Botsing supertankers liep nog betrekkelijk goed af PZC van problemen bil Zuidmolukkers PLAN BEGIN ssssssh Onvoldoende talenkennis oorzaak REORGANISATIE POOLS KABINET Pro-Kalmabetoging in Rotterdam SCHEUR IN VENOIL NIET IN VOLLE LADINGTANKS het weer Zoon Cyprische president vrijgelaten Chaos aan Spaanse grens Staking op vliegveld Curacao Vredes voorstel Begin KOV handhaaft kostwinnerschap als ontslag criterium Ontvoerde Oostenrijkse Lotte Boehm vrijgelaten (Van onze correspondent Karl Breyer) JOHANNESBURG - De grootste seheepsbotsing uit de geschie denis is betrekkelijk goed afgelopen. Hoewel de schade zeker in de tientallen miljoenen loopt, kunnen de Venoil en de Venpet, die vrijdagmorgen kort na half negen met elkaar in botsing kwamen voor de zuidkust van Zuid-Afrika, waarschijnlijk behouden blijven. Eerder al was duidelijk geworden dat voor een mi lieuramp niet meer hoefde te worden gevreesd. Toegesnelde ber gers, waaronder de Nederlandse sleepboot Smit Lloyd, slaagden erin de schepen onder controle te krijgen en de branden te blus sen. reddingsboot te water te laten. Maar ook de uitgestroomde olie op het water brandde, slechts een meter van de red dingboot af. Niemand werd echter ge wond. Kapitein Oswin Bamsley van de 'Clan Menzies', haalden 35 man aan boord". Raadselachtig blijft het. zowel voor de redders als voor de geredden, hoe de botsing kon gebeuren. Beide schepen zijn uitgerust met de meest moderne navigatie-instrumenten. Daartoe be hoort een uiterst gevoelige radarin stallatie, die het mogelijk maakt om een tegemoetkomend schip reeds op een af stand van 100 kilometer te registreren. Aanvankelijk vreesden de Zuidaf- rikaanse autoriteiten dat de tanks van de 330.869 ton metende Venoil - Libe riaanse vlag, eigendom van de Ameri kaanse firma Bethlehem Steel - ge scheurd waren, zodat de lading van rond 250.000 ton ruwe olie in zee terecht zou komen. Later bleek echter dat alleen de tank met bunkerolie (voor de voortstu wing van het schip) gescheurd was. De Venpet, ook onder Liberiaanse vlag va rend en eigendom van Bethlehem Steel, varend voor Gulf Oil, dreigde aan de grond te lopen. Op drie mijl van de kust kon de Smit Lloyd, een van de oceaanslepers die 365 dagen per jaar in de buurt van Kaap de Goede Hoop lig gen, juist in afwachting van dergelijke noodsituaties, vastmaken aan de Ven pet en het schip uit de gevarenzone sle pen. Twee zeelieden worden nog steeds vermist en zijn waarschijnlijk om ge komen. Een radioamateur in Port Elizabeth beweert dat hij het radioverkeer tussen de beide schepen opgevangen heeft. Daaruitzou blijken dat een van de beide kapiteins een verkeerd bevel heeft ge geven, zodat daardoor de andere tanker geramd werd. Ruzie Na de geslaagde reddingsactie volg- deslaande ruzie om de bergingsrech ten, de verzekeringsbedragen en het eigendom van de als wrakken be- schoude tankers. Reeds zaterdag had de Nederlandse sleepboot 'Smit Lloyd', die in opdracht van Soekor werkt, het klaargespeeld om de 'Venpet', die naar de kust toe dreef, zeven mijl ver de zee in te slepen. Het gaat uiteindelijk om de reusach tige verzekeringssommen, die onder meer voor 57 procent door Lloyds in londen worden gedragen. De beide schepen waren voor 75 miljoen verze kerd, de lading van de Venpet voor nog eens 60 miljoen. Maar de uiteindelijke beslissing zal zeker voor de gerechts hoven worden uitgevochten. Richard Keen, de spreker van Lloyds in deze zaak, zei: „Het is een catasrofe, maar MAANDAG 19 DECEMBER 1977 Catastrofe Na de botsing geloofden