PZEM plaatst masten voor de 380 kv-leiding op Zuid-Beveland Enkele honderden deelnemers aan demonstratie tegen neutronenbom PZC/p COMMANDANT JO JANSSENS NA AFLOOP: 'EIGEN SCHULD, ZE LIEPEN TE SNEL' Hulster brandweerlieden liepen zich blaren op de voeten ORDELIJK VERLOOP IN BINNENSTAD MIDDELBURG almanak Slachtoffer ongeluk Schroeweg overleden Wethouder Bergshoeff onthulde beeld op promenade Middelburg BERAADSDAG VREDESWERK MAANDAG 19 DECEMBER 1977 provincie MARS VAN 25 KILOMETER DOOR POLDERS HULST - Brandweercommandant Jo Janssens had nergens last van. Een paar minuten na afloop van de 'mars' door het Land van Hulst snelde hij zonder sporen van ver moeidheid, naar huis. Om één uur moest hij alweer paraat zijn. in zijn drogisterij, die op dat tijdstip opende. In de brandweerkazerne Van Hulst liet Janssens een nietal te luidruchtig gezelschap achter. De manschappen hadden wel last, bijna niemand had het er zonder blaren afgebracht. Het plan ontstond alweer een maand of wat geleden. De 67-jarige com mandant van de Hulster brandweer. Jo Janssens. wilde de leden van zijn korps weieens bewijzen dat hij nog best met 'de jeugd' meekan, als het om sportprestaties gaat. We gaan een mars lopen", stelde de com mandant voor De veertig leden van het korps gingen akkoord. Op zon dag 18 december zou de wandeling worden gemaakt: 25 kilometer. Commandant Janssens voelde er eigenlijk wel voor om vijftig kilome ter te lopen, maar daarvan zag men uiteindelijk toch maar af. Veertig leden van het korps versche nen zondagochtend tegen acht uur aan de start. De eerste wandelaars zouden, zo was de verwachting tus sen half een en een uur weer bij de brandweerkazerne terug zijn. Dat pakte even anders uit. Tegen kwart voor twaalf kwam de eerste groep van ruim vijftien man alweer bij de kazerne aan. Een kwartiertje later arriveerden de laats ten: acht man en onder hen brandweercommandant Janssens. Loodzwaar „Het is zwaar geweest, loodzwaar", hijgde een jonger korpslid na afloop van de mars door de polders in de directe omgeving van Hulst. „Ja. dat hebben ze dan aan zichzelf te wijten. Ze zijn veel te snel gegaan", stelde commandant Janssens nuchter vast. „het leek wel hardlopen. Ze hebben er noggeen drie uur over gedaan, niet normaal gewoon. Als ze zich nu eens aan een gewoon wandeltempo had den gehouden dat ligt tussen 5,5 en 6 kilometer per uur Maar nee hoor. zij liepen soms wel achtkilometer per uur. Ze hebben het zichzelf aange daan". Een groot aantal korpsleden kreeg onderweg 'de klap met de hamer'. Men zette echter door en de 'be- zembrandweerwagen' bleef leeg. „Als ze tien kilometer meer hadden moeten lopen, waren er slachtoffers gevallen, want er waren jongens bij die het erg moeilijk hadden", verze kerde Jo Janssens, die de tocht volb racht, gestoken in een sportief wind jack en broek met aan de voeten soepele wandelschoenen. Zondag werden direct nieuwe af spraken gemaakt. In februari gaat men weer wandelen. Hoeveel kilome ter hetdan wordt, is nog onduidelijk. Trouwens, ook over de afstand die zondag werd afgelegd, bestond al verschil van mening. Sommige man schappen hielden het op 26.5 kilome ter. terwijl brandweercommandant Janssens sprak van 28 kilometer. Tegen één uur verlieten ver schillende jongere brandweerman nen strompelend de kazerne. Toen stond brandweercommandant Jans sens alweer achter de toonbank van zijn drogisterij Belgen aan pilletjes tegen hoofdpijn en zalfjes voor blaren helpend. „Ja. ik kwam bij de laatsten binnen. Ik had ze er nog best uitkun nen lopen, maar dat doe je toch niet? Dat is onsportief blikte de brand weercommandant terug. Op de foto. De Hulster brandweer lieden na aankomst in Hulst, voorop, met een bos bloemen, commandant Jo Janssens (67) die zijn korpsleden tot de mars uitdaagde MIDDELBURG - Sinds twaalf weken geleden de actie 'Stop de neutronen bom' op gang kwam hebben 450.000 Ne derlanders. onder wie 6500 Zeeuwen, de tegen dit vernietigingswapen ge richte volkspetitie voor de Staten-Ge- neraal getekend. Door geheel Neder land bestaan thans ruim 200 plaatse lijke werkgroepen. Dit deelde zater dagmiddag de heerF. Reijnders, de voorzitter van