MEVROUW WAALWIJK SCHILDERT VANUIT HET OUDE AMBACHT Uitbreiding sportaccommodaties Terneuzen nog niet in zicht Sociale werkplaats Terneuzen en loods voor ruim miljoen naar woningbouwvereniging Kindercircus-voorstelling in 'DePereplu'Biervliet PvdA-afdeling splitsen in Hulst en Hontenisse HOOGTEPUNT KINDERWEEK Liefst portretten en natuur Geen commercie, wel beroeps Kerstzaalvoetbal VRIJDAG 30 DECEMBER 1977 WETHOUDER J. H. STRIJBOS: 'TRIEST GESTELD' MISSCHIEN NIEUW COMPLEX IN 'OUDE VAART' TERNEUZEN - Het ziet er voorlopig niet naar uit, dat er een oplossing komt voor het nijpend tekort aan sportac commodaties in de gemeente Terneu zen. Hoewel reeds enkele jaren geleden een plan werd ontvouwd dat tot uit breiding van de sportaccommodaties in Terneuzen moest leiden, is daar tot op heden nauwelijks iets van terecht gekomen. „Het is gewoon triest gesteld met de sportaccommodaties binnen de ge meente Terneuzen", stelt wethouder J. H. Strijbos van sportzaken vast. „Als je wil gaan zwemmen kun je er niet in, wil je gaan tennissen dan is er geen. baan en wüje buiten gaan sporten dan is er geen ruimte, om daarnaast nog maar niet te spreken over de dammers en schakers die totaal geen onderkomen hebben". Als één van de voornaamste oorzaken van het uitblijven van de uitbreiding, noemt wethouder J. H Strijbos de ver anderde planologische inzichten voor het bestemmingsplan 'Hof Zeldenrust', waarbinnen de uitbreiding was gepland. „Dat plan tot uitbreiding van de sport accommodaties in Hof Zeldenrust staat nu al weer enkele jaren op papier", aldus de wethouder „Nu zijn we begonnen met het onderzoek naar de mogelijkheden om in het bestemmingsplan 'Oude Vaart' tot een uitbreiding van de ac commodaties te komen of misschien wel tot een geheel nieuw sportcomplex. Het gevolg van dit alles is wel dat de zaak op dit moment volledig stil staat". Als gemeen te weten we zelf niet waar we momenteel aan toe zijn. Wellicht waren we al bezig geweest in 'Zeldenrust' als 'Oude Vaart' er niet tussen was geko men", aldus rlp roer,houder. Bridgewedstrijd LAMSWAARDE - In zaal P. Claessen- stes Lamswaarde werd een bridgewed strijd gehouden waarin vooral het meesterschap van vader en zoon Bicsbroeck bleek. Het was een vrije wedstrijd, bestaande uit een howell 8 met 7 paren, 24 spellen en een maximum score van 96. De uit slag was: 1 de heren Biesbroeck senior en junior. 59 punten 61,46 procent. 2 de dames Stolte en Smulders 54 punten 56,25, 3 de dames Goossen en klnt 53 punlen 55,21,4 mevrouw Van Esbroeck en de heer Serrarens 51punt,en 53.13. 5 mejuffrouw A. Staak en de heerE. STaal 45pun ten 46.88.6 HetechtpaarStolte40 punten 41,67. 7 mevrouw Staal en de heer De Kerf 34punten 35,42. SINT-JANSTEEN - Het eerste elftal van de voetbalvereniging 'Steen' speelde op het Steense sportveld een lichtwedstrijd tegen heteerste elftal van de voetbalvereniging 'Terneuzen'. Dé wedstrijd eindigde in een gelijke 2-2 stand. A. de Bot en R. de Jong maakten voor 'Steen' de doelpunten. Op het zelfde sportterrein speelde een elftal van de familie Mangnus uit Heikant tegen een elftal van de 'Atletikclub' uit Hulst. De 'atletiekclub' won met 2-1. Kerstboomverbranding in Terneuzen TERNEUZEN - Op woensdag 4 januari om 19 uur is er in Terneuzen weer een kerstboomverbranding op een terrein bij het Scheldebad. Om 19 uur wordt het vuur aangestoken. De organisatie is in handen van het wielercomité 'Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen' en de plaatselijke vestiging van de Hema. ZEEUWSCH-VLAANDEREN