Twee weken gevangenisstraf voor stroperij en verboden vuurwapens m 3x naar BP en alweer *n gratis! Hoop op goed stuk beleid ten bate van opvang werklozen PZC/p Plannen visserijmuseum Bruinisse uiterlijk 1979 te realiseren Gebouw lerarenopleiding in Delft officieel in gebruik POLITIERECHTER MIDDELBURG MUSEUM KAN WORDEN ONDERGEBRACHT IN GEBOUW KLEUTERSCHOOL 13? GENERAL ELECTRIC MAG PRODUKTTE HERVATTEN NIEUWE COORDINATOR PROVINCIALE STUURGROEP: VRIJDAG 6 JANUARI 1978 provincie (Advertentie) MIDDELBURG - „Dit soort zaken moet duidelijk maken dat wildstroperij door de Belgen in Zeeland niet gewenst is". Dit zei donderdagmorgen de Middelburgse officier van justitie mr. A.P. Besier in de zaak tegen de 31-jarige A. H. uit het Belgische Geel en Voor het dronken berijden van een rij wiel werd de 24-jarige J. Z. uit Middel burg veroordeeld tot een boete van honderd gulden. De officier had vijftig gulden meer geëist. zijn even oude landgenoot L.V. uit Lichtaart. De twee moester z ^as °p 31vfrleden jaar fietsend T ri op de Lange Delft aangehouden Bo- zich voor politierechter mr. J.H. Mulder verantwoorden vooi verboden vuurwapenbezit. De twee waren op 18 juli van verleden Jaar door de politie in Colijnsplaat aan gehouden. Een aanhouding die niet vlekkeloos verliep: nadat een ontsnap pingspoging was mislukt, kon pas na het omdoen van handboeien verder ver- zetworden voorkomen. „Het was niet zo bedoeld", zo verdedigde V. zich, „we wisten niet dat. het politie was". Naast een vuurwapen, een telescoopvi- zier en ruim honderd patronen trof de politie in de kofferruimte van hun auto twee hazen aan Later werd in de cara van van H. nog een semi-automatiscb geweer aangetroffen. „U ging op stap om te stropen", aldus mr. Besier, „en in Nederland worden ivoor stroperij met vuurwapens on voor- waardelij ke ge vangenisstraffengege- I ven" De officier van justitie eiste dan ook twee weken gevangenisstraf en ver beurd verklaring van het schiettuig Politierechter mr. Mulder vonniste conform de eis. Daarnaast kreeg H. een geldboete van honderd gulden opgelegd omdat hij tijdens de strooptocht ook drie kilo uien van het land had gestolen. „Roven van het veld vind ik een minne zaak", meende mr. Besier De 27-jarige H. K. uit Oostkapelle werd veroordeeld tot een geldboete van duizend gulden en ontzegging uit de rij bevoegdheid voor de tijd van zes maan den. Hiervan zijn er drie voorwaardelijk. K was op 9 juli van verleden jaar tegen een schrikhek op de Looiersingel in Middelburg gereden. Hij zou daarbij ook een bestelwagen hebben geraakt, al werd dit door K. zelf stelling ontkend. Na de aanrijding was hij doorgereden, maar de politie wist hem al na korte tijd te achterhalen. Een proef wees uit dat K. '1,26 promille alcohol in zijn bloed had. 'Ontzegging Tijd Schroebrug en men kan nooit op een dergelijk korte afstand zo'n snelheid be reiken". vendien bleek ook de fietsverlichting niet te werken De afgenomen bloedproef wees een alcoholpromillage van 2,16 uit. Bij zijn aanhouding door de politie had Z. ook nogal wat moeilijk heden gemaakt. Politierechter mr Mulder veroordeelde L. H. (33) wegens het in bezit hebben van een zendinrichting tot. een geldboete van 25 gulden Daarnaast, werd de zen der verbeurd verklaard. H was het hier in het geheel niet mee eens. „Ik heb een zendmachtiging in België", betoogde hij, „bovendien heb ik de zender hier helemaal niet gebruikt" Volgens mr Besier is een machtiging voorBelgièniet in ons land geldig. Na vraag bij