Werkloosheid en inflatie maken een revolutionaire oplossing noodzakelijk KANS GROTER OP LEGERING VAN 2E BRIGADE IN WEST-DUITSLAND Oorzaak van vliegramp nog raadsel PZC Leeiiigsbevoegdheid Europese commissie PZCX ROY JENKINS TIJDENS TOP REGERINGSLEIDERS Voorlopig geen luchtpost meer in West-Duitsland NA VO-ministers laten studie verrichten waals mode het weer Engelse treiler vergaan: 5 doden DINSDAG 6 DECEMBER 1977 BRUSSEL (ANP, AP) - Er is geen conventionele manier om uit het probleem van de inflatie en der werkloosheid te komen. Er is iets geheel nieuws nodig, vergelijkbaar met de uitvinding van de trein 130 jaar geleden of de inspanning van na de oorlog door de noodzaak van wederopbouw en het spreiden van de consumptie in de jaren vijftig en zestig over andere lagen dan wat voorheen alleen bestemd was voor de middenklasse. Dit zei de voorzitter van de Europese commissie, het 'dagelijks bestuur' van de EG, Roy Jenkins maandag tijdens de top van negen Europese regeringsleiders in Brussel. Een conventionele oplossing voor het werkgelegenheidsprobleem zou voor de gehele Europese gemeenschap een groei van 5.5 a 6 procent vereisen gedurende een periode van drie tot vijfjaar, aldus Jenkins. „Maar is dit realistisch?'. Zo vroeg hij zich af. Vierenhalf procent is al optimistisch. Drie procent is realistisch. Jenkins wees ook op de bevolkinsgroei. Tussen nu en 1985 zullen er in de EG meer mensen zestien worden dan er 65 worden. Sinds de vorige top is er enige vooruit gang geboekt bij de bestrijding van de inflatie. Het bruto nationale produkt van de gemeenschap is verbeterd, maar niet zo snel als we gehoopt hadden. Ver der is er als positief op te merken dat er een grotere stabiliteit is gekomen tus sen de onderlinge wisselkoersen. Volgens Jenkins moet er een montaïre Wij van Waals... vertellen u regelmatig in deze krant van onze werksfeer, service en verdere goede bedoelingen, om u te bewijzen dat het ons ernst is. zult u bemerken dat wij ook vriendelijkheid op onze prijskaartjes willen tonen, en zelfs meer dan dat! want vanaf vandaag kunt u profiteren van 10 tot 50% korting, ook op onze grote kollektie avondkleding, een welgemeende aktie van Waals om uw uitgaven in deze dure feestmaand te beperken. unie komen. Niet morgen of overmor gen. maar wel binnen afzienbare tijd. dus 'niet over de horizon, maar liefst op de horizon'. Op korte termijn moeten we ons doel vaststellen en ons beleid daarop oriënteren. Iedere beslissing die we nu gaan nemen op economische of monitair gebied moet zo zijn dat ze past in het kader van een beleid dat uiterlijk moet leiden tot een montaire unie, aldus de commissievoorzitter. Maandagmiddag rond drie uur zijn de negen regeringsleiders van de Europese gemeenschap na een lunch bij koning Boudewijn begonnen aan de derde EG-Topconferentie van dit jaar. Een kleine honderd demonstranten van de Europese beweging demonstreerden voor het Karei de Grote gebouw aan de Brusselse Wetstraat voor de tot standkoming van de Europese mun tunie en voor de directe verkiezingen van het Europese parlement. Den Uyl Het zal, zoals het er nu uitziet de laatste EG-lop zijn van de demissionaire Ne derlandse minister-president Den Uyl en van de minister van buitenlandse zaken Van der Stoel. Gedurende de top, die twee dagen zal duren, hoopt men een besluit te nemen over de omvang van het regionaal fonds, dat bedoeld is om de economie van de arme gebieden van de EG op te vijzelen, en over de vernieuwing van de Europese rekeneenheid Verder zal de algehele economische si tuatie in de Europese gemeenschap worden besproken met de bijzondere moeilijkheden in de staal-, de scheeps bouw- en de textielsector. Mogelijk zullen de directe verkiezingen voor het Europese parlement die in mei of juni volgend jaar gehouden moeten worden