Wankele meerderheid CDA-WD-kabinet Waterkwaliteit Westerschelde EGYPTE BREEKT PZC/t Minder passagiers via Westerscheldeveren dan oktober vorig jaar Columbus ging met 4 schepen naar de nieuwe wereld lezers schrijven DINSDAG 6 DECEMBER 1977 (Slot van pag. li het CDA heb ik gemeend geen ja te kun nen zeggen", aldus De Kwaadsteniet.. Die criteria zijn- het beantwoorden aan de verkiezingsuitslag, het kunnen reke nen op een voldoende steun in het par lement. de afspiegeling van de huidige politieke situatie en het programma akkoord Die vier pun ten vielen voor De Kwaadsteniet negatief uit voor een ka binet van CDA en WD De Kwaadsteniet zei dezelfde opstelling te zullen kiezen als de zes andere 'dissi denten'. dat wil zeggen, dat hij zich niet tegen de totstandkoming van het kabi net zal verzetten en het kabinet op zijn beleid zal beoordelen. Een linkse motie van wantrouwen zal hij dus niet steu nen Van Ast CDA-leid'er Van Agt reageerde op de beslissing van De Kwaadsteniet met: ..Het is geen wijziging van belang in de politieke situatie waarin we zitten. Maar ik had het liever anders gezien". De vice-frac tie voorzit ter van de CDA- fractie Aantjes zei na afloop van het be raad dat ..nu we in dit stadium van de formatie zijn met de WD, je op grond van deze zetelverdeling geen nee meer tegen het kabinet kunt zeggen". Aantjes verklaarde het wel jammer te vinden ('betreurenswaardig') dat onderwijs - een departement waar het CDA zeer aan hecht - bij de VVD terecht is gekomen. Het is overigens vrijwel zeker, dat het CDA de twee staatssecretarissen op het ministerie van onderwijs zal leveren De AR-leider sprak van een redelijke verdeling, waarin het uitgangspunt tot uitdrukking is gekomen dat niet één partij de fijne en de andere de minder fijne posten krijgt. Zo noemde hij de 'fijne' posten van buitenlandse zaken en ontwikkelingssamenwerking, die over beide partijen zijn verdeeld Voor de so- ciaal-economisch-financiële driehoek geldt hetzelfde Sociale zaken, en eco nomische zaken gaan naar het CDA. en financiën gaat naar de WD Oppositie De fracties van PvdA, D'66, PPR, CPN en PSP hebben informateur Van der Grinten laten weten dat zij oppositie zullen voeren tegen het CDA-VVD-ka- binet. De fractieleiders van deze par tijen voelden er overigens niets voor om maandag een persoonlijk gesprek met de informateur te hebben. Bij de PvdA werd de uitnodiging van Van der Grinten een dekmantel genoemd te neinde de informateur de gelegenheid te geven zich in een persoonlijk gesprek van de steun van de kleine rechtse par tijen te kunnen vergewissen. De SGP en het GPV hebben verklaard posilief-constructief tegenover een ka binet van CDA en WD te zullen staan. Beide fracties zullen wel met een ini tiatiefwetsontwerp komen voor de re geling van abortus, als zij zich onvol doende zullen herkennen in het wets ontwerp van het kabinet of in een ander initiatiefwetsontwerp uitde kamer. Ook hebben beide fracties twijfels ten aan zien van het financieel en sociaal-eco nomisch beleid. Maarzij vinden dat het regeerakkoord tussen CDA en WD dichter bij een verantwoord beleid komt dan het eerder tussen PvdA. CDA en D'66 gesloten akkoord. De GPV'er Ver- brugh benadrukte echter dat er geen sprake kan zijn van een parlementaire binding met het kabinet. DS'70-kamerlid Nijhof zal het CDA- WD-kabinet gedogen. Hij zal het kabi net op zijn daden beoordelen, maar van actieve steun is vooralsnog geen sprake Hij ziet geen aanleiding het kabinet bij zijn eerste optreden in de kamer weg te stemmen Koekoek (Boerenpartij) juicht het toe dat er een kabinet van CDA en WD komt. Hij zal het kabinet zoveel mogelijk steunen Van Thijn PvdA-fractifeleider Van Thijn liet de in formateur in een brief weten het kabic net te zullen bestrijden. Van Thijn ver baast zich erover dat de informateur in zijn schrijven niet meer spreekt over een 'parlementair meerderheidskabï- net". zoals vorige week. maar het heeft