CARTER IN WARSCHAU Overval op postkantoor Kapelle levert buit van 3000 gulden op jakobsen<3> Nederland verstuurde 78 miljoen kerstwensen Israel blij met steun Carter voor plan Begin Eerste pleisterplaats van wereldreis Autoverzekering 9,5 pet omhoog vandaag Benzine goedkoper 220e jaargang no. 300 Vrijdag 30 december 1977 TILBURY MANNENMODE EKSKIUSIEF OP WALCHEREN BIJ: Kanaalstraat 55 Oost-Souburg VOOR ZES GULDEN PER HOOFD BEVOLKING DEN HAAG (ANP) - De Nederlanders zijn dit jaar gul geweest met hun jaarlijkse kerst- en nieuwjaarswensen Volgens een schatting van de PTT zijn er in deze decem bermaand ruim 78 miljoen wensen verstuurd. Dat is ruim vier procent meer dan vorig jaar, toen het totale aantal werd geschat op ruim 75 miljoen stuks. De posterijen hebben dit jaar. evenals trouwens vorige winter, weinig hinder ondervonden van barre weersom standigheden, die vertragend werken op de bestelling. „We hebben weer geboft, want er was geen sneeuw, geen vorst en ook geen gladheid", aldus een PTT-woordvoer- der Een voordeel is ook geweest, dat de feestdagen vooi de posterijen gunstig lagen, aangezien slechts één werk dag (tweede kerstdag) verloren ging) Vanzelfsprekend heeft de PTT het bijzonder druk gehad om alle goede wensen op tijd de deur uit te krijgen. Daartoe moest het eigen personeel een enkele maal overwerk verrichten en werden - waar nodig - werkstudenten en scholieren inge schakeld. Volgens schattingen heeft de Nederlandse bevolking voor de aanschaf van de vele miljoenen kerst- en nieuwjaars wensen (inclusief de postzegel) ruim 110 miljoen gulden uitgegeven. De indruk is dat tegenwoordig per hoofd dei bevolking ruim zes gulden wordt uitgegeven aan het ver sturen van wensen. Veel kaarten werden gefrankeerd met de kinderpostzegel, hoewel de indruk is dat men dit jaar minder van deze speciale zegel gebruik heeft gemaakt dan voorgaande jaren. De neiging om de fraaie kerst- en nieuwjaarskaart-in-en- velop te verkiezen boven de eenvoudiger ansichtkaart neemt nog steeds toe. Nog maar enkele jaren geleden werden vrijwel uitsluitend ansichtkaarten gebruikt, maar tegenwoordig is de 'envelop-kaartvorm' bijna even gevraagd als de ansicht. DEN' HAAG - De premies voor autover zekeringen gaan op 1 januari met ge middeld 9.5 procent omhoog, nadat eerder-op 1 ju li-deze premies al met3 procent verhoogd zijn. De stijging van de premies met 9.5 pro cent Is al op 18 november aangekon digd. nadat het ministerie van economi sche zaken haar goedkeuring eraan had gehecht Berichten over nog een spoedige premieverhoging in het nieuwe jaar berusten volgens het Bu reau Voorlichting Schadeverzekering op een onjuiste interpretatie van een radio-interview met het hoofd van het bureau, de heer J. Kraaijeveld. ANKARA - De Turkse eerste minister Suleyman Demirel tl) en andere leden van het Turkse kabinet steken hun armen in de lucht tijdens een Verhit debat van de Nationale Vergadering over de toekomst van de regering Demirel. WARSCHAU, WASHINGTON (AP, UPI, DPA) - De Amerikaanse president Jimmy Carter is don derdagavond in de Poolse hoofdstad Warschau aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen. Polen is het eerste land dat Carter op zijn wereldreis aandoet. Op de luchthaven van Warschau'werd de Amerikaanse president verwelkomd door partijleider Edward Gierek, premier Pjotr Jasozewiez en president Henryk Jablonski. Carter wordt op zijn reis vergezeld door zijn minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance en Zbigniew Brzezinski, voorzitter van de nationale veiligheidsraad. Ook de echtgenotes van Carter en Vance zijn meegereisd naar Polen. Carter zal na Polen ook Perzië, India, Saoedie-Arabië, Frankrijk en België bezoeken. „Uitdrukking geven aan onze niet ver- nkaanse president veel eerder zijn be- minderende inspanningen voor de vrede en onze steun voor rechtvaardig- recreatie moord echte politiek