Zuid-Afrika confiskeerde Huurgrens 6 ton hulpverleningsgeld Politie lost moord op invalide Rotterdamse sigarenwinkelier op Hof Coldrex Vara zendt film over drama Putten toch uit Zwarte Zuidafrikaansc betoger doodgeschoten MOEDER NAM KINDEREN MEE UIT INBREKEN Briefbommen voor artsen op Malta Marine ziet af van gebruik bommetjes Hot Coldrex hete citroendrank. Je voelt dat het wat voor je doet. Perzië boycot Italië en Denemarken VRIJDAG 30 DECEMBER 1377 DADER WAS MET WEEKENDVERLOF UIT INRICHTING ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft de moord op de 40-jarige invalide sigarenwinkelier Th. H. Brouwer opgelost. De 20-jarige Jaap van G. uit Dordrecht heeft donderdag bekend, dat hij Brouwer vorige week in de nacht van vrijdag op zaterdag in de rosse buurt Katendrecht met een steen de schedel heeft ingeslagen. Het motief was roof. De buit bedroeg niet meer dan tien gulden, een ballpoint en een ring. Van G. is woensdagmidddag door de woonplaats Dordrecht gearresteerd omdat hij uit baldadigheid een ruit van een woning had ingeslagen. De Dordtse politie waarschuwde Rotterdam, dat de jongeman bloed op zijn kleding had en daarom misschien de dader van de moord op Katendrecht was. Tijdens zijn eerste verhoor m Rot- terdam ontkende Van G.. die op week eind verlof was uit Balkbrug, dat hij iets met de moord op Brouwer te maken had gehad. Hij gaf wel toe in Katendrecht te zijn geweest, waar hij bij een vechtpartij in een café aan een hand verwond zou zijn. Hij zei op het tijdstip van de moord (zes uur in de ochtend) al weer te zijn terug gekeerd in Dordrecht, Als bewijs daar van voerde hij aan dat hij zich om die tijd in een ziekenhuis had laten verbin den. De politie besloot daarop hem voorlopig vrij te laten, waarna Van G. terugkeerde naar Balkbrug. Het grootscheepse on derzoek. dat toen is ingesteld, deed ech ter al snel het vermoeden rijzen dat Van G. wel degelijk de dader was. Zo bleek dat de verdachte niet om zes uur maar om een uur in het ziekenhuis is geweest. Ook werd op de plaats van het misdrijf een voetafdruk gevonden, die vrii goed Rotterdamse recherche opgehaald uit de rijkspsychiatrische inrichting Balkbrug in Avereest. waar hij verbleef in verband met een terbeschikkingstel ling van de regering Deze straf is hem opgelegd wegens verscheidene gevallen van brandstichting Hij is al vóór woensdag op het politiebureau in Rot terdam ondervraagd, maar commissa ris J. A. Blaauw van de recherche vond toen dat er niet voldoende reden was om hem vast te houden. Van G. is in de nacht van zaterdag op zondag door de politie in zijn DEN BOSCH (ANP) - Mevrouw nr. Koers, officier van justitie bij de recht bank in Den Bosch, heeft donderdag te gen de 50-jarige mevrouw J. T. V. uit Den Bosch tien maanden gevangenis straf, waarvan vier maanden voor waardelijk met twee jaar proeftijd met aftrek van voorarrest en ondertoe zichtstelling van de reclassering geëist wegens vier inbraken. De vrouw heeft twintig inbraken op haar conto staan, maar er waren haar vier inbraken ten laste gelegd. Ze ging altjjd op pad met één of meer van haar zes kinderen. De totale buit bedroeg on geveer 20.000 inclusief dc aangerichte schade. De officier nam het haar bijzon der kwalijk dat ze haar kinderen van 12 tot 15jaar op hetslechte pad had gezet. De rechtbank doet 12 januari uitspraak. overeenkwam met een schoen van Van G. Tenslotte vond de politie een pu blieke vrouw, die verklaarde dat de jon geman om ongeveer half zeven in de ochtend bij haar