1 TOEKOMST PALESTIJNEN BLIJFT TWISTPUNT Extra bewaking bij ambassade Indonesië PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In gehele provincie Zeeland heerst een nijpend tekort aan tandartsen adria Geheimzinnigheid rond minister Dajan UC-besluit wordt vrijdag verwacht als het om auto's gaat GEEN VERS BROOD OP 2 JANUARI IJsbergenjacht pagina 11 220e jaargang no. 298 Woensdag 28 december 1977 marconistraat 1 postbus 146 goes telefoon 01100-20440 0* LICHAAM VAN KLEUTER IN MAAS GEVONDEN In de Maas bij Middelaar, gemeente Mook in Noord-Limburg, is dins- dagniddag het lijkje gevonden van een ongeveer 3-jarig jongetje. De identitei van het kind is nog niet bekend. (Van onze correspondent) JERUZALEM - Was minister van buitenlandse zaken Dajan dinsdag ziek, bezig in het buitenland of heeft hij ruzie met Begin? De reden van Dajans afwezigheid is niet bekend, maar het is wel opvallend dat hij de avond tevoren, na de terugkeer uit Ismailia, in tegenstelling tot premier Begin een uiterst somber relaas heeft gegeven over de onderhandelingen in Ismailia met president Sadat. Begin heeft dinsdag in Jeruzalem op een speciale zitting van het kabinet, die vier en een half uur duurde, de Israëlische regering op de hoogte gesteld van het verloop van zijn onderhandelingen met de Egyptische president Sadat. Israëlische diplomaten verklaarden over de afloop van de conferentie in Ismailia dat „slechts persoonlijke vriendschap" tussen Begin en Sadat „een crisis had voorkomen". De officiële stemming in Jeruzalem weerspiegelde niet de geestdrift die premier Begin bij zijn terugkeer uit Is mailia maandag tentoon spreidde. Er werd gezegd dat regeringsfunctionaris sen meer geneigd waren de opvatting van Mosje Dajan (minister van buiten landse zaken) te delen. Dajan maakt zich zorgen, al heeft hij niet publiekelijk gezegd waarover hij zich zorgen maakt. Dajan heeft op twee belangrijke zaken verschil van mening met Begin. Dat geldt zowel de Si- naiwoestijn als de westelijke Jordaa- noever. Dajan gelooft dat Begin Sadat op de Westoever te weinig en in de Sinai te veel heeft gegeven. Begin is naar Is mailia gegaan met een voorstel dat - naar hij hoopte - Sadat nauwelijks kon weigeren: de hele Sinai is Sadat aange boden. inclusief de strook van Rafiaeh. direct ten zuiden van de Gazastrook, die door militaire experts altijd van groot strategisch belang is beschouwd als buffer tussen Isral en Egypte. De Sinai in ruil voor stilte op het Pales tijnse front In die buffer van Rafiaeh is een aantal Isralische nederzettingen. sluizen Kritiek Schuttevaer Temeuzen op hou ding rijkswaterstaat ln kwestie slulzen- complex HansweerL PAGINA 3 chaotisch geschiedenis Opinie: Generaal Joost Muskita: de Ambonees kent zijn eigen geschiedenis niet. wegen Geen behoefte aan nieuwe wegen op Schouwen-Duiveland vacatures zondag Jaan de Graaf gaat bij AZ spelen, r niet op zondag Zangeres Maggie MacNeal gaat naar Hollywood: radio- en televisieprog ramma's, strip. PAGINA 17 bestedingen Grotere werkloosheid door achter blijven van bestedingen: beurs-finan- cien-economie Volgens een plan van Dajan. van enige jaren terug toen hij nog minister van defensie was, is daar met de bouw van een stad begonnen, Yamit Deze stad, waar zich de afgelopen jaren enige duizenden Israëli's hebben geves tigd in de vaste overtuiging dat dat ge bied voor altijd bij Israël zal behoren, zal volgens de plannen die Begin aan Sadat heeft, voorgelegd onder Egyptische soevereiniteit komen, met een soort vage VN-aanwezigheid en een even vage band van de Israëli's daar. Maar die Is raëli's zullen, als ze volgens dat plan daar blijven wonen, in Egypte wonen en niet in Israël. I5ë bewoners vanTamit hébben uit protest tegen dat voorstel dinsdag drie DEN HAAG (ANP) - In