Opirue: Suriname begint echte buiten landse politiek. vlot moeilijkheden Directeur VW Rotterdam i moeilijkheden. straling boek De tragedie van Putten ook als beek op punk John Dummervan de Darts: Een punk band. wat is dat?: radio- en televi sieprogramma's: strip. autoverkoop Importeurs optimislisch over autover koop in 1978, beurs, ünancién, econo- heid en de mensenrechten zullen overal vooropstaan." zo zei hij vlak voor zijn vertrek. ..Maar waar ik ook zal gaan en staan tijdens deze reis - Oost-Europa. West- Europa. het Midden-Oosten en India - wat ons land met energie doet blijft een zaak van de eerste orde." zo voegde hij daaraan toe. Oorspronkelijk zou de reis van dp Aine- gonnen, langer duren en hem naar meer landen brengen, maar het programma werd uitgesteld en bekort zodat hij in Washington kon blijven om zijn ener- gievoorstellen door het Amerikaanse congres te helpen krijgen. Het congres heeft het desbetreffende wetsvoorstel nog steeds niet aanvaard en is thans met reces tot 19 januari. Kritiek Russen Het Sowjet-persbureau Tass heeft donderdag kritiek geoefend op de reis van Carter, in hel bijzonder met be trekking tot het Midden-Oosten. Volgens Tass wil Carter druk oefenen op de leiders van sommige Arabische landen „die de capitulatie-politiek van de Egyptische president veroordelen" om hen alsnog achter Sadat te krijgen of hen er op zijn minst toe te bewegen hun verzet tegen de afzonderlijke on derhandelingen met Tel Avïv op te ge- Het Hongaarse dagblad Magyar Hirlap heeft donderdag geschreven dat het aanstaande bezoek van Carter aan War schau niet uitsluitend van belang is voorde Amerikanen van Poolse afkomst of voor Carters veiligheidsadviseur Brezezinski. uit Poolse ouders geboren. Volgens de Hongaarse krant wil Carter met zijn bezoek aan Polen onderstrepen dat het monolitische model van Oost- Europa niet langer geldig is. Hierdoor zal Carter - bewust, of wellicht niet - de indruk die hij in zijn verkiezingscam pagne naliet, corrigeren. Carer zei toen in een uitspraak die veel aandacht heeft getrokken dat hij twijfelde aan de poli tieke souvereiniteit van de Oost-Euro- pese landen. Alles bij elkaar markeert de reis van Carter volgens het Hongaarse dagblad een aktief buitenlands beleid waarin de V.S. de ontwikkelingen dusdanig hoopt te beïnvloeden dat zijn beleids doeleinden worden ondersteund. Bom Het Perzische Amerikaanse akademi- sche centrum in Teheran is woensdag avond beschadigd door een bomont ploffing. De bom ging in een toilet in het gebouw af en vernielde alle ruiten. De Associated Press in Teheran werd don derdag opgebeld door een woordvoer der van een marxistische islamitische groepering die de verantwoordelijkheid voor de ontploffing opeiste Het gebouw is eigendom van de Ameri kaanse ambassade en wordt gebruikt voorhetgeven van Engelse lesaanLOOO tot 5.000 studenten die zich voorberei den op een studie aan een Amerikaanse universiteit. De zegsman van de islamitische groepering zei dat deze ontploffing ge zien moet worden als een protest tegen het aanstaande bezoek van president Carter aan Teheran, dat over twee da gen plaats zal vinden. In 1974. toen pre sident Nixon Perzié bezocht, zijn ver scheidene bommen door toedoen van deze organisatie ontploft, waarvan een bij de informatiedienst van de Ver enigde Staten. DEN HAAG (ANP)- De sterke daling van de dollarkoers heeft tot gevolg, dat de prijzen van een aantal aardo- lieprodukten op 1 januari omlaag gaan, i heeft het ministerie van economische zaken meegedeeld. De marktnoteringen van benzine zijn weliswaar wat gestegen en boven dien zou benzine wat duurder moe ten worden doordat per 1 januari het maximale Ioodgehalte wordt ver laagd. maar deze kostenstijgingen worden meer dan gecompenseerd door de daling van de dollarkoers. De hoogste prijs van superbenzine wordt I cent verlaagd tot 106 cent per liter. De maximumprijs van