deskundigen heeft dit uitge- Meer tijd was er nodig om de zaak tegen de 25-jarige H. van L. uit Middelburg te behandelen. Op 22 mei vorig jaar was Van L aangehouden op het Groene Woud in Middelburg, terwijl zijn rij bewijs was ingetrokken. Bij controle bleek zijn auto ook heel wat technische gebreken te vertonen. „Twee maanden eerder was dc auto nog gekeurd", zei Van L. „en dan wordt hit plotseling van de weg gehaald. Dat vind ik onbegrij- ipelijk". Mr. Besier stelde dat. de auto maar in beslag moest worden genomen: „De dagwaarde is door de politie op nog geen honderd gulden geschat. Dit bedrag kan dan in de strafmaat worden verwerkt". Hiertegen kwam echter de eigenaresse van het voertuig. Van L.'s ex-vrouw, in opstand. Zij wilde de auto houden „Dan dient u maar een bezwaarschrift in", reageerde mr. Besier. De officier van justitie eiste twee weken cel voor het rijden en een boete van j honderd gulden voor de technische ge- breken. Mr. Besier zei daarbij rekening te houden met de toestand waarin Van L. verkeert. Op dit ogenblik zit Van L. in de gevangenis van Breda al een straf uit. .Bij heeft een moeilijke periode achter de rug", meende mr Besier, „hij heeft strafonderbreking aangevraagd, maar dat is geweigerd. En in een vorig inter naat was hij onder psychische druk weggelopen". De politierechter von niste conform de eis van de officier. °e ln Middelburg woonachtige Y. K. hoorde zich veroordelen tot, een geld- boete van 750 gulden, terwijl zijn rij bewijs voor drie maanden werd inge trokken. K- had op 25 juli 1977 op de kruising nabij de Vrijlandstraat in Middelburg geen voorrang verleend aan een per sonenwagen met aanhanger. Gevolg was dat naast grote schade aan beide voertuigen de passagier van K. zwaar lichamelijk letsel opliep. Hi) verklaarde donderdag voor de poli- Itierechter dat naar zijn mening de be stuurder van de personenauto veel te ihard had gereden. Hij sprak over een snelheid van om en nabij de 140 kilome ter Bovendien zou volgens hem ook de verlichting van de auto niet hebben ge brand. nDie hoge snelheid is pertinent onmo- j Kelijk", zei mr. Besier, „hij kwam van de De 54-jarige Middelburger A. de B. was medio april vorig jaarin zijn auto aan gehouden. terwijl zijn rijbewijswas in genomen Bovendien bleek de auto on- veizekerd te zijn en was deel drie niet in orde. „Mijn vrouw was ziek geweest en ik moest, haar naar de wasserette te bren gen", vertelde De B. „Maar waarom nam u dan geen taxi", zo reageerde mr. Mul- „nu wordt het immers veel duurder. Officier van justitie mr. Besier zei het een kwalijke zaak te vinden dat een vonnis niet wordt nageleefd. Hij eiste een week gevangenisstraf die door de politeirechter werd overgenomen. Een week cel kreeg ook de dertigjarige Vllssinger H. L opgelegd. Ook hij had óch niet gestoord aan ontzegging van de rijbevoegdheid. Hij was op 31 augus- tusop rijksweg 58 door de politie aange houden. ,,Ik had een auto gerepareerd en moest die terugbrengen naar de eigenaar in Vlissingen", vertelde L.