is geweest. De som van de aanwijzingen deed de Rotterdamse recherche besluiten van G. uit Avereest te gaan halen en hem nader aan de tand te voelen. Bekentenis Aanvankelijk bleef Van G volhouden VALLETTA (RTR)- Een meisje van 15 jaar is woensdag om het leven gekomen en haar broer ernstig gewond toen een briefbom, die voor hun vader was be stemd, in de handen van het meisje ontplofte. Dit is de tweede briefbom. die aan een arts is gezonden, die nog werkt aan een rijksziekenhuis, terwijl de artsen op Malta reeds vjjf maanden lang staken. De tweede bom werd gestuurd aan een arts. die eveneens aan het rijkszieken huis verbonden is en niet aan de staking meedoet. Deze arts. Chetcuti Caruana. is tevens parlementslid voor de La bour-party De voor hem bestemde bom ontplofte niet onschuldig te zijn. maar na een hele dag verhoord te zijn legde hij en bekentenis af Hij vertelde omstreeks half zes in de ochtend de invalide sigarenwinkelier op straat in Katendrecht te hebben ont moet. Er ontstond eeen gesprek over vrouwen, waarbij Van G Brouwer heeft voorgesteld naar een prostituee te gaan, die hij zei te kennen. De invalide stemde daarmee in en liet zich in zijn wagentje door Van G. voortduwen. De jongeman had toen al besloten Brouwer te bero ven In een steeg kiepte hij zijn slach toffer uit de invalidenwagen. schopte hem achterover en probeerde zijn pol stasje af te pakken Omdat Brouwer zijn bezit hardnekkig verdedigde, pakte Van G. een steen en sloeg hem daarmee verscheidene ma len hard op het hoofd. Met het polstasje nam hij de benen, bezocht omstreeks half zeven de gnoemde prostituee en keerde tenslotte per trein naar huis te rug. DELEGATIE BEWONERS IN HIL VERSUM Veel wind Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien, vooral later op de dag. Vrij krachtige tot harde, aan de kust tot stormachtig toenemende wind uit west tot noordwest. Maximumtemperatu ren omstreeks zeven graden. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag Onbestendig en iets lagere temperatu- Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zaterdag: Aantal uren zon 0 tot 3. Min.temp.: om streeks 1 graad; max. temp.: omstreeks5 graden. Kan$ op een droge periode van minstens 12 uur 60 procent; kans op een geheel droog etmaal 30 procent. Voor zondag. Aantal uren zon 0 tot 4. Min.temp.: om streeks 1 graad, max. temp.: omstreeks 4 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 50 procent; kans op een geheel droog etmaal 20 procent HILVERSUM - Het bestuur van de VARA is vastbesloten de uitzending van het televisieprogramma over Put ten vanavond door te laten gaan. De overhandiging donderdag aan een de legatie van het VARA-bestuur van ruim 2000 handtekeningen van Put- tenaren die zich verzetten tegen het op rakelen van wat zij noemen „nieuw zin loos leed", vermocht de VARA niet tot andere gedachten te brengen. Ook een laatste klemmend verzoek aan de VARA van „Noodkreet-Comil"-voor- zitter A. van Vliet kon geen verande ring in het standpunt van de om roeporganisatie brengen. De confrontatie van een delegatie van het VARA-bestuur met vier leden van het Puttense Noodkreet-Comité vond donderdagmiddag plaats in een be stuurskamer van de VARA-studio in Hilversum. De vier comitéleden over handigden allen eerst twintig pakken met in totaal 2043 handtekeningen aan de heren T. te Nuyl en J. Mulder, res pectievelijk directeur televisie en om- roepsecretaris van de VARA Daarna las comitévoorzitter Van Vliet een ver klaring voor waarin een overzicht