IN ENKELE DAGEN KABINET CDA/VVD Kabinet-Soares redde het niet Op Walcheren grotere kavels, betere waterbeheersing en aanpassing wegen Van Agt benoemd tot formateur NA VO-LANDENBETWIJFELEN NUT VAN DE NEUTRONENBOM TUN 71 EUROPA MEUBEL ONGELUK MET HELICOPTER IN VS: 17 DODEN ONTSLAG PREMIER Nederland, Noorwegen, Denemarken, IJsland Doden bij explosie Montedison Burger en inspraak lb ION LMGCVCUV4 TEK 01l»286«0 Omdat u niet elke dag meubelen koopt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Binnen enkele dagen is er een kabinet van CDA en WD. Dat is de verwachting van CDA-leider Van Agt, die donderdag door de koningin tot formateur werd benoemd. Volgens Van Agt staat het vast dat de CDA-fractie niet bereid is nu de contacten met de VVD te verbreken 'en het stuur om te gooien naar het heropenen van de besprekingen met de PvdA'. Volgens de opdracht die de koningin Van Agt donderdag gaf moethij een ka binet vormen dat in voldoende mate steun kan ondervinden in de volks vertegenwoordiging. Van Agt ontweek donderdagavond op een persconferen tie de vraag of dit kabinet een parlemen tair meerderheidskabinet moet zijn. Volgens Van Agt kan de kwestie van een meerderheidskabinet in het midden blijven. „Het gaat nu alleen om de op- dracht die ik van de koningin heb ge kregen En die laat voldoende vrijheid om door te gaan metde vormingvan een CDA-WD-kabinet", aldus Van Agt Volgens de formateur is er sprake van voldoende steun voor een CDA-WD- kabinet omdat de WD-fractie in haar NEW ORLEANS (UPD-Ecn helikopter die arbeiders naar een booreiland bracht voor de kust van Louisiana, is donderdag in zee gestort. Van de 19 in zittenden kwamen er 17 om het leven. De overige twee liepen lichte verwon dingen op. uitstoot aanval kamer schending Ondanks Helsinki is er in Europa nog steeds schending van de mensenrechten Ie constateren. wild optimistisch informatie In 1980 gekoppelde' informatie-over dracht telefoon-tv-toeslel: Radio- en televisieprogramma's: Strip. schadelijk Het gasbesluit van de regering is schadelijk voor de economie: Beurs-fi- nanciën-economie. geheel en het overgrote deel van de CDA-fractie het regeerakkoord tussen beider partijen steunen. Van Agt bena drukte daarbij dat de dissidenten in de CDA-fractie zich constructief tegen over het nieuwe kabinet zullen opstel len. Van Agt verwees naar een uitspraak van Koningin Juliana komt. aan bij het paleis Lange Voorhout aar ze de leiders van de grote ka merfracties, de kamervoor zitters en de vice-president van de Raad van de State ontving. Dr. Jan Terlouwfractieleider van D'66 in de tweede kamer, verlaat het Haagse paleis Lange Voorhout nadat hij met koningin Juliana had overlegd over de mogelijkheden van de kabinetsformatie. de thans fungerend fractieleider van het CDA. Aantjes. dat het niet correct zou zijn om nu weer met de PvdA te gaan onderhandelen. Aantjes is een van de zeven tegenstanders van het regeerak koord CDA-WD. Mede met het oog daarop zei Van Agt het niet nodig ge vonden te hebben de CDA-fractie hier voor bijeen te roepen.'..In een eerdere fractievergadering is dit standpunt al ingenomen", aldus Van Agt. Ministers De enige taak voor Van Agt is nu het vinden van ministers voor het kabinet, waarvan hij zelf minister-president zal zijn. Volgens de formateur moeten de bewindslieden wijs, bekwaam en col legiaal zijn. Op de vraag of hij zijn op dracht teruggeeft als hij geen kandida ten van voldoende kwaliteit zal kun nen vinden, zei Van Agt slechts: „Ik zal het land zeker niet opzadelen met een regering die bestaat uit luiaards, ijdel tuiten en non-valeurs". Van Agt verklaarde dat kandidaat-mi nisters het regeerakkoord volledig moe ten onderschrijven. De CDA-kandidaat voor financiën. Andriessen. heeft ten aanzien van de abortusparagraaf. even als bij het akkoord PvdA-CDA-D'66. een voorbehoud gemaakt. Dit