Slecht weer is goed voor Wim de Smit Onverwacht feestje ÏPZa SAMENWERKING IN DE ZEEUWSE DUIVENSPORT KRIJGT GESTALTE SPEURTOCHT NAAR 'PIEPERS' Zeeuwse Ringlijders Vereniging nam afscheid van drie medewerkers 11 Gezamenlijke vluchten vanuit Orleans Rients Gratama, mild en aardig LTERDAG 7 JANUARI 1978 provincie hij er zelf van. Wantje kunt na twee dagen al fout zitten, wanneer er bij voorbeeld een hoge druk gebied plot seling uit elkaar valt'. Die voorspellin gen baseert De Smit behalve op eigen waarnemingen ook op weergegevens die hij opvangt van Engelse radiosta tions en van de code's die het licht schip Noordhinder elke tien minuten voor het hele uur doorgeeft aan het KNMI in Vlissingen OOk zonder al te veel instrumenten kun je al aan voorspellingen doen. zegt Wim. De meeste mensen hebben een barometer. Men moet dan maar eens opletten of de barometer snel of lang zaam daalt of stijgt. Bij langzame stij ging na slecht weer is er meestal verbe tering te verwachten, stijgt de baro meter snel dan is er weer een nieuwe depressie op komst Bij een snelle da ling van de barometer is er meestal veel wind te verwachten. Ook de wol ken vertellen heel wat over het weer. Gaan de wolken snel dan komt er op korte termijn ander weer en wanneer er verschillen de wolkenlagen zijn. wordt het weer dat goed was slechter, o f blijft het even slecht als het al was. Maar de natuur biedt niet altijd houvast. Van de week hadden we mor genrood. zegt Wim. En het spreek woord luidt- morgenrood, water in de sloot. In acht van de tien gevallen heb je dan binnen vierentwintig uur regen. Maar nu viel er geen druppel. Hooguit was de lucht nogal vochtig'. Volgens Wim de Smit is de lucht- circulatie er helemaal niet naar dat er aanwijzingen zijn dat het op korte termijn echt gaat winteren. En de meeste vorstperioden plegen zo rond zeven, acht januari te beginnen. Je gaat dus een beetje zitten denken aan een zachte zomer, zegt WimMaar het is in het verleden toch wel meer voorge komen dat het in februari nog ging vnezen Volgens de statistieken moe ten we in de eerstvolgende jaren toch wel een strenge winter krijgen' Nog even een voorspelling op korte ter mijn: volgens Wim houden we het vandaag droog, maar morgen is er waarschijnlijk regen te verwachten. Dus voor alle zekerheid toch maar een paraplu meenemen als u naar de voetbalwedstrijd gaat kijken. Charlotte tracteert de feestgangers van 'huize Sjaloom' in 's-Heerenhoek. De hoofdprijs in een slagzinnenwed- strijd rond een cosmetisch artikel is goed terecht gekomen. Diaconaal medewerkster Charlotte van der Sloot (30), die werkzaam is in een te huis van de stichting thuislozenzorg Sjaloom in s Hcerenhoek, heeft die prijs: een geheel verzorgd feest voor vijfendertig personen geschonken aan het tehuis waarin ze werkt. Ik zag. vertelt Charlotte, bij de kapper een wedstrijd formulier liggen, waarop stond wat die hoofdprijs precies in hield. Mijn eerste gedachte was toen: waar moet ik al die mensen vandaan halen. Vijfendertig, dat zijn er nog al wat. Dan zou ik vrienden en bekenden uit het hele land moeten laten over komen. Ik heb er toe over gesproken met de hoofdzuster en die zei: het zou leuk zijn als je zo'n prijs zou winnen voor het tehuis. En laat Charlotte met haar slagzin nou die hoofdpnjs winnen! loop van deze week werden alle lekkernijen die ho ren bij het feest bij het tehuis bezorgd. Donderd aga vond was het feest voor de bewoners- met de staf meegerekend zevenentwintig personen omvattend- en voor enkele afgevaardigden uit an dere tehuizen van de stichting, in Vlis singen en in Koudekerke. Charlotte toonde zich erg blij met de bestemming van de hoofdprijs. Vooral omdat die prijs nu is terecht gekomen bij mensen, die de gezelligheid van een