deskundigen dat nu de grootste milieuramp van deze eeuw - telkens weer voorspeld - voor de deur stond en dat een van Zuidafrika's mooiste natuurgebieden dooi een cata strofe zou worden getroffen. Alle kuststations, talrijke sleepboten en speciale schepen ter bestrijding van olie verontreiniging werden gealar meerd. Helikopters en vliegtuigen na men deel aan een van de meest dramati sche reddingsacties. Vanuit Plettenbergbaai en Port Eliza beth organiseerden handige en op geld beluste piloten 'sight-seeing'-vluchten naar de plaats van de ramp. Zij brachten telkens weer reddingsvliegtuigen in ge vaar. Zaterdagochtend werd dan ook het gebied tussen Mosselbaai en Port Elizabeth voor de civiele luchtvaart ge sloten. Het zeegebied werd tot ramp zone verklaard. Onze correspondent Karl Breyer beleefde het drama ter plaatse: De bemanning van de helikopter Si korsky 58 piloot Buddy Mockford, co- piloot Steve Harrington, een toevallig meevliegend piloot Gerard Wesley en de werktuigkundige Ken Hudson bevond zich op een routine-vlucht van Mos- selbaai naarhetbooreiland 'Sedso K' bij Plettenbergbaai, waar Zuidafrika's staatsbedrijf Soekor naar olie boort. Even na 08.30 uur (Zuidafrikaanse tijd) komen over de radio de eerste sos-sei- nen. Piloot Buddy Mockford landt op het booreiland, laat zijn passagiers uit stappen, tankt en start opnieuw. Reddingsactie Hij heeft lbminuten nodig om de plaats van de catastrofe te bereiken. Maar on middellijk na de start ziet hij onder een reusachtige rookzuil de twee brandende tankers. De bemanning van de Sikorsky 58 reali seert zich niet dat een helikopter in een dergelijk inferno niets anders is dan een vliegende petroleumbom. Zij besluit de mensen daar beneden te redden. Ken Hudson zegt later: „Wij hadden op dat moment geen angst Later wel, toen wij begrepen wat wij gedaan hadden. Maar daar beneden waren mensen, die uit deze hel wilden..." Zij ontdekken als eerste een man die hulpeloos in de zee rond dobbert Hij wordt aan boord gehaald. Het is de ka pitein van de "Venpet'. Dan zien zij aan boord van de tanker dertien mensen vertwijfeld bij elkaar staan. De vlam men zij n nog slech Ls 30 me ter van hen af. Buddy Mockford brengt zijn helikopter in een gunstige positie en ziet hoe de zeelieden in paniek proberen het red- dingstouw te grijpen. Zij worden allen omhoog gehesen. Verrast De Chinese bemanning (de beman ningsleden zijn allen afkomstig uit Taiwan) van de beide tankers werd blijkbaar door de botsing en de daarop volgende brand volkommen verrast De hoofdwerktuigkundige van de 'Venoil', Chen Kan Ming, vertelde dat hij de stoot voelde toen hij in een van de liften van het schip stond Toen hij aan dek kwam. brandden de tankers reeds. Hij moest samen met 27 zeelieden proberen een weg door de vlammen te vinden en een VRIJ ZACHT Wolkenvelden met hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest. Maxima ongeveer 8 gra den. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag Enkele opklaringen, later plaatselijk regen. Middag temperaturen ongeveer 8 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor dinsdag aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: om streeks 5 graden; max. temp.: om streeks 8 graden; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 4: min. temp: om streeks 6 graden; max. temp: omstreeks 9 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ROTTERDAM (ANP) - Ongeveer 2000 mensen hebben zaterdagmiddag in Rotterdam gedemonstreerd tegen het voornemen van de Haagse procureur- generaal