PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MENTEN VEROORDEELD TOT VIJFTIEN JAAR PZEM raamt winst over 1977 op ongeveer 10 miljoen gulden Laatste drie kandidaten vragen bedenktijd Onverwachte reis van Begin naar Washington de krant van zeeland Voor aandeel in massamoord Podhorodce vandaag 220e jaargang no. 288 Donderdag 15 december 1977 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Formateur Van Agt heeft woensdag in principe drie kandidaten gevonden voor de drie nog open staande ministersposten. De drie. die telefonisch door de for mateur zijn benaderd, hebben be denktijd gevraagd tot vandaag. Er zijn door de woordvoerder van de formateur heeft geen namen ge noemd. Het gaat om de portefeuilles van jus titie. wetenschapsbeleid en volks huisvesting en ruimtelijke ordening. In de huidige verdeling zijn deze pos ten toebedeeld aan resp. ARP. CHÜ en KVP. Het wordt echter niet uitge sloten geacht dat er in deze driehoek op het laatste ogenblik alsnog een verschuiving plaats vindt, waardoor bijvoorbeeld wetenschapsbeleid naar de KVP gaat en volkshuis- AMSTERDAM-De tot 15 Jaar veroordeelde Pieter Menten verlaat met een jas over het hoofd het Amsterdamse kantonqerecht aan de Parssusweg. vesting naar de CHÜ. De ARP lijkt te willen vasthouden aan justitie. Vandaag zal Van Agt ook met fun gerend CDA-fractievoorzitter Aan- tjes en Wiegel van de WD overleg gen hoe de posten van de staatssec retarissen over de partijen zullen worden verdeeld. Tot nu toe is alleen vastgesteld dat het CDA negen staatssecretarissen moet leveren en de VVD vijf. Vandaag zullen in het gesprek zeker al enkele namen worden genoemd, maar de definitieve lijst van staats secretarissen zal pas later worden opgesteld. Technisch gesproken-als Van Agt geen verdere problemen on dervindt met het zoeken van minis terskandidaten - kan de beëdiging van het nieuwe kabinet vrijdag plaatsvinden. Het is vrijwel uitgeslo ten dat het nieuwe kabinet nog voor Er gaan echter in politiek Den Haag stemmen op dat de beëdiging pas dinsdag of woensdag kan plaatsvin den omdat de Eerste Kamer dinsdag zich nog zal moeten buigen over en kele belastingwetten, die veel haast hebben omdat zij voor 1 januari 1978 van kracht moeten gaan. Het gaat o.a. om de accijns op tabakswaren. Staatkundige kringen noemden het woensdag „hoogst ongebruikelijk" als deze wetten dinsdag in de senaat door de nieuwe minister van finan ciën (Andriessen) zouden worden verdedigd. Hij is dan immers met het nieuwe kabinet nog niet in de Tweede Kamer verschenen voor het afleggen van en het debat over de regeringsverklaring. AMSTERDAM - De Blaricumse miljonair Pieter Menten (78) is woensdag in Amsterdam veroor deeld tot vijftien jaar gevangenisstraf, met aftrek van het jaar dat hij in voorarrest heeft doorge bracht, wegens het plegen van oorlogsmisdrijven. Officier van justitie mr. A. F. J. C. Habermehl had levenslang geist, maar deze straf vond de rechtbank niet adequaat. De Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse rechtbank achtte bewezen dat Menten op 7 juli 1941 in het toen door de Duitsers bezette dorp Podhorodce 20 a 30 mensen heeft doodgeschoten of levend heeft doen begraven. Dat Menten ook heeft deelgenomen aan mensen, hoewel zijn exacte rol daarin na massa-executie in het bij Pod- zoveel tijd niet meer precies is te ach terhalen". Blijven? Voordat mr. Schroeder aan het voorle zen van de 58 pagina's uitspraak begon,' vroeg hij Menten of deze in de rechts zaal wilde blijven om het vonnis aan te horen. „Misschien wordt u emotioneel getroffen, omdat u gezegd hebt op vrij spraak te rekenen. U mag de zaal verla ten". Menten wilde daar echter niets van weten. „Ik blijF', zei hij vastbera