Belgen haalden 'gratis' maaltijd van Zeeuwse mosselpercelen Ministerie liet in Aardenburg verstek gaan bij herdenking Vorsterman van Oyen PZC/P DRIE BOTSINGEN BIJ AI.CO HOI. RIT MET VRACHTAUTO DOOR GOES Door bezuinigingen bij CRM grote problemen met renovatieplannen POLITIERECHTER MIDDELBURG 4 x MIRO 4 x GOEDKOPER 1 Poly Kur I crème- I spoeling Tienduizend gulden schade B en w Hulst overwegen toch voorstel tot toetreding RPCZ WOENSDAG 4 JANUARI 1978 tór-^Mr■- - mÊËÊtëfc&&Mzm provincie MIDDELBURG - Bij de politie is het vorig jaar een stroom van klachten binnengekomen over Belgische toeristen en sportvis sers, die zich op mosselpercelen in en langs de Zeeuwse wateren vergrijpen aan dit product. Dit onthulde dinsdagmorgen op de zitting van de politierechter officier van justitie mr. Th. Lebret. Het bleek toen ook, dat het 'rapen' van hoeveelheden als tien kilogram mosselen niet tot de uitzonderingen behoren. Daaraan hadden zich twee Belgische dames schuldig gemaakt, mevrouw F. W. uit Ekeren en mevrouw M. C. uit Hingene, die in het gebied van de gemeente Goes op 17 september in actie waren geweest op een perceel van mosselkweker G. Dhooge. Conform de eis werden zij beiden veroordeeld tot een boete van tweehonderd gulden. Bij Kats waren op 14 augustus drie Bel gen operatief op mosselplaten. P. M. en R. M. uitHeiniksem en Antwerpen en A. de F., eveneens uit Antwerpen. „We dachtendatwedaarmochten komen en hadden niet gedacht dat dit een mos selplaat was", zo werd uit deze kring aangevoerd, een kring, die zich te buiten wilde gaan aan het product van kweker C. PraetuitZierikzee. Ook zij zullen een boete van 200 moeten betalen Wapenbezit Voor verboden wapenbezit verscheen dinsdagmorgen L. M. uit Goes voor po litierechter mr. J. Kolkman. Op 18 juli bleek hij bij een bezoek aan Domburg over een revolver met zeven patronen te beschikken, in zijn woning te Goes vond men een alarmpistool en in zijn auto lag, tussen het gereedschap, een dolkmes. „Dan wordt het niet ineens gereed schap, het blijft een dolkmes", zo hield de politierechter M. voor. Voor het vuurwapenbezit hoorde M, drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 350 tegen zich eisen, voor Vonnis wegens mishandeling in hoger beroep verzwaard DEN HAAG - Het Gerechtshof in Den Haag heeft in hoger beroep de Middel burgers W. W., M. P., J. S., en L. H. ver oordeeld tot zes weken onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. De Middelburgse politierechter veroordeelde de vier wegens medeplichtigheid aan zware mishandeling tot zes weken gevang enisstraf .waarvan echter drie weken voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De verdachten en de officier van justitie waren hiertegen in hoger beroep gegaan. De officier had te Mid delburg drie maanden gevangenisstraf geeist. De procureur generaal van het Hof deelde dat standpunt. Eén van de verdachten had huiselijke problemen omdat zijn vrouw een relatie met een andere man zou onderhouden. Toen heeft de betrokken man samen met drie vrienden de minnaar van zijn vrouw afgetuigd. Het viertal zou onder invloed van drank zijn geweest Vergadering van Gezondheidsdienst voor dieren het bezit van de dolk een boete van 50. De politierechter vonniste conform. Een boete van 400 zal A. van A. uit 's-Heer Hendrikskinderen moeten be talen voor een inbraak in een schuurtje in een boomgaard bij Geersdijk. Dat ge beurde op 25 augustus. Van A. demon teerde toen een accu uit een landbouw werktuig en nam verder een