gezin moeten missen. Sommigen heb ben echt weinig contacten, vertelt Charlotte. En dat is een heel gemis. Want je bent pas mens in relatie tot anderen. Als die relatie er niet is ben je een verloren schaapje in de menigte' De 'piepers' zijn nog steeds niet te recht. In de PZC en in enkele huis- aan-huis-bladen verscheen dezer da gen een dringende oproep tot terug bezorging van vier zogenaamde tele-tracers' waarmee artsen in het Middelburgse gasthuis kunnen wor den opgeroepen bij spoed gevallen. De piepers' werden ontvreemd uit een oplaadrekje dat hangt in de hal van het Middelburgse Gasthuis. En de tele-tracers, die werden weggehaald, zijn- zo meldt de heer J. Sprenger, Een 'afijn'-tje van enkele weken te rug maakte gewag van een grote vraag naar spionnen door de Austra lische regering. Maar we hoeven niet eens zo ver van huis. ookm Nederland zit men om spionnen verlegen. In een advertentie in Vrij Nederland roept de BVD gegadigden op voor het inwin nen van gegevens omtrent, activiteiten ten aanzien waarvan ernstige ver moedens bestaan dat zij een gevaar voor de democratische recht sorde of voor de veiligheid van de staat'. Voorts dienen de medewerkers 'voorhet bevorderen van maatregelen ter beveiliging van gegevens waarvan de geheimhouding door het belang van de staat geboden is'. Interesse? Een beginnend spion ver dient f 2940 per maand.. Doorgewin terde lieden in het doen van heimelijke waarnemingen hebben een cariere- mogelijkheid tot maximaal f 4430 sa laris per maand. hoofd van de civiele dienstuitgere- kend die van de anesthesisten, de chi rurg en de assistent-chirurg. Door het ontbreken van deze ap paraatjes in het oproepsysteem moe ten de betreffende specialisten wan neer ze van hun bureau weggegaan zowel aan de secretaresse als aan de receptie melden, waar ze zijn te berei ken. Dat maakt echter de kans op kortsluitingen nogal groot En dat kan weer leiden tot- gevaren scheppende si tuaties, wanneer een specialist met snel genoeg bereikbaar is In be paalde gevallen is elke minuut kost baar" zegt de heer Sprenger. Niet alleen omdat levering van nieuwe apparaten nog vijf weken op zich laat wachten, maar ook vanwege de finan ciële belangen die ermee gemoeid zijn i elk apparaat kost f 371heeft he t hoofd van de civiele dienst van het Gasthuis getracht de piepers' weer via oproe pen in advertenties boven water' te brengen. Een van de apparaten is op een toevallige manier weer terug ge vonden. De pieper' werd door een medewerker van het Gasthuis aange troffen in een plantenak op het Mo lenwater. in de nabijheid van het Gas thuis. De pieper was in het zand weg gestoken. Omdat iemand vanuit het ziekenhuis het signaal in werking stelde werd de aandacht op het piepende piepertje gevestigd. Verder kwam er nog een tip binnen dat kinde ren op de Middelburgse markt met soortgelijke apparaatjes zijn gesig naleerd. De heer Sprenger is nu voor nemens om aanstaande maandag alle scholen af te bellen. De beloning blijft inmiddels van kracht: tien procent van de waarde van de tele-tracers RESULTAAT VAN VERGADERING IN KLOOSTERZANDE (Van een medewerker iLOOSTEKZANUE - Een grote af- aardiging van de Zeeuwse Zon- lagvliegers en een bestuursdelegatie jan de Zeeuwse Zaterdagvliegers ver laderden donderdag in hotel Van Leu- 'an (e Kloosterzande, met als doel te tomen tot een nauwere samenwerking assen beide postduivenhoudersorga- lisaties. De ledenvergaderingen van fcide bonden hadden hier in principe oe besloten. Van eennoodzaak was, zo ileek tijdens de vergadering, geen ïrake. maar de wil was wel aanwezig samen in Zeeuws verband iets ïoots te doen. Mer leiding van de heer M. Willaertuit -Unge namens de zondagvliegers en de SK'r J: Huyssoon uit Middelburg na- fcvns de zaterdagvliegers