werd gegeven van de activiteiten die het co mité tot dusver ontplooid heeft en die eindigden met een fel pleidooi voor af gelasting van de uitzending Dè heer Van Vliet, directeur van een ziekenhuis in Ede en in de oorlog be trokken bij het verzet in Putten, zei het VARA-aanbod vain een telefonische hulpdienst voor mogelijke slachtoffers van de uitzending als ronduit cynisch te ervaren. Uit naam van de VARA antwoordde de heer Mulder dat de VARA na uitvoerig intern overleg en na raadpleging van velen besloten heeft, het programma toch uit de zenden De motivering voor dit besluit: „Wij geloven dat het moge lijk moet zijn om met veel liefde en tóe wijding een documentaire te maken voor het Nederlandse volk over een tra gisch voorval in de geschiedenis van dat Nederlandse volk Wij als VARA bepa len het. moment waarop deze uitzending plaatsvindt en wij dragen ook de ver antwoordelijkheid voor de consequen ties van het programma" Het comité besloot niet in te gaan op een aanbod van de heer Te Nuyl om het programma elders in het VARA-ge- bouw te gaan bekijken. „We hebben uit de publiciteit al genoeg over het prog ramma vernomen", zo zei één van de comitéleden. (Zie ook pagina 151 AMSTERDAM (ANP) - De zal bij oefeningen op zee geen ge bruik meer maken van de kleine ex plosieven, die worden gebruikt bij het vegen van akoestische mijnen. Tot deze maatregel is besloten, na dat in maart en april van dit jaar twee keer een dergelijk bommetje, met de afmetingen van een aanste ker, op vissersboten ontplofte. In een geval werd een visser ernstig gewond. Het bommetje (met de co denaam 2/ax-mark 3) ontplofte in zijn hand, kort nadat het uit zee was opgehaald. De zeer kleine explosieven waar het om gaat, worden vanaf mijnenvegers gelanceerd in series van vijftien te gelijk. Per uur kunnen 450 to1900 van deze bommetjes in zee totontploffing worden gebracht Omdat de explosieven zeer kort na elkaar ontploffen, is het moeilijk na te gaan of enkele niet exploderen. De marine ging er tot. kort van uit „dat weigeringen zelden voorkwamen, omdat het tegendeel nooit duidelijk was aangetoond." De ontploffingen op vissersschepen dit voorjaar hebben de marine echter duidelijk gemaakt, dat sommige bommetjes inderdaad niet ontplof fen. Welk percentage gemiddeld niet ontploft is niet te schatten, zo ver klaarde onlangs een vertegenwoor diger van de marine tegenover de raad voor de scheepvaart, die beide ongevallen met de bommetjes heeft onderzocht De raad komt overigens tot de con clusie. dat „het aantal weigeringen bij dit. soort explosieven niet gering is". Zij beveelt op grond van het ge beurde aan, vissers meer voorlich ting te geven over mogelijk op de zeebodem achtergebleven onont- plofte explosieven Sneeuwbericht DUITSLAND lil de Duitse Alpen ligt op de lage pistes vnjwel geen sneeuw, op de hooggelegen pistes varieert de sneeuwhoogte tussen de 20 en 180 cm. In het Zwarte Woud ligt rond Feldberg en Schoenwald- Schonach van 15 tot 45 centimeter OOSTENRIJK In vrijwel alle wintersportplaatsen in Oostenrijk is de afgelopen dagen 10 tot 40 cm nieuwe sneeuw gevallen In Tirol ligt op de lage pistes nog te weinig voor de skisport n 1. van 5 tot 25 cm. Op de hogere pistes ligt van 30 tot 60 cm. In het Salzburgerland ligt in de lage delen 20 tot 40 cm, hogerop 50 tot 80 cm. In het Vorarlberggebied ligt in de dalen tot 40 cm. op de hoog gelegen pistes zoals rond de Arlberg vanaf 40 cm tot max. 1.20 m ZWITSERLAND In het Bemer Oberland is op een aantal plaatsen 