voorbehoud zal hij dus moeten inslikken wil hij mi nister kunnen worden. Van Agt zei met van plan te zijn om vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorgani saties voor een gesprek uit te nodigen, zoals Den Uyl tijdens zijn eerdere for matiepoging deed. Van Agt werd tot formateur benoemd nadat de koningin de fractievoorzitters van PvdA, CDA WD en D'66, de vice- voorzitter van de raad van state dr. Ruppert, en de voorzitters van de eerste kamer, dr. Thurlings. en de tweede ka mer. dr. Vondeling, had, ontvangen. Zo wel CDA als WD adviseerden de ko ningin Van Agt tot formateur te benoe men voor een CDA-WD-kabinet. PvdA-fractieleider Van Thijn ad- (Slot zie pagina 3 kolom 6) Premier Mano Soares richt zich tot het Portugese parlement. Van onze correspondent i LISSABON - Ook de Portugese com munistische partij heeft ten slotte de minderheidsregering van Mario Soares niet willen redden. Met alle 159 slem- men van de oppositie tegen en slechts de 100 stemmen van de socialistische regeringspartij vóór, werd donderdag ochtend de vertrouwensmotie verwor pen. De regering had om deze motie ge vraagd met het oog op de besprekingen met het Internationale Monetaire Fonds en een nieuwe bezuinigingsbe groting voor 1978. (Van onze correspondent) BRUSSEL-Naast Nederland twijfelen nog drie NAVO-landen aan het nut van de neutronenbom. Noorwegen, Denemarken en IJsland vrezen dat in voering van de neutronenbom in West-Europa een negatieve weerslag zal hebben op de wapenbesprekingen met het oostblok. Dit bleek op de eerste dag van de NAVO-raad van de ministers van buitenlandse zaken, waarop overigens geen belangrijke besluiten vielen. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) hield zijn collega's voor dat de neutronenbom niet op puur militaire, maar ook op psychologische en poli tieke aspecten moet worden beoordeeld. Hij zei bezorgd te zijn over de effec ten op de onderhandelingen met de Sowjet>Unie over wapenbeheersing. De studie over de invoering van het wapen, waartoe de NAVO-defensieministers eerder deze week besloten, moet de hele alliantie tot een verantwoorde con clusie brengen, aldus de Nederlandse bewindsman Van der Stoel herinnerde nog aan de vrijheid van elk land om de neutronen bom op eigen gebied af te wijzen in geval de Amerikanen tot produktie van het wapen zouden overgaan. De NAVO-ministers besteedden veel aandacht aan de drie belangrijke Oost-Westronderhandelingen: tussen Amerika en Rusland over beperking van de strategische kernbewapening (SALT II), tussen NAVO en Pact, van Warschau over troepenvermindering in Centraal Europa (MBFR) en de con ferentie in Belgrado over Europese veiligheid en samenwerking, waar alle Europese landen alsmede Amerika en Canada aan deelnemen Over de situa tie in het Midden-Oosten en Rhodesié werd maar kort gesproken. I mpillsVan der Stoel bepleitte een nieuwe impuls aan hel MBFR-over- leg, door 'verduidelijking en precisering' van de westelijke onderhan delingspositie. In antwoord op vragen van oostelijke zijde lijkt een alge meen samenvattend antwoord gewenst, aldus de bewindsman. Ook Bonn wil dat bij de MBFR-besprekingen voortgang wordt gemaakt. Frankrijk, dat niet aan deze onderhandelingen meedoet, herhaalde zijn bezwaar dat het oostblok via een akkoord toezicht krijgt op de westelijke troepen sterkte. Er viel geen zekerheid te verkrijgen over de verklaring van de Amerikaanse minister Cyrus Vance, dat het MBFR-overleg de bondgenoten ook in staat moet stellen 'in de eigen strijdkrachten evenwicht te bereiken'. Aangenomen wordt dat Vance op subtiele wijze waarschuwde tegen nog verder toenemen van het Amerikaans-Duitse 'gewicht' binnen de NAVO. Ook de Duitse minis ter Leber waarschuwde hier eerder deze week uitdrukkelijk tegen. Intensivering en systematisering van het overleg met Amerika over de SALT-besprekingen