PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INDIA KRIJGT TOCH VERRIJKT URANIUM Steeds belangrijker rol niet-technische aspect bij voorbereiden waterstaatswerken KOFFIE EN THEE GOEDKOPER Twintig pet meer hartoperaties Carter bereikt in Nieuw Delhi geen akkoord over gebruik kembrandstof Geen overlevenden gevonden van Boeing EGYPTISCHE AMBASSADE IN BONN ONTKWAM AAN AANSLAG BETER WONEN IN 1978 BEGINT BIJ BRAAT t INDIRA GANDHI OORZAAK BREUK CONGRESPARTIJ Pakistaanse politie schiet op stakers Snoeplust pagina 9 221e jaargang no. 2 Dinsdag 3 januari 1978 Goes - Industriestaat 13 - Tel. 01100- 28620. I AMSTERDAM (ANP) - Met ingang van 5 januari zullen de koffie- en theeprijzen worden verlaagd, aldus de Vereniging van Nederlandse Kof- fiebranders en Theepakkers. Met ingang van die datum zullen de koffieprijzen worden verlaagd met gemiddeld 67 cent per pak van 250 gram. Poederkoffie wordt 23 cent per pot van 50 gram goedkoper Hiermee volgen de koffiebranders de daling van de koffieprijzen op de we reldmarkt. zoals die in de in koopprijzen tot uitdrukking komt. Ook de theeprijzen worden met in gang van 5 januari verlaagd en wel met 5 cent per pakje van 100 gram resp. per doosje met 20 theezakjes. President Carter tijdens zijn toespraak tot het Indiase parlement LEIDEN (ANP) - De zeven academische ziekenhuizen in Nederland hebben in 1977 samen 1887 hartoperaties verricht, waarvan 1529 open-hartopera ties. Dat is een stijging van ruim twintig procent ten opzichte van 1976, toen de cijfers lagen op respectievelijk 1522 en 1250. Een en ander is maandag meegedeeld door een woordvoerder van de bege leidingscommissie hartchirurgje academische ziekenhuizen. Deze commissie werd vorig jaar juli ingesteld door de toenmalige staatssecretaris van onder wijs en wetenschappen, dr. G. Klein. De zeven academische ziekenhuizen zijn gevestigd in Amsterdam (Wilhelmina Gasthuis en VU-Ziekenhuis). Gronin gen. Leiden. Nijmegen. Rotterdam en Utrecht. NEW DELHI (AFP/Reuter/UPI/DPA) - Premier Morarji Desai van India heeft president Carter niet de door hem verlangde waarborgen willen geven voor het gebruik van Amerikaans verrijkt ura nium in een van de kerncentrales die in de buurt van Bombay staat. De weigering van de 82-jarige Desai die nu tien maanden in India aan de macht is, irriteerde Carter die daarop tot zijn minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, zei: „Desai blijft nogal koppig op zijn standpunt staan wat de kwestie van de kernbrandstof betreft. Ik geloof dat wij hem, als we weer thuis zijn, een koele brief op poten moeten schrijven". Deze vertrouwelijke woorden werden door geluidstechnici van een Ameri kaans radio- en televisiestation opge vangen en uitgezonden. In New Delhi ontstond enige deining, maar de leden van de Amerikaanse afvaardiging de den alles om de gemoederen te kalme- dia. De V.S. aldus de Amerikaanse pre sident, hebben besloten de economi sche en politieke samenwerking met India uit te breiden en te intensiveren. Carter heeft India samenwerking aan geboden op gebieden als de landbouw. (Slot zie pagina 6 kolom 4) laguna De Laguna' werd gisteravond de Sloehaven bij Vlisslngen binnenge bracht PAGINA 3 posttarieven stagnatie politie De Haagse hoofdcommissaris van poli tie Peyster bepleit snelle samenvoeging van de gemeente- en rijkspolitie. ren. Zo lieten Jody Powell, de perschef van het Witte huis, en de Indiase minis ter van buitenlandse zaken, Jagat Mehta, weten dat de verhouding tussen Desai en Carter uitstekend was en dat de gesprekken tussen beide mannen hartelijk zijn geweest Het probleem inzake het gebruik van kembrandstofblijft dus onopgelost tus sen