over 'een kabinet van CDA en VVD'. Van Thijn concludeert daaruit dat Vs»*» Uit een exploot van 1 de cember 1977 blijkt dat de mij toegevoegd kandidaat deurwaarder R. Duvm te Middelburg ten verzoeke van Bhairopersad Bhola, wonende te Oostburg. pro cureur mr M. L. Huisman te Middelburg, zijn echt- genote Poninlen Schoon hoven. zonder bekende woon- en verblijfplaats heelt gedagvaard ter te rechtzitting der arrondis sementsrechtbank te Mid delburg van 15 februari 1978desvoormiddags te elf uur. gehouden wordende in het. gerechtsgebouw. Hoi- plein 8 te Middelburg, en bij welke dagvaarding ge vorderd wordt de echt scheiding tussen partijen uit te spreken M. L. van Dijke. gerechtsdeurwaarder. Wagenaarstraat nr 6. Middelburg. Voor vrouwen en uit alle beroepen A.M.C. Internationaal biedt u de kans 200.- a 300,- per week of meer b ij te verdienen na werktijd. Hebt u een auto. is u leef tijd tussen 25-40 jaar. Aanmelden woensdag avond 19.30 uur stipt in ho tel "Terminus'. Goes, te genover Station der Grinten op zijn eerdere oordeel is teruggekomen en wil graag weten waarom dat gebeurd is. Steun van de andere rechtse fracties kan volgens Van Thijn nooit meer zyn dan gedoog-steun. zodat het nieuwe ka binet altijd een extra-parlementair ka binet wordt Van der Grinten kan zich daaraan alleen onttrekken als hij de kleine rechtse partijen formeel aan het kabinet bindt, „maar dan is er geen CDA-WD-kabinet. maar een CDA- WD-XYZ-kabinet". zo stelt Van Thijn Jan Terlouw van D'66 liet eveneens we ten dat hij geen volledige parlemen taire steun aan hel kabinet van CDA en VVD zal geven. Volgens hem kan geen parlementair meerderheidskabinet worden gevormd wanneer geen meer derheid van de leden van de tweede kamer parlementaire steun toezegt, en dat is het geval nu zeven leden van de CDA-fractie tegen het regeerakkoord hebben gestemd. Volgens Terlouw kan hier weliswaar nog verandering in ko men als voldoende leden van andere fracties (de rechtse) volledige par lementaire steun aan de beoogde rege ring zouden toezeggen. Informateur Van der Grinten ontving maandagmiddag voorts nog de gevol machtigd minister van de Nederlandse Antillen, de heer Maduro In het gesprek over de zetelverdeling van jl. vrijdag werd afgesproken dat nog overleg moest plaatsvinden over de plaats van het ka binet voor Nederlandse-Antilliaanse zaken, dat nu is ondergebracht bij bin nenlandse zaken De informateur heeft met de heer Maduro de mogelijkheid besproken dit toe te wijzen aan de vïce-minister-presidem. de WD'er Wiegel. Gevangenisstraf voor Palestijnse kapers in Turkije ISTANBUL (AFP) - De twee Pales- tijnen die in augustus 1976 op het vliegveld van Istanbul in Turkije een aanval hadden gedaan op een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaat schappij 'El-Al', zijn maandag door de rechtbank van Istanbul elk veroor deeld tot een gevangenisstraf van 8 jaar en 4 maanden, wegens het illegaal im porteren in Turkije van de wapens waarmee zij de aanval uitvoerden. Mehi Mohammed Zileyle en Moham med Rasjid Hoesein, om wier invnj- heidsstelling was gevraagd door de ka pers van de Westduitse Boeing 'Lands hut', van Lufthansa, deelden aan de rechtbank mee, dat zij met ingang van dinsdag 6 december een hongerstaking van drie dagen zouden houden, uit pro test tegen het regime waaraan zij in de gevangenis zouden blootstaan. Zo be klagen zij zich over de post- en be zoekbeperkingen sinds de Landshut- affaire De twee Palestijnen, die bij hun aanval vier personen hadden gedood en 22 ge wond, waren al door dezelfde rechtbank ter dood veroordeeld wegens moord, maar het hof van cassatie had het von nis verworpen omdat het niet zwaar ge noeg gevonden werd. Het proces was op 11 november her opend. MUZOREWA GAAT OOK MET IAN SMITH PRATEN SALISBURY (DPA) - Bisschop Abel Muzorewa, een van de nationalistische leidersin Rhodesie, heeft maandag van zijn partij het groene licht gekregen voor onderhandelingen met