Geslaagd experiment Weihnachts Oratorium 'Zeeuwsezeehondjes maken het uitstekend in Pieterburen Adventsconcert: verdienstelijk werk amateurs Spoedig overleg kabinet met sociale partners Scheldemond: geen vrij meer buiten schoolvakanties MAANDAG 19 DECEMBER 197? ENIGE ZEEHONDENCRECHE VAN NEDERLAND BEHEERD EN GEFINANCIERD DOOR PARTICULIEREN RK-KERK, VLISSINGEN Uitvoering van het "Weihnachts-Oratorium" van Joh. Seb Bach door de Vlissmgse Orato rium Vereniging met medewerking van solis- toyen het Gewestelijk Orkest V oor de tweede maal gaf de Vlissingse Oratorium Vereniging een complete uitvoering' van Bach's "Weihnachts- Oratorium", daarbij een traditie op bouwend, zoals Middelburg zijn "Jo hannes-Passion" kent. Dat is uiteraard een goede zaak, waarbij men, gedurig punten tegen elkaar afwegend, steeds probeert kleine dingen te verbeteren. Dat was onder andere de inschakeling van een ander orkest en de verhuizing van de St. Jacobskerk naar de RK-kerk Joh. Seb. Bach, die in 1734 voor de zes feestdagen van de kersttijd een dito aantal cantaten schreef, heeft deze nooit zelf gebundeld en tot het nu zo geheten "Weihnachts-Oratorium" beti teld. Het waren zes geheel zelfstandige cantaten, die alleen door haar inhoud aan elkaar verbonden waren. De canta ten behandelen de drie kerstdagen. Nieuwjaarsdag, de zondag na Nieuwjaai en het feest van Christus verschijning (6 januari) De Vlissingse Oratorium Vereniging had voor deze uitvoering weer een be roep gedaan op een groep solisten die men reeds enige jaren kent, namelijk Lia Lighart, sopraan: Cocky Stuart, alt: Marius van Dalen, tenor en Hans Me, PIETERBUREN - De drie zeehon den, die kort geleden in Zeeland werden gevonden en die zijn over gebracht naar de zeehondencrèche in Pieterburen, maken het goed. Zelfs Josje uit Haamstede, die per helicopter werd overgebracht en die zwaar ziek was. zal er weer bovenop komen De zeehond moet echter nog wel onder de verwarmingslampen blijven liggen en wordt nog gevoerd. Adam en Eve, de andere twee zeeh onden, spelen en stoeien in de bas sins achter de schoolmeesterswo ning van het NoordGroningse dorp Pieterburen, samen met Kurd en Chrisje, twee andere zeehonden, die daar al wat langer verblijven. Hun verzorgster, mevrouw Lenie "t Hart, is vooral gek op de zwarte ke gelrob Adam. die snel herstelt van de doorstane ontberingen. Adam en Eve zijn kegelrobben, of tewel "grijze zeehonden" uit Enge land. Die kleurbepaling blijkt maar. betrekkelijk, want Adam is pikzwart. Josje is een gewone zeehond. Ze is drie a vier maanden oud en was nogal ziek, toen mensen van rijkswater staat haar vonden in de buurt van Haamstede. Longworm, de ziekte, waaraan Josje leed. is dodelijk als het dier niet op tijd wordt behandeld. Adam werd gevonden bij West- kapelle. Hij kreeg de naam Adam ten onrechte, want bij nadere inspectie bleek deze kegelrob van het vrouwe lijk geslacht te zijn. Adam kroop over de weg en werd door voorbijgangers weer teruggezet in zee, maar kroop opnieuw door een duikergat de weg op. Via het 'Dolfirodam' in Scharendijke kwam Adam tenslotte naar Pieter buren, dankzij de Koninklijke Luchtmacht Soesterberg. Per heli copter werd Adam afgeleverd op het voetbalveld van Pieterburen achter het huis van de heer en mevrouw 't. Hart. In diezelfde week arriveerde tens lotte ook de kegelrob Eve. die in Kerkwerve aanspoelde en die ook via het 'Dolfirodam' naar Pieterburen ging- Waarschijnlijk zijn Adam en Eve af komstig van de Fame Islands, een eilandengroep aan de Oostkust van Engeland. Jonge kegelrobben wor den daar zo rond het begin van no vember geboren. Als alles goed is, blijven