REGERING BEEDIGD Met kerstmis gesprek tussen Sadat en Begin Inwonertal Zeeland groeit weer harder: over 1977 een toename met 4600 zielen de krant van zeeland PSP: harde strijd NOORSE TANKER VERMOEDELIJK SCHULDIG AAN RUBBERLUCHTJE Einde -na 272 dagen - aan formatie vandaag Sobere lieden op een rubbervlot Vt.?./ Erheereiegisteravond inde actualiteitenrubrieken van de Ljgvgfl televisie een mengeling van jglga weemoed en opgewektheid. Weemoed bij het. vertrek van het kabinetrDen Uyl en in het bijzonder van de minister-president: de parlementaire journalistiek nam harte lijk afscheid van hem. ze had een goede verhouding met de scheidende premier De sfeer van opgewekte verwachting overheerste echter, de nieuwe ploeg was aangetreden en bereid om - zoals dat heet - de handen uit de mouwen te ste ken. Bij elk kabinet behoren de begin dagen tot de gelukkigste periode: er is nog niets fout gegaan en iedereen is van de beste voornemens vervuld. Daarom is het misschien niet aardig om op de eerste dag van het premierschap van minister-president Van Agt kritische opmerkingen te maken, maar deze be windsman vraagt er wel om. Vorige week heeft hij voor de Westduitse televi sie een ongelukkige verklaring afgelegd en die een dag later zonder blikken of blozen teruggenomen Op dergelijke momenten is er reden tot grote verba zing. vooral omdat het niet de eerste keer is dat deze politicus met opmer kingen voor de draad komt die hij één of twee dagen later blijkt te betreuren. Leert, hij zo langzaam? i.n het gewraakte interview meldde hij dat de socialisten een lange reeks van jaren aan het bewind meenden tc blijven, zodat ze hun hervormingsplan nen konden verwezenlijken. Van Agt voegde daaraan toe: „In zoverre is het werkelijk - geloof ik - zeer belangrijk dat er nu een einde is gekomen aan de rege ringsmacht van deze sociaal-democra ten." Die uitspraak „deugde niet," aldus de herroepende Van Agt: hij had immers zelf aan die hervormingsmaatregelen meegewerkt. Wat had hij dan willen zeggen? „We hadden zo langzamerhand allemaal genoeg van het formaüegedram van de socialisten." Dat is nogal een ver schil. niet zo maar een nuance, maar de nieuwe versie is iets totaal anders. Oor zaak: „Mijn gebrekkige kennis van het Duits." Waarom spreekt hij het dan? In een dergelijke situatie hoeft, een premier geen vreemde taal te spreken als hij dat niet wil. Hij had gewoon in het Neder lands kunnen antwoorden, waarbij de Duitse televisie wel voor ondertiteling had kunnen zorgen. Dat gebeurt meer. Er zijn tolken in deze wereld, die voor treffelijk werk doen. Waar moet dat naar toe als de premier nog eens een officieel bezoek aan Bonn brengt? Mogelijk blijkt dan dat hij per ongeluk Limburg heeft weggegeven, een schenking die hij dan - teruggekeerd in Den Haag - onge daan kan maken met de mededeling dat hij het zo niet had bedoeld. „De heb ooit zelf nog eens commissaris der koningin in die provincie willen worden," kan hij in dat geval zeggen. Misschien kan het geen kwaad dat de directeur van de rijksvoorlichtingsdienst - de officiële woordvoerder van de premier - hem op het stuk van voorlichting wat beter in de hand houdt dan nu is gebeurd. Daar zijn die mensen voor. deze voorlichtingsad viseurs: zij weten vrij nauwkeurig wat wel en niet kan in dergelijke penibele gevallen en kunnen hun 'bazen' - minis ters of, zoals in dit geval, de premier - behoeden voor uitglijden. Als dat niet gebeurt, komen er roerige tijden in Ne derland en voor Wim Kan gulden voor stellingen. Ov. overigens blijft de beeldspraak van ae nieuwe premier eveneens de aan dacht trekken. Onlangs zei oud-minis ter Vorrink op de tv dat Van Agt 'beeld