snoeimes en een koperen gewicht mee, alles eigendom van de heer P. Kastelein. De officier van justitie had in deze zaak een boete van vijfhonderd gulden geëist. Een burenruzie leidde op 21 augustus in Middelburg tot het 'uitwisselen' van een kruik en een fles. De kruik, geworpen door mevrouw J. van K. trof het hoofd van W. S., die dit beantwoordde met een fles. waarmee hij een ruit ingooide in de woning van zijn opponente. De eerste wierp de kruikp toen haar echtgenoot met S. in een handgemeen was verwik keld. Voor mevrouw Van K. werd de boete bepaald op 75, voor S. op 50. Campinghouder C. V. uit Biggekerke werd conform de eis veroordeeld tot een boete van 150. Op 1 augustus had hij eenjongeman-L. H -klappen meteen stoel gegeven. Uit het verhaal van V. bleek dat die dag twee jongelui het kan toortje van zijn bedrijf waren binnenge komen. Ze wilden, op zoek naar twee meisjes, het kaartsysteem inzien. „We zullen die kaartenbak wel eens na kijken", hadden ze gezegd. De cam pinghouder over deze situatie: „Ze na men een agressieve houding aan, toen heb ik me verdedigd. Ik ga niet de kassa of de kaartenbak door elkaar laten slaan. Ik heb verdedigd, waarvoor ik sta en heb ze alleen maar op afstand gehou den met die stoel. Frappant De officier van justitie noemde het een frappant gegeven, dat ieder jaar weer in augustus de spankracht van de cam pinghouders, die dan duidelijk over werkt lijken, gebroken is. Toch dienen ze dan de normen in acht te nemen, al dus de officier, die hierin werd bijge vallen door de politierechter, die bena drukte dat juist de positie van cam pinghouder veel beheersing vereist. Voor het 'voorhanden hebben' van twee portofoons, op 31 juli in de omgeving van Heinkenszand werd de 20-jarige A. S. uit Ridderkerk veroordeeld tot een boete van 150. De portofoons werden verbeurd verklaard. De officier, die er op attendeerde dat dergelijke apparatuur er alleen is voor mensen voor hun be roep gebruik van moeten maken, had dezelfde straf geëist. ..Maar overal in de winkels kun je ze kopen", verweerde S. zich. die desondanks in strijd had ge handeld met de teleffaaf- en telefoon- wet Tot een boete van 500 werd de Goese- naar D. K. veroordeeld voor het veroor zaken van een verkeersongeluk bij het met de auto verlaten van een parkeer plaats. Hij kwam daarbij - het gebeurde 20 juli- in botsing met een bromfiets. De duo-passagiere moest meteen gebroken scheenbeen in het ziekenhuis worden opgenomen. Tegen K. was een boete van 750 geëist. Een inwoner van Serooskerkc, L. J. werd eveneens voor het veroorzaken van een verkeersongeval tot een boete van 500 veroordeeld. Dit ongeluk ge beurde op 14 juli in Sint-Laurens. toen de auto van J. bij het afslaan in botsing kwam met een tegemoetkomende wa gen. Een inzittende van deze wagen liep een sleutelbeenfractuur op. Tegen J. was ƒ500 boete geëist en een rij-ont zegging voor de tijd van drie maanden. Alleen op dinsdag en woensdag Drie weken gevang, 9 mnd niet rijden, auto verbeurd MIDDELBURG - Voor de jonge Goese- naar was de 'alcoholrit' met een vrachtauto door zijn woonplaats bij- LOCO-BURGEMEESTER BIJ DE VAATE OP NIEUWJAARSBIJEENKOMST ZIERIKZEE ZIERIKZEE - Volgens de loco-bur gemeester C. Bij de Vaate zijn er in Zierikzee door de bezuinigingen van het ministerie van erm grote proble men gerezen rond de uitvoering van een aantal renovatie- en rehabilita tieplannen. Hij zei dat dinsdagavond in een nieuwjaarstoespraak voor het ge- meentepersoneel, raadsleden en an dere