den. Uiterlijk onbewogen luisterde hij daarna naar het vonnis dat de recht bank had geveld. Menten kan tegen de uitspraak van de Bijzondere Straf kamer niet in hoger beroep gaan bij een gerechtshof. Wel kan hij in cassatie gaan bij de Hoge Raad, die dan echter niet meer over de feiten kan oordelen maar slechts over het al dan niet goed toepassen van de wet of schending van het recht. Omdat het om bijzondere rechtspleging gaat, kan in dit geval de Hoge Raad ook verandering aanbren gen in de opgelegde straf. PAGINA 2 loods verkiezingen PAGINA 7 sleutel toekomst PAGINA 11 pronkjes patiënten horodce gelegen dorp Urycz achtte de rechtbank niet uitgesloten, „zeker ge zien zijn eerdere deelname aan de executie in Podhorodce". Er zijn echter volgens rechtbankpresi dent mr. J. A. Schroeder onvoldoende wettige bewijsmiddelen aangevoerd om met zekerheid te kunnen vaststellen d at Menten aan die massamoord heeft mee gedaan. De president nam in zijn uit spraak twee van de getuigen in deze zaak, ir. Michael Hauptman uit Stock holm en Abe Pollak uit New York in be scherming. „Ze dachten in alle oprecht heid dat ze Menten herkend hadden. Het is echter niet uit te sluiten dat ze verwachthadden de verdachte onder de daders van de executie te zien. Pollak had gehoord datMenten naar Urycz zou komen om opruiming te houden onder de joden, Hauptman had op de dag van de executie in Urycz van een boer ge hoord dat in de omgeving joden waren gedood door toedoen van Menten". al dus mr. Schroeder. Hij constateerde dat Menten tijdens de zitting op grievende wijze gesproken had over de getuigen, terwijl ze juist getracht hebben zo'n eer lijk mogelijke mening te geven. Ze kun nen best de waarheid gesproken heb ben, ook al acht de rechtbank het bewijs voor Mentens betrokkenheid bij deze executies niet bewezen. Volgens de rechtbankpresident is het eigenlijke strafdoel in hoofdzaak ver gelding. „hoewel dit pas na 36 jaar is gekomen en daardoor aan kracht heeft ingeboet". De veroordeling van Menten is volgens mr. Schroeder echter tegelijk ook wel degelijk een waarschuwing voor anderen dan de verdachte om geen oorlogsmisdrijven te plegen. Volgens de rechtbankpresident is het vaststellen van de strafmaat erg moeilijk geweest omdat vergelijking met het gewone strafrecht nagenoeg onmogelijk is. Er was volgens hem alleen maar enig houvast aan de Bijzondere Rechtsple ging in Nederland van na de Tweede Wereldoorlog. Mr. Schroeder zei in zijn twee uur du rende voorlezing van het vonnis en de motivering daarvan dat hij niet is uitge gaan van het beeld van Menten die in Lemberg en omgeving moordend zou zijn rondgetrokken, zoals sommige ge tuigen hadden verklaard. „Maar wel is komen vast te staan dat hij deel heeft genomen aan de executie van 20 tot 30 Menten keerde zich aan het eind van de uitspraak tegen dit ontbreken van een „echte" beroepsmogelijkheid. „De rechtbank wordt vriendelijk bedankt, dat ze gebruik heeft gemaakt van het ontbreken van hoger beroep", zei hij sarcastisch. Of Menten gebruik zal ma ken van het recht op cassatie is nog niet bekend. Volgens raadsman mr. L. van Heijningen heeft zijn cliënt hierover nog geen beslissing genomen. „Ik heb er met hem van tevoren niet over gesproken", aldus de verdediger, die een duidelijk teleurgestelde indruk maakte. 