premier Ian Smith. De afgelopen week zat Smith al aan de onderhandelingstafel met de ANC- vleugel van dominee Sithole en met het stamhoofd Clurau. die een eigen bewe ging heeft opgericht. Muzorewa zal waarschijnlijk vrijdag al met Smith spreken. Intussen beraden de leiders van 'net gewapend verzet, Nkomo en Mugabe, zich in de Mozambikaanse hoofdstad Maputo overeen verbetering van de militaire en politieke samen werking binnen het patriottisch front. Informateur Van der Grinten tlinksi ontving maandag een aantal voorzitters v de kleinere kamerfracties Od de foto: ontmoeting met de heer Verbrugh van het GPV (Slot van pag. 1) maandag in Londen verklaard dat hij de Palestijnse Arabieren als 'een na tionaliteit' erkent, zelfs als' een natie', zoals de Israëli's een nationaliteit en een natie hebben. Hij voegde daar ech ter aan toe dat dit geen nationaliteit was zoals hel begrip gehanteerd wordt in het westen, maar zoals het in Israël wordt hanteerd. „Wij erkennen hun rechten'', zei Begin, „wij erkennen de Arabische natie- Begin zei ook dat een meerderheid van de Israëlische bevolking geen Pales tijnse staat wenst op de sinds 1967 door Israël bezette westelijke Jordaanoever Niettemin zou de Israëlische onderhan- delngsdelegatïe op de aanstaande con ferentie in Cairo voorstellen ter tafel brengen voor een 'juiste en waardige oplossing' van het Palestijnse probleem aldus BeginHij liet echter niets los over de concessies die Israël eventueel bereid is te doen. Vance Premier Callaghan heeft Britse prakti sche steun toegezegd. Begin juicht ook het komende bezoek toe van de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Cyrus Vance aan Cairo (vrijdag) en aan Jeruzalem (zaterdag). AI in eerdere toespraken lieeft Begin gesteld dal Washington wat betreft het Midden- Oosten de meeste troefkaarten in han den heeft. 'BELEGGINGS- WONDER'IN ARREST DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft maandag de aanhouding bekend gemaakt van een vrouwelijke bank bediende die als 'beleggingscekundige' in twee maanden een kleine twee ton verdiend zou hebben. De vrouw, de 21- jarige M. K. uit Zoetermeer, heeft be kend. Maar van het geld is niets terug- evonden, aldus de politie. De vrouw hing bij haar familie het ver haal op dat ze forse rendementen kon maken met elegd geld: na twee maan den kon de belegger zijn inzet verdub beld terugkrijgen. Acht familieleden geloofden het verhaal Ze gaven K. zo'n 80.000 gulden. Ook enkele Haagse mid denstanders hoorden van het beleg- gingswonder en schoven enkele tienduizenden guldens af Collega's bij de bank ontdekten de privé-transacties het eerst Zij waren verbaasd dat ze op K 's rekening grote bedragen zagen die meestal op de dag van storting door de vrouw werden op genomen. De bank waarschuwde daarop de politie die K vrijdag aan hield. Vance maakt zijn reis door het Mid den-Oosten ter ondersteuning van de vredesinitiatieven van de Egyptische president Sadat. zo heeft het state de partment in Washington meegedeeld. Vance bezoekt behalve Israel, en Egypte, ook Jordanië. Libanon en Saoedi Arabië Hij zou ook graag naar Syrië gaan, maar uit. Damascus is nog geen antwoord ontvangen ROME (RTR) - Toen de Italiaanse avonturier Christoforus Columbus op de reis was die hem in 1492 Noord-Amerika deed ontdekken, zeilde hij io vier- niet op drie-sche pen. verklaarde zaterdag in Rome de Italiaanse geschiedkundige Mari- nella Bonvini Mazzanti. Dr. Bonvini zei dat zij een brief had gevonden die de ambassadeur van Napels bij het Spaanse hof op 9 maart. 