\m/P Auto uitgebrand bij Zierikzee 'Laguna9 maandagavond Sloehaven binnengebracht V erontreinigingsheffing ter discussie voor Kroon VIJF ARRESTATIES NA DIEFSTAL UIT PRIJSSLAG IN NIEUWERKERK almanak MONTEUR MAAKTE EEN PROEFRIT Bij Zeebrugge definitieve terminal vloeibaar aardgas Onder verdachten twee werknemers ZEEUWSE Mild Da's ook altijd een mooie gedachte - dat iedereen die eerste dagen van het nieuwe jaar mild is voor een ander Daar onze werkzaamheden gisteren niet tot matineuze activiteiten oprie pen.. hoorden wij tegen negenen hoe de kinderen beneden hun vakantie met groot lawijt vervolgden „Pahap," kwam de jongste dan ook al spoedig aan ons bed meldden, „Annemarieke heeft de doos met kerstballen, die over waren, van de bar gegooid. Nou is 't allemaal glas op de vloer." De oudste deed al snel wat terug. „Mamma." sprak ze vief in de deuro pening ..Weetje wat Sander gedaan heeft? Hij heeft de kerstboom uit de pot getrokken. Nu zijn alle kaarsjes kapot en de ballen ook Toen wij even later besloten toch maar eens een kijkje te nemen bene den. zagen wij juist, hoe de jongste de kast opende en met pretoogjes het glas met fopbier tevoorschijn haalde, dat tijdens de jaarwisseling in fami liekring zoveel hilariteit veroor zaakte. Hij was er zo geconcentreerd en geestdriftig mee bezig, dat hij te gelijk de voorraad andere glazen meetrok. Vier borrelglaasjes en vijf van de zes bowlglazen redden hel niet „Weetje wat jullie moeten doen?", spraken wij op ingehouden toon, bel allebei maar een vriendje en een vriendinnetje om te komen spelen. „Jaah". riepen ze juichend - en kre gen ruzie over de vraag wie er het eerst mocht bellen. Toen dat was opgelost en de gasten binnen waren, keerde de rust even weer. Even maar. Nog geen half uur later hoorden we ze boven rumoeren. Er was onenig heid Drie tegen één. „Ja," hoorden wij onze oudste roe pen, „gooi nu de deur dicht, dan staat-ie d'r tussen." Da's altijd een mooie gedachte - dat iedereen de eerste dagen van het iaar mild is voor een ander We kunnen beter snel wennen aan de werkelijkheid, als u het ons vraagt. provincie DINSDAG 3 JANUARI 1978 ZIERIKZEE - Maandagmid dag omstreeks twee uur is er bij De Val te Zierikzee een per sonenauto door een brand vol ledig vernield. De politie kon niet vertellen hoe de brand in de auto, die een proefrit maakte, is ontstaan. Het ver keer van en naar de Zeelandb- rug is door het ongeval onge veer twintig minuten gestremd geweest. Op het moment van de brand werd de auto bestuurd door de heer W. C. G uit Zierikzee, monteur bij de garage G. te Zierikzee, van wie de auto eigendom is Hij merkte, dat er plotseling rook van onder de motorkap kwam. Met omstan ders trachtte hij de brand zelf nog te blussen, maar dat bleek niet mogelijk Ook de gealarmeerde brandweer van Zierikzee kon met voorkomen dat de auto geheel uitbrandde. De auto had een voorziening om zowel op gas als op ben zine te rijden. Toen de brand ont stond reed hij op benzine. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor Enkele brandweerlieden bezig met bluswerkzaamheden. Eén van de brandweerlieden brengt de gastank van de auto in veiligheid. BEROEPEN TEGEN AANSLA GEN ZOMER WONING EN TWEE-PERSOONSHUISHOUDENS bergers erin, de tanker met be hulp van de bok 'Taklift 1' bo ven water te halen. Daarna is de 'Laguna', gelegen op een zij kant, behoedzaam in de rich ting van de Sloehaven gema noeuvreerd. Maandagavond laat was het stoffelijk over schot van het zes-jarig dochter tje van de schipper, Sylvie, nog niet gevonden. Volgens een woordvoerder van de ber gers verliep de berging 'betrekkelijk vlot'. Nadat eerst gewacht was tot de wind wat was gaan liggen, werd de