VEEL KRITIEK OP NIEUW PRIJSBELEID 3 iSH Staatssecretarissen voor volksgezondheid en erm Gedeputeerde Kaland wil komend halfjaar raamwerk opzetten voor 'Zeeuwse SER' SP KNESSET ACHTER HET VREDESPLAN VAN BEGIN EUROPA MEUBEL Versoepeling voor industrie, maar horeca voortaan ook onder prijsbeschikking Geheime missies' Dajan •'JO* LAM3EVElt«« Wg'.y TEl 0U» ?8MJ MEUBEL Omdat u niet elke dag meubelen koopt (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het prijsbeleid van de overheid voor 1978 wijkt weinig af van het huidige. Er komt wat versoepeling voor de industrie, die enige „inhaal" van kostendoorberekening mag plegen. Nieuw is dat ook de horecasector weer onder een prijzenbeschikking zal vallen. Of dit ook voor levensmiddelen gaat gelden moet nog nader worden beziel. Aldus enkele hoofdpunten van het beleid, zoals minister Van Aardenne (economische zaken) dat woensdag bekend heeft gemaakt. Inmiddels is er van alle zijden kritiek op zijn beslissingen, die de eerste maanden zullen gelden. Bij het vaststellen van nieuwe regels voor de prijsontwikkeling is het kabinet uitgegaan van een vereenvoudiging der voorschriften. In het prijzenoverleg dat Van Aardenne woensdag volgens de Prijzenwet voerde met de betrokken groeperingen heeft de vakbeweging zich meteen verzet tegen de risico's die deze versimpeling naar haar mening met zich brengt voor hogere prijsstij gingen. Daarentegen vinden de werk gevers dat de toegestane verruimingen, vooral voor de industrie, aan de magere kant zijn. Voor het bedrijfsleven zal in het alge meen meer ruimte komen om onder an dere afschrijvingskosten beter te kun nen opvangea De handel zal in 1978 in plaats van met een zogenaamde geld- marge met een procentuele verhoging merken. Tegen deze plotselinge over schakeling heeft het midden- en kleinbedrijf bezwaar aangetekend. Deze organisaties zijn teleurgesteld over de veranderingen, die zij geen ver beteringen noemen. Zij verzetten zich sluiting Sexwinkels in het. centrum van Sluis hangt sluiting boven het hoofd. veiligheid Kaima: BVD houdt ons in de gaten vierde jachthaven B. en w. van Tholen lanceren reeks ra gelijkheden voor aanleg jachthaven versterken kopman commercieel Hilversum op weg naar een commerciële omroep, radio- en televisieprog ramma's: strip. tegen de komende maatregel voor de horecaprijzen De minister stelde dat het prijsbeleid een van de middelen moet blijven ter beperking van de inflatie. Tevens moet echter rekening worden gehouden met de mogelijkheden voor het bedrijfs leven om op rendabele wijze te blijven functioneren- Het kabinet heeft geko zen voor een geheel nieuwe prijsbe schikking om de regels wat te vereen voudigen. waardoor onder andere de mogelijkheid voor controle van de overheid wat zal verbeteren Binnen prognoses Met het bijgestelde beleid meent de re gering binnen de prognoses voor de ontwikkeling van prijzen en lonen te kunnen blijven, zoals die op dit mo ment luiden. Voor 1977 wordt uitge gaan van een loonkostenstijging van 8,2 procent (0,2 procent meer dan aan vankelijk aangenomen) en voor 1978 van 6,5 a 7 procent. De vooruitzichten op prijzengebied voor het volgend jaar zijn onveranderd een stijging van het particuliere consumptieprijspeil van 6,5 a 7 procent. Bepaalde onzekerheden zijn er echter wel, zo voegde Van Aardenne daaraan toe. Daarom wil hij in april of mei 1978 vla overleg met het bedrijfsleven tot een, zoals hij het noemde, „herijking" overgaan. Wellicht kan dan in juni een bijstelling worden gedaan op grond van de gegevens die volgend voorjaar be schikbaar komen. Als er knelpunten zijn in bepaalde sectoren kunnen on dernemingen steeds ontheffingen van de regels aanvragen bij het ministerie, zoals gebruikelijk. De meldingsplicht voor prijsverho gingen, die steeds al gold, is verlengd. De