het initiatiefcomitë Middelburg, mee. Hij deed dat op het 'Damplein waar een groep van enkele honderden mensen zich hadden opge steld voor een demonstratieve optocht tegen de neutronenbom, georganiseerd door de actiecomité's Middelburg, Viissingen en Goes. De demonstratie, die nadat de stoet met spandoeken door de binnenstad was ge trokken. bij het stadhuis eindigde, had een bijzonder ordelijk verloop. Voor het stadhuis was het een van de Middel burgse comitëleden, de heer D. P. de Leeuw, die nader inging op de werking van de neutronenbom 'een puur anti- menswapen met een onvoorstelbare wrede, verschrikkelijke uitwerking'. Binnen een straal van ongeveer twee kilometer kan deze bom zeer snel le vende wezens doden zonder dat tegelij kertijd veel schade wordt toegebracht aan materiële zaken, als gebouwen, we gen, fabrieken etc In een veel groter ge bied brengt de neutronenbom een lang zame afschuwelijke dood aan alle leven, aldus de heer De Leeuw. Op het Dam plein had eerder de heer Reijnders de aanleiding voor de demonstratie in herinnering gebracht: „Wat ons hier bij eenbrengt", zo verklaarde hij „is de ver ontrusting over de plannen van de Ame rikaanse president Carter de neutro nenbom te produceren en aan het wa penarsenaal toe te voegen en het niet afwijzen van dit wapen door onze rege ring Het is de afschuw tegen een weer zinwekkend anti-menswapen" „Een protest", zo vervolgde de heei Reijnders. „dat gesteund wordt door vele vredelievende mensen, ondanks de propagandacampagne van de secreta ris-generaal van de NAVO. de heer Luns. die tegenstanders van de neutronen bom onkundig acht en die zegt dat de neutronenbom juist schoner en vooral humaner is dan de bestaande atoom wapens. Deze beweringen zijn onjuisten zelfs infaam. Deze bom is juist een af zichtelijker wapen dan de tot nu toe be staande atoombommen. De neutronen bom brengt de meest langzame stra- lingsdood van uren. dagen of zelfs maanden. Daardoor wordt een atoom oorlog in zijn gevolgen nog wreder en nog erger". „Maar overal", zo zei de heer Reijnders. „konten nu mensen in actie en vormen eenbreed front'tegen een wapen, datde mensen door de straling doet ver dwijnen', zelfs hun schimmen uiteen doet vallen, maar gebouwen, bruggen ZEEUWSE Toevallig Een Goese Klasseleraar heeft er een goede gewoonte van gemaaKt de verjaardagsdata van zijn leerlingen nauwgezet bij te houden Als er een leerling jarig is. spreekt hij bij aan vang van de les zijn felicitatie uit. Vo rige week betrof het een tweeling in z{jn klas. De leraar sprak de twee jongens dus toe met een hartelijk ge feliciteerd Toen uil de klas de vraag werd gesteld waarom ie dat deed, antwoordde de leraar: 'Nou, die zijn allebei jarig vandaag. Waarop een van de leerlingen vertwijfeld uitriep: Goh, da's ook toevallig. en wegen intact laat als bordkartonnen coulissen waaruit het leven is verdwe nen Geen sciense-fictïon meer nu dit denkbeeldige, door besluiten van Carter en allerhande NAVO-opperhoofden tot een realiteit kon worden". De heer Reijnders was -in de Graan- beurs- op het Damplein namens de ge zamenlijke Zeeuwse initiatiefcomité's ingeleid door mevrouw S. Goedman van het Rijn-Schelde-Instituut. Voor het stadhuis, waar de demonstratieve op tocht werd ontbonden, ging de heer De Leeuw nader in op de positie van Ne derland in de besluitvorming over het gebruik van de neutronenbom. „De oor zaak dat onze stem niet zo zwaar telt", zo formuleerde de heer De Leeuw, „is gelegen in het feit dat Nederland, al thans voorlopig, heeft besloten tot aan schaf van de niet nucleaire versie van de Lance raket. Deze raket is ook het af- vuurmechanisme voor de neutronen bom. Mocht Nederland besluiten alsnog over te gaan tot de aanschaf van de nu cleaire Lance raketinstallatie dan zou ook onze stem zwaar meetellen. Over koppel-verkoop gesproken". Aloomlrehker Bij een eventueel conflict kan ontnid- delijk naar de neutronenbom als wa pen gegrepen worden en hiertoe, zo be toogde de heer De Leeuw, zal dan niet meer worden besloten door een Ameri kaanse president, maar door de mili taire leiders ter plaatse. „Dit zijn dan de West-Duitse militairen. Een Duitse vinger aan de atoomtrekker". Verder in zijn betoog wees de heer De Leeuw erop. dat men thans 'mag kie zen'. tussen de atoombom, de water stofbom of de neutronenbom. „Kiezen- tussen vernietiging van mensen en ma terieel of vernietiging van mensen al leen. Te allen tijde een kiezen voor de dood".