PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SADAT PRAAT MET WEIZMAN Aantjes politiek leider van CDA 1 Zeeland krijgt twee coördinatieteams voor de bestrijding van grote rampen DOLLAR OP DIEPTEPUNT Israël uit de Sinaiwoestijn EXPORT LOOPT VERDER TERUG 53k C STAATSSECRETARIATEN VANDAAG ROND Tekort van vier miljard op handelsbalans Kunstmis... pagina 13 220e jaargang no, 293 Woensdag 21 december 1977 ft Kerststukjes Tg in iedere Van onze correspondenti CAÏRO - De Israëlische minister van defensie, Ezer Weizman, heeft dinsdag onverwacht in Egypte een onderhoud gehad met president Anwar Sadat, zo bevestigde een regeringswoordvoer der dinsdagavond in Tel Aviv. Over de inhoud van het gesprek kon of wilde de Israëlische zegsman niets meedelen- Weizman was eerder op de dag onaangekondigd in Alexandrië opgedoken, waar hij ook besprekingen voerde met zijn ambtgenoot generaal El-Gamassi. Volgens bronnen bij de Israëlische on derhandelingsdelegatie in Cairo hebben Weizman en Gamassi gesproken over de productie gevangenisstraf vrede De Ar gen IJ, met kerstn PAGINA 7 zetel De PvdA-fractteleider in de gemeente raad van Kapelle eist van zijn WD- ambtgenoot dat deze zijn zetel ter be schikking stelt. goedkoop Zuivering van het afvalwater uit Oost Zuid-Beveland is bij Waarde het goedkoopst kunstbomen trainer subsidie Lokale omroepen willen doorgaan zon der overheidssubsidie: Radio- en televi sieprogramma's; Strip. staal modaliteiten van een eventuele Israëli sche terugtrekking uit de Sinaï Ook zou er van gedachten zijn gewisseld over de toekomstige status van Sharm El-Sheifc aan de zuidpunt van het schiereiland en over de Israëlische nederzetting bij Raffah ten zuiden van de Gazastrook. Volgens de Egyptische onder-staatssec retaris van buitenlandse zaken dr. Os- sam El Baz kan de Geneefse vredes conferentie al binnen enkele weken worden heropend, wanneer de vrede- sontwikkelingen zich in het huidige tempo blijven afspelen. Naar zijn oor deel zou een definitieve regeling voor het Midden-Oostenprobleem in het ka der van 'Genève' dan binnen enkele maanden rond kunnen komen. Weizman kwam naar Alexandrië in een Amerikaans vliegtuig, op eigen ver zoek en in gezelschap van een aantal militaire experts. Het bezoek van de Is raëlische minister moet de weg vrij maken voor de conferentie van minis ters van buitenlandse zaken die presi dent Sadat van Egypte en premier Be gin van Israël zondag zullen aankondi gen. Inmiddels heeft Begin, op de terugreis uit de Verenigde Staten, dinsdag een kort bezoek gebracht aan zijn Britse collega James CallaghanDe Israëlische premier, die brede westelijke steun pro beert te verkrijgen voor zijn vredesvoor stellen. heeft Callaghan ingelicht over zijn besprekingen met president Carter van de VS en over zijn bezoek op eerste kerstdag aan Sadat Volgens Begin waren zijn besprekingen met Carter een succes ..De vredesvoor stellen voor het Midden-Oosten hebben nu de steun van de president van de Verenigde Staten, het Congres en het Amerikaanse volk", aldus de premier, die ook nog een ontmoeting had met een persoonlijke gezant van de Franse pre sident Giscard d'Estaing Deze nodigde Begin namens Giscard uit voor een be zoek vandaag aan Parijs. De premier moest de uitnodiging echter afslaan, omdat hij in Jeruzalem een kabinets zitting moet leiden Onderhandelen Kort voor zijn vertrek naar Jeruzalem betoogde Begin dat hij Sadat zondag niet zal confronteren met een 'slikken of stikken'. Over het Israëlische vre desplan kan op alle punten verder worden onderhandeld en moet niet ge zien worden als een laatste bod, aldus Begin. ..President Sadat kan mij zon dag in Ismalia tegenvoorstellen doen. AANKLACHTEN DEELNEMERS HUISZOEKINGEN BIJ MOLUKKERS ASSEN (ANP) - Drie Zuidmoluksc fa milies uit Assen hebben bij de officier van justitie in die plaats aangifte ge daan van poging tot doodslagen poging tot zware mishandeling door politie