan wel moeten verhuizen, maar hadden dan in ieder geval het publick niet tegen ons ge had". Naast Nederland zijn ook Argentinië, West-Duitsland en Brazilië geplaatst De overige twaalf landen worden zater dag via loting over de vier groepen ver deeld. Het organisatiecomité heeft voor de loting de volgende regels opgesteld: Argentinië is geplaatst als nummer een van groep één. Italiè is in deze groep als tweede geplaatst West-Duitsland is geplaatst als nummer één van groep twee. Brazilië als nummer één van groep drie en Nederland als nummer éen van groep vier. Schotland, Spanje en Polen loten om de tweede positie in de groepen twee, drie en vier. Peru en Mexico loten om de derde plaats in groep twee en vier Hongarije en Zweden loten om de derde plaats in groep één en dne. Iran. Tunesië. Oostenrijk en Frank rijk loten om de vierde plaats in de groe pen één tot en met vier. Het Nederlands elftal speelt zijn wed strijden in de eerste ronde op 3. 7 en 11 juni in Mendoza. De boekjes in de „Shell helpt',-serie gingen tot nu toe over vrij aardige onderwerpen. Deel 5 is, zoals u hiernaast ziet, heel wat minder vrolijk. Het gaat over die situaties, waar je als automobilist eigenlijk liever niet bij stil staat. Maartoch...ongelukken gebeuren nu eenmaal. En elke automobilist heeft wel eens meegemaakt dat het bijna mis ging. Daarom is het goed om te weten, wat je op zon moment nog kan doen om brokken te voorkomen. En vanzelfsprekend staat ook in deel 5 hoe je voorkomt.dat je in noodsituaties verzeild raakt. .Shell helpt',' deel 5 is een boekje dat eigenlijk elke automobilist moet lezen. In de loop van de volgende week valt het daarom bij alle Nederlanders in de bus. ZIERIKZEE - Johan Antheunisse kan morgen (zaterdag) tijdens de zesde Delta Cross in domaniale bossen in Westcnschouwen zijn toch al bijna on aantastbare koppositie in de Zeeuwse crosscompetitie nog eens verstevigen. De Marathon-atleet is torenhoog favo riet voorde zege van de wedstrijdloop door bet fraaie natuurgebied op Schouwen en een overwinning zou be tekenen dat dé eindzege van de cross competitie hem haast niet meer kam ontgaan. Antheunisse heeft na drie wedstrijden de leiding in het klassement. Hü heeft in het verleden al aangetoond in het mulle zandgoed weg te kunnen en Wim Schot van de organiserende atletiekvereni ging Delta Sport uit Zlerikzee zou dan ook niet weten wie hem moet verslaan. „Hy kan natuurlijk op tegenstand reke nen van Kees van Dalen van AV'56, die indeGoese Wallenloop een enorme in druk maakte. Een andere loper die goed voor de dag kan komen is Henk Lindner van Marathon". Het valt te bezien of Leon Wijers van Quick Nijmegen party is voor de Zeeu wen. Wijers was deze zomer de verras sing tydens de halve marathon in Goes, waar hij beslag legde op een tweede plaats. Maar een halve marathon over een harde ondergrond is altyd iets heel anders dan negen kilometer op een zachte bodem lopen. De Delta Cross zal waarschijnlijk het deelnemersrecord gaan breken. Tot nu toe hebben al 300 KNAU leden voor de wedstrijden ingeschreven. Het meren deel (ongeveer negentig procent) komt tut Zeeland. „Je ziet toch elk jaar dat de crosscompetitie meer gaat leven by de atleten. Want dat is eigenhjk de enige inzet bij ons. Prijzen in natura geven we niet, evenmin als reisgeldvergoedingen laat Schot weten. „Het standpunt van K -nze vereniging over reisgeldvergoe- wa3 jjjjjp11 's dat wel weet waar je aan le begint, maar niet weet waar het eindigt, inii- Er wordt zaterdag alleen maar gelopen degj om ereprijzen" ni| Hegemonie IBij dc dames en meisjes zal de hegemo- :a3:j "LS HAAG - De eerste lotto van het etórij nieuwe jaar .heeft een winnaar opgele- de£4 verd voor de hoofdprijs. Het totale Pdjeenbedrag bedroeg 1.778.911,08 vo®i