ze daar vier weken op de rot sen liggen om door de moeder ge zoogd te worden. Maar bij slecht weer, storm en hoge vloed, kunnen de dieren van de rotsen afgespoeld worden en hun moeder kwijt raken. Dat is waarschijnlijk gebeurd met Adam en Eve, die tenslotte in Zee land werden opgepikt. Waar Josje van Haamstede oor spronkelijk vandaan komt is niet be kend Zijn soort, de gewone zeehond, ziet men voor onze gehele kust en de Deense en Duitse kusten. Ook in de Oosterschelde leven deze zeehonden, maar in geringe aantallen. Als Josje weer geheel hersteld is. wordt ze, zoals alle zeehonden van haar soort, in de Waddenzee teruggezet. Voorlo pig echter krijgt ze nog dagelijks be zoek van de dierenarts. Adam en Eve zullen -als ze weer voor zichzelf kunnen zorgennaar de kust voor Sleeswijk-Holstein worden ge bracht. Daar bevindt zich momen teel een groep van zo'n veertig kegel- robben. Duitse familieleden van de vermoedelijk Engelse Adam en Eve. Dagtaak De zeehondencrèche in Pieterburen is het enige zechondenopvang-cen- trum in Nederland. Voor het beheer is een Stichting Zeehondencrèche Pieterburen opgericht, die geheel wordt gedragen en gefinancierd door particulieren. Verzorgster is de vrouw van het hoofd van de lagere school in dit Noord-Groningse dorp. Lenie 't Hart |36) heeft een onbetaalde en zeer zware dagtaak, het hele jaar door. aan de verzorging van de zeehonden Momenteel zijn dat er zes. „In geen jaren hebben wij uit Zeeland zeehonden ter verzorging gekregen en nu spoelen er plotseling drie in één week aan. Dat is echt wel iets bijzon ders" zegt ze. (Slot van pap. 1 nog een kandidaat voor economische zaken. De overige VVD-staatssecreta- rissen zijn Koning (binnenlandse za ken), Evenhuis (crm), Ploeg (defensie), Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en Van Mansveld (volksgezondheid). De vier KVP-staatssecretarissen worden waarschijnlijk Hermes londerwijs). Van Lent (defensie), Hazekamp (economi sche zaken) en de Brabantse gedepu teerde mr. G. Ph. Brokx op volkshuis vesting en ruimtelijke ordening Aanvankelijk was voor volkshuis vesting en ruimtelijke ordening de keus gevallen op drs. Eversdijk, maar omdat deze portefeuille in een later stadium aan de KVP-vleugel werd toegewezen, gaat die keus niet door. De ARP schuift naar voren: De Jong (onderwijs). KraaijeveldWouters (crm) en De Graaf (sociale zaken). Over de kandidatuur van De Graaf (vice-voor- zitter van het CNV) bestaat echter nog onzekerheid, omdat het twijfelachtig is of hij in het kabinet zitting zal willen nemen De CHU ten slotte maakt aanspraak op drie zware staatssecretarisposten: buitenlandse zaken, justitie en finan ciën. Kandidaten zijn Van der Meij (buitenlandse zaken), mevr. Haars (jus titie) en een nog aan te zoeken kan didaat voor financiën. Afgesproken is dat de nieuwe bewinds lieden een zware stem in het kapittel hebben bij de benoeming van de staats secretarissen. Het werd zondagavond in Den Haag met name onzeker ge noemd of minister De Ruiter van justi tie akkoord zou kunnen gaan met de kandidatuur van mevr. Haars (chu) als staatssecretaris voor justitie. Men meent dat mevr. Haars onvoldoende politieke en juridische ervaring heeft om de zware post van staatssecretaris van justitie naar behoren te kunnen vervullen. Aanvankelijk was voor het staatssec retariaat financiën, die zich speciaal met de belastingdienst bezighoudt, nu de naam genoemd van de KVP-staats- secrelaris Van Rooijen. By de verdeling van de staatssecretariaten is deze post echter op het laatste moment aan de CHU toegewezen Als verklaring voor het ontbreken van een staatssecretaris op algemene zaken, Van Agts eigen departement, zei Van Agt „de hoge ambtelijke deskundigheid van de ambtenaren op algemene zaken onderschat te hebben". Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de KVP'er Peijnenburg (die nu minister van we tenschapsbeleid wordt) staatssecretaris zou worden om Van Agt te adviseren op het terrein van economische vraagstukken, waarin hij slecht thuis is. Maar volgens Haagse kringen zouden de topambtenaren bij de formateur protest hebben aangetekend tegen zo'n benoe ming. Van Agt zei zaterdag dat Peijnen burg op zijn nieuwe post ook best in staat is de premier te adviseren. De ministers hebben ook nog geregeld hoe te handelen bij geschillen tussen bewindslieden Afgesproken is 'dat de minister-president bij conflicten het laatste woord heeft. Indien zo'n geschil van invloed kan zijn op de verhouding tussen CDA en VVD, zal ook vice-pre mier Wiegel geraadpleegd worden. Regeringsverklaring VanAgtzei aat de ministers zich tot het afleggen van de regeringsverklaring - wellicht rond 9 januari - zullen ont houden van het doen van uitlatingen over het te voeren beleid. Uitzonderin gen vormen natuurlijk Andriessen en Albeda, die deze week al in het par lement verschijnen. Het nieuwe kabinet zal donderdag voor het eerst in een officiële minis terraadsvergadering bijeenkomen. Van Agt liet doorschemeren mogelijk niet meer elke week een persconferentie over het besprokene in de raad te zullen hou den. zoals onder premier Den Uyl de ge woonte was Ex-PvdA-minister van ontwikkelings samenwerking. Jan Pronk, heeft de PvdA ervoor gewaarschuwd de nieuwe ministersploeg niet te onderschatten „Het is geen kabinet van minkukels", zo zei hij zaterdag, „maar van mensen met politiek gezag en deskundigheid". On derschatting zou een nieuwe fout van de PvdA zijn, aldus Pronk, die er overigens bij zei dat het gaat om een 'grauw' kabi net voor waar het vernieuwingen be treft. Voorzitter Klaas de Vries van de Arjos, de jongerenorganisatie van de ARP, zei zaterdag op een Arjos-vergadering in Zwolle teleurgesteld te zijn dat in het nieuwe kabinet representatoren zitten van een VVD die een gebrek aan inzicht in de werkelijke maatschappelijke vraagstukken heeft geïllustreerd. Hij noemde in dit verband Wiegel en Van Aardenne, de man achter de tegenbe- grotingen van de VVD. GEEN VRIJLATING 'DRIE VAN BREDA' (Van ome parlementaire redactie DEN HAAG - Het nieuwe kabinet zal geen nieuw standpunt innemen ten aanzien van vrijlating van de 'Drie van Breda'. Dat antwoordde de nieuwe premier Van Agt zaterdag op een pers conferentie op een vraag van een Duitse journalist. Van Agt zei dat het kabinet, 'al is her, niet gebonden aan wat het vorige deed', zich zal gedragen naar de motie-Voogd (pvda) uit 1972. In de motie werd des tijds uitgesproken dat de Drie niet vrij gelaten mogen worden. In 1972 was het de toenmalige minister Van Agt van justitie dn het kabinet- Biesheuvel) die zich de woede van veel Nederlanders op het lijf haalde toen hij voorstelde om de Drie vrij te laten. On der druk van de tweede kamer ging dat toen niet door. DISSIDENTEN IN DDR GEARRESTEERD BERLIJN (AFP)-De Oostduitse politie heeft twee dissidenten gearresteerd die in 1976 de 'petitie van Riesa' voor alge hele toepassing van de mensenrechten in Oost-Duitsland hadden onderte kend, zo is zaterdag in West-Berlijn Het zijn Hans Kressler en Diethard Grau. De petitie was door bijna 80 mensen on dertekend die bijna allen wilden emig reren. Acht van hen, onder wie Kressler en Grau. zitten nu in de gevangenis. DASSEL (CNV) NAAR NS UTRECHT (ANP) - Voorzitter J. J. Das- sel van de Vervoersbond CNV zal met