1493 had geschreven en waarin staat, dat zekere Columbus net was teruggekeerd uit 'Indië'. aan boord van vier schepen De geschiedenis heeft het altijd ge houden op drie. De Pinta. de Ntna en de Santa Mana. binnen-buitenland SER: VESTIGING ONDERNEMINGEN WETTELIJK REGELEN DEN IIAAG (ANP) - Hoe ver mogen ge meenten en andere lagere overheden gaan in hun eisen aan bedrijven die vragen om grond voor vestiging of uit breiding? Dat zou wettelijk geregeld moeten worden, zegt een commissie van de Sociaal-Economische Raad in een ontwerp-advies over het zoge naamde vestigingsstatuut. Dat statuut, dat in Rotterdam en Utrecht al bestaat, regelt een aantal so ciale verplichtingen waaraan een bedrijf moet voldoen alvorens zich In de ge meente te mogen vestigen. Het gaat om zaken als bereidheid tot overleg met de vakbonden, het toepassen van een cao en een totaal sociaal beleid. B. en w. kunnen via het statuut antwoord op deze vragen eisen alvorens een voorstel tot gronduitgifte aan de raad te doen. De SER-commissie is verdeeld in haar oordeel over het statuut. De gemeente raden van Rotterdam en Utrecht waren dat ook tijdens de discussies over het al dan niet aannemen van het statuut. De raad van bestuur van het havenschap Delfzijl heeft een dergelijk vestigings statuut afgewezen. Een deel van de commissie is tegen de verplichte over- leg-structuur VISSERIJGESPREK BRUSSEL BLEEF NOG BILATERAAL BRl'SSEL (ANP) - De EEG-ministers van landbouw en visserij, die maandag in Brussel bijeen zijn gekomen om ovei verschillende moeilijke visserijvraag stukken te spreken, zijn deze dag nog niet aan een plenaire vergadering toe gekomen. Het bleef bij bilaterale gesprekken en aan het eind van de midag moesten alle ministers, om het m de woorden van Nederlands minister Van der Stee te zeggen, allen afzonderlijk 'te biecht' komen bij de voorzitter, hun Belgische collega Antoine Humblet, en bij de Europese Commissie. Vandaag, zo is de bedoeling, zal een complete minis terraadsvergadering gehouden worden, in de hoop dal de maandag gemaakte inventarisatie van problemen en stand punten dan al vast geleid heeft tot sug gesties voor oplossingen. Atoominstallatie in India door explosie verwoest NEW DELHI (UPI) - Een reeks ex plosies heeft zaterdagavond laat de zwaarwatercenlrale van Baroda, in de Indiase provincie Goejerat, getroffen. Volgens de Indiase autoriteiten is er omvangrijke schade aangericht maar zijn er geen doden gevallen. Ongeveer 20personen liepen lichte brandwonden op. De eerste explosie in de centrale. 400 km ten noorden van Bombay, trof een na bijgelegen kunstmestfabriek. een olieraffinaderij en een dorp. De centrale was pas gesloten nadat men lekkages had ontdekt. De centrale van Baroda is de oudste van Indiaas vier zwaarwatercen trales. Twee ervan moeten nog in bedrijf worden ge nomen. De centrale is gebouwd in sa- menwering met een Frans consortium en zou volgens de plannen 67 ton zwaar water per jaar moeten produceren. Het werk aan de centrale begon reeds in 1965 maar tot nu toe heeft ze nog geen hoeeelheid van enige omvang geprodu ceerd. India heeft zijn zwaarwater nodig voor zijn kernreactoren. Het land voor ziet in zijn behoeften door ihvoer, mnet name vanuit de SowjebUnie De brand die na de explosie ontstond kon binnen een uur door de brandweei onder controle worden gebracht. Des ondanks zou de schade omvangrijk zijn en zou de produktie van zwaar water in Baroda minstens een jaar stilliggen. Aanvragen uitkering sloopregeling binnenvaart DEN HA AG (ANP) - Een sloopuitkering aanvragen op grond van de wet sloop regeling binnenvaart is na 31 december niet meer mogelijk. Dit heeft het minis terie van verkeer en weaterstaat mee gedeeld. Binnenvaartondernemers en eigen ver voerders die een schip willen laten slo pen. moeten derhalve, aldus het minis terie. nog dit jaar beslissen over het aanvragen van een sloopuitkering. Bij hetnemen van dezebeslissingishetvan belang te bedenken dat binnenschepen m de toekomst mogelijk aan bepaalde eisen moeten voldoen, willen ze in de vaart kunnen blijven. Het gaat hier om nautisch-technische eisen op grond van het door staatssecretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat) bij de tweede kamer ingediende ontwerp-binnen- schepenwet. Hoewel deze wet nog door het par lement moet worden behandeld, is het