FIFA-voorzitter: Italië wellicht een van de vier geplaatste landen Maakt Kortsjnoj Sowjet-straling onder invloed van enorme blunders? SFEER EN GOEDE PRESTATIES OP ZEEUWS PONYCONCOURS Clerc en Wiersma delen 'suikerprijs' PZC/s Geen geding IF tegen de KNVB IN STREEK MET INWONERS VAN ITALIAANSE AFKOMST... In lotto en toto een winnaar Hans van Helden wel gesponsord KURT VYTH OVERLEDEN 52 ffV' mosselversteege VRIJDAG 30 DECEMBER 1977 sport 13 RIO DE JANEIRO -Joao Havelange. voorzitter van dc internationale voetbal federatie (FIFA), verklaarde donderdag in Rio de Janeiro, dat Ita lië volgens hem een van de vier ge plaatste landen zal zijn tijdens de eindronde om het wereldkampioen schap in Argentinië (volgend jaar juni). Havelange bevestigde dat ti telhouder West-Duitsland en gas theer Argentinië eveneens elk een groep zouden aanvoeren. De andere twee geplaatste landen zouden Bra zilië en Italië zijn. Al vele malen is verondersteld dat Nederland, tweede in het vorige toernooi achter West-Duitsland, ge plaatst zou worden. Havelange zei echter, dat ditmaal het organisa tiecomité voor de indeling zorg zou dragen, waarbij rekening wordt ge houden met de economische belan gen. De Braziliaan, die een lezing hield voor een sportseminarium. voegde er aan toe vernomen te heb ben, datltalie nummer één zou zijn in Mendoza, hoofdstad in een streek met inwoners van Italiaanse af komst De loting wordt gehouden op 14 januari in Buenos Aires. Have lange gaf aan dat. indien de vier ge plaatste landen officieel bekend zou den zijn, de overige acht, Europese landen worden ingedeeld overeen komstig hun plaats op de wereld ranglijst.. Een 'sterk' en een 'zwak' Europees land zal worden ingedeeld in de vier groepen, respectievelijk ge situeerd in Buenos Aires. Mar del Plata, Cordoba en Mendoza. Twee keer kampioen De overblijvende landen zijn volgens deze gedachtengang Mexico. Tune sie, Iran en Peru. waarbij Mexico en Peru niet de groepen van Brazilië ol Argentinië terecht mogen komen. Ook Egydio Basile, een official van het organisatiecomité, verklaarde donderdag in Buenos Aires, dat Ita lië de groep in Mendoza zal aanvoe ren. Brazilië zou in Mar del Plata spelen. Wereldkampioen West- Duitsland krijgt Cordoba als basis en Argentinië staat voor de hoofd stad Buenos Aires geboekt. Volgens Basile is Spanje ingedeeld bij West-Duitsland en speelt vrijwel alle wedstrijden in Rosario. Uit Spanje (in Argentinië beschouwd als het moederland) zullen naar men aaneemt vele voetbalvolgenlingen meekomen. Basile zei. dat Nederland als aanvoerder van de groep Men doza plaats had moeten maken voor Italië omdat de Zuideuropeanen tot nu toe twee keer wereldkampioen zijn geweest. Rekening houdend met de indicaties, die Havelange en Ba sile gaven, zou de indeling als volgt kunnen luiden: Buenos Aires: Argentinië, Polen, Zweden en Iran of Tunesie. Cor- doba/Rosario West-Duitsland. Schotland. Spanje en Mexico of Peru Mar del Plata Brazilië. Hon garije. Franknjk. Tunesie of Iran. Mendoza Italië. Nederland. Oosten rijk en Peru. HU YBERGEN - Veel sfeer en goede prestatie's: dat waren de voornaamste ingre diënten van liet provinciaal ponyconcours, dat donderdag door de gewestelijke bonden van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijvereni- gingen voor alle Zeeuwse ponycombinatie's georganiseerd werd. Klokslag tien uur begon het. de ama- nog niet lang parkoersen. Veel deelne- zone's