PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJE BEROEP MOET MATIGEN Kerstfeest in Soestdijk VAN DER FELTZ: KALM A MOET WEG UIT FUNCTIE Ondernemingsraad Hoechst ongerust over werkgelegenheid msÈÈMg&sm msmm eKKe'r f 'Jt Kamer aanvaardt wetsvoorstel beteugeling niet-cao-inkomens vandaag tormade 's hier en daar de Rotterdamse hoofdinspecteur overweegt beroep Uittocht naar zon en sneeuw Sponsors pagina 15 220e jaargang no. 295 Vrijdag 23 december 1977 Kerststukjes in iedere prijsklasse! Lanaevielesingel 34. Middelburg, tel. 01180-25253 (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Ook de vrije beroepen, zoals artsen, specialisten, advocaten en notarissen, zullen in 1978 moeten matigen in hun inkomen. Volgende week zal minister Van Aardenne van economische zaken hierover een nota zenden aan de tweede kamer. Daarin zal worden uiteengezet hoe die matiging tot stand moet komen en hoe daarop controle zal worden uitgeoefend. In ieder geval zal er voor deze groep van de bevolking de prijzenwet worden gehanteerd. Dit kondigde minister Albeda van sociale zaken donderdagavond aan in de tweede kamer, waar hij het door zijn voorganger Boersma ingediende wetsontwerp ter beteugeling van de niet-cao-inkomens behandelde. Na de indiening van het wetsvoorstel Partij van de Arbeid daarentegen hield door minister Boersma bleken grote be- bijna tót het einde aan een aantal pun- zwaren te bestaan bij de WD en het ten vast, zoals bijvoorbeeld het uitoefe nen van controle door de onderne mingsraden op de naleving van de wet Bij de stemming over een daartoe strekkend amendement van de Partij van de Arbeid bleek dat het CDA voor CDA. Het CDA liet de bezwaren na de indiening van de wijzigingen van minis ter Albeda al spoedig varen. De WD bleef op een aantal punten tegensputte ren. doch fractieleider Rietkerk krab belde donderdag op een zeer elegante manier terug om het spoor van de nieuwe minister niet bijster te raken. De VAN DER LEK UIT DE KAMER den haag - Het Tweede-Kamerlid dr. Bram van der Lek (46) van de PSP zal begin volgend jaar uit de Kamer tre den. Hij zal in het kerstreces kamer voorzitter Vondeling een brief sturen, waarin hij uiteenzet dat persoonlijke en gezondheidsredenen het hem niet langer mogelijk maken kamerlid te zijn. Hij wordt 16 januari 1978 opge volgd door zijn partijgenoot Fred van der Spek. die controle was en de WD tegen. Uitr eindelijk werd het wetsvoorstel aange nomen alleen met de stemmen van de Boerenpartij. PSP en CPN tegen ties die toch bezwaar had, beklem toonde hij dat in de bepalingen van de wetalleen maar was uitgegaan van wat er reeds in cao's was geregeld, zoals bijvoorbeeld de beloning bij bijzon dere prestaties, de overwerkvergoe dingen en de over 1977 uit te betalen prijscompensatie. Voorts meende hij de eis van de PvdA om de controle op de naleving van de wetten over te laten aan de ondeme- (Slot zie pagina 3 kolom 2) wetsontwerp PAGINA 3 kabinet handicap PAGINA II kandidaat voorstellen veldrijden Om de ingewikkelde maatregelen van deze wet duidelijk te laten overkomen, zal minister Albeda op zo kort mogelijke termijn overleg gaan voeren met de vakbeweging en de werkgevers. In dat overleg zal een ruime plaats worden toebedeeld aan de Raad voor Middel baar en Hoger Personeel omdat het juist deze organisatie is die volgens de minister de meeste niet onder de cao vallende werknemers heeft georgani seerd. Volgens de minister gaat het niet alleen om de matiging van hoge inko mens, zoals zovelen denken. „In totaal zijn er 1,3 miljoen werknemers die niet onder de werking van een cao vallen. Van dit aan tal vallen er 300.000 onder de hoge inkomens en de rest zit er ver be neden". zo stelde de minister in z'n eerste optreden in de tweede kamer. Werkgelegenheid Albeda onderstreepte dat de wet tot doel heeft een matiging in de inkomens over de gehele linie, om daarmee te trachten dc werkgelegenheid op peil te houden. Tegen een aantal kamerfrac- PHILIP AGEE GEARRESTEERD IN HAMBURG HAMBURG (DPA) - De voormalige agent van de Amerikaanse Centrale In lichtingendienst (cïa), Philip Agee, is donderdagavond op het Hamburgse vliegveld Fuhlsbüttel in voorlopige hechtenis genomen omdat hij een in West-Duitsland 'ongewenst persoon' is. Volgens een woordvoerder van de West- duitse politie wordt Agee vandaag naar Nederland gestuurd, waar hij don derdagavond methetvliegtuig vandaan was gekomen. De politie baseert, zich daarbij op een beschikking van het Westduitse ministerie van bin nenlandse zaken inzake Agee. De voor malige CIA-agent. die bekendheid ver- wierd door een boek over zijn 12-jarige loopbaan bij de Amerikaanse inlich tingendienst, werd eerder dit jaar eerst Engeland en later ook Frankrijk uitge wezen. In ons land loopt een uitwij zingsprocedure. De koningin en Johan Friso schenken chocolademeD:. SOESTDIJK (ANP) - De koninküjke familie heeft traditiegetrouw don derdagmiddag het kerstfeest gevierd samen met het personeel Dit maalvond deze jaarlijkse bijeenkomst plaats in de wat kil aandoende nieuwe sporthal van de marechaussee-kazerne vlak naast- het paleis Soestdijk. Prins Bemhard. prinses Beatrix, prins Claus en hun kinderen, prinses Mar griet met haar echtgenoot en zoon prins Pieter-Christiaan luisterden samen met de honderden personeelsleden en hun familie naar de koningin, die het kerst verhaal uit Lucas 2 las. De bijeenkomst werd omlijst door Henk van Ulsen. die gedichten sprak van Huib Oosterhuis en Willem Brandt, door het gemengde koor Die Haghe-Fidelio' en werd besloten met samenzang van 'stille nacht, heilige nacht'. Na afloop gingen alle genodigden naar de schietkelder. waar alle leden van de koninküjke familie meehielpen met het schenken van het traditionele kopje chocolademelk en het uitdelen van kerstbroden en kalenders aan de gezinshoofden, tenoijl de kinde ren verblijd werden met. zakjes snoep. De 'kolonels' van de vierde macht 03 ij de recente kabinets- UgjjVl vierde macht opvallend in net geweer gekomen. De vierde macht: mr. R. Crince le Roy heeft deze aanduiding in het begin van de j aren zeventig gebruikt als titel vooreen openbare les. waarmee hij een lectoraat aan de Utrechtse universi teit aanvaardde. Hij bedoelde er de ambtelijke overheidsadministratie mee. de bureaucratie die in het staats bestel een steeds belangrijker plaats in neemt Het gaat ons hier om een klein onderdeel van de vierde macht, name lijk de ambtelijke top van de minis teriële departementen. Een groep van grote betekenis. Zij speelt een essentiële rol zowel bij de voorbereiding ais bij de uitvoering van het beleid. Bij een kabi netsformatie zitten deze topambtena ren niet zonder spanning af te wachten welke ministeriële figuren er uit de poli tieke hoed zullen rollen. Zelden worden zij daarover geraadpleegd en als het ge beurt is het meestal niet over personen, maar over zaken. De formateur wil bij voorbeeld weten of een bepaald plan bij dit of dat departement kan worden uit gevoerd en zal dat als technische vraag aan één of meer topambtenaren voor leggen. Een dergelijke vraag kan ook betrekking hebben op de indeling van een departement: moet die gehand haafd worden of kan een wijziging - no dig op politieke gronden - zonder veel moeite worden aangebracht? Bij de formatie-Van Agt is evenwel duidelijk geworden dat de vierde macht op eigen initiatief sterker naar voren is getreden (en nog treedt) dan vroeger het geval was. He, NAM: NA 2000 NOG AARDGAS DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) ver wacht in de komende jaren nog zoveel gas te vinden, dat in Nederland in het jaar 2002 nog steeds ongeveer veertig miljard kubieke meteraardgasper jaar kan worden geproduceerd voor bin nenlands verbruik. Dat is ongeveer evenveel als nu in Nederland wordt verbruikt De algemeen directeur van de NAM, ir. J. NL H. van Engelshoven, heeft dit ge zegd in het personeelsblad Namogram. De NAM, aldus ir. Van Engelshoven, is zeer actief bezig met het zoeken naar en het in ontwikkeling brengen van gas- en