Van der Feltz om de Rot terdamse hoofdinspecteur zeden- en kinderpolitie Kalma te ontheffen uit zijn functie en om solidariteit te betui gen met de omstreden Rotterdamse po litieman. De demonstranten trokken in optocht van het Schouwburgplein naar het tref centrum aan de Generaal Van der Heijdenstraat, waar onder andere het woord werd gevoerd door de oud-hoog leraar strafrecht Nagel. De demonstratie was georganiseerd door de 'Stuurgroep Kalma' opgericht door leden van de Algemene Rot terdamse Studentenbond. Er waren spandoeken met opschriften als 'Geen maatregelen tegen Kalma' en 'Geen be roepsverboden in Nederland'. De demonstratie, die door tal van Rot terdamse politiemensen onder controle werd gehouden en waarbij Kalma zelf aanwezig was verliep zonder moeilijk heden. Zoals bekend heeft de Haagse procu reur-generaal Van der Feltz nog niet be sloten of hij burgemeester Van der Louw van Rotterdam zal opdragen Kalma te ontheffen uit zyn functie, vanwege het deelnemen aan een demonstratie in ok tober tegen de situatie in de bondsrepu bliek. Die demonstratie werd gehouden op de dag dat de drie in de gevangenis van Stuutgart-Stammheim RAF-leden werden begraven. In verband met het meedoen aan deze demonstratie heeft NICOSIA (RTR) - Tweede-luitenant Achilleas Kyprianou, 21-jarige zoon van de president van Cyprus die woensdagavond was ontvoerd door de rechts-extremistische beweging EOKA-B, is ongedeerd vrijgelaten, zo hebben officiële kringen in Nicosia za terdagnacht bekendgmaakt. Kyprianou junior werd zeer spoedig thuis verwacht Kyprianou is vrijge laten als gevolg van rechtstreekse on derhandelingen tussen zijn vader, pre sident Spyros Kyprianou, en vertegen woordigers van de ontvoerders. De pre sident en de vertegenwoordigers ont moetten elkaar in Nicosia zaterdag nacht om half drie. Tijdens het gesprek probeerde de ontvoerders opnieuw in williging van hun eisen te verkrijgen, maar de president wees ze weer af. Wel accepteerde hij het ongehinderde ver trek van de ontvoerders van het eiland. Gewonden bij aanval op Rhodesisch hotel SALISBURY (AFP) - Acht mensen zijn gewond, van wie een ernstig, na een mortieraanval vanuit Zambia op het Rhodesische Victoriawaterval-hotel. Dit is zondag in een militair communi qué in Salisbury meegedeeld. De aanval, op zaterdag, duurde 25 mi nuten. Daaraan kwam een einde nadat Rhodesische militairen het vuren beantwoord hadden. Een zwarte burger werd ernstig gewond en vijf zwarten en twee blanken werden licht gewond, al dus het communiqué. de Rotterdamse burgemeester Kalma al een officiële berisping gegeven. Tijdens de begrotingsdebatten deze maand nam de Rotterdamse gemeente raad een motie aan waarin de Haagse procureur-generaal werd verzocht geen stappen tegen Kalma te ondernemen, voordat de Rotterdamse ambtenaren rechter een uitspraak heeft gedaan over het beroep dat Kalma heeft ingediend tegen de berisping door Van der Louw. BOVENSMILDE - De voornaamste problemen waarmee Molukkers te kampen hebben in de Nederlandse sa menleving, komen voort uit een onvol doende talenkennis, waardoor het niet mogelijk is om scholen goed te doorlo pen. Hoewel het ministerie van erm in het verleden wel het nodige aan deze zaak heeft gedaan, is er nog steeds niet vol doende aan gewerkt. De crm-afdeling Molukkers heeft vaak voor het oplossen van dit soort problemen, maar ook voor de werkloosheid onder de Molukkers. onvoldoende kennis in huis. In samen werking met andere departementen en een goede dialoog met de in ons land het leven in de