'Vederlanderschap Rechtbankpresident mf. Schroeder ging in het vonnis ook uitvoerig in op het Nederlanderschap van Menten. De rechtbank stelde vast dat Menten de Nederlandse nationaliteit nooit verlo ren heeft doordat hij een andere natio naliteit, bijvoorbeeld de Poolse, heeft verkregen. ..Aan de verklaringen van de verdachte over dit punt is geen waarde te hechten, aangezien hy tijdens het on derzoek wisselende standpunten heeft ingenomen". De rechtbank verwierp ook het verweer van Menten en diens raadsman dat hij hier voor de tweede keer voor hetzelfde feit terecht stond. Verder wordt in het vonnis gesteld dat Menten uit proces en stukken naar vo ren komt als „een man voor wie geld en goed in zijn leven een alles overheer sende rol hebben gespeeld. Voor zo iemand moet daarom het herkrijgen van een zo omvangrijk mogelijk onder deel van zijn vermogen als zijn bezittin gen in Sopot - voor de oorlog geschat op één miljoen Zwitserse francs - van zeer groot belang zijn geweest". (Slot zie pagina 3 kolom 5 AMSTERDAM - Pieter Menten (M) wordt door agenten weggeleid, nadat hij woensdag in Amsterdam tot 15 jaar gevangenisstraf was veroordeeld we gens het plegen van oorlogsmisdaden. CAIRO-Egypte en Israël zijn woensdag in Cairo begonnen aan de informatie vredesbesprekingen die erop zijn ge richt een einde te maken aan een oor logstoestand van dertig jaar. Op de foto v.ln.r. de afgevaardigde van de VN Gen. Ensio Silasvuo, de vertegenwoor diger van Isreal Eliahu Benelissar. de vertegenwoordiger van de VS Alfred Atherton en Eaypte's dr. Esmat Abdel Meguid. TEGELIJK MET OPENING GESPREK CAIRO van onze correspondenti JERUZALEM - De Israëlische minister van defensie Weizman heeft gezegd dat premier Begins reis naar Amerika, die woensdag begon, van essentieel belang is voor het huidige vredesoverleg in het Midden-Oosten. Volgens Weizman heeft Begin nieuwe Israëlische vredes voorstellen bij zich die de Amerikanen prettig in de oren zullen klinken. Het zou gaan om Israëlische concessies ten aanzien van de Sinai-woestijn. de Gaza-strip en de westelijke Jordaa- noever. terwijl ook het Palestijnse vraagstuk in overweging is genomen Volgens onbevestigde geruchten zal Begin een formule voorstellen waarbij de door Israël bezette Westoever en Gaza-strip een gebied zullen worden zonder eigen of enige vreemde soever einiteit Dat houdt in dat deze gebieden met zo'n miljoen Palestijnse inwoners geen onaf hankelijkheid zullen krijgen maaronder bepaalde functionele regelingen van Jordanië en Israël verbonden zullen worden. Hoe de formule er precies uit ziet is moeilijk te zeggen aangezien er geen historische voorbeelden zijn an dergelijke functionale regelingen. Het vertrek van Begin naar Amerika kwam geheel overwacht Vrijwel op het zelfde ogenblik dat hij in het vliegtuig stapte, begon in Cairo het voorbe reidende vredesoverleg ter regeling van het Mldden-Oosten-conflict Hard nekkige geruchten deden woensdag in Cairo de ronde, dat ook Sadat zou afrei zen naar Washington. Aan dit gesprek nemen Egypte, Israël, de Verenigde Sta ten en de Verenigde Naties deeL Cairo duurde een half uur. De Egypti sche voorzitter opende de conferentie en sprak een rede van 7 minuten uit. Hij herhaalde de vredesoproep van presi dent Sadat: „Er zijn levens geofferd en er is bloed vergoten. Nu is de tijd aange broken om over permanente vrede te spreken." Ook de Israëlische gedelegeerde Ben Elisar herhaalde de vredesvüoenen van premier Begin „Vrede en broederschap tussen twee volken die zo'n grote bij drage hebben geleverd aan de wereld- beschaing." De problemen rond de aanduiding in de vergaderzaal van de niet-aanweage delegatie aan Palesüjnen, werd woensdag opgelost. „Aangezien het om een informele conferentie gaat zijn naambordjes overbodig", aldus een Egyptische woordvoerder. Er werd naamloos vergaderd waardoor de vraag of bij de afwezige Palestijnse stoel PLO. Palestina of Palestijnen moest komen te staan niet benatwoord hoeft te worden. Hoe de conferentie verder zal verlopen is niet bekend. Er is nog steeds geen agenda. Israèlischejoumlalisten-zij hebben het gemakkelijkst toegang tot de