werd met be- ïfipvoor eikaars standpunten veel be- *lkt In concreto werden de volgende lefinitieve afspraken gemaakt* ïaterdag 8 juli houden de Zeeuwse Za- ftóagvliegers een groot Zeeuws Con tours vanuit Orleans, dat wordt 'Pengesteld voor zowel zondag- als za- ptlagvliegers. Iedere liefhebber kan pdoen op vrijwillige bais. De duiven forden door beide organisaties apart ggehaald. De verschillende bonden gelen hun eigen verenigings-, kring-, pyon- en afdelingsspel. Naast deze ge- fuikelijke spelmethodes kan men Kelnemen aan het Zeeuws Concours, lat door de organisatie aantrekkelijk worden gemaakt via fraaie prijzen. bepalingen voor de Zeeuwse vlucht tin' a) gezamenlijk los. b) bij zondaglos- Jtg gaat het Zeeuws concours niet °°r. bij maandaglossing wel. Zijn op Ut concours zaterdag de prijzen niet (crdlend. dan sluit het concours een half lur na zonsondergang, de resterende PWen worden pondsgewijze terugbe- ®&ld. De zondagvliegerij speelt te allen llde op deze vlucht volgens de eigen van Kring enprovinciaal spel. Zaterdag 12 augustus houdt de zon dagvliegerij een wedvlucht vanuit Or- léans voor jonge duiven. Ook deze vlucht wordt opengesteld voor alle Zeeuwse duivenliefhebbers. doch de bepalingen voor het overkoepelende concours zyn anders. Deze vlucht gaat wat de zondagvliegerij betreft te allen tijde door. bij lossing op zaterdag en maandag ook bij de zaterdagvliegers. Wensen de zaterdagvliegers op zondag niet te klokken, dan krijgen zij hun poulegelden terug, mits vooraf duidelijk aangegeven Iedereen kan voor deze vlucht Zeeuwse derby-ringen bestellen en als de voortekenen niet bedriegen worden dat er meer dan twintigduizend, wat een record zou betekenen. Andere positieve afspraken waren, dat op Parkestone op 2 september de zater dagvliegers bij de zondagvliegerij mo gen meedoen Men liet hier de bepalin gen zelfs ongewijzigd. Ook zullen de za terdagvliegers kunnen deelnemen aan het provinciale spel (verplicht) op de vluchten Dax en St. Vincent, Allemaal dingen die de laatste jaren niet meer mogelijk waren en waaraan grote be hoefte bestond. De finesses zoals poulebrieven, het overringen van de duiven en dergelijke moeten nog besproken worden, wat door leden van het Zeeuwse Sportco mité en het zaterdagbestuur volgende week zal geschieden. Maar het lijkt on mogelijk dat het hier nog op stuk kan gaan De reeds jaren gehoorde kreet, samenwerking, is een feit geworden en vele Zeeuwse duivenliefhebbers zullen dit van harte toejuichen CONCERTZAAL, ZIERIKZEE Rients Gratama met 'Geen zee te hoog', me dewerkenden NeUeke Burg. Elsje Slats. Marc Nikolai. Jan Simon Mmkema. met begeleiding orkest van Cees Bijlstra. ,.G« Teen zee te hoog" luidt het motto van het programma van vooral weem oed en verlangen, dat vrijdagavond in de Zierikzeese Concertzaal werd gepre senteerd door Rients Gratama. Een re delijk goed bezette zaal gaf tijdens deze ZVU-avond een dankbaar gestemd pu bliek te zien. dat Gratama en zijn en semble goed wist te volgen in zijn afwis selende stemmingen, waaraan ook dit maal het moraliserende trekje niet ont brak. Gratama bevestigde in Zierikzee op nieuw zijn reputatie het mild en aardig te willen doen. Hij is daar zeker in ge slaagd. Rients Gratama lijkt een man die nog altijd verbaasd is over het feit, dat er geen wonderen gebeuren. „Soms denk je. dat is een wonder, maar dan is het alweer voorbij. Maar laten we aardig zijn voor eikaar, al heb ik een levens lange hekel aan samen delen". Zo lijkt Gratama zonder geëngageerd te willen zijn toch een 'boodschap' - 'de mooiste rol is oma worden' - uit te zenden. Hij gaat met een wijde boog heen om de vaderlandse politiekof spreekt daarover op de milde toer. „Gemiddelden en compromissen zijn de steunpilaren van