verzekemgswereld zal verder gaan". Aan boord van de 'Venoil' begon tussen de firma Court Helicopters en Saf- marine destrjd om de bergingsrechten. Na zijn dramatische reddingsactie was de helikopter-piloot Buddy Mockford opnieuw naar de „Venoil" gevlogen, ditmaal samen met twee juridische ad viseurs. die meenden volgens bepaalde zeewetten recht op het verlaten schip te hebben. Zij dreigden zelfs tegenover Safmarine. die de tankers in opdracht van de eigenaars de zee in wilde trekken, de sleeptouwen Irmgard Moeller dient klacht in wegens moordpoging WEST-BERLIJN (RTR)- De Westduitse anarchiste Irmgard Moeller, die op 18 oktober ernstig gewond in haar cel in de gevangenis van Stuttgart-Stamm- heim werd gevonden, gaat tegen een onbekende een klacht indienen wegens poging tot moord. Dit heeft haar ad vocaat, Alexandra Coy. zaterdag be kendgemaakt. De 30-jarige Irmgrad Moeller zou. vol gens de autoriteiten, gepoogd hebben zelfmoord te plegen met een broodmes. Zelfstelt zij dat de autoriteiten hebben geprobeerd haar uit de weg te ruimen. Op dezelfde ochtend dat zij zwaar ge wond in haarcel werd gevonden, werden in dezelfde afdeling van de gevangenis van Stuttgart-Staamheim Andreas Baader, Gudrun Ennslin en Jan Carl Raspe dood of stervend aangetroffen. POLITIEBUREAU DRUTEN BESCHOTEN DRUTEN (ANP) - Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag schoten afgevuurd op het groepsbu- reau van de rijkspolitie in Druten. Enkele ruiten van het gebouw sneuvel den en muren werden beschadigd door de kogelinslagen. Wonenue ouminoiuiitieia inuctcn ueze problemen worden aangepakt Dat is de strekking van een betoog dat een medewerker van de afdeling Mo lukkers van het ministerie van crm. de heer M. Hielkema. zaterdag hield op de tweede themadag in Bovensmilde De themadagen, onder het motto 'Molukse zaak in breder perspectief, waren georganiseerd door de werkgroep Mo lukse Jongeren Bovensmilde. Eigen identiteit Vofgens de erm-ambtenaar streeft het ministerie er in haar beleid naar de Mo lukkers hun eigen identiteit en cultuur te laten behouden ..Of de overheid daar voldoende aan gedaan heeft, valt te be- j PORT ELIZABETH - De supertanker Venpet wordt na de aanvaring voor de Zuidafrikaanse kust naar dieper water gesleept MADRID (DPA) - De stiptheidsactie van de Spaanse douanebemabten heeft dit weekeinde aan de grensovergangen naar Frankrijk, vooral bij Irun en San Sebastian, tot een chaotische toestand geleid. Aan beide kanten van de grens stonden lange rijen auto's. In Irun werd het verkeer bovendien door Spaanse vissers belemmerd, die koelwagens met vis uit de EG-landen niet doorlieten. Zij protesteerden daar mee tegen het feit, dat er maar weinig Spanjaarden mogen vissen in de 200- mijlzone van de EG-landen. De douaniers hebben gedreigd met de kerstdagen het verkeer op de drukke route Barcelona-Gerona-La Junquera van en naar Frankrijk stil te leggen Zij eisen uitbetaling van overuren en een betere verlofregeling. WILLEMSTAD (ANP) - De lucht verkeersleiders op de Dr Albert PI es- man-luchthaven op Curacao zijn zon dagmorgen niet aan hel werk gegaan. Ze deden dit om kracht bij te zetten aan hun looneisen. De verkeersleiders willen een salaris dat" overeenkomt met. dat van loodsen in de haven van Curacao Daarnaast eisen ze betere arbeidsomstandigheden. Als ge volg van de actie zijn de vluchten naar Curacao voorlopig opgeschort. Het KLM-toéstel dat zondagmorgen op Cu racao moest landen is op Trinidad ge bleven. WARSCHAU (RTR) - Bij een kabinets reorganisatie zijn de Poolse