Egypti- De officiële openingsvergadering in l Slot zie pagina 4 kolom 1 Fred Rompelberg verbetert uurrecord. AZ schakelde met moeite Fortuna uitde beker. PAGINA 19 banken PAGINA 21 kind Radio en tv over het kind in de echtr scheiding- radio- en televisieprog ramma's; strip. VOORAL DOOR GUNSTIGE EXPLOITATIE VAN KERNENERGIECENTRALE IN BORSSELE ongevallen Het vrachtvervoer kan bijdragen tot een Jager ongevallencijfer in het verkeer: beurs - financiën - economie TARIEVEN IN 1978 MET 2 PROCENT OMHOOG VLISSINGEN - De NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij zal over 1977 een winst boeken van onge veer tien miljoen gulden. De voorzitter van de raad van bestuur van de PZEM. gedeputeerde mr. J. F. G. Schlin- gemann en PZEM-directeur ir. M. D. Dalebout, die deze raming woensdag middag maakten tijdens de centrale jubileumviering van het energiebedrijf in 'Brittannia'. zijn van mening dat dit gunstige resultaat vooral te danken is aan de kerncentrale in Borssele. die dit jaar 83 procent van de tijd in gebruik is geweest en de exploitatieresultaten van de PZEM reer gunstig heeft beïnv loed. Een groot deel van de winst zal worden gebruikt om de enorme kosten te dekken die de aanleg van de 380 kV- li jn van Borssele naar Gcertruidenberg met zich brengt. De afzet van kilowat turen blijft voor het eerst een beetje achter, hetgeen volgens ir. Daiebout vooral wordt veroorzaakt door de in dustrie. Met name middelgrote be drijven blijken minder elektriciteit af te nemen, aldus ir. Dalebout, die deze ontwikkeling 'een teken aan de wand' noemde. Ook mr. Schlingemann stond stil bij de gunstige 'draaitijd' van de Borsselse kerncentrale. Hij meende dat de kosten van de aanleg van de 380 kV-lijn de re sultaten nadelig beinvloeden, maar wees er anderzijds op dat de reserves groot genoeg zijn om die te kunnen op- vangea Ir. Dalebout deelde meedathet personeelsbestand in 1978 met 46 man De toekomst is al begonnen wetenschappelijke raad iK^gj voor het regeringsbeleid heeft j een soort 'modellenboek' voor p-| de komende vijfentwintig jaar uitgedokterd, een studie waarin toekomstverwachtin gen op verschillende gebieden in onder ling verband zijn bijeengebracht Een interessant stuk. maar toch niet zoda nig dat de lezer er grotelijks van onder de indruk raakt. Het rapport gaat op nogal wat plaatsen mank aan een op vallend euvel: er worden ontwikkelin gen verwacht, terwijl die al volop aan de gang zijn. Met een voorbeeld kan dat nader worden aangeduid, namelijk het betoog in het rapport over het toekom stige overheidsbeleid Gezegd wordt dat er een andere vorm van beleid zal ont staan. Op dit ogenblik wordt het beleid - zo suggereert het rapport - vooral aan de top bepaald, maar in de plaats daarvan zal een proces komen van overleg en on derhandeling. En dat proces zal zich af spelen in gedecentraliseerde organen, aldus de verkenning. Er wordt aan toe gevoegd dat daartoe de 'traditionele hiërarchische opbouw' moet worden vervangen door een 'structuur die ruimte biedt aan onderhandeling en overleg tussen alle betrokken partijen.' Het klinkt ais een waarschuwing en zo zal het vermoedelijk ook wel bedoeld zijn. In feite echter is er in Nederland al lang geen 'traditionele hiërarchie' meer. maar zijn er allerlei mengvormen ont staan. die nu al ruimte bieden voor on derhandeling en overleg. T-i en voorbeeld daarvan is de ruimte lijke ordening. Met vallen en opstaan wordt langzamerhand gekoerst naar een nieuwe vorm van beleid, die weinig meer heeft te maken met wat de plano logen uit de jaren dertig voor ogen stond. Er is geen sprake meer van dat een bestemmingsplan of een streekplan in een gemeenteraad of provinciale sta ten er 'eventjes' wordt doorgehaald. In