peildatum, waarop men zich kan ba seren voor doorberekening van geste gen kosten, is verlegd van december 1976 naar december 1977. Deze maatre gel die Van Aardenne's voorganger Lubbers al had genomen omdat daar mee niet kon worden gewacht, is nu in het totaal opgenomen. Erkend is dat het industriële bedrijfsleven in 1977 enige achterstand heeft opgelopen wat de loonkosten betreft. De op 2 procent- geschatte „inhaal" mag in 1978 worden rinnrhprpkpnrt Geen prijsverhoging De verdere regels voor de industrie zijn ongewijzigd. Zij mag dus niet meer loonkosten doorberekenen, evenmin wordt een uitbreiding gegeven aan het doorberekenen van kosten voor trans port, grond- en hulpstoffen. Wel mag zij wat meer doorberekenen voor zoge naamde externe kósten: in plaats van 0,-3 procent nu 0,5 procent. Daarmee wordt dan een opvangmogelijkheid geschapen voor de afschrijvings kosten, die nogal zijn gestegen en nu in deze post kunnen worden opgevangen. Wat de dienstensector betreft, daar zal een algemene prijsverhoging mogen worden berekend van 5 procent, maar niet ineens. Voorlopig mag 2.5 procent per 1 januari worden berekend, later (waarschijnlijk per 1 juli) volgt nog zo'n verhoging, die weer kan afhangen van andere inzichten in het komend voor jaar. Hiermee gelijk op lopen de over heidsbedrijven, die in 1978 eveneens maximaal 5 procent tariefsverhogingen mogen toepassen. Minister Van Aardenne en zijn collega Andriessen van financiën gaan bin nenkort praten met het bank- en ie- vensverzekenngsbedrijf over aanpas sing van de tarieven. Voorlopig heerst de indruk datde produktiviteitsstijging in die sector wat gunstiger is dan elders Voor de vrije beroepen zal het mati- gingsbeleid voor de loontrekkers richtsnoer zijn. Met deze categorieën zal de bewindsman (waarschijnlijk in ja nuari) afzonderlijk overleg voeren. De regering vindt dat er in de horeca (Slot zie pagina 3 kolom 2) DEN HAAG - De Haagse wethouders GC. Wallis de Vries heeft zich bereid verklaard de post van staatssecretaris van CRM op zich te nemen. DEN HAAG- Het WD-tweede kamerlid mevrouw Veder-Smit heeft zich bereid verklaard de post van staatssecretaris van volksgezondheid op zich te nemen. MEVROUW VEDER-SMIT EN WALLIS DE VRIES reclame (Van onze correspondent JERUZALEM - Met 64 stemmeu voor, 40 onthoudingen en 8 tegen heeft het Israëlische parlement woensdag zijn goedkeuring gehecht aan het Israëli sche vredesvoorstel. Het debat dat woensdag om tien uur begon eindigde elf en een half uur later. Aan het eind van het debat werden door de ver schillende fracties vijf moties inge diend. Opmerkelijk in de stemming over dc moties was echter dat de meningen niet partijgewijs verdeeld waren maar dat velen tegen de motie van hun eigen party stemden. Het debat werd geopend door premier Begin met de bekendmaking van zyn vredesvoorstel Op zakeffike wijze be schreef hy de contacten met president Carter en president Sadat Wat de in houd van het voorstel betreft legde Be gin uit dat de regenng tot vergaande concessies in de Sinaï bereid is. In feite erkent Israël de Egyptische souvereini- teit over de Sinaï De joodse nederzet tingen zullen echter blijven bestaan en beschermd worden door het Israëliscne leger Daarnaast herhaalde hy zijn voor stel voor zelfbestuur in de westoever en de Gazastrook, waarby hij de nadruk legde op blijvende aanwezigheid van het Israëlische leger op de bezette gebieden om te voorkomen datditzelfbestuurzal uitlopen in een Palestijnse staat met PLO-leider Arafat aan het hoofd Dajan Hoogtepunt van het zeer langdurige de bat was het antwoord van de minister van buitenlandse zaken Dajan. Dajan stelde dat aan het voorstel de gedachte ten grondslag ligt dat Israël af moet van de huidige situatie waarin zij over meer dan een miljoen Arabieren heerst. Het voorstel voor