„en lk wilde de kosten voor een taxi uitspa- !ren". Het stelen van prullaria uit het waren- huls van V en D in Middelburg kwam B. B op een geldboete van honderd gulden jtestaan. „Ik had deze zaak eerst via per- isoonlijke gesprekken willen regelen", vertelde mr, Besier. „maar op mijn twee oproepen hebt u niet gereageerd. Die [geldboete geldt als een waarschuwing". De 22-jarige Zeevaartschool-student J M. werd veroordeeld tot een boete van achthonderd gulden en zes maanden ontzegging uit de rijbevoegdheid. Ter wijl zijn rijbewijs al op 17 augustus was ingetrokken, werd hij nog geen twee maanden later ln zijn auto aangehou den in Vlissingen. Een bloedproef wees 1,04 promille uit. Het behalen van het diploma at heneum kwam de negentienjarige S. G. uit Burgh op een geldboete van vijfhonderd gulden en drie maanden niet rijden te staan. De officier van justitie had 750 gulden en zes maanden geëist. Öp 26 juni vong jaar had G. door een te hoge snelheid in de Kerkstraat, te Burgh de macht over het stuur verloren. Hij had daarbij een voetganger aangereden, die een dubbele beenbreuk opliep Volgens G's raadsman was de juiste toedracht van het. ongeluk niet te ach terhalen. Hij weet het aan gebrek aan ervaring- „G. is een rustige scholier Ab soluut geen doorgewinterde weg- piraat", aldus de raadsman. Hij pleitte voor een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid, omdat. G. zijn auto nodig heeft om van huis naar de HTS in Vlissingen te rijden. „De kans op herhaling acht ik gering Hij is rustiger geworden", aldus de raadsman Rookglazen kop en schotel van Arcoroc, een produkt van de Verrerie d'Arques. Kom naar 'n BP station, met kop en schotel-poster of spandoek ,en vraag om uw spaarkaart. Drie stempels erop en u krijgt een mooie rookglazen kop en schotel. Gratis! GERICHT OP ZUIDWEST-NEDERLAND In het huidige gebouw van de kleuterschool in Bruinisse wordt vermoedelijk een visserijmuseum gevestigd PLANNEN BESTAAN AL ZO'N 10 JAAR BRUINISSE - De plannen om in Bruinisse een visserijmuseum te stich ten zullen mogelijk nog dit jaar of an ders in 1979 verwezenlijkt kunnen worden. De plannen bestaan al geruime tijd, maar de huisvesting vormde er het grootste probleem. Dat probleem kan nu worden opgelost. In de loop van dit jaar komt een nieuw scholencomplex in Bruinisse gereed en het is niet moeilijk om voor de be staande kleuterschool een nieuwe be stemming te vinden: een visserijmu seum. Verder wordt er in het gebouw een bi bliotheek ondergebracht en er zal ook nog wel wat ruimte over blijven voor de inrichting van een (klein oorlogsmu seum. Het. gaat hier om een particuliere verzameling, die destijds in een pandje aan de Molenstraat te bezichtigen was, maar daar nauwelijks uit de verf kwam. Wethouder S. A. Jumelet van Bruinisse is een fervent voorstander van de plan nen. Want, zo redeneert hij, in een ge meente waar de visserij van oudsher een belangrijke rol heeft gespeeld, hoorteen visserij museum thuis. Bovendien. Bruinisse kent een stormacht ige recrea tieve ontwikkeling en in dat kader zou een dergelijk museum een goede slechtweervoorziening betekenen. Ongeveer tien jaar geleden werden de eerste gedachten geopperd om in Bruinisse een visserij museum op te zet ten. Ter gelegenheid van het vijf honderdjarig bestaan van Bruinisse (in 1968) werd er in het dorp een visserij ten toonstelling gehouden. Toen al gingen er stemmen op om daar een permanent karakter aan te geven Temeer, daar men er in die jaren nog vanuit ging, dat de visserij in verband met de Ooster- schelde uit Bruinisse zou verdwijnen. Het gebrek aan een goede huisvesting stond de realisering van de plannen ech ter in de weg. Maar nu kan het er dan eindelijk van komen. Volgens wethou der Jumelet leent de huidige behuizing van de kleuterschool zich uitstekend voor dit doel. Er is al een (beseheiden) collectie. In de oudheidkamer is een aantal vis serijattributen opgesteld. Maar die col lectie moet aanzienlijk worden uitge breid. Verder