ministers voor landbouw en tranport en de 60-ja- rige vice-premier Kzimierz Olszewski vervangen, zo heeft premier Jaros- zewicz zaterdag in het parlement mee gedeeld. Het is niet bekend waarom hij Ols zewski heeft laten vallen. Olszewski, een oud-minister van buitenlandse handel, is sinds 1975 de Poolse permanente ver tegenwoordiger bij de Comecon ge weest, het communistische handelsblok waaraan negen landen meedoen. Vorige maand was hij hoofd van de Poolse delegatie naar handelsbespre kingen met de Amerikaanse ondermi nister van handel Juanita Kreps De premier zei dat Olszewski een be langrijke post krijgt in de diplomatieke dienst. De nieuwe minister van landbouw wordt de 48-jarige Leon Klonica, voor heen eerste secretaris van de com munistische partU in de provincie Olsz- twijfelen". aldus Hielkema. Hij noemde een uitvalpercentage bij het voortgezet onderwijs onder Molukkers dat tienmaal zo hoog ligt als het gemid delde; het werkloosheidspercentage was volgens hem vijfmaal zo groot, ter wijl het druggebruik onder jonge Zuidmolukkers in ons land zeker tienmaal zo hoog ligt als bij jonge Ne derlanders. De heer Hielkema noemde de 35 Mo lukse stichtingen voor sociaal-cultureel werk of club- en buurthuiswerk in ons land instellingen waarmee de Moluk kers zelf kunnen werken aan het behoud van eigen identiteit en cultuur. Hij zei het in dit verband te betreuren dat de (Slot van pag. 1) doen. Zondag bezochten de Israëli's Alexandrïë, waar zij op kleinere schaal ook werden toegejuicht door de bevol king. De stemming in Cairo wordt steeds pro-Israëlischer. Wie een vreemde taal spreekt, bijvoorbeeld Nederlands, wordt al automatisch als een Israëli ge zien. Voorbijgangers houden en spreken Israëli's aan. willen ze aanraken, thuis uitnodigen, de stad laten zien, en ook wel een fooi van ze hebben, zoals van iedereen, of misschien nog wel een gro tere. Er is in een van de hoofdstraten zelfs een spandoek boven een schoenen zaak die in overigens zeer onduidelijk Hebreeuws president Sadaten zijn vre- desinitaitief toejuicht. De besprekingen in Cairo zelf zijn door de gebeurtenissen in Washington geheel De vredesvoorstellen vanBegin zien er als volgt uit: zelfbestuur voor Judea en Sama ria. de door Israël bezette westelijke Jordaanoever: verkiezingen in dat gebied, met algemeen kiesrecht: mogelijkheid tot herziening van deze regeling, in overleg tussen de betrokkenen: politieke rechten voor de joden in de Arabische zone en de Arabieren in de joodse zone. Israël zelf: geen verdeling van Jeruzalem, maar zelfbestuur van de religieuze autoriteiten op elk van de heilige plaatsen, christelijk, islamitisch en joods. tyn in het noordoosten van het land. Hij vervangt de 50-jarige Kazimierz Bar- cikowskï, die een week geleden eerste secretaris van de partij in Krakau is ge worden. Sinds Barcikowski in 1974 minister van landbouw werd is de landbouw een van de meest geplaagde onderdelen van de Poolse economie geweest. Minister van transport Tadeusz Bejm ix voorts vervangen door zijn voorganger. Mieczyslaw Zajfryd, die Poolse vice-af- gevaardigde bij de Comecon is geweest. Bejm blijft minister en lid van de minis terraad. Het Poolse parlement heeft, za terdag uitbreiding van de territoriale wateren van het land tot 12 zeemijl goedgekeurd. Tegelijk werd de visserij- zone uitgebreid, maar de juiste grens daarvan moet nog worden vastgesteld. Eveneens werd het continentaal plat uitgebreid, waarvan Polen alleen de bodemschatten wil ontginnen. De nieuwe grenzen worden per 1 ja nuari 