jolden, waarvan de enige winnaar van de eerste prijs bruto 666.666,67 gulden id nie van de familie De Nijs hoogstwaar schijnlijk onverminderd voortgaan. Brigit de Nijs is favoriet bij de dames (2800 meter), Karin dc Nijs bij de meis jes A (eveneens 2800 meter), Ingrid de Nijs bij de meisjes B (2000 meter) en Margot de Nijs bij de meisjes C (1500 meter). Alleen Veerle de Nijs (een D- meisjei heeft zich nog niet kunnen mengen in de tweestrijd van Celine van den Berg (Zeeland Sport) en Jacolies van Gastel (Delta Sport) RKHAV, de vereniging van de zusjes De Nijs, heeft in de meisjes-categorie dus nog één streven, voordat de heerschappij com pleet is. Johan de Vlieger (Marathon) zal de eerste plaats bij de jongens A (5400 me ter) wel voor zich opeisen en Kees Suijkerbinjk van Diomedon lijkt de grote favoriet voor de eindzege van de 3600 meter lange wedstrijd in zijn klasse, die van de B-jongens. Spannend kan het worden bij de jongens C, waar Kees Goossen van AV'56 en Edward de Leng van Zeeland Sport 2300 meterlang de strijd met elkaar zullen aanbinden. Bram Hoogesteger van AV'56 is kan didaat voor de zege bij de D-jongens. die twee kilometer moeten afleggen. De wedstrijden beginnen morgenmid dag om 13.00 uur met wedstrijden voor pupillen. Om 15.00 uur starten de heren senioren en veteranen. Op een andere plaats (by de hoofdingang van de do meinen) startxomxl4.30 starten om 14.30 uur de prestatielopen, waarvoor kan worden ingeschreven by café res taurant Zeelust. De deelnemers kunnen kiezen uit een afstand van vier of acht kilometer. Die keus hoeft niet vooraf gemaakt te worden. Tydens het lopen staat het iedereen vrij er nog een ronde van vier kilometer by te nemen of te stoppen. Voor iedereen die de pres tatieloop volbrengt ligt er een orginele herinnering te wachten. PARIJS - Eddy Merckx is don derdag in Parijs door het Franse sportblad "L'equipe" uitgeroepen tot de beste na-oorlogse profwielrenner. Zelfs de vijvoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk Jacques An- quetil en de legendarische Italiaan Fausto Coppi vormden geen enkele bedrieging voor Merckx. Bij de eerste tien van het klassement komen vier Belgen (Merckx, Van Looy. Van Steenbergen en Bartalivoor. Uitslag verkiezing. 1 Eddy Merckx (Bel) 886 punten, 2 J acques Anquetil (Fra539, 3 Fausto Coppi (Ita) 444,4 Felice Gi- mondi (Ita) 310, 5 Louis Bobet (Fra) 247. 6 Rik van Looy (Bel) 241. 7 Gino Bartali (Ita) 222, 8 Ferdi Kuebler (Zwi) 211, 9 Rik van Steenbergen (Bel) 183 en 10 Roger de Vlaeminck 164. f Door Peter de Jonge) ROTTERDAM - „Het gaat de verkeerde kant op met de zesdaagse Bijna stame lend kwamen die woorden over de lippen van Peter Post. De oude meester kon zijn onlustgevoelens niet langer onderdrukken. Zes jaar geleden bedacht hij een soort toverformule, waardoor de Zesdaagse van Rotterdam uitgroeide tot het enige winstgevende sportevenement van het sportpaleis Ahov. De lijn van de afgelopen jaren wilde hij voortzetten, maar Post struikelde in zijn drang om een klinkend en evenwichting deelnemersveld te creëren over de individuele eisen van renners en de commerciële belangen van sponsors. Daardoor ontbreken bijvoorbeeld ve detten van het afgelopen wegseizoen als wereldkampioen Francesco Moser. de revelatie van het voorseizoen Bernard Hinault, Freddy Maertens en Dieter Thurau De sponsors vinden dat zy zich maar moeten gaan concentreren op het wegseizoen, dat nu eenmaal meer pu bliciteit oplevert dan zes dagen rondjes draaien in het rokerige Rotterdamse Ahoy. En de specifieke baanrenners wa ren ook al niet meegaand Zij stellen hun eisen en proberen een zo'n sterk moge lijke koppelgenoot te krijgen. Dat heeft Peter Post tmiddenin gesprek met Jan Raas tlinks) en Cees Priem dan weer tot. gevolg dat de krachtsver