ligt het in de bedoeling in het museum een groot zeeaquarium in te richten. Over de financiële con sequenties is op dit moment nog niets bekend. Van onze Haagse redacteur) DELFT - De Stichting Lerarenoplei ding in Zuidwest-Nederland heeft don derdag haar nieuwe schoolgebouw in Delft officieel in gebruik gesteld. Dat gebeurde door middel van een feeste lijke openingsbijeenkomst in het ge bouw, dat een oppervlakte van ruim twee hectare beslaat. Het moderne pand heeft meer dan 17 miljoen gulden gekost en is in de plaats gekomen van negen gebouwen, verspreid over de gemeenten Delft. Den Haag en Rot terdam. De stichting werd in augustus 1972 in het leven geroepen als zevende en voorlopig laatste in de reeks van over eenkomstige instituten in Nederland. De lerarenopleiding is een beroepsge richte opleiding. Behalve vakkennis wil men er de studenten de houding en vaardigheden bijbrengen, die zij als le raar bij de vervulling van hun taak no dig hebben. De school telt ruim 1800 studenten uit geheel Zuidwest-Neder land en er zijn samenwerkingsovereen komsten met de Rijksuniversiteit in Leiden, de Technische Hogeschool in Delft, de Erasmus Universiteit in Rot terdam en de Vrije Universiteit in Am sterdam. „Zuidwest Nederland", zoals de lerare- nopleiding-nieuwe-stijl kortheidshalve wordt aangeduid, is met de nieuwe op leidingen elders in het land een experi ment. Het, is voortgevloeid uit het in 1970 door de toenmalige minister Ver- inga van onderwijs geuite verlangen om de bestaande opleidingen voor leraren voor het voortgezet onderwijs geleide lijk aan op te heffen. Van die opheffing is het overigens (nog) niet gekomen. In de onderwijswereld zijn de experimentele lerarenopleidingen er wel de oorzaak van dat op grote schaal discussies gaande zijn over de toekomst van de scholing van onderwijzend personeel voor het voortgezet onderwijs. Aanvankelijk wilde men „Zuidwest Nederland" in verschillende gemeen ten in het Zuidwesten vestigen. Meteen werd al gedacht aan Rotterdam en Den Haag. In een vroeg stadium is ook een rol besproken voor de provincie Zee land, waar-in Goes-een filiaal van de lerarenopleiding gevestigd zou kunnen worden. Kort daarop werd echter de keus gemaakt voor een centrale ves tigingsplaats, goed bereikbaar vanuit Rotterdam en Den Haag. Over Zeeland werd toen helemaal niet meer gespro ken. In november 1974 werd de opdracht voor de bouw van een nieuw school gebouw aan de architect gegeven en in mei 1975 werd met de bouw begonnen. De ingebruikneming vond in juni 1977 plaats. Bij de officiële opening pleitte prof dr. C. Soeteman, de eerste voorzitter van het bestuur van „Zuidwest Nederland" onder meer voor het opnieuw en verhe vigd op gang brengen van gedach- tenwisselingen over het functioneren van de lerarenopleiding in relatie tot de traditionele opleidingen: in MO-cursus- sen en aan de hoge onderwijsinstel lingen. Die gesprekken moeten volgens hem leiden tot een éénsporige lerare nopleiding in Nederland en tot de ver lenging na 1980 van de toestemming om het experiment van de nieuwe lerare nopleiding voort te zetten. Onder bepaalde voorwaarden DEN BOSCH - Gedeputeerde staten van Brabant hebben donderdag in „ELK PERCENTAGE WERKLOZEN IS ERG" MIDDELBURG- „Ik hoop dat we tot een goed stuk gecoördineerd beleid ten aanzien van de opvang en bege leiding van werklozen in Zeeland kunnen komen". Dat zegt de coördi nator en secretaris van de 'provin ciale stuurgroep sociaal-culturele activiteiten voor werklozen', de