is volgens minister Van der Stoel gewenst als de Euro pese belangen directer aan de orde komen. De grote Europese NAVO-landen willen dan nauwer dan tot nu toe bij de onderhandelingen betrokken worden. Verdere uitbouw van de zogenaamde vertrouwenwekkende maatregelen tus sen Oost en West bepleitte Van der Stoel met betrekking tot de conferent ie van Belgrado over Europese samenwerking De conferentie van Belgrado, die half februan moet eindigen, zou over twee jaar een vervolg moeten krijgen, aldus Van der Stoel. Generaal Franz-Joseph Schulze, commandant van de geallieerde strijdk rachten in Midden-Europa, vindt dat de discussies rond de neutronenbom, die lange tijd een sterk emotioneel karakter hebben gedragen, de laatste tijd zakelijker zijn geworden. De Afcent-opperbevelhebber zei dit donderdag tijdens een ontmoeting met de pers. Generaal Schulze. die zelf voorstander van dit wapen is, omdat er naar zijn zeggen een afdoende afschrikkende werking van uitgaat, benadrukte nog eens dat de beslissing over een even tueel gebruik van dit nucleaire wapen nimmer een militaire kan zijn. maar steeds een politieke zal blijven. Tegenstanders van dit wapen dienen zich volgens de generaal terdege te realiseren dat het alternatief veel erger is: verouderde nucleaire wapens met een rampzaliger uitwerking. Premier Soares heeft donderd agmiddag bij het Portugese staatshoofd, generaal Ramalho Eau es. zijn ont6lag ingediend. President Eanes heeft donderd ag al ver schillende besprekingen gevoerd metde politieke partijen om een oplossing te vinden voor de nu gerezen problemen. De vorming van een nieuwe regering met een stevige meerderheid in het parlement lijkt welhaast uitgesloten. Nieuwe verkiezingen op korte termijn lijken de enige uitweg te bieden. Hoewel in het. parlement fel van leer werd getrokken, voegden de debatten toch weinig nieuws toe aan de be staande si tuatie. De socialistische partij bleef weigeren met welke opposi tiepartij dan ook een coalitieregering te vormen. Ook wilde de regering geen wij zigingen aanbrengen in haar frnan- cieel-econonnsche politiek. Tot het einde toe. donderdagochtend, leek de-kans groot dat de communisten toch hun vertrouwen aan deze regering zouden schenken. Het alternatief van een regering zonder socialisten was voor de communisten niet aantrekke lijk. Pas aan het eind van de debatten spraken de CDS en PSD zich uit voor het houden van nieuwe verkiezingen. Met die mogelijkheid voor ogen hebben ten slotteook de communisten hun ver trouwen in Mario Soares opgezegd, waarmee het lot van het kabinet was bezegeld. BRINDISI (DPA/UPI) - Bij een hevige explosie in een petrochemische fabriek bij de Zuiditaliaanse stad Brindisi zijn donderdag drie arbeidersom het leven gekomen en 22 gewond of vergiftigd doorvrijkomend gas. De fabriek maakt deel uit van het concern Montedison. De ontploffing deed zich voor toen de nachtploeg bezig was aan de produktie van ethyl. Na de klap. die een deel van Brindisi liet wakkerschrikken. brak er op diverse plaatsen brand uit. Het vuur verspreidde zich razendsnel en kon pas in de middaguren onder controle wor den gebracht. De 22 gewonde arbeiders liggen in een ziekenhuis. Over de oor zaak van de explosie tast men nog in het duister. Het vuur heeft een groot deel van de produktie-installaties verwoest. RAPPORT OVER TOEKOMST LANDBOUW UIT MIDDELBURG-Een praatstuk over de toekomst van de landbouw op Walche ren bepleit een betere beheersing van de waterhuishouding in het gebied, een ingrijpende kavelruil in de streek en de aanpassing van een aanzienlijk deel van het stelsel van B-wegen, voor welk doel een breed samengestelde commis sie wordt voorgesteld, die de mogelijk heden moet bezien om het U'alcherse wegenstelsel'aan te passen. Het rap port. waarin die mogelijkheden zijn aangegeven, komt van de Zeeuwse raad voor de