ingang van een nader te bepalen datum een staffunctie aanvaarden bij de afde ling planning van de Nederlandse Spoorwegen. Hij treedt omstreeks ap- ril'78 af als voorzitter van de Vervoer sbond CNV. Dassel, die in 1962 zijn intrede deed ln de Vervoersbond. werd in 1966 tot voorzit ter gekozen. Voor zijn werk bij de vak bond was de heer Dassel adjunct-sta tionschef in Amersfoort. Tot de in '79 te houden algemene vergadering van de Vervoersbond CNV is de heer C. Groenendijk voorgedragen als fun gerend voorzitter. Hij is nu voorzitter van de bedrijfsgroep wegvervoer van de Vervoersbond. DRONKEN MAN DOOD IN CEL ROTTERDAM (ANP) - Een 39-jarige man uit Rotterdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag in een Rotterdamse politiecel overleden, nadat hij in zwaar beschonken toestand was aangetroffen op een bank aan de Goudserijweg. Om 5 uur werd de man levenloos in zfjn cel gevonden. Een politiearts con stateerde de dood en stelde vast dat de man in zijn eigen braaksel was gestikt. Volgens de politie zal toch sectie op het lichaam worden verricht. Enkele weken geleden pleitten artsen op een congres over alcoholisme in Rotterdam voor ziekenhuisopname van op straat aange troffen dronken mensen, in plaats van opsluiting in een politiecel. STAAT DER NEDERLANDEN LENING 1377 PER 1373/1333 bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 20 december 1977 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waartegen is ingeschreven (tendersysteem) Inschrij'ving 20 december 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of in effecten Len zal het mij niet euvel duiden, dat als ik een beoordeling moet geven van wat een aantal aardige amateurs ten be ste teurs ten beste geeft, ik mildheid als uitgangspunt neem., mildheid als uit gangspunt neem. Nu is mildheid dacht ik een goede eigenschap, die in de ad vent- en kersttijd bij velen een zwaarder accent krijgt. Een groot aandeel in het programma hadden de hervormde kerkkoren van Cadzand en Oostburg onder leiding van Arie Karreman. Wie Karreman wat beter kent, kan bij voor baat weten dat hij een goede smaak heeft. Zijn conservatorium-opleiding staat er borg voor dat hij niet met goedkope en lekker in het gehoor lig gende liederen komt, doch met verant woorde koorwerken. Hij had bijvoorbeeld Praetorius, Crüger en Hassler op het programma. Het 'Dixit Maria' van Hassler is een onge kend fraai werk. Op té merken vielen als ik dit zeg dan is de kritiek op bouwend bedoeld, dat door de wanver houding tussen mannen- en vrouwen stemmen de polyphonieniet je dat was. Daar is weinig aan te doen. Aan het wat puntiger accentueren is nog wel wat te doen. want met alle respect, nu klonk het nog wat moeizaam. Het lijkt me een haalbare kaart onder leiding van Kar reman en met grotere inzet tot betere prestaties te komen. Clement van den Bulck dirigeerde de christelijke muziekvereniging Excelsior uit Cadzand. Het merkwaardige deed zich voor. dat bij dit gezelschap in te genstelling tot het koor de bassen nogal wat domineerden. Overigens zit er een mooie klank in deze muziekvereniging. En toen ik Clement van den Bulck voor zijn orkest zag staan was ik zo maar even blij dat wij in Zeeuwsch-Vlaande ren met Arie Karreman en met Clement van den Bulck toch maar goed af zijn. Excelsior begon met een intrada van Sipson en een canzona van Gabrieli. Zoals gezegd met een mooie warme toon. Als ik een kleine tip zou mogen geven, zou ik bij een volgende gelegen heid willen adviseren niet willen ad- viiseren niiet twee partilta's van M. Franck te spelen, partita's van te spe len, maar het bij één te houden. Nu werd het even wat