PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FRANSEN VRIJ BIJ POLISARIO Nieuwe ploeg voor het eerst in het Catshuis Goede vakantiebezetting aan de kust AANWIJZING VOOR KAPING DOOR RADICALE MOLUKKERS Parijs geeft luchtaanvallen tegen guerillastrijders in Sahara toe mrrmoncncnx: UM— Ministerie van justitie bevestigt buitengewone politiemaatregelen Zuid-Limburg krijgt atoom schuilkelders Twee 'Caransa- duizendjes' in Amsterdam Schoenen poetsen pagina 11 220e jaargang no. 296 Zaterdag 24 december 1977 aTAT DAMESMODE Lange Delft Promenade 111 - Middelburg wenst u prettige kerstdagen en een voorspoedig 1978. PARIJS (REUTER) - Het bevrijdingsfront voor de West-Sahara Polisario heeft vrijdag in Algiers acht Franse burgers, die in de loop van dit jaar in Maurentanié waren gevangen genomen, over gedragen aan secretaris-generaal Kurt Waldheim van dc Ver enigde Naties. Deze nam de vrijgelatenen later per vliegtuig mee naar Parijs. De acht Fran sen - een vrouw en zeven mannen - wa ren bij overvallen van de onafhankelijk heidsbeweging in de westelijke Sahara in mei en oktober op Maurentaans ge bied gevangen genomen. Dit was, vol gens het Pollsario-front, gebeurd omdat de Fransen betrokken waren bij de strijd die Mauretanië en Marokko tegen het front voeren. De Franse autoriteiten hebben steeds gesteld dat de acht uit sluitend burgelijke hulpverleners wa ren. Ilct Poli sario-front wil een onafhan kelijke republiek vestigen in dc wes telijke Sajara. Dit gebied was oor- spronnkelijk een Spaanse kolonie. Na dat de Spanjaarden zich begin vorig jaar hadden teruggetrokken, werd het fosfaatrijkc gebied verdeeld tussen Mauretanië en Marokko. Bij het overdragen van de acht Fransen verzekerde de Algerijnse minister van buitenlandse zaken. Abdelaziz Boute- flika, dat de vijf jonge Fransen die twee jaar geleden in Zuid-Marokko verdwe nen. niet in handen zijn van het Polisa- no-front President Valery Giscard D'Estaing had secretaris-generaal stadskantoor plan Dc Israëlische premier Begin is naar Is- maïlia vertrokken meteen verstrekkend plan voor de Sinal-woestijn molukken leven PAGINA 20 schatkamer PAGINA 22 verleden Albert Mol schildert. PAGINA 25 kerstsfeer Kerstsfeer in Moskou. Waldheim verzocht in Algiers navraag te doen naar hetlot van deze vijf vermis ten. Frankrijk heeft vrijdagavond voor het eerst toegegeven dat vliegtuigen van zijn luchtmacht in de afgelopen tijd in de Sahara tweemaal in actie zijn ge komen tegen guerrillastrijders van het door Algerije gesteunde bevrijdings front Polisario voor de West-Sahara. Het deed dit vrijdagavond bij monde van zijn minister van buitenlands zaken Louis de Guiringaud. „Eenheden van de Franse luchtmacht zijn in de afgelopen weken tweemaal in actie gekomen op verzoek van het leger van Mauretanië dat werd aangevallen door het Polisa- rio-front", zo zei de minister bij de aan komst in Parijs van de vrijgelaten acht Fransen. „De cties werden ondernomen in om standigheden die Fransen (die in Mauretanië werken) In gevaar dreigden te brengen", zo zei dc minister. Tot dusverre had Parijs zich on thouden van commentaar op beschuldigingen van het Polisario-front en in de Algc- rijnse pers dat het zijn luchtmacht had ingezet in de West-Sahara. Donderdag onlekende het categorisch dat bet front, naar het zei. twee Franse •Ja guars'-straal vliegtuigen-zou hebben neergehaald en een piïoot gedood. Eerder deze week had het Franse minis terie van defensie ook tegengesproken dat toestellen van dit type die in Dakar in Senegal zijn gestationeerd bi j aan vallen napalm of fosforbommen zouden hebben gébruikt, zoals het Polisario had gesteld Alle