Kunst en industrie werken aan 'Tanja' Hobby op wielen Tegenstrijdige verklaringen naamloze brief onderzoeksrechter IPZC/p 'Niet slaan, Schell, ik kom ook uit Zierikzee!' Kunstgebit? het middel bij verkoudheid! DINSDAG 6 DECEMBER 1977 provincie J? JACQUES CATS Uniek is het nietdat kunstenaar en industrie elkaar soms uitstekend we ten aan te vullen waar het gaat om de vervaardiging van het kunstzinnige eindproduct, maar het zou eigenlijk veel meer moeten gebeuren. Dat vindt althans Guido Metsers uit Middel burg. In het constructiebedrijf De Feijter B.V. in Vlissingen wordt deze weken de laatste hand gelegd een een nieuwe Metserscreatie, die straks de Middelburgse Lange Delftpromenade zal gaan opsieren. Het kunstwerk stelt voor een zon nende dame in een ligstoel. Naast haar komt een lege ligstoel te staan. Guido Metsers wil er op die manier een beetje een speelplastiek van maken. Onge twijfeld zal die lege stoel, met name in het zomerseizoen de toerist uitnodi gen om- wellicht ten behoeve van een fotootje voor het familie-album- even naast die zonnebadende juffrouw plaats te nemen. Metsers zet het kunstwerk ook niet op een voetstuk, maar gewoon op het promenade-pla veisel Daarmee wil hij doorbreken dat het kunstwerk op eenzame hoogte staat. Ook in die lege strandstoel ziet. Metsers aanleiding voor het doorbre ken van die eenzaamheid. De mens die in die lege stoel gaat zitten is niet al leen. En het beeld is niet alleen. Over de samenwerking tussen de B.V. de Feijter en de kunstenaar bij het in plaatstaal optrekken van de in een gipsen dummy vorm gegeven zon nebadende juffrouw wordt wederzijds zeer enthousiast gedaan. Dit zou een voorbeeld voor andere bedrijven moe ten zijn. zo vindt men. Er is. zegt Guido Metsers, animo genoeg bij de be- drij ven. Maar het is de eigengereidheid van de kunstenaar die dat samenwer ken vaak tegen houdt. De kunstenaar denkt te vaak dat het gewoon niet kan Maar het kan weL Dat blijkt duidelijk uit wat ik nu 'meemaak'- Beleidsme dewerker A. Trapman van de Vlis- singse De Feijtervestiging in het Sloegebied zegt verder de indruk te hebben dat het in het bedrijf als ver frissend wordt ervaren dat er naast het routinewerk zo'n kunstzinnige op dracht. binnen het bedrijf wordt uitge werkt. Iedereen leeft enorm mee. zegt de heer Trapman. Lasser- bankwerker Chiel van de Linde, die Metsers' creatie verder ge stalte geelt is zelfs zo enthöusaast met het karwei bezig, dat hij er graag vrije weekend-uren aan opoffert. Het nor male werk is rechttoe-rechtaan. Hier komt. stelt Chiel vast. ook nog wat ar tistiek inzicht aan te pas. Dat ar tistieke inzicht ging zelfs zover dat Chiel op uit eigen intiatief meer relief heeft gebracht in het gezicht van de zonnende juffrouw. Metsers daarover: 'Ik wilde het gezicht vrij strak houden Chiel heeft gewoon gelijk gehad. Zo is het beter'. Je kunt er weer niks meer van zien dat de hobby op wielen van Hugo Man- ders (53) uit Vlissingen onlangs een forse deuk opliep tijdens een rally van nostalgische auto's. Maar de uit 1921 De Australische regering zit blijk baardringend verlegen om spionnen. De landelijke dagbladen bevatten za terdag advertenties van de regering voor kandidaten voor het ambt van ambtenaar van de inlichtingendienst. De spionnen-in spe wordt een aan vangssalaris van 200 Australische dollars t220 Amerikaanse) per week toegezegd en werk 'in de subversieve, sabotage-, terreur- en spionagesfeer'. Niet iedereen komt in aanmerking, want vereist zijn een universitaire op leiding en een evenwichtige, discrete, rijpe en objectieve instelling. De promotiekansen binnen het bedrijf worden gegarandeerd. daterende, tweepersoons Peugot-cab- riolet met een linnen kapje, het enige model van deze conditie dat thans nog in de Benelux te vinden is staat er weer gaaf en glanzend bij. Dank zij de gouden vingers van garageman Joosse, zegt Manders, die zelf pomp bediende is. De hobby van Hugo Manders komt niet voort uit een hang naar het verle den.,.Ikben al lang autogek. Zelfs al in een tijd dat de term 'nostalgie'nog niet zo wijd verbreid was". De Vlissinger bezat al eerder een A- Ford, een oude Citroen en een bejaarde Rolls Royce. Met zijn laatste aanwinst is hij echter nog het meest in zijn knollentuin. 