VOORZITTER MARTENS AFDELING OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN: IN HULST DE MEESTE ACTIVITEITEN HULST - De aideling Oosl-Zeeuwsch- Vlaanderen van de Partij van de Ar beid streelt er naar zich in de toekomst te splitsen in de gemeentelijke afdelin gen Hulst en Hontenisse. Voorzitter B. Marlens van de PvdA-Oost- Zeeuwsch-VIaanderen zei dat woensdagavond tijdens een leden vergadering in café Bon de Vilder te Hulst. De meeste leden van de afdeling wonen in de gemeente Hulst Daar worden ook de meeste activiteiten aan de dag ge legd, zo zette de heer Martens uiteen, en dat werkt frustrerend voor de PvdA-le- den in Hontenisse. Het bestuur van de afdeling zal begin januari een gesprek hebben met de leden die in de gemeente Hontenisse wonen. Onderwerp van ge-, sprek vormt dan met name het opne men van mensen uit Hontenisse in het bestuur en de mogelijkheid tot het uitr komen met een lijst voor de gemeente raadsverkiezingen in mei van het vol gend jaar. De afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen mag zich verheugen in een toenemend aantalleden.steldede heer Martens. De afdeling 'Rooie Vrouwen' in Hulst is daarvan mede een oorzaak. De voorzit ter van de afdeling sprak er nog zijn ge noegen over uit dat er meer landelijke politieke groeperingen mee gaan doen aan de raadsverkiezingen van mei. Hij zei met nadruk dat er duidelijkheid komt in de gemeentepolitiek van Hulst nu naast PvdA ook CDA en WD heb ben aangekondigd mee te zullen doen. De heer Martens sprak de hoop uit dat de mensen zullen kiezen voor een lan delijke partij en niet voor een persoons lijst „Bij de laatste tweede kamer verkiezingen waren er spectaculaire ontwikkelingen te zien in Hulst maar vooral in Hontenisse. Ik hoop dat de mensen die landelijke vertrouwen uit spreken in de PvdA, dat nu ook gemeen telijk zullen doen," zover de heer Mar tens. Succesvol optreden in bejaardencentrum te Sas van Gent SAS VAN GENT - De leerlingen van de 5e en Ge klas van de r.k.-lagere school 'De Valckenburcht' te Sas van Gent, hebben in het bejaardencentrum 'De Redoute' te Sas van Gent een uitvoe ring gegeven van kerstliederen en een kerstspel. Ruim 50 bejaarden woonden de uitvoe ring bij. Na de pauze sprak kapelaan E. Erpelinck de kerstboodschap uit. waarna de kinderen het kerstspel 'De goede mensen van Rinkeldinge' op voerden. Het Zuiderpark in Terneuzen, waar geen ruimte voor uitbreiding is. Wethouder Strijbos ziet liever een com- kan momenteel nog geen enkel inzicht pleet nieuw sportpark verschijnen. De geven in wat er aan sportaccommoda- heer Strijbos: „Ik weet natuurlijk nog ties bij zal komen als er wordt gekozen niet wat het eventueel wordt, maar ik zie voor een nieuw sportcomplex in 'Oude een compleet nieuw sportcomplex wel Vaart'. „Momenteel hebben we in het zitten. Komter alléén uitbreiding bij het Zuidersportpark de beschikking over 9 Zuidersportpark dan zit je met het ha netto sportaccommodatie De probleem wie daar weg moet en ook opi schatting is dat we de komende tien ja- het gebied van onderhoud is het ren nog ongeveer 8 ha nodig zullen heb- goedkoper om alles te centraliseren. De ben om aan de behoefte te kunnen voor- Temeuzense wethouder van sportzaken zien. Dat betekent dat er een complex IN VERBAND MET NIEUWBOUW VOORBEREIDING BOUW NIEUWE ACCOMMODATIE KOST EEN TON TttKNbUZEN - Het dagelijks bestuur van het sociaal werkvoorzienings schap Zeeuwsch-Vlaanderen wil de so ciale werkplaats en een naastgelegen uienloods aan de Industrieweg