fractieleiders in het Spaanse par lement hebben in een telegram aan VN-secretaris-generaal Waldheim ge vraagd om tussenkomst van de Ver enigde Naties in het conflict om dc wes telijke Sahara. Het telegram geeft uitting aan de 'be- zorgheid van de publieke opinie in. Spanje met, het oog op de situatie in de westelijke Sahara, waar de situatie ver slechtert en een gevaar voor de vrede wordt". De fractieleiders willen dat Waldheim nagaat of de Verenigde Na ties een nitiatief kunnen nemen tot een rechtvaardigde en duurzame oplossing van het probleem, door de oorspron kelijke inwoners van het gebied het recht op vrije zelfbeschikking te geven, overeenkomstig de resolutie van de Verenigde Naties. MINISTERS MOETEN BESLISSEN OVER WETSONTWERPEN VAN OUDE KABINET DEN HAAG - Minister-president Van Agt heeft vrijdag tijdens de eerste vergade ring van het nieuwe kabinet de ministers gevraagd welke wetsontwerpen, die doorliet vorige kabinet aan het nieuwe kabinet zijn overgelaten, zij v te nemen en welke voorrang zij eraan willen geve De bewindslieden zullen voorts met hun De acht door hel Polisario vrijgelaten Fransen n Parijs. ambtelijke adviseurs alle wetsontwer pen doornemen die bij het parlement liggen en aangeven welke zij, al dan niet gewijzigd, voor hun rekening willen ne, men. Dit deelde premier Van Agt vrijdag mee na afloop van de kabinets bijeenkomst Verder besliste het kabinet over de be zetting van de diverse onderraden van de ministerraad en over een vervangin- Sopraan Lotte Schoene (86) in Parijs overleden PARIJS - Lotte Schoene, een van de be- roemste sopranen uit de periode tussen wereldoorlogen, is op 86-jarige leeftijd in haar woning hij Parijs overleden. Lotte Schoene. die in Oostenrijk werd hun aankomst op liet vliegveld bij geboren, is vooral bekend geworden als Mozart vertolkster gsregeling bij tijdelijke afwezigheid van ministers. Vice-minister-president en minister van binnenlandse zaken, Wiegel, zal als minister-president op treden tijdens afwezigheid van de heer Van Agt. Wiegel staat ook als vervanger op de lijst voor de minister van Neder landse Antilliaanse zaken en dé minis ter van justitie. Premier Van Agt zal bij afwezigheid van de minister van buitenlandse zaken als zodanig funge- Prijsbeleid Dc nieuwe minister van economische zaken. Van Aardenne, zal aanstaande woensdag met het bedrijfsleven gaan praten over het prijsbeleid 1978. Van- Aard enne heeft vrijdag zijn plannen voorgelegd aan het kabinet. De rege ring is met de opzet van Van Aardenne akkoord gegaan. Na het gesprek van woensdag zal Van Aardenne de kamer (Van ome correspondenti DEN HAAG - Een groep radical Molukse jongeren uit Assen is van plan om op 27 december een kapingsactie uit te voe ren, zo is vrijdagavond uit goed ingelichte kringen verno men. Verschillende politie-instanties vooral in het noorden van het land zijn al sinds donderdag in staat van verhoogde pa raatheid gebracht. Dit laatste heeft het ministerie van justitie in Den Haag vrijdagavond beves tigd Over de aaid en de omvang van de voorzorgsmaatregelen zijn geen mededelingen gedaan. Een woordvoerder van de NS m Utrecht zei dat de spoorwegrecherche paraatis Wij treffen de geëigende maatregelen en over de inhouu van cue maatregelen kunnen wij ons uiteraard verder niet uitlaten. Via depolitietelex werd donderdag al gewaarschuwd voor eventuele terreur daden van radicale Molukkers. die niets willen weten van een dialoog met Indonesië De reis van Solisa en Thenu uit Bovensmilde naar Indonesië, drie weken geleden, zien deze radicale Molukkers als verraad aan de RMS-zaak Dat geldt ook voorliet bezoek dat de heer Ch. Mantouu op 5 