de maatschappij", vindt hij. Nelleke Burg. Elsje Slats, Marc Nikolai en Jan Simon Minkema volgen de door Gratama aangegeven lijn. maar dankzij dit ensemble ontbrak het niet aan de nodige variatie. En dat werd door Gra- tama's publiek bijzonder gewaardeerd. In het Z VU-programma van deze winter was dit avondje Gratama zeker geen uitschieter en van een waardering m de zin van een werkelijk royale opgetogen heid van de zijde van het publiek kan dan ook niet gesproken worden. Overi gens kreeg de voorstelling een ijzer- sterke achtergrond, dankzij de uitste kende muziek van Cees Bijlstra en zijn musici. J.J. Ing. H. P. Schouten, 'bouwer' Zeelandbrug, in Vught overleden VUGHT- In Vught is vrijdag op 67-ja- rige leeftijd overleden ing. H. P. Schou ten, oud-hoofdwaterbouwkundige bij de provinciale waterstaat in Zeeland. De heer Schouten, die laatstelijk hoofd van de dienstkringTho len en Sint-Phi- lipsland van de provinciale waterstaat was, ging in april 1974 met vervroegd pensioen, waarna hij zich in Vught ves tigde. De overledene heeft in Zeeland met name een belangrijke rol gespeeld bij de bouw van de Zeelandbrug. De heer Schouten, die in Den.Haag werd geboren, was voondat hij naar Zeeland kwam werkzaam bij de rijkswaterstaat in Den Haag, Utrechten Amsterdam, In 1953 werd hij technisch hoofdamb tenaar eerste klas bij de rijkswaterstaat in Zeeland In die functie was hij nauw betrokken bij het herstel van de schade van de watersnoodramp in 1953- In juli 1956 stapte hij over naar de provinciale waterstaat. Vanaf het begin van de bouw van de Zeelandbrug in mei 1962 was de heer Schouten belast met de lei ding van het toezicht op het werk. Na het, overlijden in april 1963 van ir J. G. Snip kreeg de heer Schouten de 'super visie' over het project. In 1966 werd hij bevorderd tot hoofdwaterbouwkundïge en in dat zelfde j aar werd hij tevens be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Schouten was ook nog korte tijd politiek actief: van 1966 tot1968maakte hij deel uit van de KVP-fractie in de ge meenteraad van Middelburg. Daar kwam een eind aan toen hij op 1 novem ber 1968 werd benoemd tot hoofd van de dienstkringTholen en Sint-Philipsland. Voorts was de heer Schouten voorzitter van de katholieke kinderbescherming m Zeeland en bestuurslid van de Rk HBS in Goes. De heer Schouten wordt maandag in Vught begraven. TIJDENS NIEUWJAARSBAL IN MIDDELBURG ZRV-voorzitter S.J. Lous spreekt de scheidende leden toe. Vlnr. de heren J. Kesteloo, C. de Visser en W van Sluis met echtgenotes MIDDELBURG - Tijdens het nieuwjaarsbal van de Zeeuwse Rin- grijders Vereniging, dat vrijdagavond in de Middelburgse Schouwburg werd gehouden, nam de vereniging afscheid van drie medewerkers, die de ZRV vele jaren trouw hebben gediend. „U hebt alle ontwikkelingen van de vereniging van dichtbij meegemaakt en u paste alle drie in het ritme van onze organi satie." zo zei ZRV-voorzitter S. J. Lous in zijn afscheidstoespraak tot de drie vertrekkende leden, de heren C. de Vis ser, J. Kesteloo en W. van Sluis. De heren De Visser en Kesteloo. hebben de Zeeuwse Ringrijders Vereniging, die zich inzet 'voor de instandhouding van een echt Zeeuws volksvermaak en be vordering van de folklore', respectieve lijk 21 en 26 jaar gediend als schrijver, terwijl de heer Van Sluis ruim 30 jaar ringoppasser is geweest. Voorzitter Lous dankte de scheidende leden voor hun inzet en ijver, die zij altijd in hun werkzaamheden voor de vereniging hebben getoond. De voorzitter betrok ook de echtgenotes daarbij, die hij dankte voor het begrip en de steun die zij gaven, wanneer hun echtgenoten voor de vereniging in de weer waren Als hulde voor het vele en goede werk. wer den de scheidende leden benoemd tot lid van verdienste van de