schoon" formuleert. Is dat wel zo? Toen hij de nieuwe ploeg gereed had en hem werd gevraagd hoe lang die het zou uit houden, antwoordde hij minzaam dat het de volle periode zou zijn. „Dat gaat zo met een rubbervlot. dat blijft drijven op de woelige baren Twee zinnen later had hij het over onder meer 'sobere lie den' cüe in zijn kabinet zaten. Sobere lieden op een rubbervlot: vermoedelijk heeft in Nederland nog nimmer een premier zijn kabinet op een dergelijke manier voorgesteld. Gisteravond in Brandpunt gebruikte hij wielren nerstermen, er moest met het kabinet een berg worden beklommen en dat wordt „stampen en douwen", zo liet de premier weten. Een beeldschone for mulering? Laten we zeggen: beeldend, maar dan op een bepaalde manier. Dit woordgebruik heeft iets weg van d at van Willem Duijs. De; Jeze week bleek dat nog iemand is teruggekomen op een eerdere verkla ring: Hanny van Leeuwen heeft haar 'kritisch-politieke uitlatingen van de laatste weken ten aanzien van de par tijleiding teruggenomen,' aldus heeft, het AR-partijbestuur gemeld. Dat neemt niet weg dat haar opmerkingen in eerste instantie er niet om logen en kennelijk uit een geprangd gemoed kwamen. Enfin, dat is nu allemaal voorbij, overal is schoon schip gemaakt, het Duits van de premier is in het Ne derlands hersteld en de harde woorden van mevrouw Van Leeuwen zijn door het partijbestuur ingetrokken Zo wor den de donkere dagen voor kerstmis niet alleen rustig, maar zelfs vredig. Op negen januari komt de regeringsverkla ringen dan is het uit met de rust. Dan is het stampen en douwen geblazen. Een projectmaat schappij uit Sittard heeft een plan ontwikkeld om in Sittard een atoomvrije schuilkelder te bouwen, die plaats biedt aan 8.000 tot 10.000 per sonen. Met het ja-woord van CNV-bestuurder Lou de Graaff <arp) tegen het staatssec retariaatschap van sociale zaken - on derzijn partijgenoot prof. Albeda- heeft het. kabinet Van Agt-Wiegel een belang rijke stap gezet in de afronding van de bemannende fase DeGraaffstondopde lijst van kamerkandidaten. Hij zou in het parlement gekomen zijn als drie AR-leden van de CDA-fractie hun ka merlidmaatschap hadden moeten op zeggen, bijvoorbeeld wegens een post in de regering. Open staan nu nog de pos ten van financiën - weggelegd voor de CHU - en die van economische zaken (voor de WD) Verder is nog niet zeker of het oud-CHU-kamerlid mevrouw Haars staatssecretaris van justitie kan worden, aangezien de nieuwe minister, prof De Ruiter, naar verluidt liever een politiek zwaargewicht op die post onder zich heeft. Scholten De CHU. die op het laatste ogenblik vo rige week drie in plaats van twee staatssecretariaten toebedeeld kreeg, heeft moeite met het vinden van een geschikte kandidaat voor financiën. Minister Andriessen zelf heeft maan dag de CHU-staatsraad W. Scholten aangezocht, maar het ond-kamerlid heeft laten weten niet voor deze post in aanmerking te willen komen. In het CHU-deel van de CDA-fractie zit aan PAGINA 2 verdwijnen Ongeveer eenderde van de Zeeuwse ag rarische bedrijven zal ln de nabije toe komst verdwijnen. aardgas sterfte leiding kansloos Temeuzen AMC en Avanti Jozlasse verloren kansloos ln de badmlntln- competltte indrukwekkend De documentaire over het drama-Put ten Is een Indrukwekkend werkstuk: Radio- en televisieprogramma's: Strip. negatief 'UTRECHT (ANP) - Het bestuur van de Pacifistisch Socialistische Partij vindt dat harde strijd nodig is tegen het beleidsvoornemens van het ka binet van CEDA en VVD. De PSP wil die strijd voeren met vakbeweging, vrouwenbeweging, vredesbeweging en andere linkse partijen. Maar die strijd kan niet gericht zijn op terug keer naar een PvdA-CDA-coalitie. Het