beide landen. India heeft tot dusver het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens niet willen tekenen. Zoals bekend beijvert Amerika zich de verbreiding van kernenergie te beper ken, in het bijzonder waar het betreft brandstoffen die kunnen worden ge bruikt voor de vervaardiging van kern wapens. India ontvangt verrijkt uranium van de Verenigde Staten en bracht in 1974 zijn eerste kernbom tot ontploffing. Carter, die kennelijk de verhouding tus sen beide landen niet wilde vertroebe len. beloofde Desai toch dat de V.S. In dia op korte termijn 7.6 ton verrijkt ura nium zullen leveren op grond van het akkoord tussen de twee landen dat Washington wil herzien. De twee staatslieden hebben voorts van gedachten gewisseld over de inter nationale toestand, in het bijzonder over de demilitarisering van de Indische Oceaan en het conflict in het Midden- Oosten. Parlement President Carter hield maandagmid dag een rede voor het Indiase par lement, Hij zei dat zijn bezoek aan In dia het begin is van een nieuwe fase in de betrekkingen tussen de V.S. en In- primeur Landelijke primeur voor de voetbalarbiter in Temeuzen- training. selectie praatshow De praatshow van Wim Neijman biedt erg openhartige gesprekken- Rudio- en televisieprogramma's Strip. verandering NEW DELHI (DPA/AFP) - De voorma lige Indiase premier Indira Gandhi heeft maandag grote onenigheid ver oorzaakt in de congrespartij door zich door de 'vergadering van.de congresle den' te laten kiezen tot 'voorzitter van het congres'. Zij heeft hiermee de par tijleiding tegen de haren ingestreken, omdat deze mevrouw Gandhi liever niet teveel invloed toebedeelt. Door Indira Gandhi te kiezen tot voor zitter van het congres, is er een breuk ontstaan in de oppositiepartij. De of ficiële congres-voorzitter Kasu Brah- mananda Reddi verklaarde in een scherpe reactie dat de verkiezing on grondwettig en illegaal is. Hij stelde een spoedbijeenkomst voor van de werk- commissie. het toporgaan van de partij, om de situatie te bespreken. De laatste maanden was het al woelig binnen de cor.grespartij, die jaren aan de regering is geweest in India. Vanaf 1969. toen er ook een breuk ontstond in de partij, tot de catastrofaal verlopen verkiezingen van maart vorig jaar. be heerste Indira Gandhi de congrespartij volkomen. Na de onverwacht grote ver kiezingsnederlaag werd mevrouw Gandhl naar het tweede plan verwezen, maar daar neemt zij kennelijk geen ge noegen mee De Indiase Marxistisch-communisti- sche partij heeft maandag een grote overwinning behaald in de verkiezingen voor het parlement van de noordooste lijke staat Tripoera Het is de tweede maal binnen een paar maanden dat de communisten een meerderheid verovert m een staat De vorige keer won zij ln WestrBengalen RAWALPINDI (UPD - De politie in de het Pakistaanse Muitan heeft maandag het vuur geopend op stakers die stenen gooiden en wapens stalen. Hierbij rijn vijf mensen omgekomen en tien ge wond geraakt onderwie acht poli tiemannen. Volgens een officiële verklaring vielen duizenden arbeiders een groep poli tiemannen aan die postten bij een fab riek in Muitan. dat 650 kilometer ten zuidwesten van Rawalpindi In totaal zouden ruim 20.000 arbeiders de straat zijn opgegaan. Tijdens de aanval met stenen probeerden enkelen wapens te ontfutselen aan politiemannen. In een geval lukte dat en gingen betogers er vandoor met een geweer en munitie. Toen traangas en charges met de wa penstok niet hielpen, aldus de verkla ring. schoot de politie uit lijfsbehoud op de menigte. De militaire autoriteiten verklaarden later dat de families van de doden een rechtvaardige schadeloos stelling zullen ontvangen. i