uitgesteld tot-het najaar, omdat GrootrBnttannië nog niet gereed is. Van Frankrijk wordt verwacht dat het zal komen met aan worstel tot een EG- verklaring ter bestrijding van het ter- BESLUIT TOPCONFERENTIE: BRUSSEL (ANP) - Op de eerste dag van de Europese topconferentie in Brussel is het maandag tot een besluit gekomen. De Europese commissie krijgt de extra leningscapaciteit waarom ze enkele maanden gelden al gevraagd heeft. Maar de Europese investeringsbank zal het extra geld dat op die manier ter beschikking zal komen, moeten beheren. Enige tijd geleden heeft Europees com missaris Ortoli voorgesteld de Europese commissie een miljard dollar te laten lenen om te gebruiken voor werkloos heidsbestrijding in de gemeenschap De EG heeft nu zes miljoen werklozen Commissievoorzitter Roy Jenkins wees er maandag op dat in de komende acht jaarr de beroepsbevolking met negen miljoen mensen zal stijgen, terwijl de to tale bevolking van de EG slechts met zes miljoen zal toenemen. Tegen de plannen van de Europese commissie om op de wereldgeldmarkt te gaan lenen was enige tijd geleden bij Nederland nog enig verzet maar nu de Europese investeringsbank er het be heer over krijgt, is, aldus de Neder landse minister-president, drs. Joop den Uyl. een aanvaardbaar compromis ge vonden.' Terrorisme Enige 'mystificatie' is ter conferentie ontstaan over de kwestie van een ge meenschappelijke bestrijding van het terrorisme. Een Franse woordvoerder zei in Brussel dat president Giscard d'Estaïng een 'juridische expansie' voor ogen staat die een nieuwe dimen sie aan de Europese gemeenschap zal toevoegen. Volgens de woordvoerder wenst de Franse president een gemeen schappelijke wetgeving inzake uitle vering en een gemeenschappelijke strijd tegen de 'ernstige misdaad'. De Fransen zien dat ais een van de stappen naar een Europese Unie. Volgens Franse woordvoerder zou de Franse president die zelfs herinvoering van de doodsstrafzou willen beleiden dit idee tijdens de lunchbijeenkomst aan zijn collega's hebben voorgelegd. Minister-president Den Uyl ontkende echter dat er aan de lunch van een ge- sptek sprake is geweest We hebben er alleen gegeten en gedronken. Ik heb dan ook geen gelegenheid gehad om van deze belangwekkende gedachte van de Franse president kennis te nemen, al dus de Den Uyl die zelfs van 'een fake' sprak. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken. mr. Max van der Stoel, zei dat er in bijeenkomsten van experts wel over terrorismebestrijding gesproken is Ik vermoed dat de Franse president het voonemen heeft op een bespreking over terrorisme aan te drin gen. aldus de minister De staats- en regeringschefs van de lan den van de Europese gemeenschap moeten een datum vaststellen voor de Europese verkiezingen. Dat heeft voor zitter van het huidige Europese par lement. de Italiaanse christendemoc- traat Emilio Colombo gezegd in een boodschap die hij de Europese topcon ferentie heeft gestuurd. De topconferentie staat nog onde voor zitterschap van de Belgische eerste mi nister Leo LTindemans Op de topconferentie is maandag uit voerig van gedachten gewisseld over de huidige economische toestand. Mi nister-president Den Uyl heeft onder meer gezegd dat in het zicht van de toe treding van drie nieuwe lidstaten, de interne versterking van de gemeen schap zeker niet moet worden stop gezet Van die toetreding zal zeker 'een eroderende werking uitgaan', aldus drs Den Uyl op een persconferentie. Volgens drs Den Uyl is er veel nadruk gelegd op het huidige ontbreken van de effective vraag in de economie. Een van de belangrijkste problemen is die vraag te vergroten, zonder de inflatie opnieuw aan te wakkeren. De Duitse bonds kanselier Hellmut Schmidt, heeft ge waarschuwd tegen het 'om redenen van opportunisme vergroten van de geldcir culatie' De