de meeste geval len zijn uitvoerige overlegprocedures ontwikkeld, waarbij allerlei belanghebbenden en geïnteres seerden hun opvattingen naar voren brengen. Voor een deel zijn dergelijke opvattingen al bekend, zodat de voor stellende beleidsinstantie daarmee soms bij voorbaat rekening houdt. Soortgelijke situaties ziet men ook bij het sociaal-economische beleid en in de sectoren van maatschappelijk en cul tureel werk. In die gevallen nemen be langhebbenden en geïnteresseerden in speciale raden en commissies deel aan de voorbereiding van het beleid. In na tionaal opzicht wijzen allerlei ontwik kelingen in dezelfde richting: bij ka merdebatten wordt herhaaldelijk reke ning gehouden met tevoren ingebrachte regionale en lokale opmerkingen. Ook de regering laat zich adviseren door ra den en commissies, instellingen die er niet aan denken om zo maar even een advies op tafel te leggen: zij spreken met belanghebbenden en proberen hun ar gumenten tegen elkaar af te wegen. Het hnidige besluitvormingsproces bij de overheid heeft dan ook weinig meer ge meen met de gang van zaken zoals die bijvoorbeeld Thorbecke voor ogen moet hebben gestaan. Die dacht inderdaad nog in een 'hiërarchisch sturingsmodel' (het is een woord uit het rapport). Het boeiende echter is dat - ondanks knel punten en moeilijkheden - die oude be stuursmodellen een redelijke buigzaamheid bezitten, zodat ze ook passen in andere tijden met n j fimt/ijn' zal worden uitgebreid, van wie er 30 in de distributiesector zullen worden ge plaatst, 'De PZEM is met 1200 mede werkers een bedrijf dat er zijn mag", meende de heer Dalebout De resultaten van de watefabriek van de PZEMinTemeuzenzijnin 1977 dooreen grote revisiebeurt niet optimaal ge weest De revisiebeurt die drie miljoen (Slot zie pagina 9 kolom 6> r andere opvattingen op nahouden. -Ln dit nogal eigenaardige model lenboek troffen we de volgende opmer king aan over de plaats van de overheid in de toekomst: ze staat 'dan niet meer boven maar tussen de partijen' We hebben niet de indruk dat de overheid nog kans ziet in deze tijd zich boven de partijen te verheffen in de zin van een hogere plaats in een soort pyramide met de burgers aan de basis. In sommige landen is dat trouwens nooit het geval geweest de Verenigde Staten bijvoor beeld: de burger is daar opgegroeid en opgevoed in het besef dat de overheid er voor hem is en met omgekeerd. De Britse auteur (tevens lagerhuislid) Ha rold Nicolson schreef in 1935 een boek over de Amerikaanse bankier en politi cus Dwight Monrow en meldde in zijn manuscript dat het bankiershuis Mor gan in de eerste wereldoorlog bijna als een regeringsdepartement kon worden beschouwd. Nicolson bedoelde dat als een compliment: voor hem bestond er blijkbaar niets hoger dan een goed georganiseerd ministerie. De president van de bank tikte hem echter op de vin gers en suggereerde een wijziging van de tekst: hij vond die opmerking een bele diging. een bank mocht niet meteen re gering worden vergeleken. Tegenover een dergelijk denken staat het Pruisi sche model: de na de tweede wereld oorlog zo bekend geworden Westber- iijnse bisschop Otto Dibelius schreef eens dat voor hem de beste gezags- formule was: „Wy, Wilhelm, door Gods genade keizer van Duitsland, koning van Ffruisen.". een hiërarchie, waarin de eenvoudigste staatsdienaar zich aan het einde ook kon vinden, zo vond hij. Nederland in deze tijd is in het Ameri kaanse model gaan denken, een proces dat ach in het bestuur aftekent cn al jaren aan de gang is. Het rapport sug gereert een breuklijn tussen heden en toekomst. De toekomst is echter a! lang begonnen en op vele plaatse» duidelijk zichtbaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1