be- Inbraken Terneuzen TERNEUZEN - In dc nacht van oud- op nieuwjaar zijn er in Terneuzen diverse inbraken gepleegd. Voor de derde ach tereenvolgende keer is ingebroken in de hervormde school 'De Ark' aan de Olmenstraat. Het onderwijzend per soneel kon geen vermissingen vaststel len. Wel werd een enorme ravage aan gericht. Datzelfde was het geval in een woning aan Langs de Kreek, waarveel rommel werd gemaakt tijdens afwezigheid van de bewoners Ook de kantine van de voetbalvereniging Temeuzen op het sportpark moest het ontgelden. De on bekende daders namen een platen speler en een aantal cassettebandjes mee. In Sluiskil werd ingebroken in twee woningen in de Schepenstraat, waar twee weduwen sonen. Tijdens hun afwezigheid werd van elk een bedrag van ongeveer honderd gulden ont vreemd Leo Cuypers speelde 'Zeeland-suite' in Hulst HULST- Maandagavond heeft het en semble van Leo Cuypers een succesvol optreden verzorgd in Hulst In 'Den Dullaert' bracht het gezelschap voor de pauze het zogenaamde muzikale ver- rassingsspel, waarbij de musici moeten optreden na aanwijzing door het lot Na de pauze speelde het. septet de 'Zee land-suite'. STOFFELIJK O VERSCHOT ZESJARIG MEISJE NOG NIET GEVONDEN VANDAAG POGINGEN SCHIP IN NORMALE STAND TE KRIJGEN BORSSELE - De Belgische binnenvaarttanker 'Laguna', die een dag voor kerstmis bij de Borsselse kerncentrale op de Westerschelde is gezonken, is maandag geborgen. In de loop van de middag slaagden de rging omstreeks het middaguur ingezet Rond half vier had men het schip voor een deel boven water. De berging werd verricht met behulp van de bok 'Taklift 1', de beide bergingsvaartuigen "Tonijn' en 'Dolfijn' van het bergingsbedrijf Van den Akker, en de sleepboten 'Holland' en 'Schotland' van Muller uit Temeu zen. Om vier, uur begon men de tocht van de plaats waar het schip op de st rekdam liep naar de Sloehaven Na vijl uur voorzichtig manoeuvreren kon de 'Laguna' daar naar binnen worden ge bracht „Er moest zo traag worden geva ren", aldus de woordvoerder, „omdat niet bekend is. hoeveel van de lading overboord is gestroomd en hoeveel olie nog in de ruimen was. We konden het schip ook niet geheel boven water bren gen, omdat dan het hele gewicht door de bok gedragen zou moeten worden. We hebben nu nog gedeeltelijk gebruik ge maakt van het eigen drijfvermogen van de 'Laguna' Schade Omdat het schip ook in de Sloehaven nog op de zijkant lag, kon niet worden vastgesteld, hoe ernstig de schade is en waar het schip lek is geslagen. De woordvoerder:,, We gaan nu eerst pro beren het schip weer recht te krijgen. Daarna moet de lading worden gelost." Om het schip in de normale stand te krijgen zal worden gebruik gemaakt van een tweede bok, de 'Walcheren' van Van den Akker. Die zal in de loop van de nacht-vanuit Vlissingen naar de Sloehaven worden gebracht Als de bergingswerkzaamhe den zijn beëindigd gaat het schip over in handen van de verzekeringsmaat schappij Overigens is er nog geen op. hoe lang de werkzaamheden zullen du ren Eerst moet het schip helemaal bo ven water gebracht worden." aldus de woordvoerder van de bergers, „pas daarna valt de beslissing wat er mee moet gebeuren." Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Bij de Raad van State in Den Haag dienen binnenkort twee be roepen. ingesteld bij de kroon, van par ticulieren die het oneens zijn met de hoogte van de hun door twee Zeeuwse waterschappen opgelegde veront reinigingsheffingen. De eerste ap pellant. de heer C. Kleinepier uit Wolp- haartsdijk, vindt het onbillijk, dat tweepersoonshuishoudens worden aangslagen op basis van drie ver vuilingseenheden. De tweede, mr. J. W. Scheffer uit Rijswijk, heeft er bezwaar tegen dat hij voor zijn incidenteel be woonde zomerwoning op Schouwen- Duiveland evenveel moet bijdragen als de mensen op Schouwen die hun huis permanent bewonen. Beide heren zijn eerst in beroep gegaan bij de respectieve waterschappen: de Brede Watering van Zuid-Beveland en het waterschap Schouwen-Duiveland. De dagelijkse besturen van deze water schappen verklaarden de bezwaren on gegrond en het college van gedepu teerde staten van Zeeland stemde daarmee in. De betrokkenen willen nu door een uitspraak van de Kroon be werkstelligen. dat ze minder hoeven te betalen. De heer Kleinepier vindt, dat tweeper soonshuishoudens zouden moeten wor den aangeslagen op basis van twee ver vuilingseenheden of inwoners-equiva lenten Hij wordt in die gedachte ge sterkt. sinds de waterschappen aan eenpersoonshuishoudens de mogelijk heid bieden - op verzoek - te worden aangeslagen voor één vervuilingseen heid. Het Zuidbevelandse waterschap en gedeputeerde staten van Zeeland menen, dat de wet strikt wordt nage leefd als tweepersoonshuishoudens Inbreker in kampwinkel in Renesse betrapt RENESSE - Zondagavond om kwart voor tien werd door de eigenaar van de kampwinkel op camping 'Bonafide' te Renesse een onbekende betrapt die de ruit van de winkel had ingeslagen. De man verdween na een korte schermutseling op een fietszonder iets te kunnen meenemen. De rijkspolitie groep Schouwen-Duiveland heeft aan wijzingen. die doen vermoeden dat de dader spoedig zal kunnen worden aan gehouden. worden aangeslagen voor een woning in een betrekkelijk korte tijd relatief oftewel drie inwonerequivalenten. De veel geloosd wordt. Het waterschap instanties menen, dat van die regel pas duidt dit verschijnsel aan met 'stoot- zou kunnen worden afgeweken indien, belasting'. De heer Scheffer vraagt de de wet zou worden veranderd. kroon zijn aanslag over 1975 zoveel lager Mr. Scheffer uit Rijswijk zou voor zijn vast. te stellen als mogelijk wordt Schouwse zomerwoning een kleinere geacht. bijdrage willen leveren aan de bestrij- ding van vervuild water omdat hij die woning niet permanent bewoont Hij [VtlFinPr ^phPDPIl heeft begrip voor de kreet 'de vervuiler betaalt', maar zou daar graag aan toe- /Jnnr *lp cllUTpn gevoegd willen zien: naarmate hij ver- UUU1 van Terneuzen Nageleefd TERNEUZEN - Van januari tot en met Het waterschap Schouwen-Duiveland november van vorig jaar zijn er in to en het provinciaal bestuur van Zeeland taal 837 zeeschepen minder door de vinden, dat ook in dit geval de wet wordt sluizen bij Terneuzen gevaren. Tót en nageleefd. Immers, zo redeneren ze. in met november waren het er in totaal de voorschriften wordt geen onder- 7025, terwijl in de gelijke periode van scheid gemaakt tussen incidenteel en 1976 er 7862 schepen werden afgehan- permanent bewoonde hulzen. Het wa- deld. terschap voegt daar nog aan toe. dat bij Het tonnage liep ook terug, en wel van de bouw van zuiveringsinstallaties ook 27.003.158 brt naar 26.667 360 brt Ook rekening wordt gehouden met zomer- bij de binnenvaart was een daling te woningen, van waaruit het opper- zien. Het aantal schepen dat door de vlaktewater tenslotte evengoed wordt Westsluis en de Oostsluis kwam be- vervuild als vanuit permanent be- droeg in 1977 (in beide richtingen) 63.186 woonde huizen. De zomerwoningen met een totale tonnage van 38 715.301: dragen er zelfs nog toe bij, dat in be- In 1976 werden in de periode januari tot paalde periodes een extra belasting op en met november 66 911 binnenvaartui- het leidingensysteem en de zuivering- gen afgehandeld met een tonnage van sinstallaties wordt veroorzaakt, doordat 39.910 037. BELGISCHE MINISTER CLAES BRUSSEL-Er komt in Zeebrugge geen