jMeer aandacht natuur en milieu "bij plannen waterstaatwerken Ipzcx Goes vreest stagnatie in de woningwetbouw Winterpresentatie van de Zeeuwse Kunstkring 'VERDWAALDE GAST' SPOELT AAN OP STRAND BIJ VLISSINGEN fr |SGebruik gymzalen scholen voor gehele bevolking Poldertje bij Poortvliet bijna onder gelopen SKA-VLISSIN GEN VLISSINGEN - De samenstelling van het bestuur van de Stichting Sociaal Kulturele Aktiviteiten in Vlissingen is sinds 1 januari 1978 enigszins gewijzigd. De wijziging houdt voornamelijk ver band met het aftreden van pen ningmeester G. A H. Overdarn en sec retaris L. Vonk. Het dagelijks bestuur ziet er thans als volgt uit: de heer D. Zwitser, voorzitter, de heer M. P. Bos- schaert, secretaris, de heer P. J. van Drimmelen, penningmeester en mev rouw H J. Stegink- de Haan, lid VLISSINGEN - Een ongewone vondst deden maandagoch tend enkele wandelaars op het strand tussen Vlissingen en Dishoek, waar een ongeveer meter lange vis aanspoelde. De vis - vermoedelijk een dolfijn - moet hel afgelopen weekeinde zijn verdwaald en op de Zeeuwse wateren zijn terechtgeko men. Het dode dier spoelde aan op het strandgedeelte tussen de Nolle en tussen met marinecomplex, ter hoogte van de eerste overgang. Het stoffelijk overschot is later venvijderd. Het gevaarte woog ettelijke kilo's. Foto: De aangespoelde vis op het Vlissingse strand. provincie kunst/cultuur ilINSDAG 3 JANUARI 1978 NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER sl uis defect (Slot van pagina 1) projecten te bundelen en als centraal I onderzoeksthema ter hand te nemen Dit om milieukundige kennis op een ho ger peil te brengen en om verspilling van krachten tegen te gaan. De topamb tenaar wees erop, dat niet alleen in het deltagebied, maar ook bij de aanleg van landwegen en vaarwegen tegenwoordig veel werk wordt verzet op milieugebied. Kernpunten De directeur-generaal vatte zijn betoog over de milieuvraagstukken samen in vier kernpunten. Hij zei, dat zowel bij /de droge als natte waterstaat het mi lieu-aspect vanaf het begin van de voorbereiding volwaardig moet wor den „meegenomen". Verder zal meer milieukundig onderzoek moeten plaatsvinden, waaraan wetenschappe lijke instellingen een bijdrage zullen moeten leveren. Ook moet er een bun- De veranderingen in de maatschappij hebben volgens de heer Tops ook hun weerslag op het personeel van rijkswa terstaat. Terughoudendheid cn be zuinigingen, steeds ingewikkelder voorbereidingswerk door een groeiend aantal alternatieven, een toenemende behoefte aan bedrijfseconomische be geleiding en een voortschrijdende au tomatisering zorgen ervoor, dat ener zijds bepaalde taken afnemen en dat er anderzijds taken bijkomen: ..Dit alles maakt het onvermijdelijk dat sommige personeelsleden van rijkswaterstaat hun toekomstige werk zullen moeten vinden in een andere hoek dan waarin zij tot dusver werkzaam waren" Reden tot ongerustheid hoeft er volgens de directeur-generaal onder het per soneel niet te zijn omdat rijkswaterstaat heel wat mogelijkheden heeft Eigen ini tiatief om zonodig tijdig om te schake len zei hij toe te juichen: de dienst zal daarbij zoveel mogelijk behulpzaam zijn in het bijzonder door omscholing en bijscholing. Els Hrtllebranase. 'Heden en verleden', olieverf. GEMEENTE andGROEIDE MET VRIJ 360 ZIELEN rRoiGOES - Het gemeentebestuur van Goes is erg bezorgd over de inatii ontwikkeling van de woning- kanbouw. In het afgelopen jaar is ERDier in de Ganzestad een sterke ontplooiing geweest van de vrije sectorbouw. De bouw van woningwetwoningen en van tl premiewoningen werd daaren- ti tegen vertraagd. Dit zei bur- Aaggemeester mr F. G. A. Huber maandagmiddag in zijn nieuwjaarstoespraak tot de Kam verzame'®'e gemeente-amb tenaren. «De burgemeester onderstreepte dat er ■:"i altijd een behoefte zal blijven bestaan |aan betaalbare woningwetwoningen. In v idat licht bezien vond