Opleiding jeugd door schrijnend bij St. Aloysius aan wilskracht OPGERUIMD STAAT H PIET BOONE: WILNO KAN IN VIER JAAR EREKLAS HEREN BEREIKEN 'WE WILLEN ZO SNEL MOGELIJK WEER IN DE EREKLASSE SPELEN' PZC 17 GEEN VERVANGER TE VINDEN VOOR BELG ROMAIN SCHALLEY REMY MANGNUS: 'MAAR WE MOETEN KAMPIOEN WORDEN' ffBH una Vivian en Sterra Blanckaert: Als het huidige team bij elkaar blijft: Het wachten is op talentrijke speler William du Fossé DONDERDAG 12 JANUARI 1978 Tafeltennis GRAAUW - Als Romain Schalley niet meer terugkomt op zijn besluit om aan het eind van dit seizoen overschrijving aan te vragen naar een Belgische club, zal de Graauwse tafel tennisvereniging Sint Aloysius straks ook bij de heren genoegen moeten nemen met een veel lager niveau. De Belgische kampioen vindt het spelpeil in de hoofdklasse te laag. „En terecht", oordeelt Remy Mangnus, de onafscheidelijke coach van St. Aloy. „Want Schalley wint vrijwel al zijn partijen in deze klasse zonder zich daarvoor te moeten inspannen". Slechts wanneer St. Aloy erin zou slagen om dit jaar door middel van een kampioenschap terug te keren naar de promotie-ereklasse ziet Mangnus misschien nog wel kans om het contract met Schalley te verlengen. Mislukt die greep naar de titel dan blijven alleen Wilfried Dumez en Paul Matthijssen over als potentiële hoofdklasse-spelers. Remy Mangnus: „Dan zal het zeker ook niet meevallen om er een topspeler bij te krijgen. Voor een jongen die kwaliteit heeft is het funest om in die hoofdklasse te blijven hangen. Ook al biedt je hem nog zo'n aantrekkelijk contract aan, dan zal hij toch kiezen voor een confrontatie met de tafeltennistop van Nederland". winnen", rekent Mangnus even snel uit. „maar het is wel gevaarlijk om je aan een voorspelling te wagen. Middel burg-Zuid zou best eens voor een ver rassing kunnen zorgen". Naast Romain Schalley zal vooral Wil fried Dumez voor de punten moeten gaan zorgen. Hij speelde vorig jaar on danks een gebrek aan trainingsarbeid toch nog altijd 57 procent. Wilfried: „Dat viel eigenlijk nog niet tegen, want in Amersfoort, waar ik gelegerd was, stond niet eens een tafel. Alleen in het weekeinde kon ik even trainen, maar dan moesten we meestal wedstrijden spelen". Desondanks bleef Wilfried vrij redelijk presteren. Maar door de min der gunstige resultaten van Paul Matt hijssen (23%) miste St. Aloy de promo tie in december op één schamel puntje. Voorbereiding Omdat Dumez zeer binnenkort terug in het normale burgerleven stapt, moeten hij en Schalley het kunnen maken dit seizoen. Hij zegt: „Ik mag die laatste maanden al op donderdag naar huis. Daardoor heb ik me ook behoorlijk kunnen voorbereiden op de Zeeuwse kampioenschappen. Maar in dit sta dium had ik toch niet verwacht dat ik daar zou winnen". St. Aloy speelt als laatste test voor de nieuwe competitie in sporthal Den Dul- laert tegen Hongarije. „De Hongaren komen hier een wedstrijd tegen het na tionale team spelen. En ik heb ze maar gelijk uitgenodigd om daar een wed strijd tegen ons aan vast te koppelen. Het lukte nog ook", glundert Remy Mangnus. Voor de Graauwse komt die wedstrijd tegen Hongarije precies op tijd Want één dag later, op 21 januari, staat de uitwedstrijd tegen Middelburg-Zuid op het programma. En daarin willen de Zeeuws-Vlamingen dolgraag bewijzen, dat St. Aloysius in Zeeland nog altijd op eenzame hoogte staat. Remy Mangnus: „Topsport is wel degelijk te combineren met studie" St. Aloysius staat daardoor op de drem pel van een kapitaal seizoen. Zowel bij de dames als bij de heren is een kam pioenschap pure noodzaak. „Die druk zal bijzonder zwaar zijn", verwacht Wil fried Dumez, de kersverse Zeeuwse kampioen. „Ik weet bijvoorbeeld dat Salamanders uit Den Haag drie nieuwe spelers aangekocht heeft. Die jongens zullen zich ook waar willen maken. Van de andere clubs die in onze klasse inge deeld zijn weten we heel weinig. Alleen van