bedrijfsontwikkeling in de landbouw en is donderdagmorgen ter hand gesteld aan de kringvoor zitters van ZLM en CBTB op Walcheren In het rapport - „Walcheren waar heen?" - wordt geconstateerd, dat de gemiddelde oppervlakte per bedrijf op Walcheren ongeveer een kwart kleiner is dan het Zeeuwse gemiddelde. „Zon der extra maatregelen valt niet te ver wachten. dat deze achterstand kan worden ingelopen: deze zal-gemeten in hectares - alleen maar groter worden." zo voorziet de raad voor de bedrijfs ontwikkeling in de studie. De knelpunten van de landbouw en de veehouderij op Walcheren krijgen in het rapport uitvoerig de aandacht en aan de hand van de bevindingen wordt een aantal mogelijkheden op een rijtje gezet om de toestand te verbeteren. Voorzit ter G.J. Doeleman van de Zeeuwse raad voor bedrijfsontwikkeling constateerde bij de aanbieding van het rapport don derdagmorgen ..Vijfentwintig jaar na de herverkaveling op Walcheren is het opnieuw nodig te discussieren over de vraag of het gebied voor de landbouw wel optimaal te bewerken is." Hij stelde, dat Walcheren als landbouwgebied niet- meer volledig voldoet aan de huidige ei- senen weeserop. dat 25 jaar geleden een oppervlakte per bedrijf van 10 tot 15 hectare als maatstaf werd genomen bij verkavelingen. ..Nog nooit eerder is er een generatie geweest, die een derge lijke schaalvergroting in de landbouw heeft meegemaakt als in dé afgelopen kwart eeuw," zo zei hij. In het rapport wordt een algehele nieuwe ruilverkaveling niet als moge lijkheid genoemd. Doeleman. desge vraagd: „Ik dacht niet. dat een alge mene ruilverkaveling noodzakelijk is. Je kunt met een vrijwillige kavelruil ook een en ander doen en er is op die manier waarschijnlijk vlugger te wer ken dan wanneer je de hele procedure voor een ruilverkaveling zou moeten doorlopen Ongunstig Wat de feitelijke situatie In de landbouw op Walcheren betreft, signaleert het rapport - samengesteld in samen werking tussen bedrijfsontwikkeling en landinrichting in Zeeland - dat de pro- duktiviteit in het gebied op tachtig pro cent ligt van die van Zeeland „Dat ligt niet aan de mensen, de opleiding op Walcheren is Beter dan het gemiddelde voor Zeeland, maar aan de omstan digheden. Er is een onvoldoende af vloeiingvan mensen uit de landbouw en de opbouw, de grootte van de bedrijven is ongunstig. Men zal op Walcheren waarschijnlijk harder moeten werken voor een uitkomst, die toch lager ligt tSlot zie pagina 8 kolom h De; 'eze week heeft in de Mid delburgse gemeenteraad CDA-woordvoerder Beinema enkele opmerkingen gemaakt |sS£3 over 'mondige burgers': zij hebben naar zijn mening de verplichting het bestuurlijke leven van hun vertegenwoordigers -raadsleden - mogelijk te maken door „sprekend en vragend, hun zorgen, inzichten en ver langens naar voren te brengen." Diezelfde mondige burgers dragen ech ter volgens Beinema de verantwoor delijkheid datzelfde bestuurlijke leven niet onmogelijk te maken door „vanuit slecht begrepen en al te beperkt eigen belang, de geluiden uit andere groepen te overstemmen en te overschreeuwen." Beinema kwam in het verdere van zijn betoog daar nog weer op terug: hij zei de indruk te hebben dat het Middelburgse sociaal-culturele werk niet vrij is van een tendens, die ook landelijk vait op te merken, namelijk dat de veelvuldig ge bruikte term 'bewustwording van de burgers' wordt vertaald met: „het op wekken van eisen en verlangens die binnen een eerlijke verdeling van mid delen onvervulbaar zijn. Daardoor wer ken deze eisen frustrerend, zowel voor diegenen die vragen als voor diegenen aan wie wordt, gevraagd." Naar ons ge voel zinnige woorden, die een nadere be schouwing waard zijn. X erechtweesBeinemaop een element van de moderne inspraak, dat al te makkelijk wordt verzwegen. Burger-zijn betekent niet alleen dat men het. recht heeft eisen te stellen