'Die Peugot is een uniek automobieltje. Ik heb er jaren achterheen lopen pezen om het-inhanden te krijgen. Die wagen straalt wel zo'n charme uit... Iedereen is er ogenblikkelijk verkikkerd van'. Wat de lol ervan is om in zo'n oude auto te njden? Manders heeft zijn antwoord bij de hand' 'Die lage snel heid. het ontzettende lawaai, het heerlijke gehobbel, het Spartaanse van het rijden in zo'n auto. dat doet me wat'. De 53- jarige pompbediende staat hierin niet alleen. Hij deelt zijn hobby met zijn 76-jarige moeder. 'Zij is een fanatiek bijrijder en co-piloot'. Half december zal het beeld, dat Met sers de naam 'Tanja' heeft gegeven, met enig feestelijk vertoon op de Lange Detflpromenade worden geïnstal leerd'. De grootste olifantenstier van de opel-dierentuin by Frankfort/Main, had de gewoonte ontwikkeld om de bezoekers op stenen te onthalen. De 3 76 meter hoge en 7.240 kilo zware olifant had zich de werpkunst zelf bij gebracht en was de laatste tijd steeds beter gaan mikken. Maar wie in een glazen huis woont, moet niet net stenen gooien en zo heeft de directie, zij het met pijn in het hart,"Vauka" moeten laten inslapen Met zijn enorme kracht placht Vauka ook de omheining en de toren van het olifanten verblijf "onder vuur te ne men" In de serie gesprekken met gepensio neerde politiemannen drukte het rijkspolitiemaanblad deze keer een in terview af .et de 81 -jarigeuit Zierikzee afkomstige Willem Schell, die onder meer diende bij het wapen der Konin klijke Marechausse en later bij de rijkspolitie kwam. Uit dat interview komt deze anekdote: Als marechaussee kon je worden op geroepen om bijstand te verlenen als er relletjes waren, of stakingen. Daar weet Schell over mee te praten. Want hij was erbij toen in Amsterdam het aardappeloproer plaats vond. En ook was hij bij de bootwerkersstaking in Rotterdam En bij de zinkwitstaking in Maastricht. De normale beivape- ning werd dan uitgebreid met karabijn en wapenstok. Want er moest vaak hardhandig worden opgetreden Schell herinnert zich nog dat hij als marechaussee iverd ingezet om op te treden tegen de stakende bootwerkers in de Rotterdamse havens. Op het moment dat de marechaussees hun sabels trokken en de eerste meppen vielenhoorde Schell een jonge man schreeuwen: 'Niet slaan, Schell, ik kom ook uit Zierikzee Dat was', vertelt Schell, een jongen uit mijn geboorteplaats, die me her kend had. Nou ik heb me even inge houden—Donder dan ook op. riep ik... en toen ie 'm smeerde ben ik maar weer verdergaan hakken. Ja, zo deed je dat in die dagen'. Nog iets te melden? Bel 01184-15144 BEHANDELING BRIEF EN HULP BANKROOF VERKLARINGEN TEGENSTRIJDIG verklaringen heeft, afgelegd die niet voor honderd procent bezwarend zijn voor de onderzoeksrechter. Het gaat hier vooral over de mogelijkheden die G J heeft gehad om de sleutel van de bankkluis in handen te krijgen Tweemaal zou de rechter theoretisch in de gelegenheid zyn geweest om de code en de sleutel te bemachtigen. Dat zegt raadsheer Vianen, die met een onder zoek in deze zaak werd belast Bij de bankroof werden voor 9.700.000 frank 630 000) aan effecten en daar enboven nog 1 miljoen frank 65 000) aan baar geld, goudstaven, gouden muntstukjes