hij stagnatie niet Veen gewenst. De heer Huber vroeg zich af of, gelet op de toename van de vrije sec torbouw en het tekort aan bouwvak kers. er nog wel woningwethuizen tegen de vastgestelde prijzen gebouwd kun nen worden. Mr Huber deelde mee dat Goes m 1977 met 360 inwoners gegroeid is. De ge meente heeft nu ongeveer 29.200 zielen. In zijn toespraak stond de burgemeester verder stil bij enkele plannen die op punt van uitvoering staan. Hij noemde onder andere: de herinrichting van het stationsgebied en het Schuttershof, het opknappen van de schouwburg 'Prins van Orapje' en het Schelphoekplan. De heer Huber toonde zich verontrust over de werkgelegenheid. Hij benadrukte dat niet alleen het scheppen van nieuwe ar beidsplaatsen van belang is. maar ook het behouden van bestaande werkgele genheid. Mr Huber was blij met de te werkstelling van jeugdige werklozen bij gemeentelijke dienstenHij vertelde dat Goes daarmee provinciaal gezien bo venaan staat. De burgemeester hoopte dat er in 1978 'groen licht' zal komen voor de vernieuwing van de mu- seumsluis bij het Goese Sas. Hij achtte dit noodzakelijk vanwege de veiligheid (nu is de sluis dé zwakke schakel in de zeewering tussen Katseveer en Wemel- dinge) en vanwege de werkgelegenheid (het inrichten van een nat industrieter rein en verbeterde mogelij kheden voor bestaande bedrijven in het havenin dustriegebied). Mr Huber zegde toe dat er op korte termijn plannen uitgewerkt moeten worden voor een verbeterde huisvesting van de reinigingsdienst. Na afloop van de nieuwjaarsbij-en- komst voor de ambtenaren, hield het college van burgemeester en wethou ders in 'De Korenbeurs' een receptie voor de burgerij. Deze gebeurtenis gaf het gebruikelijke beeld te zien. Velen uit allerlei sectoren van de Goese sa menleving kwamen links en rechts nieuwjaarswensen aanbieden en in ontvangst nemen. rsB EN W VAN HULST BIJ BEGROTING ■'«DESNOODS -«gebruik «afdwingen Seba HULST - Burgemeester en wethouders MFivan Hu,st vinden dat binnenspor- ,LOY 'aecon,ino^aGes bij scholen open moe spon ten staan voor de gehele bevolking en 'loy dat zoiets eventueel moet worden afge- turba1 dwongen. erdar Het college merkt dit op in het finan- 3aV cieel beleidsplan 1978-1982 bij de bin- os°A nensPortacconinlodaties. Uitbreiding van de bestaande sporthal Dji°f bouw van een tweede in de gemeente slechts geschieden als uitgegaan kan worden van een sluitende exploita- 11 tie. Dat kan volgens b en w alleen als een dergelijke nieuwe accommodatie wordt :a 2 i gebruikt voor onderwijs zowel als voor RCAi sportverenigingen. „Voor zover in ons ver^ vermogen ligt, wensen wij zulk een sa- K21 mengebruik zonodig af te dwingen", Go', luidt de letterlijke tekst LLiA'In bet hoofdstuk sport, jeugd en recrea- wordt opgemerkt dat de speelplaat- wes sen voor dejeugd de volle aandacht ver dienen. In 1978 zullen alle speelplaatsen een onderhoudsbeurt krijgen. ROok aan het recreatieterrein in het plan Zoetevaart wordt een en ander gedaan. Beginnende dit jaar zal tijdens twee seizoenen het aangekondigde bos wor- cn den ingeplant. Voorts zou het plan. dat samen met Staatsbosbeheer wordt uit- 1,i! gevoerd, ruimte kunnen bieden aan on- lf; der meer hockeyvelden, het overdekte U zwembad, een buitenmanege metoefen- en wedstrijdterrein (in het bos kan een net van ruiterpaden worden aangelegd), Ui terrein voor de hondensportverenigin- gen. een trimbaan, speelweiden, ruim ten voor school- en recreatiesport, wan delpaden. picknickplaatsen, sportvis- serij en roeien, terwijl tevens plaats is voor het aanleggen van parkeerterrei- In de januarivergadering krijgt de raad al voorstellen om stukken grond aan te kopen. Voor 1982 is een kapitaal suitgaaf opgenomen van drie ton voor het aanbrengen van voorzieningen in het gebied. Sociale W erktijdverkorting bij Clitex in Clinge maandag begonnen CLINGE - Vanaf maandag