regeerakkoord van PvdA. CDA en D'66 bevatte voornemens die - zij het minder ver - in dezelfde richting gingen als die van het kabinet Van Agt. aldus het PSP-bestuur in een maandag uitgegeven verklaring. financiële specialisten verder alleen de heer Van Muiden. maar voor hem geldt echter het bezwaar dat hij pas kort ka- pieriid is en nog weinig politieke erva ring heeft. Zoals al eerder gemeld, zijn de staats secretariaten per partij als volgt ver deeld. KVP: Hermes op onderwijs, Ha- zekamp op economische zaken. Van Lent op defensie en Brokx op volks huisvesting. ARP: mevr Kraayeveld- Wouters op CRM. De Jong op onderwijs en De Graaff op sociale zaken. CHU: Van der Mei op buitenlandse zaken, mevr. Haars op justitie en nog een kan didaat. voor financiën VVD Koning op binnenlandse zaken. Evenhuis op CRM. Van Mansvelt op volksgezondheid (nog niet zeker). Ploeg op defensie en mevr Smit-Kroes op verkeer en waterstaat. De post economische zaken voor de VVD staat nog open Maandag na de beëdiging van het kabi net op paleis Soestdijk hebben alle mi nisters uit. het kabinet-Den Uyl hun bu reaus overgedragen aan hun opvolgers De meeste aandacht ging uiteraard uit naar het departement van algemene za ken op het. Binnenhof, waar Den Uyl veld ruimde voor Van Agt. Hoewel de oud-premier ln de ochtend volgens oog getuigen ln een zeer slechte bui was. was (Slot zie pagina 3 kolom 5) Kabinet Van Agt beëdigd op Soestdijk. lie rijt: De Ruiter. Gardeniers. Berendsen. Van Agt. Wiegel, Van der Klaauw, Pais. Daarachter: Andriessen. Albeda. Kruisinga. Beelaerts van Blokland. Ginjaar. De Koning. Tuinman. Peijnenburg, Van Aar- denne en Van der Stee IN DE EGYPTISCHE STAD ISMAILIA CAÏRO - Premier Menachem Begin van Israël gaat op eerste Kerstdag naar Is- mailia, voor zijn ontmoeting met pre sident Sadat van Egypte. Begin is be reid langer dan één dag in Ismailia te blijven als president Sadat langer met hem zou willen praten, zo verklaarde Begins woordvoerder in New York. vlak voor diens doorreis naar Groot- Brittannië. De samenkomst in de stad Ismailia aan het Suez-kanaal, is een vervolg op de historische ontmoeting in Jeruzalem en Begins jongste bezoek aan Washington. Na hun gesprek, dat volgens waarne mers in Cairo de druk besproken door braak naar vrede in het Midden-Oosten zal opleveren, zouden Begin en Sadat samen een persconferentie geven. Het vredesplan waarmee Begin dit week einde in Washington op de proppen kwam, heeft wat de Arabische wereld betreft alleen in Egypte gematigd-posi tieve reacties losgemaakt. Cairo ziet er duidelijk een 'goede openingszet' in, ook al wordt in officiële verklaringen gesteld dat teruggave van bezet gebied een eerste vereiste is voor verdere re sultaten- De stellige indruk bestaat in Cairo dat er ofwel al vee! meer beklonken is tus sen Sadat en Begin dan publiekelijk wordt toegegeven, of dat Egypte bereid is iedere formule van Begin aan te grijpen voor de aankondiging van de 'doorbraak', zelfs als Begin de Pales- tijnen zelfbeschikking op de maan be looft. De afwijzers van Sadats vredespolitiek DEN HAAG - De stankgolf die maandag een deel van Zuid- en Midden-Nederland heeft getroffen is mogelijk veroorzaakt door de Noorse tanker 'Rubi Rose'. Het schip, dat onderweg is van Antwerpen naar Rotterdam, is in eerste instantie de toegang tot deze laatste haven geweigerd omdat er in de tanks nog spoelwater zit met acrylaten. Deze stof geeft een 'lucht van verschroeide rubber' die waargeno men is in onder meer Dordrecht, Papendrecht, Breda, Hilversum en Utrecht. Vermoedelijk heeft de tanker op de Westerschelde haar tanks met acrylaten ge spoeld. De coordinator milieu-incidenten van