PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KRUISINGA WIL EEN VROUW OP DEFENSIE Carter: Geen plannen voor bezoek aan Sadat Carter had slechte tolk Op Zeeuwse wegen aanzienlijke daling van het aantal doden in het verkeer Kabinet houdt zich aan begroting-Den Uyl Conflict met VVD-fractieleider Rietkerk Nieuwe jaar seconde te laat 'ZONODIG WEL TE OVERWEGEN" Salarissen pagina 3 220e jaargang no. 301 Zaterdag 31 december 1977 algemene zeeuwse VOOR VEILIG VERZEKEREN BIJSTELLINGEN IN VOORJAARSNOTA Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het nieuwe kabinet zal de rijksbe groting voor 1978, zoals die nog is opgesteld door het kabinet-Den Uyl, vooralsnog ongewijzigd overnemen. Ministers die nu al in hun begrotingen wijzigingen willen aanbrengen, zullen dat moeten doen binnen de plafonds zoals die in de Miljoenen nota van het kabinet-Den Uyl zijn aangegeven. Dc door Den Uyl c.s. opgestelde begroting is 95.3 miljard gulden groot. Daar staan ontvangsten te genover van 83.Ö miljard gulden, zodat een begro tingstekort rest van 11.5 miljard. Eventuele bijstellingen van de oude begrotingen zullen door de nieuwe minister van financiën, mr Andriessen, pas bij de Voorjaarsnota - het tus sentijdse begrotingsoverzicht in juni - worden ge presenteerd. Ook indien de afzonderlijke ministers wijzigingen willen aanbrengen die voortvloeien uit het re geerakkoord van CDA en WD. zullen zij moeten proberen die binnen hun eigen begroting te bekos tigen. zo vertelde premier Van Agt vrijdag. Zij moe ten daartoe overleg plegen met de minister van fi nanciën. Indien het zaken van algemeen regeringsbelang betreft, zullen de wijzigingsvoorstellen door de minsterraad moeten worden goedgekeurd. De mi nisters hebben zichzelf tot eind januari de tijd ge geven om hun financiële wensen op tafel te leggen. i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De nieuwe minister van defensie, dr. R. Kruisinga, en VVD-fractieleider mr. J. Rietkerk hebben een conflict over de vraag wie de VVD-staatssecretaris op defensie moet worden. Kruisinga is het niet eens met de kandidatuur van het Tweede-Kamerlid A. Ploeg die door Rietkerk naar voren is geschoven. Kruisinga wil liever een vrouw als staatssecretaris. In Den Haag wordt daarvoor de naam genoemd van justitievoorlichtster mevr. mr. Toos Faber. Aanvankelijk stond alleen de heer Ploeg kandidaat. Maar hij kon het niet met minister Kruisinga eens worden over de taakverdeling. Ploeg, kolonel bij de landmacht, voelt er niets voor om de materieelportefeuille te gaan beheren. Hij wil liever het defensiepersoneelsbe- leid gaan doen. Maar op die post zit al CDA-staatssecretaris C. Van Lent, die afgelopen woensdag is beëdigd. Van Lent bezette ook in het kabinetrDen Uyl die post Kruisinga bracht donderdag een nieuw element in het geschil doorvoor te stel- fasering verleden metaal selectie Beslissing selectie zaalvoetbalteam j Zuid 1 viel gisteren in Kapelle. serie Dc BRT brengt een serie van drie films van de Marx Brothers; radio- en televi- j sieprogranvma's; stnp. len een vf ouw als staatssecretaris aan te stellen. Die zou zich dan bezig moeten gaan houden met zaken als straf- en tuchtrecht, de vermaatschappelijking van de krijgsmacht en de verhouding volk-krijgsmacht Kruisinga zou dan zelf het materieelbeleid gaan beheren. De nieuwe minister zou daarbij zijn oog hebben laten vallen op mevrouw mr. Toos Faber-de Heer, die nu voorlicht ster van het ministerie van