„Invoering van de neutronen bom". zo vervolgde hij, „zaJ. een nieuwe ronde inluiden van de reeds jaren du rende, schaamteloze geld, energie en grondstoffen verslindende bewape ningswedloop tussen oost en west". In dit verband hoorde men de heer De Leeuw opmerken dat in tijden van crisis altijd de wapenfabricage werd opge voerd en werd gestimuleerd door nieuwe vindingen. „Op die manier wor den de winsten veilig gesteld", zo be toogde hij. „de kooplieden des doods vinden altijd wel afeetgebied. Ook nu weer breidt de wapenfabricage zich uit en biedt ze werkgelegenheid aan hen die anders werkloos dreigen te worden. Dit kan en mag niet.zo doorgaan. De kern wapens moeten de wereld uit, te begin nen met Nederland. Dat betekent dat er geen nieuwe mogen bijkomen". Het initiatiefcomité 'Stop de neutro nenbom' was zaterdagmiddag ook ver tegenwoordigd op de 'jarige' Lange Delft- promenade, waar in een kraam gelegenheid was handtekeningen te plaatsen onder de petitie voor de Sta- ten-Generaal Fotode 'kop'van de demonstratiestoet. In de Lange Delfl in Middelburg. MIDDELBURG - In het ziekenhuis te Middelburg is de 73-jarige mevrouw J. C. de Vlieger-van Wezel overleden, die donderdagmorgen bij een verkeerson geluk -op het kruispunt Kanaalweg- Schroeweg een schedelbasisfractuur opliep. Mevrouw De Vlieger werd aan gereden door een bromfiets, toen zij plotseling, op een moment dat het licht voor de bromfiets groen was, de over steekplaats opstapte. TWEEDE IN REEKS VAN VIJF MIDDELBURG - Ter gelegenheid van het feit, dat de Lange Delftpromenade te Middelburg een jaar bestaat, ont- (Slot van pag. 1) opdracht gegeven voor de bouw van twee zogenaamde koppelnet-transfor- matoren (kosten samen 10 miljoen gul den). Deze transformatoren werden in de loop van 1976 geplaatst bij het PZEM-energiepark te Borssele. In 1976 werden de 19 masten voor de Ooster- schelde-kruising geplaatst. Daarbij werd geprofiteerd van de warme zo mermaanden, waardoor het werk in het water van de zeearm vlot verliep. Ook de draden (twee velden van elk drie lijnen) zijn inmiddels aan de 60 meter hoge masten boven de Oosterschelde aange bracht. In de zomer van 1977 is er geheld voor de fundering van de masten op Zeeuws grondgebied. Er komen door Zuid-Beveland 104 masten, eveneens 60 meter hoog De masten rusten op een fundering van stalen buizen, die vol gestort zijn met beton. Met het vervolg op de werkzaamheden - het plaatsen van de masten - heeft de PZEM nu een aanvang gemaakt De start wordt gemaakt ter hoogte van de Kreekkraksluizen, waar de Ooster- scheldekruising land bereikt. De vol gende etappe is het bevestigen van de draden, maar voor het zover is zal 1978 'een fiks eind gevorderd zijn. Straalzender De laatste fase van de straalzender- verbinding van de PZEM zal straks zijn voltooiing vinden in Westdorpe. Op een aangekocht stuk terrein zal daar een zendmast worden opgericht. Boven aan deze mast wordt een 'schotel' aan gebracht, die zal worden gericht op de reflector, die zich reeds op de hoge schoorsteen van de PZEM-centrale in Borsele bevindt. Vanaf Borsele isereen gerichte straalverbinding met de tele visietoren in Roosendaal, die op zijn beurt weer een straalverbinding door de lucht met Geertruidenberg heeft. De straalverbinding heeft maar ten dele iets te maken met de 380 KV-verbin- ding met Geertruidenberg. Het ge deelte Borsele-Westdorpe is een ty pisch Zeeuwse aangelegenheid. De PZEM is via deze straalverbindingen uiteindelijk ook aangesloten met Am- hem, waar bij het hoofdkantoor van de SEP, -de samenwerkende electrici- teilsproducten- alle straalverbindingen samenkomen Deze straalverbindingen dienen om berichten en codes door te seinen voor hetlandelijkschakelproces. Men kan zelfs via deze verbindingen 'au tomatisch' bepaalde schakelaars 'aan' of 'uit' zettea De straalverbindingen zijn voorts hulp- en reservemiddel