en ruiters bestegen hun pony's om nog even flink los te rijden. De com binatie Leo van 't Westeinde met Be linda van Oranjeruiters Willemstad beet de spits af. De combinatie maakte geen fout op het door Bram Maljaars gebouwde concours, en de reeks foutlo zen zal zich voortzetten. Maar liefst vee rtien van de twintig combinatie's legden het parcours zonder fouten af. een on gekend groot aantal Het is duidelijk dal in de barrage over een verkort en ver hoogd parcours niet de springfouten maar de tijd het eindresultaat zou moe ten bepalen. Immers, er waren diverse fout loze combinatie'sdaarom moest zo veel mogelijk afstand afgesneden wor den. Sommige deelnemers stoorden zich niet. aan de tijd en reden op veilig heid. Ze zullen in de eindclassering ech ter niet meer voorkomen, Lange tijd leek het of de Walcheren-combinatie Marjo Crucq met Erica met de beker en hetoranjelintging strijken. In het voor springen had zij het. predikaat goed voor de wijze van njden op haar naam ge schreven. In de barrage vergat ze echtei haarstajl en reed op resultaat Een lelijk maar effectief gereden parcours. Tijd: 22,9 seconden. Veel van de volgende combinatie's verkeken zich bij hun jacht op succes op hetparkoers: ze moesten een of meerdere fouten incas seren De uitslag van het springen klasse licht: I Mare Steijn op Isther Weelruiters 0 ft 22.5 sec: 2 Marjo Crucq Honey Walche ren 0 ft 22.9; 3 Arsene Goossens Shirley Haringruiters 0 ft 26.2; 4 Chris Boone Faust Gouwe Reijers 0 ft 26.3. 5 Wilbe Dekker King Haringruiters, 0 ft 26.9; 6 Frank Braspenninx. Balalaica lr Hulst. 0 ft 28.4.7 Anja Schoor Bles Weelruiters, 0 ft 29.9, In de klasse zwaar kwamen drie com binaties in de ring: Anette Timmerman met. Pieter, Annemieke Picavet met Mi randa. en Jolanda Crucq met Skippy. Jolanda Crucq reed haar eerste par koers in deze klasse. Het parkoers van Annette Timmerman leek op hindernis zeven te eindigen: Pieter weigert twee maal voor deze oxer, maar bij de vol gende hindernis bleek het voor de com binatie allemaal te veeL Ook nu weigerde haar pony. hetgeen uitsluiting tot gevolg heeft. Annemiek Picavet reed een goed par koers, waar weinig op aan te merken viel.Ook Jolanda Crucq leek foutloos te eindigen, maar tot grote teleurstel ling van hetpubliek liet de combinatie op de laatste geel-zwarte stijlsprong door de juryleden Hanse en Steendijk een springfoutspringfnut noteren,In de barrage bleef Annemiek Picavet fout loos. Jolanda Crucq maakte ook nu een fout op de zelfde hindernis. Eindstand springen klasse zwaar: 1 An nemiek Picavetop Miranda Kleppertjes 2 Jolanda Crucq Skippy Walcheren. Veel fouten werden gesprongen in de klasse beginnelingen. Geen wonder: deze combinaties rijden DEN HAAG - Zowel in de lotto als in de toto van vorige week heeft ëen deelne mer de hoofdprijs in de wacht gesleept. In lotto 52 bedroeg de eerste prijs ,f 623.568,70, in toto 52 232.643,20. Uitslag lotto 52 van 26 december 1977 In deze lotto vielen 25.731 prijzen Inleg* 3.424 440.- Prijzenbedrag 1 680 864,59 le prijs: i winnaar, die bruto 623 568,70 ontvangt. 2e pnjs. 7 winnaars, die elk bruto 23 237.20 ont vangen 3e prijs: 394 winnaars, die elk 619,20 ontvangen. 4e prijs: 13 429 win naars, die elk 25,60 ontvangen. 5e prijs: II 900 winnaars, die elk 25.60 ontvan gen Uitslag toto 52 van 26 december 1977 In deze toto vielen 1627 prijzen. Inleg- ƒ615 441.