OLIEPRIJZEN NIET HOGER CARTER WIST ALLES VAN SADATS VREDESSTAPPEN f PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sleutelrol voor minister Andriessen in besluitvorming vaste oeververbinding eKker Kabinet nog niet helemaal bemand Dodental Iran boven vijfhonderd 5' sar ÜMÜS^mnHB vandaag ONBEKENDE GIJZELT 21 MENSEN Geen overeenstemming OPEC Weizman: goede hoop voor beide partijen Bondsregering steunt fabriek VFW-Fokker Vakanties pagina 13 220e jaargang no. 294 Donderdag 22 december 1977 mtsmt j9 Kerststukjes 'fè in iedere prijsklasse! Langevielesingel 34, Middcfburq. te!. 01180-25253 (Van onze parlementaire redactie DEN' HAAG - De problemen bij het vinden van staatssecretarissen voor het nieuwe kabinet-Van A et-Wiegel zijn voorlopig nog niet opgelost. Be roering ontstond woensdag rond de op handen zijnde benoeming van het CDA-kamerlid Van der Mei tot staatssecretaris van buitenlandse zaken. Op de wekelijkse persbriefing van het, ministerie van buitenlandse za ken was de indruk ontstaan dat Van der Mei niet goed 'lag' op het depar tement en voor de eer zou bedanken. Berichtgeving daarover leidde tot telefonades tussen CDA-fractie en het ministerie, en een persverklaring van het CDA dat Van der Mei de eerste kandidaat voor die post bleef Van der Mei zelf zei dat hem niets was gebleken van weerstanden te gen zijn kandidatuur bij de beleids ambtenaren van het ministerie. „Ik kan pas beoordelen of ik de ge schikte man voor de post ben na een gesprek met de minister. De CHU heeft woensdag na lang zoe ken wel een kandidaat gevonden voor de post van staatssecretaris op financiën, onder minister Andries- sen. Het wordt de Rotterdamse hoogleraar in het belastingrecht, prof mr. A. Nooteboom (49). Noot- eboom is sinds juni'76 hoogleraar aan de Erasmus Universiteit. Het is de bedoeling dat hij zich speciaal gaat bezighouden met belastingza ken. Verder is er nog geen zekerheid over de naam van de nieuwe staats secretaris van economische zaken, die door de VVD moet worden gele verd. Deze partij heeft het trouwens moeilijk met het leveren van de staatssecretarissen die afkomstig zijn uit de fractie. Men vreest dat er daardoor een te groot brok ervaring uit de fractie zal verdwijnen. De eerste vergadering van de nieuwe ministerraad is één dag uit gesteld. Zij wordt niet vandaag, donderdag, maar morgen gehouden op het Catshuis Den Haag. Het uit stel met een dag was noodzakelijk, omdat de samenstelling van de agenda meer tijd vergde dan begin deze week gedacht werd. MANILLA (Reuter/UPI) - Een onbe kende Filippijn heeft woensdag 21 mensen gegijzeld in de Amerikaanse marinebasis aan de Subic Baai, 90 km ten noordoosten van Manilla Hij eiste een helicopter om van de basis te kunnen vertrekken, en voedsel. Het incident begon als een overval op de bank van de basis. De man gij zelde de beheerder van het bank filiaal. en dwong de bewakers hun geweren af te geven. Toen eiste hij een gesprek met de commandant van de basis, schoutbij-nacht Hun- tongdon Hardist.v. Behalve de be heerder hield hij gisteravond nog 20 Filippijnen en Amerikanen in gijze ling. Het bankgebouw was omsin geld door veiligheidspersoneel van de basis. PAGINA 2 sluizen De Baad voor de Waterstaat wil een nieuw sluizencomplex het liefste ten oosten van Hansweert. PAGINA 3 arbeidsbeleid De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid acht een ander ar beidsbeleid dringend noodzaak. PAGINA 7 plan De Raad van Bestuur van de AWL komt met een sociaal plan voor het personeel. PAGINA 13 griep De Russische griep is in aantocht. PAGINA 15 vernederd Wageningen vernederde PSV zeer diep. Jan Meriting scoorde drie van de zes doelpunten actieplan pyramide akkoord PESSIMISME IN CD A-KRING DEN HAAG - Aan mr. F. H. J. J. An driessen. de nieuwe minister van fi nanciën, wordt in Den Haag de sleutel rol toegedacht in de definitieve be sluitvorming over de vaste-oeverver binding Westerschelde. Als hij toe