romp en staart v< BOMBAY - Indiase marinepersoneel brengt restanten v zondag verongelukte verkeersvliegtuig aan wal. BOMBAY (AP) - Er zijn maandag geen overlevenden gevonden van de Boeing 747 van de Air India die zondag kort na het vertrek te Bombay in de lucht was ontploft, en in zee gestort. Aan boord hadden zich 213 passagiers en beman ningsleden bevonden. De Indische ma rine-officier die met het zoeken was be last heeft gezegd dat de hoop nog over levenden te vinden, is opgeheven. Er is op zee zeer intensief gezocht door schepen en vliegtuigen. Mocht niemand de ramp hebben overleefd dan was die van zondag de grootste in de geschiede nis der Indische burgerluchtvaart, up 24 januari 1966 was er een Boeing 707 van de Air India boven de Zwitserse Al pen verongelukt en waren alle 117 pas sagiers en leden der bemanning omge komen. Door de Air India Is maandag meege deeld dat alle personen aan boord van de Boeing 747 op 11 na. Indiërs waren, twee van de 11 waren Amerikanen. De verongelukte 'Jumbo Jet', de eerste machine van dit type door India ge kocht, in 1971 was op weg naar Doebai aan de Perzische Golf toen de ramp zich voltrok. BONN (REUTER/UPI) - De Egyptische ambassade in Bad Godesberg bij Bonn is maandag op het nipertje ontkomen aan twee tijdbommen die waren ge plaatst bij de stookolietanks. Daardoor zouden ze waarschijnlijk het hele ge bouw hebben opgeblazen. De tijdont- steking van de bommen, met een springlading van elk een kilogram werden om twee minuten voor twaal bij de kelder ontdekt dooreen employe. De twee tijdontstekers waren ingesteld op 1200 uur precies De man greep snel en koelbloedig in en wist te voorkomen dat Bonn een daverende 'high noon' be leefde. "Het hele gebouw zou eraan zijn gegaan', verklaarde een woordvoerder, 'we zijn door het oog van de naald gekropen'. De springladingen bestonden uit tien pakjes TNT van. op grond van de code tekens. waarschijnlijk Sowjet-Russi- sche herkomst. Men heeft nog geen aanwijzingen over de identiteit van de daders. Over het motief is evenmin iets bekend, maar aangenomen mag worden dat de mislukte aanslag verband houdt met de Egyptische vredesinitiatieven die heb ben geleid tot rechtstreekse onderhan delingen met Israel. Zoals bekend heb ben die tot felle protesten geleid bij di verse Arabische staten en bij de Pales tijnse guerrillaorganisaties De Egyptische ambassade is om veilig heidsredenen omgeven door een hoog hek. De tijdbommen zaten in een plastic tasje dat vermoedelijk over het hek is gegooid. Het tasje lag enkele meters van de kelder met de cv-ketel en de brand stoftanks. Onmiddellijk na de ontdek king zijn de woonhuizen van het Egypti sche corps diplomatique onderzocht. Daar werden echter geen explosieven gevonden. De politie van Bonn heeft haar bewaking van het ambassadege bouw uitgebreid. Carter President Sadat zal er bij zijn Ameri- staat kaanse ambtgenoot Carter op aandrin gen, dat de Verenigde Staten een ac tievere rol gaan spelen om de belem mering op de weg naar een duurzame vrede in het Midden-Oosten uit de weg te ruimen. Dit heeft maandag het ge zaghebbende Egyptische blad Al-Aeh- ram bekendgemaakt Het overleg tussen de twee staatshoof den begint morgenochtend om 8 uur onze tijd op het vliegveld bij Assoean in Opper-Egypte. De moeilijkheden betreffen vooral de toekomst van de Palestijnen. Begins vredesplan voorziet in het verlenen van zelfbestuur aan de bewoners van de Westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza Sadat eist echter het recht van zelfbeschikking voor de Pales tijnen. Volgens hem is de vorming van een Palestijnse staat een voorwaarde voor vrede. Carter liet vorige