de bakkerij- kringen verwacht men dat op maandag 2 januari de meeste bak kerijen en bakkerswinkels gesloten zullen zijn. Dit houdt in dat op deze dag praktisch geen vers brood ver krijgbaar zal zijn Een en ander is gevolg van een advies van het georganiseerd overleg in het bakkersbedrijt Alle werkgevers- en werknemersorganisaties hebben ge zamenlijk besloten de bak- kerijondememers te adviseren om het gehele personeel in het bak kersbedrijf op maandag 2 januari een extra vrije dag te geven De verwach ting is dat dit advies door het over grote deel van de bakkers wordt op gevolgd. Dit heeft het overleg bak kersbedrijf dinsdag meegedeeld uur lang een algemene proteststaking gehouden, terwijl voor het kantoor van Begin werd gedemonstreerd. De tac tiek van Begin was er in Ismailia op gericht om Sadat in de Sinai zoveel mogelijk te geven, om daarmee de wes telijke Jordaanoever te neutraliseren. Dat is niet gelukt Sadat heeft de Sinai op de gemeenschappelijke persconfe rentie van ondergeschikt belang ge noemd, hoewel zowel Egyptische als Is ralische bronnen daarna wisten te mel den dat over de Sinai de heren het in feite eens zijn wat de grote lijnen betreft. Dajan is het met die tactiek van Begin Badan Persatuan herinnert regering aan 27 december *49 DEN HAAG (ANP)- 'Nimmer zullen wij deze historische dag de 27ste december vergeten'. Dit heeft ds. S. Metiary, voorzitter van de Badan Persatuan dinsdag telegrafisch aan minister-pre sident van Agt doen weten. Op 27 de cember 1949 droeg Nederland de soevereiniteit van Indonesië over aan de Verenigde Staten van Indonesië on der leiding van president Soekarao. 'Wij hopen dat de resultaten van het de bat in de tweede kamer omtrent het be leid van de Nederlandse regering tegen over ons geen smart teweeg zal brengen ln de gelederen van het Zuidmolukse volk, maar juist het zelfbeschikkings recht van het Zuidmolukse volk zal res pecteren'. Metiary verwijst naar de brief van de Badan Persatuan aan de rege ring van 11 november. Daarin werd o. m. gevraagd om een speciale staatssec retaris voor Zuidmolukse zaken. 'Moge God u zegenen in uw nieuwe ambt speriode', zo besluit Metiary zijn tele gram namens het volk der Zuidmoluk- ten in Nederland. nieteens. Allereerst geloofde hij nietdat Sadat op Begins verleidingsmanoeuvre zou ingaan, nu niet en later niet En het netto resultaatzou dan zijn. dat Isral de Sinai al heeft opgegeven zonder dat de Westoever geneutraliseerd is. Boven dien vragen velen met Dajan zich af of het wel verstandig isom ten aanzien van de Sinai zo grote strategisch-militaire risico's te nemen. Dat Sadat vrede wil, daar is iedereen van overtuigd. Maar dat de stemming in Egypte van de ene op de andere dag ex treem kan omslaan, is ook bewezen de afgelopen weken. Jordaanoever Het tweede meningsverschil gaat over de westelijke Jordaanoever. Het auto- nomie-plan van Begin leidt uiteinde lijk ofwel tot annexatie met een be perkte vorm van zelfbestuur voor Ara bieren, of tot een Palestijnse staat. Da- (Slot zie pagina 6 kolom 2) zing n CAIRO - President Anwar Sadat van Egypte (rechts )in gesprek met de Westduitse bondskanselier Helmuth Schmidt, die een bezoek brengt aan Egypte. Het schip en eigen munitie X waalf jaar geleden ver scheen er in Nederland een boekje meteen vragende titeL" 'Mogen wij nog anti-Duits zijn?' De uitgever motiveerde deze uitgave met een verwij- r de na-oorlogse generatie: zij volwassen geworden en gaf blijk van 'eigen opvattingen die dikwijls al even ongenuanceerd zijn als die van de ouderen." Deze week heeft de West- duitse auteur Günter Grass eenzelfde problematiek aan de orde gesteld in een vraaggesprek met een Deense krant. Onderwerp: de situatie in de Bonds republiek in verband met de links-radi- kalen. Grass