olievelden. In het afgelopen j aar heeft de NAM alleen al op het Nederlands deel van het continentaal plat ongeveer 750 mihoen gulden uitgegeven voor borin gen met behulp van booreilanden. fiantlijn ROTTERDAM - Procureur-generaal mr. IV. A. baron Van der Feltz vindt toch dat de Rotterdamse hoofdinspec teur van politie B. D. Kalma. moei worden vervangen als chef van de ze den- en kinderpolitic. Hij heeft dit don derdag in een brief aan burgemeester A. A. van der Louw van Rotterdam op gedragen. De burgemeester had overigens een paar dagen eerder aan de procureur la ten weten dat hij hel meteen dergelijke beslissing niet eens is. Hij vindt dat in onvoldoende mate is aangetoond dal hoofdinspecteur Kalma. die stof heeft doen opwaaien met zijn linkse poli tieke opvattingen, '.onbetrouwbaar, onbeschikt of onbekwaam' is. De burgemeester van Rotterdam gaat nu in januari, wanneer hij terug is van vakantie, bekijken wat hij met de op dracht van de procureur gaat doen. In tussen heeft het college van B en W van Rotterdam bekendgemaakt dat men de beslissing van de procureur betreurt en dat men hem voorbarig vindt. 'De pro cureur-generaal', aldus een communi qué, „had de uitspraak van de ambtena renrechter kunnen afwachten". Men doelt hiermee op de procedure die op gang is gekomen nadat burgemees ter Van der Louw de hoofdinspecteur een officiële berisping heeft gegeven voor diens gedrag tijdens de demon stratie tegen de verrcchtsing in West- Duitsland. Die demonstratie werd ge houden op de dag dat het RAF-trio. dal in de Stammheim-gevangenis om kwam, werd begraven. Kalm a's aan wezigheid daar is de aanleiding ge weest voor de recente problemen. Daarnaast zeggen B en W dat de procu reur „er beter aan had gedaan om zich, zoals de burgemeester, in te zetten voor normalisering van de verhoudingen in het politiekorps". Iets dergelijks heeft ook Van der Louw aan de procureur verweten in 'zijn laatste brief. Een gemeentelijk bulletin over die brief: „Gedurende het onderzoek van de pro cureur-generaal waren nauwelijks re sultaten te verwachten van pogingen om de werksfeer te verbeteren. De bur gemeester heeft dat moeten ondervin den. Waar de twee 'bazen' van de politie op een uiteenlopend spoor opereren, ontstaat een vacuum, waarin het risico van het eigen-rech ter-spelen groter wordt. De problemen van dit moment liggen vooral op het terrein van het per soneelsbeleid en -beheer, een terrein waarvoor de verantwoordelijkheid in de eerste plaats op de burgemeester rust". Van der Louw claimt dit met name. omdat volgens hem niet isgebleken dat Kalma als politiek onbetrouwbaar kan worden gekenschetst En dat is het voornaamste handvat dat de procureur in de Politiewet wordt geboden. 'Nim mer heeft men', aldus de burgemeester, „een spoor van bewijs - zelfs geen sterke a an wijziging - kunnen aandra gen. die tegen de heer Kalma zou plei ten. Hij is hier mijns inziens ten prooi aan een willekeurige beoordeling van zowel hemzelf als zijn vermeende con tacten als sympathieën". Hierop voortbordurend, concludeert Van der Louw: „Het lijkt mij volstrektin strijd met onze opvattingen over recht en gerechtigheid om iemand op basis van subjectieve gevoelens over angst en onzekerheid te beoordelen en in dit ge val eigenlijk te veroordelen. Men moet naar mijn oordeel'van goede trouw uitr gaan zolang het tegendeel niet bewezen is of zeer aannemelijk is". De procureur voert voor zijn beslissing voornamelijk aan datde werksituatie in het Rotterdamse koips onmogelijk is geworden. Kalma's optreden heeft zo veel weerstand gewekt, dat vrijwel niemand meer met hem wil samenwer ken. Zelfs is het zo dat twee commissa rissen (die van algemene rechercheza ken en die van de zeden- en kinderpoli tie) hebben gedreigd hun ontslag te ne men als Kalma niet wordt gewipt Bo vendien zou het personeel van de zeden- en kinderpolitie allang 'massaal' over plaatsing hebben aangevraagd als de procureur niet met zijn onderzoek was begonnen Kieskeurig De procureur-generaal