in Ter neuzen voor 1.010.000 verkopen aan de Woningbouwvereniging Terneuzen. Deze vereniging heeft plannen om er een werkplaats en een kantoor te vesti gen. Het voorstel om de gebouwen van de hand te doen komt maandag 9 ja nuari in het algemeen bestuur. Het be stuur van de bouwvereniging is inmid dels al akkoord gegaan met het aanbod. Verkoop van werkplaats en uienloods houden verband met plannen voor de bouw van een nieuwe sociale werk plaats in Terneuzen. Het dagelijks bestuur wil dit project la ten begeleiden door een bouwcommis sie, een bouwteam en een architect en een aannemer uitkiezen voor het maken van een ontwerp en een kostenbegro- ting. Architect wordt het bureau van Dries- sche en Bolssens B.V. uit Hulst. Een Zeeuws-Vlaams aannemingsbedrijf zal worden uitgenodigd een open begroting te maken. In de bouwcommissie, die de werk zaamheden vanaf voorbereiding tot oplevering begeleidt, zitten de pen ningmeester en de algemeen directeur van het werkvoorzieningsschap, de Barokconcert in kerk Groede GROEDE - In de met kaarsen verlichte Nederlands hervormde kerk in Groede werd donderdagavond een sfeervol ba rokconcert gegeven. Ongeveer hon derdvijftig bezoekers luisterden naar het spel van Ferenc Hutijra, die de tra verso bespeelde en Jos Verpoorten op de clavecimbel. De twee musici speel den samen enkele langere concertwer- ken, waaronder een werk van Georg Philipp Telemann en een sonate van J.S. Bach. Zowel Hutijra als Verpoorten brachten enkele soli. Jos Verpoorten beperkte zich tot een serie preludes van Francois Couperin. Ferenc Hutijra voerde het Ecos van Jacques Hottelerre le Romain uiten een rondeau van Michèl Blavet. SKW=bakevenement te Sas van Gent SAS VAN GENT-De stichting voor so ciaal en kultureel werk te Sas van Gent. hield een pannekoeken wedstrijd, in het verenigingsgebouw 'De Roselaar, te Sas van Gent. Aan dit bakevenement namen 25 jongens en meisjes deel. De beste bakkers waren Johny Berga- kker en Ellie Scheele. Zij kregen een be ker aangeboden. Robbie de Reu en Pa trick de Letter kregen een troostprijsje voor de categorie slechtste bakkers. Biljarttoernooi HULST - De KPJ kring Hulst houdt vandaag, vrijdag, een biljarttoernooi in café 'De Kroon' te Sin t-Jan steen. Er wordt gespeeld op een groot biljart tn op een topbiljart. De inschrijving vindt plaats vanaf 19.00 uur tot 20.00 uur. rijksconsulent, vertegenwoordigers van het ministerie van sociale zaken, de technisch directeur en de hoofdadmini strateur. Het bouwteam dat het dagelijks be stuur voor ogen staat zou samengesteld moeten worden uit: de penningmeester van het werkvoorzieningsschap (tevens vooratter van de bouwcommissie, de algemeen directeur, de hoofdadmini strateur, de architect en de hoofdaan nemer. In het voorstel spreken de leden van het dagelijks bestuur zich met na druk uit tegen een openbare aanbeste ding, omdat die duurder zou uitvallen. Architect Van den Driessche was al eer der betrokken bij de verbouwing van de sociale werkplaats in Temeruzen. Het voorbereiden van het nieuwe project vergt een krediet van 100.000. Het algemeen bestuur met 9 januari tenslotte beslissen over het aankopen van 10.000 m2 bouwgrond voor de toe komstige gebouwen. Het gaat om een terrein naast de reser- vegrond van Philips aan de Mr. F. J. Haarmanweg in Terneuzen. De grondkosten belopen 347.500 34.75 per centiare, vrij van btw). In het voorstel wordt er vanuitgegaan dat in eerste instantie 4000 m2 van deze oppervlakte zal worden bebouwd. Mi nimaal is 8000 m2 nodig. Dat