en marechaussee. Dit zou gebeurd zijn tidens de wapen zoekactie in Assen, op 10 september 1977 Tijdens die actie zijn schoten afge vuurd op woon- en slaapkamers en douches in de woningen van de gezin nen De kogelgaten zaten op borst- en hoofdhoogte De families eisen dat de officier een onderzoek instelt en vorde ren dat. de ambtenaren die hebben ge schoten en de justitieambtenaar die voor het optreden direct verantwoorde lijk is. vervolgd zullen worden. waarover het Israëlische kabinet zich dan zal beraden", zei hij. Hoewel Israël de voorkeur geeft, aan een vredesverdrag met alle Arabische sta ten. houdt het de mogelijkheid van een aparte overeenkomst tussen Cairo en Jeruzalem open. ..Ik onderstreep daarbij echter datzo'n akkoord dan het eerste van een reeks akkoorden zou zijn", aldus Begin, die daaraan toe voegde dat het tijdsverschil geen pro blemen zou opleveren. De premier is optimistisch gestemd over zijn komende bezoek aan Sadat. .Jk zal president Sadat als een vriend ontmoeten. Hij noemt mij zijn vriend. Ik ben de zijne". Als de besprekingen slagen, zo wordt in welingelichte krin gen in Cairo vernomen, zal Egypte de Sowjet-Unie en de vier Arabische lan den die weigeren te komen, opnieuw uitnodigen. De Israëlische delegatie naar het voorbereidend vredesoverleg in Cairo wordt deze week in Israël te rugverwacht en zal samen met premier Begin naar Egypte terugkeren. De de legatie is dinsdag entousiast ontvan gen in Sadats geboortedorp Mit- Abou-El-Kom. De inwoners riepen in koor "Leve Sadat, leve Begin, leve de vrede'. De Jordaanse koning Hoessein is dins dag op zijn rondreis langs de Arabische landen in het Midden-Oosten aange komen in Muscat, voor besprekingen met de sultan van Oman Koning Hoes sein hoopt dat de sultan, die openlijk steun heeft uitgesproken voor het vre desinitiatief van Sadat. er bij Syrië op zal aandringen de vredesstappen van de Egyptische president, te steunen De Israëlische autoriteiten hebben gis teren geweigerd een Egyptisch vliegtuig met aan boord 243 passagiers en 13 be manningsleden toestemming te geven in Tel Aviv te landen. De piloot van het vliegtuig, dat op weg was van Cairo naar de Jordaanse hoofstad Amman, had daarom verzocht nadat het toestel we gens dichte mist niet in Amman terecht kon. Het zette daarop koers naar Bei roet. waar het veilig is geland. Drs. K. de Jong Ozn, staatssecretaris onderwijs. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - AR-voorman mr. Wim Aantjes is de nieuwe politieke leider van het CDA. De CDA-lweede-kamer- fractie koos Aantjes dinsdag met ruime meerderheid tot haar voorzitter, on danks de bezwaren die de AR-leider heeft aangetekend tegen het regeerak koord van CDA en VVD. Aantjes verwierf 37 stemmen van de 47 aanwezige CDA-leden. Drie stemmen werden uitgebracht op het AR-lid Schakel en één op ex-KVP-minïster Lubbers. Zes leden stemden blanco. De toch nog vrij grote steun voor Aan tjes. die kwam na een vier urende verga dering. kan worden verklaard uit de nu zeer gematigde houding die Aantjes dinsdag innam tegenover het nieuwe kabinet Aantjes zei dinsdagmiddag dat hij - nu het kabinet er eenmaal is - alles zal doen om het in het zadel te houden. Aantjes zei de politieke verantwoor delijkheid voor het in stand houden van het kabinet op zich te willen ne men. De nieuwe AR-leider voegde eraan toe dat zijn streven er niet op is gericht om het kabinet ten val te bren gen. Hij wilde niet ingaan op de vraag of het kabinet daardoor nu wel een meerderheidskabinet is geworden. Wel stelde hij dat zijn beoordeling van het kabinet in belangrijke mate zal af hangen van het te voeren beleid. Zijn standpunt tegenover het regeerakkoord is ongewijzigd, zo zei hij. Zijn opmerkin gen weken af van wat hij en de zes an dere stemmers tegen het regeerakkoord enkele weken geleden verklaarden. Aantjes c.s.. de 'loyalisten', zelden toen geen parlementaire binding met dit ka