heer A. H. Coomans. De heer Coom- ans heeft zijn voor deze provincie nieuwe functie begin januari aan gevangen. Zijn 'zetel' is het Provinciehuis in Middelburg, hoewel hjj officieel geen provinciaal ambtenaar is. Wat hjj dan wel is, is wat moeilijk te zeggen. Er moet nog een 'rechtspositionele constructie' in Zeeland gevonden worden voor de man, die namens het CNV was gedetacheerd bij de 'Lan delijke stuurgroep sociaal-culturele activiteiten voor werkloze jongeren' „Noem me maar 'welzijnswerker',, zegt hij er zelf van. Bram Coomans (34) afkomstig van Schouwen-Duiveland, is oorspron kelijk chemicus, werkte zes jaar bij "NO-Delft. Hij interesseerde zich oor welzijns- en vakbondswerk, trad in dienst van het CNV, waar hij pro vinciaal jeugdwerkadviseur werd voor Zuid-Holland en Zeeland. Later ging hij bij deze vakcentrale op lan delijk niveau werken, in het verband van CNV Werkende Jeugd, onder meer op het gebied van onderwijs en intemaats-vormingswerk voor wer kende jongeren. Vier jaar geleden werd hjj betrokken bij de jeugdwer kloosheid in Zuid-Limburg. „Toen kwam de werkloosheid in Nëj derland boven de 200.000, waaronder veel schoolverlaters en andere jonge ren. Begin 1975 kwam in verband daarmee de landelijke Stuurgroep van de grond. Daarin hadden onder meer zitting mensen van het minis terie van crm. van sociale zaken en O en W., de welzijnsorganisaties en de vakverenigingen. Ik werd betrokken bij de opzet. We zouden gaan inven tariseren hoe het in Nederland met de opvang en de begeleiding van de jeugdige werklozen was gesteld. En dat bleek bitter weinig", vertelt hij. Bram Coomans werd stafmedewer- A. II. Coomans ker van de Landelijke Stuurgroep met. als werkgebied Zuid-Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg. „We kwamen tot de ontdek king dat. er maar weinig lijn zat in de activiteiten, die men ontwikkelde ten behoeve van de jonge werklozen. Voor de landelijke stuurgroep was dat aanleiding alle welzijnsorganisa ties provinciale overheden en andere bet rokkenen bij elkaar te halen en te proberen provinciale stuurgroepen op te zetten, die voorwaarden scheppend zouden werken. Nu zijner in alle provincies van die stuurgroe pen, die bezig zijn de voorwaarden te creëeren voor plaatselijke activitei ten binnen het kader van een wel zijnsbeleid" De landelijke stuurgroep is vrijwel opgeheven, werkt alleen nog maar met één coör dinator. Sedert 1 januari van dit jaar is Bram Coomans dus coördinator-sectetaris van de Zeeuwse stuurgroep voor op vang en begeleiding van de werk loosheid. (Het woordje 'jeugd' heeft men - ook landelijk - maar laten val len. omdat overal weinig verschil bleek in de benadering van jeugdige en andere werklozen). Zeeland Wat denkt Coomans over de werk loosheid van jeugdigen en anderen in Zeeland? „In vergelijking met an dere provincies zoals Drenthe en Zuid-Limburg steekt Zeeland niet ongunstig af wat percentage betreft, jvlaar ieder percentage, hoe gering pok. is ernstig in deze maatschappij, zeeland heeft zo z'n eigen proble men. Naast concentraties van werk lozen in Vlissingen. Middelburg, Goes en delen van Zeeuwsch-Vlaan deren zijn er ook werklozen, afkom stig uit de agrarische- en de indu striële sector, die erg gespreid wonen over de provincie: een factor, die ei gen problematiek heeft en eigen aanpak verlangt. Ik hoop daarom dat we tot een goed stuk samen werking in de stuurgroep kunnen komen, samenwerking met alle dici- plines van welzijnswerk, en provin ciale en