het dage lijks bestuur aan 10.000 m2 denkthoudt verband met toekomstige uitr breidingsmogelijkheden. De vergadering van het werkvoor zieningsschap begint om 15.30 uur en is in het Temeuzense stadhuis. zal moeten komen van ongeveer 17 ha, bijna een verdubbeling van hetgeen we nu hebben. Ik denk dat er opnieuw een onderzoekcommissie zal moeten wor den ingesteld. Twee jaar geleden heb ben we dat vanuit de sportraad ook ge daan." Het tekort aan sportaccommodatie in Terneuzen is een erfenis uit het verle den. Binnen het Zuidersportpark is geen ruimte voor uitbreiding en met die wens is in het verleden totaal geen rekening gehouden. Daarnaast speelt ook de grote groei van Terneuzen vol gens de heer Strijbos een belangrijke rol in het tekort. „Men moet niet verge ten dat Terneuzen er iedere vijf a zes jaar als het ware een gemeenschap als Hoek bij krijgt. Dat betekent dat er ook meer ruimte moet zijn om die mensen hun sport te kunnen laten beoefenen". De Temeuzense wethouder van sport zaken heeft er overigens weinig moeite mee dat het huidige Zuidersportpark eventueel plaats moet gaan maken voor woningbouw „Ik heb er alle begrip voor", zo zegt hij, „dat de woningbouw eerste prioriteit krijgt, maar als dat- het verplaatsen van de sport ten gevolge heeft mag dat niet ten- koste van de sport gaan. Het geld dat eventueel vrij komt moet aan de sport worden be steed. Men moet niet vergeten dat het Zuidersportpark over negen j aar is afge schreven" Behalve aan buitensportaccommoda ties is Terneuzen ook dringend toe aan een tweede sporthal. Ook de bouw hier van is gepland in 'Hof Zeldenrust' maar de realisatie van de plannen is ook twij felachtig geworden nu de gemeenteraad onlangs zijn goedkeuring heeft gehecht aan de bouw van een gymnastieklokaal in dit besteifimingsplan. „Daardoor is de kans op een sporthal in 'Zeldenrust' aanzienlijk kleiner geworden. Een sporthal zal dan eventueel ook in 'Oude Vaart' moeten komen. Dat houdt dan weer in dat het een erg dure zaak zal worden", aldus wethouder Strijbos. OOSTBURG - „Mijn schilderen is geen hobby meer. Het is een beroep. Alleen schilder ik niet om de commercie. Ik verkoop heel weinig. Dat heeft nog een andere achtergrond, ik kan namelijk heel slecht afstand doen van mijn werk", aldus mevrouw D. A. tVaal- wijk-de Baan uit Oostburg, die niet schildert om haar tijd vol te maken, maar haar tijd wel volledig vult met schilderen en tekenen. Mevrouw Waalwijk is van huis uit geen Zeewsvlaamse. Ze heeft haar jeugd doorgebracht op Voome en Putten. Ze kwam naar Zeeuwsch-Vlaanderen toen haar man werd benoemd tot rector van de scholengemeenschap Koningin Wil- helminus in Oostburg. „Ik heb eigenlijk m'n hele leven ge- teknd. Aanvankelijk was dat natuurlijk niet serieus. Misschien komt het omdat ik altijd veel zie. ik kijk kritisch. Vroeger al ging ik liever tekenen dan spelen. Als ik maar een potlood en papier had. was het wel goed". Mevrouw Waalrijk. een gezellige maar bescheiden praatster vertelt dat ze als meisje van veertien al op de fiets naar Den Haag ging, vanuit Brielle, om daar musea te bezoeken. „Ik vond dat alle maal erg mooi. maar ik dacht er gewoon niet aan om er zelf mee te beginnen. Mis schien is dat ook wel een gevolg van het gebrek aan zelfvertrouwen", zegt ze, zit tend in haar propvol gehangen atelier „Maar toch, gaat ze verder, hield het te kenen en schilderen mijn gedachten vast. En langzamerhand kwam de wens naar voren er zelf ook wat aan te gaan doen. Als ik een mooi schilderij zag, dacht