-. Prijzenbedrag: ƒ408.043,94 le prijs: 1 winnaar, die bruto 232.643,20 ontvangt. 2e prijs 102 winnaars, die elk ƒ716,50 ontvangen 3e prijs: 1524 win naars, die elk 67.10 ontvangen. In de lotto en de toto van week 52 vielen in totaal 27.358 prijzen mers moesten dan ook wegens driemaal weigeren gedikwalificeerd worden of in casseerden veel springfouten In de bar rage werd niet op tijd. maar op stijl ge let. Zeven combinaties kwamen er in uit: twee combinaties bleven foutloos met een zeven voor stijl. Omdat het stijlcijfer met vier vermenigvuldigd werd, waar dan uok later de fouten afge trokken werden, behaalden ze 28 pun ten. De uitslag van de klasse beginnehgen luidt: 1 ex aequo Janine Quaak met Kenno Walcheren, en Marlies van 't Westeinde met Soraya van Harmgrui- ters, beiden 28 punten: 3 Carla Haak met Vera Haringruiters. 26 punten: 4 Ellen deKokmetJankaHonteruiters25 p; 5 ex aequo Margo Bos met Govert Kleppertjes en Peter Blok met Kurpy van Gouwe Reijers. beiden 24 p. 7 Conen ZoeteSoetewey met Pasja Paardebloem 19 p. In de middaguren stond een progressief concours voor alle klassen op het prog ramma. Iedere goed gesprongen hin dernis leverde een aantal wed- strijdpunten op met een maximum van 21. Acht combinaties in de klasse licht behaalden alle 21 punten Ook nu weer moesten ze een verzwaard parkoers in de barrafe afleggen. Drie combinaties legden deze barrage zonderfouten af. Evenals in de morgenuren was Mare Steyn de snelste, zodat hij met twee overwinningen de succesvolste ruiter van de dag was. Hij behaalde de volle 21 punten in 30 sec. en bleef daarmee vier seconden voor de Gouwe Reijersruiter Chris Boone met Faust. Uitslag: 1 Mare Steyn Isther Weelruiters 30 sec 21 punten. 2 Chris Boone Faust Gouwe Reijers 34.2 sec 21 p. 3 Trudy Dekker met Canny Girl Haringruiters, 39.0.21 Slechts vijf combinaties durfden in de klasse beginnelingen het progres sief springen aan. De combinatie Ellen de Kok met Janka van de Honteruiters besliste de eindstrijd in haar voordeel Een tweede plaats was voor Margo Bos met Govert van de Klepptertjes Derde werd Conen Soetewev met Pasja van de Paardebloem Ook Annemiek Picavet ging met twee bekers naar huis: ze ver sloeg haar beide concurrences opnieuw in het progressief concours voor Z-com- binaties. De uitslag van deze categorie luidde* 1 Annemiek Picavet met Mi randa Kleppertjes 21, 2 Annette Tim merman Pieter Paardebloem 11.5 p. 3 Jolanda Crucq Skippy Walcheren 10 punten De heer LKooistra. gewestelijk secretaris, zei over het concours: „Ik ben blij, dathetevenementzo geslaagd is. Ik kan echter wel verzekeren, dat de or ganisatie de laatste week maar aan een zijden draadje heeft gehangen Pas de avond voor het concours kwam het hin- demismateriaal aan. EHBO'ers waren in eerste instanrie niet te krijgen, de dierenarts ging op het. laatste ogenblik met vakantie. Dit zijn allemaal elemen ten, die de organisatie, die bijna geheel op mijn schouders rustte, extra be moeilijkten". DEN HAAG (ANP) - Hoewel Hans van Helden zich individueel gaat voorbe reiden op het Europees en wereld kampioenschap schaatsen en dus geen deel uitmaakt van de kernploeg van het duo Tjaart Kloosterboeren Egbert van 't oever, krijgt hij wel de gebruikelijke vergoedingen wegens loonderving. De reis- en verblijfkosten bij de ver schillende kwalificatiewedstrijden wor den gedragen door de KNSB Dit. is het resultaat van een overeenkomst tussen het dagelijks bestuur en de