10 cm verse sneeuw gevallen. Op de hogere pistes ligt van 10 tot 40 cm sneeuw. Ook in Wallis is 10 a 20 cm nieuwe sneeuw gevallen. Op de lage pis tes ligt van 10 tot 50 cm, op de hoge pistes ligt vanaf 50 tot 1.20 m. In Graubunden is 10 a 30 cm nieuwe sneeuw gevallen. Bij de dorpen ligt 10 35 cm, op de skipistes ligt 20 tot 80 cm. ITALIË In de Italiaanse Dolomieten ligt op de lage pistes 10 tot 30 cm en op de hogere pistes rond de halve meter. FRANKRIJK Op de lage pistes in de noordelijke Al pen ligt 10 tot 40 cm. Bij het eindpunt van de liften lift van 50 cm tot ruim 1 meter. In de zuidelijke Alpen ligt bij de plaatsen 30 tot 50 cm, hogerop van 50 tot 1.20 m. NOORWEGEN Bij Lillehammer-stad ligt 15 cm. in de omgeving tot40 cm. Bij Geilo ligt 35 cm en in de overige wintersportgebieden van 30 tot 80 cm. Een dampend glas Hot Coldrex op het moment dat u de eerste verschijnselen van griep of verkoudheid voelt opkomen, Dat gevoel van verlichting. Omdat Hot Coldrex drie werkzame bestanddelen bevat Phenylephrine: een middel dat de geblokkeerde neus ontstopt en u vrijer doet ademhalen. Paracetamol: een pijnbestri|dend en koorts- verminderend middel dat geen problemen geeft voor de maag. Ascorbinezuur: vitamine C voor meer weerstand. Drink Hot Coldrex 4 x per dag. De laatste keer vlak voor het slapen gaan. Het vertrouwde middel bij griep of verkoudheid. DORDRECHT - Bij Dordrecht is don derdagmiddag door onbekende oor zaak een goederentrein ontspoord Van de in totaal 36 met steenslag geladen wagons liepen er negen uit de rails. De Nederlandse Spoorwegen verwachten dat pas vanmorgen vroeg het treinver keer normaal zal zijn. Tot dat moment worden alle doorgaande tremen over één spoor geleid. Daardoor moesten donderdag enkele treinen uitvallen. De vertraging voor reizigers van en naar Zeeland bleef, aldus de NS. tot een minimum beperkt De intercity-treinen van en naar Vlissingen onderhielden de normale diensten, soms met een kleine vertraging. vertelde een NS- woordvoerder. Foto: de gekantelde wagens van de ge deeltelijk ontspoorde trein TEHERAN/KOPENHAGEN (RTR) - Perzische bedrijven zijn een boycot be gonnen van produkten uit Denemarken en Italië wegens hun lankmoedig op treden tegen Perzische, demonstranten die eerder deze maand doordrongen in Perzische diplomatieke missies in de twee landen. Dit. is donderdag van officiële zijde ver nomen in de Perzische hoofdstad Tehe ran. In februari dreigde een Perzische con sumentenbond met een soortgelijke ac tie tegen Nederlandse produkten we gens het deelnemen van Perzische dis sidenten aan een door Amnesty Inter national georganiseerde bijeenkomst in ons land. Denemarken voert evenals Nederland veel zuivelprodukten uit naar Perzië, Van de totale Deense uitvoer naar Per zië van rond 230 miljoen gulden per jaar nemen de landbouwprodukten onge veer de helft voor hun rekening. De an dere helft komt voor rekening van indu- strieprodukten. (Advertentie IN VOORSTAD PORT ELIZABETH PORT ELIZABETH (AFP/RTR/APA1- In Zuid-Afrika is donderdagochtend een zwarte betoger gestorven aan de verwondingen die hij woensdag had opgelopen toen de politie het vuur opende op betogers in de Afrikaanse woonstad New Brighton bij Port Eliza beth. De 28-jarige Mthoethoezeli Hes hoe is het derde slachtoffer van de jongste anti-apartheidsbetogingen die sedert vorige week in het gebied van Port Elizabeth zijn gehouden. De vice-voorzitter van de Zuidwestafri- kaanse onafhankeljkheidsbeweging SWAPO. Daniel Tjongarero heeft een