zelfbestuur is hierbij de enige oplossing Op deze wijze kun nen de Arabieren him eigen wijze van leven bepalen, terwijl wij toch voor onze veiligheid waken. Dajan werd ernstig geïnterumpeerd door leden van de communistische partij die hem toerie pen dat de Arabieren recht op een eigen staat hebben. Dajans antwoor hierop was dat zonodig het Israëlische leger er voor zal waken dat er niet zo'n Pales tijnse staat zal komen. Aan het eind van het debat viel premier Begin vooral de extreem rechtse ele menten binnen en buiten zijn partij aan. Hij beschuldigde ze ervan aan een Ver losserscomplex te lijden. Raadsel De uitstapjes van Mosje Dajan. de Is raëlische minister van buitenlandse za- tVan onze parlementaire redactie DEN HAAG - Mogelijk nog deze week zullen ook de laatste zes staatssecreta rissen definitief bekend worden. Nadat woensdagochtend reeds tien nieuwe staatssecretarissen door koningin Ju liana op paleis Soestdijk werden beë digd, werd woensdagmiddag een twee tal namen aan het rijtje toegevoegd. Het zijn het WD-Tweede-Kamerlid mevrouw mr. E. Veder-Smit, die staatssecretaris van volksgezondheid wordt en de heer G. C. Wallis de Vries, wethouder van verkeer in Den Haag. die de WD-staatssecretaris op CRM wordt. Er rest nu nog de bezetting van vier staatssecretariaten. De WD moet nog bewindslieden leveren voor defensie (materieel) en economische zaken (ex port en handelsbevordering), terwijl het CDA uitsluitsel moet geven over de twee staatssecretarissen op onderwijs. Besloten is dat mevrouw Veder-Smit alle volksgezondheidszaken gaat be hartigen, behalve de abortus. De abor tuskwestie zal in eerste instantie de ver antwoordelijkheid zijn van de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, de WD'er dr. L. Ginjaar, en de nieuwe justitie-minister De Ruiter (CDA). Mevrouw Veder zei gisteravond dat zij op voorstel van minister Ginjaar de abortus uit haar takenpakket laat. Zij acht zichzelf ook te belast door haar op stelling in het verleden. Mevrouw Veder diendein 1976 samen met haar partijge noot Geurtsen en de socialisten Lam berts en Roethof een abortuswetsont werp in. dat echter in de Eerste Kamer strandde. „Ik heb me te zeer vastgelegd in een standpunt waar ik ook niet van wil afwijken", zo z Ze zegt het eens zij woensdagavond, zijn met minister Ir moeten nu nog vier staatssecretaris- n definitief worden aangezocht. Voor Ginjaar dat het beter is de abortusrege- defensie wordt nog altijd het WD- ling onder te brengen bij mensen die daar fris tegenover staan. Te zwaar Overigens is haar kandidatuur pas rond gekomen na een dringend beroep vanuit de WD-top. Mevrouw Veder had aanvankelijk nee gezegd, omdat zij de post te zwaar vindt. Ze zei gister avond haar best gedaan te hebben „om het een ander te laten worden". Die ander was aanvankelijk de Haar lemse neuroloog dr. J van Mansvelt. Maar ook voor Van Mansvelt gold dat zijn opvattingen over de abortus een kandidatuur erg moeilijk maakten. Van Mansvelt steunt de liberale opvattingen over legalisatie van abortus. In het ver leden was hij voorstander van het open houden van de Bloemenhovekliniek en hij is momenteel medisch directeur van het Elisabeth-gasthuis in Haarlem, een van de ziekenhuizen waar op vrij grote schaal legaal abortussen worden ge pleegd. Bovendien werd als een bezwaar geacht dat Van Mansvelt voor de zware post van volksgezondheid te weinig po litieke ervaring heeft. staatssec retaris op CRM, Wal lis de Vries, zal zich vooral gaan bezighouden met zaken be treffende de open iuchtrecreatie. maat schappelijke dienstverlening, sport-, museum- en monumentenbeleid. Voor deze post stond eerst het WD- Tweede-Kamerlid A. Evenhuis kan didaat, maar deze bedankte omdat hij de post te licht vond. JERUZALEM - Eerste minister Mena- hem Begin spreekt het Israëlische par