te verwachten dat de eisen voor de bin nenschepen nauw zullen aansluiten bij de al bestaande eisen voor de Rijnvaart (die ter inzage liggen op de kantoren en bijkantoren van de rijksverkeersin spectie). De aanvragen voor de sloop uitkering volgens de wet sloopregeling binnenvaart moeten bij de rijksver keersinspectie worden ingediend. Op de sloopregeling binnenvaart 1976, die alleen van toepassing is op be roepsvervoerders als zij hun bedrijf beëindigen, kan nog tot 1 januari 1979 een beroep worden gedaan. (Slot van pag. 1) ging in het kanaal Gent-Temeuzen, zoals die in de buurt van Sas van Gent wordt gemeten, neemt volgens rijks waterstaat niet af. „We willen het wel, maar het lukt nog niet" constateert ir Slump. Hij signaleert, dat er in 1970 nog drie miUigram zuurstof in een liter ka naalwater bij het meetpunt te vinden was, dat dat een paar jaar later nog slechts één milligram was en dat er in 1975 en 1976 een verbetering optrad: „Waarschijnlijk het gevolg van de overvloedige regenval in het najaar van 1974, er was meer doorspoeling, er werden weer vissen in het kanaal ge signaleerd, de effecten hebben bijna twee jaar doorgewerkt, maar eind vo rig jaar was het zuurstofgehalte zelfs lager dan voorheen, er zat vrijwel niets meer in het ater. Er is nu geen tendens tot verbetering aanwijsbaar. Het zuurstofgehalte kan niet slechter, en er is na de ingebruikname van de perslei ding van Zelzate ook sprake van een behoorlijk amonium-gehalte. een con centratie. die voor vissen dodelijk is. De persleiding heeft de toestand op het kanaal verslechterd. Wel vind je enige verbetering in de richting van Temcu- zen. maar de toestand is ook daar verre van ideaal. De thermische verontreini ging - vooral vanuit België, maar ook van Nederlandse bedrijven - is ongun stig: de temperatuur van het kanaal water is twee tot drie graden te hoog. aldus ir Slump. Toen in 1970 de wet verontreiniging op pervlaktewater van kracht werd con stateerde rijkswaterstaat - belast met het toezicht op de rijkswateren in Zee land dat er in de Westerschelde een hoeveelheid afvalwater werd geloosd ter grootte van 2.4 miljoen inwonerequiva lenten Als gevolg van allerlei sane ringsmaatregelen is die hoeveelheid aanzienlijk teruggelopen, het gaat nu nog om 1.1 miljoen inwonerequivalen ten „Dat is eigenlijk het gevolg van een noggrotere daling en een kleinestijging, omdat nu via de persleiding Goes op de Westerschelde wordt geloosd „We heb ben tijdelijk wat extra lozingen geaccepteerd, maar m de tweede fase moet er onverbiddelijk met zuivering sinstallaties worden gewerkt aldus ir Slump. Op het kanaal Gent-Temeuzen wordt van Zeeuwsch-Vlaanderen uit een hoeveelheid afvalwater ter grootte van 15.000 inwonerequivalenten ge loosd. van België komt een half miljoen inwonerequivaïenten Daarnaast zijn de lozingen op de Westerschelde via de Af valwaterleiding iAWLi van 700.000 in wonerequivalenten teruggebracht tot 200 000 inwonerequivalenten, melname doorsanenngsmaatregelen bij de indu strie ergunningen Sinds de wet verontreiniging opper vlaktewater van kracht werd, is rijks waterstaat in Zeeland bezig geweest de bedrijven of particulieren, die op rijkswateren lozen vergunningen te verlenen. Daarin werd de huidige si tuatie vastgelegd en werden w aar no dig saneringsmaatregelen of sane ringsplannen voorgeschreven. Het ging - aldus ïr Slump - in totaal om on geveer 200 vergunningen, waai van nu tachtig procent is verleend. Volgend jaar kan die registratie worden afge rond: ze is vooral van belang om vast te leggen wat er wordt geloosd en om wildgroei te voorkomen. De eisen voor saneringsplannen zijn ingebied in het landelijke beleid, dat ten aanzien van de wet verontreiniging oppervlakte water wordt gevoerd. De vergunning voor de lozing via de persleiding bij Waarde komt w aarschijnlijk in januari volgend jaar af. in een vergevorderd stadium van voorbereiding zijn ook de vergunningen voor de AWL