justitie is voor zaken betreffende de rechtelijke macht Mevrouw Faber kreeg lan delijke bekendheid door haar optreden tijdens diverse gijzelingen. Een andere naam die door Kruisinga genoemd zou zijn was die van ex-WD-voorzitter mevrouw Haya van Someren-Downer, maar die kanditatuur zou minder kans maken vanwege haar gezondheidstoe stand. In de top van de WD is men bijzonder t Slot zie pagina 6 kolom 5 WARSCHAU- President Carter en president Edward Gierik na afloop van hun drie uur durend gesprek waarin de twee leiders hun dachten over een groot aantal onderwerpen hebben laten gaan Carter heeft onder meer uitdrukking gegeven aan zijn bezorgdheid over de situatie van de mensenrechten in Oost-Europa. Gedeputeerde staten zullen Zeeuwse gemeenten fasering van bestem mingsplannen voorschrijven. PAGINA 3 uranium Overeenstemming over voorwaarden uranium-export aan Brazilië. PAGINA 4 bekend Opinie: Generaal Lopulisa: Wie kent Manusama, lüer in Indonesië? PARIJS (APi - Het nieuwe jaar zal een seconde te laat beginnen. Krachtens een internationale over eenkomst zullen officiële tijd meldingsinstanties 61 seconden na 23 uur 59 minuten 31 december op 1 januari het sein nul uurnul minuten en nul seconden geven. Het oponthoud van een seconde wordt op gezette tijden doorgevoerd om de officiële tijdseinen gelijkte zetten met de op 31 december 1971 ingevoerde atoomtijd, die op een duizendste seconde nauwkeurig is. Deze tijd wordt bepaald door in strumenten die de deling van ce- sium-atomen meten. DAJAN WIL TEGENVOORSTEL /Van onze correspondent JERUZALEM - Minister van buiten landse zaken Dajan heeft in een televi sie-interview dc verwachting uitge sproken dat Egypte tegenvoorstellen zal doen ten aanzien van het Israëlische plan voor autonomie van de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Israël verwacht die voorstellen bij het begin van dearbeid van de politieke commis sie die op 15 januari in Jeruzalem bijeen zal komen. Dajan liet uitkomen dat Israels auto- nomieplan niet het laatste woord is, en dat Israël Egyptische tegenvoorstellen zal bestuderen. Dajan probeerde duide lijk wat terug te komen van de harde toon die hij tot schrik van velen woensdag in de Knesset heeft aangesla gen. toen hij met ingrijpen van het Is raëlische leger dreigde, als de Pales tijnse Arabieren zich in het kader van het autonomieplan niet netjes zouden gedragen. Dajan verzekerde dat zo een ingrijpen alleen zou plaatsvinden als de Pales- tijnen binnen en buiten de bezette ge bieden na het sluiten van de overeen komst die overeenkomst zouden schen den. WARSCHAU (RTR/UPIt - De Ameri kaanse president Jimmy Carter heeft vrijdag een gesprek van drie uur gehad met de Poolse partijleider Edward Gierek. De twee leiders hebben hun ge dachten laten gaan over een groot aan tal onderwerpen, aldus Amerikaanse functionarissen. Carter heeft onder meer uitdrukking gegeven aan zijn be zorgdheid over de situatie van de men senrechten in Oost-Europa, zo werd ge zegd. Voor het gesprek met Gierek had Carter vrijdagmorgen een bezoek van 60 minu ten gebracht, aan Warschau. Op een persconferentie na zijn gesprek met de Poolse leider zei Carter geen plannen te hebben om ook Egypte te bezoeken tijdens zjjn huidige rondreis Hoewel Sadat hem, naar zijn zeggen, herhaaldelijk heeft uitgenodigd heeft de president niet afgesproken ook Cairo te zullen aandoen. Mocht de toestand daar echter aanleiding toe geven, dan "zullen wij zeker een