1978 van kracht. oudere Molukkers van deze instellingen weinig of geen gebruik maken. De Molukse antropoloog E. Rin- sampessy uit Nijmegen gaf ook de taal als een van de belangrijkste problemen aan. Naar zijn gevoel moeten de pro blemen binnen de diverse groeperingen van de Molukse gemeenschap in ons land geïnventariseerd worden, zodat tot een gezamenlijke aanpak van de pro blemen gekomen kan worden. Over de wens om de eigen cultuur te behouden, zei hij vooral aan het adres van de jongeren: „We schreeuwen wel om behoud van eigen identiteit, maar we doen er niets aan. Weten de jongeren wel wat die cultuur inhoudt? Hebben ze dat allemaal al wel ingevuld?". op de achtergond geraakt, maar zullen vanmorgen na het lange weekend her vat worden. Gedurende het weekeinde heeft de juridische subcomissie gewerkt aan een formule voor de procedurele moeilijkheden van de agenda Het is niet bekend en mogelijk ook niet blan- grijk, of er voor die procedurele zaken een oplossing is gevonden. Het blijkt steeds meer dat de conferentie van Cairo veel meer psychologische waarde heeft dan dat er werkelijke onderhan delingen worden gevoerd. Deopzel van Egypte bij dat alles is heel duidelijk de druk op de Israëlische pu blieke opinie te vergroten, nu de is- raèli's met eigen ogen in Cairo zien hoe het Egyptische volk naar vrede ver langt. EINDHOVEN (ANP) - De algemene vergadering van de katholieke onder wijzersvereniging KOV heeft zaterdag in Eindhoven besloten het kostwinner schap te handhaven als criterium bij gedwongen ontslagen. Binnen de ver eniging waren stemmen opgegaan om de duur van de diensttijd als belang rijkste criterium te gaan hanteren. In 1975 besloot de meerderheid van de KOV dat de vraag of men al dan niét kostwinner is zwaarder moet wegen bij gedwongen ontslagen, dan de vraag hoe lang men in dienst is. Die ontslagen ko men steeds vaker voor als gevolg van het afnemend leerlingenbestand Diverse groeperingen binnen de KOV bestempelden de uit 1975 daterende re geling als discriminerend voor de ge huwde vrouw die vrijwel altijd als eerste in aanmerking komt voor ontslag. Za terdag kwam echter een meerderheid tot de conclusie dat de bestaande rege ling gehandhaafd moet blijven. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vliseingen: Walstraat 56-60, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag: de plaatselijke kantoren van 9 00-11.30 uur. Expeditie- (01184) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 41.65. franco per post 47.50: per maand 14,10; losse nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 82 cent per mm; minimumprijs per advertentie 12,30; ingezonden mededelingen 2')ix tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met con tractprijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. WENEN (RTR) - De maandag ontvoerde echtgenote Lotte van de rijke Oosten rijkse industrieel Boehm is zaterdagochtend vroeg ongedeerd vrijgelaten, zo heeft de Weense politie meegedeeld. De Oostenrijkse politie heeft later bevestigd dat voor de vrijlating van mevrouw Boehm meer dan twintig miljoen shilling (ongeveer 3 miljoen gulden) is betaald Ze werd vorige week maandag ontvoerd Op de foto Leopold Boehm omhelst zijn echtgenote na haar vrijlating JONGEN GEDOOD BIJ SPELEN MEDEWERKER CRM OP THEMADAG BOVENSMILDE MET VUUR ven gekost van de 9-jarige Peter Ruitinga uit Utrecht. Hij werd weggeslingerd toen een olievat. If f f m f verwondingen. JL V Uitbreiding territoriale wateren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 3