eentonig, omdat het niet helemaal lukte dc nodige variatie en kleur en beweging te brengen. Ik dacht dat een grote toekomst voor Excelsior niet alleen in de naam ligt besloten. Een niet geringe bijdrage leverde Andre Spitaels, die met begeleiding van Arie Karreman de sonate in D groot voor trompet en orgel van Tessarini speelde. Spitaels' spel verried een grote techni sche vaardigheid, maar was bovenal zeer geprononceerd muzikaal. Arie Kar reman begeleidde hem kennelijk met veel plezier en zo was het niet verwon derlijk dat. de trompetspeler en z'n be geleider een 'open doekje' kregen. Het tweetal. Spitaels-Kaneman, speelde ook nog een rondo en een badinerie van J. S. Bach en waarschijnlijk als gevolg van het (nog) beter ingespeeld zijn van de trompet werd dit het hoogtepunt van de avond. Heel bescheiden zong Jan Willem Bar- neveld een drietal onbekende kerst liederen. Twee waren van Poolse oor sprong. Niet de zuiverheid liet te wensen over. van de voordracht moet worden gezegd dat het nog wat vlak was en dat het niet eenvoudig is om een grote ruimte redelijk te vullen. Overigens dank en hulde voor deze afwisseling brengende bijdrage in het programma. Ook moet nog worden gesteld dat Kia Karreman waar nodig voortreffelijk op het orgel begeleidde. Samenvattend kan worden gesteld dat het verkwik kend was in een tijd waarin nogal wat gemopperd en gemord wordt, een stel aardige amateurs zo positief bezig te zien. Dat ze daarbij geleid worden door een tweetal bekwame musici van eigen bodem deed het Zeeuws-Vlaamse hart deugd Dat er nog veel te leren valt zul len zowel koor als muziekvereniging niet ontkennen. Dat ondergetekende hen door deze opbouwende kritiek hier voor zou kunnen inspireren is zijn har- tewens Ik eindig met vast te stellen dat er veel belangstelling was. D. van E. Smout, bas, waarbij Gert Oost de or gelpartij wederom voor zijn rekening nam. Dirigent Izaak Ruissen had nu een or kestonder zich, dat zich terzake kundig mocht rekenen, dus was alles wat dat betrof totin de puntjes geregeld, De uit voering op zichzelf heeft geen moment teleurgesteld: zowel koor als orkest hebben zich in dit bijna drie uur du rende werk met een concentratie en en thousiasme op de somtijds moeilijke partituur geworpen. Het koor is in het afgelopen jaar nog wat meer gegroeid ir. de omvangrijke partijen en ook de diri gent. die het geheel op een rustige en juiste manier gestalte gaf Wanneer men de opbouw van deze cantaten door de loop der jaren heeft kunnen meemaken, heeft, men kunnen beluisteren, dat de uitvoering van zaterdagavond er één was, waarmee men dik tevreden kon zijn. De subsidie die jaarlijks de tekor ten moet dekken was aan het orkest voor de volle 100% besteed en het is goed om het contact voor het volgende jaar maar vast te leggen. Concertmees ter Pleun van der Linden c.s. hebben ei flink voor moeten werken, maar deden dat met verhoogde energie. Trouwens de andere solisten van dit orkest. Hans Jolink en Menno Boetes, hobo: Ad Murck, trompet: Froukje Wiebenga en Albert Meilof. fluit en Jaap ter Linden cello, zorgden voor een voorname in breng in het geheel, daarbij goed ge- coached door organist Gert Oost. Het koor heeft in al zijn geledingen voor treffelijk gezongen: als ik een paar koorwerken er uit licht moet dat zeker zijn het beginkoor met het derde deel "Herrscher des Himmels", waarbij de inzettende tenoren (zoals nogal eens ge beurt) gelukkig niet op hol sloegen en een waardige tegenpartij vormden voor sopraan en alt. Ook in het "Lasset uns nun gehen" voortreffelijke staaltjes van ritmische beheersing, want dit laatste moet er zijn. Bach