en juwelen buitgemaakt Raadsheer Vianen:„Het was onder zoeksrechter J. die mevrouw Van den H -L. aanraadde haar fortuin in veiligheid te brengen Ze woonde alleen opeen ap partement. haar man lag toen In het ziekenhuis. De vrouw zou hem hebben meegedeeld waar haar bezittingen ver borgen waren in een dubbele bodem van een kleerkast, in een muursafe ach ter een schilderij en in een kelder onder een berg aardappelen. J erkent dat de vrouw hem dat heeft meegedeeld De vrouw weet daar niets meer vanaf' Zaakji ije Kort. daarop zou De C. van J. gehoord hebben dat 'daar een zaakje te doen was'. By elke nieuwe ondervraging wydt De C. verder uit. zyn stelling is dat J. hem er toe aanzette het fortuin 'in veiligheid te brengen', omdat mevrouw Van den H. -L. haar man niet meer ver trouwde De C zou dan vyftien procent voor zichzelf mogen houden De onderzoeksrechter'beweert dat het allemaal uit de duim is gezogen Raadsheer Vianen vertelt hoe De C en Van R. de eerste vermomd met een valse snor en zonnebril, de tweede ge kleed in een mantel en met een bolhoed op op 1 februari omstreeks 18 00 uur in de omgeving van het appartements ge bouw ophielden. Van R .Toen reeds had ik het vermoeden dat het een loense zaak was. Toen we later in de kelder naar goud zochten, zei ik tegen De C dat ik de zaak helemaal niet vertrouwde. Hij antwoordde:„Kom. kom. het gaat uit vanJ Omdat ik wist, dat J een onder zoeksrechter was. kreeg ik dan wel weer vertrouwen. Ik had hem tenslotte zelf de deur voor ons zien openhouden, nadat De C naar hem had gebeld omdat hij aanvankelijk voor een gesloten deur stond". Door een toeval liet een buurvrouw J. binnen en kon volgens De C en Van R. de onderzoeksrechter ook hen bij het verlaten van het pand binnenlaten Raadsheer Vianen „Mevrouw Van den H. -L. kwam even later binnen. Zij ging naar de kelder om melk te halen. Zij heeft ook verklaard, dat ze gerucht hoorde in de kelder Daar is ze vast gegrepen, haar goed is door Van R. over haar hoofd getrokken. In de kelder kon den ze het fortuin echter niet vinden. Met de lift gingen de overvallers dan naar het appartement waar ze de koffers in de kleerkast buit maakten. Ze sloe gen op de vlucht toen de vrouw op de gang 'au' secours' (help) riep Onder zoeksrechter J. heeft lang volgehouden dat hy op 1 februari niet in het apparte ment is geweest Maar by een confronta tie met de vrouw, die hem had binnen gelaten, ging hy door de knieën „Ik ben gelokt door De C zo luidde toen zijn nieuwe versie. Op de zitting van maandag is ook ko men vast te staan, dat J. en De C. enkele dagen voordien in de buurt van het ap partement hebben 'rondgewandeld'. Ze zijn echter formeel herkend. De C was overigens precies op de hoogte van de indeling van het appartementenblok. Zwevend De affaire met de sleutels komt ook uit puttend aan de orde. Wie het breeduit gesponnen verhaal van raadsheer Viaene aanhoorde, moet de indruk hebben gekregen dat de sleutels van de banksafeal 'zwevend' vanuit de tas van mevrouw Van den H -L. in de grijp grage handen van de dief L. de C. zijn gekomen. Want niemand zou bij al die manipulaties dicht genoeg bij de hand tas van de oude vrouw zijn geraakt om de sleutel te bemachtigen en het ge heim van de lettercombinatie te pak ken te krijgen. Toch is- dat staat vast -J. tweemal dicht in de nabijheid van het lettergeheim geweest. Raadsheer Viaene:..Raadsheer Viaene: ..Het deel van het forrtuin dat Het deel van het fortuin nog niet was geroofd bij de overval is op 8 februari door mevrouw Van den H -L onder politie-escorte overgebracht, naar een grote kluis in de Kredietbank Zij heeft koffer nummer 2749 maar zij neemt de codeletters van haar eigen naam D L V. De bank bediende schreef ze voor haar op een papiertje De vraag is nu of G J haar vlak na de overbrenging van het fortuin bezocht heeftDe vrouw zegt- dat het nog dezelfde avond kan zijn geweest of de dag erna. Heeft J dan de sleutel en het IN ZAAK TEGEN GENTSE RECHTER Ontvreemde effecten werden verzilverd via Hulsterse bank GENT- In het proces tegen de Gentse onderzoeksrechter G. J. is maandag voor de Gentse rechtbank ook even een 'Zeeuws-Vlaamse fase' door raadsheer viaene ter sprake gebracht. Een deel van de effecten ter waarde van 9.700.000 frank 630.000.