Kaasunie. sponsor van de allrounders enerzijds en anderzijds tussen KNSB voorzitter Herman van Laer en Hans van Helden zelf. Als Van Helden zich houdt aan de reglementen van de KNSB en aan de voorwaarden van het sponsorcontract, wordt hij in principe vanaf heden tot aan het einde van het seizoen gespon sord Van Helden heeft hiermee duide lijk een streepje voor op de kemploegle- den. die alleen financiële steun blijven genieten als zij zich kwalificeren voor paste ook het jeugd- wereldkampioen- het Europees of wereldkampioenschap. - Uniekaas heeft deze uitzondering ge maakt omdat men bij het kaas marke ting centrum zeer tevreden is over de wijze waarop Van Helden in het vorig seizoen de belangen van de sponsor heeft behartigd AMSTERDAM-Het negende Suiker-damtournooi heeft twee winnaars opgeleverd Harm Wiersma (rechtsi met 15 punten en Rob Clerc met dezelfde score Zij wonnen de laatste partijen van respectievelijk Kaplan en Drost AMSTERDAM - Twee buitenlanders hebben de laatste zetten gedaan in het suikerdamtoernooi, Gurvich en Hi- sard. Met het negende suikertoemooi is de serie afgesloten. Het is geëindigd zoals het is begonnen. De eerste keer, in 1969. werden twee Nederlanders ge deelde eerste: de gevestigde Ton Sij- brands met de opkomende ster Harm Wiersma. In de laatste dagen van 1977: wereldkampioen Harm Wiersma met Rob Clerc. Nederlanders hebben het toernooi be heerst. waarin de laag geklasseerde buitenlanders Gurvich en Hisard het laatste werk leverden. Achter de twee winnaars, die ieder 3250 gulden rijker werden, eindigde Hans Jansen, meteen achterstand van een punt als derde. Pas daarna kwam de eerste buitenlander, de Malinees N'Dïaye en vervolgens Ka- plan en Frank Drost. genstander na een grote afwikkeling. Wiersma raakte even een stuk achter, maar compenseerde niet alleen het tij delijke materiële verlies. Met het houl dat hij veroverde, verkreeg hij ook 'n superieure positie, die leidde tot een overmacht-eindspel van vijf tegen twee stukken. De som van Wiersma's kunde en diens overmacht aan mate riaal ging boven Kaplans macht. Rob Clerc. tot de voorlaatste ronde al leenheerser. behandelde een ingenomen opsluiting door Frank Drost foutloos Clerc kwam met een schijf winst uit de situatie en liet zijn Friese tegenstandei als vijfde in de eindstand, samen mei Kaplan, voldoende voor hem om de titel internationaal meester te verwerven. Jansen besloot een goed toernooi zoals van hem verwachtmocht worden In het middenspel veroverde hij een stuk winst op Gendlerman en daama speelde hij AMSTERDAM - In het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam is op 67-jarige leeftijd Kurt Vyth overleden. De heer Vyth werd in de zestiger jaren bekend in de sportwereld als organisator van de wielerzesdaagse van Amsterdam en de profronde van Nederland De samenstellers van het KRO-ra- dioprogramma 'Goal' hebben Azing Griever. doelman van de FC-Gronin- gen, uitgeroepen tot KRO-sportman van het jaar. De doelman viel deze eer te beurt na zijn 'grootse terugkeer' in het doel. nadat een aantal tegenstanders acties tegen hem had ondernomen. In de sfeer van het nationale succes onverstoorbaar door tot Gendlerman zich gewonnen gaf en hij zeker was van schap van Bouke Bies. De 18-jarige de derde plaats, achter de laatste win- Fries versloeg in de laatste ronde naars uit de serie suikerdamtoemooien: Guinard en behield zijn punt voor- Clerc en Harm Wiersma