week we ten dathij niet voelt voor het denkbeeld van een onafhankelijke s Palestijnse DIRECTEUR-GENERAAL IR J. W. TOPS VAN VERKEER EN WATERSTAAT MEER AANDACHT VOOR NATUUR EN MILIEU iVati onze Haagse redacteur DEN HAAG - Bij de beleidsvoorberei ding van waterstaatkundige werken gaan de niet-technische aspecten zoals natuur en milieu een steeds belangrij kere rol spelen. Een onevenredige aan dacht voor deze aspecten, zowel voor louter civiel-technische aspecten als voor het natuurbehoud in engere zin zou dan ook even fout zijn als de vroegere manier van werken, waarbij het milieu minder aandacht kreeg dan nu. ..Op milieugebied ligt onze koers op een afweging van alle aspecten, op een presentatie van alternatieven en op het mogelijk maken van een harmonieuze oplossing". Dit heeft directeur-generaal ir J W Tops van rijkswaterstaat maandag ge zegd in zijn traditionele nieuwjaarstoespraak voor medewer kers van het departement van verkeei en waterstaat in Den Haag Als voorbeeld van een duidelijk samen spel tussen techniek en milieu noemde de topambtenaar de ervaringen die zfjr opgedaan bij-de plannen voor de storm vloedkering in de monding van de Oos- terschelde. Zoals bekend was het eerst de bedoeling deze zeearm geheel af te sluiten. Onder invloed van een steeds sterker geworden roep om volledig be houd van het natuurlijk milieu er pleidooien vooreen geheel open Ooster- schelde. zijn de oorspronkelijke planner omgebogen tot een tussenoplossing ei komt geen dichte dam. maar een open stormvloedkering, die bij storm kar worden gesloten om de veiligheid van het omliggende land te waarborgen Het miljardenproject, waarover het afgelo pen jaar in Den Haag de laatste belang De tragiek van Putten D e afgelopen weken is er fel g^iscussieerd over de televi- Rgrjjvl sie-documentaire 'Putten op de Veluwe'. een poging om het ■JSÊa spoor terug te vinden naar de tragedie in het najaar van 1944. toen enige honderden inwoners van dit dorp naar concentratiekampen werden gevoerd als represaille voor een veizetsoverval in de buurt. De meesten van de weggevoerden keerden niet te rug. De discussie speelde zich in het bij zonder af tussen een groep Puttenaren en de Vara, waarbij de eersten poogden de leiding van deze omroep er van te overtuigen dat de documentaire niet moest worden uitgezonden. Een te zware psychische belasting: te worden herinnerd op kerstavond aan de af schuwelijke gebeurtenissen van 1944. De Vara besloot daarop de uitzending enige dagen uitte stellen, maar was niet bereid het programma-onderdeel in zijn geheel af te gelasten. De gedachtenwis- seling tussen de Puttenaren en de Vara had tot gevolg dat de buitenstaander - eigenlijk iedereen buiten Putten - ex tra-kritisch keek. Hadden de Puttena ren gelijk of was hun vrees voorbarig en dus ongegrond? lVlisschien is deze vraagstelling niet helemaal juist, ze zal althans Puttena ren niet aanspreken. Zij reageerden vanuit hun eigen betrokkenheid en wa ren kennelijk van mening dat een buitenstaander niets met deze zaak heeft te maken. Niet ten onrechte sprak het commen taar aan het slot van de film over een tragedie, die Puttenaren voor anderen - buitenstaanders - hadden 'toegedekt'. Een voorafgaande vraag zou derhalve kunnen zijn: leent dit on derwerp - Putte 1944 - zich wel voor een televisiedocumentaire? We menen dat daarop zonder meer 'ja' moet worden gezegd, mits ze aan hoge eisen voldoet ten aanzien van vorm en inhoud. Naar onze overtuiging voldeed de Vara-do- cumentaire daar aan. Bij het kijken naar deze film kwam ons het woord 'be hoedzaam' in gedachten: er was name lijk met grote behoedzaamheid ge werkt. door de makers en door