bezoek aan Egypte over wegen". aldus Carter. Wat betreft de onderhandelingen over een nieuw SALT-akkoord zei de presi dent in de lente een afronding van de gesprekken te verwachten. Dit was in tegenspraak met berichten in Was hington dat de SALT-besprekingen door te grote verschillen van mening dreigen te verzanden. Zbignieuw Brezezinski. Carters voor naamste adviseur op 't gebied van na-, t ionale veiligheid zei in Warschau tegen journalisten dat de Sowjet Unie een nieuwe raket met kemlading in het veld hebben gebracht. Dit nieuwe wapen zou meer reden tot bezorgdheid moeten seven dan de Ame rikaanse neutronenbom die de Russen veroordelen als een onmenselijk wapen, aldus BrzezinskL De president was ook optimistisch over de onderhandelingen op andere mili taire gebieden. Palestijnen Over de kritek op zjjn uitlating dat hij geen voorstander is van een onafhan kelijke Palestijnse staat, in het Mid den-Oosten, zei Carter dat de Verenigde Staten niemand een overeenkomst wil len opleggen. Dit had hij overigens don derdag voor zijn vertrek naar Polen ook al verklaard. Eerder vrijdag had de perswoorvoerder Powell van het Witte Huis. die de presi dent vergezeld, gezegd dat Carter over weegt volgende week woensdag naar Cairo te gaan voor een ontmoeting met Sadat. Volgens kringen in het Witte (Slot zie pagina 6 kolom li HEILOO- Vrijdagochtend vroeg is ten gevolge van de storm twindkracht 9 met uitschieters tot 10) een naviqatie-zendmast bestemd voor de scheepvaart omgewaaid. Deze zendmast had een hoogte van 100 meter Gevaar voor de scheepvaart zal het niet opleveren, want het scheepvaartverkeer op de Noordzee, ten noorden van de Waddeneilanden kan ttVugvallen op de navigatiesystemen van de Holland-chain en Denmark-chain. WARSCHAU iRTR - Een ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, die bij het ivoensdag begonnen bezoek van Carter aan Polen als tolk fungeerde, is vervangen wegens klachten over zijn vertaling van de toespraak van de president bij diens aankomst in Warschau. Poolse iounalisten zeiden dat de vertaling wemelde van fouten, icaarvan sommige ernstig en andere lachwekkend waren. Door Poolse uitdrukkingen en Russi sche zinsbouw te vermengen liet de tolk Carter onder andere zeggen dal hij bij zijn vertrek uit Washington de Verenigde Staten voorgoed had verlaten. Het vriendelijkste dat naderhand over de vertaling van de tolk werd gezegd was dat zij 'raar' was. Poolse journalisten zeiden tater dat de vertaling uitdruk kingen bevatte die soms beledigend waren. Toen Carter zei hoe blij hij was in polen te zijn maakte de tolk ervan 'ik begeer Polen zinnelijk'. Toen de president in complimenteuze bewoordingen over de Poolse grondwet sprak gebruikte de tolk een woord dat in het Pools bespottelijkbetekent. Volgens de journalisten bediende de tolk zich van Pools dal al een eeuw geleden buiten gebruik is geraakt. Het Pools schijnt de Amerikanen niet zo te liggen. Toen Nixon voor het eerst een bezoek bracht aan Polen moest hij ook van tolk veranderen. TOT NU TOE 57 VERKEERSSLACHTOFFERS, VORIG JAAR 74 BEELD OP SCHOUWEN ONGUNSTIG VLISSINGEN-Het aantal verkeersdo den op de Zeeuwse wegen ligt dit jaar aanzienlijk beneden de aantallen van vorige jaren. Tot vandaag - oude jaarsdag - kwamen in het verkeer in Zeeland zevenenvijftig mensen om het leven. De drie voorgaande jaren va rieerde het aantal verkeersdoden op de Zeewse wegen tussen de tweeënzeven tig en de vierenzeventig, het gaat