onderstreept in zijn brief dat er niemand aan Kalma's vrijheid van meningsuiting wil tomen. Maar hij zegt wel dat Kalma al „in het verleden" en bij zijn deelnem ing aan de bewuste demonstratie, niet kieskeurig genoeg is geweest bij het zoeken van gezelschap „waarmee en waarin hij privé verkeert", en hij voegt daaraan toe dat dit ook geldt voor kringen „die niet crimineel zijn, maar die de indruk wekken te sympathiseren met perso nen tegen w ier criminele, handelingen de recherche eventueel heeft op te tre den". Kalma zelf zegt niet verbaasd te zijn over de slotsom van het onderzoek van de procureur. Hij onderzoekt nu met zijn advocaten wat de mogelijkheden zijn om tegen de gang van zaken in beroep te gaan. Kalma: „De procureur heeft duidelijk voor symptoombestrijding gekozen. Kalma moet weg. Ik sta wat dat betreft achter Van der Louw en ik heb ook bij de procureur gevraagd om een analyse van alles wat er tot nog toe is gebeurd, maar dat vindt hij niet nodig. Wat me erg heeft getroffen, is het afschuwelijke wantrouwen en de verdachtmakingen in zijn brief. Ik zie dat in dezelfde lijn als de manier waarop in Duitsland mensen als Heinrich, Boll, Guenther Grasz en Willy Brandt op grievende manier in verband zijn gebracht met terrorisme". DEN HAAG (ANP) - De uittocht van Nederlanders, naar een 'witte Kerst' of een zonnig strandje is begonnen. Ruim 43.000 Nederlanders zullen de dagen voorKerstmisuitvIicgen, dan wel in trein of bus stappen om hun Kerstfeest elders onder de boom te vieren. Daarbij komen nog eens de vakantiegangers, die met de eigen auto gaan. De Nederlandse Spoorwegen ver wachten, dat er het komende week einde net zoveel landgenoten per trein naar de wintersport zullen rei zen als vorig jaar: 15 tot 16.000. Per bus zullen er 10.000 gaan en het vliegtuig staat deze week borg voor het vervoer van nog eens 17.800 va kantiegangers naar Sneeuw of strand. Vandaag, morgen en zondag rijden er van ons land uit negen speciale va- kantietreinen en nog eens 18 lange 'gewone' treinen sneeuwwaarts. De treinen zijn allemaal volgeboekt. De meeste mensen vertrekken vrijdag avond per trein. .et eerste voorbeeld betrof bet minis terie van algemene zaken. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de premier de econoom Peijnenburg als staatssec retaris naast zich zou krijgen, een soort politiek-economisch adviseur als onder minister. Dat ging niet door omdat de ambtelijke top met allerlei argumenten uiteenzette dat een dergelijke staats secretaris ongewenst was. De formateur zwichtte. Peijnenburg werd geen staatssecretaris, maar hield er wel een ministerschap aan over hij ging weten schapsbeleid doen. Toen eenmaal in de ministersposten was voorzien, volgde de ronde voor de staatssecretarissen en ook hier deden en doen zich ver schijnselen voor, die op activiteiten van de vierde macht wijzen. De ambtelijke top van een departement heeft uiter aard meer kans om invloed uit te oefe nen als het gaat om de benoeming van staatssecretarissen dan wanneer het ministers betreft. Bij de aanwijzing van staatssecretarissen zijn de ministers immers al in functie en - naar men mag aannemen - bereid om naar hun amb telijke staf te luisteren. Als het in die gevallen bij een interne gedachtenwis- seling blijft, is er niets aan de hand. De afgelopen week is evenwel gebleken dat er veel meer gebeurt Bij buitenlandse zaken heeft bijvoorbeeld de staf na drukkelijk laten weten te twijfelen aan de zwaarte van kandidaat-staatssec retaris Van der Mei. Dat leidde er overi gens toe dat de CDA-fractie grimmig vaststelde dat niet topambtenaren over kandidaten moeten oordelen en dat er dan ook geen enkele aanleiding was om op deze kandidatuur terug te komen. De vierde macht bereikte derhalve in deze kwestie een averechts effect. Niettemin was het geprobeerd: de ambtenaar die de politicus beentje licht. Een ander ge val betreft defensie: de WD-fractie heeft als kandidaat-staatssecretaris het kamerlid (enoud-officier) Ploegnaarvo- ren geschoven, maar