normale benzine gaat 2 cent omlaag naai 103,6 cent per liter. Voor andere olieprodukten zijn de verlagingen van de maximumprijs als volgt: tweetaktbenzine mei 2 cent tot 1.21. dieselolie en petroleum met 1,2 centrinclusiefbtwi. huisbrandolie met eveneens 1,2 cent. maar ex clusief btw. stookolie met een zwa- velgehalte van 2,5 procent vijf gulden per ton en stookolie met een zwavel- gehalte van 1 procent 7.30 per ton. Voor een aantal produkten behoeft de daling niet te betekenen, dat de prijzen voor de afnemers in dezelfde i mate omlaag gaan. Dit houdt ver band met de kortingen, die in be paalde gevallen worden verleend, al dus het ministerie van economische zaken. GEEN ONAFHANKELIJKE PALESTIJNSE STAAT BEVERWIJK - Een bus van de NZH raakte donderdag in botsing in het centrum van Beverwijk met een vrachtwagen. De vrachtwagen kantelde terwijl de bushalf in een vijver belandde. Zeven personen in de bus werden gewond, waarvan twee in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Het ongeluk ontstond doordat de vrachtwagenchauffeur vermoedelijk een rood licht negeerde. i Van onze correspondent) JERUZALEM - President Carters bijval voor het Isralisc-he vredesvoor stel is in Jeruzalem met grote bijdschap ontvangen, juist nu het er naar uit ziet dat dc rechtstreekse onderhandelingen tussen Israël en Egypte aan het vastlo pen zijn. Premier Begin sprak de me ning uit dat het Amerikaanse stand punt-geen onafhankelijke Palestijnse staat - de onderhandelingen zal bevor deren. Carter heeft door het geven van steun aan het Israëlische vredesvoor stel een van Begins grootste zorgen weggenomen, namelijk dat Amerika druk op Israël zal uitoefenen om ver dere concessies te doen. De Amerikaanse president gaf uitdruk king aan zijn standpunt in een vraagge sprek met journalisten van de belang rijkste rtv-stations in de Verenigde Sta ten aan de vooravond van zijn wereld reis. waarbij hij zes landen zal bezoe- ken.President Sadat van Egypte heeft gisteren als reactie gegeven dat hij ver rast. geschokt en teleurgesteld is door Carters verwerping van een onafhan kelijke staat. Carters woorden vertra gen volgens hem een vredesregeling in het Midden-Oosten. „Wat mij het meest in de verklaring van Carter verrast is het negeren van het belang van de Pales tijnse kwestie, de kern van het gehele vraagstuk. Zonder oplossing van de Palestijnse kwestie kunnen wij geen vrede regelen", aldus Sadat Jordanië Carters uitspraken duiden er op dat hij vooralsnog niet van plan is enige druk op Egypte en Israël uit te oefenen en dat hij slechts wil proberen Jordanië ertoe te brengen deel te nemen aan de onder handeling. Morgen zal president Carter in Perzië een ontmoeting met koning Hoessein van Jordanië hebben en het is niet uitgesloten dat juist deze ontmoe ting bepalend zal zijn voor de onder handelingen in het Midden-Oosten Joidanië heeft woensdagavond echter officieel bekend gemaakt dat het wei gert mee te doen aan vredesonderhan delingen en Israël die uigaan van de voorstellen die premier Begin in de Knesset heeft gedaan. Een en ander is meegedeeld na afloop van een vergade ring van het Jordaanse kabinet, bijeen geroepen „voor een diepgaande bespre king van de toestand in het Middem- Oosten, in het licht van het resultsaat van het overlen in Ismailia". De Isralische minister van buitenlandse ALLE DRIE OVERVALLERS VERDWENEN NA BLIKSEMSNELLE ACTIE VLUCHTAUTO GEVONDEN KAPELLE - Drie mannen hebben don derdagmorgen het PTT-kantoor aan de Biezelingsestraat te Kapelle overval len. Zij gingen er mei een bedrag van ongeveer drieduizend gulden in een ge reedstaande auto vandoor. Het geld was vrijwel de gehele inhoud van de kas. Bij de overval, die bliksemsnel werd uitgevoerd, kreeg kantoorhouder C- Burger van éën van de overvallers een trap in de zij. De overval gebeurde omstreeks kwart over negen. Twee gemaskerde mannen kwamen het wachtgedeelte