binet te willen. Maar de woorden van Aantjes van dinsdag kunnen nauwelijks anders dan als parlementaire steun worden uitge legd. Hij liet duidelijk merken niet te Zurich (anp> - De koers van de dollar is dins dag op de wisselmarkt in Zurich voor het eerst onder de twee frank gekomen. In geldhandelskringen wordt dat peil een be langrijke psychologische grens genoemd. Het laagste bod was 1,97 frank De vice-president van de Zwitserse Nationale banle merkte op, dat de Amerikanen zich allerminst ongerust maken over de waardevermindering van de dollar. Des te eerder is het tekort op de handelsbalans verdwe nen. zo redeneert men in Washington volgens Leo Schürman. Ook in Amsterdam daalde de dollar verder. Terwijl het laagste bod hier f2,279 teas, werd gesloten op f 2.285 zullen meewerken aan de val van het kabinet. Bij enkele andere tegenstemmers viel echter te beluisteren dat de kritische beoordeling van het beleid van het. ka binet bij zeer wezenlijke zaken in het uiterste geval wel tot die consequentie moet kunnen leiden. Aantjes voor spelde echter dat de scheidslijnen bin nen het CDA. indien die eventueel op treden. wel eens anders zouden kunnen lopen dan die tussen de zeven loyalisten en de rest van de fractie Aantjes zei nadrukkelijk voor de vol ledige periode van vier jaar gekozen te zijn. Er zijn door de fractie aan zijn leiderschap geen voorwaarden ver bonden. De nieuwe fractievoorzitter zei het de laatste tijd niet altijd even vanzelfsprekend te hebben geacht dat hij fractieleider zou worden. ..Ik heb al tweemaal mentaal afscheid genomen van het voorzitterschap". De CDA-ffactie koos ex-minister drs. R. Lubbers tot eerste en drs. D van der Mei (chu) tot tweede vice-voorzitter Verder werden in het fractiebestuur de KVP'ers Kleisterlee en mevr. Comelissen. en de antirevolutionair Schakel gekozen. Er is nog één - door de CHU te vervullen - vacature. Bij de stemming waren ook al de vier nieuwe fractieleden betrokken, die be gin januari beëdigd zullen worden als opvolgers van de nieuwe ministers Van Agt. Andriessen. Peynenburg en Gar deniers. Het zijn de heren Lubbers. Wes terterp. Frinking en Mommersteeg. Ex-minister Boersma. die de nieuwe AR-minister De Koning zal opvolgen, was afwezig, evenals mevr. Van Leeu wen (ook AR). Staatssecretarissen De definitieve verdeling van de zestien staatssecretariaten is ook dinsdag nog niet tot stand gekomen. Zowel CDA als VVD zijn nog op zoek naar kandidaten. De CHU moet een staatssecretaris voor financiën leveren, terwijl de WD met een staatssecretaris voor export en (Slot zie pagina 3 kolom 2) iVan onze redactie economie) DEN HAAG - De Nederlandse export loopt steeds verder terug. De invoer daaren tegen blijft stijgen. Dit heeft tot gevolg dat onze handelsbalans de laatste maan den uit het evenwicht ging raken. Van januari tot en met augustus ontstond hier al een tekort van ongeveer vier miljard gulden. Deze conclusie trekt het centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland over het exportvcr- loop tot en met september van dit jaar. „Het roer moet om. En op de kortst mogelijke termijn. Nederland is te zeer afhankelijk van het economisch verkeer met het buitenland: de export mag niet langer als een 'rest-post worden be schouwd'. aldus het verslag. Het cent raal orgaan zegt dat. de oorzaken van het nog steeds verder teruglopen wel bekend zijn de harde gulden en het hoge kostenpeil tn ons land. Toch meent het centraal orgaan dat in de huidige fase nog niet. moet worden overgegaan tot deva luatie van de gulden, doch dat voor de exporteurs de gevolgen van de hardheid van de gulden wel door de overheid opgevangen moeten worden Gedacht wordt in dit geval aan een koersrisicoverzekering. hoewel dit door de zeer hoge premie weer kan leiden tot zodanige prijsverhogingen dat alleen al daardoor opdrachten aan ons land voorbij kunnen gaan. Ondanks de vertraging van de wereldhandel met