veroordeelde de hek- senjacht in zijn land op deze groep, maar beschuldigde in één adem buitenlandse critici van oneerlijkheid. Sommigen vinden he t plezierig om allerlei zaken op te sommen, die in hun cliché-beeld van Duitsland passen, meende hij, het beeld namelijk van Duitsland dat bezig zou zijn in zijn duistere verleden terug te vallen. „Soms denk ik dat de wereld om ons heen hoopt dat Franz-Josef Strauss bij ons aan de macht komt, want dat is ook weer zo'n beeld dat bij het bekende Duitsland-clichë past" Uit. deze opmer kingen kan men een beschuldiging af leiden: in een groot deel van Europa is men nog steeds anti-Duits en wil men dat ook zijn, met opzet maar zonder re den. NA INFORMATIE OVER ACTIE ZUIDMOLUKKERS: fiantiijn (Van onze correspondent) DEN HA AG-Op last van het ministerie van justitie is dinsdag de bewaking van de Indonesische ambassade en andere diplomatieke vertegenwoordigingen van Indonesië verscherpt. Aanleiding tot deze maatregel was de informatie die justitile autoriteiten kregen over een op handen zijnde terreuractie door radicale Zuidmolukse jongeren. Ook bij de Spoorwegen en op de luchthaven Schiphol zijn dinsdag veiligheidsvoor zieningen getroffen. Midden vorige week kreeg de BVD sterke aanwijzingen over een voorge nomen actie door Molukse jongeren. Molukse kringen hebben dit bevestigd en hebben er aan toegevoegd dat zo'n actie op 27 december zou plaatsgrijpen. Op die dag. 28 jaar geleden, werd de Volgens goedingelichte Molukse krin gen werden de informaties over een ko mende terreuractie bewust ln handen gespeeld van justitiële autoriteiten door gematigde jongeren die behoren tot de voorstanders van een dialoog met Indo nesië. Deze groepering ziet ook de reis van Noes Solisa en Theo Thenu naar In donesië als een „positieve ontwikke ling". Een andere groepering is het daar ech ter niet mee eens en beschouwt de reis van Solisa en Theo Thenu als „verraad aan de RMS-zaak" Manusama Volgens deze Molukse kringen hebben de gematigden lucht gekregen van de actie van de radicalen en zouden zij de plannen hebben doorgegeven aan de BVD. „Ik ben blij dat dit tijdig in de openbaarheid is gekomen", zo heeft ir. Manusama gezegd. „Op die manier wordt voorkomen dat de plannen wor den gerealiseerd". „Als die actie zou zijn uitgevoerd, zou dat een enorme „tegen slag" hebben betekend voor onze po gingen om de RMS-kwestie via een dialoog met Indonesië op te lossen", zo reageerde Noes Solisa. „Elke basis voor overleg met Indonesië en Nederland zou daardoor zijn weggeslagen". Solisa heeft inmiddels de commissie- Kobben geïnformeerd over de bevin dingen van zijn Indonesié-reis. Vol gende week zal hij opnieuw voor de commissie verschijnen. Over de anti- dialoog-stroming binnen de Zuidmo lukse gemeenschap zegt hij: „Elke nieuwe situatie brengt conflicten met zich mee. We kunnen vaststellen dat wij in een nieuwe periode zijn terecht gekomen. En spanningen blijven dan ook niet uit". OVERLEG BRAZILIË NEDERLAND LIMA - Vele tienduizenden Peruanen hebben op tweede kerstdag hun overleden ex-president Juan Velasco naar zijn laatste mstplaats begeleid. Links in het midden de kop van de stoet, waarvan de volgwagens ook bijna in de mensenzee verdwijnen. Velasco overleed J. L. zaterdag na een langdurige ziekte. (Van onze correspondent) DEN HAAG-Het kabinet-Van Agt wil nog vrijdag beslissen over de Neder landse toestemming tot uitbreiding van de ultra-centrifugefabrieken in Almelo. Volgens afspraak tussen Ne derland en de beide partners in het con sortium voor uraniumverrijking (URENCO), West-Duitsland en Groot- Brittanniè, dient de beslissing voor 31 december 1977 te zijn gevallen. Afgelo pen vrijdag had het nieuwe kabinet een eerste gedachtenw isseling over de UC-kwestie. De Nederlandse