laat niet met zich spotten. Trouwens, de koorpartijen za ten er zo geheid in, dat er eigenlijk niets mis kon gaan en zo konden de vele aan wezigen, die deze lange rit uitzaten, ge nieten van uitstekende staaltjes koor zang. Het geeft sommige aanwezigen misschien een hint. om mee te gaan oefenen. Lia Ligthart, sopraan heeft ve len weer aan zich verplicht met haar heldere sopraanstem: zij kent de par tituur door en door. Bij de echo-aria viel wederom de goede keuzestem van de echo op. waardoor de echo ook een echo leek. De sopraan dient wel wat aan het montuur van haar bril te doen, want het is storend, wanneer die elk ogenblik een (vergeefse) tik krijgt om recht te zitten. Cocky Stuart, alt, ook al een oude be kende, kwam in deze kerk beter uit dan in de Sint Jacobskerk. Ook van haar zang heb ik voluit kunnen genieten, waarbij ik attendeer op de aria "Bereite dich, Zion". Marius van Altena, tenor, nam het gros van de recitatieven voor zy'n rekening en gaf op deze wijze al ge stalte aan het welslagen van deze uit voering: daarnaast excelleerde hij in de tenoraria "Frohe Hirten. eilt", waarbij Bach ritmisch niet met zich laat sollen en de 32ste noten om je oren vliegen. Ook de fluitiste liet zich hier niet onbe tuigd. Hans Smout heeft ook velen aan zich weten te verbinden doorzijn duide lijke zang en goede uitspraak, waarbij hij vooral in de duetten tot grote hoogte groeide. Wanneer de solisten hier in en kele regels afgedaan worden, moet ik wel bekennen dat dit in geen verhou ding staat met wat zij moesten preste ren. Het concert in deze RK-kerk betrof een noodgedwongen experiment; uit dien hoofde heb ik voor de pauze voorin en daarna achterin de kerk gezeten. Wat opviel was, dat achterin het gezongene beter tot zijn recht kwam, al was het zicht wat minder. Het klonk in deze kerk uitstekend en wat dat betreft is dit ex periment vast niet eenmalig. Daarnaast was het lekker warm, op den duur zelfs zo, dat men de temperatuur moest tem peren. maar het is beter met warme voe ten en dejas uit te luisteren, dan diep in de kraag gedoken zitten met steen koude voeten. Izaak Ruissen en de zijnen kunnen tev reden zijn met dit concert, dat in al zijn geledingen geslaagd mocht heten. A. L. Filmprijzen voor George Sluizer DEN HAAG - De hoofdprijs van het Birmingham Educational Film Festival dat in Alabama in de Verenigde Staten van Amerika is gehouden, is toegekend aan 'Het Vlot', een film van de Neder lander George Sluizer. Kort voordien was de eerste prijs van het Columbus Film Festival in Amerika, de 'Chris Pla que Award', aan dezelfde film toege kend. Dirigent Thomas Schippers overleden NEW YORK - Thomas Schippers, di recteur van het Symfonisch Orkest van Cincinnati en in Europa bekend diri gent, is vrijdag in zijn woning in New York op 47-jarige leeftijd aan kanker overlcde. Schippers was als pianist begonnen en heeft aan het hoofd gestaan van het Fil harmonisch Orkest van New York en dat van de Metropolitan Opera. Hij heeft ook gedirigeerd in Londen. Be rlijn en Wenen. Samen met Giancario Menottl heeft hij het festival van de twee werelden in Spoleto (Italië) opgericht. Hij was de dirigent toen in 1950 Me- notti's opera 'De Consul' in première ging. Schippers was pas 25 jaar toen hij" voor het eerst optrad met het Nweyprks Filharmonisch orkest, de Metropolitan' Opera van New York en de Scala in Mi laan. Zijn laatste optreden was op 4 ja nuari van dit jaar, toen hij in de Scala 'De Barbier van Sevilla' dirigeerde. Kerstconcert in kapel Hoogelande HOOGELANDE - Woensdag geven J. Mondeel, bariton, en J. Verpoorten, clavecimbel en piano, een concert in de Kapel