februari met een viertal vooraanstaande Molukkers zal brengen aan Indonesië, zo wordt uit Molukse kl ingen vernomen. In de nacht van maandag op dinsdag is op het huis van Mantouw in Tiel een aanslag gepleegd. De Molukkers die de kapingsactie zouden willen gaan plegen, komen uit. dat deel van de Molukse wijk in Assen, waar enkele weken geleden tijdens huis zoekingen wapens en explosieven werden gevonden. Ook in de Molukse ge meenschap in Vaassen zijn bij huiszoekingen wapens gevonden. Deze wapens zouden zijn-aangevoerd vanait Arnhem. De Arnhemse politie zou inmiddels de mensen daar hebben gearresteerd die de wapens naar Assen en Vaassen hebben doorverkocht. GULPEN (ANP) - Buiten de circa 50.000 schuilplaatsen die de A-kring Limburg-A van de Bescherming Be volking reeds telt, krijgt deze kring er op korte termijn nog cira 30.000 bij. Dit heeft het kringhoofd de heer M. FGrootjans uit Gulpen vrijdag meegedeeld. De minister van binnenlandse zaken heeft vergunning verleent om bij de bouw van een 600 meter lange ver- keerstunnel in Kerkrade een schuil kelder in re richten voor 10.000 per sonen Verder bestaat er aldus Grootjans het voornemen om een reeds in de tweede wereldoorlog ge bruikte schuilkelder in het onder aardse gangenstelsel van de Sint- Pietersberg in Maast richt geschikt te maken voorschuilgelegenheid tegen radio-actieve stoffen en tegen gas Deze kelder zou plaats kunnen bie den aan 20 000 personen Een soortgelijke kelder met een capaci teit van 10.000 mensen is reeds ge reed in de grotten van de gemeente Valkenburg Verder zijn al zogenaamde atoom schuilkelders ingericht bij de bouw van ondergrondse parkeergarages in Heerlen en Maastricht De bouw hiervan geschiedt steeds in com binatie met bouwwerken die in eerste instantie bestemd zijn voor doeleindën in vredestijd Hoewel de A-kring Limburg-A (ge bied dat heel'Zuid-Limburg omvat) bescherming bieden tegen radio-ac tieve straling en tegen gas. zijn der gelijke schuilgelegenheden ook el ders reeds aanwezig of in aanleg Bij de bouw van de metro in Rotterdam en Amsterdam bijvoorbeeld zijn ook schuilkelders ingericht nabij de ver schillende stations VEEL ZEEUWEN MET DE KERSTDAGEN NAAR HET BUITENLAND film MINDER VRAAG APPARTEMENTEN VLISSINGKN - De hotels aan dc Zeeuwse kust zijn met de kerstdagen redelijk tot goed bezet. Ook voor de verwarmde vakantiewoningen in de kuststreek van deze provincie is een goede belangstelling. Bij reisbureaus in Zeeland constateert men meer in- tersse bij liet publiek voor hel elders doorbrengen van de kerst en de daarop volgende dagen, dan vorig jaar „De belangstelling voor verwarmde vakantiewoningen is ditmaal voor de kerst hetzelfde als vorig jaar", ver klaarde adjunct-directeur mevrouw M Hovestadt van de Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenver keer desgevraagd. Volgens mevrouw Hovestadt blijft de belangstelling voor appartementen duidelijk achter, het geen kan worden verklaard uit een ver schil in sfeer en privacy tussen vakan tiewoning en appartement. Van de vakantiewoningen die bij de VW zijn geregistreerd, was donderdag al zo'n 70 tot 75 prpcent gereserveerd De grootste belangstelling had men voor vrijstaande vakantiewoningen dicht bij bos en kust Daarna kwamen ook vakantiewoningen in het achterlig gende polderland, bungalows in bun galowparken. en pas daarna de ap partementen voorop de verlanglijst van het publiek Men hoopt op een witte kerst Vandaar die trek naar bosgebied bij strand Op dat strand hoopt men dan te kunnen wandelen als de kerst - wat wel waarschijnlijk is - niet wit moch' worden", aldus mevrouw Hovestadt van de PVW De boekingen voor de