genodigden, die een nauwe bin ding met het gemeentebestuur hebben. „In de restauratie- en rehabilitatiebijd- ragen van het ministerie van erm is on der het vorige kabinet het mes gezet. Tot 1 november van het vorig jaar zijn alleen al in Zierikzee 31 gevallen be kend, die ten offer zijn gevallen aan de bezuinigingsdrift van het kabinet Den Uyl". De heer Bij de Vaate becijferde dat een bedrag van in totaal 1.1 miljoen gul den aan de neus van de belanghebben den voorbij is gegaan. „In veel gevallen waren al mondelinge toezeggingen ge daan en machtigingen verstrekt om het werk te starten; werk. dat niet meer kon worden gestopt Het verbaast me dan ook niet dat een aantal beroepen in het kader van de wet AROB is ingesteld, wegens het niet nakomen van gedane toezeggingen en het voeren van een on behoorlijk bestuur". Terugblikkend op 1977 constateerde hij, dat over de bouwactiviteiten in Zierik zee beslist niet geklaagd mag worden. Ook meende hij. dat er op onderwijs gebied het nodige tot stand is gekomen. Hij verwees naar de nieuwe openbare school op het terrein Mosselboomgaard en de vele plannen die zijn voorbereid om te komen tot een ingrijpende her structurering van het openbaar- en het bijzonder onderwijs. Verder betoogde hij onder meer, dat er in het afgelopen jaar een aantal riolerings- en bestra- tingswerken is uitgevoerd, terwijl ook de stadsverlichting gedeeltelijk in oude stijl werd gebracht. De heer Bij de Vaate (burgemeester T. H. de Meester was in verband met vakantie afwezig) hield de bezoekers van de nieuwjaarsbijeenkomst voor. dat de be volkingvan Zierikzee het afgelopen j aar met 275 is toegenomen. Verder stipte hij de reorganisatie van de rijkspolitie op Schouwen-Duiveland en de tot standkomingvan de intergemeentelijke sociale dienst nog even aan. Na afloop van de 'officiële' bijeenkomst volgde de traditionele nieuwjaarsrecep tie van het college van b. en w. voor de Zierikzeese bevolking. Vele vertegen woordigers van allerlei instanties, in stellingen en verenigingen maakten van de gelegenheid gebruik om het Zierik zeese gemeen tebestuur de beste wensen voor 1978 aan te bieden. zonder slecht afgelopen. Hij veroor zaakte - het gebeurde op 28 augustus van het vorig jaar - voor tienduizend gulden schade, die hij nog zal moeten vergoeden en dinsdagmorgen moest de politierechter te Middelburg daar nog het nodige aan toevoegen: drie weken gevangenisstraf en negen maanden niet rijden voor het rijden onder in vloed en het doorrijden na drie botsin gen, een boete van 250 omdat hij on verzekerd reed en tien dagen hechtenis voor het feit, dat hij zonder rijbewijs had gereden. Bovendien werd de vrachtauto waarmee hij de rit dooi Goes ondernam verbeurd verklaard. De tien dagen hechtenis voor het ont breken van het rijbewijs - een fikse straf - werden opgelegd omdat de Goesenaar- J. B. - al eerdervooreen dergelijk feiteen vrijheidsstraf had gekregen. B. was mei een beduidend teveel aan alcohol op aan de rit begonnen: de uitslag van de bloedproef wees een promillage van 2.31 aan. Hij had die dag diverse café's be zocht en zeer veel bier gedronken. Tij dens de gevaarvolle rit door Goes botste hij eerst tegen een personenauto, ver volgens tegen een pand in de Wijn gaardstraat- en tenslotte ramde hij een stroomverdelingskast van de NV PZEM. Daarna was hij doorgereden. „Omdat", zoals hij gisteren op de zitting aan politierechter mrJ. Kolkman en of ficier van justitie mr Th. Lebret ver klaarde, „ik daar niet kon blijven staan met