om een daling met ongeveer vijfentwintig procent. In 1973 viel een record-aantal slachtoffers op de Zeeuwse wegen, na melijk honderdtwee. Opmerkelijk is het aantal deelnemers aan het ..langzame verkeer", dat bij de ongevallen met dodelijke afloop be trokken was. Er kwamen zes voetgan gers om het Jeven en twaalf fietsers of bromfietsers. Ook vielen er veel doden bij ongelukken, waarbij auto's - bij in halen. door uitwijken of een slip - op de linkerweghelft raakten en in botsing kwamen met tegenliggers: dat was bij negen ongelukken met zeventien slach toffers het geval. Belangrijke ooi-zaken bij de dodelijke verkeersongevallen wa ren verder voorrangskwesties en eenzij dige ongevallen, waarbij auto's, motors of brommers in een slip geraakten en uit de bocht vlogen. De gevaarlijke situatie en het ongun stige dodencijfer, die de vroegere rijksweg door Z-id-Beveland in de tweede helft van de jaren zestig en het begin van de jaren zeventig kenmerk ten, liggen nu bij de doorgaande verbin ding op Schouwen-Duiveland namelijk op rijksweg 18 en de provinciale weg ZierikzeeHaamstede. Daar vielen tien verkeersslachtoffers van de dertien op Schouwen-Duiveland Opvallend is de teruggang van het aantal verkeersoden in ZeeuwschVlaanderen. daar kwamen nu vijftien mensen in het verkeer om. de helft van het aantal in voorgaande ja- Ondoorgron delijke toekomst Oudejaar alsof de wereld inïo®| een grenspost passeert. Er fcgv/jfl wordt achterom gekeken en men poogt vooral vooruit te vKS» zien. Dat laatste gebeurt sys tematischer dan vroegen bet verkennen van de toekomst is zelfs een vak geworden. Zo heeft in Nederland de wetenschappelijke raad voor het rege ringsbeleid de afgelopen maand meer dan tweehonderd pagina's gevuld met een verkenning van de 'komende vij fentwintigjaar'. Men leest dit omvang rijke boekwerk met respect- maar tege lijkertijd met een glimlach van twijfel. Wat weten wij van de toekomst? Ken nen we ons verleden eigenlijk wel? Het behelst, heel wat meer dan 'Zestien honderd: slag bij Nieuwpoort'. En juist om het begrijpen van dat 'meer' gaat het Wij spreken een andere taal dan de mensen van weleer, onze ervaringswe reld wijkt af van die van vroegere gene raties. De tv-kijker van 1977 - om maar één voorbeeld te noemen - denkt en handelt anders dan de 'koffyhuis'-be- zoeker uit de negentiende eeuw. Bij het zoeken naar het beeld van ons verleden treden onvermijdelijk communica tiestoornissen in ruimte en tijd op, stoornissen waarvan we misschien het bestaan niet eens bevroeden. Als dat al zo is met het verleden, hoe moeilijk - onmogelijk is een beter woord - wordt het dan om de toekomst te doorgron den. V elen hebben steeds weer gemeend dat zij hun toekomst kenden en ze ver wachtten er alles van. De tijd leerde an ders. Stefan Zweig wilde na de eerste wereldoorlog niets weten van een staat Israël, een 'joodse staat met vlaggen, orden en kanonnen' Waarop de filosoof Martin Buber - gelovend in Israel - hem terecht wees: aan een dergelijk staats- type wordt niet gedacht schreef hij aan Zweig. „zelfs niet in een droom." In werkelijkheid werd Israël niettemin een staatmetvlaggen en kanonnen: zonder moderne wapens zou het slechts een kort bestaan hebben gehad. De ge schiedenis kent duizenden voorbeelden van een niet-gekende, nietrbevroede toekomst. Mozes Mendelssohn, filosoof der verlichting, grootvader van de com ponist Felix Mendelssohn, toog in ok tober 1743 als veertienjarige knaap naar