stemming geeft om hot benodigde kapi taal van de vaderlandse geldmarkt te betrekken zal - zo wordt verwacht- het laatste beletsel voor de aanleg worden weggenomen. Weigert hij dat, dan komt het moment waarop met de bouw kan worden begonnen, niet in zicht. Over wat de voormalige KVP-fract.ie- voorzitter in de tweede kamer Ln zijn nieuwe functie met de vaste verbinding tussen Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen aan wil. tasten politieke kringen uit zijn directe omgeving nog in het duister Bovendien tonen zij zich zeer terughoudend- Een en ander houdt verband met de 'versheid' van de maandag geinstal- leerde ministersploeg onder leiding van premier Van Agt. De bewindslieden zullen de komende weken benutten om zich enigszins in hun situatie in te wer ken Onderling is de afspraak gemaakt, dat voor het afleggen van de regerings verklaring in Januari 1978 zo min moge lijk belangrijke mededelingen over het toekomstige beleid zullen worden ge daan. Als minister van financiën is Andriessen in feite opgescheept met de erfenis van zijn voorganger Duisenberg Deze PvdA-politicus heeft het beroep op de kapitaalmarkt langdurig onverant woord gevonden. De eerst betrokken bewindsman in het kabinet-Den Uyl. de KVP-minister Westerterp van verkeer en waterstaat, heeft zich steeds opge worpen als fervent voorstander van de vaste-oeververbinding Westerschelde. Toen de tegenstand van Duisenberg aanhield, werd begin 1977 bij wijze van tussenoplossing overeengekomen de bouwtijd van het project van vijf over zeven jaar te spreiden. Het jaarlijkse be roep op de kapitaalmarkt - bij elkaar een kleine miljard gulden - kon daarmee minder ingrijpend en gemakkelijker te billijken worden voor de chef van het departement van financiën Duisenberg toonde zich echter blijvend weinig enthousiast Tot ongenoegen van Westerterp, die tot zijn laatste ademtocht als minister heeft volgehou den dat er geen vuiltje aan de lucht was. Warm hart CDA-kamerleden. die de huidige mi nister van financiën nog niet zo lang geleden in de fractie hebben meege maakt en die de vaste-oeververbinding een warm hart toedragen, zijn voorals nog geneigd een pessimistisch stand punt in te nemen. Met name de KVP- waterstaatspecialist ir. P. A. M. Cor- nelissen schaart zich daaronder. Op grond van wat Andriessen al heeft prijsgegeven, verwacht hij op finan ciën 'een hard beleid, dat sterk aan Ne- lissen zal doen herinneren'. In de loop van 1976 gaf de heer Cornelis- sen zijn naam aan het in de kamer ruim schoots aanvaarde voorstel om op de begrotlng-1977 van het Rijkswegen- fonds een aanzienlijke garant iepost Slot zie pagina 9 kolom li ONZEKERHEID OVER HOUDING OPVOLGER DUISENBERG CARACAS (REUTER/AP) - De ministers van olie van de OPEC fonds wordt bekostigt uit olie-inkom sten die gereserveerd z" ontwikkelingslanden. (organisatie van olie exporterende landen) hebben woensdag tij- st€n d- gereserveerd zijn voor hulp aan dens hun beraad in Caraballeda bij Caracas (Venezuela) besloten de prijzen van ruwe olie gedurende de eerste helft van 1978 niet te De vote0^6 OPEC-eonferentie wordt tv j-- op 15 juni van het volgend jaar gehou- verhogen. De vergadering is woensdag na twee dagen beemdigd. de verUanng staat, riet waar de Verwacht was, dat het overleg drie dagen zou duren. conferentie wordt gehouden President Carlos Andrez Perez van Ven ezuela had dinsdag in zijn openings toespraak tot de ministerraadsvergade ring aangedrongen op een prijsverho ging van vijf procent en op besteding van de extra inkomsten daaruit voor economische hulpverlening aan de ontwikkelingslanden zonder olie die met enorme schulden aan de rijke lan den kampen. Na afloop van de bijeenkomst werd een communiqué verstrekt waarin onder meer staat dat de afgevaardigden van de dertien OPEC-Ianden geen over eenstemming hebben kunnen bereiken over de prijzen van olie voor 1978. Als gevolg daarvan worden de prijzen ge handhaafd