het directoraat-generaal voor milieuhygiëne in Leidschendam heeft maandagmiddag meegedeeld dat wordt onderzocht of de Rubi Rose de stankgolf veroorzaakt heeft „We hebben zekere vermoedens maar het is onbekend waar de lozing precies heeft plaatsgehad, al wordt wel gedacht aan de Westerschelde. Mocht dit zo blijken te zijn. dan is er sprake van een strafbaar feit en kan er proces-verbaal worden opgemaakt". Volgens de functionaris van het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne is het probleem bij een strafvervolging dat het moeilijk vast te stellen is waar en wanneer de lozing precies heeft plaatsgevonden. Verder moet dan ook nog bewezen worden dat de Rubi Rose de 'schuldige' is. De bewuste stof verdampt namelijk snel. lost ln water op en wordt tevens chemisch afgebroken. Of het veroorzaken van de stank en de daardoor ontstane hinder op zich strafbaar is. kon de woordvoerder van het ministerie niet zeggen. De Rotterdamse Havendienst, die de Noorse t anker de toegang tot Rotterdam had geweigerd omdat er geen gelegenheid was om op een fatsoenlijke manier van het spoelwater met de acrylaten af te komen, zei maandag niets met een eventueel proces-verbaal van doen te hebben. De Havendienst controleert volgens de woordvoerder alleen of een schip gasvrlj en schoon is voor het naar een werf gaat. De Rijkshavendienst Vlissingen heeft maandag vergeefs gezocht naar aanwij zingen, die erop zouden kunnen duiden, dat de stankgolf. het gevolg is geweest van een lozing, die op de Westerschelde zou hebben plaatsgevonden. Ir. G. Streefkerk van het arrondissement Vlissingen van de rijkswaterstaat liet maandag desge vraagd weten, dat onderzoek 'geen houvast' heeft gegeven voor de veronderstel ling. datop de Westerschelde een lozing heeft plaatsgevonden. Met schepen van de rijkshavendienst is maandag de hele dag naar aanwijzingen gezocht. (PLO, Syrië. Libië, Irak) wijzen het plan-Begin zonder meer van de hand, de landen-opde-wip (Saoedi-Arabiè, Libanon, Jordanië, Marokko) onthou den zich nog van openlijk commentaar. De Jordaanse koning Hoessein pro beert de twijfelaars over te halen lot steun aan Sadat: de afgelopen dagen bezocht hij Saoedi-Arabié en Koeweit, gisteren was hij in Bahrein en Quatar. De bemiddelingstoumee van Hoessein zou worden gesteund door de koningen Chaled en Hassan van resp. Saoedi- Arabié en Marokko. Begin's voorstellen worden in Moskou gezien als een poging de 'Israëlische be zetting van Arabisch grondgebied te continueren'. De Arabieren op de wes telijke Jordaanoever en in de Gaza- strook krijgen 'zogenaamd intern zelf bestuur', aldus de door Radio Moskou uitgezonden verklaring, en dat maakt duidelijk waarom Sadat en Carter de Israëlische voorstellen 'ongewoon po sitief hebben ontvangen. In Israël zelfheeft premier Begins vre desvoorstel in politieke kringen grote verwarring gesticht. Allereerst heeft Begin de woede van zijn eigen par tijgenoten, en van sommige ministers uit zijn kabinet opgewekt, door zijn plannen in Amerika voor de televisie bekend te maken terwijl in Jeruzalem slechts enkelen van de ministers op de hoogte waren van de inhoud van de vredesvoorstellen die Begin aan presi dent Carter heeft voorgelegd. Een van de ministers merkte verbitterd op dat de Amerikaanse senatoren meer weten van het Isralische beleid dan de leden van de Israëlische regering zelt En de Israëlische minister van onder wijs deelde op een persconferentie mee dat het tijd was dat de gehele regering op de hoogte gebracht, zou worden van het verloop van de onderhandelingen. Het gebrek aan Informatie over de loop van de gebeurtenissen en over de in houd van Begins vredesvoorstellen, heeft