lement toe ken blijven alsnog een raadseL Vast staat dat Dajan dinsdag geheime be sprekingen heeft gevoerd. Waar en met wie. daarover zijn de meningen ver deeld. Zo wordt beweend dat Dajan een ontmoeting heeft gehad met de sjah van Perzië waarin Dajan de sjah gevraagd heeft zijn invloed op koning Hoessein van Jordanië uit te oefenen om alsnog deel te nemen aan de onderhandelingen tussen Israël en Egypte. Volgens de andere lezing heeft Dajan een bezoek gebracht aan Hoessein zelf, Dit werd woensdag door Hoessein ont kend. Sadat President Sadat heeft woensdag na af loop van een gezamenlijke persconfe rentie met bondskanselier Heimui Schmidt in het Abdin Paleis gereageerd op premier Begin's toespraak in de Knesset. Sadat wees 't voorstel dat de Jordaan- oever weliswaar autonoom zal worden maar onder toezicht van Israëlische troepen zal blijven staan definitief af En de door Begin gewenste beperking van het- operationele terrein van de Egyptische troepen in de Sinaï woestijn tot het gebied rond het Suez kanaal werd door Sadat onaanvaardbaar ge noemd Maar Sadat zei ook dat Egypte ondanks de definitieve afwijzing van deze twee punten wel bereid is om hierover in de gezamenlijke militaire en politieke commissies te praten. Tijdens de gezamenlijke persconferen tie met Schmidt, die een bezoek aan Egypte brengt, zei Sadat dat oorlog met Israël nu 'ondenkbaar' is. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, zal de bij eenkomst van de Egyptische en Israëli sche minister van buitenlandse zaken in Jeruzalem half januari bijwonen. Dit hebben Amerikaanse en Israëlische Beëdiging van tien Staatssecretarissen op Paleis Soestdijk: lerijvlnr. Koning. Van functionarissen in Washington der Mei. de Koningin. Haars. Nooteboom. 2e rij: Van Lent. Brokx, Smit-Kroes. woensdag meegedeeld. Hazekamp. 3e rij: De graaf. Kraayeveld-Wouters. BREED SAMENGESTELD ADVIESCOLLEGE VOOR PROVINCIE UITVOERING VOOR NIEUWE COLLEGE MIDDELBURG-Gedeputeerdc A.J. Ka- land wil in het komende half jaar een „raamwerk" laten opzetten voor de in stelling van een soort Zeeuwse „mini- SER", een provinciale sociaal-econo mische raad. Zijn opzet is. dat in zo'n orgaan wordt gewerkt aan beleidsad viezen voor het provinciaal bestuur over belangrijke sociaal-economische vraagstukken, die in Zeeland aan de orde zijn of komen. Een dergelijke raad zou in de advisering van het provin ciaal bestuur met name de plaats moe ien innemen van allerlei instellingen, die nu apart met reacties en adviezen op dit terrein komen: de verschillende instellingen zouden in zijn gcdach- tengang hun bijdrage voor dat over koepelende advies moeten leveren „We willen proberen een handvat voor een soort mini-SER te leveren aan onze opvolgers, het college van gedeputeer den, dat in juni aan de nieuwe zit tingsperiode van de staten begint." al dus de gedeputeerde, die zijn idee voor een Zeeuwse SER tijdens de begro tingszitting van de Zeeuwse staten in november naar voren bracht. De „mini-SER" voor Zeeland zou vol gens de heer Kaland moeten bestaan uit vertegenwoordigers van de provincie, en het bedrijfsleven, zowel van de kant van werkgevers als werknemers Die raad zou het provinciaal bestuur moe ten adviseren en zou moeten worden ge voed door allerlei instellingen, die dan zouden samenwerken De Gedeputeerde denkt ui dn opzicht aan oiuier meet provinciale diensten, de raad voor de arbeidsmarkt, het ETI, het districts bureau voor de arbeidsvoorziening, de Kamer van Koophandel, de stichting Zeeland. Op de achtergrond bij zijn suggestie staat, dat ,er de laatste jaren een toe nemende invloed op de politieke me ningsvorming te zien is van buiten parlementaire groepen Kaland: „Zo kan de overheid beslissingen van het bedrijfsleven om te investeren stimule ren of tegen proberen te gaan, maar de beslissing