op het niveau van 12,70 dol lar per vat (30 gulden) (159) liter olie van standaardkwaliteit. Saoedi-Arabié en Iran alsmede de ove rige olielanden aan de Perzische Golf waren tegen een prijsverhoging, Libië, Algerije, Irak en Nigeria eisten een forse verboging. De overige landen hadden genoegen willen nemen met een bescheiden verhoging. Fonds Volgens de verklaring hebben de min sters eveneens uitgebreid over de infla tie in de wereld en over de koersdaling van de dollar en het effect daarvan op de inkomsten uit de olie gesproken. De organisatie beeft besloten een commis sie in te stellen, het probleem moet on derzoeken. De verklaring geeft ook uitdrukking aan de teleurstelling over het gebrek aan vooruitgang in de besprekingen over een gemeenschappelijk fonds en belooft volledige steun aan de arme landen. Het Dollar De koers van de dollar is woensdag avond in het begin van ce handel op de wisselmarkt in New York gaan stijgen, onder meer als gevolg van het besluit vandeministersvanolievande OPEC (olielanden) de olieprijzenn niet te ver hogen. Van invloed was ook de mededeling uit Washington dat president Carter van Israels minister van defensie Weizman Lin gesprek met de Egypische president Sadat. plan ïsvoorhetopl oktober 1978 begin- plan isvoorhetop 1 oktober 1978 begin nende begrotingsjaar bclastingverla; gingen van 25 miljard dollar voor te stellen. De Amerikaanse president Jimmy Car ter heeft woensdag gezegd de Ameri kaanse dollar te willen beschermen le gen ongerechtvaardigde aanvallen op de internationale monetaire markt. Hij kondigde maatregelen aan om op lange termijn de dolaar te steunen. Carter zei dat de waardedaling van de dollar (en opzichte van andere valuta zoals de Duitse mark, de Japanse Yen en de Zwitserse franc te wijten is aan de grote bedragen die zijn land moet uit geven aan olie waardoor grote han delstekorten ontstaan. De klachten tegen marechaussee en politie van drie Zuidmolukse families, die zijn ingediend naar aanleiding van de wapenzoekactie op 10 september in Assen zijn in onderzoek. Dat is een van de families meegedeeld, zo heeft hoofd officier van justitie in Assen, mr. J. Muntendam woensdag gezegd. De fa milies M. Paltimukay, J. Teterissaen P. Kaitderzijn van oordeel dat in de ruim ten van hun woningen op borst- en hoofdhoogte door de politie en de ma rechaussee is geschoten. Van onze. redactie buitenland) CAIRO, JERUZALEM - De Amerikaanse president Carter heeft zijn Egyptische collega Sadat praktisch op vredesmissie naar Jeruzalem gestuurd. Sadat verklaarde in een interview dat Carter hem buiten de normale diplomatieke kanalen om een analyse van de situatie in het Midden-Oosten had gezonden. Dat persoonlijke schrijven had hem tot de conclusie gebracht dat alleen direct contact met de Israëlische regering een uitweg uit de impasse kon bieden. Sadat heeft Carter een week later op dezelfde ongebruikelijke wijze geantwoord, door middel van een verzegelde persoonlijke brief. Sadat zei in het interview (met nee weekblad Events) ook dat hij geen voor overleg met. andere Arabische leiders heeft gepleegd voor zijn vertrek naar Je ruzalem. omdat hij alleen de verant woordelijkheid wilde dragen. Zijn critici bestempelde hij als 'idioot' (de Libische president Gadhaffi), 'verliezer' (de Alge rijnse leider Boumedienne) en angst' haas (de afgetreden Egyptische minis ter van buitenlandse zaken Fahmi). Aan de vooravond van de ontmoeting tussen Sadat en Begin in Egypte is de kloof tussen Syrië en Egypte verder ver groot Sadat verzekerde dat hij zijn Sy rische collega Assad niet meer wil ont moeten, vanwege diens anti-Egyptische uitlatingen, terwijl in Damascus werd bekend gemaakt dat vorming van een Arabisch eenheidsfront tegen de as Cairo-Jeruzalem geboden is. In Jeruzalem verluidt dat bij het ge- TEHERAN (AFP) - Het aantal doden als gevolg van de aardbeving die dinsdagochtend het zuidoosten van Iran heeft getroffen, is