sprong op Vladimir Odint^v. Bies G^flïffiESTCRGROEp3KapTan"!vsi - neemt de titel over van Skharov. die wiersma lNedl o_2. Nimbl (Kom Soumaoro derde werd op twee punten. (Mali) 1-1. Jansen (Ned> - Gendlerman (Isr) Sterkste dame was, volgens traditie, 2-0. Drost (Ned) - Clerc <Ned> 0-2, N'Dlaye JelenaMichailovskaja. De remise tegen (Mall) - Sy (Sen) l-i, Gurvich (VS) - Hisard Nederlands bestei speelsterBarbara ^,|tAND: 1. Clerc en Wiersma 15 punten. Graas was voldoende voor haar vierde 3 Jansen 14 4N'Diaye 13.5. Kaplan en Drost wereldkampioenschap in successie. 12 7 Sy li. 8 Hisard 10. 9 Nimbi 9. 10. Harm Wiersma heeft zijn laatste grote Soumaoro en Gendlerman 8 12. Gurvich 5. hap uit de suikerpot moeten delen met wereldkampioenschap dames Rob Clerc. Het betekende zijn vijfde Sotonenko <Sov> - Geurts (Nedi l-i. Micbai- pprstcnlnnKin de serie van neeen want 'ovskgja (Sov) - Graas (Ned) l-l. Claes (Beh eerste Plaats in de sene van negen want Nlzic Rijckaert.iFrai - Vitkaoeskatte ook in 1974, 1975 en 1976 werd hij win- (8ov) naar en in die jaren alleen. EINDSTAND: 1. en wereldkampioene Mi- Het zal bij die vijf eerste plaatsen chailovskaja 15 punten. 2 Sotsnenko 13. 3. blijven. De sponsor had een aantal jaren Graas 12, 4 Geurts 11. 5 Vitkaoeskaite. 6. geleden al kenbaar gemaakt dat het Rjjclwert. 8. Nizic T .„fiJUNIOREN: Smeets 'Bell - Dembele (Mal) toernooi een aflopende zaak was. Men ,j_2. Bies iNed! - Guinard (Frai 2-0. Brouwers wil het voor de organisatie benodigde ,uedi - shulman (Isr) 2-0. Kramanic (Joei Ma- geld. de kostprijs per toernooi lag ge- ük(TsJ) 1-1. HarmsmaiNedi-OdintsoviSov) middeld boven de 100.000 gulden, op een o_2, Cruz (Bra) Skliarov <Sov) 0-2. De succesvolle Annemiek Picavet op Miranda in actie 'n plantaardig produkt. andere manier gaan gebruiken. On, toch nog zijn deel van de hooFdprijs binnen te krijgen, moest ïersma. die pas woensdag zijn achterstand in pun ten op Clerc wegwerkte, in de laatste ronde van Kaplan winnen. Hij versloeg de in de Verenigde Staten wonende te- EINDSTAND. Bies 20 punten. 2 Odlntsov BrouwersenHarmsmal5. Malik 4.8 Dembele 8.9. Cruz. Kramanic en Malik 4. 12. Smeets 2 Door Nico Scheepmakeri BELGRADO - Nadat Viktor Kortsjnoi van de eerste negen partijen tegen Boris Spasski er vier had gewonnen (en niet eentje verloren), boog Spasski de normale strijdwijze om in een abnormale. Hij weigerde verder aan het bord te gaan zitten, trok zich terug in een „box" (achter een scherm) in de linkerhoek van het toneel, waar hij onzichtbaar voor Kortsjnoi en het publick de stelling op het demon stratiebord achter op het toneel volgde, om alleen te voorschijn te komen om zijn zet te doen. waarna hij zich weer terugtrok in zijn hinderlaag. De tiende partij werd afgebroken, de elfde, twaalfde en dertiende werden vervolgens door Spasski gewonnen. Wonder boven wonder won Kortsjnoi daar tussen door nog wel de afgebroken tiende, blijkbaar omdat die minder tijd vergde, waardoor de straling ninder vat op hem had- Straling!?, roept u nu verrast uit Ja, straling. In de dertiende party maakte Kortsjnoi, in een gelijke stelling, een zo idiote blunder, dat iedereen hel erover eens is dat die zeldzaam is op groot meestersniveau Kortsjnoi kon meteen opgeven Hij deelde mee de 14e part ij op vrijdag onder de gegeven omstandighe den niet te zullen spelen Kortsjnoi ver klaarde: „Sinds de tiende partij sta ik onder in vloed van iets dat