en Dow Chemical. Die komen in de loop van 1978 af. Ir. Slump: „Zowel voor dc AWL als voor Dow is een zuiveringsinstal- latienodig. Dat zal in de vergunning worden voorgeschreven met de bepa ling. dat die in het midden van de jaren tachtig klaar moeten zijn." De waterkwaliteit van de Oosterschelde omschrijft ir Skump als „goed", al acht hij „op dit moment niet te overzien hoe die wordt bij een doorlaatbare dam". In de huidige situatie is er studie ge- weestnaar de invloed van het schutwa- t.er bij de Kreekkraksluizen op de oes ter- en mosselcultuur in de kom van de Oosterschelde „Metingen en modelp- roeven hebben uitgewezen, dal die in vloed vrijwel nihil is. ze is jn de studie met aantoonbaar gebleken Voor de toekomst wordt de kom van de Ooster schelde legen eventuele beïnvloeding van schulwaler veilig gesteld door de aanleg van de Oesterdam voor het Scheld e- Rij nk an a al In het Grevelingenbekken is - aldus ir Slump sprake van een teruglopend Nieuwdorp gedoemd te verdwijnen? Nu het vrijwel zeker is. dat Eurogaszlch in het Sloegebied zal gaan vestigen, wil ik nog even bij deze zaak stilstaan. Waarom wordt toegestaan, dat een be drijf als Eurogaszich vestiglop de thans geplande plaats te Vlissingen-oost. Is het de werkgelegenheid? M.i. niet. de gevolgen voor de regionale werkgele genheid zijn zeer klein en gennger dan bij event uele verschillende alternatieve benuttingsmogelijkheden van het be treffende terrein. De directe werkgele genheid voor slechts 40 man zal pas be reikt worden bij voltooiing van de 3e fase omstreeks 1984/85. Hoewel er indi rect ook wel enige werkgelegenheic wordt geschapen is het geheel toch zeei gering. Is het vanuit het oogpunt van landelijke economische ontwikkeling van belang bijv. als bevoorradingspunt van LPG brandstof? De minister van economi sche zaken denkt van niet, want komi niet af met een investeringspremie Vanuit het gezichtspun t van het Haven schap Vlissingen is het natuurlijk wel van (economisch en financieel) belang. Enorme investeringen zijn en worder nog gedaan, zonder dat voldoende be kend is wat voor industrieën zich zullen gaan vestigen Elke gegadigde zorgt ei aldus voor. dat de geïnvesteerde gelden niet geheel renteloos liggen, met als ge volg. dat enige selectie niet kan worden toegepast. De landbouwpolitiek zorgt ei voor. dat deze gronden niet geheel nut- CDA-WD In de P Z C van 2 december geeft de heer Eversdijk (C.D.A.) (C.D. A.) een ver klaring voor het regeren van het C.D.A. met de V V.D. Twee dingen vallen daarbij op. De heer Eversdijk schuift de schuld voor het mislukken van de for matie P.v.d.A. - C.D.A. - D'66 (deze partij wordt gemakshalve in het artikel niet meer genoemd) in de schoenen van de P.v.d.A. Verder geeft de heer Eversdijk aan, dat er nu 90 procent van het C.D.A.-program is binnengehaald. (De V.V.D. zal daar ongetwijfeld haar me ning over hebben). Interessant is, dat de visie van de heer Eversdijk kenmerkend is voor het ka rakter van het C.D.A. Een karakter, dat als volgt geschetst kan worden. Geen duidelijke presentatie aan de kiezer vooraf en daarna kijken met. welke partner je het meest glorieuze huwelijk kunt sluiten. Een keertje 'vreemd gaan' blij kt ook best leuk en is altijd verklaar baar. Evenals in een slecht huwelijk schuifje de schuldvraag naar de afge dankte partner. Een onafhankelijk rechter zou in dit geval ongetwijfeld van wederzijdse geestelijke onderdrukking hebben gesproken. Belangrijker dan de oude schuldvraag is echter de vraag: wat gebeurt er met dc kinderen (kiezers). Daarvoor is het volgende gegeven inte ressant. De V.V.D. heeft zich de afgelo pen vier jaar in veel vraagstukken te genover het huidige kabinet geplaatst. De taktiek van de V.V.D. is nu onge twijfeld één van toegevendheid bij de start en bijsturen tijdens de rit. Dat is voor de V.V.D. altijd interessanter dan in de oppositie zitten. In het novem- ber-nuinmer van het tijdschrift 'Beleid en