tot 545 gestegen. Hulpploegen werken onafgebroken in de getroffen dorpen in het gebied van Zarand, bij Kerman. Het aantal gewonden is nog niet bekend. sprek tussen Sadat en Begin in Ismailia ook de ministers van buitenlandse za ken en defensie van Egypte en Israël aanwezig zullen zijn. Weizman De Israëlische minister van defensie Weizman verklaarde woensdag in Tel Aviv na zijn terugkeer uit Egypte dat bij niet optimistisch is, maar wel goede hoop heeft op een positief verloop van deonderlandelingen. Weizman heeft de afgelopen twee dagen in Egypte be sprekingen gevoerd met zijn Egypti sche ambtsgenoot Gamasi en met pre sident Sadat Voornaamste gesprek sonderwerp was de toekomst van de Sinai-woestijn en de veiligheidsrege lingen bij een eventueel terugtrekken van de Israëlische troepen uit dit ge bied, dat in 1967 door Israël bezet is. Daarnaast hebben de beide ministers van defensie gesproken over voor zorgsmaatregelen om hetuitbreken van een oorlog tussen de beide landen als gevolg van een vergissing te voorko men. Zo hebben beide ministers afge sproken elkaar op de hoogte te houden van de oefeningen van de troepen aan weerszijden van de grenzen en is zelfs het idee geopperd een rode lijn tussen de twee ministers van defensie aan te leg gen. Over de toekomst van de Sinai bestaan nog wezenlijke meningsverschillen. President Sadat heelt woensdag ver klaard geen genoegen te zullen nemen met minder dan volledige terugtrekking van de Israëlische troepen uit de gehele SinaL Daarnaast verklaarde Sadat geen be zwaar te hebben tegen internationale garanties, zoals bijvoorbeeld het geval was in het troepenscheidsingsakkoord tussen Egypte en Israël twee jaar gele den. Toen zijn er militaire waar- schuwingsposten in de Sinai opgezet, die bemand worden door Amerikaanse technici. De Israëlische premier Begin probeert voor zijn vertrek naar Egypte de opposi tie die binnen zijn Likoed-partij is ont staan. in te dammen Begin voerde woensdag een reeks lange gesprekken met invloedrijke politici om de vrees, dat hij te grote concessies zou hebben gedaan tijdens zijn gesprekken met Sa dat en Carter, weg te nemen. Intussen heeft Israël een kleine geste aan Egypte gedaan. Zo werd woensdag bekendgemaakt dat alle politieke ge vangenen om wier vrijlating door hun familieleden tijdens het bezoek van Sadat aan Israël verzocht was, in tussen zijn vrijgelaten. De vierde voltallige bijeenkomst van het voorbereidend vredesoverleg in ho tel Menga House bij Cairo die woensdag om 10 uur zou beginnen, is tot vandaag verdaagd. Dit is gebeurd om de Israëli sche delegatieleider, Aliahou Ben Elis- sar, de gelegenheid te geven de minister van defensie van Israël, generaal Weizman te ontmoeten. Van onze correspondent BONN - In de top van het Nederlands- Duitse vliegtuigconcern VFW-Fokker moeten veranderingen komen. Dit is een eis die de Westduitse regering woensdag heeft gesteld, nadat het ka binet had besloten het in financiële moeilijkheden verkerende bedrijf te helpen. Hiermee is een bedrag van 550 miljoen mark gemoeid. Staatssecretaris Martin Gruner van economische zaken wilde op een pers conferentie geen namen noemen van de topmanagers die de laan uitmoeten, maar ingewijden achten het zo goed als zeker dat VF W-Fokker-president Gerrit Comelis Klapwijk het veld moet rui- mea Gruner zei dat de Bondsregering ten aanzien van noodzakelijke persoon lijke consequenties aan de top hetzelfde standpunt huldigt als de aandeel houders. Nog voor de jaarwisseling zal, zoals ge meld, de produktie van het type VFW 614 worden stopgezet. Er bestaan geen concrete verkoop-vooruitzichten meer. Door deze maatregel zal het concern 1100 mensen moeten ontslaan. Daarvan werken er 500 in de stad Speyer. De vak bonden zijn fel tegen het besluit de VFW 614 uit de produktie te nemen. Gisteren demonstreerden zo'n 200 mensen bij de bondskanselarij in Bonn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1