Middelburg-Zuid natuurlijk, die derby zie ik wel zitten". Strakke hand Het grootste probleem van St. Aloy is, dat de aanvoer van jeugdspelers na de doorbraak van Wilfried Dumez en de zusjes Blanckaert plotseling is gestag neerd. De strakke hand waarmee Remy Mangnus regeert schrikt de jongeren af Ze willen wel een balletje komen slaan in het Graauwse tafeltenniscentrum. maar kunnen het niet opbrengen om vier of vijf avonden in de week keihard te trainen. „Ik hou me niet bezig met spe lers waar ik niet op kan rekenen", ver telt Remy Mangnus. Daar offer ik m'n vrije tijd niet voor op. Ik eis van mijn pupillen een optimale inzet en dat bete kent, dat ze minstens vier avonden in de week moeten trainen Pas dan is de top haalbaar en dat hou ik ze ook vanaf het begin voor. Sterra en Vivian Blanckaert kunnen dat opbrengen. En Wilfried Dumez. die nog tot februari in militaire dienst is, kon dat ook. Als Wilfried een week vakantie had stond hjj 30 tot 4C uur achter de tafel" Trainingskampen Inhetverleden heeft Remy .Mangnus ei alles aan gedaan om de nationale tafel tennistop te halen Hij organiseerde trainingskampen in Zweden, Duitsland en Joegoslavië. En was iedere week urenlang bezig om zijn enorme ervaring over te brengen op zijn getalenteerde jeugdspelers „Iemand die topprestaties wil leveren hoeft zijn studie nog niet te verwaarlo zen", vindt Mangnus. Als voorbeeld noemt hij de meisjes Blanckaert, die op school met de besten meekunnen. „In de periode dat ze op school zitten moe ten ze de basis leggen voor een sport- carrière", stelt Mangnus vast. „Dan is er voldoende gelegenheid om te trainen en kunnen de vakanties worden ge bruikt voor trainingskampen. Als jc eenmaal gaat werken wordt dat moei lijker. Kijk maar naar Wilfried Dumez. Als hij straks uit dienst komt en een baan heeft gevonden zal het lastiger worden om een week naar het buiten land te gaan". De heren van St. Aloy beginnen de competitie op 21 januari met een uit wedstrijd tegen Middelburg-Zuid. Het wordt de eerste Zeeuwse derby in de hoofdklasse en Remy Mangnus ziet die wedstrijd vooral als een prestigeduel. St. Aloysius mag uitgaan van drie .overwinningen, van Schalley, „Dat be tekent dat we met 6-4 moeten kunnen Advertentie De opruiming bijBruna,dat staat netjes, bij in de boekenkast. Over een weekje is't zover. Dan zijn alle prijzen afgestoft. En flink verlaagd. Noteren dus,die datum: 19 januari! Een goed begin iriften-Papeterie ange Nooidsüaat 2. Look s Boekhandc 5. NS-stMion. Nonnekes. Papogaaist sat 11. TERNEUZEN Biuna Vlooswii tafeltennis GRAAUW - Na de dramatische be slissingswedstrijd in het Brabantse Goirle, waar St. Aloy door een ne derlaag tegen Koningslust de ere klasse voorlopig vaarwel moest zeggen, is de deelname van de Graauwse zusjes Blanckaert aan de competitie in de hoofdklasse even in gevaar geweest. Remy Mangnus was niet langer van plan om de enorme boetes, die door de nationale bond worden opgelegd wanneer een team slechts met twee spelers komt opda gen, te riskeren. En omdat Lea Her sman, de speelster die St. Aloy wel voor één seizoen uit die financiële problemen wilde helpen, definitief had aangekondigd in januari, bij de start van de volgende competitie, niet meer iedere week te kunnen spelen, moest Remy Mangnus op zoek naar een nieuwe derde speel ster. Inmiddels lijkt hij daarin geslaagd te zijn. Sterker nog: de Middel burgse Clara de Bree heeft kwalita tief heel wat meer in huis dan de sympathieke invalster Lea Her sman. Ze bewees dat al tijdens de eerste competitiewedstrijd tegen Middelburg-Zuid, waarin Clara haar aandeel had in de 9-1 overwin ning van St. Aloy. Sterra en Vivian Blanckaert hebben de komst van Clara de Bree onmid dellijk toegejuicht. „We willen zo snel mogelijk terug naar de ereklasse", zegt Vivian vastbesloten. „En met Clara zit die mogelijkheid er wel de gelijk in", Ook voor de dames van Sint Aloysius is de terugkeer naar de ereklasse een 'must'. Niet alleen omdat Mangnus dan vermoedelijk wei op versterking van buitenaf mag rekenen. Maar vooral ook omdat Vivian en Sterra Blanckaert de duels met. de Neder landse topspeelsters zullen missen. Voor hun verdere ontwikkeling heb ben ze die regelmatige afstraffingen, zoals tegen speelsters van Tempo Team of Scilla.