ongeveer 4 procent hebben omringende landen toch kans gezien hun export behoorlijk te verbeteren. Frank rijk zelfs met '10 procent. Italië. Engeland en Ierland konden zelfs groeipercenta ges van 30 tot 40 procent bereiken. „De Nederlandse export loopt zelfs binnen Europa terug. Dit geldt ook voor grote groeimarkten als Engeland en Italië", aldus het centraal orgaan. SAMENWERKING HULPVERLENENDE DIENSTEN De machtige rentmeester §xlantjes is voorzitter van de CDA-fractie in de tweede ka mer geworden en daarmee een machtig man in het huidig politieke besteL Zelf zal hij 'macht' vermoedelijk af wijzen: calvinisten houden niet van dit woord in relatie tot de mens, zij be schouwen hun handelen - ook in politiek opzicht - als een vorm van rentmeester schap. In AR-kring citeert men in dit verband gaarne een tekst uit het nieuwe testament: „Dient elkander als goede rentmeesters over de velerlei genade Gods." Aantjes zal zich zeker als een rentmeester in de geest van dit citaat beschouwen. Vermoedelijk is er nog een minder principiële reden die hem noopt om de aanduiding 'machtspositie' af te wijzen, namelijk de theorie dat een frac tievoorzitter in het geheel van het poli tieke spel maar weinig speelruimte heeft. Er is sprake van allerlei vaak sub tiele verhoudingen, waarin uiterst be hoedzaam moet worden opgetreden, waardoor de 'machtsuitoefening' in feite wordt beperkt tot hier en daar bij sturen. aldus deze opvatting. Deze theorie wordt gaarne aangehangen door fractievoorzitters, die naar buiten hun eigen rol willen reduceren. Ook Aantjes zal dat vermoedelijk doen en derhalve op deze grond ontkennen dat hij sinds gisteren in de Nederlandse politiek een machtig man ia Hij is het echter wel: in de huidige verhoudingen zelfs mach tiger dan hij ooit is geweest. He, -et kabinet heeft elke stem van de CDA-fractie nodig wil de meerderheid in de kamer niet in gevaar komen. Dat geldt vooral bij zaken waarin de opposi tie fel en scherp aanvalt en tevens pro beert om verdeeldheid in de CDA-gele- deren te zaaien. In zulke gevallen wor den wetsvoorstellen bij voorbaat al ge redigeerd met het oog op de wisselende meerderheid in de kamer, waarbij in het bijzonder wordt gelet op eventuele dis sidenten ir CDA-fractie. fractievoorzitter be hoort er in die vallen voor te zorgen dat de schapen in de kudde bijeen blijven en niet naar een andere groep overlopen. Als dat laatste namelijk gebeurt, ontstaat er een kabi netscrisis met aUe gevolgen vandien Tn de huidige omstandigheden worden dan ook aan de CDA-fractievoorzitter hoge eisen gesteld: hij moet acceptabel zijn zowel voor de steunverleners in de frac tie als voor de 'loyalisten'. Bij Aantjes is dat het geval, een gouvernementeel man die als het enigszins kan een kabi net zal steunen en bovendien zelf tot- de loyalisten behoort. Zowel in het kleine als in het grote kamp van de CDA-frac tie heeft zijn woord gezag. En dat houdt in dat vermoedelijk geen minister het zal wagen om met een omstreden wets voorstel te komen zonder dat met Aan tjes overleg is gepleegd. Een 'machts factor' van betekenis. Nog belangrijker wordt zijn rol bij de behandeling van een dergelijk stuk: de oppositie zal zeker pogen om een dergelijk wetsontwerp om te buigen in haar richting, zo moge lijk met steun van dissidente CDA-ers. Op dat moment zal de fractievoorzitter zijn groep moeten beheersen, in het bij zonder als het gaat om amendementen die de regering onaanvaardbaar vindt. Ook hier geldt.: een 'machtsfactor" van belang, kan het althans zijn. Er is nog een overweging die aan Aantjes' voor zitterschap bijzonder gewicht geeft: hij moet er ook voor zorgen dat zijn fractie niet uiteenvalt in de drie oorspron kelijke partijen, maar een eigen gezicht krijgt Voor de toekomst van het CDA - ook buiten de kamer - is dat van het grootste belang. Als hem dat lukt zal zijn invloed nog weer groter worden. xxantjes wordt ook buiten