maatschappij' stond een analyse van het stemgedrag van politieke partijen in het parlement, waaruit duidelijk blijkt, dat er een oorzakelijk verband is tussen het volgen van het stemadvies van de regering en regeringspartij zijn. De C D.A-kamerfractie zal dus in haar steun aan dit kabinet zeer duidelijk op schuiven naar centrum rechts. Dit is een element, dat ik veel belangrijker acht dan het. elkaar toeschuiven van zwarte Pieten. Het C.D.A. bekent zich door deze opstelling als een partij, die schuift met zijn principes van centrum rechts naar centrum links en omgekeerd. Als we daarbij bedenken, dat de C.D.A. vorming niet logisch is voortgevloeid uit de ontwikkeling in stemgedrag in het parlement, maar is gebaseerd op le vensbeschouwelijke uitgangspunten, dan acht ik het niet onmogelijk, dat op langere termijn de oude hoop van P v.d.A. en V.V.D. nog eens bewaarheid wordt. nl. dat het C.D.A. uiteenvalt in een linker- en rechtervleugel ofwel dat de ondertussen mondige kiezer rechL streeks invloed wil hebben en zich tot een duidelijker herkenbare partij went. Ook voor D~66 een metonaaniokkelijke gedachte. J.L.A. Boogaard-Quaak, (voorz. D'66 Zeeland) Zaamslag. teloos liggen, doch de opbrengsten in vergelijking met- de geïnvesteerde kapi talen zijn te verwaarlozen. Over het hoofd wordt gezien, dat de grondprijzen zodanig hoog worden, dat slechts be drijven als Eurogas en in het verleden Monte Edison interesse tonen en zullen tonen. Arbeidsintensieve basisindustrie (Toch oorspronkelijk de industrie die het Sloegebied zou moeten vullen? zal zich elderswaar de grond goedkoper is, gaan vestigen. Maar één van de meest belangrij ke pun ten bij deze vestiging is de leefbaarheid van de woonkern Nieuwdorp. Wordt niet voorbijgegaan aan de veiligheid en de leelbaarheid van de daar wonende mensen? Indien men vanuit het mid delpunt van de geplande vestiging schade-cirkels zoals die worden gehan teerd door de Provinciale Waterstaat in Zeeland), waarbinnen het wonen vanuit milieu- en veiligheidsoverwegingen on verantwoord zou zijn, zou trekken, ligt de woonkern Nieuwdorp geheel binnen deze cirkels. Bij een eventuele tankb reuk of leidingbreuk kan een wolk ont staan. die vermengd metluchtexplosief zou kunnen zijn. Wordt de wolk op de een of andere manier ontstoken, dan zal binnen de schadecirkel een bepaald ef fect optreden, waardoor huizen onher stelbaar kunnen worden beschadigd ol mensen verwondingen kunnen oplopen door bijv. glasschade. De kans op een ^dergelijk ongeluk is klein en o.a. afhan kelijk van de weersgesteldheid doch aanwezig. Vergelijking met bijv. het ge vaar van te lage zeeweringen slaat m.L nergens op. omdat de invloed van de zee niet door mensenhanden is te verande ren. Het al of niet toestaan van vestigin gen zoals Eurogas, geschiedt door de mens zelf. De nautische kant van deze zaak is m.i. niet in het geding. Dagelijks worden over de Schelde gevaarlijke stoffen ver voerd, waarop doormiddel van een uit gebreid systeem van verordeningen, reglementen en wetten toezicht wordt gehouden. Resumerende kom ik tot de conclusie, dat de vestiging van Eurogas op de thans gesitueerde plaats niet door had- mogen gaan en nauwkeurig onderzocht dient te word en of verdere investeringen in het Sloegebied nog wel verantwoord zijn. Positief is, dat de grond wordt uit gegeven in erfpacht en dus niet wordt verkocht, mits Eurogas niet in de gele genheid wordt gesteld tijdens de erf pachtstermijn de grond te kopen. M. Nelemans, Vlissingen. 