voor de telefooncommunicatie. De PZEM heeft weliswaar een geheel eigen tele foonkabel langs rijksweg 58, en is daarbij vanzelf ook nog eens aangeslo ten op de 'gewone' rijkstelefoon van PTT, Maar 'eigen' telefoonkabel en straalverbinding geven vrijwel absolute zekerheid, dat men bij een zo'n belang rijk openbaar energiebedrijf altijd over de ene verbinding kan beschikken mocht de andere uitvallen. Op de foto: de fundamenten voor de 380 kV-leiding in Op de foto: de fundamen ten voor de 380 kV-leiding in Oost- Zuid-Beveland, tussen de Vlaketunnel en de Schelde-Rijnverbinding. hulde wethouder A. Bergshoeff van so ciale zaken zaterdagmorgen onder grote belangstelling een beeld, ge maakt door de Zeeuwse kunstenaar Guido Metsers. „Dit kunstwerk -het tweede in een reeks van vijf- moet er toe bijdragen om de Lange Delftp romenade tot één van de meest aan trekkelijke winkelstraten, zo niet de aantrekkelijkste winkelstraat, van Zeeland te maken", aldus de Middel burgse wethouder, die tevens voorzit ter is van de adviescommissie beel dende kunstenaarsregeling van de ge meente Middelburg. Deze kunstenaarsregeling biedt de mo gelijkheid om een opdracht aan de kun stenaar te verlenen tothet vervaardigen van een kunstwerk; aan dit opdrach- tenbeleid wordt in de regeling zelfs de voorkeur gegeven", aldus de heer Berg shoeff. Het is de taak van de advies commissie om een eenmaal verleende opdracht te beoordelen op de artistieke, technische en financiële waarde, waarna het college van b en w de uit eindelijke beslissing neemt. „De op dracht mag uiteraard geen afbreuk doen aan de vrije markt", zo stelde de heer Bergshoeff. Met deze serie kunst werken hoopt het gemeentebestuur een wisselwerking tot stand te brengen tus sen de kunstenaar en het publiek. De heer Bergshoeff, die vergezeld was van zijn echtgenote, deelde voorts nog mee dat er wordt gestreefd om de overige drie kunstwerken, van Bob Klaassen, Nico van den Boezem en Theo Maassen, nog voor het begin van de zomer te plaatsea Daarna werd het kunstwerk, voorstellende een zonnebadende dame -door Metsers "Tanja" genoemd- in lig stoel met er naast nog een stoel, voor een eventueel vermoeide voorbijganger, onthuld. De ontwerper van het kunst werk, Guido Metsers, sprak vervolgens een dankwoord tot het gemeentebe stuur en de adviescommissie beeldende kunstenaarsregeling. Ook burgemees ter drs P. A. Wolters was met zijn echtr genote bij de onthulling aanwezig. Het Jeugdkorps Johan Friso, dat vooraf reeds door de Lange Delft marcheerde, luisterde het geheel muzikaal op. De majorettes van de Showband Juliana deelden aan de bezoekers van de Lange Delftpromenade ter gelegenheid van het eenjarig bestaan, een aantal atten ties uit. Ook zaterdagmiddag hing er nog een feestelijke sfeer in de jubile rende promenade. Tussen twee en vier urn1 gafde showband Juliana met majo rettes regelmatig een show ten beste. Voor de kinderen was er een gratis film voorstelling in het Citytheater. MIDDELBURG - De provinciale inter kerkelijke werkgroep Vredeswerk en het oecumenisch vormingscentrum hlledenesse hebben heeft zaterdag in de aula van de rijkspcdagogische aca demie in Middelburg de eerste be-; raadsdag gehouden. Tijdens deze be- raadsdag waser gelegenheid tot nadere bezinning op de activiteiten die in Zee land op het gebied van het vredeswerk na de Vredesweek in oktober (thema: 'Help de kernwapens Nederland uit') werd gehouden. Ongeveer 20 personen woonden de eerste beraadsdag, die werd geleid door de heren N. Peters en D. E. Hiensch, bij. Tijdens de beraadsdag werd van ge dachten gewisseld over de wijze waarop in de provincie als vervolg op de Vrede sweek activiteiten kunnen worden on dernomen. Directe en concrete beslui ten werden daarbij nog niet genomen. Wel kwam onder meer de vorming van kernen aan de orde die een en ander na der zullen gaan uitwerken en werd afge sproken dat een tweede beraadsdag zal worden gehouden. Na afloop van de be raadsdag was er gelegenheid voor de deelnemers om deel te nemen aan de demonstratie tegen de neutronenbom die zaterdagmiddag in Middelburg werd gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 2