-). die door barhouder L. de C. werden ontvreemd uit de bankkluis van de bejaarde we duwe D. vanden H.-L., is door bemidde ling van een bankinstelling in Hulst verzilverd. Het gaat hier, aldus raadsheer Viaene. om de Amrobank. De C. liet via de even eens beschuldigde Gentse bankdirec teur H B 720 aandelen Royal Dutch en 20 aandelen van Robeco verzilveren. Hij moest daarvoor in opdracht van De C contact opnemen met R T. bank bediende bij een Amro-fihaal in Hulst Deze zou de operatie voldoende discreet kunnen uitvoeren. ..Er werd gewerkt onder een fictieve naam. die van Jan- sens". aldus raadsheer Viaene. die voorts zei. dat R. T. voor zijn bemidde ling een douceurtje opstreek van 20.000 frank i 1300. banksecreet bemachtigd? Mogehjk, zegt Viaene Het kan echter ook gebeurd zijn toen de vrouw met J. vlak daarna haar kluis in de Kredietbank ging in specteren. Alles was toen echter nog in tact. Mevrouw Van den H -L verklaarde ty- dens een onderzoek dat J. zich even met de sleutel en het papiertje met het bankgeheidm had verwijderd. Toen ze later opnieuw werd onderhoord. was ze daar niet meer zo zeker van Volgens De C. heeft J. hem woensdag avond nog opgebeld met het verhaal dat alles in voorlopige veiligheid was ge bracht Hij zou De C hebben aangezet om de bezittingen van de vrouw uit de kluis te halen en elders te verstoppen. Commissieloon vijftien procent. „De zelfde avond kreeg ik de sleutel en het kluisgeheim". houdt De C. vol, die te genover de kluis van mevrouw Van den H -L. zelf een safe huurde. Op vrijdag 11 februari toen J. al ver- t rokken was naar Zwitserland hevelt. De C het fortuin van Van den H. -L. over naar zyn eigen safe. De enveloppen met geld neemt hij mee. J was met een vriend van hem, A. M. - die later gezocht, zou worden wegens oplichting van be jaarde mensen - in Kussnach met va kantie Op 14 februari halen De C. en Van R. de rest van de eigen, goed gevulde kluis leeg. In de villa van bankdirecteur B.de vierde beklaagde, wordt tot een telling van de effecten overgegaan Ze worden uitgestrooid op de tafel. B. roept uit „Maar wat is dat hier allemaal?" De C. ...Dat zult ge later wel vernemen" Derde kluis De buit wordt overgebracht naar De C. 's derde kluis in een bankfiliaal aan het Zuidpark in Gent. waar B. directeur is. 's De volgende dag duikt De C. in dat bankfiliaal op. Hij wil dat B. heel wat aandelen Royal Dutch en Robeco in Hulst gaat verzilveren. Tussen B en De C bestond een ver trouwensrelatie De C. was in het bezit van een huissleutel van B. en B kende het geheim van de bankkluis van De C. waar de barhouder trouwens ook een mapje met alle bescheiden betreffende 'zijn vriend B.bewaarde: een mapje ge vuld met niet geïnde cheques van B. s' verteer in de bar van De C Het Clubke te Lovendegem Donderdag de zeventiende februari verkeert het oude vrouwtje weer in doodsangst Ze vindt haar safesleutel niet In het inmiddels verfromfraaide omslag zit niets meerVrijdag wordt de kluis opengeboord Ze is leeg. De recherche van Gent stuit bij onder zoek al vlug op de naam van De C. die in die periode kluizen heeft gehuurd in de zelfde bank. By een onderzoek op de hoeve van de vriendin van De C R van