'Goed Nieuws Show' Bijzonder prettig dat men vrijdag 24 no vember jl. zo'n mooi resultaat bereikte met de aktie 'Geef om de natuur". Via het medium televisie is er al op ve lerlei gebied enorm goed werk gedaan. Wij Nederlanders, geven dan spontaan en zijn dan ook trots op het enorme suk- ses, dat met deze aktaes bereikt wordt. Schakelde men die avond even op de andere zender, dan was men getuige van een minder milieu-zuiver programma. Sonja Barend interviewde in haar 'Goed Nieuws Show' kolonel Bosshardt, een alom bekende persoonlijkheid van het Leger des Heils. Het thema vloeken was in discussie, direct daarna braakte een of andere liedjeszanger zijn produkt de zaal in, een liedje, dat was samengesteld uit vloeken van zwaar kaliber, iets dat wel alle perken der beschaving te buiten ging. Dit was in erge mate kwetsend voor kolonel Bosshardt en men moet in Bussum beslist niet denken, dat alleen religieuze mensen zich hieraan ergeren. Is dit nu beslist noodzakelijk? Programmaleiders van diverse omroe pen kunnen er wel iets aan doen, dat hun programma's niet al te vulgair wor den, zoals in voornoemde uitzending. Temeer daar wat meer hygiëne op dit gebied geen aktie nodig heeft die mil joenen kost. maar zelfs geheel kosteloos is. J. Schoenmaker, OostrSouburg. cmonde-gehalte. Het zoutgehalte is van 18.000 milligram chloride teruggelopen naar 13.000 milligram per liter. Bij rijkswaterstaat vindt men die ontwik keling ongunstig: de opzet is ervoor te zorgen, dat het Grevelingenbekken tot 1985 zo zout mogelijk blijft. In de prak tijk heeft dat het voordeel van meer soorten in het water, bovendien biedt het de mogelijkheid te kijken hoe een dergelijk stagnant goed zout bekken zich gedraagt. Ir Slump: „De hoop is nu gevestigd op de aanvoer van zout water via de spuisluis in de Brouwersdam. De opzet is ook de sluis bij Bruïnisse eenvoudig aan te passen om water in- en uit te laten. De vraag is nog of een ander t ij delijk doorlaatmiddel in de Grevelin- gendam nodig is als tijdelijk instru ment om het zoutgehalte zo goed moge lijk te houden." Het Veerse Meer heeft ook een zoutgehalte van ongeveer 13.000 milligram chloride per ligte li ter. „Maar daar is sprake van een con stant gehalte, behalve bij perioden van overvloedige regenval. We hebben het zoutgehalte liever iets hoger, maar er moet nog bekeken worden op welke manier dat het best kan," aldus ir Slump. Hij wijst erop, dat zowel hel Grevelingenmeer als het Veerse Meer ..last hebben" van bemestende stoffen, die door polderlozingen binnenkomen. In het Grevelingenbekken wordt de al- genbloei beperkt door het stikstofge halte, in het Veerse Meer acht rijkswa terstaat de situatie - algenbloei in het voorjaar - ongunstiger. Ook op dit punt lopen studies om na te gaan wal er le gen kan w orden gedaan. VLISSINGEN - Het vervoer van passagiers en auto's via de veerdiensten Kruï- ningen-PerkpoIder en Vlissingen-Breskens is in de maand oktober ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar wat teruggelopen. Dat blijkt uil de statistieken betreffende het vervoer met de Provinciale Stoombootdienst. Het aantal ver voerde passagiers bedroeg m oktober 1976 657.345 en in oktober 1977 656.514. Hei aantal auto's in oktober 1976 was 227.317 en in oktober 1977 225.831. Het vervoer van passagiers en auto's via de beide veerdiensten in de periode van januari 1977 toten met oktober 1977 is weer toegenomen. De gegevens over de jaren 1973 tot. en met 1977 luiden als volgt: Aantal vervoerde passagiers: jan tot. en met okl. 1973 1974 1975 1976 1977 Vliss -Bresk. 3.617643 3.787.042 4.144.545 4.180.684 4.261.454 Kruin.-Perkp. 2.374.469 2.586.938 2.817.331 2 976.280 3 114.182 5.992.112 6.373.980 6.961.876 7.156.964 7.375.636 Aantal vervoerde auto's Vliss -Bresk. 1 088 252 1 050.625 1.135.252 1.197 358 1.227.979 Kruin.-Perkp. 937.147 923.019 1.016.938 1.099.089 1 14.9.253 2.025.399 1.973.671 2.152.190 2.296.447 2.377.232 Overzicht va in de maand oktober alleen: Aantal vervoerde passagiers Vliss.-Bresk. 267.932 283.791 315.235 345.711 348.336 Kruin -Perkp 222.170 253.106 281.278 311.634 308.178 490.102 536.897 596.513 657.345 656.514 Aantal vervoerde auto's: Vliss.-Bresk 93 090 91 435 99.069 107.366 107.731 Kruin -Perkp 95.670 100.722 111,837 119.951 118.100 188.760 192.157 211.806 227.317 225.831

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 4