regering heeft de be slissing over de uitbreiding van de UC- fabrieken in Almelo steeds opgehouden, omdat deze uitbreiding nauw samen hangt met de levering van verrijkt ura nium aan Brazilië. Deze levering zou plaatsvinden op grond van een mil jardencontract dat West-Duitsland heeft, gesloten met Brazilië en dat voor ziet in de levering van kerncentrales, verrijkt uranium en opwerkingsfabrie ken aan Brazilië. Die opwerkingsfabrieken zouden de Brazilianen in staat stellen van afge werkt uranium (afvalprodukt van een kerncentrale) weer „vers" verrijkt ura nium en ook plutonium (grondstof voor kernbommen) te maken. Omdat Brazi lië niet behoort tot de landen die het Verdrag tegen de Verspreiding van Kernwapens hebben ondertekend, heeft de Nederlandse regering speciale waarborgen geëist, om te voorkomen dat Brazilië mede dankzij Nederlandse technologie (de ultra-centrifuge) de be- (Slot zie pagina 6 kolom 1) WIJKCOMITE'S EN NVV IN VLISSINGEN ONGERUST NIEUWKOMERS TEVERGEEFS OP ZOEK VLISSINGEN - In een aantal plaatsen in Zeeland is het tekort aan tandartsen zo groot, dat een aantal patiënten die zich daar als nieuwe inwoners vestigen geen tandheelkundige verzorging kan krijgen. Op dit moment zou in de pro vincie- voor tien nieuwe tandartsen een volledige dagtaak zijn. Noch de ziekenfondsen, noch de afdeling Zee land van de Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde verwachten overigens op korte termijn een verbe tering van de situatie. 'Je komt een voudig niet aan nieuwe tandartsen en als je kijkt naar gebieden als de rand stad en de Zaanstreek, mogen wij hier onze handen nog dichtknijpen', zegt men daar. Een aantal wijkcomité's in Vlissingen en de plaatselijke afdeling van het NVV heeft inmiddels in brieven aan de ziekenfondsen, de Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde en aan dc gemeentelijke overheid be zorgdheid uitgesproken over het tekort aan tandartsen. Voor bewoners van de nieuwe wijk Bos- senburgh, van wie er velen van buiten de gemeente of de provincie afkomstig zijn, is het een vrijwel onmogelijke opgave om aan een tandarts te komen. De wijk comité's en het NW maken zich zeer ongerust over deze ontwikkeling, vooral omdat het voorhanden zijn van tand heelkundige zorg als bijzonder belang rijk wordt ervaren. Nu velen niet bij een tandarts terechtkunnen voor de half jaarlijkse controle, dreigen ook proble men te ontstaan rond de sanering. In de wijk Bossenburgh speelt dit probleem niet alleen. Ook comitesde wijk bin nenstad. Bonendijcke. Dubbel-West en het Opbouworgaan Souburg kampen met dezelfde problemen. Secretaris J. A. ten Haaf van de afde ling Zeeland van de Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde en tandarts in Goes: 'Je zit hier in de hele provincie gewoon met het probleem dat je geen tandartsen kunt vinden. De praktijken die er zijn zijn als regel al overvol. Voor veel tandartsen is het maximum bereikt: er kan gewoon niemand meer bij. Dat geldt voor ziekenfondsverzekerden, maar ook - en daar bestaat veel misverstand over - voor particulier verzekerden Veel col lega's maken 60 tot 70 uur per week en dit beroep is lichamelijk toch al heel zwaar. En dan moet je op een gegeven moment wel zeggen: er kan echt niemand meer bij. Hier in Zeeland zit ten we met het aantal patiënten per praktijk toch al aanzienlijk boven het landelijk gemiddelde'. De afdeling Zeeland van de Maat schappij tot Bevordering der Tandheel kunde heeft op de brieven van wijk- comités en NVV wel actie ondernomen. Er komt volgend jaar jaar in Vlissingen een tandarts bij. Bij het Ziekenfonds Slot zie pagina 7 kolom 2\ JLn zekere zin heeft Grass gelijk, maar hij komt slechts met een gedeeltelijke waarheid voor de dag. een halve of zelfs nog minder. De verhouding tussen