gemeentelijke overheden" Beleid Over het daarbij te volgen beleid wil Coomans nog niet. te veel zeggen. „De stuurgroep en ik moeten daar eerst nog samen over spreken, maar globaal bezien zeg ik dat we voor waarden moeten scheppenvoor het praktische vlak, zoals bijvoorbeeld voor particulier initiatief van de werklozen zelf. voor projecten van de welzijnsinstellingen en voor ini tiatieven van gemeentebesturen en sociale diensten". De heer Coomans besluit: „Mijn er varing in andere provincies heeft me geleerd dat het toen - drie jaar geleden - nogal wat energie kostte de discussies over opvang en bege leiding van werklozen op gang te brengen bij overheden en welzijn sinstellingen. Die welzijnsinstel lingen zijn al met andere problemen geconfronteerd en de landelijke overheid wil dat ze prioriteiten stel len en er ook nog geld voor moeten zien te vinden. Dat betekent dat er verschuivingen moeten gebeuren. Daarom zal het wel moeilijk zijn particulier initiatief en overheid rond één tafel te krijgen. Maar ik hoop toch op een goede samen werking om samen een verantwoord beleid te scheppen". meerderheid besloten General Electric Plastics in Bergen op Zoom - zij het on der bepaalde voorwaarden -toestem ming te geven om de fosgeenproduktie te hervatten. Een progressieve min derheid van het college heeft zich niet achter die beslissing geschaard. Zij vindt het onverantwoord om de pro- duktie te hervatten, omdat er op dit moment onvoldoende garanties zijn voor een veilig produktieproces en eerst een aantal beveiligings maatrege len moet zijn getroffen. Zoals bekend was een nieuwe fosgee- nontsnapping, op 1 december 1977, re den voor GE - in overleg met de betrok ken provinciale overheidsinstanties - de fosgeen fabriek en de daarvan afhan kelijke resinfabriek onmiddellijk stil te leggen. Fosgeen is een uiterst giftige substantie Beide fabrieken zijn tot op heden nog niet in gebruik genomen Gs hebben General Electric donderdag laten weten dat zij zich, zij het onder bepaalde voorwaarden, op dit moment niet tegen een opnieuw in gebruik stel len van de fosgeenfabriek en de resin fabriek zullen verzetten. Een voorwaarde daarbij is wel, dat een bepaalde fase in de procesgang wordt uitgeschakeld. Het betreft de fase waarin op 1 december jongstleden meer dan tien kilo fosgeen ontsnapte. Het proces wordt daardoor volgens gs. ge zien vanuit milieu-hygiënisch oogpunt, niet nadelig beïnvloed. Een tweede voorwaarde is dat op zo kort mogelijke termijn een overkapping over alle fosgeen bevattende installaties ol een gelijkwaardige beveiligende voor ziening wordt aangebracht. Gs gaan er verder vanuit dat een derge lijke beveiliging, die verder gaat dan de nu in de door de Kroon recent beves tigde vergunning is opgenomen, binnen negen maanden is gerealiseerd. Het college heeft woensdag en don derdag uitvoerig over deze kwestie be raadslaagd. De beslissing is onder meer genomen op grond van deskundig ad vies van de kant van de eigen afdeling milieuhygiëne, de arbeidsinspectie en de inspectie voor de volksgezondheid en het milieu. Zierikzee lieeft problemen met restauratieplannen ZIERIKZEE - In het verslag over de nieuwjaarsbijeenkomst van de ge meente Zierikzee in de PZC van woensdag is een fout geslopen. In het verslag werd gemeld, dat er in Zierikzee moeilijkheden zijn gerezen rond een aantal renovatieplannen door de be zuinigingen op het ministerie van crm. Het ging echter om restauratieplannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 7