de kamer een belangrijke figuur, vooral in de rela tie tot partijtop en achterban. Tijdens partijcongressen is hij de man die het regeringsbeleid behandelt en als zoda nig als verdediger fungeert van de - bij die gelegenheden meestal zwijgende - minister-president. Het samenspel tus sen premier en fractievoorzitter zal mede de 'leeftijd' van het nieuwe kabi net bepalen en daardoor is Aantjes ze ker nietminder belangrijk dan Van Agt. In zeker opzicht is hij zelfs domineren- der: op het politieke toneel van Neder land is Aantjes de leider van het cen trum geworden. Vermoedelijk zal deze uitdrukking hem evenmin aanstaan: hij wil niet worden ingedeeld in de vakjes links, rechts of of midden. Die indeling is niettemin een gegeven, zij komt tot stand door de politieke verhoudingen en ontwikkelingen. Ontwikkelingen die de CDA-fractievoorzitter nu tot een po litieke sleutelfiguur in de komende pe riode hebben gemaakt Aantjes. de machtige rentmeester. Pakket EEG-maatregelen om de staal industrie te redden: Beurs-flnanclen- econorole GEMEENTERADEN WORDEN GEHOORD MIDDELBURG - Over enkele maan- den zullen in Zeeland twee coördina tieteams worden ingesteld, die zich zul len bezighouden met de bestrijding van rampen. In de teams - éen voor Zeeuwsch-Vlaandercn en één voor ove rig Zeeland zullen Bescherming Be volking, brandweren, rijks- en gemeen tepolitie, het Rode Kruis en een verte genwoordiger van de commissaris van de koningin samenwerken om bij ern stige ongevallen en rampen bijstand te kunnen verlenen aan de burgemeester van de gemeente, waar een ramp plaatsvindt. De burgemeesters van de Zeeuwse gemeenten, de leden van de commissie algemene hulpverlening en Zeeuwse politiefunctionarissen heb ben dinsdagmiddag met de commissa risvan de koningin, dr. C. Bocrtien. van gedachten gewisseld over de instelling van de teams. Zij zullen voor 1 maart van het volgend jaar de colleges van b en w en de gemeenteraden over de plannen horen. Dr Boertlen zette dinsdag uiteen, dat de commissie algemene hulpverlening, die het plan voor de coördinatieteams heeft opgesteld, tot de conclusie is ge komen. dat een zo simpel mogelijke overeenkomst moet worden opgesteld, op basis waarvan besturen, instellingen en diensten, die bij de bestrijding van rampen betrokken zijn. kunnen opere ren. De eerste taak van de coördina tieteams zal zijn het inventariseren van de middelen, waarover men bil de be strijding van rampen kan beschikken. De tweede taak houdt in. dat het team, als een ramp optreedt, de bevoegde in stanties kan bijstaan. De commissaris van de koningin maakte duidelijk, dat men in Zeeland vast een aantal zaken wil regelen in afwachting van een lan delijke regeling voor rampenbestrij ding. "Eriseen betere coördinatie nodig en in Zeeland kan een experiment wor den ter hand genomen, vooruitlopend op definitieve landelijke regels", zei hij. Hij wees erop. dat onder meer standari- satie van communicatiemiddelen. de verschillende diensten be schikken. nodig zal zijn en in het alge meen hield hij de burgemeesters voor, dat gebrek aan mankracht en materieel noopt tot samenwerking. Ver an t woord elijkheid De vergadering van burgemeester en politiefunctionarissen uitte bij de be spreking van de overeenkopmst. op ba sis waarvan de teams geen bezwaren tegen de instelling van die teams als (Slot zie pagina 9 kolom 2) KONINGINNEDAG 1978 OP 1 MEI DEN HAAG (ANP) - Aangezien de verjaardag van Koningin Juliana 30 april :n 1978 op een zondag valt. zal zoals gebruikelijk koninginnedag de daaropvolgende dag. maandag 1 mei, worden gevierd. Dit heeft' de rijksvoorlichtingsdienst meege deeld. Provinciale staten van Friesland hebben op de laatste dag van de begro- tingsvergadering een motie aangeno men omtrent het verplicht onderwijs in de Friese taal Zoals bekend zal het Fries op de lagere scholen na 1980 ver plicht worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1