kerstdarsidagen zijn voornamelijk van Nederlanders afkomstig, op de tweedè plaats van Duitsers, die in de vakan tiewoningen "Sylvester Abend' ofwel Oud- en Nieuw willen vieren Hotels Het aantal aanvragen dat men bij de Provinciale VW-kantoor naar hotels had gekregen, werd 'vrij behoorlijk" genoemd Dc hotels aan de kust hebben een zeer redelijke bezetting met de ko mende feestdagen. Een tweetal grote hotels In Vlissingen bijvoorbeeld had boekingen, die varieerden van 75 tot 90 procent van dc kamerbezetting De meeste gasten hadden voor de zoge naamde kerstarrangementen geboekt, die naast logies, ontbijt en lïnches ook twee kerstdiners omvatten Neder- landsrs vormen de grote meerderheid bij deze hotelgasten Ook vanuit de Zeeuwch-Vlaamse kuststrook meldden hoteliers dat ze voor de kerst "niet re klagen hadden' waar het de bezetting betreft In het achterland ligt het anders In ste den als Goes en Zlerikzee bleken daar bekende hotels met de kerst gesloten- „Maai" gezien het aantal telefoontjes hadden we makkelijk vol kunnen zijn", verklaarde een directielid van een Ziërikzees hotel, dat met kerst sluit, en alleen het restaurant open houdt Reizen Bij dc Zeeuwse reisbureaus con stateerde men een grotere neiging bij bet publiek om Zeeland de komende feestdagen te ga3n verlaten dan vorig jaar. Bij een reisbureau in Vlissingen sprong Londen er uit als doel van korte, een paar dagen durende reisjes. Reisbureaus in Middelburg. Goes en Temeuzen namen echter minder drang waar om naar Engeland te reizen. Zij schreven dit toe aan de gestegen koers van. het pond Sterling. De Canarische eilanden en Oostenrijk zijn volgens alle ondervraagde reisbureaus duidelijk de favoriete gebieden, ook van het Zeeuwse publiek, om rondom de feestdagen een wintersport- of zomer vakantie door te brengen Met het winter-kamperen loopt het nog niet zo'n vaart, ook al neemt dit iets toe: „Het is wat in opkomst, maar over het algemeen genomen is er nog maar weinig belangstelling voor een kerst vakantie in een verwarmde caravan of kampeerauto op de camping", stelde secretaris K J. Coppoolse van Rcc- ron-Zeeland vast Vondelings vermomming É'f ï^amervoorzitierVondeling §1 verklaarde deze week er grote j£l moeite mee te hebben dat een a minister uit de nieuwe rege- 3 ring een wetsontwerp (mati ging niet-cao-inkomens) ver dedigde. terwijl het kabinet als geheel nog niet voor de kamer was verschenen Naar Vondelings oordeel werd aldus de ongeschreven wet overtreden dat het eerste optreden van de regering tevens de toetsing behoort te zijn door het par lement van de beleidsvoornemens van het kabinet. En daar was hier geen sprake van: op de zestiende januari komt de regeringsverklaring en pas bij de daarop volgende debatten zal worden vastgesteld hoe de verhouding tussen kabinet en parlement ligt We geloven niet dat Vondelings theorie klopt. Het ging hier om een spoedeisend wetsontwerp, nog door het demissio naire kabinet ingediend zonder dat het de parlementaire behandeling had kunnen afmaken. Daarop besloot het nieuwe kabinet om het voorstel - zij het enigszins gewijzigd - over te nemen en de behandeling te voltooien. In feite ging het om een 'uitloper' van het kabi net-Den Uyl. een ontwerp waarvan het spoedeisend karakter alsook de nood zakelijkheid door de nieuwe ploeg wer den ingezien. Waarom dan de behande ling uit te stellen? Praktische overwe gingen pleitten er voor. principiële be zwaren waren er londanks Vondeling) allerminst. Vo, op de hoogte stellen van het resultaat van het overleg. Eind januari of begin februari van het volgend jaar zal premier Rosendal van de Nederlandse Antillen een bezoek brengen