ik; kon ik dat maar" Uiteindelijk ging ze lessen nemen, eerst in Brielle. „Pas zo'n zeven jaar geleden, toen we al een tijdje hier woonden, werd het allemaal wat meer serieus. Mis schien kwam het ook, omdat m'n man vaak 's-avonds naar vergaderingen ging. Ik was dan alleen thuis omdat ook onze dochter hét huis al uit was". Cursus Mevrouw Waalwijk volgde een cursus lo tekenen in Middelburg, onder meer kreeg ze lessen van de heer F. L. Maan dag. „Die cursus was een bijzondere er varing. Soms wilde ik wel door de grond gaan als ik naar het werk van anderen keek. Maar de heer Maandag heeft me laten doorzetten. Hij was erg kritisch. Je moest er van alles schilde ren. Maar ik wilde zo graag leren por tretten te schilderen. En daarvoor moest ik wel naar België, naar Brusse! Daar kennen ze dat oude vak van por tretteren nog. Die vrije expressie zoals we die in Middelburg leerden, is na tuurlijk schitterend, maar ik wilde portretten schilderen die ook nog gele ken". In Brugge volgde mevrouw Waalwijk lessen aan de academie voor Schone KunstenZe kreeg er onder meer college van de heer Mlchielse. Behalve portret ten schildert mevrouw Waalrijk ook graag in de natuur of gewoon thuis bloemen. Ze neemt dan ook geen foto toestel mee op vakantie, maar palet en penselen „Wij zijn gek op Engeland Daar komen we meestal twee keer per jaar. Ik schilder graag op kerkhoven en in de natuur". Dat blijkt ook uit de schilderijen die ze bijvoorbeeld heeft gemaakt op Voome en Putten en in Zeeuwsch-Vlaanderen, naast natuurlijk het Engelse werk. In Engeland volgde ze ook nog cursus sen Ze kreeg er les van de schilderes Dorothy Fuller, lerares aan de Royal Academy Overschilderen van vakantieschetsen. zoals zo vaak gebeurt, doet mevrouw Waalwijk niet. „Dat kan ook niet. Ik heb de sfeer nodig, en die kun je moeilijk later overbrengen. Dat moet ter plaatse op het doek worden gezet", zegt ze. Een dankbaar onderwerp is natuurlijk ook haar kleindochtertje. Ze heeft het kind uitgebeeld in alle fasen van haar nog jonge leventje Maar ook details hebben haar interesse getuige de schet sen met slechts een paar handjes. Eigenlijk heeft ze te weinig ruimte. Haar atelier en dat is vrijwel de hele zol derruimte is helemaal behangen met schilderijen, geen centimeter is vrijge laten. Soms hangen de schilderwerken gewoon achter elkaar. Maar ook in de woonkamer, de gang, kortom het hele huis hangen haar werken. Om dan nog maar niet te spreken over de studies potloodtekeningen die in mappen ver zameld zijn. De aquarellen liggen in sta peltjes op het logeerbed En dan heeft ze ook nog plaats moeten zoeken voor de zeer uitgebreide verza meling boeken over schilders, schilde ren. verftechnieken en kunstgeschiede nis. Studeren Al die cursussen al dal studeren is no dig. „Het komt nu eenmaal niet vanzelf. Je moet er hard aan werken. Bovendien wil ik echt schilderen vanuit dat oude ambacht. Dat betekent dat je vanaf de grond moet beginnen met alles te leren. Ik heb nu zelfs geleerd mijn eigen doe ken te spannen, aldus mevrouw Waalwijk. Met haar reeds genoemde voorkeur voor het schilderen van portretten heeft, mevrouw Waalwijk het zichzelf niet ge makkelijk gemaakt, Je moet afspraken maken. En dan komen de mensen, maar je eigen geest moet op zo'n ogenblik ook gereed zijn. En als ze eens een afspraak afzeggen, dan moetje de hele zaak ook weer uit je geest zetten", aldus mevrouw Waalwijk in een poging enkele proble men van de portretschilder uit to leg gen. Een ander probleem is dat de schilderes