ik met, bevatten kan, maar dat ik ook niet kan weerstaan Er komt naarmate de party vordert een steeds grotere druk op mij en onder die pressie maak ik fouten Sinds het mo ment dat die beïnvloeding is begonnen, komt Spasski ook niet meer achter de tafel. Hij doet zijn zet en verdwijnt. Hij zit echter nimmer op zijn plaats, hij staat naast de tafel, vermoedelijk om uit de straling te blijven" Boze blikken Waar of niet waar? Een overspannen reactie van een schaker die de spannin gen niet langer kan verdragen? Klaagde Spasski ook niet over hypnose van dc kant van Kortsjnoi zelf en van zijn vriendin Petra, nadat hij in de eerste helft vier partijen had verloren? Kan hij nu niet zeggen dat hij. sinds hij zich achter het scherm aan de boze uw raadsman voor: piano's, vleugels, orgels Middelburg, tel. 01180-27684 Goes.tel. 01100-27258 blikken van Kortsjnoi en Petra ont trok. voor het eerst weer vrijuit kan spelen en kan aantonen dal hij als oud-wereldkampioen nog steeds dc meerdere is van Kortsjnoi? Inderdaad is dat de meest voor de hand liggende interpretatie Zo meteen zal ik vertellen waarom ik denk dat dit ook de juiste interpretatie is. Maar eerst wil ik even nagaan of Kortsjnoi's boze ver moeden van een complot, met oneigen lijke middelen, straling of hypnose, in feite waar kan zijn In de eerste plaats is iedereen het erover eens dat de eerste negen partijen onder geheel normale omstandigheden zijn verspeeld, en dat die partijen ook boeiend en uitstekend schaak te zien hebben gegeven. Spasski heeft een keer een zege -laten glippen, maar hij heeft, goed geschaakt Kortsj noi daarentegen, begon na het nooit eerder vertoonde schaakgedrag van Spasski foute zetten af te leveren in de elfde partij, hij verloor door tijdnood in gelijke stelling in de twaalfde party, en hij verloor de dertiende partij door een onbegrijpelijke blundër, - al was er vol gens Tim Krabbé wel degelijk sprake van een winstpoging Is het mogelijk dat er inderdaad zoiets als „straling" op hem werd toegepast? Ik bedoel: is dat technisch mogelijk? Daarvoor zou in ieder geval de mede werking van de Joegoslavisch organisa toren nodig zijn. Feit is. dat die organi satoren zich aan de zijde van Spasski hebben geschaard Kortsjnoi s secon danten. de grootmeesters Keene en Stean. hebben tegenover dr Max Euwe (ik stond erbij en heb het dus uit de eerste hand) verklaard dat zij hem wel vertrouwden, maar de organisatie niet De organisatie had Korlsjnoi immers al verraden in de kwestie van Spasski's niet verschijnen, toen de hoofdseheids- rechter Kazic besloten had dat het de monstratiebord verwijderd moest, wor den. Dat zou betekend hebben dat Spasski aan het bord had moeten zitten, in., de straling Spasski. die de avond voor dc aanvang van de elfde partij (de eerste die hij zou winnen), nog om kwart voor twaalf's nachts naar het Dom Sindikata w as ge komen om daar dc situatie te bekijken (hij eiste toen andere, minder licht weerkaatsende stukken!), speelde die hole partij verscholen achter dat scherm, en dat had zonder demon stratiebord in de twaalfde partij niet gekund. De beslissing van hoofd- scheidsrechter Kazic. in overleg met Euwe genomen, om dan dat demon stratiebord weg te halen, werd latet door de organisatoren weer terugge draaid. En de machtigste man in dat organisatiecomité is de oud-bur gemeester van Belgrado Sakic. een po liticus. de man die Keene en Stean u egblafte. en