Zeeuwse Rin grijders Vereniging, waarbij de voorat- ter aan ieder van hen een speld uit- ïeikte. Namens ^et bestuur, werd hun ook nog een boek van Rien Poortvliet aangeboden en aan de echtgenotes een bloemstukje. Daarna werd het nieuwjaarsbal door de vele aanwezigen voortgezet onder de muzikale leiding van het Vlissingse combo „John Brink- haus." BEELD 'TANJA' IN REVISIE MIDDELBURG - b.eld'Tanja' van de Middelburgse beeldhouwer Guido Metsers, dat sinds enkele we ken op de Lange Delftpromenade in Middelburg staat, is voor enkele da gen in 'revisie' Het beeld - een liggend naakt in lig stoel - wordt momenteel behandeld met enkele lagen weerbestendig ma teriaal. die Tanja ook gedurende de verdere wintermaanden be scherming moeten bieden. Wim bezig met zijn dagelijkse klus: een blik in de themperatuurkast. teurs, die hun agelijkse waarnemingen naar een centraal adres sturen, waar aan de hand van deze gegevens een landelijk weerbeeld wordt samen gesteld. Bij elkaar zijn er in Nederland zo'n tweehonderdveertig weerama- teurs.woon woonachtig en werkzaam in een van de negen regio's waarin Ne derland is opgedeeld. Wim de Smit zwaait de scepter in de regio, die West-Brabant, Zeeland en West- Vlaanderen omvat. Behalve dat de waarnemingen van al die weeramateurs worden gepu bliceerd in een eigen blad, worden die gegevens ook door weerkundige me dewerkers als Jan Pelleboer en Hans de Jong in hun weerpraatjes benut. Wim de Smit draagt ook regelmatig gegevens aan voor 'Gerrit' in de zon dagse VARA Weer-of-geen-weer-uit- zendingen De 'Oostkapellevanger' zoals Wim in die uitzendingen wordt genoemd, heeft zich ten behoeve van die weerrubriek wel eens laten verlei den tot het maken van weervoorspel lingen op een langere termijn, maar daar is hij toch mee opgehouden want het was geen sukses. Op het ogenblik werkt Wim in zijn weersvoorspellingen nog maar hooguit een week vooruit. En dan blijft, het. nog erg moeilijk, zegt wim de Smit uit Oostkapelle vond het afgelopen dinsdag een ■prachtig dagje. Noem dat maar prachtig, zult u tegen sputteren bij de herinnering aan die hutspot van barometer ellende, die we afgelopen dinsdag kregen voorgezet. Binnen enkele uren kregen we alle hoeken van de weerkaart te zien: storm, regen, hagel, sneeuw, onweer en tot overmaat van ramp ook nog enkele wind hozen. Kortom, het was een dag om over te slaan, of snel te vergeten. Maar dat geldt dan niet voor Wim de Smit, want die was dinsdag- om even in dezelfde sfeer te blijven- helemaal in de wolken, omdat er voor hem zoveel te beleven viel. Want Wim is weeramateur. U zult die 20-jarige Oostkapelse jon geman dan ook weinig horen moppe- op het wisselvallige weer in dit want hij ziet er altijd wel interes kanten aan zitten. Alleen als fietsend naar Middelburg waar klasser is van de MEAO. een bui over zich heen krijgt, wil hij nog wel eens in strict negatieve uitlaten over het weer. de rest kan het weer niet wis- llig genoeg zijn. want dat bete dat er veel waar te nemen is. drie jaar lang verricht Wim trouw allerlei weerwaamemingen. Elke mor- zeven uur en ook s avonds om half tietien meet hij de neerslag, met vaste regelmaat maakt hij ook een gang naar een kast in de tuin om daar de temperatuur af te lezen, de zonuren worden genoteerd en de luchtdruk en ook andere elementen worden nader beschouwd Per dag krijgt het weer een cijfer. U zult begrijpen dat Wim weinig tienen heeft te vergeven, want dat cijfer staat voor een ideale dag met zonnig weer en weinig of geen wind. Als er een dag is met veel bewolking dan gaan er al meteen drie punten af De cijfers geeft de jonge De Smit niet voor zich zelf. Wim hoort tot het korps van rond de vijftig actieve weerama-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 11