voortdurend haar modellen moet bezig houden. .Anders vallen ze in slaap" Mevrouw Waalwijk heeft niet alleen een hoge produktie. ze is ook een harde werkster. „Als ik eenmaal aan het schilderen ben, doe ik ook niets anders Ik werk door tot ik sterretjes zie", zegt ze. Wat die produktie betreft, tot nu toe heeft ze. vanaf 1972 dat voor haar het startjaar was, bijna 170 doeken ge schilderd. Daarnaast dus ontelbare aquarellen, houtskool- en pentekenin gen en schetsen. Al haar werken heeft ze BIERVLIET - Donderdagmiddag werd in buurthuis 'De Pereplu'in Biervliet een kindercircusvoorstelling gegeven. De voorstelling vormde het hoogtepunt van een kinderweek, die in het Biervlietsé buurthuis werd gehouden ter gelegenheid van de kerstvakantie, en die geheel in het teken stond van het circus. De afgelopen dagen was door de Biervlietse jeugd met volle overgave geoefend om tijdens de officiële circs- voorstelling een goed figuur te slaan. Voor een enthousiast publiek traden achtereenvolgens een jongleur, pen gymgroep, een evenwichtskunstenaar en een tweetal clowns op. De pauze's werden muzikaal gevuld door het circusorkest, dat een groot aantal tophits de revue het passeren. De kindermiddag werd afgesloten met een film. gefotografeerd en in een dik boek ver zameld. Op deze wijze houdt, ze nog con tact. met de schilderijen die ze heeft, ver kocht of weggegeven Deze zomer heeft mevrouw Waalwijk geëxposeerd in Ter Schorre in Terneu zen. En eerder enkele malen in Gorin- chcm en in Zoctermeer. Elders in Zee land nog niet. „Toch zou ik het wel wil len", zegt ze. „Al was het alleen maar Mevrouw Waalwijk zoals zij vrijwel iedere dag in haar atelier Je vinden is, achter de schildersezel. om de kritiek die je krijgt. Het is nodig te horen hoe anderen over je werk den ken". Bovendien, vindt ze, moet je ook met je werk naar buiten durven treden. Maar misschien komt zo'n expositie in deze omgeving er ook nog wel HULST - in verband met de kerst vakantie werd in Den Dullaert te Hulst het traditionele kerstzaalvoetbal voor de basisscholen van de Oostelijk- Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden. Er namen 18 teams aan deel, die werden ingedeeld in drie poules. De uitslag van de eerste poule was: 1 De Schakel (Vogelwaarde). 2 Nobel- horst H (Hulst), 3 Bemardus school (Clinge), 4 Willibrord I (Hulst). 5 De Ark (Hulst), 6 Gerardus-Majella-school (Heikant). De uitslag van de tweede poule was: 1 Willibrord II (Hulst). 2 Sint Aloysius (Sint Janstoen). 2 H Hart-school iKloosterzande), 4 Sint-Jozefschool (Terhole), 5 Sint-Jozefschool (Nieuw- Namen), 6 Bemardusschool II (Clinge) De uitslag van de derde poule was: 1 Nobelhorst I (Hulst). 2 Comelïsschool (Lamswaarde). 3 De Schakel ii (Vogel waarde), 4 Maris-School (Klooster- zande), 5 Sint-Jozefschool(Graauw)en 6 SintiAloysiusschool n (Slnt-Jansteen). De finale-uitslagen waren: De Schakel-Willibrord 0-0, Nobel- horst-De Schakel 3-0 en Nobelhorst- Willibrord 1-0. De eindstand luidde: 1 Nobelhorst I, 2 Willibrord II. 3 De Schakel I. 4 Sint Aloysius I. 5 Nobel horst II, 6 Comelisschool. 7 Bemardu sschool I, 8 H. Hartschool, 9 De Schakel II, 10 Willibrord I, 11 SintiJozefschool (Terhole), 12 Marieschool, 13 Sint-Jozef school (Graauw), 14 Sint-Jozefschool (Nieuw-Namen), 15 De Ark, 16 Bema rdusschool II. 17 Gerardusschool en 18 Sint-AloysiusschoolII En daarmee won 'De Nobelhorst' voor de vijfde achter eenvolgende maal het 'Hulster kerst- zaalvoetbaltoemooi'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 26