die. aan tafel gezeten met Stëan, uit het hotel trachtte weg tc vluchten toen Stean even opzijn kamer het schaakreglement was gaan halen om hem aan te tonen dat het onreg- lementair was gebruik te maken van „een tweede schaakbord". De man ook die tegen Keene schreeuwde (dank zij het feit dat hij schreeuwde kon ik hel aan de andere kant van de deur horenl dat Joegoslavië al problemen genoeg had. Is het ondenkbaar dat de Joegoslavi sche autoriteiten, onder zware diploma tieke druk gezet door de Russen (niemand minder dan de Russische mi nister van sport reisde naar Belgrado In het begin van de week waarin Spasski zijn partijen van Kortsjnoi begon te winnen), erin hebben toegestemd een ol ander stralingsapparaat in de zaal te monteren? Elektronica Kortsjnoi deze kandidatenfinale zou winnen, en om het wereldkampioen schap tegen Karpovzou moeten spelen Schaken is een volkssport in de Sov jet-Unie Kortsjnoi. die viermaal Rus sisch schaakkampioen werd. was in de Sowjet-Unie even bekend als Cruijffbij ons. Een beroemde schrijver (Solqenit- syn) die het land uitgezet werd. een be roemde balletdanser (Noeréjev) die het land uitvluchtte, een beroemde musicus (Rostropovitsj) die zich in het buiten land vestigde, een beroemde geleerde (Zjores Medvedjevi die in Londen ach terbleef, zijn nog wel aan het oog van de eigen bevolking te onttrekken, want memand kan de Russische staatsuitge verij dwingen Solzjenitsyn uit te geven, niemand kan het Bolsjoj Ballet dwingen Noeréjev in hel Zwanen meer te laten dansen, niemand kan een concert, van Rostropovitsj in een Russisch orkest afdwingen, en niemand kan de Sowjet- Unie ertoe veroordelen dat Medvjedjev in Moskou een rede houdt voor de aca demie van wetenschappen Maar als Viktor Kortsjnoi van Spasskï winizal Karpov wel degelijk om het we reldkampioenschap tegen hem moeter uitkomen. En als hij hel niet doet, zal hi. zijn wereldtitel verliezen (zonder te spelen, zoals hij hem trouwens ook won dank zij de onwilligheid van Bobby Fi scheri. In beide gevallen geraakt het Sowjet-regime in grote verlegenheid Ei is de autoriteiten dus alles aan geleger het niet zover te laten komen, en dat ii de reden dat ze het vanaf de tiende partij in Belgrado steeds zo scherp mogelijk gespeeld hebben Kortsjnoi deed de concessies. Spasski. althans zijn secon dant Bondarewski. weigerde iedere concessie en deed iedere vleug van con cessie van Spasski onmiddellijk weei ongedaan. Straling? Of alleen maar een zenuwenoorlog? Is het denkbaar dat de Sowjct-Unie omderwille van „sportiefgewin" (maar het gaat hier dus voornamelijk om po litiek gewin) tol zulke technische, on rechtmatige ingrepen zou overgaan? Ik herinner nu even aan wat ik op 31 juli 1976 uit Montreal schreef, u aar de Rus sische (in werkelijkheid Oekraiensei schermer en ex-wereldkampioen Onys- jenko gediskwalificeerd werd toen een knopje in het handvat van zijn degen werd ontdekt, waarmee hij niet-ge maakte treffers op het elektronische scorebord kon doen oplichten. De Oekraïense kolonie in Canada (er wo nen er 450.000), zo schreef ik, „zette een vraagteken bij de exclusieve schuld van Onysjenko, die meteen na de ont dekking van het vernuftige elektroni sche knopje in zijn degen door de Rus sen op het vliegtuig terug naar Kiev werd gezet, voordal hij kon onthullen hoe de zaak werkelijk in elkaar zat" ..De Oekrainers redeneren aldus: On- ysjenko's sterkste nummer op de mo derne