Duitsland en overig Europa is namelijk aanzienlijk gecompliceerder dan hij hier heeft aangeduid. Tijdens en direct na de tweede wereldoorlog ontstond er een beeldvorming rond de Duitsers, die voor het grootste gedeelte een gevolg was van het catastrofale optreden van de Dui tsers zelf. Daardoor zag he ter in 1945 niet naar uit dat e nog ooit een rede lijke verhouding tussen de restanten van het derde rijk en overig-Europa tot stand zou komen: de algemenesfeerwas inderdaad fel anti-Duits. In de loop van de jaren verzachtte dit beeld weliswaar, maar de herinnering aan de tweede we reldoorlogen alles watdaarin gebeurde, was en is gebleven. Die herinnering beïnvloedt mede de opvattingen over het huidige Duitsland: alles wat in West-Duitsland gebeurt, wordt bewust of onbewust getoetst aan het nog niet vergeten verleden. Voor Günter Grass moge dat zo langzamerhand een cli ché-beeld zijn, voor velen buiten Duits land is dat allerminst het gevaL Nog al tijd speelt hier een onbewuste angst een roL zelfs bij de na-oorlogse generatie. Dit element nu verzwijgt Grass. Duitslands geschiedenis van de eerste helft der twintigste eeuw kan niet ach teloos uit het geschiedenisboek worden verwijderd, zo blijktsteeds weer. De dis cussie rond de Putten-film van de Vara heeft vorige week nog weer eens onder streept hoe reëel het verleden nog altijd is. En dat verleden bepaalt de beeld vorming, bepaalt ook veler opvattingen over actuele gebeurtenissen in Westr Duitsland. -Ln Grass' opmerkingen wordt nog een tweede element vergeten, namelijk de wisselwerking tussen deze beeldvor ming buiten West-Duitsland en de ont wikkelingen in het land zelf. De Westr dui tsers hebben als gevolg van de arg waan buiten hun land neiging om voortdurend de wereld te tonen dat zij model-democraten zijn, sterker nog: dat ze het altijd zijn geweest. Wel geven ze toe dat er een vervelende on-dcmocrati sche periode valt te registreren tussen 1933 en 1945, maar ze vinden het verve lend daaraan voortdurend te worden herinnerd. Het betreft hier een soort collectieve verloochening, door Alexander Mitscherlich eens 'het on vermogen om te rouwen' genoemd. „Wij weten als Duitsers geen raad met deze periode van onze geschiedenis- Zo we er al op terugkomen, verliezen we ons voornamelijk in uitvluchten." heeft deze psychiater in een studie over dit verschijnsel opgemerkt Dit 'onvermo gen om te rouwen' plus de daarmee sa menhangende neiging om door te willen gaan voor model-democraten bepalen mede de houding van de Westduitse re gering tegenover het verschijnsel van het links-radikalisme. In geen staat wordt zo intensief geschreven en gefilo sofeerd ln deze tijd over de democrati sche rechtsstaat en over de maatrege len. die nodig worden geacht om deze staat te beschermen. Daarbij wordt ech ter wel eens vergeten - althans die in druk krijgt de buitenstaander - dat een democratie niet is te vangen in een stel sel van verboden en geboden. „Het schip van de democratie dat alle stor men heeft getrotseerd, kan tot zinken worden gebracht door de eigen muni tie," heeft eens een negentiende eeuwse Amerikaanse president geschreven. West-Duitsland wil de rest van de we reld voortdurend bewijzen dat het de democratie drastisch beschermt, zelfs met gebruikmaking van de eigen munitie. Maar omd at de wereld al eens heeft ervaren hoe vakbekwaam Duitsers met munitie kunnen omsprin gen. is enige schrik somson vermijdelijk. „Oneerlijk." zegt Günter Grass daar over. Zo eenvoudig is het niet. Hij ver geet dat het Duitse verleden niet alleen de Duitsers aangaat: het is tevens een trieste Europese herinnering. En zij be paalt mede de zorg over het 'munitie'- gebruik op het Westduitse schip der democratie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1