verklaring ingetrokken die hij had af gelegd toen hij door de Zuidafrikaanse politie gevangen werd gehouden. Dit heeft de persdienst, van de Zuidaf rikaanse Raad van Kerken donderdag vanuit Windhoek gemeld Tsjongarero werd op 2 december gearresteerd in het noorden van Namibië en vier dagen lang vastgehouden. Hij werd vrijgelaten toen hij, volgens eigen zeggen onder dwang, een verklaring had ondertekend waarin hij zei zich terug te trekken uit de SWAPO en zich nog slechts met vreed zame zaken te zullen bemoeien De vice-voorzitter heeft functie bij de SWAPO inmiddels weer opgevat, Be halve vertegenwoordiger van de SWAPO is hij ook voorlichter van de Verenigde Evangelische Kerk van Na mibië en lid van de Lutherse Wereld bond. De leider van de Verenigde Evan gelische Kerk. Lukas de Vnes, zei don derdag dat Tsjongarero tijdens zijn ge vangenschap werd onderworpen aan een zorgvuldig voorbereid verhoor van 14 uur. Omdat de politie wist dat hij niet tegen bloed kan. aldus De Vries, werden Tsjongarero lijken getoond van door landmijnen aan stukken gereten perso nen Als gevolg daarvan stortte hij in en was hij als was in de handen van de poli tie. Toen ondertekende hij ook de ver klaring dat hij zich uit alle SWAPO functies zo zou terugtrekken. Het enige priesterseminarie voor zwar ten van de Rooms-Katholieke Kerk in Zuid-Afrika is door gebrek aan kandida ten voor het priesterschap gesloten, zo heeft president Father John Sebidi donderdag bekendgemaakt De studenten die nu aan het seminarie studeren, zullen hun studie verder af maken in twee seminaries die voorheen alleen voor blanke studenten openst onden. Father Sebidi sprak tegen dat conflicten tussen studenten en de ker kelijke overheid tot sluiting aanleiding waren geweest. Madrid is. en voor het eerst sinds ja ren, donderdag vergast op een pak sneeuw dat er niet om loog- hier en daar kwam een laag te liggen van 10 a 15 cm. Het verkeer in de 3.5 miljoen inwoners tellende stad zat meteen danig in de knoop. Meteorologen hebben voorspeld dat er nog meer sneeuw gaat komen. tADVERTENTIE •n METZLER- bril: ieders oogmerk! HILVERSUM- Afgevaardigden van het Puttense 'comité noodkreet', boden donderdagmiddag in het Vara-bolwerk in Hilversum 2034 handtekeningen aan tegen de uitzending van de documen taire over de ramp. de dit Veluwse dorp eind 1944 heeft getroffen Vlnr A van Vliet. B. de Kleine en L Henderiksen Links een gedeelte van de handtekenin gen verpakt iri dozen deltagebied Een diepe depressie, die gisteren nog boven de Noorse zee lag. trok activerend naar het zuidoosten in de richting van zuid-Zweden. Het bijbehorende front is ons inmiddels gepasseerd. Achter dit front wordt met grote snelheid opnieuw koude en onstabiele lucht aangevoerd, waarin de bulgheid zal toenemen. De maximum temperatuur zal slechts zes graden Celsius bedragen. Wind- verwachting: west tot noordwest 7-9 Bft; vooruitzichten voor 31 december: buien en veel wind. ZON EN MAAN 31 december Zon op 08.48 onder 16.38 Maan op 23.10 onder 11.17 BIJ VERBOD OP ZWARTE ORGANISATIES DEN HAAG - Als eevole van een wiizi- DEN HAAG - Als gevolg ging in de ministerile beschikking zul len met ingang van het nieuwe jaar an dere grenzen gaan gelden voor huur- en koopwoningen, waarop gemeentelijke huisvestingsregelsvan toepassing zijn. Bij huurwoningen wordt de grens ver hoogd van 470 tot 510 gulden per maand bij koopwoningen van 160 000 tot. 200 000 gulden. Beneden deze grenzen van respectieve lijk 510 gulden en 200.000 gulden