„hard nodig,. Anticlimax Vivian heeft zich daar vorig jaar aar dig aan opgetrokken Met een per centage van ruim 60% stak ze als de butante boven de middelmaat uit „Het ging veel beter dan ik zelf had verwacht", betekent ze achteraf „Want ik keek toch wel een beetje op tegen die ereklasse" Vivian leek mentaal ook beter opgewassen tegen het keiharde gegeven dat St. Aloy voor het begin van iedere wedstrijd al tegen een 3-0 achterstand aankeek. Dat onderstreepte de jongste Blanc kaert ook weer nadrukkelijk tegen Koningslust. Vivian (15) won al haar partijen en dat tegen speelsters als Wilmie van Rijswijk en Lon Bos. waarmee ze enkele weken geleden nog in de interlandwedstrijd tegen Denemarken voor jeugdspelers uit kwam. Voor Sterra (16) was die beslis singswedstrijd de afschuwelijke an ticlimax van een uitstekend seizoen (50%). Sterra: „Vivian en ik moesten al onze partijen winnen. Met die ge dachte was ik voortdurend bezig, al ver-voor de wedstrijd. En daarom faalde ik misschien wel op het be slissende moment. Ik ben altijd ai veel nerveuzer geweest dan Vivian. De laatste tijd ging dat al beter en in de ereklasse dacht ik dat ik er over heen was. Maar toen kwam die be slissingswedstrijd en daarin kwa men die zenuwen opeens weer te rug". In de dagelijkse trainingen geven de meisjes Blanckaert elkaar geen duimbreed toe. Vivian: „Als we par tijen spelen dan winnen we om beur ten. Daaruit blijkt dat Sterra nor maal net zo sterk speelt. In wed strijden presteer ik wel iets beter. Volgens mij komt dat omdat ik altijd onbevangen achter de tafel sta. Van zenuwen heb ik nooit last". In de hoofdklasse speelt St. Aloy behalve tegen Middelburg-Zuid tegen Mega- cles uit Weert, 't Hooge Huys uit Al kmaar en Hoonhorst en Be Quick uit Zwolle. Hennie Mangnus. die evenals echtgenoot Remy vrijwel alle wed strijden van de meisjes volgt, ver wacht. dat Vivian en Sterra niet veel partijen zullen verliezen. „We kennen al de teams die bij ons zijn ingedeeld en ik denk niet dat we voor verras singen komen te staan. Normaal ge sproken moeten Vivian en Sterra al leen al voor promotie kunnen zorgen. Als Clara de Bree ook nog mee kan draaien in die hoofdklasse dan moet het mogelijk zijn om kampioen te worden". En Remy Mangnus vult aan: „Als ze op 28 januari van Mega- cles uit kunnen winnen zie ik het ook wel zitten. Dat is de sterkste ploeg, denk ik". Toppers Bij Sterra en Vivian Blanckaert hoeft Remy Mangnus nooit aan te dringen op een intensieve trainingsijver Ze komen iedere avond, zin of geen zin. Mangnus: ..Soms verlang ik mis schien wel eens teveel van ze Maar ze klagen nooit en dat zijn voor mij de echte toppers Kijk maar naar het, programma van Vivian. Vier avon den trainen, 's-zaterdags wedstrijden Vivian (links) en Sterra Blanckaert: zo snel mogelijk terug naar de ereklas Daarnaast gaat ze regelmatig naar de centrale trainingen, is ze bezig met. de jeugdselectie en bereidt ze zich voor op de Europese jeugdkam pioenschappen die in juli in Spanje worden gehouden En toch de hoogste cijfers halen op school, daar kunnen de jongeren van tegenwoordig niet meer aan tippen. En glimlachend voegt hij eraan toe. „Had vader Blanckaert maar één dochter meer, dan was ik uit de brand met m'n damesteam Piet Boone kijkt nu ook naar de 'breedte' van Wilno VLISSINGEN - „Als dit team bij elkaar blijft, dan haalt het over een jaar of vier, misschien eerder, de ereklas". Dat is de stellige overtuiging van trainer Piet Boone uit Vlissingen over zijn eerste Wilnoteam, gevormd door oudNederlands