werken bij de Clingse textielfabriek 75 mensen in de weverij de helft van de werktijd minder. Bij de Arbeidsinspectie in Breda heeft de directie van Clitex de werktijdverkorting aangevraagd, om een omschakeling in de weverij door te voeren. Deze aanpassing houdt in dat een ander soort garen zal kunnen wor den gebruikt. Bedrijfsleider P. Everaert-deelde maan dag desgevraagd mee nog geen officiële toestemming te hebben ontvangen van de Arbeidsinspectie uit Breda. Afgelo pen donderdag kreeg de Clitex een telefoontje met de mededeling dat de aanvraag zo goed als zeker positief zal worden beoordeeld. Het officiële docu ment zal pas later binnenkomen. De werktijdverkorting zal in totaal zes we ken duren. In die tijd verwacht Clitex dat de aanpassing in de weverij zal zijn aangebracht en productie kan worden hervat. zorg „Wij zijn de mening toegedaan", schrijven b en w, „dat. de sociale zórg zich in de toekomst niet alleen op het materiële, doch ook op het immateriële vlak zal moeten begeven. Er moet meer van begeleiding van de cliënten sprake zijn". B en w hebben voor de periode tol en met 1982 geen rekening gehouden met een toename van hel aantal bij- NIEUWERKERK - Te Nïeuwerkerk standsgevallen en het aantal mensen werden zondagnacht drie auto's dat in aanmerking komt. voor een uitke- opengebroken Uit één van de auto's Autos Niewerkerk opengebroken ring ingevolge de WWV en RWW werd foto-en filmapparatuur gestolen. POORTVLIET- Het heeft zondagavond maar een haar gescheeld of de Klaas- van-Steenlandpolder bij Poortvliet was onder water gelopen. Door de boezemkade met zandzakken te ver sterken, slaagde de technische dienst van het waterschap Tholen er in om een kalamiteit te voorkomen. De kritieke situatie ontstond door een defect in de uitwateringssluis, veroorzaakt door een balk van zes tot zeven meter lengte, die qua afmetingen het meest is te ver gelijken met een meerpaal. Deze balk, die bij het inlaten van water in de sluis moet zijn gedreven, had tot gevolg, dat de sluisdeuren zich niet konden sluiten bij opkomend tij. Door de lengte van de balk gingen zowel de 'zoute' als de 'zoete' deuren niet dicht. Hierdoor liep de boezem te vol met buitenwater. Het water kwam tot het randje van de boezemkade. wat wil zeg gen, zo'n twee meter boven het achter liggende land van de polder. Om te voorkomen dat er water over de boezemkade zou stromen, wat a fkalving aan de andere kant tot gevolg kon heb ben met gevaar van doorbreken, werd de kade met zandzakken versterkt. Overigens was men er toen inmiddels in geslaagd om de sluis alsnog met schui ven te sluiten. Zondagavond omstreeks tien uur. toen het buitenwater weer ging zakken, was het gevaar voor de Klaas- van-Steenlandpolder geweken. Later werd ook de balk uit de sluis verwijderd, zodat de uitwateringssluis weer nor maal kon werken. De Klaas-van-Steenlandpolder, waarin zich geen woningen of andere opstallen bevinden, beslaat ongeveer 14 hectare, waarvan zo'n tien hectare bouwland en de rest weiland. Wemeldinge en Kapelle zaten enkele uren zonder gas KAPELLE - Een graafmachine, bezig met. het graven van sloten voor de ruilverkaveling Kapelle-Wemeldinge, heeft, maandagmorgen rond kwart over elf een transportleiding voor aardgas van de PZEM geraakt. Als gevolg daar van werd de gasvoorziening van Kapelle en Wemeldinge onderbroken De PZEM stelde de verbruikers in het betrokken gebied door middel van een geluidswa gen van de storing op de hoogte Rond half vier maandagmiddag was de lei ding weer hersteld en werd er weer aardgas geleverd. Het mogelijk maken van een har monieuze oplossing bepleitte ir Tops ook bij de wegenaanleg. Naar zijn me ning gaat het erom de middenweg te vinden tussen twee euvels: enerzijds de doorsnijding van het landschap en an derzijds 'filevorming en vertraging'. Hans Heeren, 'Bolwerk I', olieverf. MUTATIES IN BESTUUR deling