moet bij de gemeente altijd vergunning wor den aangevraagd voor het betrekken van een woning Voor woningen die bui ten deze categorie van de zogenaamde „schaarste-sector" vallen, is geen ver gunning nodig DEN HAAG (ANP) - Bij het verbod op de zw arte anti-apartheidsorganisaties heeft de Zuidafrikaanse regering al leen een bedrag van ongeveer zes ton van de protestantse mede-financie ringsorganisatie ICCO in beslag geno men. Een woordvoerder voor de mede financieringsorganisaties Cebemo (RK) en ICCO heeft onderdag gemeld dat hel met de confiskering van Neder landse hulpverleningsgelden blijkt mee te vallen. De hulpverlening aan de bewust wording van de Zuidafrikaanse zwarte bevolking door Nederland en andere landen blijft doorgaan, al is die door de jongste maatregelen van de Zuidaf rikaanse regering 'ernstig bemoeilijkt'. De Cebemo had na toestemming van minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking eind 1976 wel projecten in Zuid-Afrika in voorbereiding, maar daarvoornog geen gelden overgemaakt. Ook andere hulporganisaties, zoals de R -K Vastenactie en de NOVIB, hebben geen 'verliezen' geleden Een woordvoerder van de R -K. Vas tenactie verklaarde dat deze naar werk zaamheden voor Zuid-Afrika normaal kan voortzetten. Vastenactie financiert kleine projekten. maar hel geld ervoor wordt gestort op rekeningen die niet door de Zuidafrikaanse regeringen ge blokkeerd kunnen worden. Ook de No- vib vermoedt niet dat geld. van haar af komstig, in beslag is genomen Mocht dat toch het geval zijn. clan gaat het om kleine bedragen. De hulpverlening van ue inuvid veimupt via andere organisa ties. zoals het Internationale Universi taire Uitwisselingsfonds. Volgens de Cebemo-woordvoerder kan men niet zeggen dat Nederland geld 'kw ijt' is. Het geld was al weggegeven aan de zwarte ontwikkelingsorganisa tie in Zuid-Afrika. Hij zegt het veel er ger te vinden dat de Zuidafrikaanse re gering verhindert dat Nederland via zijn ontwikkelingshulp niet meer kan bijdragen tot constructieve ontwikke lingen in dat land. Cebemo onderzoekt de mogelijkheid om via nog wel toegestane organisaties hulp te bieden aan de zwarte bevolking. De meeste van die organisaties zijn door blanken opgericht en het is de vraag of de zwarte bevolking daardoor geholpen wil worden en of de Zuidafrikaanse rege ring die hulp zal toestaan. De Cebemo hoopt op een reorganisatie van de zwarte bevolking, waardoor nieuwe bewegingen naar voren zullen komen. De woordvoerder van Cebemo betreurt het dat de Zuidafrikaanse re gering het de zw arte bevolking steeds moeilijker maakt de weg van gewel dloze ontwikkeling te volgen. „Het is de vraag of men niet gedwongen wordt andere wegen op te gaan dan die van de geweldloosheid." Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P Dieleman en C. van der Maas BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (011801 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (011401 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11 30 uur. Redactie: (01184) 14796 Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01184) 63533 Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 41,65; franco per post f 47.50; per maand 14,10; losse nummers f 0,60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 82 cent per mm; minimumprijs per advertentie 12,30; ingezonden mededelingen 2' ix tarief Voor brieven bureau van dit blad f 2,50 meer. Volledige tarieven met con tractprijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 3