Duitse bondskanselier vond dat voordat een ieuwe impils gegeven wordt aan de economische en monetaire unie eerst orde op zaken gesteld moet worden bij het (voor Duitsland geldver slindende) Europese landbouwbeleid en bij' de nationale budgetten'. Bij de ontploffing van een tijdbom in het oude deel van Jeruzalem zijn zater dag zes mensen gewond, van wie twee Duitse Toeristen. Enkele verdachten zijn aangehouden UIT ANGST VOOR TERRORISME BONN (DPA)-In verband met terroristische dreigementen heeft het Westduitse ministerie van posterijen besloten voorlopig geen binnenlandse luchtpostzen dingen aan te nemen. Naar het ministerie maandag meedeelde vallen brieven, briefkaarten en pakketten onder deze maatregel. Bij het doorzoeken van de cellen van de overleden leiders van de Baader-Meinhof- groep in Stuttgart. Stammheim is maandag nog een klein luidsprekertje gevonden in een neonlamp Het. luidsprekertje van 1.5 cm doorsnee, kon volgens het minis terie van justitie gebruikt worden voor het ont vangen en zenden van morsetekens. De cel is beurtelings bewoond geweest door Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan Carl Raspe. die op 18 oktober dood in hun cellen werden gevonden. Vooral Andreas Baader kreeg regelmatig zoveel medicamenten als vitaminie-pre- paraten middelen tegen stofwisselingsstoornissen, opwekkende, versterkende en verdovende middelen zowel als slaap- en pijntabletten, dat het volstrekt mogelijk moet worden geacht dat zij in combinatie zelfs tot de dood zouden hebben kunnen leiden Maar het cnemisch-toxieologisch onderzoek heeft uitgewezen dat noch Baader noch Gudrun Enssln. Jan Carl Raspe en Irmgard Möller voor zij zich in de gevang enis Stuttgart-Stammheim van het leven beroofden of dit trachtten een zodanig grote hoeveelheid middelen hadden ingenomen dat ditttot vertroebeling of versto fte/ Karei de Grote-gebouw in Brussel de derde EG-topconferentie van dit jaar begonnen Op de foto zien we ring van het bewustzijn dan wel tot bewusteloosheid zou hebben kunnen leiden. Vandaag is v l.n.r. de Britse premier Callaghan. premier Den Uyl en minister Van der Stoel aan het begin van de conferentie binnen-buitenland GEEN NEDERLANDSE SLACHTOFFERS KOEALA LOEMPOER (AFP) - De ramp met de Boeing 737 van de Maleisische luchtvaartmaatschappij Malaysian Airline System (MAS) die zondagavond in het zuiden van het Maleisische schie reiland neerstortte bleek maandag nog steeds een volslagen raadsel. Slechts een paar dingen schenen zeker volgens de onderzoekers, namelijk dat het toestel tijdens de vlucht van Penang naar Singapore via Koeala Loempoer van zijn koers is afgeweken en in de lucht is ontploft voordathet op de grond te pletter sloeg. Eerst werd nog aangenomen dat de ramp het werk zou kunnen zijn geweest van het Japanse 'Rode Leger', maar de vice-president van de luchtvaartm- maatschappij MAS heeft maandagoch tend ook deze veronderstelling of ficieel tegengesproken. Hij kon echter ook geen andere verklaring geven. enige ogenblikken op het vliegveld van Koeala Loempoer had gestaan, of schoon het volgens de aankondiging van de piloot de normale tussenlanding daar niet zou maken, maar over de stad zou heen vliegen. Een woordvoerder van Malaysian Airlines System in Londen heeft maandagochtend meegedeeld, dat zich aan boord van de verongelukte Boeing geen Nederlanders bevonden. A Lesgever - direkteur verkoop LANGE DELFT 16 - TEL. 011S012036 - MIDDELBURG Meer bewolking Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond. Toenemende bewolking en tegen de avond van het zuidwesten uit mogelijk enige neerslag. Tot krachtig, aan de kust tot hard toe nemende zuidoostelijke wind. Maximumtemperaturen van 0 tot 4 graden. Vooruitzichten voor woensdag en don derdag: Overgang naar zachter weer met enige tijd regen mogelijk voorafgegaan door ijzel, het eerst in het zuidwesten van het land. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor woensdag Aantal uren zon: 0 tot 4. Mm. temp. omstreeks 0 gr. Max. temp. omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent.. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp. omstreeks 2 graden. Max. temp. omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Het blokkerende hogearukgebied bo ven Scandinavië begint zijn greep op het weer in onze omgeving enigszins te verliezen. De fronten trekken naar het noordoosten Vandaag zal er veel be wolking voorkomen en de neerslagkan sen blijven voorlopig gering Bijeen ma tige tot krachtig toenemende zuidoos tenwind zal het kwik tot circa 4 graden stijgen. De vooruitzichten voor woensdag: veel bewolking, af en toe re gen, maar zachter. De windverwach- ting: zuidoost tot oost. meests Beaufort. ZON EN MAAN 7 december Zon op 08,33 onder 16,30 lh Maan op 03.53 onder 14 31 iVan onze correspondent t BRUSSEL - De kans dat een tweede Nederlandse brigade in Noord-Duitsland wordt gele gerd, lijkt groter te zijn gewor den door het besluit het NAVO-opperbevel in Europa te belasten met een studie naar de wenselijkheid daartoe. Dit be sluit werd maandag in Brussel genomen door de defensiemi nisters van Nederland, Duits land, Engeland en België. De studie moet komend voorjaar gereed zijn. De geallieerde opperbevelhebbers in Europa, de Amerikaanse generaal Alexander Haig. heeft zich al vele malen uitgesproken voor de legering van een Nederlandse brigade in de Noordduitse laagvlakte, een van de zwakke plekken in de NAVO-defensie. Bij de studie wordt overigens de staat van paraat heid van het gehele Eerste Nederlandse Legerkoips betrokken, alsmede de lege ringvan de DuitseBelgische en Engelse troepen in de Bondsrepubliek. Minister Stcmerdink (defensie) ont weck een duidelijk antwoord op de vraag hoe bindend de uitkomst van de studie voor de (nieuwe) regering zal zijn. 11ij zei dat ook zijn opvolger het eens zou zijn met de door hem bepleitte globale aanpak in de studie die duide lijkheid moet verschaffen over een kwestie die al veertien jaar aansleept. Het onderonsje van de defensieminis ters. waar hel besluit viel, kwam tot stand op initiatief van de Duitse minis ter van defensie, Georg Leber. Duitsland en Amerika wallen kennelijk hanng of kuit over de door beide landen gewenste legenng van 4500 man Ne derlandse troepen extra in Noord - Diutsland. hetgeen ons land honderd miljoen gulden extra zou kosten. Muns ter Stemerdink zei niet te geloven in dit 'toppunt van paraatheid' als niet eerst vaststaat, hoe de kosten zich verhouden tot de verbeterde paraatheid. Hij wees daarbij op problemen als de be- 'Advertentie i Staking treft dienst Hoek van Holland-Harwich HOEK VAN HOLLAND- De bootdienst Hoek van Holland - Harwich van maandagavond 23.00 uur en die van Harwich - Hoek van Holland van dins dagmorgen 11.45 uur komen te verval len, zo heeft de Stoomvaart Maat schappij Zeeland meegedeeld. Oorzaak is een staking van de beman ningvan deStedmund, het Britse schip dat de dienst onderhoudt. Het Neder landse motorschip Koningin Juliana van de Stoomvaart Maatschappij Zee land blijft volgens schema normaal doorvaren. Een wpordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen heeft meege deeld dat reizigers op weg naar Hoek van Holland zoveel mogelijk per trein naar het Belgische Oostende zullen worden vervoerd om vandaar naar Do- verover te kunnen steken. De staking is volgens een woordvoerder van de Britse spoorwegen een solidariteitsactie met stakende zeelui op veerboten van de Britse spoorwegen schikbaarheid van oefenterreinen, ka zernes etc. Dit is ook de reden waarom de Engelse. Duitseen Belgische troepen in het gebied in de studie betrokken zullen worden. \edutronenbom