al die kabels uit de meterkast die blootlagen. Het had m'n d-od kunnen zijn". Padvinders houden nieuwjaarsreceptie MIDDELBURG - De Berdenis van Be- rlekomgroep in Middelburg, houdt za terdag 7 januari een nieuwjaarsreceptie' en bal in het clubgebouw aan de Zuidsingel. De receptie begint om half acht Inhakend op de uitlating van B. tegen- kon de politierechter voor W. K. u over de politie: „Ik weet dat ik bezopen Kamperland conform de eis volsta? ben", bracht de officier van justitie in met een boete van 1000 en vier maai zijn requisitor naar voren dat de man den voorwaardelijke rij-ontzegging m( duidelijk in kennelijke staat was. De twee jaar proeftijd. De man was op eis was bijna identiek aan het vonnis: juli in Vlissingen aangehouden, toen lj drie weken gevangenis en negen maan- daar een personenauto bestuurde ent den niet rijden, een boete van 250 en bloedproef een promillage van 1.74 as nog eens drie maanden rijontzegging gaf voor het onverzekerd rijden, tien dagen Een zierikzeese mevrouw, M van hechtenis voor het rijden zonder rij- deed hetzelfde in haar woonplaats m bewijs en, eveneens, verbeurdverkla- een bloed alcoholpromillage van 1.75.2; ring van de inbeslaggenomen vracht- Z£d een boete van 1500 moeten bet auto- len; de rij-ontzegging werd evenee: voorwaardelijk opgelegd (4 maande In eenandere rijdenonder-invloed zaak met een proeftijd van twee jaar. EERST AAN DE ORDE IN ONDERWIJSCOMMISSIE HULST - Het college van burgemeester en wethouders van Hulst overweegt de raad toch voor te stellen toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling van het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland. Het is niet meer mogelijk om gebruik te maken van de schoolbegeleiding van het RPCZ als de betrokken gemeente niet toetreedt tot de gemeenschappe lijke regeling. Dat was het geval met Hulst, dat de scholen een bedrag van 13,25 per leerling verstrekte om van de schoolbegeleiding gebruik te kun nen maken. Per 1 januari kunnen de MIDDELBURG - De stichting 'Gezond heidsdienst voor Dieren in Zeeland' houdt donderdag 12 januari in de •Brasserie' te Middelburg een algemene vergadering. Directeur Dr. J. Tesink houdt een jaar rede, gevolgd dooreen inleiding van drs. J.J. Pekelder over de bestrijding van leucose bij runderen toegelicht met dia's. Na de koffiepauze wordt gesproken over de reorganisatie van de gezondheids diensten in Noord-Holland, Zuid-IIol- land. Utrecht en Zeeland tot één ge zondheidsdienst 'West Nederland'. Hierop zal voorzitter G. de Jager een toelichting geven, waarna er gelegen heid is tot het stellen van vragen. De bijeenkomst begin torn 10.00 uur 's mor gens. Beroepingsberichten NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Amsterdam: C. J. Amesz te Capefle aan den IJssel: Aangenomen naar Harlingen als predi kant voor bijzondere werkzaamheden (ziekenhuispredikant): W. Oosterwal te Zevenhuizen (Gr.); -Aangenomen naar Bergen: M. den Duik •te Londen; Aangenomen naar Nieuwveen- H. O. Molenaar, kandidaat te Scheveningen, die bedankte voor Hoorn (buiten gewone wijkgemeente), Tienhoven (toe zegging). Oosterland (toezegging) en voor Oud-Vossemeer; Aangenomen naar Langezwaag, part time: P. J. de Ridder te streekgemeente Friesland-End; Bedankt voor Zeist: C. van den Bergh te Rotterdam-Zuid; Bedankt voor Monster G. Veldjesgraaf te Harskamp. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te IJmuiden: R. Kok te Eem- dijk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Berkenwoude: R. Boog aard te Leiden; Beroepen te Poortvliet: J. C. van Ra- venswaaij te Temeuzen; Bedankt voor Nunspeet: B. Reinders te Hardinxveld-Giessendam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN- NEDERLAND Beroepen te Utrecht: A. Wink te Veen- endaaL •DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Eindhoven: S. Vooistra te Middelburg, Goes en Vlissingen. De genodigden werden met enkele uit Breugge afkomstige koetsen naar het musem gereden. De heer Mertens legt een krans aan de voet van het monument van Vosterman van Ogen. HONDERD JAAR GELEDEN OPRICHTING EERSTE LANDBOUWCOOPORATIE scholen uit Hulst van die regeling eo ter geen gebruik meer maken. Dezer dagen bereikte het college Vi burgemeester en wethouders een bd van de meeste schoolbesturen met t verzoek alsnog toe te treden tot de meenschappelijke regeling. B. en schrijven nu dit verzoek aan de raadl zullen overleggen. Overigens is in E financieel beleidsplan 1978-1982 van: gemeente geen rekening gehouden ni de financiële gevolgen die het toetred' tot het RPCZ met zich mee zou brengt Als de raad dit jaar zou besluiten toe; treden kost het de gemeente Hulst a bedrag van ruim 60.000 gulden, 17.7, inwoners k een bedrag van 3,45. B. en w. willen eerst de onderw? commissie horen alvorens bij de ra aan te komen met het voorstel inzè het RPCZ. Schoolzwemmen In de meerjarenbegroting is wel rei ning gehouden met een toename vj het vervoer als gevolg van K schoolzwemmen. Als het overdet bad is gebouwd zal dat betekenen d de scholen in de gemeente 40 weken a het schoolzwemmen kunnen deeli men. Wat betreft de accommodatie van de! gere scholen verwacht het college inl naaste toekomst geen uitbreiding ij het lokalenbestand. In de meerjarenbegroting is voor jaar een bedrag van 50.000 gulden ge serveerd voor leermiddelen. Overigens vindt nel college dat het drag per leerling dat een school ff vangt elk jaar trendmatig moet woro aangepast- Voor wat 1978 betreft is het geraarc tekort op de begroting van het lager( derwijs ongeveer 80.000 gulden. Voor het kleuteronderwijs is dat tek< groter, namelijk ruim 116.000 guldt Tot en met 1982 rekent het college nj een jaarlijkse uitgaaf van 35.000 guld voor materiaal dat bij het lesge; wordt gebruikt- KRANS NAMENS NATIONALE RAAD AARDENBURG - Het ministerie van landbouw heeft verstek laten gaan bij de viering van het feit dat de Aarden burger G. A. Vosterman van Oyen hon derd jaar geleden de eerste landbouw coöperatie heeft opgericht. In zijn openingstoespraak sprak burgemees ter drs. W. A. Lockefeer erzïjn spijt over uit dat niemand van het ministerie de heer Van der Stee, die in verband met de regeringsverklaring niet naar Aar denburg kon komen, kon vervangen. Wel waren veel vertegenwoordigers uit de coöperatieve landbouwwerelkd. zoals de heer Lockefeer het uitdrukte, naar Aardenburg gekomen. Zoals dr. E Mertens eerste-kamerlid van het CDA en voorzitter van de Nationale Coöpera tieve Raad voor Land- en Tuinbouw, mevrouw dr. F. Terlouw. stafmedewerk ster van deze raad. de ir D. Lutevn. voorzitter van het Koninklijk Neder lands Landbouwcomité. dr. W Wind namens de Coöperatieve Rabobank en vele anderen. Dit zeischap reed na een ontvangst en rondleiding in het land bouwmuseum te Heille in koetsjes naar Aardenburg. waar in het gemeentelijke museum een zogeheten academische zitting werd gehouden De heer Lockefeer merkte op dat het een belangwekkende zaak is dat een kleine gemeenschap als Aardenburg de zaken die met het verleden te