van Sint Maarten in Hoogelande. J. Mondeel zingt, begeleid op piano door Verpoorten, enkele bekende advents- en kerstliederen uit de gezangenbundel van de protestantse kerken, uit Schemellis Gesangbuch van Joh. S. Bach (1685-1750) de liederen Ich steh an deiner Krippen hier, en O. Jesuleinsüss, o Jesulein mild, uit het Weihnachts- Oratorium. eveneens van Bach, het lied Grosser Herr und starker König, drie Franse kerstliederen en de Negro spiri tual Mary had a baby. J. Verpoorten uit Breskens, muziekle raar aan de Zeeuwse Muziekschool, speelt op clavecimbel The Queenes Al- man van W. Byrd (1543-1623), het ano nieme Daphne, Noël in G van L. C. Da- quin (1694-1772) en de Suite in G van G Böhm (1661-1773). WALTER BREVELE OVERLEDEN TILBURG (ANP) - De katholieke schrijver Piet van den Bogaert is zon dag in zijn woonplaats Tilburg overle den. Hij schreef romans onder de naam Walter Breedveld. De heer Van den Bogaert, die in 1901 werd geboren, debuteerde enige jaren voor de tweede wereldoorlog met de ro man 'Een schip vergaat', die in afleve ringen was verschenen in het tijdschrift 'Roeping'. In 1941 verscheen 'de avond van Rogier de Kortenaer', waarmee de schrijver bekendheid verwierf De heer Van den Bogaert heeft onder meer ook kinderboeken geschreven. Drie gewonden bij ongeval op de Zeelandbrug Z1ERIKZEE - Drie personen zijn zon dag tegen dc avond licht gewond ge raakt bij een ongeval met drie auto's op de Zeelandbrug, De auto's werden aan zienlijk beschadigd. Het ongeluk ontstond, nadat de motor en de verlichting van de auto van de heer P. J. van U. uit Merksem was uitge vallen terwijl hij op de Zeelandbrug reed. De heer J. van de S. uit Temeuzen had zijn auto voor die van Van U. gezet, om diens auto van de brug af te slepen. De heer D. R. H. S. uit Barendrecht be merkte de stilstaande auto's te laat en botste tegen de achterkant van de auto van de heer Van U., die zich op dat mo ment tussen de twee auto's bevond. J. van de S. lag op het moment van de bot- sing op het wegdek om een sleepkabel aan de auto's te bevestigen. De drie be stuurders werden licht gewond, de auto's beschadigd. Geen van de betrok kenen hoefde in het ziekenhuis te wor den opgenomen. VLISSINGEN - De leiding van de rijksscholengemeenschap Scheldemomnd te Vlissingen zal met ingang van het schooljaar 1978-1979 geen vrij meer geven buiten de schoolvakanties om. In een brief aan de ouders wordt er op gewezen, dat de scholengemeenschap tot nu toe welwillend heeft gereageerd op verzoeken to t verlening van verlof aan leerlingen voor deelneming aan reeds lang geleden geboekte gezinsvakanties. „Met ingang van het schooljaar 1978-1979 zullen wij afwijzend moeten reageren op dit soort verzoeken. Wij verzoeken u hiermee rekening te houden bij het maken van afspra ken voor gezinsvakanties gedurende de cursus 1978-1979", aldus de leiding van de scholengemeenschap in de brief. Desgevraagd zei ons conrector drs. A. A. Visser, dat het overigens wel meevalt met verzoeken om verlof buiten de normale vakanties, Drs. Visser. „Het gaat in feite om een geringe aantal leerlingen. Niettemin hebben we toch gemeend een brief aan de ouders te laten uitgaan op dit moment. Daardoor kan voorkomen worden, dat de mensen, die thans naar de wintersportvakantie gaan al boeken voor volgend jaar. in een periode, dat hun kinderen og naar school moeten. We hebben dan ook in de brief -zij het onder enig voorbehoud - de data vermeld van de herfet- en wintervakantïe van volgend cursusjaar, namelijk van 16 toten met. 20 oktober en van 25 december toten met5 januari".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 4