De defensieministers van de Europese NAVO-Ianden bespraken ook de moge lijke invoering van de neutronenbom. Minister Stemerdink beklemtoonde dat Nederland pas een beslissing wil nemen als binnen de NAVO een studie is gemaakt over de kracht van de con ventionele strijdkrachten. De bewindsman wees daarbij op de tal rijke verbeteringen in de anti-tank- Volgens de Maleisische minister van verkeer heeft de piloot de verkeerstoren van Koeala Loempoer gewaarschuwd dat het toestel was gekaapt, maar hij had op geen enkele wijze laten blijken wie dat zou hebben gedaan. De minister bevestigde ook dat het toe stel om onverklaarbare redenen toch LANDS END - (Reuter) - De Britse treiler. Boston Sea Ranger' is maandag ter hoogte van de zuidwestkust van Engeland door een plotselinge vloedgolf overspoeld en binnen enkele minuten gezonken. Vijf opvarenden verdronken, drie overleefden het onge luk. De 32-jarige kapitein van de treiler van 170 ton. Ian Lace. vertelde dat het weer op het ogenblik van het ongeluk, heel redelijk was. Dit, gevoegd bij het feit dat treilers bestand zijn tegen veel slechtere weersomstandigheden, heeft geleid tot de instelling van een onderzoek. De Boston Sea Ranger was pas een jaar oud, Sowjet-ambassade weigert petitie DEN HAAG (ANP) - Rabbijn A. Soeten- dorp heeft samen met secretaris-gene raal dr. A. van den Heuvel van de Ne derlands Hervormde kerk maandag middag tevergeefs geprobeerd een pe titie aan te bieden bij de Russische am bassade in Den Haag. defensie van de laatste jaren. Overzo'n studie, al waarover Stemerdink sprak, moet evenwel nog een besluit worden genomen binnen de NAVO als het al zo ver komt Beslissingen werden maan dag. op de bijeenkomst van de ministers van defensie van de Europese NAVO- landen overigens niet genomen. Erwerd alleen over de neutronenbom gepraat, net als over de Cruise-raket, het nieuwe amerikaanse wapen, dat door de Rus sen gevreesd wordt omdat het bijna 'onkwetsbaar' zou zijn voor radar. De grote Europese NAVO-landen zijn be zorgd dat Washington te veel concessies met betrekking tot de Cruise heeft ge daan in de onderhandelingen met Mos kou over de beperking van de strategi sche kernbewapening (SALT II). VS-DIPLOMAAT DAVID BRUCE OVERLEDEN WASHINGTON (AFP) - David Bruce, een van de bekendste Amerikaanse di plomaten van na de oorlog, is maandag in Washington overleden aan een har taanval. De 79-,jarige Bruce was zondag in een ziekenhuis opgenomen. Bruce was van 1949 tot 1952 Ameri kaans ambassadeur in Frankrijk, van 1957 tot 1959 in West-Duitsland en van 1961-1069 in Engeland. Hij leidde in 1970 en 71 de Amerikaanse delegatie naar de vredesonderhandelingen met Vietnam in Parijs. In 1972 werd hij door president Nixon benoemd tot eerste Amerikaanse verbindingsman in Pe king, een post die hij tot 1974 vervulde. Bruce is ook ong onderminister van buitenlandse zaken geweest, in 1952 en 1953. Directie: F. van de Velde. K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (011841 15144. Middelburg: Markt 51. tel (01180)27651. Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan- Advertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag. de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01184) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20 30 tot 22.0Q uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 40,35; franco per post 46.-; per maand 13.65; losse nummers 0.60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek. nr.: 3754316, t.n v. PZC ab.rek Middelburg. Advertentietarieven: 82 cent per mm; minimumprijs per advertentie 12.30; ingezonden mededelingen 2','jx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige tarieven met con tractprijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro; 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 3