aan ons land. Hij zat dan kennis kunnen maken met de nieuwe regering. De Antilliaanse premier is vrijdag door premier Van Agt uitgenodigd. Jjantlijn ondeling zelf ontkrachtte overigens zijn betoog: hij merkte op dat elk kabi net mag rekenen op het vert rouwen van de tweede kamer tot het moment dat het tegendeel is bewezen. Daar gaat het juist om: bij het kabinet-Van Agt was donderdag dat tegendeel niet bewezen en evenmin werd het aangetoondtydens de behandeling van het bewuste ont werp. In dit verband móet er vooral op worden gewezen dat uitsluitend aan de kamer het recht, toekomt om er over te oordelen of de hier gevolgde gang van zaken staatsrechtelijk juist was of nier. Indien de kamervoorzitter daarover een nadrukkelijke uitspraak had willen hebben, had hij een ordedebat kunnen voorstellen over de vraag of deze be handeling wel of niet in overeenstem ming met het (ongeschreven) staats recht was. Hij deed dat nier De kamer zelfbegon ondanks de opmerkingen van Vondeling zonder morren aan de openbare behandeling, aldus in feite er kennend dat er niets onregelmatigs aan de hand was. Ten onrechte suggereerde de kamervoorzitter dat hier constitu tioneel recht werd overtreden, zijn op merkingen hadden weinig met dat recht van doen. maar waren uitsluitend van politieke aard Ötaatsrechtskenner Oud heeft des tijds het verschil uiteengezet tussen constitutioneel recht en politiek beleid naar aanleiding van de beroemde mo- tie-Deckers. waarmee in 1939 het vijfde kabinet-Colijn onmiddellijk na de rege ringsverklaring naar huis werd ge stuurd In die dagen beschouwden velen deze motie als een "ernstige misgreep": een kabinet moet op zijn beleid en niet op zijn programma of op een regerings verklaring worden beoordeeld, ver klaarden zij Herhaaldelijk werd in dit. verband een woord van Thorbecke uit 1859 geciteerd: „Wacht op onze daden." Oud betoogde echter dat de kamer zon der meer net recht toekomt om aan stonds te verklaren dat zij met een ka binet niet kan samenwerken. „Daarmee is niet gezegd dat het een goed staat kundig beleid is een kabinet naar huis te zenden vóór het in de praktijk van zijn beleid heeft kunnen doen blijken. Dit is echter een tTaag van politiek beleid, niet van constitutioneel recht Het zelfde geldt ook hier: de kamer heeft het recht om op elk gewenst tijdstip een wetsontwerp van een nieuw kabinet in behandeling te nemen, ongeacht de vraagofereen regeringsverklaring is af gelegd of niet. Die bevoegdheid van de kamer is constitutioneel rechtof zij van die bevoegdheid gebruik maakt of niet is politiek beleid Vondelings opmer kingen waren er naast, ze vormden zijn vermomming" hij deed alsof hij vanuil zijn hoge voorzittersstoel staatsrecht beoefende, maar in feite bedreef hij par tijpolitiek AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn vrijdagmiddag twee duizend gul- den-biljetten. afkomstig van de tien miljoen gulden losgeld voor Maup Ca- ransa, opgedoken. Een buitenlandse vrouw wilde beide biljetten inwisselen bij de spaarbank voor de stad Am sterdam. De vrouw en haar eveneens in de hoofd stad verblijvende vader bleken de bil jetten echter volkomen te goeder trouw te hebben gekregen van een bank in München. aldus de Amsterdamse poli tie die vermoedt dat de beide duizendjes eerder a tkomstig waren van een on langs in het Zwitserse Zurich aangeboden partij Caransa-biljetten. Het is de eerste keer. dat een (zeer klein' deel van het losgweld voor de ontvoer ders Caransa in Nederland opduikt. En kele weken geleden waren in Rome twee mannen gearresteerd, die eveneens Cransa-duizendies aanboden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1