Berlijn en meldde zich - voorschrift voor joden die zich in de Pruisische hoofd stad wilden vestigen - bij de Rosent- haler poort. Hij wilde namelijk het on derricht gaan volgen van rabbijn Fran- kel. Na een korte ondervraging besliste de wachtcommandant dat deze 'arme jodenjongen' de stad binnen mocht. Die avond noteerde hij in het wachtboek: „Heden passeerden de poort zes ossen, zeven varkens en één jood." Wat wist die Berlijnse Feldwebel van de toekomst? Toch was zijn toestemming beslissend, in Berlijn vestigde zich een knaap die zich zou ontwikkelen tot een wijsgeer met grote invloed op het geestesleven van zijn tijd. fiantlijn En len ander voorbeeld. Kenden de jon geren van 1914 hun toekomst, toen zij zingend naar de fronten vertrokken? In Berlijn stroomde een menigte te samen om hen uitgeleide te doen en opgewon den zong men op de boulevard Unter den Linden vaderlandse liederen. Ziehier de geschiedenis van één hunner Peter Kollwitz, de jongste zoon van de bekende Duitse schilderes Kathe Koll witz. Hij haastte zich om zich als vrijwil liger voor het leger op te geven en was drie maanden later dood. gesneuveld in de modder van Vlaanderen. In dat Vlaamse land ook werd hij met duizen den anderen begraven, op een be graafplaats waar in 1932 een monument werd geplaatst - gebeeldhouwd door zijn moeder: een treurend ouderpaar. In 1955 vond echter de Westduitse regering het onderhoud van de begraafplaatsen te duur ze w erden geruimd en wat nog van de stoffelijke resten over was. werd op een centrale begraafplaats bijeenge bracht, Daarheen verhuisden ook de beelden van Kathe Kollwitz. Zouden de jmchende Berlijners uit 1914 die toe komsthebben bevroed? Wie de Duitsers van toen zou hebben geprofeteerd dat veertig jaar later hun regering be graafplaatsen van deze 'gevallenen voor het vaderland' uit zuinigheidsoverwe gingen zou laten ruimen, zou ver moedelijk zijn gestenigd. Me, ren. In Zuid-Beveland vielen veertien verkeersslachtoffers, in Walcheren tien. In Tholen en Sint-Philipsland kwamen vier mensen bij ongevallen op de weg om het leven, op Noord-Beveland één. Van de 57 verkeersslachtoffers waren er elf ouder dan 65 jaaren vijf jonger dan 18 jaar. De beide ernstigste ongelukken op de Zeeuwse wegen gebeurden op rijskweg 18 op Schouwen-Duiveland. In beide Slot zie pagina 9 kolom li Let deze voorbeelden is overigens het werk van de toekomstverkenners niet veroordeeld: het is vooral ln deze tijd met zijn snelle technologische ont wikkelingen nodig steeds weer voor ogen te hebben waarheen dat alles kan leiden. Daaruit kunnen stimulansen- voortkomen. het kan ook aanleiding zijn tot schrik en ontsteltenis: de ver kenningen van de club van Rome bij voorbeeld hebben tot nadenken opge roepen en een proces op gang gebracht, dat mede richting geeft aan de toe komst. Martin Buber heeft ooit ge schreven dat profeten geen 'waarzeg gers' zijn. maar "boodschappers aan mensen. Mensen die een beslissing kun nen nemen welke weg zij opgaan en met hun beslissing mede besluiten wat er met de wereld zal gebeuren Een wijs woord, maar het heft de ondoorgron delijkheid van de toekomst niet op. Vele eeuwen geleden noteerde de auteur die zich Qohelet noemde, bij ons bekend als de Prediker: 'Immers kan de mens van de toekomst nietsontdekken.' Dat geldt nog onverminderd, ook voor oudejaar 1977. Later is het nog weer anders ge- Slot zie paginal 'kolom 1>

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1