schillen mijlenver uiteen komen te lig gen en het gevaar is dan aanwezig dat er een eentonige voorstelling aan het pu bliek wordt voorgeschoteld Die kans is levensgroot aanwezig nu René Pijnen uit Hoogerheide by zijn voormalige ploegleider Peter Post heeft afgedwongen dat hy van donderdag 26 tot en met dinsdag 31 januari in Rot terdam rijdt met de Australiër Danny Clark, 's werelds snelste baancoureur van dit moment. „Pynen-Clark is een té sterke ploeg", stelde Post triest vast. „Maar Pijnen wilde niet meer met Kar stens rijden. Het is onbegrijpeüjk dat hy geen begrip wil opbrengen voor de zes daagse van Rotterdam. Hy heeft me in een hoek gezet en daar zal ik voorlopig wel blijven staan", mopperde Post Controverse De opstelling van Pijnen (die vorig jaar samen met Clark in Ahoy de hoofdprijs greep) komt wellicht voort uit het feit dat er een controverse is tussen hem en Post. Pijnen immers hoorde eind vorig jaar dat er voor hem geen plaats meer was in de formatie TI Raleigh, waarvan Post ploegleider is. Kort gezegd: Pijnen werd op straat gezet. Voor de Britse firma was hij commercieel niet aan trekkelijk genoeg. Post: „Als hij vijf tien zesdaagsen rijdt, draagt hij veer tien keer geen reclame omdat de or ganisatoren van de andere zesdagen dat niet willen. Aan zo'n jongen heb je niets als firma". Pijnen verloor zijn contract en Post had geen greep meer op Nederlands beste pistier Voor Pijnen is het dus zaak om in RENE PIJNEN CEES BAL de zesdaagse zoveel mogelijk geld te Günter Haritz, Cees Priem met Wilfried verdienen nu er een stukje zekerheid is Wesemael en Kees Bal met Horst weggevallen. Voor de motieven van een Schutz Raas heeft met Haritz in Maas wedstrijdleider -een redefijk evenwich tig veld samen stellen waardoor er in de koppelkoersen (waarin de eindzege voor een groot deel wordt beslist) volop strijd is- is zo'n renner dan minder gevoelig. Een mentaliteit die Post met. kan be grijpen: „De meeste renners zeggen te genwoordig: als ik geen contract bij jou kan krijgen ga ik lekker op vakantie. Er zyn toch zesdaagsen genoeg tricht bijzonder goed gepresteerd en verkeert momenteel in een puike condi tie. Kees Bal rijdt met zyn Bode- ploeggenootSchutz. PostoverBal: „Bal hebben we een paar jaar gemist in de zesdaagse, maar hy wil toch weer terug. Hy heeft een moeilijke tyd achter de rug, maar ik hoop dat we na een tyd van hem kunnen zeggen: Hy is er weer". Voor Priem geldt de Rotterdamse zes- Talonrctallinn daagse zuiver als training. Van hem en I eieursiemng zjjn maat Wesemael (redeüjk fietsend Een grote teleurstelling voor Post. die achter de demies) moeten dan ook geen met enige bitterheid stelde: „Het heeft wereldschokkende prestaties worden me nog nooit zoveel moeite gekost om verwacht. De overige koppels zyn: Ponsteen-van Gerwen. Bracke-Debosscher, Ritter- Frank, Venix-Allen, Knetemann-Hem- pel en Van den Hoek-Hermann. Hoewel de zesdaagse misschien door dat wat verkreukelde veld sportief (in relatie met de zesdaagse een toch al ter discus sie staande term) iets minder aantrek- By de overige deelnemende ploegen zit- kelyk zal zijn is er evenals voorgaande ten geen echte bedreigingen voor de jaren een zeer gevariveerd programma Nederlands-Australische combinatie of te verwachten Juist, door de snelle wis- het zou Karstens (wellicht verbeten selingen van de programma-onderdelen omdat Pynen zo nadrukkelijk laat we- heeft met name de zesdaagse in Ahoy een rennersveld samen te stellen als dit jaar" De enige koppels die Pynen en Clark wat tegenspel kunnen bieden zyn de Duitsers Peffgen en Fritz (winnaars van Bremen en Keulen) en natuurlijk het Belgische koningskoppel Merckx/Sercu ten „iets" tegen hem te hebben) Schuiten moeten zyn. Onder de dertien ploegen zij drie koppels met