en verlangens voor te leggen, maar houdt tevens in dat er wordt beseft dat de overheid met alle burgers rekening dient te houden. Daar moet echter naar onze mening één op merking aan worden toegevoegd, na melijk dat de primaire verantwoor delijkheid voor een juiste afweging van belangen niet bij de 'overschreeuwende' burger ligt, maar bij de overheid zelf. Het lijkt ons een onver mijdelijke aanvul ling op het hier geci teerde betoog: bun gers kunnen nog zo te hoop lopen in ac- tiegroèpen. nog zo met spandoeken zwaaien cn nog zoveel handtekeningen verzamelen, tenslotte is en blijft het de overheid die beslist En dat eist in vele gevallen politieke moed van de be stuurder. de durf om impopulair te we zen. Dat is bijvoorbeeld het geval wan neer nee moet worden gezegd tegen al lerlei deelbelangen, die worden voorge steld als Het Algemeen Belang. Sport is naar het oo I'd eel van menige sport beoefenaar zonder meer algemeen be lang, kunstenaars vinden exposities al gemeen belang, winkeliers beschouwen parkeerplaatsen precies zo. iedere ac tievoerder heeft zijn eigen 'particulier' algemeen belang. In een onlangs ver schenen studie van drie politicologen aan de Erasmus-universiteit van Rot terdam over 'Openbaar bestuur' wordt er nog eens op gewezen dat een concreet en inhoudelijk bepaalbaar 'algemeen belang' niet bestaat Er kan alleen sprake zijn van een afweging van belan gen. die vooraf duidelijk naai' voren ko men, aldus hethierbedoelde betoog. Dit naar-voren-komen. of beter: dit naar- voren-brengen lijkt ons eveneens tot de verantwoordelijkheid van het openbaar bestuur te behoren, juist in die gevallen waar het minder militante groepen be treft. Bij allerlei moderne inspraak-me thoden is de verantwoordelijkheid van de overheid er dan ook niet minder op geworden: er behoort beter dan voor heen op te worden gelet dat de afweging van belangen redelijk en billijk gebeurt, en niet op basis van het grootste stem volume. Dai 'at brengt ons bij de tweede opmer king van de Middelburgse CDA- woordvoerder 'bewustwording van de burger' wordt vaak vertaald met het opwekken van onvervulbare eisen en verlangens. Daar lijkt het inderd aad wel eens op: men eist inspraak en tegelij kertijd vindt men het vanzelfsprekend dat die inspraak tot volledige inwilli ging van het eisenpakket leidt Het valt in dit verband op dat in allerlei be schouwingen over inspraak en 'burger participatie', zoals dat tegenwoordig heet. er stilzwijgend van wordt uitge gaan dat de burger verplicht zou zijn om zoveel mogelijk aan het overheidsbe stuur deel te nemen. Dat klink took door in Beinema's betoog: mondige burgers hebben de verplichting het bestuurlijke leven van hun vertegenwoordigers door vragen en verlangens mogelijk te ma ken. vindt hij. Dat gaat naar ons gevoel veel te ver. De burger heeft die verplich ting niet: hij hoeft niet te participeren, als hij liever blokfluit speelt of radijs zaait, dan is hij volkomen vrij dat te doen. Hij mag zelfs welwillend zijn je gens zijn bestuur en er vertrouwen in hebben, ai wordt dat tegenwoordig als een zonde beschouwd. Er is geen sprake van een verplichting van de 'mondige' burger om aan het openbaar bestuur deel te nemen, om raadsvergaderingen te bezoeken, om wijkraden te stichten. Het behoort juist tot zijn mondigheid om te overwegen of hij dat allemaal wel of niet wil doen. De kern is dat de burger niet de plicht, maar recht en mogelijk heid heeft om zich met het bestuur te bemoeien. En dat weerhoudt in dat het overheidsapparaat zo moet zijn inge richt dat iedere burger op elk gewenst tijdstip moet kunnen participeren, om dat woord nog maar eens te gebruiken. Dat wil zeggen: er behoren ambtenaren te zijn die de burger goed voorlichten, bestuurders die bereid zijn naar hem te (Slot zie pagina 3 kolom 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1