tercommunale Distrigaz (de Belgische voorlopige aardgasterminal om het verdeler van het gas) en de Belgische Algerijnse aardgas {e ontvangen, maar overheid een akkoord bereikt om de op- er zal een definitieve constructie opge- slagplaats en de hervergassingsin- zet worden. Dit verklaarde maandag de stallatie zo'n 1500 meter buiten de kust- i Belgische minister van economische lijn van Zeebrugge te bouwen. De op- zaken, Willy Claes, die net terug was slagplaats zal 240.000 kubieke meter van een bezoek aan Algerije. De minis- groot zijn en dat volstaat om de jaar ter wist ook te vertellen, dat de Alge- lijkse afname van 5 miljard kubieke me- rijnen uitstel verleend hebben aan de ter aardgas te ontvangen, die via twee Belgen en pas vanaf 1982 vloeibaar methaantankers zullen worden aange- aardgaszullen kunnen leveren. Meteen voerd. De stokageruimte zal in beton wordt het project miljoenen guldens worden gebouwd en voor een deel onder goedkoper en wordt de aardgasont- de zeespiegel komen te liggen: 13 meter vanger volgens de Belgische minister onder water en tot 25 meter boven de een stuk veiliger. waterspiegel. De totale kostprijs van de Nog voor nieuwjaar werd er door de in- constructie wordt geraamd op maximaal 7,5 miljard frank. Stuk geschut en twee granaten gevonden op strand bij Cadzand CADZAND - Maandagmiddag wer- denop het strand bij Cadzand ter hoogte van hotel Noordzee een stuk ge schut en twee granaten gevonden, die waarschijnlijk door de laatste storm naar boven zijn gewoeld. Enkele jongens die daar aan het spelen waren vonden het wapentuig omstreeks drie uur. Omdat het grootste gedeelte zich nog onder het zand bevindt, kon de politie nog niet zeggen uit welke tijd de wapens afkomstig zijn. Vandaag, dins dag, zal de Explosieven Opruimings dienst uit Culemborg het geschut, en de twee granaten opruimen. Na sluiting met valse sleutels binnengedrongen NIEUWERKERK - De rijkspolitie heeft vijf arrestaties verricht in verband met diefstal (en heling) van goederen uit het filiaal van de Prijsslag in Nieuwerkerk. Onder de verdachten, die zijn ingeslo ten in Zierikzee en Bruinisse, bevinden zich twee medewerkers van het filiaal: C. F. A. M. uit Nieuwerkerk en A. V. uit Zierikzee. Ook de echtgenote van M. is aangehouden. De overige verdachten: mevrouw W. de W. en J. J. P.beiden uit Rotterdam. Zij drongen de afgelopen maanden na sluitingstijd het winkelfiliaal met een valse sleutel binnen en wisten het alar meringssysteem onklaar te maken. De goederen, die zij ontvreemdden wc-rden per auto naar Rotterdam vervoerd, waar ze verder werden verhandeld. Over de totale omvang van de mis drijven bestaat bij de politie nog enige onzekerheid In Nieuwerkerk en Zierik zee heeft men een gedeelte van de buit. ter waarde van zo'n acht mille kunnen achterhalen. Volgens de politie is een groot, deel van de gestolen goederen al in omloop gebracht. De zaak is ontdekt door personeelsleden van de Prijsslag in Nieuwerkerk. Inbraak in tweede woningen Schouwen ben zondagnacht een grote chaos aan gericht in de tweede woning te Schuddebeurs van L. uit Aken. Te Zon- nemaire werd eveneens een grote ra vage aangetroffen in de tweede woning van de familie M. uit Schotland. De rijkspolitie groep Schouwen-Duive land stelleen onderzoek in. maar omdat de eigenaren in het buitenland wonen, staat nog niet vast of uit de huizen goederen zijn verdwenen. Inbeide hui zen alle lichten waren ontstoken. Zelfs de buitenlichten werden brandend door Een dee' Boederen die werden gestolen ml het maal van de Pnjsslag m de politie aangetroffen Nieuwerkerk en dat door de politie in beslag werd genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 2