L. wordt de politie 's avonds niet bin nengelaten. Moeilyk punt voor de versie van J. vor men de telefoontjes die De C op vrij dagavond. de dag erop. van Het Clubke uit geeft naar J. in Zwitserland. J ont kent ook maar één telefoontje te hebben ontvangen, maar op de Belgische PTT weet men wel beter. Driemaal De C. die avond opgebeld, drie gesprekken van tien minuten, zeven minuten en vier mi nuten Het hotelpersoneel herinnert zich dat 'Heer G oproepen kreeg uit België. Bovendien zegt één van de diensters dat zy de vriendin G. J.G. C. na het laatste telefoontje heeft zien huilen. Uitleg van J. :,.Ik belde zelf veel naar België. Elke dag informeerde ik naar de gezondheidstoestand van mijn moeder en kinderen. De lijn is die dag meerma len verbroken geweest. Misschien ver wachtte het hotelpersoneel wel de op roepen die ik zelf heb gedaan met de zogezegde telefoontjes van Belgié uit" Lasterbrieven Heeft onderzoeksrechter J. een naam- Zondagschoolvereniging viert kerstfeest WESTKAPELLE - De zondagschool vereniging te Westkapelle houdt het kerstfeest met de kinderen en belang stellenden op eerste kerstdag in de her- ovrmde kerk voor de kinderen van laagste klassen. Op tweede kerstdag wordt hei feest voor de kinderen van de hogere klassen gehouden. loze, lasterlijke brief laten schrijven om een concurrent uit te schakelen in de 'race' naar het ambt van procureur, waarvoor J. kandidaat was?Ofishetzo dat L. de C. uit eigen beweging een las terlijke brief heeft geschreven om zijn vriend ongevraagd een plezier te doen? Het is belangrijk dat de twaalfkoppige jury zich daar een oordeel over vormt, omdat hier de moraliteit van G. J. in het geding komt, J. antwoord op die vraag, dat hij van een lasterlijke brief niets afweet. Zeker is dat de minister van justitie op 29 sep tember een schrijven ontving, waarin J. zijn enige concurrent vrederechter Bri- eout voor het ambt van procureur werd beschuldigd van grove nalatigheden in een erfeniskwestie. Van L. en De C zeg gen allebei dat de brief'tekst G. J.met hun hulp is getikt en verstuurd. De voor dit doel aangekochte nieuwe schrijf machine. van Japanse makelij, is daarna stukgeslagen en in het water geworpen. Raadsheer Viaene:„De vrederechter Bricout heeft geen enkele nalatigheid begaan. Hij is na die vaststelling be noemd als procureur. J. was wel van die erfenisgeschiedenis op de hoogte". Zelf houdt J. vol nooit een tekst voor de las terlijke brief aan De C. en Van L. te hebben overhandigd. Het dubbel van die brief is overigens nooit bij J. terug gevonden. Een expemplaar is wel aan getroffen in de auto van Van R.waar de buit van de kluisroof mee werd ver voerd. Mef Dentofix zit hef steviger Dentofix vormt een lacht. bescr~'~.erd laagje en houdt het kunstgeoi: veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het ai; prettig en spreken, in vele gevallen even gemakkehjk als met een naluurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van jnaangename GENT - Maandag zijn op het proces te gen onderzoeksrechter G. J. de verden kingen behandeld die hem het meest in het gedrang brengen: de naamloze brief om een concurrent van J. voor de post van procureur te bezwadderen en de roof uit de bankkluis bij de Gentse mevrouw Van den H. -L.waarvoor de onderzoeksrechter volgens de acte van beschuldiging de sleutels en let tercombinatie zou hebben doorgege ven. De versies van de barhouder L. de C (tweede beklaagde) en de garage-ex ploitant. J Van R. zün op deze punten tegenstrijdig met. de stelling van de on derzoeksrechter Uit het dossier blykt dat de bejaarde mevrouw Van den H. Dampo, een produkt van Mijnhardt. dus uitsluitend bij apotheker en drogist

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 7