diegenen die bereid waren in de film hun mening te geven. Dat gold niet alleen voor de Nederlanders, maar ook voor de Duitse mevrouw Emilie Hansen, die de trage die van Putten als jong meisje van nabij meemaakte. Haar oorlogservaringen waren zonder veel nadruk met net ver haal van de Puttenaren vervlochten: ze toonde een foto-album, waarbij zij ver telde wat er in de oorlog met haar fami lieleden was gebeurd. Op haar beurt werd zij daardoor represen tan te van een oorlogsgeneratie, een wijze vrouw, die geresigneerd poogt te leven met een on begrijpelijk, ja barbaars verleden. Naar vorm en inhoud was deze documentaire een indrukwekkend werkstuk. j fiantlijn 'We zijn door het oog van de naald gekropen' rijke beslissing werd genomen, moet voor het stormseizoen van 1985 voltooid zijn. Volgens ir. Tops ligt het voor de hanc om elk waterstaatkundig werk te bege leiden met een praktisch milieukundig onderzoek, gericht op vragen die zich voor en tijdens de uitvoering voordoen Hij acht het noodzakelijk vragen met dezelfde strekking uit verschillende (Slot. zie pagina 7 kolom 1) JLn de film kwam ook aan het woord de Amsterdamse psychiater dr A. van Dantzig. die als jong arts in hetzelfde kamp als de Puttenaren had gezeten- Vijfjaar geleden promoveerde hij aan de Amsterdamse universiteit op een proef schrift, waarin hij inging op de 'tragedie der Puttenaren'. Van Dantzig gebruikt het woord 'tragedie' in dit boek en in dit verband anders dan het gewoonlijk ge beurt Meestal wordt het neergeschre ven om het trieste lot aan te geven van zovele mannen, weggevoerd van huis en hof en vermoord door concentra tiekampbeulen. Van Dantzig echter hanteert het woord'tragiek' in een veel oorspronkelijker zin. Hij stelt vast dat- de Puttenaren het moeilijker hadden dan de andere gevangenen, omdat zij zich niet aanpasten - met konden aan passen - aan de harde, onmenselijk sfeer van het concentratiekamp. Daardoor hadden zij een geringer mogelijkheid tot overleven dan hun kampgenoten. Ze werkten zich in de letterlijke zin van het woord kapot bij het grondwerk, want ze konden niet 'lanterfanten'. Ze hadden bij dat werk een ingebouwd ritme en daardoor namen zij rust ook op die mo menten dat het levensgevaarlijk was. Ze waren zo overtuigd van de van zelfsprekende juistheid van hun ge drag. dat zij trachtten de Kapo daarvan te overtuigen terwijl de slagen al vielen. Daardoor maakten ze het alleen maar erger: de Kapo vermoedde verzet. Om dat zij onschuldig waren gearresteerd was het hun niet mogelijk het kamp verblijf te zien als een gevolg van een zelfgekozen verantwoordelijkheid, zoals dat bijvoorbeeld het geval was bij verzetsstrijders. Het kampleven had voor hen geen enkel verband met hun gewone bestaan en als gevolg daarvan hadden ze er geen antwoord op, geen innerlijk verzet ..Men zou kunnen zeg gen dat er een zekere zwakte stak in het starre, ondoelmatige en blinde vast houden aan oude vormen en gedach ten." zegt Van Dantzig in zijn boek. Maar hij eindigt zijn hoofdstuk: „Het komt mij voor dat dit te gronde gaan aan onwrikbare wetten die zij uiteinde lijk zelf gesteld hadden, de zaak der Puttenaren tot een waarlijk tragische maakt" Dat nu was ook het thema van deze documentaire. De makers hebben met grote terughoudendheid gepoogd de buitenstaander duidelijk te maken hoe weerloos in wezen deze groep was. Weerloos omdat zij geen antwoord had - misschien het zelfs niet wenste - op de wreedheden van kampbeulen. Dat be hoorde inderdaad :ot de tragiek van Putten. Naar onze mening heeft de Vara terecht vastgehouden aan uitzen ding van deze documentaire

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 1