is aan het. bedrijfsleven zelf. De vakbeweging heeft de laatste jaren toenemende belangstelling getoond om bij de investeringen van het bedrijfc- leven betrokken te worden, we hebben dat ook in de adviesclub van de beide havenschappen gemerkt. Als iedereen daarover nu apart zijn gedachten naar buiten brengt, ontstaan er allerlei af zonderlijke discussies en worden er stellingen betrokken, waarbij raden of de kamer hun oor te luister moeten leg- Slot zie pagina 7 kolom 5l - Tweede-Kamerlid A. Ploeg genoemd Ploeg geeft echter de voorkeur aan de personeelssector van het defensiebe leid, maar op die post zit al de CDA'er Van Lent, die woensdag al is beëdigd. Indien Ploeg toch nee zegt, moet voor defense een andere WD-kandidaat worden gezocht Onduidelijk is nog met welke kandidaat de WD voor export en handels be vorde ring zal komen. Er zijn diverse kandida ten voor de post maar namen zijn nog niet bekend gemaakt Bij de WD ver wacht men wel nog deze week een be slissing te kunnen nemen. Probleem Problemen liggen er ook nog op het mi nisterie van onderwijs. Minister Pais (WD) ligt vooral in de clinch met CDA-kandidaat staatssecretaris Her mes. Pais heeft een taakverdeling voor gesteld. die voor Hermes niet aan vaardbaar is. Volgens CDA-kringen wil Pais veel te veel beleidszaken naar zich toe trekken, waardoor er voor de twee CDA-staatssecretarissen (de kandida tuurvan drs. K. de Jong is vrijwel zeker) te weinig overblijft Binnen het CDA blijft men echter vasthouden aan de kandidatuur van Hermes. In Den Haag wordt verwacht dat Pais en zijn beide staatssecretarissen het uiteindelijk toch wei eens zullen worden. Staatsecretarissen Mevrouw mr. Els Veder-Smit (56) zit al tien jaar voor de WD in de Tweede Kamer, waar zij zich vooral bezig hield met volksgezondheid en milieuzaken. Zij is afkomstig uit N'ieuw-Lekkerland, studeerde rechten in Leiden en Utrecht en vervulde daarna tal van be stuurlijke functies. Zo was zij wethou der van de gemeente Zeist van 1958 tot 1962, lid van Provinciale Staten van Utrecht en van 1966 tot 1970 zat zij in de gemeenteraad van haar toen nieuwe woonplaats Leeuwarden. Mevrouw Veder kreeg in de landelijke politiek bekendheid door haar rol bij de voorbereiding en verdediging van een WD-PvdA-wetsontwerp over de abor tus. Zij is lid van het bestuur van het Groningse academisch ziekenhuis, is kroonlid van de Ziekenfondsraad, lid van het hoofdbestuur van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings oorden en bestuurslid van de Centrale Raad Kinderuitzendmg. Bovendien was zij enige tijd bestuurslid van het Leeuwarder diaconessenziekenhuis en vice-presidente van de vrouwenorgani satie van de WD PTT- rs Gerard Wallis de Vries (41) is vanaf 1974 wethouder van openbare werken, ver keer en vervoer van de gemeente Den Haag. Zijn hele carrière voor die tijd bracht hij door bij de PTT. Hij werd in 1936 in Batavia geboren, en volgde na het gymnasium de hogere bestuursop- leiding bij de PTT en deed zijn kan didaatsrechten. Vervolgens werd Wallis de Vries personeelschef bij de PTT. plaatsvervangend hoofd van de per soneelsdienst van de Centrale Directie van de PTT. hoofd van de afdeling juri dische aangelegenheden van de tele communicatiesector en uiteindelijk secretaris van de hoofddirectie van de PTT. In 1970 werd Wallis de Vries lid van de Haagse gemeenteraad. H ij is zeer actief geweest op politiek terrein. Hij zat in het hoofdbestuur van de jongerenor ganisatie JOVD, was voorzitter van het Haags Jongeren Parlement, voorzitter van de Nederlandse Politieke Jongeren Contactraad, lid van het bestuur van dc WD afdeling Den Haag, lid van het da gelijks bestuur van de Europese Bewe ging, van het comité Dag van Europa en lid van de gewestraad's-Gravcnhage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1