een Zeeuwse renner Dat zijn Jan Raas met 'n eerste toto van 1978 waren dertig weinemers die alle resultaten juist hadden voorspeld, zij ontvangen ieder bruto 4.220.30 gulden. De resultaten van lotto en toto 1 zijn: lotto: de inleg be joeg 3 465.457,00 gulden en er was een Pnjzenpot van 1.778.911.08 gulden. De uitkeringen zijn: Eerste prijs: één win bar, die brutoi 666.666.67 ontvangt Tweede prijs: zeven winnaars, die ieder 'V-i «o*0 2315,60 ontvangen.Derde prijs: 378 winnaars, die elk 653,20 ontvan- 9905!! ü6n Vlerde PnJs: 14736 winnaars, uitke- 23,50. Vyfdeprijs: 13235 winnaars, wtkering eveneens 23,50. TOTO De inleg bedroeg 666.364,00 gul oen, het aantal winnaars was 8.629 en er 316.522,90 gulden aan prijzengeld «schikbaar. De prijzenpot is als volgt 'erdeeld: Eerste prijs, winnaars, per 'outloze kolom ƒ4.220.30 bruto. vxr: f,.ee<*e Prijs: 712 winnaars, ieder *r Derde Prijs: 7.887 winnaars. jrtcei u'tkering 14.00. BELGRADO - Victor Kortsjnoj is de uitdager van de wercldkampioenscha- ken Anatoli Karpov. Door donderdag middag de afgebroken, achttiende partij in winst om te zetten werd Kortsjnoj met 10 1/2 punt winnaar van de tweekamp Spasski, die op 7 1/2 punt bleef staan. De voortzetting van de achttiende partij duurde nauwelijks dertig seconden. De met wit spelende Spasski had met zijn 41e zet, die hij on der couvert had afgegeven, de slechts denkbare voortgang gekozen: 41. Dc4-Dc3. Onmiddellijk nadat scheids rechter Kazic de zet op het bord had uitgevoerd, gaf Spasski op. Zonder zijn tegenstander te feliciteren verliet de Rus het strijdtoneel. „Ik heb nog nooit zo'n match gespeeld in mijn hele leven", verzuchtte Kortsj noj. „Nog nooit ben ik zo nerveus ge weest. Wat het schaken betreft, over klaste ik Spasski. Maar ik verloor de psychologische oorlogsvoering." Voor de 46-jarige uitgeweken Russische grootmeester breekt nu het moment aan. waarvoor hij anderhalf jaar heeft geploeterd: de directe confrontatie met Anatoly Karpov; in Viktor's ogen de verpersoonlijking van alle slechtheden, die hij het Sovjetrussische systeem aanwrijft. „Een hielelikker van het re gime", zo noemt hij de 20 jaar jongere Tolja. „Een speler van bescheiden kwa liteiten. Maar wel één die elk jaar iets heeft bijgeleerd en daarom niet onder schat moet worden." Reeds vier jaar geleden zaten Kortsjnoj en Karpov tegenover elkaar. In de fi nale van het kandidatentoernooi in Moskou. Karpov won destijds met 12 1/2-111/2 en kreeg een half jaar 1 ater de wereldtitel thuisgestuurd. omdat Bobby Fischer het niet eens was met de voorwaarden waaronder de tweekamp om de titel zou dienen te worden ge speeld. Die regels gelden nog steeds: wereldkampioen is degene die zes par tijen wint. Remises tellen niet mee. Ge zien het onvoorspelbare aantal par tijen zijn er slechts weinig steden, die zich financieel krachtig genoegzijn om zich kandidaat te stellen. Eerste kans hebber is Hamburg. De beslissing valt na overleg met Karpov en Kortsjnoj tijdens een vergadering van het fi de- bureau volgende maand in Manilla- De kans dat. Kortsjnoj en Karpov te genover elkaar komen te zitten :s vry groot. Er is Kortsjnoj alles aan gelegen om te bewijzen, dat hij m het westen zijn schaaktalenten beter kan ontplooien dan hem ooit.in de Sovjet-Unie vergund was. Toen hij zich nog schikte in de wen sen van de Sovjetrussische schaakbond bereikte hij tweemaal de finale van het kandidatentoernooi. Beide malen we I'd hij verslagen. Eenmaal door Spasski. de andere keer door Karpov Korsjnoj be weert nog steeds dat tegen Karpov hem destijds de zege is 'ontstolen', omdat de schaakbonzen in zijn land van mening waren dat er op de boerenzoon uit de Oeral beter staat viel te maken dan op de laatbloeier uit Leningrad, die boven dien van haiyoodse afkomst