maken hebben, vanafg de Romeinse tijd tot de tijd van Vosterman van Oyen in een eigen mu seum bewaart. Hij zei verder dat de heer Vosterman van Oyen al diverse malen is herdacht ondermeer als onderwijsman, maar nu pas als oprichter van de eerste coöperatie. De heer G. A. C. van Vooren, archivaris van de gemeente Aardenburg, hield een inleiding over het leven van zijn vroegere plaatsgenoot Daarin con cludeerde hij onder meer dat de heer Vosterman van Oyen een stempel heeft gezet op de landbouw. Duidelijk werd ook dat die eerste coöperatie er pas na veel moeite is gekomen. Op een eerste vergadering in 1877 waren er van de 27 aanwezige b oeren er maar twaalf voor het oprichten ervan, hun aantal was op een volgende vergadering in december van dat jaar al niet veel groter. Maar pas na veel lezingen en publicaties slaagde de heer Vosterman van Oyen er op 3 januari van het jaar 1878 in tijdens een bijeenkomst de vereniging van de grond te krijgen met 27 leden die uit di verse plaatsen van westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen. Toen de heer Vosterman van Oyen overleed in 1915 waren et er 266. Op 30 november 1943 tenslotte werd 'Welbegrepen Eigenlang', zoals die eerste landbouw coöperatie heette, geliquideerd. De heer Van Vooren somde in zijn inleiding ook een aantal andere aspecten van de heer Vosterman van Oyen op zoals zijn strijd tegen alles wat met de kerk te maken had. De heer Van Vooren legde er de nadruk op dat deze eerste landbouw coöperatie de voorloper is geweest van alle grote nationale coöperaties. De heer Mertens ze) verheiugd te zijn dat nu in feite pas bekend is dat de juiste oprichtingsdatum van die eerste coöp eratie de derde Januari is. Tot nu toe stonden daarover meningsverschillen: Volgens hem was opnieuw duidelijk ge worden dat veel bekwame strijdbare mannen uit het verleden vaak ook las tige figuren waren. De heer Mertens sprak van een goede afronding van de viering van honderd jaar coöperaties zoals die in september tijdens een bij eenkomst in Dronten was begonnen De heer Mertens legde tenslotte na mens de Nationale Coöperieve Raad voor Land- en Tuionbouw een krans bij het monument van Vosterman van Oyen op de Markt in Aardenburg. Zijn voorbeeld werd gevolgd door de heer A. Dierickx als voorzitter van de Coöp eratieve Hagelverzkeeringsmaat- schappij uit Oostburg, een coöperatie die eveneens door de heer Vosterman van Oyen werd opgericht. Studiedag landbouw in St-Maartensdijk SINT-MAARTENSDIJK - De zlm-kiü Tholen en SUPhilipsland en de veret ging voor bedrijfsvoorlichting Thoi en St-Philipsland houden dinsdag' januari een studiedag, in samenwerk) met het. consulentschap voor de kerbouw en de rundveehouderij. Dec wordt gehouden in het centiv 'Haestinge' te Sint-Maartensdijk ent; gintom 10.00 uur. Erworden inleiding gehouden door ing. O. Hoekstra oj 'waar liggen de grenzen van bouwpls vernauwing'; door ir. C. A. A. Maenhout over 'hoe kunnen wij grond gezond houden bij de bouwplf vernauwing'; door L. N. Bax over nomische opbrengsten en resultaten! grondontsmetting op bedrijven in Te len en St-Philipsland." Na de inleid? gen wordt er in discussiegroepen i praat, gevolgd door een forum waarinl inleiders zitting hebben. "DEL' vergadert SINT-ANNALAND-De vrouwenvert ging 'DEL' van de Gereformeende C' meênte in SinLAnnaland vergat* vandaag-woensdag- in het verenigir? gebouw bij de kerk aan de WeststR De vergadering begint om half acht;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 18