Leven in Overslag kent geen 'grens' ZEEUWSCH-VLAANDEREN I WOENSDAG 4 JANUARI 1978 De molen van Overslag, of beter gezegd wat er van over is. De molen staat aan de Gebuurte en is tegenwoordig eigendom van een Belg. Meer dan honderd jaar lang was de molen eigendom van de familie Plasschaert. De bejaarde zuster van de molenaar zij heeft zelf nog een winkeltje in het dorp) weet niet precies hoe oud de molen is, wel kon ze vertellen dat haar vader daar al op het hof geboren was, en dat is al ruim honderd jaar geleden. Wanneer de wieken eraf zijn gehaald weet zij zich evenmin precies te herinneren, maar 't moet wel voor de Tweede Wereldoorlog zijn geweest- De Keizersput Een idyllisch plekje even buiten het dorp. Het verhaal wil, dat Keizer Karei de Vijfde tijdens zijn bewind een bezoek bracht aan Zeeuwsch-Vlaanderen. In deze put zouden hij en zijn gevolg zich hebben gebaad. Een andere lezing gaat wat minder ver: de paarden van het gezelschap zouden van het water uit de put hebben gedronken. Deze boerderij uit 1866 is bij de bevolking bekend onder de naam Saafiinge. Tot voor enkele jaren werd ze gebruikt als vakantieboerderij voor groepen jongelui. Overigens is dit zo'n beetje de plaats waar de naam Overslag vandaan komt: heel vroeger, lag Overslag aan het water. De schepen voeren vanuit Temeuzen, langs de Blijde, de Nieuwvaart en de Axelse Vaart- naar Overslagen werden daar overgeladen in een ander schip, om dan naar Gent te varen Voor dit overslaan werd een soort belasting betaald. Aan dit recht op verslach' heeft het dorp haar naam te danken. Het wapen van de voormalige gemeente Overslag draagt dan ook twee schepen, als herinnering aan dat roemrucht verleden Een historisch monument, deze arduinen grenspaal met aan de ene kant het Oos tenrijkse wapen, en aan de andere kant het wapen van de Zeven Verenigde Provin ciën. Erzijn drievan dezepalen tevinden in Overslag. Deze staat aan hetbeginvan het dorp, vanuit de richting Zuiddorpe. Een paar meter ervandaan staat een ijzeren grenspaal waarmee in 1843 de grens tussen beide landen werd bepaald. Van ie Oostenrijkse grenspalen zijn er nog twee te vinden in Overslag. Ze werden geplaatst in 1770, ten tijde van het Oostenrijkse bewind dat duurde van 1715 tot 1792. Een schilderachtig plekje, vlak aan de grens. Rechts begint België, links ligt Nederland. De Gebuurte heet het straatje volgens het bordje. Als je er door loopt is 't ook echt. zo'n knus oud buurtje. Midden tussen de huizen zie je er ineens varkens in de modder baggeren alsof dal de normaalste zaak van de wereld is. Dat moet je je ook niet proberen voor te stellen in een grote stad! Hel hek links op de foto was in betere tijden de toegang tot het hof van de molen. Als drempel ligt er ook weer één van die oude arduinen grenspalen. Overslag is met nauwelijks tweehon derd inwoners de kleinste kern van de gemeente AxeL Een uniek dorp, in meer dan één opzicht. De landsgrens verdeelt het dorp in een Nederlands en in een Belgisch gedeelte, maar wie denkt dat de bewoners zich daar iets van aantrekken heeft het goed mis. Samen met de ongeveer negenhon derd Belgische bewoners vormen ze een hechte gemeenschap, waar de warme Vlaamse vriendschapsband goed te merken is. Het leven verloopt soms wat merkwaardig, daarin Over slag: een in Nederland geboren en aangegeven kind wordt gedoopt in België door een Nederlander die daar priester is. De kleuterschool ligt ook 'over de grens' maar de twaalf lagere schoolleerüngen gaan in Nederland naar school. Voor hun eerste com munie moeten ze weer naar de kerk in België, en zo gaat het hun hele leven door. De Belgische jeugdsoos Snoopy krijgt ook subsidie van de gemeente Axel, voor de Nederlandse leden. Zo op het oog een stil en rustig dorpje, maar er gaal heel wat om, daar in Overslag. Het verenigingsleven bloeit er, menige grotere plaats kan er ja loers op zijn. En de mensen van 'd'n Overslag' blijven optimistisch waar het uitbreiding van hel aantal wonin gen betreft: er is een uitbreidings- plan(netje), en de gemeente Axel wil er wel aan mee werken dat er per jaar twee woningen worden gebouwd. Een grote stad zal Overslag dus wel nooit worden, maar wie in het dorpje zou daar naar verlangenHet leven gaat rustig verder, in dat kleine grensdorp, dat maar dooreen enkele weg met Ne derland verbonden is. En zouden er met oud en nieuw niet heel wat dron ken zijn uitgebracht: 'Op ons dorp, op d'n Overslag'. Hier lijkt de tijd te hebben stilgestaan. Deze oude schuur met rieten dak staat achter aan de Gebuurte Het is echt wel eën van de oudere gebouwen van het dorp. Overslag is trouwens altijd een erg welvarend dorp geweest. Het bestaat al sinds ongeveer 780. en werd toen bewoond door vissers en kooplieden. Vandaag de dag zal een visser welver te zoeken zijn in Overslag en een koopman, och. waar vind je die niet? Zo kom je Overslag binnen vanuit de richting Zuiddorpe. En sinds het dorp bij de gemeentelijke herindeling per l april 1970 bij Axel werd gevoegd draagt het bord 'Overslag' de toevoeging 'gemeente Axel'. Kerkelijk gezien valt Overslag onder het bisdom Gent. Dat is de eeuwen door zo geweest. oei Middenin het dorp kom je ineens zo'n juweel van een hek tegen, oud en venoeerd. stil toonbeeld van hoe het eens geweest is 't or~ Was moeilijk het geheel op de foto te krijgen zonder één of ander symboolvan onze tijdzgeparkeerde auto's of een benzinepomp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 25