jeugdkampioen Dick Jeras (20 jaar), de talentrijke durfal Wim Wegman (16 jaar) en de jongste van het trio, de net 14-jarige William du Fossé. Het wachten is vooral op de jongste een Europese topspeler wordt Hij ziet „Als William du Fossé zeventien is. ko- momenteel het tateltennissen over het men we misschien zover", hoopt Piet algemeen nog als een heerlijk avondje Boone. die Du Fossé omschrijft als een spelen. Misschien, dat over een jaar of jongen boordevol talent „Als hij de- twee bij hem de cick komt om serieus te zelfde instelling zou hebben als Bettine Iprac hlppf Vriesekoop dan zou hij zonder twijfel Ulcei dezelfde mogelijkheden hebbenver- Pier Boone acht het overigens best mo- zekert de Wxlnotrainer ..Maar ik kan nu gelijk, dat er over een paar jaar een ge- nog niet tegen hem zeggen, dat hij elke heel ander team staar Want er zijn nu dag moet trainen en dat hij dan beslist al ogen van buiten de provincie, die zich op William du Fossé richten, maar om dat hij nog jong is en nog niet sterk ge noeg komen ze nog niet met hem praten Maar ze komen wel" Boone doelt daarbij op de gevestigde topclubs, die met flink geld de talenten naar zich toe trekken Ook Dick Jeras is benaderd. ..Door Delta Lloyd", meldt de 20-jarige topspeler van Wilno én van Zeeland, ..dat toen nog met Bert Schoofs en Bert van der Helm speelde. Ik ben bij Wilno gebleven, de club waar ik immers veel aan te danken heb. En als we over een paar jaar misschien met dit team in de ereklas komen, heb ik daar uiteraard veel meer plezier in" Wilno heeft geregeld een behoorlijk verloop aan spelers, zij het door studie buien buiten de provincie of door ver trek omdat men het bij een andere club aantrekkelijker vindt Piet Boone noemt een paar spelers op. die - nadat hij ze een goede opleiding heeft gegeven- vertrokken Peter de Loof. Siwart Mac kintosh. Nico Velthuis, om andere rede nen Frank Bilius en vroeger nog Frits van der Kooy. „Af en toe krijgen komt er één naar ons, zoals Wim Wegman, overgekomen van MZ. „Het was een goede aanvaller, maar wat passief, hij benutte zijn mo gelijkheden niet zo goed.Maar ik heb hem in één jaar omgeschoold tot een sterke speler". Piet Boone mag dit te recht zeggen, want werd Wim Wegman afgelopen zondag niet algemeen Zeeuws seniorenkampioen, na een spectaculaire zege op favoriet en club genoot Diek Jeras? De opkomst van Wegman tekent de fi guurvan Piet Boone. een 39-jarige amb tenaar bij gemeentewerken Middelburg (overigens een goed 'nest' voor Zeeuwse sporttrainers Hij is een trainer, die zich veel naar de top richt. ..Een jaar geleden ben ik echter een andere opzet gaan volgen. Ik train nu duidelijk in de breedte, nadat weer via het jaarlijkse schooltoernooi een behoorlijke groep jonge spelers bij hebben gekregen. Wilno heeft momenteel veertig jeugdle den. een aantal, dat we nog nooit had den. Maar ik hou toch de top in de ga ten". haast hij zich er snel bij te voegen. Met Pentury Iedere avond is Piet Boone in de trainingszaal te vinden: van kwartvoor zes tot half negen, verder ieder week eind bij toernooien of trainingen. „Ik zou best full-time trainer willen zijn, maar dan heb je hier geen bestaansze kerheid", meldt hij. „Hoe ik m'n kennis op peil houd Ik lees veel literatuur, ga vaak naar kampioenschappen en heb bijvoorbeeld veel contact met de ook bij gemeentewerken zittende voetbal trainer Bert Pentury. Dan weer komt hij met iets nuttigs van zijn cursus voor mij aan, dan bewijs ik hem weer een dienst. Zo helpen twee verschillende sporten elkaar". Piet Boone beklemtoont, dat hij altijd traint om goed tafeltennis te laten zien. „Je moet er van uitgaan, dat er een be paalde schoonheid in het spel moet zit ten om het publiek te bekoren. Wilno heeft op dit punt duidelijk een aparte stijl, maar ik geloof wel, dat ook andere clubs proberen in die richting te gaan".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 17