ook hier probeert de top van het departement daar onder uit te komen. Het is nog onzeker of de inmenging van de vierde macht hier wel succes zal hebben. D,t „OVERHEID MOET GARANTIES VRAGEN BIJ LEVERING GOEDKOPE ENERGIE" it optreden van de top-bureaucratie roept ernstige bedenkingen op: de vierde macht behoort zich niet op deze manier met een kabinetsformatie te bemoeien In Nederland wordt altijd te recht afwijzend geoordeeld over kolo nelsregiems. maar het ziet er nu haast naar uit dat in Den Haag 'civiele kolo nels' bezig zijn. In het weekblad Vrij Ne derland staat deze week een Bibeb-in- terview met de topman van justitie, sec retaris-generaal Mulder. Eén uitlating: ..Mijn macht wordt vergroot naarmate de grens verschuift van wat. ik wel en niet aan de minister voorleg. Tijdens de formatie heb ik die grens fors verscho ven." Mr. Mulder vindt dat „in zijn hart echt vervelend." Desondanks heeft hij de grens verschoven, in wezen ten koste van de politieke verantwoordelijkheid De 'civiele kolonels' van de Haagse vierde macht hebben de laatste dagen heel wat proberen te verschuiven. Een ontwikkeling waaraan maar beter een eind kan komen. Bewoners van Puiten wagen de VARA in een open brief de Pul ten-documen taire niet uit te zenden: Radio- en televi sieprogramma's: Strip VAKBONDEN DELEN ZORGEN VLISSINGEN-De gekozen leden van de ondernemingsraad bij Hoechst in Vlis- singen-Oost zijn ongerust over de vooruitzichten rond de werkgelegen heid bij dit bedrijf. Er is volgens hen onzekerheid over de ontwikkeling van de produktic van kunstvezelstoffen in Vlissingen-Oost (de Trevira-fabriek). Ook heeft men grote twijfels over de vraag of de produktie van fosfor en fos faten via het thermische proces in de drie fosforovens in de toekomst vol doende perspectieven biedt om de werkgelegenheid in het bedrijf op peil tc houden. Een delegatie uit de onder nemingsraad van HoechstVlïssingen liet gisteren weten, dat er onder het personeel „grote onzekerheid" is over de toekomst. Naar de mening van de gekozen „kleine commissie" uit de ondernemingsraad - een soort dagelijks bestuur - is het zaak. dat de overheid bij de onderhandelin gen met Hoechst over de mogelijkheden om dit bedrijf ook in de toekomst ge bruik te laten maken van „goedkoop aardgas" aan een eventuele positieve beslissing voorwaarden verbindt die werkgelegenheid kunnen garanderen ..Ook als Hoechst van goedkoop aard gas blijft profiteren is het niet zeker, dat de werkgelegenheid gehandhaafd kan blijven in een verdere toekomst." zo zei men. In dit verband wees men erop. dat het proces van fosfor- en fosfaatwinning zoals dat bij Hoechst wordt toegepast, veel energie kost. Andere processsen, extractieprocessen, zijn goedkoper. Als Hoechst ondanks een goedkoop aard gastarief met het oog op de concurren tiepositie toch zou moeten besluiten de fosforovens te vervangen door produk tie volgens extractieprocessen en als dat niet in Vlissingen zou gebeuren, zou de overheid jaarlijks veertig tot zestig miljoengulden voor niets in het bedrijf hebben gestopt via die goedkope aard- gaspot, Daarom vragen wij ons af of de overheid niet de voorwaarde moet stel len. dat bij toekenning van goedkope energie ook de werkgelegenheid moet worden gegarandeerd Dat zou ertoe kunnen leiden, dater in Vlissingen-Oost bijvoorbeeld een extractie-fabriek zou worden gezet in een verdere toekomst." zo zei men. Zoals al eerder gemeld is Hoechst met t Slot zie pagina 9 kolom 41 Premies vrijwillige ziekenfondsverzekering drie gulden omhoog t Van onze departementale redactie ZEIST - De meeste ziekenfondsen heb ben de premies voor de vrijwillige ver zekering voor 1978 op 1' 114,- per maand vastgesteld, f3.- meer dan in 1977 toen over het algemeen de premies op f U1,- lagen. Dat de verhoging beperkt kon blijven is te danken aan meevallers mei betrekking tol de kosten en aan nog aanwezige overschotten in de ge zamenlijke verenigingskas der fond-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1