zijn van milieukennis. In dit verband valt te denken aan een team, dat inzetbaar is voor zowel centrale als regionale milieuvraagstukken. Ten slotte zal er door een in voorbereiding zijnde handleiding voor de zoge naamde projectnota's van rijkswater staat een vollediger en overzichtelijker presentatie moeten komen van alle in het geding zijnde gezichtspunten. Te meer is dat volgens ir. Tops van belang gezien de inspraakmogelijkheden voor iedereen. Ir. J. W. Tops De directeur-generaal wees erop. dat die filevorming en vertraging de komende jaren nog grotere vormen zullen aan nemen omdat er minder werken gereed zullen komen door de terughoudend heid. die de laatste jaren ten aanzien van de wegenaanleg wordt betracht In de Vleeshal van het Middel burgse stadhuis wordt deze dagen de kerstexpositie van de Zeeuwse Kunstkring gehouden. Vroeger noemde men dit jaarlijks gebeuren de 'kerstsalon', een naamgeving die wellicht wat directer past bij de sfeer van dit tentoonstcllingsri- tueel. Het is voor de Kunstkring, een gezelschap dat niet per se méér wil zijn dan een expositievereniging, de jaarlijkse confrontatie met een pu bliek dat - naar blijkt - het onder houden van de goede betrekkingen op prijs stelt. Op die manier ontstaat telkenmale een soort overzicht van wat 'een werkjaar' heeft opgeleverd. Het is een vorm van presentatie die voox verrassingen eigenlijk weinig ruimte laat: de kaders van het spel zijn be kend. de spelers evenzeer, het ritueel kan zijn loop hebben. Dit jaar heeft men opnieuw een hon derdtal werken bijeengebracht in een plezierig lichte Vleeshal. Verras singen? Geen verrassingen. Het pu bliek ontmoet bekenden, leden van de Kring die ook buiten dit verband vrij regelmatig van zich laten horen en zien. Hans Heeren. docent aan Minerva te Groningen, is de Zeeuwse expositie altijd trouw gebleven en heeft de laatste jaren een faam opgebouwd als aquarellist. Hij laat ditmaal een vijftal olieverfschilderijen zien. in zuiver picturaal opzicht - lettend op de noodzaak van evenwicht in kleur, compositie, beelding en zegging - verreweg de top van de tentoon stelling. Vier olieverven voorts (van Els Hol- lebrandse, een aantal stillevens van Piet Bulthuis, wat 'kleiner' werk (in omvang) van Andries Minderhout met heel krachtige reisimpressies, beelden uit Zierikzee van Kees van de Wetering, een plezierige opleving in het werk van Jan Pieter Jong- schaap dat. met hernieuwde 'verken ningen' in verschillende technieken wel eens aan de drempel van een- nieuwe bloei zou kunnen staan. Op deze expositie ook werken van Gerard Menken, nog onlangs te zien in Van de Wetering's galerie 'Nobel' in Zierikzee, en momenteel gepro longeerd in De-s Beaux Arts te Ter- neuzen. Voorts: zeefdrukken van Ernst Joachim, olieverven van Fred van den Berge. Marja de Lange en Toos de Herder, tekeningen van Han ter Keurs, aquarellen van Elly Bu- zink - de l'Eau, plastieken van Petei de Jong en Matthy Murre en kera miek van Jan Rijnsaard. Werken van over, op en onder de grens: het gewone beeld van een sa lon waar het element van de sociale ontmoeting domineert en alles 'zo vertrouwd' is dat op de kracht van het onverwachte, die van een fun damentele verandering of vernieu wing kan uitgaan, maar zeer ters luiks gewezen kan worden. Het nieuwe ritueel krijgt in deze sfeer weinig kansen, zodat het een naast het ander blijft staan, het een "bin nen', het andere 'buiten'. De ordening winthet aldus ook op dit punt van de immer parate verwar ring. Dat staat héél netjes, héél salonfhig, Peter de Jong, 'Kinderkopje'. maar of het ook wat extra leven in onze wat doodse brouwerij garan deert? Antwoord in de Vleeshal, da gelijks van twee tot vijf uur. o. Ernst Joachim, Zeefdruk 'Vrucht baarheid'. Marja de Lange, 'Hete zomer', olieverf. Piet Bulthuis, Stilleven, olieverf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 7