is. Karpov van zijn kantheeft er genoeg van te boek te staan als 'gratis' tocvalskampioen „Ik zal tegen de heer Kortsjnoj aantre den. zodat er eindelijk duidelijkheid komt. wie nummer één in het inter nationale schaakcircus is", aldus de we reldkampioen Het toeval wil, dat Kortsjnoj sinds zijn 'onderduiken' in Amsterdam na het IBM-toemooi van 1976, toen hij zijn vrouw en zoon in Leningrad achterliet, op zijn weg naar de titel uitsluitend vroegere landgenoten op zijn weg heeft ontmoet. Hij versloeg achtereenvol gens Petrosjan (6 1/2 - 5 1/2), Poloega- jevski (8 1/2 - 4 1/2) en Spasski (10 1/2 - 7 1/2). Naar de mening van Kortsjnoj hebben de Russische autoriteiten alles in het werk gesteld om te voorkomen, dat het tot een rechtstreekse confronta tie met Karpov zou komen. Microgolven Halverwege de match, toen hij een vrijwel onaantastbare voorsprong van vier punten had genomen, kreeg hy het vermoeden dat Russische KGB-agen- ten uit de omgeving Spasski microgol ven of andere mysterieuze stralings bronnen op het schaakbord nchtten om hem het denken te verhinderen. „De Russen hebben dat wel eens meer ge daan". aldus Kortsjnoj's secondant Raymond Keene. „Enzij ontdekten, dat het mogelijk was. maar dat hetevenzeer op de tegenstander inwerkte Toen Spasski dan ook het schaakbord begon te mijden en zich tussen de gordijnen van het podium terugtrok, vreesde Kortsjnoj het ergste Hy verloor de con trole over zijn zenuwen en gaf vier par tijen achtereen gewonnen „Ik geloof nu wel dat niemand stralen tegen mij ge bruikte". verklaarde Kortsjnoj toen donderdag eenmaal vaststond, dat hij Spasski had uitgeschakeld. „Maar we tenschappelijk is het mogelijk. Dus moeten we er rekening mee houden in de match tegen Karpov. Eén van zijn Zwitserse intimi Yves Kraushaar ging nog iets verder. Hij onthulde dat Kortsjnoj op oudejaars avond de tweekamp niet meer reg lementair achtte op grond van unfaire beïnvloeding. Kraushaar kondigde een persconferentie aan over de psychoso matische effecten in deze tweekamp. Veel rust krijgen Kortsjnoj en Karpov de komende maanden niet. Kortsjnoj is ingeschreven voor het 40e hoogoven toernooi. dat op 19 januari begint en komt verder uit in een toernooi in Israël. Karpov doet mee aan een grootmeester- toernooi in Joegoslavië samen met on der andere Spasski en de halve finalist van het kandidaten toernooi Lajos Por- tisch. het flitsende karakter van cusporgramma met goed getrainde en hardwerkende artiesten. Dat het pu bliek daar wel vertrouwen in heeft, mag blijken uit het feit dat er nu al 20 000 kaarten zijn verkocht in de voorver koop Dat is tien procent meer dan vorig jaar. Overigens is er nog plaats genoeg, want Ahoy kan per avond 8000 toe schouwers een zitplaats bieden Het re cord aantalbezoekers is 53.000 Iedere avond is er een voorprogramma van de amateurs. WYCHEN (ANP) - Het toemoi om het Nederlands kampioenschap anker-ka der 71/2 is donderdag in VVychen be gonnen met enkele grote verrassingen. In de eerste ronde gingen de favorieten voorde titel, Christ van der Smissen en Hans Vultink, ten onder. De uitslagen van de eerste ronde zijn: W v Deventer (Den Haag) 300 10 115 30 00 C v d Smissen iWlllebrord) 212 10 93 21.20 W. Steures (Nijmegen) 300 21 46 14.28 J. Bongers (Nijmegen) 228 21 38 10 85 L Havermans iZundert) 195 19 45 10.27 J Bessems iCadter en Keer): 300 19 80 1 5.78 B Velthuis fOldenzaal) 300 15 87 20.00 H .Vultink (Groenlo) 283 15 109 18.80 Crist van der Smissen en Hans Vultink hebben zich in de tweede ronde gere vancheerd voor hun nederlagen in de eerste ronde. De eerste uitslagen van de tweede ronde zyn: Van der Smissen 300 2 248 150.00 Steurcs 77 2 40 38 50 Bessems 253 7 93 36.14 Vultink 300 7 129 42 85

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 15