van het postkantoor binnen. Een ervan hield de aanwezigen onder bedreiging van ver moedelijk een vuurwapen op afstand De ander sprong over de balie en graaide de kas leeg: de heer Burger werd daarbij opzij geduwd. Enkele briefjes van vijfentwintig gulden bleven in de geldla achter. Buiten het postkantoor stond een derde overvaller (niet gemas kerd) met een rode personenauto te wachten Daarmee verdwenen de drie mannen richting Biezelinge De auto werd later door de politie teruggevon den op de Plasweg in Kapelle Bij onder zoek bleek dat de auto in Middelburg gestolen was De overvallers zijn op de Plasweg in ccn andere auto overge stapt: vermoedelijk was dat een wife personenauto. Dc politie zorgde direct na het bekend worden van de overval voor verscherpte surveillance op de we gen Ook werden de districtsrecherche van de rijkspolitie Zeeland en de speurhondengeleider ingeschakeld. Tijdens de overval waren er in het post kantoor negen mensen aanwezig. Kan toorhouder Burger zat in het kantoor gedeelte en in de wachtkamer stonden twee klanten In de bestellerskamer naast het kantoorgedeelte waren vijf bestellers en een hulpbesteller. Zij ston den op het punt om de post te gaan be zorgen Door de wenskaartendrukte waren zij wat verlaat, normaal zijn de bestellers rond negen uur al op pad De assistente van de heer Burser was niet aanwezig (Slot zie pagina 2 kolom 4) jjet PTT-kantoor aan de Biezelingestraat in Kapelle zaken Dayan heeft in een zeer emotio nele speech in het Israëlische parlement duidelijk gemaakt dat deelname van Jordanië noodzakelijk is voor een oplos sing van het Palestijnse vraagstuk. Zo stelt het Israëlische vredesvoorstel dat de inwoners van de bezette gebieden de keus zullen hebben tussen de Israëli sche en Jordaanse nationaliteit Dayan maakte duidelijk dat de keuze van Is raëlische nationaliteit slechts een geste is en dat hij ervan uitgaat dat de Pales tijnse Arabieren de Jordaanse nationa liteit zullen aannemen. Dit, aldus Dayan, omdat.de Palestijnse nationali teit geen alternatief mag zijn. De wijze waarop Dayan zijn uitspraken deed heeft ook premier Begin een zekere schok bezorgd. Zo schijnt Begin tijdens Dayans speech kwaad gemompeld te hebben: „Is dat een manier van spreken voor een minister van buitenlandse za ken". Egyptisch offensief Egypte is een diplomatiek offensief be gonnen steun te krijgen van 35 gema tigde Arabische staten en andere lan den in Europa. Azië en Latijns-Amerika. President Sadat zond onder meer bood schappen aan de leiders van Saoedi- Arabië en de Golf-staten waarin hij tien inlichtte over de Israëlisch-Egyptische top en voortdurende steun beloofde voor de Palestijnse zaak. Voor veel Israëli's bevat het plan van Begin een reeks drastische concessies. Ofschoon hel met een overweldigende meerheid door het parlement, werd aan vaard zijn ultra-orthodoxen van plan een grote campagne daartegen te voe ren. „Wij zullen veel kabaal maken", zei een leider van een van de in bezet gebied gevestigde nederzettingen. „Indien no dig zullen wij wegen blokkeren en zelfs overgaan tot gebruik van geweld." In de Israëlische kuststad Netanya eiste en bomexplosie donderdag twee men senlevens. De verantwoordelijkheid voor de aanslag werd opgeëist door de PLO. Zich tegen het Amerikaans beleid ke rend deelde de PLO mee dat zij zich het recht voorbehoudt 'alle vormen van re volutionaire strijd aan te wenden'. Zij dreigde Amerikaanse belangen te tref fen en pleitte voor versterking van de betrekkingen met de Sowjet-Unie en andere communistische landen. De Israëlische president, prof. Efrayim Katzir, wiens mandaat over vijf maan den afloopt, heeft donderdag officieel bekendgemaakt dat hij zich niet her kiesbaar stelt. Het staatshoofd had al herhaaldelijk verklaard dat hij niet langer dan vijf jaar zijn functie wilde vervullen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1