pentathlon is juist het schermen, dus hij hoefde niet met trucs aan te ko men om zijn score te verhogen Boven dien zit hy al vele jaren in het Rode Le ger. is dus gewend aan strenge disci pline. Hun theone is dat Onysjenko als beste schermer van het Sowjet-team was uitgekozen om dat vernuftige knopje waarmee het scorebord in wer king kon worden gesteld uit t e proberen omdat de kans dat het ontdekt zou wor den bij hem het kleinst was. Als goed soldaat zou hij zich dan aan die op dracht hebben onderworpen' Een onwaarschijnlijke theorie? Maar dat knopje zat er. dat staat vast. En On ysjenko was geen elektronisch inge nieur. maar officier in het Rode Leger, dat staat ook vast Dat apparaatje moet niet alleen gemaakt zijn. maar ook zijn uitgeprobeerd Het waarschijnlijkst is dat hij als proefkonijn is gebruikt. En als ze zulke trucs al uithaalden in 1976. waarom zoude ze iets soortgelijks dan niet proberen in 1977. nu er bij Spas- ski-Kortsjnoi zoveel meer op het spel staat? Ik zeil geloof dat Je Kortsjnoi ondanks zijn bijnaam van ,,de verschrikkelijke Viktor", al vrij gemakkelijk uit zijn evenwicht kan brengen door je onheus te gedragen, zoals Spasski heeft gedaan, vooral als dat ir. een vijandelijke omge ving gebeurt Maar volstrekt onwaar schijnlijk is Kortsjnois stralingstheorie niet. zoals u uit het voorgaande zult hebben begrepen DEN HAAG (ANP) - Het bureau voor voetbalzaken 'inter football' zal zijn recht met betrekking tot de shir treclame tijdens het zaalvoetbal- toernooi te Rotterdam niet via een kort geding proberen te verkrijgen. IF wil ook niet in opdracht van zijn klant, het weekblad dat zijn naam aan het toernooi gaf en de tekorten zal dekken, een kort geding met de voetbalbond aanspannen. De directie van IF stelde donderdag avond dat zij bereid is veel voor een klant te doen. maar niet op bevel naar de rechter te lopen. „Wij probe ren het akkoord, dat op redelijke gronden is gebouwd, te handhaven Wij zullen door overleg met de KNVB het verschil van mening, dat pas woensdag aan ons bekend werd, pro beren op te lossen. Wij willen vast houden aan de toestemming die wij hebben gekregen van het sectiebe- stuurslid (Stoop), dat op dat moment binnen het bestuur belast was met zaken die het zaalvoetbal raken. Het is niet onze bedoeling ons op last van anderen op te stellen tegenover de KNVB. wanneer wij juist met de bond tot overeenstemming zijn ge komen over een zaak die volgens ons van groter belang is." Aanvankelijk wilde IF wel een kort geding aanspannen, aangezien de KNVB had laten weten, dat shir treclame tijdens het internationale zaalvoetbaltoemooi, dat op 3 en 4 januari in het sportpaleis Ahoy' te Rotterdam wordt gehouden, uit den boze is. Het toémooi wordt officieel gehou den door de voetbalvereniging Sparta, omdat de KNVB-reglemen ten bepalen, dat slechts een voetbal vereniging organisator van een toer nooi mag zijn. Men is er in geslaagd een sterk deel nemersveld naar Rotterdam te ha len. Uit Nederland komen de ploegen van Ajax. Feijenoord. AZ'67 en Sparta en uit het buitenland Rapid Wien (Oostenrijk). Bastia (Frank- rijki. het nationale team van Joegoslavië en Lokeren uit. België. Laatsgenoemde ploeg is op het al lerlaatste ogenblik ingevallen voor het Zweedse nationale elftal, dat door ziekte en blessures niet in staat was een representatieve afvaardi ging op de been te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 13