ook tot verwarring geleid bij de politieke partijen. Zo merkte een ka merlid van Begins eigen partij, de Li- koed. op dat hij als kamerlid mede ver antwoordelijk is voor het regeringsbe leid. maar dat hij deze verantwoor delijkheid moeilijk kan dragen zolang hij niet van de nodige informatie voor zien is. Oppositieleider Shimon Peres beschuldigde Begin ervan, het Israëli sche parlement volledig naast zich neer te leggen. TOENAME ZEKER DERTIG PROCENT GROTER DAN VORIG JAAR VOOR DRIEKWART DOOR OVERSCHOT VESTIGINGEN MIDDELBURG-Hetaantal inwonersin Zeeland is dit jaar aanzienlijk sterker toegenomen dan in 1976. De Zeeuwse bevolking zal met 4500 tot 4600 mensen groeien. Vorig jaar ging het om een toe name van het inwonertal in Zeeland van in totaal 3338 mensen. De groei zal ;n 1977 ongeveer dertig procent groter zijn. De voorlopige opgave van de der tig Zeeuwse gemeenten geeft aan. dat erin deeersteelfmaanden vandit jaar dus tot en met november-4145 mensen in Zeeland bijkwamen: vorig jaar ging in het in diezelfde periode om een groei met 2900 mensen. Per maand betekent het voor 1977. dat er zo'n 345 inwoners bij zijn gekomen. De groeicijfers over de eerste elf maan den „corresponderen" met de trend, die zich in het eerste halfi aar van 1977 bij de ontwikkeling van de bevolking afte kende: over die periode ging het om een groei met bijna 2200 inwoners. Ook dat aantal lag aanzienlijk hoger dan over het eerste halQaar van 1976 Bijna vij fenzeventig procent van de groei is het gevolg van een vestigingsoverschot, van het feit dus. dat er meer mensen in Zee land kwamen wonen dan er naar elders vertrokken. Er was op een groei met 4145 inwoners sprake van een ves tigingsoverschot van 3027 mensen. Het geboorte-overschot was 1118. Regi '10 s Evenals vorig jaar is ook nu de ontwik keling te signaleren, dat Zuid-Beve land harder groeit in inwonertal dan Walcheren. In West-Zeeuwsch-Vlaan- deren bleef het inwonertal ongeveer gelijk - het steeg met tien - maar op merkelijk is voor dit gebied, dat er ze senveertig meer mensen stierven dan er geboren werden: het inwonertal bleef er dus op peil door de komst van mensen van buiten. Van de dertig Zeeuwse gemeenten liepen er vijf in inwonertal terug in de eerste elf maan den van dit jaar. Vier daarvan liggen in Zeeuwsch-VIaanderen: Oostburg -18, Sluis -23, Hontenisse - 109 en Axel -12. Amemuiden liep met elf inwoners te rug. Van de groei in de eerste elf maanden van dit jaar met 4145 inwoners heeft Zuid-Beveland ongeveer 33 procent op genomen. namelijk 1339 mensen. Wal cheren groeide met 1079 zielen. Schou- wen-Duiveland met 605 inwoners, Tho- len-Sint-Phllipsiand met 329 mensen - totaal voor Noord-Zeeland derhalve ruim 900 - en Noord-Beveland nam in inwonertal toe met 64. WestZeeuwsch- Vlaanderen kon als regio met tien men sen groeien als gevolg van de toename van het aantal inwoners in Aardenburg tplus 51 tegenover een teruggang van beide andere gemeenten Oostburg en Sluis met 41 zielen De groei in Oost Zeeuwsch-VIaanderen komt vooral van Temeuzen (plus 672) en Hulst (plus 160). Deze regio nam toe met 719 inwoners. Gemeenten Op Walcheren - totale toename 1079 in- (Slot zie pagina 7 kolom 6) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Nederland heeft-272 dagen na de val van het kabinet-Den Uyl - weer een volwaardige regering. Koningin Juliana heeft maandagmorgen op paleis Soestdijk de nieuwe minister-presi dent mr. A. A. M. van Agt en de overige vijftien ministers uit het CDA-VVD-kabinet beëdigd. Maandagmiddag nam mr. Van Agt met een kleine ceremonie het 'roer' van Nederland over van drs. J. den Uyl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1